دو سوال از استاد كاميار فراهاني

شروع موضوع توسط محسني راد ‏5 آگوست 2004 در انجمن تالار گفتمان بورس

1. محسني راد

محسني راد New Member عضو تازه

جناب آقاي فراهاني
    با عرض سلام و ادب خدمت شما دوست و استاد عزيزم ، ميخواستم اولا تشكر كنم از كتاب خوبتان و زحمت مشهودي كه براي نگارش آن بنحوي كه تا حد امكان ”همه كس فهم“ باشد كشيده ايد. تلاش بسيار ارزنده و مطمئنا پراثري است و انشاءا.. افراد زيادي از آن بهره مند خواهند شد. ثانيا اينكه من شانس تهيه و مطالعه 40 صفحه از كتاب شما را داشته ام و از بابت اين مصيبت كه يكي از مخاطبين كتاب شما بنده هستم با شما اظهار همدردي ميكنم چرا كه آي-كيو بنده افتضاح و عليرغم نثر شيوا و سياق قابل فهم كتاب يكي دو تا سوال برايم پيش آمده كه لطف شما در پاسخگويي به آنها به فهم بهتر مطلب براي اين حقير و شايد روشن تر شدن مطلب براي برخي ديگر از مخاطبين كتاب شما كمك نمايد. (بيخود نبود كه از پذيرش عنوان استاد گريزان بوديد!!-كتاب نوشتيد.بايد تدريسش هم بكنيد.!) اما سوال بنده: :lol
    1- در توضيح حجم مبنا در ص 40 عدد 32 حاصل تقسيم ميانگين وزني 4 نوبت معامله بر تعداد سهام مورد معامله ميباشد.. حال به نظر ميرسد با فرض به 16000 رسيدن اين عدد(حد نصاب حجم) و تقسيم حاصل جمع جديد(كه با فرض ثابت دانستن قيمت سهام خريداري شده عددي بزرگتر از عدد 2032000 ميباشد)بر 16000 مفروض ، عددي غير از 2032 و تفاضل 32 داشته باشيم. به عبارت مبهم تر(چي ببخشيد روشن تر) ، رياضي من افتضاح است :oops: و نميفهمم چرا وقتي با معامله 10000 سهم تفاضل 32 بدست مي ياد ميفرماييد اگر 16000 (حجم مبنا) محقق شده بود عدد 32 ملاك بود در صورتيكه ظاهرا اگر 16000 محقق شده بود ديگه عدد 32 را نمي داشتيم.(آقا يه مثال ديگه بزن و خيال خودتو راحت كن.)
    2-در ص 22 فرموديد شركتها موظفند هر دوره 10 % از سود خود را اندوخته كنند تا جمع آن به 5% سرمايه شركت برسد و بعد ذكر شده كه توسعه پي در پي شركتها هيچگاه اجازه نميدهد اندوخته قانوني به حداكثر خود برسند. سوال من اين است كه اين موصوع در مورد شركتها يا واسطه هايي كه 50 % يا بيشتر افزايش سرمايه ميدهند و همه اين افزايش از محل اندوخته است به چه صورت اتفاق مي افتد.
    باز هم از لطف شما در نوشتن كتاب و و مشاركت در اداره اين سايت ارزشمند سپاسگزاري مينمايم. در ضمن اگر به هر دليل ترجيح ميدهيد به سوالات احتمالي در مورد كتابتان در جاي ديگر مثلا در وبلاگ خودتان پاسخ دهيد بفرماييد تا به همان صورت عمل نماييم ولي بنظرم با گذشت زمان و توزيع عمومي و خوشبختانه سهلتر كتاب سوالهايي مطرح شود كه بر خلاف سوالات بنده براي اكثر دوستان قابل استفاده باشد. لذا پيشنهاد من باز كردن يك تاپيك بصورت موضوعي در همين سايت براي سوالاتي است كه از جنابعالي در مورد كتاب يا ديگر مفاهيم كاربردي بورس پرسيده ميشود. ببخشيد كه طولاني شد.

2. محسني راد

محسني راد New Member عضو تازه

جناب آقاي فراهاني
    با عرض سلام و ادب مجدد خدمت شما . خواهش ميكنم با توجه به وضعيت خاص و تا حدي سوال برانگيز بازار و نياز دوستان به راهنماييهاي به هنگام اساتيد؛ بزرگواري بفرماييد و عليرغم ضيق وقت ؛ ما را بيشتر از راهنماييهاي ارزشمندتان در مورد تحولات اخير بازار و اگر فرصتي بود در مورد سوالاتي كه در رابطه با كتابتان پيش مي آيد(نظير دو سوال عوامانه حقير) بهره مند بفرماييد.

3. رضا ايراني

رضا ايراني New Member کاربر فعال

جناب فراهاني عزيز

با توجه به شرایط این دو سه روز بورس ونیزصحبتهایی که پیرامون وضعیت سیاسی منطقه وکشور میشود قطعا تحلیلی
    از وضعیت فعلی بورس از جانب شماکه هم از لحاظ تجربه و هم دانش بازار بورس بالاتر از سهامداران تازه کار هستید
    برای ما راهگشا و کمک کننده خواهد بود