دلايل قوي بايد و معنوي - نه رگهاي گردن به حجت قوي

شروع موضوع توسط س كامران ‏23 جولای 2004 در انجمن تالار گفتمان بورس

 • ربات تلگرامی بورس گرام

  قیمت لحظه‌ای و نمودار سهام مورد نظرتون رو دریافت کنید و با ایجاد دیدبان شخصی، از صف خرید و فروش سهام خود باخبر شوید.

 1. س كامران

  س كامران New Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏16 جولای 2004
  ارسال ها:
  135
  تشکر شده:
  4
  همه ما در اين بازار سهامي داريم. همه با اين اعتقاد سهمي را خريده ايم كه اين سهم داراي پتانسيل رشد است و همه ما براي اين اعتقاد دلايلي داريم.
  برخي از ما دلايلمان را براي خريدهايمان در اينجا و جاهاي ديگر مينويسيم. اين دليل ممكن است محاسبه درامد و ارزش آتي سهم باشد يا ميتواند شنيده اي از يك منبع مورد اعتماد يا خبري از يك دوست يا آشنا باشد.
  در مقابل ؛ افرادي هم انتخاب ما را نميپسندند و آن را به هر دليل نادرست ميدانند. معمولا همه ما با اشتياق به استدلال دوستاني كه سليقه متفاوتي دارند گوش ميكنيم و سعي ميكنيم دلايل آنها را بفهميم تا قادر باشيم؛ صحت تصميم خودمان را محك بزنيم. هر چه باشد اگر در دلايل ما اشتباهي وجود داشته باشد؛ در نهايت و عليرغم هر جر و بحثي اين خود ما هستيم كه در نهايت بايد ضرر اشتباهمان را از جيب خودمان( و نه از جيب فرد پيشنهاد دهنده و نه از جيب فرد منتقد) پرداخت كنيم.

  بررسي نوشته هاي دوستان در اين سايت نشان ميدهد كه اكثر دوستان ما اين منطق را باور دارند و بنا بر اين ؛ ديگر دوستان را به اظهار نظر درباره سهام مورد علاقه اشان فرا ميخوانند و حتي در مقابل استدلالات منفي و منتقدانه كنجكاوي بيشتري نشان ميدهند.

  در مقابل اندكي از دوستان ؛ با نگاهي تعصب آميز؛ بحث درباره سهام مورد علاقه خود را به موضوعي ناموسي! تبديل ميكنند. اينان در نوشته هايشان كه بيشتر به آگهي هاي تجارتي شباهت دارد و با تعريف و تمجيد مبالغه آميز از سهم مورد نظرشان همراه است؛ تكليف منتقدين احتمالي را روشن ميكنند و از همان آغاز؛ هر منتقدي را به القابي مانند «بازار خراب كن»؛ «از سهم جا مانده» و يا عناوين ديگري متهم ميكنند تا هيچكس جرات نكند وارد حيطه نقد سهم مورد علاقه اشان شود. و اگر كسي اين جرات را بخرج داد ؛ نه با استدلال و منطق كه با فحش و ناسزا ( و به قول مولوي؛ با رگهاي گردن) به وي پاسخ ميدهند.

  اين شيوه نه تنها از ديد اخلاقي ناپسند است؛ بلكه از ديد روانشناسي تبليغ نيز كاركردي بر خلاف خواسته مرتكبين آن دارد. اگر كسي در مقابل نقد سهمش بر ميآشوبد؛ لابد بر اين تصور است كه انتشار اين نقد باعث افت قيمت سهم او و در نهايت باعث ضررش ميشود. آنان كه با بازار آشنا ترند ميدانند كه تنها يك گروه از سهام چنين وضعيتي دارند و آن دسته هم همان سهامي هستند كه نه بر مبناي محاسبه ارزش ذاتي؛ بلكه با جوسازي و فضاسازي رواني راه رشد را پيموده اند. پس در واقع اگر كسي با اين شيوه ناپسند؛ منتقدين را مورد توهين قرار ميدهد و با شيوه هاي مختلف سعي در ارعاب آنان دارد؛ لااقل خودش بر اين اعتقاد است كه سهم مورد نظرش؛ فاقد ارزش ذاتي است و قيمت آن بر مبناي عمليات رواني بالا رفته است. از آنجا كه اكثر فعالان بازار ؛ منطق معكوس موجود در اين شيوه را بخوبي در ميابند؛ چنين شيوه اي درست بر خلاف خواست نويسنده عمل ميكند و فعالان را به احتياط در مقابل آن سهم فرا ميخواند. امري كه قطعا بر خلاف منافع چنين نويسندگاني است.


  فعالان با تجربه بازار كه بخوبي اين بازي را بلد هستند. اما به تازه وارداني كه تجربه كمتري دارند؛ توصيه ميكنم اين ملاك را براي انتخاب سهام خود مورد توجه قرار دهند. يعني هرگاه با سهمي مواجه شدند كه دارندگانش؛ نه با منطق و محاسبه؛ كه با جار و جنجال از آن دفاع ميكنند و بخصوص در موارديكه هواداران سهم به صورت هماهنگ شده ؛در حال ارعاب منتقدان يا توهين به آنها هستند؛ با احتياط بيشتري عمل كنند و سرمايه خود را در همراهي با كساني كه خواستار پنهان ماندن نقاط ضعف و ريسكهاي سهم خاصي هستند؛ قرباني نكنند.

  اگر چه چنين سهامي ممكن است داراي ارزشهاي قابل توجهي هم باشند؛ اما خوب است فرض كنيم كه دارندگان فعلي آن شناخت دقيقتري از ارزشش دارند.پس اگر اين دوستان با ايما و اشاره به ما ميفهمانند كه سهمشان فقط وابسته به جو رواني است؛ بهتر است حرف آنها را باور كنيم.

  خود من هيچگاه سهمي را كه لااقل دو سه نقد جانانه از آن نشنيده يا نخوانده باشم؛ نميخرم.
   
  4 نفر از این پست تشکر کرده اند.
 2. عليرضا بازفتي

  عليرضا بازفتي New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏17 جولای 2004
  ارسال ها:
  6
  تشکر شده:
  1
  شغل:
  مهندس
  محل سکونت:
  شهرك غرب- بلوار دريا-خ شفق-پ 313
  احسنت

  بسيار آموزنده بود. اميدوارم دوستان تعصب بي جا نشان ندهند و با دلايل مبرهن پيشنهاد خريد و فروش بدهند.
  به عبارتي: دلخوش به فانوسم نكن
   
  یک شخص از این تشکر کرد.
 3. علي مددي

  علي مددي New Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏16 جولای 2004
  ارسال ها:
  445
  تشکر شده:
  5
  شب همگي به خير

  سلام :
  چند دقيقه اي است كه به سيستم وصل شده ام و قصد داشتم آنرا امتحان كنم. همزمان مطلبي را در دست نگارش داشتم كه ضمن لبيك به تقاضاي بعضي از دوستان ( درخصوص اعلام سبد اين حقير) مختصر درد دلي نيز داشته باشم. در همين حين بود كه به مطلب نغز و پرمغز سرور عزيز و گرامي خودم جناب كامران خان رسيدم. دقيقا نميدانم چند بار آنرا خواندم اما ميدانم كه بيش از دو سه بار بود. زيبا - روان - ساده - گيرا - جذاب - و آموزنده. ابتدا خواستم عرضي نداشته باشم تا خداي ناكرده به ؛ نان قرض دادن ؛ متهم نشوم اما ديدم نميتوانم. حق مطلب را ايشان بسيار شيوا و با خلوص بيان نموده. شيريني و حلاوت اينگونه پند و اندرز تا مدتها در گوش جان امثال بنده ميماند. پس ميگويم و فاش هم ميگويم كه حرف دل بسياري از دوستان را كه از طريق اي ميل يا پيامهاي شخصي از اين بنده حقير تقاضا نموده بودند كه مطلبي با اين محتوا را ثبت نمايم - اين بزرگوار مطرح نموده - آنهم با چه فن و مهارتي . سخن كوتاه ميكنم تا دوباره آنرا بخوانم.
  شب به همگي خوش
   
  یک شخص از این تشکر کرد.
 4. اميد حقيقي

  اميد حقيقي New Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏19 جولای 2004
  ارسال ها:
  287
  تشکر شده:
  4
  جناب كامران عزيز از توضيحات جامع كامل و بيان بسيار شيوايتان متشكرم هميشه از نظرات مفيد شما كمال استفاده راكرده ايم .متاسفانه بعضي عزيزان در رابطه با سهمهايشان بجاي انكه به نظرات ديگران گوش فرا داده و از اين نظرات براي عملكرد بهتر خود استفاده كنند با تعصب بيجا و زيادي و بدون در نظر گرفتن استدلال ومنطق موجب ضرر خود و ديگران ميشوند. در بازار سرمايه ما سهمهاي خوب زيادي وجود دارد كه عملكرد شركتها در دراز مدت نشان از خوب بودن اين سهمها دارد ولي با توجه باينكه خيلي از ما بصورت حرفه اي به اين كار اشتغال داريم بايد سعي كنيم كه از حداكثر فرصتها استفاده كنيم تا بتوانيم بيشترين سود را ببريم براي مثال سهمهايي مانند سيمان فارس يا صدرا كه هميشه تاريخ نشان داده كه سهمهاي خوبي بوده و رشد خوبي داشته اند نيز در بعضي مقاطع ركود يا حتي افت داشته اند پس اگر حتي كساني كه واقعا باين سهمها اعتقاد داشته اند توانسته باشند بجاي تعصب نشان دادن و پافشاري در ان مقاطع از اين سهمها خارج شوند و با جابجايي مقطعي با منطق و جو بازار حركت كنند و در فرصت مناسب باز به سهمهاي مورد علاقه خود برگردند ميتوانند از حداكثر سود برخوردار شوند. باميد موفقيت همه دوستان اميد...
   
 5. صدرا

  صدرا New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏18 جولای 2004
  ارسال ها:
  35
  تشکر شده:
  0
  كامران عزيز سلام از مطالب به جا وآموزنده ات تشكر مي كنم جدا كه مطالبت خوب بود

  مي داني يه جورايي حرفت به روز بود :) :wink:
   
 6. محمد ازلي

  محمد ازلي New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏17 جولای 2004
  ارسال ها:
  50
  تشکر شده:
  58
  نگرش بلند مدت

  با عرض ادب و سلام
  دوستان حرفهاي اقاي كامران كاملا درست ؛سنجيده ومنطقي ميباشد و از اين بابت و همچنين براي ساير مطالب اموزنده از ايشان تشكر ميكنم.
  واما در مورد نظريات دوست عزيزم اقاي اميد حقيقي:
  من از ان دسته سهامداران هستم كه همواره نگرش بلند مدت به سهام داشته ونسبتا موفق نيز بودم بموقع تبديلات لازم را نيزانجام دادم.بايد بگويم اين گونه نگرش نگراني واسترس ندارد و يا كمتر دارد.بدين جهت ترجيح مدهم سهام محكم و اينده دار مثل صدرا را به موقع بخرم و در سبدم داشته باشم و فكر ميكنم خيلي از سهامداران به اين روش عمل ميكنند.
  موفق باشيد
   
 7. كاميار فراهاني

  كاميار فراهاني New Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏16 جولای 2004
  ارسال ها:
  432
  تشکر شده:
  4
  سلام

  كامران خان بخدا مطلب شما حرف دل من هم بود ممنون كه انرا با بياني شيوا ابلاغ كرديد .
   
  یک شخص از این تشکر کرد.
 8. اميركاويان

  اميركاويان New Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2004
  ارسال ها:
  523
  تشکر شده:
  1
  شغل:
  مهندس مكانيك
  سلام بر شما بزرگوار
  مثال قشنگي زديد وحرف دل من هم همين است
   
 9. اميد حقيقي

  اميد حقيقي New Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏19 جولای 2004
  ارسال ها:
  287
  تشکر شده:
  4
  جناب ازلي عزيز صحبت من براي كساني بود كه بصورت حرفه اي و تمام وقت به اين كار ميپردازند و ميخواهند در صورت امكان از تمام فرصتها استفاده كنند و در كنار ديد بلند مدت ديد كوتاه مدت را نيز از دست ندهند وگرنه اگر ما بخواهيم فقط بلند مدت فكر كنيم كه ميرويم چند سهم خوب ميخريم و بجاي اينكه اينهمه وقت براي اينكار صرف كنيم ميرويم وقتمان را صرف كار مفيد ديگري كرده وبعد از گذشت مدتي طولاني برگشته وفقط از بازده اين سهمها استفاده ميكنيم. موفق وپيروز باشيد اميد...
   
 10. Midas

  Midas مسدود شده مسدود شده

  تاریخ عضویت:
  ‏19 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  1,836
  تشکر شده:
  6,202
  سلام،

  از نظر بنده یکی از بهترین عنوان های انتخاب شده برای تاپیک و بسیار مناسب برای حال و هوای این روزهای بورس می باشد.

  در این تاپیک به بررسی نمادهای بازار بورس بدون تعصب و با منطق و استدلال خواهیم پرداخت.
   
  یک شخص از این تشکر کرد.
 11. Midas

  Midas مسدود شده مسدود شده

  تاریخ عضویت:
  ‏19 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  1,836
  تشکر شده:
  6,202
  الگوی [FONT=Arial][FONT=Times New Roman][FONT=Arial][FONT=Arial][SIZE=2]Dumpling Top[/SIZE][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]:
  --
  [​IMG]

  --
  [​IMG]--

  ---

  برخی نمادها در حال تشکیل این الگو می باشند و از نظر بنده فرصت فروش هستند،

  این الگو قبلا در ذوب اتفاق افتاده:
  --
  [​IMG]
  --

  هم اکنون نمادهایی از جمله خـــــــودرو و ختـــــــور مشکوک به تشکیل این الگو و از نظر بنده فرصت فروش می باشند.(نظر شخصی)
   
  2 نفر از این پست تشکر کرده اند.
 12. Midas

  Midas مسدود شده مسدود شده

  تاریخ عضویت:
  ‏19 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  1,836
  تشکر شده:
  6,202
  تیرماه مجمع سالانه ذوب آهن می باشد که احتمالا با مجمع افزایش سرمایه یکی شود..
   
 13. Midas

  Midas مسدود شده مسدود شده

  تاریخ عضویت:
  ‏19 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  1,836
  تشکر شده:
  6,202
  94/3/20

  گروه پالایشی (شپنا، شبندر) در این روزها مناسب تر از گروه خودرو برای سهامداری هستند،

  حتی در صورت، توافق برای تایید کنگره حدود 50 روز (تا شهریور ماه) بلا تکلیف است، و گروه خودرو بیشتر مستعد ریزش و پالایشی ها آماده صعود هستند.
   
 14. Midas

  Midas مسدود شده مسدود شده

  تاریخ عضویت:
  ‏19 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  1,836
  تشکر شده:
  6,202
  ذوب آهن برای صعود بایستی از این میانگین حجمی پرقدرت عبور کند، (با حجم بالا)
  --

  [​IMG]
  ---

  در صورت عبور از این مقاومت حجمی چالش بعدی حدود 235 خواهد بود (تایم ها هفتگی است)

  --
  [​IMG]
   
  2 نفر از این پست تشکر کرده اند.
 15. BlueChipTrader

  BlueChipTrader مسدود شده مسدود شده

  تاریخ عضویت:
  ‏14 آوریل 2008
  ارسال ها:
  2,665
  تشکر شده:
  3,032
  محل سکونت:
  تهران
  من مدت زیادی هست که موج ها رو با کمک rsi میشمرم و از اون زمان به طور شگفت انگیزی دیدم نسبت به امواج عوض شده

  برای مثال ذوب رو اینطوری میشه نگاه کرد و امواج رو از روی rsi14 شمرد
  البته اینم بگم که شمارش امواج از روی rsi نکات خاصی داره مثلا در جایی کف دوقولو در rsi داریم ولی در قیمت افت شدید قیمت خواهد بود و یا در اینجا مثلا موج سه زیاد بازده ای در rsi از خودش نشون نمیده ولی همونطور که میدونید rsi بالای 50 رشدش بیشتر از rsi زیر 50 هست و در اینجا حتی احتمال میره که موج C تا 250 هم بالا بره

  [​IMG]
   
  یک شخص از این تشکر کرد.
 16. تکنیک23

  تکنیک23 مسدود شده مسدود شده

  تاریخ عضویت:
  ‏16 نوامبر 2014
  ارسال ها:
  3,603
  تشکر شده:
  1,552
  بزودی بازار سرمایه در اکثر سهم ها قفل خواهد شد بهترین فرصت خرید
  افت شدید طلا و دلار بزودی آغاز خواهد شد
  تدبیر دولت تدبیر به نتیجه عالی منتهی خواهد شد
  خروج اقتصاد از رکود در مرحله اول از بازار سرمایه آغاز خواهد شد
   
 17. اسد بورس

  اسد بورس Well-Known Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏3 ژوئن 2015
  ارسال ها:
  7,214
  تشکر شده:
  38,574
  نه دلیلی دارم ،نه رگ قوی ،تابحال هم بی رگ نبودم ،اما نظری دارم درمورد ،مذاکرات..پشرفتهای خوبی داشته ،اما موارد باقی ما نده بسیارحساس وزمانبر است ،احتمال تمدید ، ده تا پانزده روزه جهت به نتیجه رسبدن بوجود امده ،که البته جای نگرانی نداره بامید خدا باموفقیت ،سپری خواهدشد به امید پیروزی سربازان جهاداقتصادی ملت ایران سربلند شاد وپیروزوسربلند باشید.......
   
 18. Midas

  Midas مسدود شده مسدود شده

  تاریخ عضویت:
  ‏19 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  1,836
  تشکر شده:
  6,202

  پست مربوط به 94/3/20
   
 19. Midas

  Midas مسدود شده مسدود شده

  تاریخ عضویت:
  ‏19 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  1,836
  تشکر شده:
  6,202
  دوستان شاخص کل در تایم هفتگی واگرایی مثبت در RSI داره،

  این یعنی ضعف فروشنده و کاهش خطر ریزش،

  ---
  [​IMG]

   
  یک شخص از این تشکر کرد.
 20. Midas

  Midas مسدود شده مسدود شده

  تاریخ عضویت:
  ‏19 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  1,836
  تشکر شده:
  6,202
  ذوب آهن به مقاومتش رسید، با توجه به ورود نقدینگی مناسب معتقدم با کمی افت و خیز از این مقاومت عبور خواهد کرد،

  --
  [​IMG]