دلار رو به بالاست یا پایین؟؟؟

jobilo

New Member
کاربر فعال
روز گذشته، دلار از کف قیمتی روزانه بالا آمد و توانست از مدار کاهشی خارج شود.

شاخص ارزی که روز شنبه با 20 تومان کاهش از مرز *** 3 هزار و 450 تومان پایین آمده و به قیمت 3 هزار و 440 تومان رسیده بود، روز یکشنبه توانست با 5 تومان رشد به قیمت 3 هزار و 445 تومان برسد.به گزارش دنیای اقتصاد ، رفت و برگشت بهای دلار در 2 روز ابتدایی هفته موجب شده که انتظارات دوگانه‌ای در رابطه با آینده قیمت این ارز در بازار شکل بگیرد. در این وضعیت، برخی معامله‌گران اعتقاد دارند که دلار تا انتهای سال 94 مرز *** 3 هزار و 400 تومان را خواهد شکست و به کانال پایین‌تری وارد خواهد شد. در مقابل، گروه دیگر معتقدند که شاخص ارزی در ادامه سال 94 مسیر افزایشی را دنبال خواهد کرد و حتی احتمال دارد وارد کانال 3 هزار و 500 تومان شود. در روز افزایشی دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز توانست هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کند و به قیمت یک میلیون و 14 هزار تومان برسد. در شانزدهمین روز اسفندماه، فلز گرانبهای داخلی معاملات خود را با قیمت یک میلیون و 12 هزار تومان آغاز کرد که کاهشی هزار تومانی نسبت به روز شنبه داشت. با این حال، در ادامه روز تحت‌تاثیر رشد دلار، سکه نیز در مدار افزایشی قرار گرفت.
رفت و برگشت دلار
در دومین روز هفته، شاخص بازار ارز تا محدوده 3 هزار و 420 تومان پایین آمد، ‌اما در ادامه توانست مسیر قیمتی خود را تغییر دهد و از کف روزانه بالا بیاید. روز گذشته، دلار معاملات خود را با قیمت 3 هزار و 429 تومان آغاز کرد که کاهشی 11 تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز شنبه داشت. در ادامه روز، شاخص ارزی تا مظنه قیمت 3 هزار و 426 تومان نیز پایین آمد. با این حال، در این نقطه قیمتی، خریدهای ارزی بالا رفت و دلار در مدار افزایشی قرار گرفت؛ به‌طوری‌که تا ساعت 3 بعدازظهر به قیمت 3 هزار و 445 تومان رسید. این قیمت 5 تومان بالاتر از روز شنبه بود و دلار را از مدار کاهشی خارج کرد. شاخص ارزی از چهارشنبه در مسیر کاهشی قرار گرفت و تا روز شنبه 38 تومان از ارزش خود را از دست داد. با این حال، افزایش خریدهای ارزی برخی معامله‌گران در محدوده 3 هزار و 420 تومان موجب شد که شاخص ارزی روز یکشنبه از فاز کاهشی خارج شود.
کاهش یا افزایش؟
بازگشت قیمتی دلار از کف روزانه یکشنبه موجب شد که در رابطه با آینده قیمت این ارز دو دیدگاه در بازار شکل بگیرد. در این وضعیت برخی فعالان اعتقاد دارند که شاخص ارزی در ادامه سال 94 به افزایش قیمت خود ادامه خواهد داد و در انتهای کانال 3 هزار و 400 تومان یا ابتدای کانال 3 هزار و 500 تومان به کار خود در سال 94 پایان خواهد داد. به اعتقاد این دسته، شاخص ارزی از لحاظ بنیادی توانایی افت بیشتر قیمت را ندارد و پایین آمدن بیشتر آن به ضرر صادرات کشور خواهد بود. به اعتقاد این دسته، کاهش روزهای گذشته بیشتر ناشی از عوامل *** بوده و دلار با عادی شدن فضای بازار مسیر خود را پیدا خواهد کرد. در مقابل گروه دیگری اعتقاد دارند که شاخص بازار ارز تحت فشار چند عامل کاهشی قرار دارد و تحت‌تاثیر این عوامل احتمال دارد که قیمت آن به زیر 3 هزار و 400 تومان نیز برسد. «عرضه حواله درهم»، «افزایش سنتی عرضه شرکت‌های تجاری در انتهای سال»، «پایین بودن ارزش شاخص ارزی در مناطق »و «لغو شدن تحریم ها» از جمله عواملی هستند که قیمت دلار را تحت فشار قرار داده‌اند. 

حسابگر

Well-Known Member
کاربر فعال
چرا ارزها در خانه نگهداری می شود؟
سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی علت نگهداری ارز در خانه ها را توضیح داد.
محمدمهدی مفتح در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره نگهداری ارز در خانه ها اظهار داشت: متاسفانه اعتماد عمومی به بانک ها و دستگاه های اقتصادی در بین مردم کاهش چشم گیری داشته و به همین دلیل خسارت فروانی به سرمایه ی اجتماعی و اعتماد عمومی وارد شده است. عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به عدم اعتماد مردم به بانک ها، گفت: یکی از مباحثی که به اعتماد عمومی آسیب وارد کرد، عدم وفای به عهد بانکها بود. بانکها در زمان پذیرش سپرده های ارزی اعلام کردند که سپرده گذاران هر زمان که بخواهند، توانند منابع خود را پس بگیرند؛اما در واقعیت چنین اتفاقی رخ نداد.
وی تاکید کرد: عدم اعتماد مردم به قول و تعهدات بانک ها باعث می شود که مردم ارز را در خانه های خود نگهدارند و اجازه ندهند سرمایه هایشان درچرخه اقتصادی کشور به جریان بیافتد.


این نماینده مجلس با بیان اینکه بانک ها به اعتماد مردم پاسخ درست ندادند، یادآوری کرد: چند سال گذشته مردم سرمایه های ارزی خود را در بانک ها ذخیره کردند؛ اما در زمان تحویل ارزهای مردم، بانک ها پول سپرده گذاران را براساس نرخ ارز دولتی حساب کرد ه و با ریال، سپرده های ارزی آنها را پس داد.
مفتح در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه اعتماد عمومی به بانک ها و سپرده گذاری در آنها کاهش چشمگیری یافته است، بیان داشت: اکنون برای خروج ارز از خانه ها باید اعتماد مردم به مسئولان و دستگاه اقتصادی تقویت شود. در شرایطی که قول ها عملیاتی نشده است بالا بردن اعتماد مردم به بانک ها نیاز به تضامین قوی دارد که تنها با اعلام کفایت نمی کند.
عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: مردم باید مطمئن شوند در صورت سپرده گذاری ارزی در بانک ها هر زمان که بخواهند به سرمایه هایشان با اسکانس همان ارز دست پیدا می کنند در غیر اینصورت هرگز نمی توان ارز را از خانه ها خارج کرد.
 
بالا