#####دلار آمريكا سود فراوان و يا تله براي سرمايه افراد#####

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
به قول خودتان، مگر دیوانه‌ایم؟!
آقای روحانی فرموده‌اند؛ اگر بدانم با کسی ملاقات کنم که نتیجه آن آبادانی کشور باشد، از ملاقات دریغ نمی‌کنم! خب، اگر منظورتان ملاقات با ترامپ باشد که اولاً به قول خودتان «دیوانگی» است! و ثانیاً بارزترین نتیجه ملاقات‌ها و مذاکرات شما با آمریکا، برجام بوده است که هیچکس- تاکید می‌شود که هیچکس- نمی‌تواند در فاجعه‌آمیز بودن آن کمترین تردیدی داشته باشد.
به قول خودتان، مگر دیوانه‌ایم؟!

به گزارش خبرگزاری فارس، «حسین شریعتمداری» در سرمقاله شماره امروز روزنامه «کیهان» ،نوشت:
دیروز آقای روحانی در همایش دستاوردهای دولت در توسعه زیر ساخت‌های روستایی گفت: «اگر بدانم که به جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که در نتیجه، کشور آباد شده و مشکلات مردم حل می‌شود، دریغ نمی‌کنم.». درباره این بخش از اظهارات رئیس‌جمهور محترم گفتنی است که:
?- آقای روحانی مشخص نکرده‌اند که منظورشان از ملاقات با کسی که احتمال می‌دهند نتیجه آن آبادانی کشور باشد، چه کسی و یا چه کسانی است؟ چرا که ملاقات ایشان غیر از نتانیاهو و ترامپ با هیچکس دیگری منع نشده است و طی ?‌سال گذشته، تقریبا با سران همه کشورها ملاقات داشته‌اند. به یقین منظور آقای روحانی ملاقات با نتانیاهو نیست. اما، اگر نظر آقای روحانی به ملاقات با ترامپ باشد! باید پرسید؛ مگر حضرتعالی در پاسخ به درخواست‌های مکرر ترامپ برای مذاکره، نمی‌فرمودید: «کشورها مگر دیوانه شده‌اند با شما که توافق را نقض می‌کنید، مذاکره کنند»؟! و بازهم جنابعالی بودید که در آبان ماه ?? با‌ اشاره به عهد شکنی‌های پی‌در‌پی آمریکا گفته بودید؛ «داستان مضحکی اتفاق افتاده؛ می‌گویند تعهدی که قبلا بستیم، فعلا محکم نباشد، درباره موضوع دیگری حرف بزنیم! آمریکا با زبان و عمل می‌گوید که اهل مذاکره و تعهد نیست اما به برخی کشورهای شرق آسیا (کره شمالی) می‌گوید بیا با ما مذاکره کن؛ مگر دیوانه‌اند که با شما مذاکره کنند؟ شما به مذاکره‌ای که به تأیید سازمان ملل رسیده، پایبند نیستید». یعنی بازهم سخن از دیوانه بودن کسانی که دَم از مذاکره با آمریکا می‌زنند! آقای ظریف، وزیر خارجه دولت شما هم به صراحت گفته بود؛ «توافق با آمریکا به‌اندازه جوهر روی کاغذ هم ارزش ندارد». باز هم گفته خودتان بود که؛ «تعامل با غرب، اعتبار خود را نزد افکار عمومی ایران از دست داده است» و... این رشته سر دراز دارد!
اکنون سؤال این است که اگر منظور جنابعالی ملاقات با ترامپ نیست پس ملاقات با کیست؟! با بقیه سران کشورها که ملاقات داشته و یا منعی برای ملاقات نداشته‌اید تا نیازی به اظهار نظر دوپهلوی مورد ‌اشاره باشد!
?- آقای روحانی فرموده‌اند؛ اگر بدانم با کسی ملاقات کنم که نتیجه آن آبادانی کشور باشد، از ملاقات دریغ نمی‌کنم! خب، اگر منظورتان ملاقات با ترامپ باشد که اولاً به قول خودتان «دیوانگی» است! و ثانیاً بارزترین نتیجه ملاقات‌ها و مذاکرات شما با آمریکا، برجام بوده است که هیچکس- تاکید می‌شود که هیچکس- نمی‌تواند در فاجعه‌آمیز بودن آن کمترین تردیدی داشته باشد. تازه، برجام نتیجه ملاقات‌ها و مذاکرات شما با اوباما بود که او را «رئیس‌جمهور مؤدب»! آمریکا می‌دانستید و تیم هسته‌ای کشورمان در تماس و رابطه با تیم حریف تا آنجا پیش رفته بودند و با هم خاله و خواهر‌زاده شده بودند که یکدیگر را با نام کوچک صدا می‌کردند و عکس نوه‌های خود را به هم نشان می‌دادند! اما، نتیجه چه بود؟ فاجعه برجام و کلاه گشادی که با دست شما بر سر ملت گذاشتند. حالا بفرمایید کجای آن برای کشور «آبادانی»! درپی ‌داشت که ادامه آن داشته باشد؟!
?- البته نباید از نظر دور داشت که ترامپ و اوباما دولبه یک قیچی هستند اوباما دست چدنی آمریکا را در دستکش مخملین پنهان کرده بود و‌لی ترامپ آمریکای بی‌روتوش است.‌ اشاره به این نکته از آنجا ضروری است که دولت محترم اصرار دارد، فاجعه‌بار بودن برجام را به ترامپ نسبت بدهد و نه تمامیت آمریکا، از این روی بد نیست ‌اشاره شود که؛
- اوباما در میان ? رئیس‌جمهور آمریکا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بیشترین تحریم‌ها را علیه ایران تصویب و به اجرا گذاشته است تا آنجا که ?? درصد تحریم‌ها علیه ایران در دوره اوباما وضع و عملیاتی شده است.
- هیچ تحریمی از سوی ترامپ علیه کشورمان اعمال نشده مگر آنکه ساختار و سازمان آن قبلا توسط اوباما طراحی شده است.
- اوباما هیچ‌گاه ساختار تحریم‌ها علیه ایران را در برجام برهم نزد. دیوید کوهن، وزیر خزانه‌داری وقت آمریکا تصریح می‌کند که؛ آمریکا برای ادامه فشار بر ایران ساختار تحریم‌ها را حفظ کرده است!
- تحریم‌های نفتی و بانکی که امروزه بیشترین چالش‌ها را پدید آورده است همان تحریم‌هایی است که دولت اوباما در قالب قطعنامه ???? شورای امنیت سازمان ملل گنجانده و به تصویب رسانده است.
- تحریم موسوم به منع صدور ویزا در دولت اوباما تصویب شد.
- نشان کردن سپاه به عنوان یک گروه تروریستی در دوران اوباما صورت گرفت.
- قانون تحریمی «آیسا» و قانون وضعیت اضطراری علیه ایران و... از سوی اوباما تصویب و به اجرا گذاشته شد.
شواهد یاد شده نشان می‌دهد که برجام از اساس فاجعه بوده است و چنانچه منظور آقای روحانی، احتمال ملاقات و مذاکره ایشان با ترامپ باشد، تعجب‌آور است که اصرار دارند از یک سوراخ، نه دو بار و سه بار، بلکه چندین بار گزیده شویم!
?- به اظهارات دیروز ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه توجه کنید: «امروز در تماس تلفنی از رئیس‌جمهوری ایران خواستم با دونالد ترامپ دیدار کند... با ترامپ به توافق رسیدیم که ایران باید به تعهدات هسته‌ای پایبند باشد. ایران نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و نباید ثبات منطقه را تهدید کند... از ظریف خواستم به فرانسه بیاید تا به طرح نقشه کاری برای پیشرفت در پرونده ایران برسیم و...» حالا به سخنان دیروز ترامپ نظری بیندازید: «ایران دچار محدودیت در منابع مالی خود شده است و یادتان باشد من چیزی به آنها پرداخت نخواهم کرد... آنها به ما نیاز دارند نه ما و اگر قرار ایجاد یک کانال برای فروش محدود نفت تایید شود، این کانال در مدت زمان محدود تعریف خواهد شد و خیلی زود منقضی خواهد شد تا ایران بتواند کمی نفت بفروشد... اما من چیزی به آنها پرداخت نخواهم کرد»!
این برخورد با کشوری که بزرگترین قدرت منطقه و پرچمدار قطب قدرتمند و سرنوشت‌ساز مقاومت است و... اهانت‌آمیز و تحقیر‌کننده نیست؟! و آیا به وضوح نشان نمی‌دهد که حریف درپی باج‌خواهی است؟!
?- و بالاخره باید از جناب روحانی پرسید که اگر خدای نخواسته منظور شما از آنچه فرموده‌اید، مذاکره با ترامپ است لطفا بفرمایید غیر از واگذاری امتیازات دیگری به آمریکا و اروپا، چه نتیجه دیگری می‌تواند مورد نظر باشد و کجای این ملاقات و مذاکره باعث آبادانی کشور خواهد بود؟! مذاکره شما درصورت انجام، از یک‌سو خسارت و فاجعه دیگری نظیر برجام را به ملت تحمیل می‌کند و از سوی دیگر بی‌آنکه بخواهید غیر از هدیه به ترامپ در انتخابات پیش‌روی آمریکا، نتیجه دیگری نخواهد داشت. همانگونه که مکالمه تلفنی جنابعالی با اوباما هدیه بزرگی به او و اهانتی بزرگتر به ملت ایران بود!
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
این همه فرصت اقتصادی بر زمین مانده و اصرار عجیب به مذاکره دوباره با آمریکا!
سید امیرسیاح

یک کارشناس اقتصادی می‌گوید پالس دوباره مذاکره و ملاقات فرستادن به آمریکا از سوی روحانی آن هم پس از سوء مدیریت و اعتنا نکردن به اصلاحات اقتصادی ممکن در داخل سؤال‌برانگیز است.
به گزارش مشرق، سید امیر سیاح نوشت: هفته گذشته آقای روحانی جمله‌ای بر زبان راند که هرچند به فاصله کمتر از 24 ساعت به تغییر نظرش، برعکس آن را بیان کرد اما پاسخ یکی از معماهای بزرگ اقتصاد سیاسی معاصر ایران احتمالا در همین جمله نهفته است: «اگر بدانم ملاقات با یک شخص، منافع‌ملی کشورما را تأمین می‌کند، دریغ نمی‌کنم»

از حدود 10 سال پیش، احکام قانونی زیادی برای رفع موانع تولید و سرمایه‌گذاری در کشور تصویب شده ولی دولت محترم به‌طور عجیبی از اجرای آنها سرباز زده است: قانون بهبود محیط کسب وکار، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قانون اصلاح مواد 6 و 7 قانون اصل44 درباره تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار، قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، قانون برنامه ششم توسعه، بخش 4 محیط کسب و کار.
به‌عنوان نمونه: «اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار» هم در انتخابات 92 و هم انتخابات 96 وعده اقتصادی اصلی آقای روحانی بود اما سه گزارش نظارتی مجلس در سال‌های اخیر درباره این قانون نشان می‌دهد دولت این قانون را اجرا نکرده است. قانونی که اجرای آن به اعتبارات سنگین نیاز ندارد و اصولا برای دولت هزینه چندانی ندارد چراکه بیشتر، به تنظیم رفتار دولت و مأمورانش با فعالان اقتصادی مربوط است اما دولت باوجود همه وعده‌هایش، همین کار ساده را هم انجام نداده است. چرا؟
ماجرا وقتی پیچیده‌تر می‌شود که بیاد آوریم طی یک سال و نیم گذشته و از زمانی که سقوط ارزش ریال شروع شده بود، بسیاری از اقتصاددانان، راهکارهای پیشگیری از سقوط آزاد ارزش پول ملی، مهار تورم و جلوگیری از سرایت تورم به بازارهای طلا و مسکن و خودرو را بارها و بارها به دولتمردان یادآوری کرده‌اند اما تیم اقتصادی دولت، گویی سحر شده باشد، هیچ واکنشی به آن همه راهکار و توصیه دلسوزانه نشان نداده است. گویی راهکارهای درست را که همه می‌بینند، آنها واقعاً نمی‌بینند!
مثالی دیگر: با اجرای ماده169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم (تقاطع سامانه‌های اطلاعاتی بانکی و ثبتی و... برای یافتن فراریان مالیاتی) و نیز با وضع مالیات بر فعالیت‌های نامولد، می‌شود جلوی قاچاق و اقتصاد زیرزمینی را گرفت و کسر بودجه 98 را از محل مالیات، تأمین کرد. حتی رئیس جدید سازمان مالیاتی در روز معارفه خود از نداشتن چنین مالیات‌هایی اظهار شگفتی کرده و آنها را از نان شب واجب‌تر دانسته بود اما شگفت‌انگیزتر اینکه همین آقا با ورود به تیم اقتصادی دولت، ارائه لایحه مالیات بر عایدی سرمایه را آن‌قدر امروز و فردا کرده که دیگر عملاً به مجلس فعلی نمی‌رسد و رفت تا سال بعد و شاید دولت بعد!
همین ماجرا در تأمین مالی تولید از بازار سرمایه، در تسهیل صدور مجوزها، در حذف دهک‌های پردرآمد از یارانه نقدی، در هدفمندی یارانه‌های سوخت هم تکرارشده است و راهکارها یا احکام قانونی‌ای که می‌توانند حال تولید و ‌اشتغال و اقتصاد را به تدریج خوب کنند، به‌طور مشکوکی اجرا نشده‌اند.
تعلل دولت در اجرای راهکارهای خوب و اصرار به سیاست‌های اشتباه (مثل دست‌کاری عجیب بازارهای خودرو و نرخ سود بانکی در نیمه اول 96، مثل پیش‌فروش ده‌ها تن سکه طلا و حراج ذخایر ارزی با نرخ 4200 تومانی در آستانه شروع تحریم‌ها، مثل خارج کردن عرضه کالاها از بازار شفاف بورس، مثل سرکوب‌های قیمتی رانت‌زا در بازارهای پتروشیمی‌و فولاد در سال گذشته و...) در محافل اقتصادی به معمایی عجیب تبدیل شده که هنوز جواب قانع‌کننده‌ای برای این سؤال ارائه نشده است؟!
اینکه مسئول اصلی اقتصاد، این همه حکم قانونی و نسخه نجات‌بخش اقتصادی را زمین گذاشته و با اشتباهات عجیب حال اقتصاد کشور را بدتر کرده، برای این نبوده که به جامعه ثابت شود راهکار در خارج است و کلید مشکلات اقتصادی در اروپا و آمریکاست؟ بیایید تعارف را بگذاریم کنار و با خودمان روراست باشیم. دولت فعلی از روز اول، صریحا حل مشکلات اقتصادی را در مذاکره با غرب دانست. مذاکره برای حل مشکلات اقتصادی هم، زمانی موضوعیت دارد که وضع اقتصادی خراب باشد.
اگر دولت در این 6 سال به تکالیف قانونی‌اش در رفع موانع تولید، در تسهیل صدور مجوزها، در شفافیت معاملات دولتی، در جلوگیری از فرار مالیاتی و در هدایت نقدینگی به‌سوی تولید، عمل می‌کرد و چرخ اقتصادایران را به گردش درمی‌آورد، آیا بازهم می‌توانست راه نجات اقتصاد را در ملاقات و مذاکره نشان دهد؟
اگر با اشتباهات پی درپی این دو سال، حال اقتصادایران اینقدر خراب نشده بود، آیا بازهم‌اشتیاق به مذاکره برای تأمین منافع ملی، موجه به‌نظر می‌رسید؟!
منبع: کیهان
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
نیویورک‌تایمز: ارتش آمریکا مزدور سعودی‌ها نیست/ جنگ با ایران کابوس است
نیویورک‌تایمز: ارتش آمریکا مزدور سعودی‌ها نیست/ جنگ با ایران کابوس است

پنج‌شنبه 28 شهريور 1398 - 14:59
ستون‌نویس روزنامه «نیویورک‌تایمز» با بیان اینکه سعودی‌ها می‌خواهند نظامیان آمریکایی را در نبرد با ایران به کشتن دهند، جنگ با ایران را یک «فاجعه» خواند و نوشت، بازگشت آمریکا به برجام تنها راه خروج از این بحران خودساخته است.

العالم - آمریکا
«بیل کریستول» از ستون‌نویس‌های معروف روزنامه «نیویورک‌تایمز» روز چهارشنبه در یادداشتی با موضوع تنش‌های اخیر میان آمریکا و ایران بعد از عملیات تلافی‌جویانه یمنی‌ها علیه تأسیسات نفتی عربستان سعودی، نوشته است که واشنگتن نباید با جنگ به نمایندگی از ریاض، خود را به مزدور سعودی‌ها تبدیل کند.
در ابتدای این یادداشت آمده است: «"رابرت گیتس" وزیر دفاع اسبق یک بار به طعنه گفته بود که عربستان سعودی می‌خواهد "با ایرانی‌ها بجنگد، تا آخرین قطره خون نظامیان آمریکایی". این خطر وجود دارد که ما به سمت این کابوس بغلطیم.»
او با اشاره به اتهاماتی که «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا علیه ایران مطرح کرده و پاسخ تهران مبنی بر اینکه به هر تجاوز نظامی واکنشی قاطع نشان می‌دهد، نوشته است: «رئیس‌جمهور [دونالد] ترامپ با وضعیت بغرنجی روبروست.»
کریستول عدم پاسخ آمریکا به ایران را موجب تقویت تصویر یک واشنگتن ضعیف توصیف کرده و از سوی دیگر اقدام علیه ایران را آغازگر جنگی خوانده که می‌تواند تبعات سنگینی برای آمریکا داشته باشد. وی با اشاره به توصیه گروه‌های تندرو در آمریکا برای اقدام نظامی علیه ایران، نوشته است: «این، حتی از تصور ضعف آمریکا هم خطرناک‌تر است، چراکه می‌تواند به سرعت از کنترل خارج شود. ایران به نقاطی در عربستان سعودی، امارات عربی متحده یا بحرین حمله می‌کند و نیروهای آمریکایی در عراق یا افغانستان را هدف قرار می‌دهد.»
وی می‌افزاید: «یک جنگ تمام عیار با ایران، یک فاجعه خواهد بود. ایران جمعیتی دو برابر عراق دارد و حریفی به مراتب توانمندتر از آنچیزی است که عراق بود. بنابراین، ترامپ با یک معضل واقعی روبروست: عدم اقدام می‌تواند به عنوان ضعف تلقی شود و در سوی دیگر، حمله نظامی هم می‌تواند از کنترل خارج شده و ما را به یک فاجعه بکشاند. اما این معضلی است که ترامپ به دست خود ایجاد کرده است.»
در ادامه این یادداشت آمده است: «ما در این افتضاح گیر افتاده‌ایم، چون ترامپ توافق هسته‌ای برجسته سال ۲۰۱۵ با ایران را ترک کرد. جنگ‌طلب‌ها استدلال می‌کردند که ما می‌توانیم به ایران فشار حداکثری تحمیل کنیم و این کشور را متجمل چنان دردی کنیم که به زانو دربیاید. اما آن‌ها این را در نظر نگرفته بودند که ایران هم می‌تواند فشار را بر ما تشدید کند. ایراد جنگ‌طلب‌ها همین است. آن‌ها صفحه شطرنج را می‌چینند و پیروزمندانه طرحی برای کیش و مات طرف مقابل ارائه می‌کنند، بی‌آنکه این درس ابتدایی "سون تزو" یا "کلازویتز" [دو استراتژیست نظامی معروف در تاریخ] را به یاد داشته باشند که طرف مقابل هم حرکت می‌کند.»
کریستول با بیان اینکه در غیاب برجام «تمام گزینه‌ها بد است»، نوشته است که باید راهی برای بازگشت آبرومندانه آمریکا به توافق هسته‌ای یافت، به نحوی که دو طرف بتوانند خود را پیروز مناقشه توصیف کنند.
وی بار دیگر خطر کشیده شدن آمریکا به جنگ را یادآور شده و نوشته است: «ما نباید سگ نگهبان یا سگ دست‌آموز عربستان سعودی باشیم. بله، ایران تهدیدی برای امنیت بین‌الملل است، اما عربستان سعودی هم هست. این عربستان سعودی بود که نخست‌وزیر لبنان را ربود، به اختلاف با قطر دامن زد و بدترین بحران انسانی جهان را در یمن ایجاد کرد.»
کریستول می‌افزاید: «حمله به تأسیسات نفتی تخطی از هنجارهای بین‌المللی است، همین‌طور به قتل رساندن تکه تکه کردن ستون‌نویس روزنامه واشنگتن‌پست که مقیم ایالات متحده بود. عربستان سعودی جرأت می‌کند و بازرسی بین‌المللی درباره حمله به تأسیسات نفتی‌اش را خواستار می‌شود، اما همزمان از بازرسی بین‌المللی درباره قتل "جمال خاشقچی" دوست من، جلوگیری می‌کند.»
او با بیان اینکه اگر عربستان به دنبال جنگ با ایران است، خود باید این کار را انجام دهد، نوشته است: «این جنگ ما نیست و نباید قتلگاه ما باشد.»
کریستول در پایان ایران و عربستان سعودی را عامل بی‌ثباتی در منطقه خوانده و نوشته است: «وظیفه ما باید این باشد که با کشورهای اروپایی برای خروج از این افتضاح همکاری کنیم و راهی برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران بیابیم.»
فارس
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: ما مسئول دفاع از عربستان سعودی نیستیم
نانسی پلوسی

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا جمعه گفته که این کشور مسئول دفاع از عربستان سعودی نیست.
به گزارش مشرق، «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا جمعه گفته که کشورش مسئول محافظت از عربستان سعودی و دفاع از این کشور نیست.
وی در مصاحبه با NPR (رادیو ملی آمریکا) در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا با اقدام نظامی علیه ایران در پاسخ به حمله انجام‌شده علیه تأسیسات نفت سعودی موافق است گفت: «قطعاً خیر. فکر نمی‌کنم ما مسئول محافظت یا دفاع از عربستان سعودی هستیم.»
شنبه هفته پیش (۲۳ شهریورماه) «یحیی سریع» سخنگوی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اعلام کرد، یگان پهپادی یمن با ۱۰ پهپاد پالایشگاه‌های «بقیق» و «خریص» شرکت آرامکو در منطقه «شرقیه» عربستان سعودی را در چارچوب حق طبیعی و مشروع در پاسخگویی به جنایات ائتلاف متجاوز و محاصره پنج ساله یمن هدف قرار داد.
«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا بدون ارائه هرگونه سندی مدعی شد که این ایران و نه یمنی‌ها بوده‌اند که تأسیسات نفتی آرامکو عربستان را هدف قرار داده‌اند. او دیروز (چهارشنبه) وارد شهر جده، واقع در غرب عربستان سعودی شد و مورد استقبال «ابراهیم العساف»، همتای سعودی‌اش قرار گرفت. پامپئو در این سفر با «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد و وزیر دفاع سعودی دیدار و گفت‌وگو کرد.
با اینحال مقامات ایران هرگونه مشارکت در این عملیات پهپادی را رد کرده‌اند. «عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه) درباره اتهامات مقامات آمریکایی درباره حمله به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان گفت: «۵ سال است یمن درگیر جنگ است و ائتلاف سعودی‌ها با پشتوانه کشورهای غربی مرتکب جنایات جنگی بسیاری در یمن شدند و طبیعی است که مردم یمن و نیروهای نظامی یمن برای متوقف کردن این جنایات واکنش داشته باشند».
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
الاخبار| طرح «تابستان داغ» آمریکا برای عراق؛ اقدامات بغداد برای شکست کودتا چیست؟
مسئولان آمریکایی ادعا کرده بودند که تابستان داغی در انتظار عراق است و تظاهرات کنونی را باید در تکمله این تابستان دانست. دولت عراق هم که از نقشه آمریکایی‌ها اطلاع داشت، از چهار مسیر، در حال خنثی‌سازی این نقشه است.
الاخبار| طرح «تابستان داغ» آمریکا برای عراق؛ اقدامات بغداد برای شکست کودتا چیست؟

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، با وجود اینکه مطالبات مردم عراق برای مبارز با فساد و بهبود وضعیت معیشتی، محل اهتمام دارد، ولی «آنچه این روزها در بغداد و استان‌های جنوبی در حال رخ دادن است، ظاهرا بیشتر، عملی شدن طرح آمریکا برای بهره‌برداری از این مطالبات است؛ طرحی که ظاهرا حکومت عراق به آن اشراف دارد و از چهار مسیر، در پی مقابله با آن است».
روزنامه الاخبار لبنان با مقدمه فوق به بررسی تظاهرات مردم عراق پرداخت که از نهم مهر ماه آغاز شد و نوشت، سومین روز از تظاهرات در عراق با کشته شدن 19 و زخمی شدن بیش از 600 زخمی به پایان رسید؛ تظاهراتی که روند رو به خشونت به خود گرفت و شبیه به هرج و مرج بود. یک منبع بلندپایه عراق اعلام کرد که از رهگذر این تظاهرات که تحت عنوان «مبارزه با فساد، بیکاری و بهبود وضعیت معیشتی» انجام شد، برخی به دنبال، تحمیل یک واقعیت جدید هستند.
منابع امنیتی به الاخبار گفتند که «از لحظات نخست [تظاهرات]، تظاهرات‌کنندگان نتوانستند هدف مشخصی دنبال کنند... برخی مسالمت‌آمیز بودند و خشم خود را از وضعیت معیشتی ابراز کردند... و برخی دیگر خرابکارانی بودند که دارای برنامه‌های مشکوک بودند... این افراد، مسئول اصلی تبدیل صحنه مسالمت‌آمیز به صحنه خشونتی، خرابکارانه و هرج‌ومرج‌طلبانه بودند».
این روزنامه در ادامه با اشاره به اعتراض برخی از مردم عراق به عدم ارائه مناسب خدمات، گزارش داد، این افراد خواستار بررسی ریشه‌ای مشکل یعنی گسترش فساد در نهادهای حکومتی هستند. آنان بر این باورند که در عراق، مبارزه واقعی با فساد صورت نمی‌گیرد. ولی تمامی «این مشکلات که ادامه «عراق 2003» (زمان اشغال عراق توسط آمریکا) است، «ظاهرا امروز، فضای مناسبی برای ایجاد جبهه‌ای افسران، سیاستمداران، نخبگان و خبرنگارانی است که بر اساس طرح آمریکا حرکت می‌کنند و سفارت آمریکا در مواقع لزوم، آنان را تحریک می‌کند».
بنا بر این گزارش، اینجا سخن از «کودتا»، «دولت نجات» یا «رهبر نظامی» است. سخنی که برخی آن را «روایت روایت دولت‌ها» از اعتراضات می‌دانند که بیشتر با هدف، گیج کردن مردم صورت می‌گیرد، ولی منابع امنیتی بلندپایه، صحت این فرضیه را تأیید و تأکید کردند که این طرح «از سه ماه پیش، با همکاری شماری از سرویس‌های اطلاعاتی کشف شد. بر اساس این طرح، [قرار بود] تظاهراتی تحت عنوان مطالبات [مردم] آغاز و سپس از آن بهره‌برداری ‌شود و به سمت خشونت و ایجاد هرج و مرج و ناآرامی در کشور سوق داده ‌شود».
این منابع با بیان اینکه این مسئله طبیعتا به درگیری بین مردم و نیروهای امنیتی منجر می‌شود، خاطر نشان کردند که همزمان با این تظاهرات، پوشش رسانه‌ای گسترده‌ای از آن صورت می‌گیرد و «در پایان، این بحران ساختگی-با همکاری آمریکایی‌ها- با ظهور یک فرمانده نظامی که از نظر مردمی، "محبوب" است، سر بر می‌آورد تا رهبر دولت نجات باشد... بدین ترتیب آمریکا، سیطره خود را بر عراق، تثبیت می‌کند».
الاخبار در اوایل سال جاری میلای به نقل از منابع امنیتی گزارش داد که تابستان داغی در انتظار عراق خواهد بود، ولی یک منبع بلندپایه عراقی اعلام کرد که «آمریکایی‌ها، اواسط تابستان 2019 نسبت به طرحی هشدار دادند که همه چیز را علیه ایران تغییر خواهد داد و تلاش کردند که از طریق شخصیتهای سیاسی عراق این پیام را به تهران برسانند».
به گزارش این روزنامه، پیش‌بینی آمریکایی‌ها درست بود: تابستان داغی در سطح فراهم‌سازی مقدمات گذشت که پس از آن، پاییز داغی در سطح اجرای این مقدمات قرار داشت. به گفته این منبع، عبدالمهدی اما طی هفته‌های گذشته، طرحی را تدوین کرد تا هر گونه اعتراض مردمی را مهار کند.
به گفته وی، عبدالمهدی از آغاز ماه جاری برای اجرای طرح خود و خنثی‌سازی نقشه آمریکا، اقدامات زیر را انجام داده است:
نخست؛ کنترل نهادهای امنیتی و نظامی و پاکسازی آن از حضور هر گونه شخصیت مشکوک.
دوم؛ کنترل وضعیت میدانی در 18 استان عراق و معرفی آن به عنوان خط قرمز.
سوم؛ آغاز طرح‌ها و ابتکارهای دولتی که بتواند خشم مردم را فروبنشاند و به مطالبات آنان توجه شود.
چهارم؛ پشتیبانی از تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌آمیز و حمایت از حق آزادی بیان آنان در لوای قانون و تحت لوای مبارزه [با فساد] و بازخواست [افراد فاسد].
منبع مذکور در پایان اعلام کرد که وضعیت در بسیاری از استان‌های جنوبی عراق تحت کنترل است؛ هر چند برخی تحرکات پراکنده در بغداد و استان «ذی قار» صورت گرفته ولی به صورت کلی، وضعیت، تحت کنترل نیروهای دولتی عراق قرار دارد.
انتهای پیام/م
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
23:56 12.10.2019

محتوای مذاکرات بین عبدی و معاون نماینده ویژه ایالات متحده
کردها بر این باورند که واشنگتن آنها را فروخته و آنها را رها کرده است تا بمیرند. آنها تهدید کرده اند که اگر واشنگتن نتواند عملیات ترکیه را در منطقه خود متوقف کند، با بشار اسد و روسیه توافق خواهند کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از سی ان ان، ژنرال کرد مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه، ایالات متحده را تهدید کرده است که اگر واشنگتن جلوی عملیات ترکیه را نگیرد از مقامات سوریه و روسیه درخواست کمک خواهد کرد.
پاسخ نیروهای دموکراتیک سوریه به حملات هوایی ترکیه

محتوای مذاکرات بین عبدی و معاون نماینده ویژه ایالات متحده در ائتلاف بین المللی علیه دولت اسلامی داعش ویلیام روبک در دسترس قرار گرفت.
به نقل از این شبکه خبری، عبدی گفته: شما نمی خواهید از مردم محافظت کنید، اما همچنین نمی خواهید نیرویی دیگری بیاید که از ما محافظت کند. شما ما را فروختید این غیراخلاقی است. عبدی در گفتگو با روبک، تأكید كرد كه آمریكا یا عملیات ترکیه را متوقف كند یا به كردها اجازه دهد كه با دولت سوریه و روسیه به توافق برسند و به هواپیماهای نظامی روسیه اجازه دهد كه منطقه ای پرواز ممنوع را بر فراز شمال شرقی سوریه ایجاد كنند تامانع از حمله ترکیه به قلمرو سوریه شوند.
باید بدانم که آیا شما می توانید از مردم من محافظت کنید، این بمب ها را که روی ما می ریزند می توانید متوقف کنید یا نه.
عبدی به نماینده ایالات متحده گفت: باید بدانم، زیرا اگر اینگونه نباشد، من باید الان با روسیه و دولت اسد معامله کنم و هواپیماهای آنها را برای حفاظت از این منطقه دعوت کنم.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
لبنانی های باحال
© AFP 2019 / Joseph Eid
گزارش و تحلیل
17:07 20.10.2019(به روز شده 17:18 20.10.2019)دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط عماد آبشناس
0 81
این روزها تظاهرات مردم لبنان در صدر اخبار رسانه های جهان قرار گرفته اما گه گاهی هم برخی فیلم ها و تصاویر از سوی رسانه ها منتشر می شود که تعجب بسیاری از اینکه این تظاهرات است و یا کارناوال بر می انگیزد.
برای درک این شرایط شاید بد نباشد اول شرایط روحی *** و شخصیتی لبنانی ها را تحلیل کنیم تا متوجه شویم چی می گذرد.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که مصطلحا یک صخره روی آب شیرین است و هر جایش را چاه بکنید به راحتی می توانید به آب شیرین برسید اما دو روز یک بار آب به خانه تان می آید و هر کس مجبور است یک چاه زیر خانه خود بزند تا به آب دسترسی داشته باشد.
تصور کنید در یک کشوری زندگی می کنید که روزی فقط دو ساعت برق به خانه تان می آید و بقیه اش را باید از ژنراتورهای شخصی استفاده کنید، که البته هفتاد درصد مردم پول برق به دولت نمی دهند و سیمی روی کابل های برق آویزان کرده اند وبرق می دزدند.

فعال سعودی: لبنان برای مبارزه با فساد به شخصی مثل بن سلمان نیاز دارد
CC BY 4.0 / TASNIM NEWS AGENSY
فعال سعودی: لبنان برای مبارزه با فساد به شخصی مثل بن سلمان نیاز دارد
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که قوانین رانندگی دارد اما کسی رعایت نمی کند و پلیس هم جرئت ندارد به کسی بگوید چرا رعایت نمی کنی و یا اینکه جلوی کسی را بگیرد.

تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که وقتی در خیابان راه می روید می توانید یک خانم کاملا محجبه چادری را در کنار یک خانم مینی ژوپ پوش مشاهده کنید که دوستان بسیار صمیمی با هم هستند و یا حتی ممکن است دو خواهر باشند که یکی با این طرز تفکر می خواهد زندگی کند و دیگری با طرز تفکر دیگری.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که در یک خانه یک برادر طرفدار یک حزب و یا گروه سیاسی است و برادر دیگری طرفدار حزب و گروه سیاسی دیگر و شب سر یک سفره شام می خورند و صبح میروند در دو جبهه مخالف هم قرار می گیرند.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که مردم آه در بساط ندارند اما همیشه جدید ترین ماشین های روز و جدید ترین مد های لباس اروپایی را می پوشند وتلاش می کنند آخر هفته ها هر طوری شده در یک رستوران شیک شامشان را صرف کنند.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که در برخی جاها یک فنجان قهوه عربی (یا بقول ایرانی ها ترک) ممکن است حدود دویست دلار آمریکایی برای شما آب بخورد، فقط چون فضای باحالی دارد و یا در یک مکان با کلاس است و یا اینکه صاحب آن می گوید نمی خواهم هر کسی وارد قهوه خانه من شود ویا...
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که واحد پول ملی آن لیره لبنان است اما همه تعاملات با دلار است و بسیاری حتی لیره لبنان در جیب خود حمل نمی کنند بلکه برای خرید روزمره خود از دلار آمریکا استفاده می کنند.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که هیچ قانونی مبنی بر منع خورد و خوراک در ملأ عام در ماه مبارک رمضان وجود ندارد اما مسیحی های آن به احترام مسلمانان که روزه هستند روزه خواری نمی کنند ومشروب ها را از ویترین ها جمع می کنند و مسلمانان هم زمان عید پاک مسیحیان لباس سفید می پوشند و بچه هایشان شمع دستشان می گیرند و در خیابان ها همراه مسیحی ها مراسم عید پاک را برپا می کنند.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که مسلمانان عید میلاد مسیح را جشن می گیرند و مسیحی ها عید مولد پیامبر را.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که مسلمانان آن برای رسیدن به حاجت خود دست به دامن حضرت مریم می شوند و مسیحی های آن برای رسیدن به حاجت خود دست به دامن حضرت زینب می شوند ودر روز عاشورا برای امام حسین (ع) نذری می دهند.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که هفده سال جنگ داخلی داشته ولی عموما در شب های شنبه جنگ تعطیل بوده و همان هایی که روز قبل با هم می جنگیدند در یک رستوران با هم جمع می شوند وشام می خورند، چون از بچگی با هم دوست بودند.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که بیش از سه چهارم جمعیت آن خارج از آن کشور زندگی می کنند اما هر چه در می آورند را در بانک های لبنان پس انداز می کنند.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که اکثر مقامات ارشد آن چند تابعیتی و نه دو تابعیتی هستند.
تصور کنید با همه این شرایط بسیاری افراد در لبنان هستند که مثلا شناسنامه ویا اقامت کشورهای دیگر را دارند اما ترجیح می دهند به لبنان بیایند و در یکی از روستاهای آن زندگی کنند.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که پارک ندارد چون مردم آن باور دارند کل کشورشان آنقدر سرسبز است که خود یک پارک بزرگ است و منطقی به نظر نمی آید دور جایی را حصار بکشند و به آن بگویند پارک.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که همه نوع فرهنگ های شرق و غرب را در خود جای داده و اقوام و طوایف مختلف همه با آزادی به هر شکلی می خواهند می توانند زندگی کنند.

تظاهرات در لبنان به دلیل وضع مالیات بر مکالمات واتس‌اپ
© SPUTNIK / ZAHRAA EL AMIR
تظاهرات در لبنان به دلیل وضع مالیات بر مکالمات واتس‌اپ
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که سیستم های آموزشی متنوعی دارد و علیرغم اینکه رسما یک کشور عربی به حساب می آید ولی بسیاری از مردم و حتی مقامات ارشد آن زبان های دیگر مانند فرانسه و انگلیسی را از عربی بهتر صحبت می کنند.

تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که قوانین زیادی دارد اما مملو از بی قانونی است ولی مردم عاشق همین بی قانونی می باشند و اگر بنا باشد همه چیز قانونمند شود معترض می باشند چون به بی قانونی عادت کرده اند.
تصور کنید که در کشوری زندگی می کنید که دولت هیچ گونه خدماتی که به عنوان خدمات رفاهی به حساب آید تقدیم مردم نمی کند و حتی زمانی برای سه سال این کشور نه رئیس جمهوری داشته و نه دولت و آب از آب در آن تکان نخورده چون مردم خدمات رفاهی مورد نظر خود را خود تامین می کنند.
تصور کنید با توجه به اینکه شب های شنبه مربوط به خوشگذرانی است برای اینکه مردم مجبور نشوند تظاهرات را ترک کنند برخی به میدان می آیند و کنسرت اجرا می کنند تا بزم مردم به راه باشد و تظاهرات را ترک نکنند یا به نوعی دیگر تفریحشان به هم نخورد.
برخی دیگر هم غذا و شیرینی می آورند وتظاهرات را به یک کارناوال غذا تبدیل می کنند تا مبادا مردم گشنه شوند.
توجه داشته باشید مردم لبنان چون آب و برق و گاز و تلفن و ... ندارند و یا اینکه مثلا بانک ها تحویل ارز را سخت کردند و یا مشکل سوخت پیدا کردند و یا ... به خیابان ها نیامدند، حتی مردم چون روی کالای مختلف عوارض و مالیات سنگین می دهند به خیابان ها نیامدند بلکه برای اینکه دولت روی تماس های واتس اپ مالیات وضع کرد به خیابان ها آمدند.
البته همه آن مسایل پشت پرده بود ولی اصل تظاهرات برای این برگزار شد که مردم معترض بودند چرا دولت می خواهد روی واتس اپ از آنها مالیات بگیرد و فعالیت های آنها در شبکه های اجتماعی را محدود کند.
حالا شاید بتوانید متوجه شوید در لبنان زندگی کردن یعنی چه.
درست است که مردم به ستوه آمده اند اما می بینید در همین تظاهرات نیروهای ارتش و یا نیروهای مسلح برگه ها و پلاکاردهایی روی سینه خود میزنند که روی آن نوشته "ما هم با شما هستیم و از شما حمایت می کنیم ولی دستمان بسته است".
از سوی دیگر مقامات سیاسی پشت دوربین های تلوزیون ظاهر می شوند و همه مدعی می باشند که مردم حق دارند و آنها نیز با مردم هم سو هستند واصلا صحیح هم همین کاری است که مردم کرده اند.
حالا به قول معروف پیدا کنید پرتقال فروش را.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
سوال روشن درباره FATF که دولت هیچ پاسخی برای آن ندارد
7 نکته از بیانیه جدید FATF درباره ایران/ تعلیق «اسمی» ایران از اقدامات مقابله ای FATF ادامه دارد

پاسخ نامه، سوالی روشن است که بارها از سوی صاحب نظران هم مطرح شده اما همان مدیران، هیچ جوابی نداشته اند: چه تضمینی هست که تحریم ها و محدودیت ها را پس از قبول همه این تعهدات، بردارند؟!
به گزارش مشرق، محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی و فعال رسانه‌ای در کانال شخصی خود در تلگرام نوشت:
بهمن پارسال، کانال ها و رسانه های خاص، خبری درباره نامه محرمانه (!) چند مقام دولت به محضر رهبر انقلاب منتشر کردند. با این مضمون که با ملاحظه "مصلحت کشور"، به "مجمع تشخیص مصلحت"، دستور فرمایید در تصویب دو خواست باقی مانده FATF (الحاق به کنوانسیون پالرمو و CFT) تسریع کند.
پاسخ نامه، سوالی روشن است که بارها از سوی صاحب نظران هم مطرح شده اما همان مدیران، هیچ جوابی نداشته اند: چه تضمینی هست که تحریم ها و محدودیت ها را پس از قبول همه این تعهدات، بردارند؟!
این سوال حکیمانه و مصلحت سنجانه، هیچ پاسخی نداشت و هنوز هم ندارد؛ هیچ پاسخی! ... امضا کنندگانِ نامه پخت و پز شده در جایی دیگر، به سکوتی عمیق فرو فتند. حرف حساب، جواب نداشت.
بعدها یکی از همان ها در مجلس گفت هیچ تضمینی نیست که بعد از قبول همه تعهدات، محدودیت ها و تحریم ها برداشته شود! اخیرا همان دیپلمات ارشد، با رد اظهارات گذشته معاونش (امضای کری تضمین است)، گفت "دیگر امضای آمریکا تضمین نیست"
امضا کنندگان آن نامه سفارشی، اگر از سفارش دهنده نامه نمی ترسیدند، حتما می گفتند که ما هم، با تردید به وعده دشمنان سابقه دار در خدعه و عهد شکنی می نگریم؛ بلکه مطمئنیم این بار نیز فقط قصد خدعه دارند. اما آنها فقط وظیفه داشته اند پای نامه مهندسی شده در جای دیگر را امضا کنند و نه بیشتر.
اکنون، 9 ماه پس از آن نامه نگاری مثلا محرمانه و در حالی که دست آمریکا و اروپا کاملا درباره تعهد نشناسی و سیلست بازی رو شده، باز هم یک جریان سیاسی آلوده، بر تصویب مطالبات آمریکا و اروپا (در پوشش FATF) اصرار دارند.
امروز جهانگیری معاون اول روحانی که جزو شریکان جرم "باد دادن 18 میلیارد دلار از ذخایر ارزی" به شمار می رود، مدعی شد "با توجه به تصویب لوایح FATF و CFT در جلسه سران سه قوه و تایید مقام معظم رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام هر چه سریعتر این لوایح را تصویب کند".
این سخن، دروغی بزرگ است که قابلیت تعقیب قضایی هم دارد. رهبری کجا لوایح مذکور را تایید کرده اند؟ این حجم از بی پروایی در دروغ گویی و انتساب مطالب خلاف واقع، از کجا نشئت می گیرد؟
چرا طیف مذکور، مانند گماشته ماموریت دار بیگانگان عمل می کنند؟ و اگر گماشته نیستند، چرا مطامع همان دشمنان را بازگو می کنند؟ دولت، چرا به جای طلبکاری از تعهدات بر زمین مانده دشمن، مثل بدهکارها رفتار می کند؟!


 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
گفت‌وگوی پوتین و اسد در خصوص توافق روسیه و ترکیه درباره سوریه
گفت‌وگوی پوتین و اسد در خصوص توافق روسیه و ترکیه درباره سوریه

سه شنبه 30 مهر 1398 - 23:14
کاخ کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد که توافق روسیه و ترکیه درباره سوریه را به اطلاع «بشار اسد» رئیس‌جمهور این کشور رسانیده است.

العالم _ سوریه
«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه ساعتی پس از توافق آنکارا و مسکو درباره سوریه، با بشار اسد تماس تلفنی برقرار کرده و جزئیات این توافق به دست آمده را به اطلاع رئیس‌جمهور سوریه رساند.
«دمیتری پسکوف» سخنگوی رسمی کاخ سفید سه‌شنبه شب در یک نشست خبری گفت که «پوتین در تماس تلفنی با بشار اسد، وی را در جریان نتایج دیدارش با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه قرار داده است».
به گزارش روسیا الیوم، پسکوف افزود: «پوتین در این گفت‌وگوی تلفنی، بندهای اصلی یادداشت تفاهم درباره سوریه را که در دیدار شش ساعته روسای جمهور ترکیه و روسیه به امضا رسیده است، تشریح کرد».
سخنگوی کاخ کرملین گفت که «اسد از پوتین تشکر و بر حمایت کامل خود از نتایج به دست آمده در دیدار پوتین و اردوغان تاکید کرد».
وی تصریح کرد: «اسد به رئیس جمهور روسیه گفت که نیروهای مرزی سوریه آماده ورود به مرزهای سوریه و ترکیه با همکاری پلیس نظامی روسیه است».
در همین ارتباط، دفتر ریاست جمهوری روسیه هم بیانیه‌ای را در خصوص جزئیات گفت‌وگوی تلفنی اسد و پوتین منتشر کرده است.
در این بیانیه آمده است: «اسد در این تماس تلفنی بر مخالفت کامل خود با تعرض به خاک سوریه و تلاش برای تغییر ساختار جمعیتی با هر عنوان و تحت هر گونه بهانه‌ای تاکید کرده است».
دفتر ریاست جمهوری سوریه اعلام کرد، «بشار اسد به پوتین گفته که سوریه به مبارزات خود در برابر تروریست‌ها و اشغالگران ادامه می‌دهد و اجازه اشغال یک وجب از خاک خود را نمی‌دهد».
فارس
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
متن کامل توافق ترکیه و روسیه درباره شمال سوریه
روسای جمهور ترکیه و روسیه بعد از دیداری چند ساعته در شهر سوچی به توافقی در خصوص شمال سوریه دست پیدا کردند.
متن کامل توافق ترکیه و روسیه درباره شمال سوریه

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه و «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه روز چهارشنبه اعلام کردند به توافقی در خصوص شمال سوریه دست پیدا کرده‌اند.
متن کامل توافق ترکیه و روسیه درباره شمال سوریه به زبان انگلیسی منتشر شده است. ترجمه این متن در زیر آمده است:
۱- دو طرف بر تعهد خود برای حفظ اتحاد سیاسی و تمامیت ارضی سوریه و محافظت از امنیت ترکیه تأکید کردند.
۲- آنها بر عزم خود برای مبارزه با تروریسم در تمامی اشکال و جلوه‌های آن و جلوگیری از برنامه‌های تجزیه‌طلبانه در شمال سوریه تأکید کردند.
۳- در این راستا، وضعیت فعلی ایجاد شده در منطقه عملیات «چشمه صلح» که تل‌ابیض و رأس العین تا عمق ۳۲ کیلومتری را تحت پوشش قرار می‌دهد، حفظ خواهد شد.
۴- هر دو طرف بر اهمیت توافق آدانا تأکید دارند. دولت روسیه، اجرای توافق آدانا را در شرایط فعلی تسهیل خواهد کرد.
۵- از ساعت ۱۲:۰۰ ظهر تاریخ ۲۳ اکتبر ۲۰۱۹، پلیس نظامی روسیه و نیروهای حفاظت مرزی سوریه وارد سمت سوری مرز ترکیه -سوریه، در خارج از منطقه عملیات چشمه صلح خواهند شد تا خروج عناصر YPG و سلاح‌های آنها تا عمق ۳۰ کیلومتری از مرز ترکیه-سوریه را تسهیل کنند که این مسئله باید در ۱۵۰ ساعت آینده نهایی شود. در آن زمان، گشت مشترک روسیه و ترکیه در غرب و شرق منطقه عملیات چشمه صلح تا عمق ۱۰ کیلومتری، به استثنای شهر قامشلی آغاز خواهد شد.
۶- همه عناصر YPG و سلاح‌های آنها از منبج و تل‌رفعت خارج خواهند شد.
۷- هر دو طرف تدابیر لازم را برای جلوگیری از نفوذ عناصر تروریست به کار خواهند بست.
۸- تلاش‌های مشترک برای تسهیل بازگشت پناه‌جویان به شکلی ایمن و داوطلبانه انجام خواهد شد.
۹- یک ساز و کار مشترک نظارتی و راستی‌آزمایی برای نظارت بر اجرای این تفاهم‌نامه و هماهنگی‌ها برای آن تشکیل خواهد شد.
۱۰- دو طرف تلاش‌ها برای یافتن یک راهکار سیاسی ماندگار جهت پایان دادن به درگیری‌های سوریه در چارچوب روند آستانه را ادامه خواهند داد و از فعالیت کمیته قانون اساسی حمایت خواهند کرد.
انتهای پیام/
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
انتقال 13 هزار تروریست از سوریه به عراق / هشدار درباره تلاش آمریکا برای تکرار سناریوی 2014
انتقال 13 هزار تروریست از سوریه به عراق / هشدار درباره تلاش آمریکا برای تکرار سناریوی 2014

جمعه 3 آبان 1398 - 13:04
محافل سیاسی عراق درباره تلاش آمریکا برای تکرار سناریوی سال 2014 در بغداد از طریق منتقل کردن 13 هزار تروریست از سوریه به عراق و ملزم کردن دولت بغداد برای استقبال از آنها هشدار دادند.

العالم- عراق
صباح العکیلی تحلیلگر امور سیاسی عراقی امروز جمعه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی الاتجاه درخصوص تلاش های آمریکا برای تکرار سناریوی سال 2014 میلادی از طریق منتقل کردن 13 هزار تروریست از سوریه به عراق و ملزم کردن دولت بغداد برای استقبال از آنها هشدار داد.
وی افزود: سفارت آمریکا بسیاری از فعالیت های مشکوک را مدیریت می کند و این درحالی است که دولت اختیار نظارت بر سفارت آمریکا در بغداد را ندارد.
العکیلی گفت: آمریکا بویژه بعد از خارج کردن نیروهایش از سوریه به سمت عراق و تقسیم این نیروها در دو پایگاه عین الاسد در استان الانبار و القیاره در منطقه موصل تلاش می کند که نقشه جدیدی برای حضور خود در عراق اجرا کند.
وی تصریح کرد: نقشه آمریکا روی ایجاد هرج و مرج در عراق و تکرار سناریوی سال 2014 میلادی از طریق ملزم کردن دولت برای پذیرش 13 هزار تروریستی است که آنها را همراه با نیروهای خود از سوریه به عراق منتقل کرد.
العکیلی گفت: تعیین مهلت یک ماه برای اخراج نیروهای آمریکایی وارد شده از سوریه به عراق به تعویق خواهد افتاد و آمریکا بار دیگر اراده خود را بر دولت عراق تحمیل خواهد کردند.
وی افزود: سفارت آمریکا فعالیت های مشکوکی را در بغداد مدیریت می کند؛ خصوصا در رابطه با تحریک مردم و تماس با برخی رهبران.
این تحلیلگر امور سیاسی گفت: دولت نمی تواند درقبال آنچه در داخل این سفارتخانه می گذرد، نظارت یا تحقیقاتی انجام دهد زیرا براساس پروتکل و قوانین، خاک سفارت متعلق به کشور دیگری است و نه عراق.
تسنیم
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
دست مخفی در اعتراضات منطقه
17:26 25.10.2019(به روز شده 17:31 25.10.2019)
تهیه شده توسط عماد آبشناس

هم تظاهر کنندگان در لبنان و هم تظاهر کنندگان در عراق اصرار دارند که تظاهرات آنها بی رهبر است و مردم بر اثر مشکلات اقتصادی واجتماعی به خیابان ها آمده اند.
دقیقا همان دلیلی که برخی تظاهر کنندگان در ایران دیماه سال 96 هم بر اساس آن به خیابان ها آمدند.
دقیقا همان دلیلی که برخی در مصر و تونس و الجزایر و... به خاطر آن به خیابان ها آمدند.
حتی در فرانسه و روسیه هم شاهد حضور مردم در خیابان ها به همین دلیل بودیم.
در هنگ کنگ هم شاهد تظاهرات بی رهبر هستیم که به قول معروف برای احقاق حقوق اجتماعی ومدنی راه اندازی شده.
البته تا به حال فقط در سودان معترضین موفق به سرنگونی حکومت شده اند.
حکومتی که در دوره ای همپیمان عربستان سعودی و ایالات متحده شد و به یکباره با آنها زاویه پیدا کرد.
کم و بیش نمی توان گفت که اعتراضات مردم به نا حق بوده اما یک وجه مشترک میان همه این اعتراضات وجود دارد و آن این است که همه در کشورهایی اتفاق افتاده که حکومت های آن به نوعی با ایالات متحده و متحدین آن مخصوصا عربستان سعودی و اسراییل زاویه دارند.
آنهایی که همپیمان آمریکا هستند به شدید ترین اشکال مردم را سرکوب می کنند و هیچ رسانه ای در جهان حتی از آن سرکوب ها صحبت نمی کند، به عنوان مثال بحرین که مردم آن قبل از مردم همه منطقه متقاضی حقوق مدنی خود بودند و هستند اما هیچ رسانه ای در مورد آنها صحبت نمی کند.

جهان شاهد رشد جنبش های اعتراضی است


یا مثلا بحث یمن که به همین دلایل که امروزه بسیاری از مردم در خیابان ها هستند شروع شد اما مشاهده می کنیم چگونه مردم یمن توسط عربستان سعودی و متحدین آن سرکوب می شوند.
به هر حال همانگونه که قبلا نیز مطرح شد یک وجه مشترک میان همه اعتراضات جدید در منطقه وجود دارد و آن اعتراضات نسبت به حکومت هایی است که با خواسته های آمریکا ومتحدین آن همراه نیستند.
با توجه به برخی شرایط نمی توان این وجه اشتراک را تصادفی دانست.
طبق آمار و ارقام منشأ بیش از 90 درصد پیغام هایی که در گروه های اجتماعی میان مردم رد و بدل می شود در همه این موارد از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس بوده.
شاید برخی در جریان نباشند اما یکی از اولین توافقاتی که آقای ترامپ پس از به قدرت رسیدن با عربستان سعودی به امضا رساند شامل ایجاد یک مرکز با بودجه اولیه پنج ملیارد دلار برای نظارت (شاید بهتر است بگوییم دخالت) بر شبکه های اجتماعی بود.

ادامه تظاهرات ضد دولتی در عراق


قبل از آن هم سعودی ها حدود پنج هزار عضو سازمان مجاهدین خلق که از عراق اخراج شده بودند را در آلبانی استخدام کرد و آنها موظف بودند که روی شبکه های اجتماعی فعالیت کنند و در حوادث دیماه 96 در ایران مشخص شد که بسیاری از تجمع ها و تظاهرات واعتراض ها در ایران با هماهنگی و هدایت و تحریک این مجموعه انجام می شد.
امروزه در لبنان و عراق نیز ماجرا به همین ترتیب شده.
هدایت اعتراض ها و تحرکات مردمی توسط گروه های اجتماعی وسازمان های مردم نهاد انجام می شود و حتی وقتی که مثلا اینترنت در لبنان با مشکل مواجه می شود مشاهده می کنیم که به یکباره در اماکن تجمعات آنتن و خط ویژه اینترنت وصل می شود تا ارتباط میان اعتراض کنندگان قطع نشود.
وقتی که در مورد حامیان این سازمان های مردم نهاد تحقیق می کنید به راحتی می توانید ارتباط مالی آنها با آمریکا و عربستان را پیدا کنید.
اینکه مثلا برای سرگرم کردن مردم خوانندگان معروف لبنانی به میان تظاهر کنندگان دعوت شوند تا کنسرت اجرا کنند و امکانات مورد نیاز کنسرت به یکباره به صورت خود جوش و مجانی تامین شود یا اینکه میان مردم انواع و اقسام غذا و شیرینی به صورت خود جوش و مجانی پخش شود و یا مثلا زمانی که باران می بارد به یکباره هزاران چتر مجانی میان مردم توزیع گردد و... ، بعید به نظر می آید بی پشتوانه باشد.
همه این موارد به سرمایه های بسیار سنگین و همچنین نفوذ نیاز دارد.
بعید به نظر می آید مردم لبنان و یا مردم عراق متوجه نباشند که سرنگونی دولت ها بدون طرح واقعی قابل جایگزین یعنی ورود کشور به بی ثباتی و تبدیل شدن به یک لیبی دیگر اما مشاهده می کنیم که شعار و یا خواسته تظاهر کنندگان هم در لبنان و هم در عراق همین است.
سرنگونی دولت که یکی دو سال قبل توسط خود همین مردم انتخاب شده و همه مجامع بین المللی روی انتخابات هر دو کشور صحت گذاشته اند.
اگر بنا باشد هر انتخاباتی در هر کشوری برگزار می شود و نتیجه اش به مزاق برخی خوش نیاید بخواهند دولت را سرنگون کنند شاید مردم آمریکا در قبال بسیاری از مردم دیگر کشورهای جهان محق تر به نظر آیند چون طبق آمار حد اقل پنج ملیون نفر از مردم آمریکا بیشتر به خانم هیلاری کلینتون رای دادند و آقای ترامپ با استفاده از رای های الکترال رییس جمهوری شد.

لبنان: تظاهرات کشور را فلج کرده است


یا شاید محق تر از مردم عراق و لبنان مردم برخی کشورهای دیگر مانند کشورهای عرب حوزه خلیج فارس باشند که برخی حتی نمی دانند انتخابات چیست.
اینکه ایالات متحده از بیش از شش هزار مجموعه به قول معروف مردم نهاد در عراق حمایت مالی و سیاسی کند امری منطقی به نظر نمی آید.
دولتی که به دنبال جبران کسری بودجه خود است فقط در یک کشور از شش هزار سازمان مردم نهاد حمایت کند!
البته مشخص است این هزینه ها برای جای دیگر فاکتور می شود و فقط به نام آمریکا در عراق خرج می شوند.
بنده نمی خواهم بگویم که مردم در هیچ کدام از این کشورها محق نیستند که اعتراض کنند اما باید توجه داشت که این اعتراض ها در نهایت منجر به محقق شدن اهداف مردم گردد و یا اهداف دشمنان مردم.
با توجه به این شرایط نمی توان باور داشت که حضور مردم در خیابان ها مخصوصا در عراق و لبنان بی رهبری بوده اما رهبری این جریان ها اینبار توسط جریان سومی انجام می شود که پشت پرده حضور دارد.
پس از موفقیت این دست مخفی در جریان سودان قطعا این جریان به دنبال به دست آوردن آنچه روی زمین و یا در انتخابات سیاسی از دست داده می باشد و قطعا در صورتی که در لبنان و یا عراق بتواند به موفقیتی دست یابد همین سناریو را برای کشورهای دیگر اجرا خواهد کرد.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
کودتا در عراق در پوشش تظاهرات؛ طراحی در امارات، پول از عربستان
روزنامه‌ای لبنانی تشریح کرد آنچه در عراق تحت پوشش اعتراض‌های مردمی در جریان است، طرح کودتاست که آمریکا، امارات، عربستان و طرف‌هایی در کردستان در آن نقش دارند و دو اتاق عملیات در عراق دارد.
کودتا در عراق در پوشش تظاهرات؛ طراحی در امارات، پول از عربستان

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ده استان عراق جمعه (روز گذشته) صحنه برگزاری تظاهرات علیه فساد، وضعیت نامناسب معیشتی و بیکاری بود و تا پاسی از شب نیز ادامه داشت.
روزنامه «الاخبار» لبنان با اشاره به این تظاهرات، به بررسی آن پرداخت و نوشت، در بخشی از این تظاهرات‌ها، شعارهایی برای استعفای دولت عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق سر داده شد؛ شعارهایی که از دید مسئولان امنیتی عراق دور نماند و آنان را به این نتیجه رساند که هدف از چنین شعارهای «کودتای سیاسی» در عراق است.
به گزارش این روزنامه، از زمانی که عبدالمهدی مأمور تشکیل کابینه در عراق شد و ائتلافهای «الفتح» و «سائرون» بیشترین سهم را به دست آوردند، تلاش‌هایی برای بسترسازی سرنگونی آن صورت گرفت. بدین ترتیب که بخشی از رسانه‌ها، تصویری از دولت عبدالمهدی ارائه کردند که از همه دولت‌های عراق ناکارآمدتر است. در حالی که دولت عبدالمهدی هنوز فعالیت خود را آغاز نکرده بود، این رسانه‌ها، دولت مذکور را مسئول تمامی بحران‌های گذشته و حال حاضر عراق به ویژه در زمینه‌های فساد و خدمات معیشتی معرفی کردند.
بنا بر این گزارش، این طرح کودتا در آمریکا، امارات و عربستان سعودی پایه‌ریزی شد. امارات، مرکز ایده‌پردازی شد و اشخاصی مانند «طحنون بن زاید آل نهیان» مشاور امنیت ملی و «محمد دحلان» مشاور فلسطینی وی (که به داشتن ارتباط با رژیم صهیونیستی شهره است)، مسئولیت برنامه‌ریزی را بر عهده گرفتند. هزینه مالی این کودتا که حدود ۱۵۰ میلیون دلار است، بر عهده عربستان سعودی قرار گرفت. اجرای میدانی آن نیز بر عهده نهادهای موسوم به جامعه مدنی عراق است که تحت حمایت مالی سفارت آمریکا قرار دارند. مسئله مهم اینکه، شمار این نهادها به بیش از پنجاه هزار نهاد می‌رسد و فقط در سال ۲۰۱۹، ۷۰۱ میلیون دلار به آن اختصاص داده شده است.


الاخبار ادامه داد: «آمریکایی‌ها برای اینکه بتوانند نتیجه این حرکت را تضمین کنند، مسئولیت پیگیری میدانی را به دو اتاق عملیات محول کرده‌اند: نخست سفارت آمریکا در بغداد که وابسته به سرویس جاسوسی این کار است. دوم؛ منطقه کردستان عراق به ویژه سلیمانیه».
به گزارش این روزنامه، آنچه صحت این روایت را تقویت می‌کند، اظهارات «ثامر السبهان» سفیر پیشین سعودی در عراق است. وی تابستان گذشته به میهمانان عراقی خود گفته بود که ماه اکتبر در عراق، با ماه‌های پیش از آن متفاوت خواهد بود و رخداد بزرگی، روند سیاسی عراق را هدف قرار خواهد داد. کما اینکه چندین مؤسسه وابسته به جوانان نیز در همان دور اعلام کردند که «زلزله‌ای نظام حاکم در کشور (عراق) را خواهد لرزاند».
سه دلیل ضدیت آمریکا با دولت عبدالمهدی
بنا بر این گزارش، عوامل بسیاری باعث شد که آمریکا تصمیم بگیرد دولت عبدالمهدی را مجازات کند. نخست، موضع وی در قبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران بود. عبدالمهدی بر خلاف دولت «حیدر العبادی» در این زمینه با ایران همراهی و همکاری کرد. دومین دلیل، گسترش نفوذ سازمان «الحشد الشعبی» در داخل نهادهای حکومتی عراق است. سومین عامل، بازگشایی گذره مرزی «قائم-بوکمال» بین سوریه و عراق بود؛ مسئله‌ای که به گفته یک مسئول امنیتی سیلی بسیار محکمی به واشنگتن بود. این گذرگاه پس از سفر عبدالمهدی به چین بازگشایی شد و مسئولان آمریکایی نیز بر این باورند که این اقدام، مشارکت در طرح ایران برای اتصال پایتختهای «تهران-بغداد-دمشق-بیروت» به دریای مدیترانه است.


اهداف و طرح‌های حامیان خارجی اعتراضات
الاخبار در ادامه می‌نویسد، تظاهرات اوایل اکتبر، در ظاهر، به صورت خودجوش و در واکنش به چند تصمیم دولتی از جمله برکنار «عبدالوهاب الساعدی» فرمانده سرویس مبارزه با تروریسم عراق بود، ولی شواهد بسیاری از وجود عوامل خارجی حکایت دارد. نخستین شاهد، این بود که استان بصره مانند سایر استان‌های جنوبی وارد صحنه تحرکات نشد.
یکی از مسئولان امنیتی بلندپایه عراق می‌گوید: آیا هدف [محور آمریکایی] این بوده که این تظاهرات هیچ تأثیری بر بازار جهانی نفت نداشته باشد؟. دوم؛ تلاش برای وادار کردن الحشد الشعبی به درگیری مستقیم با مردم. سوم؛ تلاش برای متفرق کردن افراد نزدیک به عبدالمهدی مانند «فالح الفیاض» مشاور امنیت ملی، «مصطفی الکاظمی» رئیس سرویس اطلاعات ملی، «محمد الهاشمی» رئیس دفتر عبدالمهدی و «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق.
به گزارش این روزنامه، نخستین تظاهرات در اکتبر بر اساس سه محور بود: نخست؛ بستن تمامی راههای خارجی بغداد و جدا کردن آن از سایر استان‌ها. دوم؛ بستن فرودگاه برای «فرار نکردن» هیچ یک از مسئولان. سوم؛ ورود به منطقه سبز بغداد و تخریب نهادهای حکومتی؛ همان گونه که در جریان تظاهرات هواداران جریان «صدر» در تابستان ۲۰۱۵ رخ داد.
هشدار قیس الخزعلی درباره طرح براندازی دولت
بنا بر این گزارش، بالاخره تظاهرات در عراق در نخستین روز اکتبر آغاز شد. همان گونه که «قیس الخزعلی» رهبر جنبش «عصائب أهل الحق» یک ماه قبل از آغاز تظاهرات، در ماه سپتامبر گذشته فاش کرده بود، هدف از این تظاهرات، براندازی دولت بود. مسئله جالب توجه، حضور جوانان زیر ۲۵ سال بود. گفته می‌شد که شمار تظاهرات‌کنندگان به ۲۳ هزار نفر رسیده است. مسئله مهم دیگر، این بود که تظاهرات‌کنندگان شعارهایی را سر می‌دانند که چند فعال «مشکوک»، شماری از بعثی‌ها و نهادهای جامعه مدنی، در شبکه‌های اجتماعی، طراح آن بودند. البته چیزی که باعث جوش و خروش معترضان شده بود، حمله رسانه‌ای بی‌سابقه به دولت و پوشش لحظه‌ای اخبار توسط برخی سایت‌های داخلی و منطقه‌ای بود.


چهار هدف اعتراضات عراق
یک منبع امنیتی بلندپایه هم تأکید کرد، هدف از این تظاهرات، تحقق چهار هدف بود: ایجاد درگیری شیعی-شیعی، متزلزل کردن دولت فدرال و محلی، ایجاد چند جبهه در چند منطقه و مشخص نکردن رهبر این اعتراضات. طراحان این نقشه فکر می‌کردند که دولت فقط طی چند روز سرنگون خواهد شد، ولی این اتفاق رخ نداد.
الاخبار با اشاره به اینکه برای عبدالمهدی مبرهن شده است که برخی از افسران قصد دارند از اعتراضات بهره‌برداری کنند و دست به کودتا بزنند، افزود، برکناری الساعدی، اقدام پیشگیرانه‌ای در مبارزه با طرح کودتا بود و نقشه کسانی را که با وی همکاری داشتند، بر هم زد، ولی برخی از افسران، به کار خود ادامه دادند. آنان، دو مسیر را در پیش گرفتند: نخست؛ شایعه‌پراکنی درباره اینکه الحشد، تظاهرات‌کنندگان را هدف قرار می‌دهد. دوم؛ تحریک عبدالمهدی برای وارد کردن الحشد الشعبی در اعتراضات، به بهانه اینکه سرویس‌های امنیتی نمی‌توانند مردم را کنترل کنند تا بدین ترتیب، الحشد را وارد درگیری با معترضان کنند.
مسئله قابل توجه در خصوص اعتراضات اول اکتبر، اصرار شبکه‌های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای متهم کردن فرماندهان سپاه قدس پاسداران جمهوری اسلامی ایران در روند «سرکوب» معترضان بود. به گفته الاخبار، این شبکه‌ها شایعاتی مانند تیراندازی نیروهای الحشد به سمت معترضان را منتشر می‌کردند و سریعا این شایعات پخش می‌شد. این در حالی بود که در گزارش رسمی که درباره این اعتراضات منتشر شد، هیچ اشاره‌ای به نقش الحشد در اعتراضات نشد (جزئیات بیشتر).
الاخبار در پایان این گزارش، از نقش برهم صالح رئیس جمهور عراق نیز انتقاد کرد و نوشت: «در سطح سیاسی، برهم صالح به دور از حوادث نبود؛ زیرا رئیس جمهور جوان قصد داشت از این اتفاقات بهره‌داری کند و خود را "ناجی" معرفی کند. به همین دلیل، صالح بر روی این مسئله حساب باز کرد که عبدالمهدی تحت فشار مردمی و رسانه‌ای سنگین، استعفا دهد و اختیاراتش را به او محول کند، [ولی این مسئله رخ نداد]... به همین دلیل، روابط بین این دو، تقریبا متشنج است».
انتهای پیام/ص
اعتراضات
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
اعتراضات در عراق از کجا آب می‌خورد و چه شبکه‌هایی آتش‌بیار شده‌اند؟
یک خبرگزاری عراقی گزارش داد که به یک گزارش اطلاعاتی دست یافته است که نشان می‌دهد، تظاهرات اخیر در شهرهای مختلف عراق، سازمان یافته است و تحت حمایت خارجی هدایت می‌شود.
اعتراضات در عراق از کجا آب می‌خورد و چه شبکه‌هایی آتش‌بیار شده‌اند؟

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، از روز سه‌شنبه نهم مهر ماه جاری تظاهراتی در شهرهای جنوبی عراق و همچنین در بغداد برگزار شد.
از آغاز این تظاهرات که گفته می‌شود در اعتراض به نبود اشتغال و مشکلات اقتصادی صورت گرفته است، برخی از شبکه‌های خبری ضد دولت عراق و مخالف محور مقاومت مانند «العربیه» سعودی و «بی.بی.سی» و «سی.ان.ان» عربی بشدت در حال متشنج نشان دادن وضعیت در این شهرها هستند.
بی بی سی: معترضان در پی سرنگونی دولت هستند
بی بی سی عربی با اشاره به برقراری ممنوعیت آمد و شد در بغداد، مدعی شد که پلیس در بغداد، برای متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان، از گازهای اشک‌آور و گلوله استفاده کرده است. این شبکه به نقل از یکی از معترضان ادعا کرد که «خواستار تغییر هستیم... می‌خواهیم کل دولت سرنگون شود».
فضاسازی العربیه درباره تیراندازی در بغداد
همسو با بی.بی. سی، شبکه سعودی العربیه گزارش داد که با «وجود ممنوعیت آمد و شد که در سومین روز اعتراضات در بغداد، اجرایی شد، ولی تیراندازی مجددا آغاز شده است».
العربیه اعلام کرد که در جریان اعتراضات اخیر در جنوب عراق، 11 نفر از جمله یک پلیس کشته شدند.
سی ان ان عربی هم در اقدامی همسو با دو رسانه مذکور، به نقل از کاربران شبکه‌های اجتماعی، نام این اعتراضات را «العراق ینتفض» (عراق به پا می‌خیزد) گذاشت.
این شبکه هم با انتشار تصاویری از این اعتراضات، مدعی شد که دهها نفر از تظاهرات کنندگان مسیرهای منتهی به فرودگاه بین‌المللی بغداد را بستند.
با توجه به تأکید مسئولان و شهروندان عراقی بر مسالمت‌آمیز بودن این تظاهرات، سؤالی که به ذهن متبادر می‌شود این است که چرا این شبکه‌ها و رسانه‌های محور مقاومت که عراق یکی از ارکان مهم آن است، دست به این پوشش گسترده خبری زده‌اند و سعی دارند که هدف معترضان را «سرنگونی دولت» معرفی کنند.
نقش آمریکا در گسترش تظاهرات عراق
خبرگزاری عراقی «براثا» امروز پنجشنبه گزارش داد که «شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های سمی و مخالف عراق از حوادث تظاهرات [در عراق] مملوء شده است؛ البته تحت عنوان "آزادی تظاهرات"».
براثا با بیان اینکه نام این اعتراضات از نگاه رسانه‌های ضد محور مقاومت، «انقلاب» بوده و هدف واقعی آنان، سرنگونی دولت است، اعلام کرد که این تظاهرات تحت حمایت مستقیم سفارت آمریکا در بغداد قرار دارد که از طریق آنچه «فعالان مدنی» نامیده می‌شوند و برخی از «جریان‌های غیر ملتزم به اوامر فرمانده کل [نیرهای مسلح]، شخصیت‌های سیاسی، مدیران، اعضای نهادهای [موسوم به] انسان‌دوستانه و حقوق بشری، جامع مدنی و سازمانهای زنان و کودکان» صورت می‌گیرد.
رهبری این تظاهرات بر عهده چه کسانی است؟
براثا با اشاره به اینکه اطلاعات مذکور را از یک گزارش اطلاعاتی به دست آورده، درباره رهبری این تظاهرات سه دسته زیر را معرفی می‌کند:
نخست؛ رهبران پیشین و جدید حزب منحله بعث عراق که وظیفه آنان، درگیری در هنگام افزایش تنش است.
دوم؛ «الصرخیه»؛ اینها، گروهی هستند که با عناصر حاضر در سفارت‌های انگلستان و هلند در بغداد ارتباط دارند. وظیفه آنان، توزیع اعلامیه و نوشتن شعارهایی علیه مرجعیت عالی نجف به ویژه حضرت آیت الله العظمی سید علی سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان است.
سوم؛ گروهی از سلبریتی‌های عراقی که مسئولیت اظهارنظر در شبکه‌های ماهواره‌ای و اجتماعی داخل و خارج از عراق را بر عهده دارند که اگر اینترنت قطع شد، از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای بتوانند به تبلیغات خود ادامه دهند.
به گزارش این خبرگزاری، طرحی که در نظر گرفته شده، شامل تحصن در میدان «التحریر» بغداد است که پس از آن دامنه اعتراضات به منازل مسئولان در «الکراده» و «الجادریه» کشیده می‌شود.
براثا درباره حمایت خارجی از این عتراضات می‌نویسد، آمریکا و سایر سفارت‌های حاضر در بغداد (به نشانه قانونی بودن تظاهرات) اعلام خواهند کرد که از عراق خارج می‌شوند و سپس سایر سفارتها دست به چنین اقدامی می‌زنند.
بنا بر این گزارش، در این طرح همچنین پیش‌بینی شده است که در صورت قطع شدن اینترنت، محل تظاهرات نیز تغییر کند و به همین منظور، هماهنگی‌هایی نیز صورت گرفته است.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
آخرین اخبار از وضعیت شهرهای عراق و تبدیل شدن اعتراضات به آشوب
_كمیته حقوق بشر در عراق: در سه روز گذشته ٧٤ نفر کشته شده‌اند.

_ابومهدی المهندس نائب رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق از سیاستمداران کشورش خواست به عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق برای تحقق خواسته‌های مشروع معترضین کمک کنند.

بغداد:
_توقف فعالیت دو شبکه العربیه و العربیه حدث عربستان و همچنین شبکه NRT وابسته به شاسوار عبدالکریم در عراق.
_استعفاء چندین نفر از نمایندگان پارلمان عراق.
_اقدام به تجمع دانشجویان دانشگاه بغداد و تعدادی از دانشگاهها در دیگر شهرها، در حمایت از تظاهرکنندگان.
برخی مدارس نیز به حمایت خود را به معترضین پرداختند.
_عدم حضور نمایندگان کُرد پارلمان عراق در جلسات این پارلمان تا اتمام اعتراضات.

بابل:
_هجوم افرادی ناشناس به یتیم خانه‌ای در بابل.
_سوزاندن دفتر گروه بدر توسط معترضان در بابل.

کربلا:
_یورش معترضین به ساختمان استانداری و شورای شهر در کربلا.
نیروهای امنیتی تازه‌ای در بین استقبال مردم شهر وارد کربلا شدند.
_ورودی های حرم امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) بسته نشده است.

بصره:
_دستگیری افرادی که قصد آتش زدن موسسات دولتی در بصره را داشتند.

_انتشار چندین ویدیو و عکس از غارت اموال عمومی و بیت المال توسط برخی از معترضین.

_سخنگوی وزارت کشور عراق: برخی ها سعی بر آتش زدن خیمه تحصن کنندگان را دارند تا نیروهای امنیتی را مسئول آن اعلام کنند.

_شرکت ابومهدی المهندس و نوری مالکی در مراسم عزای شهید وسام العلیاوی.

_لغو حکومت نظامی در استانهای بصره، دیوانیه، کربلا و ذی قار.

_خلاصه‌ی بيانيه‌ی جديد مقتدى صدر:
امروز تلاش‌ها برای از بین بردن مفسدان و عوامل فساد افزایش یافته و تظاهرات به تحصن تبدیل شده و پس از این اعتصاب‌های خصوصی و عمومی خواهد بود.
نیروهایی كه با داعش می‌جنگند سلاح خود را به سمت مردم نخواهند گرفت و ارتش و دیگر نیروهای امنیتی تنها طرفی خواهند بود که زمام امور را در دفاع از مردم و نه فاسدان به دست خواهند گرفت.

_نخست وزیر رژیم صهیونیستی بنیامین نتانیاهو : خاورمیانه از جمله عراق و لبنان اکنون زلزله را پشت سر می‌گذارد.
 
بالا