#####دلار آمريكا سود فراوان و يا تله براي سرمايه افراد#####

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
به قول خودتان، مگر دیوانه‌ایم؟!
آقای روحانی فرموده‌اند؛ اگر بدانم با کسی ملاقات کنم که نتیجه آن آبادانی کشور باشد، از ملاقات دریغ نمی‌کنم! خب، اگر منظورتان ملاقات با ترامپ باشد که اولاً به قول خودتان «دیوانگی» است! و ثانیاً بارزترین نتیجه ملاقات‌ها و مذاکرات شما با آمریکا، برجام بوده است که هیچکس- تاکید می‌شود که هیچکس- نمی‌تواند در فاجعه‌آمیز بودن آن کمترین تردیدی داشته باشد.
به قول خودتان، مگر دیوانه‌ایم؟!

به گزارش خبرگزاری فارس، «حسین شریعتمداری» در سرمقاله شماره امروز روزنامه «کیهان» ،نوشت:
دیروز آقای روحانی در همایش دستاوردهای دولت در توسعه زیر ساخت‌های روستایی گفت: «اگر بدانم که به جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که در نتیجه، کشور آباد شده و مشکلات مردم حل می‌شود، دریغ نمی‌کنم.». درباره این بخش از اظهارات رئیس‌جمهور محترم گفتنی است که:
?- آقای روحانی مشخص نکرده‌اند که منظورشان از ملاقات با کسی که احتمال می‌دهند نتیجه آن آبادانی کشور باشد، چه کسی و یا چه کسانی است؟ چرا که ملاقات ایشان غیر از نتانیاهو و ترامپ با هیچکس دیگری منع نشده است و طی ?‌سال گذشته، تقریبا با سران همه کشورها ملاقات داشته‌اند. به یقین منظور آقای روحانی ملاقات با نتانیاهو نیست. اما، اگر نظر آقای روحانی به ملاقات با ترامپ باشد! باید پرسید؛ مگر حضرتعالی در پاسخ به درخواست‌های مکرر ترامپ برای مذاکره، نمی‌فرمودید: «کشورها مگر دیوانه شده‌اند با شما که توافق را نقض می‌کنید، مذاکره کنند»؟! و بازهم جنابعالی بودید که در آبان ماه ?? با‌ اشاره به عهد شکنی‌های پی‌در‌پی آمریکا گفته بودید؛ «داستان مضحکی اتفاق افتاده؛ می‌گویند تعهدی که قبلا بستیم، فعلا محکم نباشد، درباره موضوع دیگری حرف بزنیم! آمریکا با زبان و عمل می‌گوید که اهل مذاکره و تعهد نیست اما به برخی کشورهای شرق آسیا (کره شمالی) می‌گوید بیا با ما مذاکره کن؛ مگر دیوانه‌اند که با شما مذاکره کنند؟ شما به مذاکره‌ای که به تأیید سازمان ملل رسیده، پایبند نیستید». یعنی بازهم سخن از دیوانه بودن کسانی که دَم از مذاکره با آمریکا می‌زنند! آقای ظریف، وزیر خارجه دولت شما هم به صراحت گفته بود؛ «توافق با آمریکا به‌اندازه جوهر روی کاغذ هم ارزش ندارد». باز هم گفته خودتان بود که؛ «تعامل با غرب، اعتبار خود را نزد افکار عمومی ایران از دست داده است» و... این رشته سر دراز دارد!
اکنون سؤال این است که اگر منظور جنابعالی ملاقات با ترامپ نیست پس ملاقات با کیست؟! با بقیه سران کشورها که ملاقات داشته و یا منعی برای ملاقات نداشته‌اید تا نیازی به اظهار نظر دوپهلوی مورد ‌اشاره باشد!
?- آقای روحانی فرموده‌اند؛ اگر بدانم با کسی ملاقات کنم که نتیجه آن آبادانی کشور باشد، از ملاقات دریغ نمی‌کنم! خب، اگر منظورتان ملاقات با ترامپ باشد که اولاً به قول خودتان «دیوانگی» است! و ثانیاً بارزترین نتیجه ملاقات‌ها و مذاکرات شما با آمریکا، برجام بوده است که هیچکس- تاکید می‌شود که هیچکس- نمی‌تواند در فاجعه‌آمیز بودن آن کمترین تردیدی داشته باشد. تازه، برجام نتیجه ملاقات‌ها و مذاکرات شما با اوباما بود که او را «رئیس‌جمهور مؤدب»! آمریکا می‌دانستید و تیم هسته‌ای کشورمان در تماس و رابطه با تیم حریف تا آنجا پیش رفته بودند و با هم خاله و خواهر‌زاده شده بودند که یکدیگر را با نام کوچک صدا می‌کردند و عکس نوه‌های خود را به هم نشان می‌دادند! اما، نتیجه چه بود؟ فاجعه برجام و کلاه گشادی که با دست شما بر سر ملت گذاشتند. حالا بفرمایید کجای آن برای کشور «آبادانی»! درپی ‌داشت که ادامه آن داشته باشد؟!
?- البته نباید از نظر دور داشت که ترامپ و اوباما دولبه یک قیچی هستند اوباما دست چدنی آمریکا را در دستکش مخملین پنهان کرده بود و‌لی ترامپ آمریکای بی‌روتوش است.‌ اشاره به این نکته از آنجا ضروری است که دولت محترم اصرار دارد، فاجعه‌بار بودن برجام را به ترامپ نسبت بدهد و نه تمامیت آمریکا، از این روی بد نیست ‌اشاره شود که؛
- اوباما در میان ? رئیس‌جمهور آمریکا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بیشترین تحریم‌ها را علیه ایران تصویب و به اجرا گذاشته است تا آنجا که ?? درصد تحریم‌ها علیه ایران در دوره اوباما وضع و عملیاتی شده است.
- هیچ تحریمی از سوی ترامپ علیه کشورمان اعمال نشده مگر آنکه ساختار و سازمان آن قبلا توسط اوباما طراحی شده است.
- اوباما هیچ‌گاه ساختار تحریم‌ها علیه ایران را در برجام برهم نزد. دیوید کوهن، وزیر خزانه‌داری وقت آمریکا تصریح می‌کند که؛ آمریکا برای ادامه فشار بر ایران ساختار تحریم‌ها را حفظ کرده است!
- تحریم‌های نفتی و بانکی که امروزه بیشترین چالش‌ها را پدید آورده است همان تحریم‌هایی است که دولت اوباما در قالب قطعنامه ???? شورای امنیت سازمان ملل گنجانده و به تصویب رسانده است.
- تحریم موسوم به منع صدور ویزا در دولت اوباما تصویب شد.
- نشان کردن سپاه به عنوان یک گروه تروریستی در دوران اوباما صورت گرفت.
- قانون تحریمی «آیسا» و قانون وضعیت اضطراری علیه ایران و... از سوی اوباما تصویب و به اجرا گذاشته شد.
شواهد یاد شده نشان می‌دهد که برجام از اساس فاجعه بوده است و چنانچه منظور آقای روحانی، احتمال ملاقات و مذاکره ایشان با ترامپ باشد، تعجب‌آور است که اصرار دارند از یک سوراخ، نه دو بار و سه بار، بلکه چندین بار گزیده شویم!
?- به اظهارات دیروز ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه توجه کنید: «امروز در تماس تلفنی از رئیس‌جمهوری ایران خواستم با دونالد ترامپ دیدار کند... با ترامپ به توافق رسیدیم که ایران باید به تعهدات هسته‌ای پایبند باشد. ایران نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و نباید ثبات منطقه را تهدید کند... از ظریف خواستم به فرانسه بیاید تا به طرح نقشه کاری برای پیشرفت در پرونده ایران برسیم و...» حالا به سخنان دیروز ترامپ نظری بیندازید: «ایران دچار محدودیت در منابع مالی خود شده است و یادتان باشد من چیزی به آنها پرداخت نخواهم کرد... آنها به ما نیاز دارند نه ما و اگر قرار ایجاد یک کانال برای فروش محدود نفت تایید شود، این کانال در مدت زمان محدود تعریف خواهد شد و خیلی زود منقضی خواهد شد تا ایران بتواند کمی نفت بفروشد... اما من چیزی به آنها پرداخت نخواهم کرد»!
این برخورد با کشوری که بزرگترین قدرت منطقه و پرچمدار قطب قدرتمند و سرنوشت‌ساز مقاومت است و... اهانت‌آمیز و تحقیر‌کننده نیست؟! و آیا به وضوح نشان نمی‌دهد که حریف درپی باج‌خواهی است؟!
?- و بالاخره باید از جناب روحانی پرسید که اگر خدای نخواسته منظور شما از آنچه فرموده‌اید، مذاکره با ترامپ است لطفا بفرمایید غیر از واگذاری امتیازات دیگری به آمریکا و اروپا، چه نتیجه دیگری می‌تواند مورد نظر باشد و کجای این ملاقات و مذاکره باعث آبادانی کشور خواهد بود؟! مذاکره شما درصورت انجام، از یک‌سو خسارت و فاجعه دیگری نظیر برجام را به ملت تحمیل می‌کند و از سوی دیگر بی‌آنکه بخواهید غیر از هدیه به ترامپ در انتخابات پیش‌روی آمریکا، نتیجه دیگری نخواهد داشت. همانگونه که مکالمه تلفنی جنابعالی با اوباما هدیه بزرگی به او و اهانتی بزرگتر به ملت ایران بود!
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
این همه فرصت اقتصادی بر زمین مانده و اصرار عجیب به مذاکره دوباره با آمریکا!
سید امیرسیاح

یک کارشناس اقتصادی می‌گوید پالس دوباره مذاکره و ملاقات فرستادن به آمریکا از سوی روحانی آن هم پس از سوء مدیریت و اعتنا نکردن به اصلاحات اقتصادی ممکن در داخل سؤال‌برانگیز است.
به گزارش مشرق، سید امیر سیاح نوشت: هفته گذشته آقای روحانی جمله‌ای بر زبان راند که هرچند به فاصله کمتر از 24 ساعت به تغییر نظرش، برعکس آن را بیان کرد اما پاسخ یکی از معماهای بزرگ اقتصاد سیاسی معاصر ایران احتمالا در همین جمله نهفته است: «اگر بدانم ملاقات با یک شخص، منافع‌ملی کشورما را تأمین می‌کند، دریغ نمی‌کنم»

از حدود 10 سال پیش، احکام قانونی زیادی برای رفع موانع تولید و سرمایه‌گذاری در کشور تصویب شده ولی دولت محترم به‌طور عجیبی از اجرای آنها سرباز زده است: قانون بهبود محیط کسب وکار، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قانون اصلاح مواد 6 و 7 قانون اصل44 درباره تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار، قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، قانون برنامه ششم توسعه، بخش 4 محیط کسب و کار.
به‌عنوان نمونه: «اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار» هم در انتخابات 92 و هم انتخابات 96 وعده اقتصادی اصلی آقای روحانی بود اما سه گزارش نظارتی مجلس در سال‌های اخیر درباره این قانون نشان می‌دهد دولت این قانون را اجرا نکرده است. قانونی که اجرای آن به اعتبارات سنگین نیاز ندارد و اصولا برای دولت هزینه چندانی ندارد چراکه بیشتر، به تنظیم رفتار دولت و مأمورانش با فعالان اقتصادی مربوط است اما دولت باوجود همه وعده‌هایش، همین کار ساده را هم انجام نداده است. چرا؟
ماجرا وقتی پیچیده‌تر می‌شود که بیاد آوریم طی یک سال و نیم گذشته و از زمانی که سقوط ارزش ریال شروع شده بود، بسیاری از اقتصاددانان، راهکارهای پیشگیری از سقوط آزاد ارزش پول ملی، مهار تورم و جلوگیری از سرایت تورم به بازارهای طلا و مسکن و خودرو را بارها و بارها به دولتمردان یادآوری کرده‌اند اما تیم اقتصادی دولت، گویی سحر شده باشد، هیچ واکنشی به آن همه راهکار و توصیه دلسوزانه نشان نداده است. گویی راهکارهای درست را که همه می‌بینند، آنها واقعاً نمی‌بینند!
مثالی دیگر: با اجرای ماده169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم (تقاطع سامانه‌های اطلاعاتی بانکی و ثبتی و... برای یافتن فراریان مالیاتی) و نیز با وضع مالیات بر فعالیت‌های نامولد، می‌شود جلوی قاچاق و اقتصاد زیرزمینی را گرفت و کسر بودجه 98 را از محل مالیات، تأمین کرد. حتی رئیس جدید سازمان مالیاتی در روز معارفه خود از نداشتن چنین مالیات‌هایی اظهار شگفتی کرده و آنها را از نان شب واجب‌تر دانسته بود اما شگفت‌انگیزتر اینکه همین آقا با ورود به تیم اقتصادی دولت، ارائه لایحه مالیات بر عایدی سرمایه را آن‌قدر امروز و فردا کرده که دیگر عملاً به مجلس فعلی نمی‌رسد و رفت تا سال بعد و شاید دولت بعد!
همین ماجرا در تأمین مالی تولید از بازار سرمایه، در تسهیل صدور مجوزها، در حذف دهک‌های پردرآمد از یارانه نقدی، در هدفمندی یارانه‌های سوخت هم تکرارشده است و راهکارها یا احکام قانونی‌ای که می‌توانند حال تولید و ‌اشتغال و اقتصاد را به تدریج خوب کنند، به‌طور مشکوکی اجرا نشده‌اند.
تعلل دولت در اجرای راهکارهای خوب و اصرار به سیاست‌های اشتباه (مثل دست‌کاری عجیب بازارهای خودرو و نرخ سود بانکی در نیمه اول 96، مثل پیش‌فروش ده‌ها تن سکه طلا و حراج ذخایر ارزی با نرخ 4200 تومانی در آستانه شروع تحریم‌ها، مثل خارج کردن عرضه کالاها از بازار شفاف بورس، مثل سرکوب‌های قیمتی رانت‌زا در بازارهای پتروشیمی‌و فولاد در سال گذشته و...) در محافل اقتصادی به معمایی عجیب تبدیل شده که هنوز جواب قانع‌کننده‌ای برای این سؤال ارائه نشده است؟!
اینکه مسئول اصلی اقتصاد، این همه حکم قانونی و نسخه نجات‌بخش اقتصادی را زمین گذاشته و با اشتباهات عجیب حال اقتصاد کشور را بدتر کرده، برای این نبوده که به جامعه ثابت شود راهکار در خارج است و کلید مشکلات اقتصادی در اروپا و آمریکاست؟ بیایید تعارف را بگذاریم کنار و با خودمان روراست باشیم. دولت فعلی از روز اول، صریحا حل مشکلات اقتصادی را در مذاکره با غرب دانست. مذاکره برای حل مشکلات اقتصادی هم، زمانی موضوعیت دارد که وضع اقتصادی خراب باشد.
اگر دولت در این 6 سال به تکالیف قانونی‌اش در رفع موانع تولید، در تسهیل صدور مجوزها، در شفافیت معاملات دولتی، در جلوگیری از فرار مالیاتی و در هدایت نقدینگی به‌سوی تولید، عمل می‌کرد و چرخ اقتصادایران را به گردش درمی‌آورد، آیا بازهم می‌توانست راه نجات اقتصاد را در ملاقات و مذاکره نشان دهد؟
اگر با اشتباهات پی درپی این دو سال، حال اقتصادایران اینقدر خراب نشده بود، آیا بازهم‌اشتیاق به مذاکره برای تأمین منافع ملی، موجه به‌نظر می‌رسید؟!
منبع: کیهان
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
نیویورک‌تایمز: ارتش آمریکا مزدور سعودی‌ها نیست/ جنگ با ایران کابوس است
نیویورک‌تایمز: ارتش آمریکا مزدور سعودی‌ها نیست/ جنگ با ایران کابوس است

پنج‌شنبه 28 شهريور 1398 - 14:59
ستون‌نویس روزنامه «نیویورک‌تایمز» با بیان اینکه سعودی‌ها می‌خواهند نظامیان آمریکایی را در نبرد با ایران به کشتن دهند، جنگ با ایران را یک «فاجعه» خواند و نوشت، بازگشت آمریکا به برجام تنها راه خروج از این بحران خودساخته است.

العالم - آمریکا
«بیل کریستول» از ستون‌نویس‌های معروف روزنامه «نیویورک‌تایمز» روز چهارشنبه در یادداشتی با موضوع تنش‌های اخیر میان آمریکا و ایران بعد از عملیات تلافی‌جویانه یمنی‌ها علیه تأسیسات نفتی عربستان سعودی، نوشته است که واشنگتن نباید با جنگ به نمایندگی از ریاض، خود را به مزدور سعودی‌ها تبدیل کند.
در ابتدای این یادداشت آمده است: «"رابرت گیتس" وزیر دفاع اسبق یک بار به طعنه گفته بود که عربستان سعودی می‌خواهد "با ایرانی‌ها بجنگد، تا آخرین قطره خون نظامیان آمریکایی". این خطر وجود دارد که ما به سمت این کابوس بغلطیم.»
او با اشاره به اتهاماتی که «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا علیه ایران مطرح کرده و پاسخ تهران مبنی بر اینکه به هر تجاوز نظامی واکنشی قاطع نشان می‌دهد، نوشته است: «رئیس‌جمهور [دونالد] ترامپ با وضعیت بغرنجی روبروست.»
کریستول عدم پاسخ آمریکا به ایران را موجب تقویت تصویر یک واشنگتن ضعیف توصیف کرده و از سوی دیگر اقدام علیه ایران را آغازگر جنگی خوانده که می‌تواند تبعات سنگینی برای آمریکا داشته باشد. وی با اشاره به توصیه گروه‌های تندرو در آمریکا برای اقدام نظامی علیه ایران، نوشته است: «این، حتی از تصور ضعف آمریکا هم خطرناک‌تر است، چراکه می‌تواند به سرعت از کنترل خارج شود. ایران به نقاطی در عربستان سعودی، امارات عربی متحده یا بحرین حمله می‌کند و نیروهای آمریکایی در عراق یا افغانستان را هدف قرار می‌دهد.»
وی می‌افزاید: «یک جنگ تمام عیار با ایران، یک فاجعه خواهد بود. ایران جمعیتی دو برابر عراق دارد و حریفی به مراتب توانمندتر از آنچیزی است که عراق بود. بنابراین، ترامپ با یک معضل واقعی روبروست: عدم اقدام می‌تواند به عنوان ضعف تلقی شود و در سوی دیگر، حمله نظامی هم می‌تواند از کنترل خارج شده و ما را به یک فاجعه بکشاند. اما این معضلی است که ترامپ به دست خود ایجاد کرده است.»
در ادامه این یادداشت آمده است: «ما در این افتضاح گیر افتاده‌ایم، چون ترامپ توافق هسته‌ای برجسته سال ۲۰۱۵ با ایران را ترک کرد. جنگ‌طلب‌ها استدلال می‌کردند که ما می‌توانیم به ایران فشار حداکثری تحمیل کنیم و این کشور را متجمل چنان دردی کنیم که به زانو دربیاید. اما آن‌ها این را در نظر نگرفته بودند که ایران هم می‌تواند فشار را بر ما تشدید کند. ایراد جنگ‌طلب‌ها همین است. آن‌ها صفحه شطرنج را می‌چینند و پیروزمندانه طرحی برای کیش و مات طرف مقابل ارائه می‌کنند، بی‌آنکه این درس ابتدایی "سون تزو" یا "کلازویتز" [دو استراتژیست نظامی معروف در تاریخ] را به یاد داشته باشند که طرف مقابل هم حرکت می‌کند.»
کریستول با بیان اینکه در غیاب برجام «تمام گزینه‌ها بد است»، نوشته است که باید راهی برای بازگشت آبرومندانه آمریکا به توافق هسته‌ای یافت، به نحوی که دو طرف بتوانند خود را پیروز مناقشه توصیف کنند.
وی بار دیگر خطر کشیده شدن آمریکا به جنگ را یادآور شده و نوشته است: «ما نباید سگ نگهبان یا سگ دست‌آموز عربستان سعودی باشیم. بله، ایران تهدیدی برای امنیت بین‌الملل است، اما عربستان سعودی هم هست. این عربستان سعودی بود که نخست‌وزیر لبنان را ربود، به اختلاف با قطر دامن زد و بدترین بحران انسانی جهان را در یمن ایجاد کرد.»
کریستول می‌افزاید: «حمله به تأسیسات نفتی تخطی از هنجارهای بین‌المللی است، همین‌طور به قتل رساندن تکه تکه کردن ستون‌نویس روزنامه واشنگتن‌پست که مقیم ایالات متحده بود. عربستان سعودی جرأت می‌کند و بازرسی بین‌المللی درباره حمله به تأسیسات نفتی‌اش را خواستار می‌شود، اما همزمان از بازرسی بین‌المللی درباره قتل "جمال خاشقچی" دوست من، جلوگیری می‌کند.»
او با بیان اینکه اگر عربستان به دنبال جنگ با ایران است، خود باید این کار را انجام دهد، نوشته است: «این جنگ ما نیست و نباید قتلگاه ما باشد.»
کریستول در پایان ایران و عربستان سعودی را عامل بی‌ثباتی در منطقه خوانده و نوشته است: «وظیفه ما باید این باشد که با کشورهای اروپایی برای خروج از این افتضاح همکاری کنیم و راهی برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران بیابیم.»
فارس
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: ما مسئول دفاع از عربستان سعودی نیستیم
نانسی پلوسی

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا جمعه گفته که این کشور مسئول دفاع از عربستان سعودی نیست.
به گزارش مشرق، «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا جمعه گفته که کشورش مسئول محافظت از عربستان سعودی و دفاع از این کشور نیست.
وی در مصاحبه با NPR (رادیو ملی آمریکا) در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا با اقدام نظامی علیه ایران در پاسخ به حمله انجام‌شده علیه تأسیسات نفت سعودی موافق است گفت: «قطعاً خیر. فکر نمی‌کنم ما مسئول محافظت یا دفاع از عربستان سعودی هستیم.»
شنبه هفته پیش (۲۳ شهریورماه) «یحیی سریع» سخنگوی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اعلام کرد، یگان پهپادی یمن با ۱۰ پهپاد پالایشگاه‌های «بقیق» و «خریص» شرکت آرامکو در منطقه «شرقیه» عربستان سعودی را در چارچوب حق طبیعی و مشروع در پاسخگویی به جنایات ائتلاف متجاوز و محاصره پنج ساله یمن هدف قرار داد.
«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا بدون ارائه هرگونه سندی مدعی شد که این ایران و نه یمنی‌ها بوده‌اند که تأسیسات نفتی آرامکو عربستان را هدف قرار داده‌اند. او دیروز (چهارشنبه) وارد شهر جده، واقع در غرب عربستان سعودی شد و مورد استقبال «ابراهیم العساف»، همتای سعودی‌اش قرار گرفت. پامپئو در این سفر با «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد و وزیر دفاع سعودی دیدار و گفت‌وگو کرد.
با اینحال مقامات ایران هرگونه مشارکت در این عملیات پهپادی را رد کرده‌اند. «عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه) درباره اتهامات مقامات آمریکایی درباره حمله به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان گفت: «۵ سال است یمن درگیر جنگ است و ائتلاف سعودی‌ها با پشتوانه کشورهای غربی مرتکب جنایات جنگی بسیاری در یمن شدند و طبیعی است که مردم یمن و نیروهای نظامی یمن برای متوقف کردن این جنایات واکنش داشته باشند».
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
الاخبار| طرح «تابستان داغ» آمریکا برای عراق؛ اقدامات بغداد برای شکست کودتا چیست؟
مسئولان آمریکایی ادعا کرده بودند که تابستان داغی در انتظار عراق است و تظاهرات کنونی را باید در تکمله این تابستان دانست. دولت عراق هم که از نقشه آمریکایی‌ها اطلاع داشت، از چهار مسیر، در حال خنثی‌سازی این نقشه است.
الاخبار| طرح «تابستان داغ» آمریکا برای عراق؛ اقدامات بغداد برای شکست کودتا چیست؟

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، با وجود اینکه مطالبات مردم عراق برای مبارز با فساد و بهبود وضعیت معیشتی، محل اهتمام دارد، ولی «آنچه این روزها در بغداد و استان‌های جنوبی در حال رخ دادن است، ظاهرا بیشتر، عملی شدن طرح آمریکا برای بهره‌برداری از این مطالبات است؛ طرحی که ظاهرا حکومت عراق به آن اشراف دارد و از چهار مسیر، در پی مقابله با آن است».
روزنامه الاخبار لبنان با مقدمه فوق به بررسی تظاهرات مردم عراق پرداخت که از نهم مهر ماه آغاز شد و نوشت، سومین روز از تظاهرات در عراق با کشته شدن 19 و زخمی شدن بیش از 600 زخمی به پایان رسید؛ تظاهراتی که روند رو به خشونت به خود گرفت و شبیه به هرج و مرج بود. یک منبع بلندپایه عراق اعلام کرد که از رهگذر این تظاهرات که تحت عنوان «مبارزه با فساد، بیکاری و بهبود وضعیت معیشتی» انجام شد، برخی به دنبال، تحمیل یک واقعیت جدید هستند.
منابع امنیتی به الاخبار گفتند که «از لحظات نخست [تظاهرات]، تظاهرات‌کنندگان نتوانستند هدف مشخصی دنبال کنند... برخی مسالمت‌آمیز بودند و خشم خود را از وضعیت معیشتی ابراز کردند... و برخی دیگر خرابکارانی بودند که دارای برنامه‌های مشکوک بودند... این افراد، مسئول اصلی تبدیل صحنه مسالمت‌آمیز به صحنه خشونتی، خرابکارانه و هرج‌ومرج‌طلبانه بودند».
این روزنامه در ادامه با اشاره به اعتراض برخی از مردم عراق به عدم ارائه مناسب خدمات، گزارش داد، این افراد خواستار بررسی ریشه‌ای مشکل یعنی گسترش فساد در نهادهای حکومتی هستند. آنان بر این باورند که در عراق، مبارزه واقعی با فساد صورت نمی‌گیرد. ولی تمامی «این مشکلات که ادامه «عراق 2003» (زمان اشغال عراق توسط آمریکا) است، «ظاهرا امروز، فضای مناسبی برای ایجاد جبهه‌ای افسران، سیاستمداران، نخبگان و خبرنگارانی است که بر اساس طرح آمریکا حرکت می‌کنند و سفارت آمریکا در مواقع لزوم، آنان را تحریک می‌کند».
بنا بر این گزارش، اینجا سخن از «کودتا»، «دولت نجات» یا «رهبر نظامی» است. سخنی که برخی آن را «روایت روایت دولت‌ها» از اعتراضات می‌دانند که بیشتر با هدف، گیج کردن مردم صورت می‌گیرد، ولی منابع امنیتی بلندپایه، صحت این فرضیه را تأیید و تأکید کردند که این طرح «از سه ماه پیش، با همکاری شماری از سرویس‌های اطلاعاتی کشف شد. بر اساس این طرح، [قرار بود] تظاهراتی تحت عنوان مطالبات [مردم] آغاز و سپس از آن بهره‌برداری ‌شود و به سمت خشونت و ایجاد هرج و مرج و ناآرامی در کشور سوق داده ‌شود».
این منابع با بیان اینکه این مسئله طبیعتا به درگیری بین مردم و نیروهای امنیتی منجر می‌شود، خاطر نشان کردند که همزمان با این تظاهرات، پوشش رسانه‌ای گسترده‌ای از آن صورت می‌گیرد و «در پایان، این بحران ساختگی-با همکاری آمریکایی‌ها- با ظهور یک فرمانده نظامی که از نظر مردمی، "محبوب" است، سر بر می‌آورد تا رهبر دولت نجات باشد... بدین ترتیب آمریکا، سیطره خود را بر عراق، تثبیت می‌کند».
الاخبار در اوایل سال جاری میلای به نقل از منابع امنیتی گزارش داد که تابستان داغی در انتظار عراق خواهد بود، ولی یک منبع بلندپایه عراقی اعلام کرد که «آمریکایی‌ها، اواسط تابستان 2019 نسبت به طرحی هشدار دادند که همه چیز را علیه ایران تغییر خواهد داد و تلاش کردند که از طریق شخصیتهای سیاسی عراق این پیام را به تهران برسانند».
به گزارش این روزنامه، پیش‌بینی آمریکایی‌ها درست بود: تابستان داغی در سطح فراهم‌سازی مقدمات گذشت که پس از آن، پاییز داغی در سطح اجرای این مقدمات قرار داشت. به گفته این منبع، عبدالمهدی اما طی هفته‌های گذشته، طرحی را تدوین کرد تا هر گونه اعتراض مردمی را مهار کند.
به گفته وی، عبدالمهدی از آغاز ماه جاری برای اجرای طرح خود و خنثی‌سازی نقشه آمریکا، اقدامات زیر را انجام داده است:
نخست؛ کنترل نهادهای امنیتی و نظامی و پاکسازی آن از حضور هر گونه شخصیت مشکوک.
دوم؛ کنترل وضعیت میدانی در 18 استان عراق و معرفی آن به عنوان خط قرمز.
سوم؛ آغاز طرح‌ها و ابتکارهای دولتی که بتواند خشم مردم را فروبنشاند و به مطالبات آنان توجه شود.
چهارم؛ پشتیبانی از تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌آمیز و حمایت از حق آزادی بیان آنان در لوای قانون و تحت لوای مبارزه [با فساد] و بازخواست [افراد فاسد].
منبع مذکور در پایان اعلام کرد که وضعیت در بسیاری از استان‌های جنوبی عراق تحت کنترل است؛ هر چند برخی تحرکات پراکنده در بغداد و استان «ذی قار» صورت گرفته ولی به صورت کلی، وضعیت، تحت کنترل نیروهای دولتی عراق قرار دارد.
انتهای پیام/م
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
23:56 12.10.2019

محتوای مذاکرات بین عبدی و معاون نماینده ویژه ایالات متحده
کردها بر این باورند که واشنگتن آنها را فروخته و آنها را رها کرده است تا بمیرند. آنها تهدید کرده اند که اگر واشنگتن نتواند عملیات ترکیه را در منطقه خود متوقف کند، با بشار اسد و روسیه توافق خواهند کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از سی ان ان، ژنرال کرد مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه، ایالات متحده را تهدید کرده است که اگر واشنگتن جلوی عملیات ترکیه را نگیرد از مقامات سوریه و روسیه درخواست کمک خواهد کرد.
پاسخ نیروهای دموکراتیک سوریه به حملات هوایی ترکیه

محتوای مذاکرات بین عبدی و معاون نماینده ویژه ایالات متحده در ائتلاف بین المللی علیه دولت اسلامی داعش ویلیام روبک در دسترس قرار گرفت.
به نقل از این شبکه خبری، عبدی گفته: شما نمی خواهید از مردم محافظت کنید، اما همچنین نمی خواهید نیرویی دیگری بیاید که از ما محافظت کند. شما ما را فروختید این غیراخلاقی است. عبدی در گفتگو با روبک، تأكید كرد كه آمریكا یا عملیات ترکیه را متوقف كند یا به كردها اجازه دهد كه با دولت سوریه و روسیه به توافق برسند و به هواپیماهای نظامی روسیه اجازه دهد كه منطقه ای پرواز ممنوع را بر فراز شمال شرقی سوریه ایجاد كنند تامانع از حمله ترکیه به قلمرو سوریه شوند.
باید بدانم که آیا شما می توانید از مردم من محافظت کنید، این بمب ها را که روی ما می ریزند می توانید متوقف کنید یا نه.
عبدی به نماینده ایالات متحده گفت: باید بدانم، زیرا اگر اینگونه نباشد، من باید الان با روسیه و دولت اسد معامله کنم و هواپیماهای آنها را برای حفاظت از این منطقه دعوت کنم.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
لبنانی های باحال
© AFP 2019 / Joseph Eid
گزارش و تحلیل
17:07 20.10.2019(به روز شده 17:18 20.10.2019)دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط عماد آبشناس
0 81
این روزها تظاهرات مردم لبنان در صدر اخبار رسانه های جهان قرار گرفته اما گه گاهی هم برخی فیلم ها و تصاویر از سوی رسانه ها منتشر می شود که تعجب بسیاری از اینکه این تظاهرات است و یا کارناوال بر می انگیزد.
برای درک این شرایط شاید بد نباشد اول شرایط روحی *** و شخصیتی لبنانی ها را تحلیل کنیم تا متوجه شویم چی می گذرد.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که مصطلحا یک صخره روی آب شیرین است و هر جایش را چاه بکنید به راحتی می توانید به آب شیرین برسید اما دو روز یک بار آب به خانه تان می آید و هر کس مجبور است یک چاه زیر خانه خود بزند تا به آب دسترسی داشته باشد.
تصور کنید در یک کشوری زندگی می کنید که روزی فقط دو ساعت برق به خانه تان می آید و بقیه اش را باید از ژنراتورهای شخصی استفاده کنید، که البته هفتاد درصد مردم پول برق به دولت نمی دهند و سیمی روی کابل های برق آویزان کرده اند وبرق می دزدند.

فعال سعودی: لبنان برای مبارزه با فساد به شخصی مثل بن سلمان نیاز دارد
CC BY 4.0 / TASNIM NEWS AGENSY
فعال سعودی: لبنان برای مبارزه با فساد به شخصی مثل بن سلمان نیاز دارد
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که قوانین رانندگی دارد اما کسی رعایت نمی کند و پلیس هم جرئت ندارد به کسی بگوید چرا رعایت نمی کنی و یا اینکه جلوی کسی را بگیرد.

تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که وقتی در خیابان راه می روید می توانید یک خانم کاملا محجبه چادری را در کنار یک خانم مینی ژوپ پوش مشاهده کنید که دوستان بسیار صمیمی با هم هستند و یا حتی ممکن است دو خواهر باشند که یکی با این طرز تفکر می خواهد زندگی کند و دیگری با طرز تفکر دیگری.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که در یک خانه یک برادر طرفدار یک حزب و یا گروه سیاسی است و برادر دیگری طرفدار حزب و گروه سیاسی دیگر و شب سر یک سفره شام می خورند و صبح میروند در دو جبهه مخالف هم قرار می گیرند.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که مردم آه در بساط ندارند اما همیشه جدید ترین ماشین های روز و جدید ترین مد های لباس اروپایی را می پوشند وتلاش می کنند آخر هفته ها هر طوری شده در یک رستوران شیک شامشان را صرف کنند.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که در برخی جاها یک فنجان قهوه عربی (یا بقول ایرانی ها ترک) ممکن است حدود دویست دلار آمریکایی برای شما آب بخورد، فقط چون فضای باحالی دارد و یا در یک مکان با کلاس است و یا اینکه صاحب آن می گوید نمی خواهم هر کسی وارد قهوه خانه من شود ویا...
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که واحد پول ملی آن لیره لبنان است اما همه تعاملات با دلار است و بسیاری حتی لیره لبنان در جیب خود حمل نمی کنند بلکه برای خرید روزمره خود از دلار آمریکا استفاده می کنند.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که هیچ قانونی مبنی بر منع خورد و خوراک در ملأ عام در ماه مبارک رمضان وجود ندارد اما مسیحی های آن به احترام مسلمانان که روزه هستند روزه خواری نمی کنند ومشروب ها را از ویترین ها جمع می کنند و مسلمانان هم زمان عید پاک مسیحیان لباس سفید می پوشند و بچه هایشان شمع دستشان می گیرند و در خیابان ها همراه مسیحی ها مراسم عید پاک را برپا می کنند.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که مسلمانان عید میلاد مسیح را جشن می گیرند و مسیحی ها عید مولد پیامبر را.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که مسلمانان آن برای رسیدن به حاجت خود دست به دامن حضرت مریم می شوند و مسیحی های آن برای رسیدن به حاجت خود دست به دامن حضرت زینب می شوند ودر روز عاشورا برای امام حسین (ع) نذری می دهند.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که هفده سال جنگ داخلی داشته ولی عموما در شب های شنبه جنگ تعطیل بوده و همان هایی که روز قبل با هم می جنگیدند در یک رستوران با هم جمع می شوند وشام می خورند، چون از بچگی با هم دوست بودند.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که بیش از سه چهارم جمعیت آن خارج از آن کشور زندگی می کنند اما هر چه در می آورند را در بانک های لبنان پس انداز می کنند.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که اکثر مقامات ارشد آن چند تابعیتی و نه دو تابعیتی هستند.
تصور کنید با همه این شرایط بسیاری افراد در لبنان هستند که مثلا شناسنامه ویا اقامت کشورهای دیگر را دارند اما ترجیح می دهند به لبنان بیایند و در یکی از روستاهای آن زندگی کنند.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که پارک ندارد چون مردم آن باور دارند کل کشورشان آنقدر سرسبز است که خود یک پارک بزرگ است و منطقی به نظر نمی آید دور جایی را حصار بکشند و به آن بگویند پارک.
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که همه نوع فرهنگ های شرق و غرب را در خود جای داده و اقوام و طوایف مختلف همه با آزادی به هر شکلی می خواهند می توانند زندگی کنند.

تظاهرات در لبنان به دلیل وضع مالیات بر مکالمات واتس‌اپ
© SPUTNIK / ZAHRAA EL AMIR
تظاهرات در لبنان به دلیل وضع مالیات بر مکالمات واتس‌اپ
تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که سیستم های آموزشی متنوعی دارد و علیرغم اینکه رسما یک کشور عربی به حساب می آید ولی بسیاری از مردم و حتی مقامات ارشد آن زبان های دیگر مانند فرانسه و انگلیسی را از عربی بهتر صحبت می کنند.

تصور کنید در کشوری زندگی می کنید که قوانین زیادی دارد اما مملو از بی قانونی است ولی مردم عاشق همین بی قانونی می باشند و اگر بنا باشد همه چیز قانونمند شود معترض می باشند چون به بی قانونی عادت کرده اند.
تصور کنید که در کشوری زندگی می کنید که دولت هیچ گونه خدماتی که به عنوان خدمات رفاهی به حساب آید تقدیم مردم نمی کند و حتی زمانی برای سه سال این کشور نه رئیس جمهوری داشته و نه دولت و آب از آب در آن تکان نخورده چون مردم خدمات رفاهی مورد نظر خود را خود تامین می کنند.
تصور کنید با توجه به اینکه شب های شنبه مربوط به خوشگذرانی است برای اینکه مردم مجبور نشوند تظاهرات را ترک کنند برخی به میدان می آیند و کنسرت اجرا می کنند تا بزم مردم به راه باشد و تظاهرات را ترک نکنند یا به نوعی دیگر تفریحشان به هم نخورد.
برخی دیگر هم غذا و شیرینی می آورند وتظاهرات را به یک کارناوال غذا تبدیل می کنند تا مبادا مردم گشنه شوند.
توجه داشته باشید مردم لبنان چون آب و برق و گاز و تلفن و ... ندارند و یا اینکه مثلا بانک ها تحویل ارز را سخت کردند و یا مشکل سوخت پیدا کردند و یا ... به خیابان ها نیامدند، حتی مردم چون روی کالای مختلف عوارض و مالیات سنگین می دهند به خیابان ها نیامدند بلکه برای اینکه دولت روی تماس های واتس اپ مالیات وضع کرد به خیابان ها آمدند.
البته همه آن مسایل پشت پرده بود ولی اصل تظاهرات برای این برگزار شد که مردم معترض بودند چرا دولت می خواهد روی واتس اپ از آنها مالیات بگیرد و فعالیت های آنها در شبکه های اجتماعی را محدود کند.
حالا شاید بتوانید متوجه شوید در لبنان زندگی کردن یعنی چه.
درست است که مردم به ستوه آمده اند اما می بینید در همین تظاهرات نیروهای ارتش و یا نیروهای مسلح برگه ها و پلاکاردهایی روی سینه خود میزنند که روی آن نوشته "ما هم با شما هستیم و از شما حمایت می کنیم ولی دستمان بسته است".
از سوی دیگر مقامات سیاسی پشت دوربین های تلوزیون ظاهر می شوند و همه مدعی می باشند که مردم حق دارند و آنها نیز با مردم هم سو هستند واصلا صحیح هم همین کاری است که مردم کرده اند.
حالا به قول معروف پیدا کنید پرتقال فروش را.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
سوال روشن درباره FATF که دولت هیچ پاسخی برای آن ندارد
7 نکته از بیانیه جدید FATF درباره ایران/ تعلیق «اسمی» ایران از اقدامات مقابله ای FATF ادامه دارد

پاسخ نامه، سوالی روشن است که بارها از سوی صاحب نظران هم مطرح شده اما همان مدیران، هیچ جوابی نداشته اند: چه تضمینی هست که تحریم ها و محدودیت ها را پس از قبول همه این تعهدات، بردارند؟!
به گزارش مشرق، محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی و فعال رسانه‌ای در کانال شخصی خود در تلگرام نوشت:
بهمن پارسال، کانال ها و رسانه های خاص، خبری درباره نامه محرمانه (!) چند مقام دولت به محضر رهبر انقلاب منتشر کردند. با این مضمون که با ملاحظه "مصلحت کشور"، به "مجمع تشخیص مصلحت"، دستور فرمایید در تصویب دو خواست باقی مانده FATF (الحاق به کنوانسیون پالرمو و CFT) تسریع کند.
پاسخ نامه، سوالی روشن است که بارها از سوی صاحب نظران هم مطرح شده اما همان مدیران، هیچ جوابی نداشته اند: چه تضمینی هست که تحریم ها و محدودیت ها را پس از قبول همه این تعهدات، بردارند؟!
این سوال حکیمانه و مصلحت سنجانه، هیچ پاسخی نداشت و هنوز هم ندارد؛ هیچ پاسخی! ... امضا کنندگانِ نامه پخت و پز شده در جایی دیگر، به سکوتی عمیق فرو فتند. حرف حساب، جواب نداشت.
بعدها یکی از همان ها در مجلس گفت هیچ تضمینی نیست که بعد از قبول همه تعهدات، محدودیت ها و تحریم ها برداشته شود! اخیرا همان دیپلمات ارشد، با رد اظهارات گذشته معاونش (امضای کری تضمین است)، گفت "دیگر امضای آمریکا تضمین نیست"
امضا کنندگان آن نامه سفارشی، اگر از سفارش دهنده نامه نمی ترسیدند، حتما می گفتند که ما هم، با تردید به وعده دشمنان سابقه دار در خدعه و عهد شکنی می نگریم؛ بلکه مطمئنیم این بار نیز فقط قصد خدعه دارند. اما آنها فقط وظیفه داشته اند پای نامه مهندسی شده در جای دیگر را امضا کنند و نه بیشتر.
اکنون، 9 ماه پس از آن نامه نگاری مثلا محرمانه و در حالی که دست آمریکا و اروپا کاملا درباره تعهد نشناسی و سیلست بازی رو شده، باز هم یک جریان سیاسی آلوده، بر تصویب مطالبات آمریکا و اروپا (در پوشش FATF) اصرار دارند.
امروز جهانگیری معاون اول روحانی که جزو شریکان جرم "باد دادن 18 میلیارد دلار از ذخایر ارزی" به شمار می رود، مدعی شد "با توجه به تصویب لوایح FATF و CFT در جلسه سران سه قوه و تایید مقام معظم رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام هر چه سریعتر این لوایح را تصویب کند".
این سخن، دروغی بزرگ است که قابلیت تعقیب قضایی هم دارد. رهبری کجا لوایح مذکور را تایید کرده اند؟ این حجم از بی پروایی در دروغ گویی و انتساب مطالب خلاف واقع، از کجا نشئت می گیرد؟
چرا طیف مذکور، مانند گماشته ماموریت دار بیگانگان عمل می کنند؟ و اگر گماشته نیستند، چرا مطامع همان دشمنان را بازگو می کنند؟ دولت، چرا به جای طلبکاری از تعهدات بر زمین مانده دشمن، مثل بدهکارها رفتار می کند؟!


 
بالا