#####دلار آمريكا سود فراوان و يا تله براي سرمايه افراد#####

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
امام خامنه‌ای: جمهوری اسلامی دزدی دریایی انگلیس خبیث را بی‌جواب نمی‌گذارد
رهبر انقلاب فرمودند: جمهوری اسلامی دزدی دریایی انگلیس خبیث را بی‌جواب نمی‌گذارد.
  • ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۲

امام خامنه‌ای: جمهوری اسلامی دزدی دریایی انگلیس خبیث را بی‌جواب نمی‌گذارد

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، رهبر انقلاب پیش از ظهر امروز در دیدار ائمه‌ی جمعه فرمودند: آفت بزرگ دولتهای غربی تکبر آنها است. اگر دولتِ مقابل آنها دولت ضعیفی باشد این تکبر کار خود را میکند اما اگر کشوری باشد که واقعیت آنها را دید و شناخت و ایستاد،‌ آنها زمین میخورند.

  • ایشان خاطرنشان فرمودند: الان در قضایای بین ما و اروپایی‌ها، علت اینکه مشکلات باقی میماند،‌ تکبر آنها است. به گفته‌ی وزیر خارجه‌ی ما که زحمت هم میکشد، اروپا یازده تعهد داشته و به هیچ کدام عمل نکرده. وزیر خارجه که ملاحظات دیپلماتیک دارد، بصراحت این را دارد میگوید. اما، ما چه [کردیم]؟ ما به آن تعهدات و چیزی بالاتر از آن عمل کردیم.
رهبر انقلاب افزودند: حالا که ما شروع کردیم به کاهش دادن تعهدات، آنها می‌آیند جلو. خب پُرروها! شما که به یازده تعهدتان عمل نکردید؛ حالا ما تازه شروع کردیم به کم کردن تعهدات و این فرایند قطعاً ادامه پیدا خواهد کرد.
امام خامنه‌ای عنوان فرمودند: در بین این توقعات بی‌مورد، انگلیس خبیث دزدی دریایی میکند و کِشتی ما را میدزدد؛ جنایت میکنند و شکل قانونی به آن میدهند. جمهوری اسلامی و عناصر مؤمن نظام، این خباثتها را بی‌جواب نمیگذارند.
توصیه‌های رهبر انقلاب خطاب به ائمه‌ی جمعه: از رفتن سمت اصحاب ثروت و قدرت اجتناب کنید؛ سر سفره‌ی اصحاب ثروت و قدرت تا می‌توانیم حاضر نشویم. نامه‌ی امیرالمؤمنین به عثمان‌بن‌حنیف را که یادتان هست. حالا ما توقع نداریم؛ نه عثمان‌بن‌حنیف در بین ما هست، نه وضع ما با حضرت قابل مقایسه است، ولی می‌توانیم این را برای خود قرار دهیم که به طبقات اشراف نزدیک نشویم. این موجب دور شدن از توده و عامه‌ی مردم است.

توصیه‌ی سلوکی این است که از رفتن سمت صاحبان قدرت و ثروت و کسانی که زبان چرب و نرم دارند پرهیز کنید. بعضی از این نودولت‌ها که به ثروت رسیده‌اند و دنبال یک حاشیه‌ی امن هستند، سراغ ائمه‌ جمعه و شاخصان روحانیت می‌روند. اینجا باید حواس جمع باشد.

یکی دیگر از موارد مهم سلوک عملی که ائمه‌ی جمعه باید مراقبت کنند، مراقبت از نزدیکان و فرزندان است که اینها دچار اشکالی نشوند. آن کسی که سراغ شما می‌آید و شما رد می‌کنید، ممکن است سراغ فرزند شما بیاید و از آن طریق نفوذ کند.
انتهای پیام/
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
نقشه جنجالی در توییتر موگرینی؛ سخنگوی اتحادیه اروپا: این فقط یک اثر هنری است
سخنگوی اتحادیه اروپا در واکنش به جنجال ایجاد شده در مورد نقشه‌ای که در توییتر «فدریکا موگرینی» منتشر شده، مدعی شد این تصویر فقط یک اثر هنری است.
نقشه جنجالی در توییتر موگرینی؛ سخنگوی اتحادیه اروپا: این فقط یک اثر هنری است

گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس: ایده «خاورمیانه جدید» را اولین بار در ژوئن سال ۲۰۰۶ «کاندولیزا رایس» وزیر خارجه وقت آمریکا مطرح کرد و پس از آن هم هر از گاهی مقام‌های آمریکایی تلویحا یا به صراحت ایده تجزیه کشورهای غرب آسیا را مطرح کرده‌اند.
به عنوان نمونه، در سال ۲۰۰۶، «جو بایدن» عضو وقت کمیته روابط خارجی سنا و یکی از نامزدهای کنونی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری، طرح «تجزیه نرم» عراق را مطرح کرد. او در آن زمان گفت که برای پایان دادن به تنش‌ها در عراق، این کشور باید تحت یک دولت مرکزی، به سه بخش کردی، سنی و شیعی تقسیم شود.
حالا با گذشت سال‌ها، انتشار یک نقشه مجعول، این بار از سوی یک مقام اروپایی، جنجال زیادی در شبکه‌های اجتماعی به خصوص میان کاربران فارسی‌زبان به راه انداخته است.
در این نقشه که در سربرگ صفحه توییتر «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتشر شده، تصویری مغشوش و به هم‌ریخته از جهان خصوصا غرب آسیا به چشم می‌خورد. نکته جنجال‌برانگیز این است که در این نقشه ایران چندپاره شده است.
توجه به این نقشه نشان می‌دهد که ظاهرا مرزهای تصویر شده در آن، بر اساس مرزهای به اصلاح قومی و مذهبی شکل گرفته و به همین دلیل می‌توان آن را یادآور طرح خاورمیانه جدید دانست که بر تجزیه کشورهای غرب آسیا بر اساس خطوط قومیتی مبتنی بود.بررسی سابقه استفاده از این نقشه در اینترنت هم نشان می‌دهد که در اندیشکده‌های مختلف، از آن برای نمایش تقسیم‌بندی‌های قومیتی در جهان استفاده شده است.
با این وجود، «مایا کوتسیانچیچ» سخنگوی موگرینی می‌گوید نباید از این تصویر برداشت سیاسی کرد و صرفا باید به آن به عنوان یک «اثر هنری» نگاه شود.
کوتسیانچیچ در پاسخ به خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در مورد جنجال پیش آمده به واسطه انتشار این نقشه، گفت: «نقشه‌ای که به آن اشاره می‌کنید، صرفا یک اثر هنری است و هیچ پیام سیاسی‌ای پشت آن نیست.»اتحادیه اروپا در حالی این نقشه را عاری از پیام سیاسی توصیف کرده است که کشورهای اروپایی سال‌هاست از گروهک‌های جدایی‌طلبی که سابقه فعالیت‌های تروریستی را نیز در کارنامه دارند، میزبانی کرده است. به عنوان نمونه، سال گذشته پس از حمله یک گروه تروریستی جدایی‌طلب به شهروندان غیرنظامی در اهواز، دانمارک و هلند که آزادانه به این گروهک‌ها اجازه فعالیت داده‌اند، درخواست ایران برای پیگرد این افراد را رد کردند.
حمایت‌های گاه و بیگاه مقام‌های غربی از تجزیه کشورهای غرب آسیا در حالی است که اتحادیه اروپا خود مدت‌هاست با جنبش‌های استقلال‌طلب روبروست. بلژیک، اسپانیا، جمهوری چک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان و ایتالیا تنها برخی از کشورهای اروپایی هستند که با جنبش‌های فعال استقلال‌طلب مواجهند. به نظر می‌رسد برای اروپای امروز، حمایت از جدایی‌طلبی، مانند کسی است که در خانه‌ای شیشه‌ای نشسته و به دیگران سنگ می‌زند.
انتهای پیام/ق
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
کدام میز مذاکره؟ خسارت محض برجام کافی نیست؟
فیلم/ نظرات جالب مردم درباره مذاکره با آمریکا

اظهارات برخی مقامات دولتی درباره مذاکره، توأم با بی‌دقتی و موجب گستاخ‌تر شدن دشمن است.
به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:
آقای ظریف در جریان سفر به نیویورک، با شبکه دولتی انگلیس گفت‌وگو کرد اما کمترین اشاره‌ای به خباثت دولت راهزن انگلیس در توقیف نفتکش حامل نفت ایران در تنگه جبل‌الطارق نکرد.

او در عین حال در پاسخ به سوال مجری بی‌بی‌سی مبنی بر اینکه به چه دلیل شما حاضر به مذاکره مجدد نیستید، گفت: «به چه دلیل باید مجددا وارد مذاکره شویم؟»
ظریف تصریح کرد: «ما میز مذاکره را ترک نکردیم این آمریکا بود که میز مذاکره را ترک کرد. آنها باید به میز مذاکره بازگردند. ما مجددا وارد مذاکره نمی‌شویم.»

این اظهارات در حالی است که مذاکره با آمریکا، محدود به مذاکرات هسته‌ای بود و به واسطه اعلام توافق پایان یافت. بنابراین، گفتن اینکه آمریکا باید به میز مذاکره برگردد، خلاف سیاست قطعی نظام است، ضمن اینکه ابراز تمایلی اینچنین به مذاکره، این پالس را به حریف می‌دهد که دولت ایران با وجود بدعهدی، به ادامه مذاکرات برای برجام‌های ۲ و ۳ بی‌میل نیست. آیا آقای ظریف قرار بوده درباره واگذاری برنامه نظامی و نفوذ منطقه‌ای ایران هم مذاکره کند که می‌گوید آمریکا باید به میز مذاکره برگردد؟ اگر نه، برجام که جای مذاکره دوباره ندارد!

آنچه شائبه‌ها را بیشتر می‌کند، اظهارات اخیر آقای روحانی در جلسه شورای اداری خراسان شمالی است که گفت: اگر آنها (آمریکایی‌ها) به کاهش تعهدات عمل کنند ما هم تعهدات خود را کاهش می‌دهیم، اگر برجام را نقض کنند ما هم نقض می‌کنیم. اگر هم تعهدات خود را به صورت کامل اجرا کنند ما نیز کامل اجرا خواهیم کرد. البته در این میان مذاکرات زیادی هم این روزها داریم اما مسیر درستی را که انتخاب کرده‌ایم، پیش می‌بریم.

وی افزود: ما همیشه برای مذاکره آماده‌ایم، همین ساعت و همین لحظه شما از زورگویی و تحریم دست بردارید و پای منطق و عقل برگردید ما آماده‌ایم.

یادآور می‌شود اکنون سخن از نقض برجام نیست بلکه آمریکا به‌طور کامل از توافق خارج شده است. ضمن اینکه حتی برداشتن (فرضی) تحریم‌ها نیز باعث نمی‌شود آقای روحانی بگوید «ما برای مذاکره آماده‌ایم». آقای روحانی پارسال مذاکره مجدد را دیوانگی خوانده بود. در همین حال سایت دیپلماسی ایرانی (وابسته به صادق فرامرزی) در تحلیلی نوشت: حسن روحانی، رئیس جمهور در سخنان اخیر خود از آمادگی برای مذاکره با آمریکا به شرط بازگشت آن به برجام خبر داده است. با این حال، او مشخص نکرده که در صورت بازگشت آمریکا به برجام ایران در مورد چه مسائلی حاضر به مذاکره با آمریکاست.

اگر سخنان روحانی به معنای آمادگی برای مذاکره بر سر دستیابی به توافق‌های تازه‌ای تحت عناوین برجام ۲ و ۳ و ۴ ... باشد، در آن صورت تلاش دیپلماتیک اروپا برای پل زدن بین مواضع ایران و آمریکا احتمالا شانسی برای موفقیت خواهد داشت [!؟] اما اگر منظور او از مذاکره صرفاً گفت‌وگو درباره چگونگی اجرای برجام هسته‌ای باشد ولاغیر، قاعدتاً اروپایی‌ها ابتکار عمل خود را شکست‌خورده خواهند دید. آیا روحانی از جانب خود سخن گفته یا از جانب نظام سیاسی؟ واقعیت این است که قرائن، عکس این را نشان می‌دهد».
گفتنی است فرستادن پالس مذاکره با وجود اصرار آمریکا و اروپا بر پایمال‌کردن تعهدات برجامی، قطعاً کار را برای وزارت خارجه برای دفاع از حداقل حقوق ایران طبق برجام دشوارتر می‌کند.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
ترامپ: دنبال تغییر نظام ایران نیستیم
رئیس جمهور آمریکا در سخنانی مدعی شد که واشنگتن به دنبال تغییر نظام در ایران نبوده و به دنبال کمک به این کشور است.
ترامپ: دنبال تغییر نظام ایران نیستیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا مدعی شد که واشنگتن به دنبال تغییر نظام در ایران نبوده بلکه به دنبال کمک به این کشور و همکاری با آن است.
وی که در جلسه کابینه این سخنان را مطرح می‌کرد در ادامه گفت که واشنگتن از ایران می‌خواهد که از یمن خارج شود.
رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت که پیشرفت بسیار بزرگی درباره ایران حاصل شده و در تلاش برای مذاکره با این کشور و کار با آن هستیم.
ترامپ در ادامه با انتقاد از «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق «جان کری» وزیر امور خارجه اسبق آمریکا درباره توافق هسته‌ای که با ایران حاصل شد، گفت: آنها (ایران) مایل به گفت‌وگو هستند و ما خواهیم دید که چه اتفاقی خواهد افتاد.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
ادعای مضحک پامپئو درباره برنامه موشکی ایران
مایک پمپئو نمایه

وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ادعایی مضحک درباره برنامه موشکی ایران مطرح کرد. -
به گزارش مشرق، «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه در ادعایی مضحک گفته که ایران برای گفت‌وگو درباره برنامه موشکی خود اعلام آمادگی کرده است.
ادعای پامپئو در حالی مطرح شده که جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده مسائل دفاعی و امنیتی خودش را در گرو مذاکره نخواهد گذاشت.
وزیر خارجه آمریکا در جلسه کابینه گفت: «برای اولین بار...ایرانی‌ها گفتند آماده‌اند درباره برنامه موشکی خودشان مذاکره کنند.»
«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در این جلسه گفت: «ما دنبال تغییر نظام ایران نیستیم. می‌خواهیم آنها از یمن خارج شوند.»
رئیس‌جمهور آمریکا، در ادامه بدون ارائه هیچ مستنداتی ادعا کرد: «آنها دوست دارند گفت‌وگو کنند و خواهیم دید چه اتفاقی خواهد افتاد.»
وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت امیدوار است تحریم‌ها باعث شود رهبران ایران درک کنند که باید سیاست‌های خودشان در منطقه را تغییر دهند.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
یاوه‎گویی‎های وزیر خارجه آمریکا درباره ایران
۱۲ شرط جدید آمریکا برای ایران/برنامه موشکی ایران باید متوقف شود/شدیدترین تحریم‎ها را علیه تهران اعمال می‎کنیم
خبرگزاری میزان-وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه طی اظهاراتی بی اساس که آن را راهبرد واشنگتن درباره تهران خواند، ایران را به حمایت از تروریسم در سطح منطقه و جهان متهم کرد.
تاریخ انتشار: 17:33 - 31 ارديبهشت 1397
- کد خبر: ۴۲۱۲۵۹

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان،مایک پمپئو طی اظهاراتی در بنیاد هریتیج آنچه راهبرد و استراتژی جدید آمریکا درباره ایران خواند را شرح داد.
وزیر خارجه آمریکا در آغاز اظهاراتش بار دیگر با آشکار کردن دشمنی دیرینه این کشور با ملت و دولت ایران مدعی شد که ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است.
او در بخش دیگری با ادعای اینکه ایران درباره برنامه هسته‎ای خود دروغ گفته است ادعا کرد: ایران، جهان را درباره برنامه هسته‎ای فریب داده است.
پمپئو با طرح این ادعا که ایران موشک‎هایی به نیروهای یمنی برای شلیک به سمت عربستان و امارات ارائه داده است مدعی شد که ایران همچنان به مقاومت لبنان کمک مالی می‎کند.
وزیر خارجه آمریکا در ادامه اظهارات نخ نما شده خود ایران را در پس گروگان شهروندان آمریکایی قرار داد.
پمپئو با ادعای اینکه رویکرد تهاجمی ایران پس از توافق هسته‎ای کلید خورده است اظهار داشت که آمریکا قوی ترین تحریم‎ها را علیه ایران اعمال خواهد کرد.
او همچنین خواستار خروج آنچه نیروهای ایرانی خواند، از سوریه شد.
وزیر خارجه آمریکا همچنین خواستار نظارت آژانس بر تمامی فعالیت‎های هسته‎ای ایران شد و افزود که هرگونه توافق جدیدی باید مشمول عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‎ای شود.
مایک پمپئو همچنین در اظهاراتی گستاخانه خواستار توقف برنامه موشکی ایران شد.
پامپئو همچنین دوازده شرط برای ایران مطرح کرد که اگر توافق جدیدی صورت بگیرد ایران باید این موارد را رعایت کند.
اول ایران باید گزارش کاملی از ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای خود به آژانس انرژی بین المللی اتمی ارائه کند و چنین اقداماتی را به طور دائم و کامل کنار بگذارد.
دوم ایران باید غنی سازی اورانیوم را به طور کامل کنار بگذارد و به دنبال بازفرواری پلوتونیوم نرود که شامل بستن راکتور آب سنگین می‌شود.
سوم ایران باید به آژانس انرژی اتمی دسترسی کامل برای بازرسی از تمامی سایت‌های کشور را بدهد.
چهارم ایران باید برنامه‌های موشک‌های بالستیک خود را متوقف کند و توسعه و آزمایش موشک‌های با قبالیت حمل کلاهک هسته‌ای را نیز متوقف کند.
پنجم ایران باید تمام شهروندان آمریکایی و متحدانش که در ایران یا زندانی هستند یا مفقود الاثر هستند را آزاد کند.
ششم ایران باید حمایت از گروه‌های حزب الله، جهاد اسلامی و حماس را متوقف کند.
هفتم ایران باید حاکمیت عراق را به رسمیت بشناسد و اجازه خلع سلاح، شبه نظامیان شیعه را بدهد.
هشتم ایران باید حمایت از حوثی‌های شیعه در یمن را متوقف کند و به سمت یک مصالحه سیاسی در یمن برود.
نهم ایران باید تمام نیرو‌های نظامی خود از سوریه را خارج کند.
دهم ایران باید دست از حمایت از طالبان و گروه‌های تروریستی در افغانستان بردارد.
یازدهم ایران باید به حمایت سپاه قدس از گروه‌های تروریستی و شرکای شبه نظامی خود پایان بدهد.
دوازدهم ایران باید رفتار‌های تهدید کننده علیه همسایگان خود را کاهش بدهد، چرا که بسیاری از آن‌ها متحدان آمریکا هستند. این مساله شامل تهدیدات ایران برای نابودی اسرائیل و شلیک موشک به خاک عربستان و امارات متحده عربی نیز می‌شود.
انتهای پیام/
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
ادعای ترامپ درباره هدف قرار دادن پهپاد ایرانی
رئیس‌جمهور آمریکا در نشستی در کاخ سفید مدعی شد که یک کشتی جنگی این کشور امروز در تنگه هرمز یک پهپاد ایرانی را هدف قرار داده است.
ادعای ترامپ درباره هدف قرار دادن پهپاد ایرانی

به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه مدعی شد که یک کشتی نظامی این کشور یک پهپاد ایرانی را در تنگه هرمز هدف قرار داده است.
ترامپ که در ابتدای مراسمی در کاخ سفید صحبت می‌کرد، گفت: «پیش از شروع سخنرانی، می‌خواهم همه را در جریان یک حادثه قرار دهم که امروز در تنگه هرمز رخ داد و «یو. اس. اس. باکسر» که یک کشتی آبی-خاکی تهاجمی است، در آن مشارکت داشت.»
وی در ادامه مدعی شد: «باکسر علیه یک پهپاد ایرانی که تا فاصله بسیار بسیار نزدیکی جلو آمده بود، تقریبا ۱۰۰۰ یارد (۹۱۴ متر) و چندین هشدار برای کنار رفتن را نادیده گرفت و تهدیدی برای کشتی و خدمه کشتی بود، اقدام تدافعی انجام داد. این پهپاد بلافاصله نابود شد.»
رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد: «این تازه‌ترین نمونه از اقدامات تحریک‌آمیز و خصومت‌آمیز متعدد ایران علیه کشتی‌های فعال در آب‌های بین‌المللی است. ایالات متحده حق دفاع از نیروها، تأسیسات و منافع خود را برای خود محفوظ می‌داند و از همه کشورها می‌خواهد تلاش‌های ایران برای ایجاد اختلال در آزادی تردد و تجارت بین‌المللی را محکوم کنند.»
وی افزود: «من همچنین از دیگر کشورها می‌خواهم که هنگام گذر از این تنگه، از کشتی‌های خود محافظت کنند و در آینده با ما همکاری کنند... فکر کردم که باید بدانید.»
رئیس‌جمهور آمریکا ساعتی پیش هم در جمع خبرنگاران مدعی شده بود که امروز در ایران «اتفاق بزرگی» افتاده است.
انتهای پیام/ق
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
عراقچی: شاید امریکایی ها پهپاد خودشان را ساقط کرده باشند/ایران هیچ پهپادی را از دست نداده است
معاون وزیر خارجه ایران با رد ادعای ساقط شدن پهپاد ایران در تنگه هرمز، گفت نگران است که آمریکایی‌ها به اشتباه پهپاد خودشان را ساقط کرده باشند.
عراقچی: شاید امریکایی ها پهپاد خودشان را ساقط کرده باشند/ایران هیچ پهپادی را از دست نداده است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سید عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه ایران در واکنش به ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر هدف قرار دادن یک هواپیمای بدون سرنشین ایرانی در تنگه هرمز، تاکید کرد که ایران هیچ پهپادی را از دست نداده است.
عراقچی امروز (جمعه) در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: «ما هیچ پهپادی را در تنگه هرمز یا جای دیگر از دست ندادیم. من نگرانم [کشتی] یو.اس.اس باکسر پهپاد خودشان را به اشتباه ساقط کرده باشد!»
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه گذشته (پنجشنبه) مدعی شده بود که کشتی جنگی باکسر در تنگه هرمز، یک فروند پهپاد ایرانی را که بیش از حد به آنها نزدیک شده بود، هدف قرار داده و نابود کرده بود. (جزئیات بیشتر)
این ادعا در حالی است که «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران نیز بامداد جمعه در پاسخ به سوال خبرنگاران در سازمان ملل گفت که هیچ اطلاعی از پهپادی که آمریکایی‌ها می‌گویند هدف قرار داده‌اند، ندارد. (جزئیات بیشتر)
انتهای پیام/
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
سپاه: تصاویر پهپادهای سپاه از ناوچه آمریکایی و سند دروغین بودن ادعای آنان را منتشر خواهیم کرد
روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای با مضحک خواندن عملیات مورد ادعای آمریکایی‌ها در سرنگون کردن پهپاد ایرانی در تنگه هرمز، اعلام کرد: به زودی تصاویر پهپاد نیروی هوافضای سپاه از ناوچه آمریکایی ها را منتشر و سند بی پایه و اساس بودن ادعای آنان را در معرض افکار عمومی جهانیان قرار می‌دهیم.
سپاه: تصاویر پهپادهای سپاه از ناوچه آمریکایی و سند دروغین بودن ادعای آنان را منتشر خواهیم کرد

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری فارس به نقل سپاه نیوز، در پی ادعای واهی و دروغین شب گذشته ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا مبنی بر سرنگون ساختن یک پهپاد ایرانی توسط ناوچه تهاجمی آبی-خاکی "یو اس اس باکسر" این کشور در تنگه هرمز و تکذیب آن توسط ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه ای اعلام کرد: به زودی تصاویر پهپادهای سپاه از ناوچه "یو اس اس باکسر" آمریکایی که مدعی سرنگون ساختن یک پهپاد ایرانی در روز گذشته (پنجشنبه) بر فراز تنگه هرمز شده است را منتشر خواهیم کرد تا دروغ و بی پایه و اساس بودن این ادعا در معرض افکار عمومی جهانیان قرار گیرد.
در این بیانیه تاکید شده است: این تصاویر نشان خواهد داد پهپاد نیروی هوافضای سپاه پیش از ورود ناوچه آمریکایی به تنگه هرمز در حال اجرای ماموریت جاری خود در منطقه بوده و از جمله تصاویر مربوط به رصد و مراقبت از ناوچه مذکور را نیز قبل و حتی بعد از زمان مورد ادعای آمریکایی‌ها به ایستگاه خود ارسال و سالم به پایگاه خود بازگشته است.
روابط عمومی کل سپاه در پایان بیانیه خود تاکید کرده است: یگان های دریایی و هوافضای سپاه بر اساس ماموریت ها ی قانونی خود و در راستای برقراری امنیت آبراه تنگه هرمز و خلیج فارس ، تحرکات بیگانگان به ویژه نیروهای تروریست آمریکا و انگلیسی‌ها در این منطقه راهبردی را هوشمندانه و به طور مستمر تحت نظارت و کنترل دقیق داشته و با اشراف اطلاعاتی و آمادگی های مطمئن موجود، هرگونه اقدام تجاوزکارانه و خلاف قوانین و مقررات بین‌المللی آنان را با پاسخ متناسب، مواجه خواهند ساخت.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
تلاش های آمریکا برای حفظ آبرو در منطقه
مهدی محمدی

. امریکا با ادعای تسلط کامل بر فضای حیاتی منطقه بیشترین کاری که می تواند بکند رویارویی منفعلانه با اقدامات ایران است. ادعای ساقط کردن پهپاد ایرانی تازه ترین نمونه از تلاش های امریکا برای حفظ آبروست.
به گزارش مشرق، مهدی محمدی تحلیلگر مسائل سیاسی در کانال تلگرامی خود نوشت:
آسمان منطقه همیشه برای امریکا یک فضای «آسان» بوده. امریکایی ها آزادانه در آن تردد می کردند و هرگز لازم نمی دیدند بابت اهداف خود به کسی توضیح بدهند. اما مدتی است هم آسمان و هم در دریا برای امریکا در منطقه به «میدان ها دشوار» تبدیل شده.
رویدادها از کنترل امریکا خارج شده است و هر لحظه یک غافلگیری یا تحقیر جدید در راه است. امریکا لابد می فهمد که دارد هزینه چیزی را می پردازد. اخیرا و پس از ماجرای پهپاد، انفعال و تلاش برای حفظ آبرو هم به غافلگیری و تحقیر اضافه شده. امریکا با ادعای تسلط کامل بر فضای حیاتی منطقه بیشترین کاری که می تواند بکند رویارویی منفعلانه با اقدامات ایران است. ادعای ساقط کردن پهپاد ایرانی تازه ترین نمونه از تلاش های امریکا برای حفظ آبروست.
ایران یک پهپاد 200 میلیون دلاری را ساقط کرده و امریکا هر طور شده می خواهد بگوید به این اقدام پاسخ داده است. این یعنی از موازنه نظامی ناامید شده اند و به ایجاد موازنه حداقلی *** فکر می کنند، مخصوصا که ترامپ در محیط داخلی امریکا سخت نیازمند حفظ آبروست.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
روزنامه «تلگراف» در نسخه روز یکشنبه خود گزارش داد که «جرمی هانت» وزیر خارجه بریتانیا قرار است در جلسه‌ای که پس‌فردا با پارلمان این کشور خواهد داشت، طرحی برای مصادره اموال و دارایی‌های ایران در انگلیس بدهد.

روزنامه تلگراف که این موضوع را در صفحه اول خود افشا کرده نوشت طرح احتمالی مصادره اموال و دارایی‌های ایران در بریتانیا، برای تلافی توقیف نفتکش انگلیسی در آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی در خلیج فارس است.

بر این اساس، کابینه وزیران انگیلس در حال طراحی تحریم‌هایی برای اعمال علیه ایران هستند و هانت نیز قرار است روز دوشنبه اجرای بسته اقدامات دیپلماتیک و اقتصادی علیه ایران را که شامل مصادره احتمالی دارایی‌های ایران می‌شود، اعلام کند.

تلگراف به نقل از منابع خود می‌نویسد که انگلیس همچنین ممکن است خواستار بازگشت تحریم‌های اتحادیه اروپا و سازمان ملل علیه ایران شود که ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام یا همان توافق هسته‌ای) لغو شده بود.

وزیر خارجه انگلیس شامگاه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته بود کمیته واکنش اضطراری دولت انگلیس (کبرا) شرایط را مفصل مورد بحث قرار داده و روز دوشنبه بیانیه‌ای درباره اقداماتی که لندن اتخاذ خواهد کرد به پارلمان ارائه خواهد شد.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
انگلیس: در برجام تعهدی به ایران ندادیم
پرچم نمایه انگلیس

معاون سیاسی وزارت خارجه انگلیس گفت یازده تعهدی را که وزیر امور خارجه ایران به‌عنوان تعهدات اروپا در توافق مطرح می‌کند، به رسمیت نمی‌شناسیم.
به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:
ریچارد مور در نشست توجیهی با خبرنگاران خارجی مقیم انگلیس افزود: سه کشور اروپایی با نهایت حسن‌نیت درباره برجام عمل کرده‌اند. اینکه ایران همواره انگشت اتهام را به سمت سه کشور اروپایی نشانه می‌رود من را ناراحت می‌کند. اروپا هرکاری توانسته انجام داده اما اینکه آمریکایی‌ها دست به کاری (تحریم) زده‌اند، ما کار زیادی از دستمان برنمی‌آید.
وی گفت: ما تلاش کردیم ایران را فریب ندهیم به همین خاطر وعده‌هایی که از عهده آن برنمی‌آمدیم ندادیم. اما هر بار می‌بینیم آقای عراقچی که دوست من است و آقای ظریف، درباره یازده تعهدی صحبت می‌کند که ما آنها را به رسمیت نمی‌شناسیم.

مور در پاسخ به این سؤال که اروپا چه تعهدی برای جلب رضایت ایران به‌منظور باقی‌ماندن در برجام انجام داده، گفت: ما تعهدی ندادیم. اگر شما به بیانیه پایانی نشست کمیسیون مشترک برجام نگاه کنید ما تعهدی ندادیم. این بیانیه یازده بند دارد که ما تمایلات خود را مطرح کردیم.

وی ادامه داد: شما به کاری متعهد می‌شوید که از پس آن بر می‌آیید، اما در مواجهه با تحریم‌های آمریکا ما عاجز هستیم و به‌صراحت این را گفته‌ایم.

وی توضیح نداد که چرا همین واقعیت را هنگام انعقاد برجام تصریح نکردند؟!

مور درباره اینستکس هم توضیحاتی را ارائه داد و در واکنش به خبری که دیروز درباره تمایل روسیه برای پیوستن روسیه به این سازوکار منتشر شده بود گفت: نه به‌خاطر این‌که من انگلیسی هستم و با روسیه مشکل داریم اما به حسن‌نیت روس‌ها در این رابطه شک دارم. بعید است آنها با نیت خیر چنین پیشنهادی را مطرح کرده باشند.

وی با بیان اینکه اینستکس در درازمدت پذیرای سایر کشورهای علاقه‌مند به این سازوکار خواهد بود گفت: اما فعلاً نگاه ما به آن به‌عنوان یک ابزار اروپایی است. شاید در آینده برخی کشورها نظیر نروژ به آن اضافه شود اما فعلاً در این زمینه برنامه‌ای نداریم.

مور مدعی شد که ایران در حال حاضر تعهداتش در برجام را نقض کرده و ما به‌زودی نشست کمیسیون مشترک برجام را در این زمینه برگزار خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه «ایران ادعا می‌کند اقداماتی را که انجام داده قابل بازگشت است» افزود: این حرف درست است و به‌راحتی می‌توان به عقب بازگشت اما مسئله این‌جاست، زمانی که این گام‌ها برداشته می‌شود به ناچار بایستی واکنش نشان داد.

مور در عین حال تصریح کرد: اگر ایران در این مسیر حرکت کند و بخواهد سطح غنی‌سازی را به 20 درصد افزایش دهد حفظ برجام خیلی سخت خواهد بود.

وی افزود: ما به‌صراحت به ایران گفته‌ایم که نمی‌خواهیم به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. ایران هم اعلام کرده که خواهان سلاح هسته‌ای نیست اما بالاخره باید به تعهدات برجام عمل کرد و ما تمایل داریم از طریق دیپلماسی این مسئله را حل و فصل کنیم.

او گفت: سازوکار اینستکس، عملیاتی شده اما شرکت‌ها بایستی با آن کار کنند. ما نمی‌توانیم آنها را وادار کنیم که با ایران کار کنند.

این مقام انگلیسی توضیح نداده که اگر اروپایی‌ها برای خود در برجام، تعهدی نمی‌شناسند، چرا باید طرف ایرانی خود را به توافق متعهد بداند؟!
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
حسنی مبارک
«آن کس که خود را با آمریکایی‌ها بپوشاند، برهنه خواهد بود.»
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
گزارش تسنیم| ترامپ و افغانستان؛ نمایش وارونه واقعیت، لاپوشانی شکست با توهین
رئیس جمهور آمریکا در حالی ادعای توانایی پیروزی ۱۰ روزه و حذف یک هفتگی افغانستان از نقشه جهان را کرد که ۱۹ سال از طولانی ترین جنگ این کشور در افغانستان می‌گذرد و اکنون برای لاپوشانی شکست به اظهارات نمایشی رو آورده است و حتی از طالبان درخواست صلح دارد.
  • ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸

گزارش تسنیم| ترامپ و افغانستان؛ نمایش وارونه واقعیت، لاپوشانی شکست با توهین
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، در پی سفر اخیر عمران‌خان نخست وزیر پاکستان به واشنگتن و رایزنی درباره روند صلح افغانستان، ترامپ و عمران خان نشست خبری مشترکی را در کاخ سفید برگزار کردند.
ترامپ در این نشست گفت که هدف آمریکا در افغانستان، پیروزی در جنگ نیست در غیر این صورت وی طرح‌هایی دارد که در کمتر از 10 روز می‌تواند به پیروزی آمریکا و محو افغانستان از نقشه دنیا منجر شود اما به دلیل خودداری از تلفات انسانی از این کار صرف نظر کرده است.
وی همچنین مدعی شد که آمریکا تاکنون برای ساخت مدارس و پمپ بنزین در افغانستان جنگیده است در حالی که بازسازی افغانستان مسئولیت واشنگتن نیست و رهبران سابق آمریکا این کشور را درگیر معضل احمقانه در افغانستان کردند.
اظهارات از سر درماندگی ترامپ درباره محو افغانستان از نقشه دنیا و اینکه آمریکا به دنبال پیروزی در جنگ نیست را می‌شود تلاشی برای وارونه جلوه دادن واقعیت‌ها برای لاپوشانی شکست نظامی و سیاسی این کشور تعبیر کرد.
وی در حالی گفته است که آمریکا به دلیل ترس از تلفات انسانی به دنبال پیروزی در جنگ افغانستان نیست که ده‌ها هزار غیرنظامی افغان بر اثر عملیات‌های نظامی آمریکا به خاک و خون کشیده شدند.
بر اساس گزارش سازمان ملل، تنها در جریان سالجاری نزدیک به دو هزار غیرنظامی افغان بر اثر حملات نیروهای آمریکایی و افغان کشته و زخمی شدند.
برخلاف اظهارات عوام فریبانه ترامپ در واقعیت، آمریکا تمام توان نظامی خود را برای پیروزی جنگ در افغانستان بکار گرفته است به نحوی که در گزارش نیروهای هوایی این کشور در افغانستان آمده است که تنها در یک سال گذشته جنگنده‌های آمریکایی بیش از 5 هزار بمب را در حملات هوایی در این کشور بکار گرفته است.
در افغانستان بکار گرفته است که نشان می‌دهد تلفات غیرنظامیان در این کشور به هیچ عنوان برای واشنگتن اهمیتی نداشته است.
و البته فرماندهان ارشد نظامی آمریکا بارها در رسانه‌های خارجی به شکست نظامی و سیاسی واشنگتن در این کشور اذعان کرده‌اند.

با وجود پیشرفت مذاکرات صلح آمریکا با طالبان در ماههای اخیر، عملیات‌های شبانه نیروهای آمریکایی و حملات هوایی مرگبار به اهداف غیرنظامی در افغانستان همچنان ادامه دارد و تنها در چند روز اخیر بیش از 100 غیرنظامی از جمله زنان و کودکان در سراسر افغانستان بر اثر این حملات کشته شدند.
ناکامی آمریکا در افغانستان تنها به شکست نظامی محدود نمی‌شود، بر خلاف ادعای ترامپ که بازسازی افغانستان را مسئولیت آمریکا نمی‌داند، واشنگتن در 19 سال گذشته در راستای استقرار دولت همسو در افغانستان صدها میلیارد دلار هزینه کرد اما نتیجه آن جز روی کار آمدن یک دولت ضعیف و ناکارآمد که تاب و توان مقابله با طالبان را ندارد نبوده است.
بنابر این آمریکا هم از نظر سیاسی و هم از نظر نظامی در افغانستان شکست خورده است و در حال حاضر آمریکا ناتوان تر از همیشه است و نمی‌داند که چگونه خروج آبرومندانه از افغانستان داشته باشد بنابر این دست به دامان پاکستان شده است تا به راهکاری برای نجات از این شکست مفتحضانه در افغانستان دست یابد.
نکته قابل تامل دیگر این است که ترامپ برخلاف رهبران سابق آمریکا که هر از گاهی بر سر مسائل ملی افغانستان با پاکستان دچار تنش می‌شدند هیچ مشکلی با برنامه‌های پاکستان برای آینده افغانستان ندارد و تنها می‌خواهد که آمریکا را به هر نحوی که شده از وضعیت موجود در افغانستان نجات دهد.
این در حالی است که استراتژیست‌های پاکستانی همواره افغانستان را عمق استراتژیک این کشور می‌دانند و مخالف هرگونه ثبات، توسعه پایدار و یا تشکیل حکومتی مستقل و قدرتمند در افغانستان هستند.
به نظر می‌رسد که آمریکا در برابر طالبان به زانو درآمده است و ترامپ نیز در حال حاضر بدون توجه به منافع ملی افغانستان حاضر است تا برای برون رفت از وضعیت موجود هرگونه شروط پاکستان را در رابطه با افغانستان پذیرفته و بر سر سرنوشت ملت افغانستان بار دیگر با اسلام‌آباد وارد معامله شود.
بر خلاف تصور ترامپ، پاکستان نمی‌تواند منجی آمریکا در افغانستان شود و طالبان را بر خلاف میل این گروه وادار به پذیرش بدون قید و شرط خواسته‌های آمریکا کند.
با این حال پاکستان بار دیگر آمریکا را به بازی گرفته و تنها با معامله گری به دنبال کسب امتیازات بیشتر در معادلات صلح افغانستان و سلطه بر سرنوشت این کشور است.
این در حالی است که آمریکا در نهایت جز خروج خفت بار از افغانستان و پذیرفتن شکست سیاسی و نظامی خود در این کشور راه نجات دیگری نخواهد داشت.
انتهای پیام/.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
حامد کرزی: ترامپ به زندگی و کرامت انسانی مردم افغانستان توهین کرد
رئیس‌جمهور پیشین افغانستان اظهارات توهین‌آمیز ترامپ درباره افغانستان را بازتاب مکنونات درونی رهبری آمریکا در قبال مردم و کشور افغانستان دانست و گفت آنها برای زندگی و کرامت انسانی، هیچ احترامی قائل نیستند.
حامد کرزی: ترامپ به زندگی و کرامت انسانی مردم افغانستان توهین کرد

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «حامد کرزی» رییس‌جمهور پیشین افغانستان اظهارات توهین‌آمیز ترامپ درباره افغانستان را بازتاب مکنونات درونی رهبری آمریکا در قبال مردم و کشور افغانستان دانست.
وی گفت: این سخنان ترامپ نشان می‌دهد که آنها برای زندگی و کرامت انسانی هیچ احترامی قائل نیستند.
رییس جمهور آمریکا شب گذشته در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت که اگر بخواهد در جنگ افغانستان بجنگد و پیروز شود، می‌تواند در این جنگ طی یک هفته برنده شود. اما نمی‌خواهد که 10 میلیون انسان کشته شود. اگر می‌خواست آن جنگ را برنده شود، افغانستان از نقشه زمین حذف می‌شد و نابود می‌شد و واقعا در 10 روز پایان می‌یافت.
کرزی همچنین افزود: دو سال قبل حکومت آمریکا با استعمال بزرگترین بمب غیر اتمی خود در خاک افغانستان، عدم حسن نیتش را در قبال مردم افغانستان، حاکمیت ملی این کشور و ارزش‌های بشر دوستانه به نمایش گذاشت.
رییس‌جمهور پیشین افغانستان ادامه داد: مردم افغانستان از معاملات پنهانی ایالات متحده با پاکستان از زمان زیادی پیش تاکنون و به‌خصوص پس از شروع روند صلح نگرانی داشتند.
کرزی تاکید کرد: ابراز نظرهای اخیر آقای ترامپ در حضور نخست وزیر پاکستان نشان می‌دهد که نگرانی مردم افغانستان در این راستا کاملاً بجا و بر حق بوده است.
به گزارش فارس، کاخ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به اظهارات توهین‌آمیز ترامپ نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که سرنوشت اساسی این کشور در جلسات سران دول خارجی بدون حضور زعامت افغان‌ها تعیین نمی‌شود.
بر اساس گفته ارگ، دولت جمهوری اسلامی افغانستان با درنظرداشت روابط همه جانبه میان دو دولت همکار از مجرای دیپلماتیک و دولتی خواهان صراحت و توضیحات از طرف واشنگتن در مورد اظهارات رئیس جمهور ترامپ با نخست وزیر پاکستان، شده است.
لطیف پدرام یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری افغانستان نیز در واکنش به اظهارات توهین‌آمیز ترامپ، گفت: لحن ترامپ یک لحن اشغالگر بی‌فرهنگ و قلدر است، لحن سوداگر سودجویی است که هیچ چیزی از ارزش‌های بشری و انسانی را نمی‌شناسد. از طرف دیگر شاید مزدوران داخلی (افغانستانی) چنین جسارتی را به او داده باشند.
نماینده سابق پارلمان افغانستان خاطرنشان کرد: آقای ترامپ به طور بیشرمانه‌ای گستاخی کردید و مردم ما را دستکم گرفتید، اما ما شما را مثل سایر همتاهایتان و اشغالگران از سرزمینمان بیرون خواهیم کرد. در صورت لجاجت خراسان قبرستان گسترده‌ای برای اشغالگرها خواهد شد.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
تایم: انگلیس کمک آمریکا علیه ایران در خلیج فارس را رد کرد
منابع خبری سه‌شنبه مدعی شده‌اند انگلیس درخواست کمک دولت آمریکا برای همکاری علیه ایران در خلیج فارس را رد کرده است.
تایم: انگلیس کمک آمریکا علیه ایران در خلیج فارس را رد کرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک نشریه آمریکایی مدعی شده «رابطه خاص» بین انگلیس و آمریکا پس از بروز برخی تنش‌ها بر سر ایران لطمه دیده و دولت انگلیس چندی پیش (قبل از توقیف نفتکش تحت پرچم انگلیس توسط ایران) درخواست کمک دولت «دونالد ترامپ» علیه ایران را در خلیج فارس رد کرده است.
روایت «نشریه تایم» از بروز اختلافات ادعایی در روابط لندن و واشنگتن، نقطه بروز تنش‌ها را از زمانی می‌داند که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در اقدامی بی‌سابقه، انگلیس را از تصمیم خود برای حمله به نقاطی در داخل ایران بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی مطلع نکرده است.
چهار مقام آمریکایی در گفت‌وگو با تایم مدعی شده‌اند که دولت آمریکا متحد قدیمی خودش، انگلیس را در جریان برنامه‌ریزی‌ها برای حمله به نقاطی در داخل ایران قرار نداد. این منابع، دلیل این تصمیم «غیرمعمول» را سرعت برنامه‌ریزی‌ها برای پاسخ به اقدام ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی عنوان کرده‌اند.
یکی از مقام‌های آمریکایی گفت: «انجام چنین عملیات‌هایی به صورت یکجانبه و بدون آنها (انگلیسی‌ها) برای ما چندان معمول نیست. اما در این مورد، به دلیل ماهیت حادثه و پاسخ پیشنهاد شده، ضرورت خاصی [برای مطلع کردن انگلیسی‌ها] وجود نداشت.»
ترامپ چند روز بعد از سرنگونی پهپاد گلوبال‌هاوک آمریکا مدعی شده بود که قصد داشته به سه نقطه در داخل ایران حمله کند، اما این حملات را 10 دقیقه قبل از آغاز آن متوقف کرده است.
ترامپ بعد از لغو حمله، در توجیه خودداری از صدور دستور درگیری نظامی با ایران، مدعی شد که تصور می‌کند هدف قرار دادن پهپاد حاصل یک اشتباه فردی بوده است.
رئیس‌جمهور آمریکا ساعاتی بعد از ایران به دلیل آنکه یک هواپیمای دارای سرنشین را هدف قرار نداده، تشکر کرد و تایید کرد که ایران می‌توانسته یک هواپیمای نظامی دارای ۳۵ سرنشین را هدف قرار داده و ساقط کند. بعدا مشخص شد که نگرانی ترامپ از تبعات سیاسی و نظامی گسترده درگیری با ایران، او را از تصمیم به حمله بازداشته است.
تایم نوشته تصمیم ترامپ برای مطلع نکردن انگلیسی‌ها از قصد خود برای حمله به ایران باعث وارد شدن لطمه به اتحاد قدیمی میان دو کشور شده است.
یک مقام ارشد آمریکایی، ناامیدی دولت ترامپ از حمایت انگلیسی‌ها از توافق هسته‌ای ایران و بی‌میلی آنها برای مقابله مستقیم‌تر با ایران را با گفتن اینکه آنها «ترسو» هستند، خلاصه کرد.
تایم نوشته «لاین دانکان»، رهبر سابق حزب محافظه‌کار انگلیس به بی‌بی‌سی گفت «ترزا می»، نخست‌وزیر مستعفی انگلیس، قبل از توقیف نفت‌کش تحت پرچم انگلیس توسط ایران، درخواست آمریکا برای کمک در خلیج فارس را رد کرد. به نوشته تایم، ترزا می احتمالاً نمی‌خواسته خطر بروز درگیری نظامی را افزایش دهد.
مقام‌های آمریکایی گفته‌اند «بیعت» انگلیس با برجام دلیل خودداری این کشور از پیوستن به طرحی است که آمریکایی‌ها برای افزایش گشت‌زنی در خلیج فارس ارائه کرده‌اند.
«جرمی هانت»، وزیر امور خارجه انگلیس روز دوشنبه اعلام کرد کشورش قصد دارد یک نیروی دریایی اروپایی برای حراست از عبور ایمن کشتی‌ها در خلیج فارس و تنگه هرمز تشکیل دهد.
مقام‌های ارشد آمریکایی می‌گویند انگلیس قصد دارد خودش را از سیاست موسوم به «فشار حداکثری آمریکا» علیه ایران جدا کنند. آنها گفته‌اند علی‌رغم این، نیروی دریایی تحت رهبری کشورهای اروپایی نیازمند حمایت‌های اطلاعاتی از سوی آمریکا خواهد بود چرا که آمریکایی‌ها تجهیزات نظامی بیشتری در منطقه دارند.
دو مقام آمریکایی می‌گویند «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا در نشست ماه گذشته ناتو در بروکسل تلاش کرد با ارائه توضیحات درباره سیاست آمریکا در خصوص ایران، متحدان آمریکا را نرم کند.
تایم نوشته انتخاب «بوریس جانسون» به عنوان نخست‌وزیر جدید انگلیس که ارتباطات قدرتمندی با دولت ترامپ دارد ممکن است به ترمیم روابط دو کشور کمک کند.
انتهای پیام/
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
اختصاصی/ منابع مطلع: احتمال قتل آمانو توسط اسرائیل قوی‌تر شد
منابع مطلع می‌گویند که بر اساس شواهد قابل توجه، یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توسط رژیم صهیونیستی به‌قتل رسیده است.
  • ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۰

اختصاصی/ منابع مطلع: احتمال قتل آمانو توسط اسرائیل قوی‌تر شد

به گزارش خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روز دوشنبه هفته جاری خبر فوت یوکیا آمانو مدیرکل سابق آژانس انرژی اتمی به‌صورت رسمی در دنیا اعلام شد اما منابع آگاه به جزئیات موضوع، به خبرنگار تسنیم گفتند که مرگ او چند روز پیشتر به‌وقوع پیوسته بود اما آمریکا و اسرائیل از اعلام خبر آن ممانعت کرده بودند.
این منابع همچنین اعلام کردند که از مدتها پیش دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی دوره جدیدی از فشار سنگین را به آمانو برای گشودن پرونده‌ای دروغین علیه ایران در موضوع هسته‌ای آغاز کرده بودند.
بر اساس اطلاعات موجود دولت ترامپ و رژیم اسرائیل به‌نحو پیگیرانه‌ای از آمانو می‌خواستند که به‌خلاف گزارش‌های فنی و حقوقی متعددی که پایبندی ایران به برجام را نشان می‌دهد، اعلام کند که ایران برجام را نقض کرده است تا بدین صورت پروژه فشار ــ مذاکره ترامپ علیه ایران تقویت شود.
با این حال آمانو در این مقطع در برابر فشارهای آنان ایستادگی کرده و به همین علت به‌وسیله صهیونیستها از میان برداشته شده است تا فرد دیگری جایگزین او شود.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا کنون ١٥ بار پی‌درپی پایبندی کامل ایران به برجام و صلح‌آمیز بودن فعالیتهای هسته‌ای ایران را تأیید کرده است.
آمانو که سابقه تحصیل در آمریکا و فرانسه را دارد سال 1968 از رشته حقوق در دانشگاه توکیو فارغ التحصیل شد و به وزارت امور خارجه ژاپن پیوست. وی پس از به‌عهده گرفتن سمت‌های مختلف در وزارت خارجه ژاپن به بخش خلع سلاح این وزارتخانه ملحق شد و از سال 1972 به‌صورت تخصصی در زمینه خلع سلاح بین‌المللی و عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای آموزش دید.
آقای آمانو که بارها به‌عنوان عضو، نمایندگی کشورش در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به‌عهده داشت دوم ژوئیه سال 2009 و در اوج شدت گرفتن فشارهای سیاسی کشورهای غربی علیه برنامه هسته‌ای ایران جانشین «محمد البرادعی» در این نهاد زیرمجموعه سازمان ملل متحد شد.
آمانو در سال 2009 با حمایت آمریکا به مدیرکلی آژانس رسید. اندکی بعد در اسناد «ویکی‌لیکس» مشخص شد که او به واشنگتن اطمینان داده است که در مسئله پرونده هسته‌ای ایران، «کاملاً در زمین ایالات متحده» بازی می‌کند و تلاش می‌کند تا فشار بر جمهوری اسلامی ایران را افزایش دهد.
او برای سالها همین پروژه را تا حد قابل توجهی برای آمریکا پیش برد اما پس از آنکه بر اساس گزارشهای فنی و حقوقی پی‌درپی آژانس هیچ دلیل و مبنایی برای طرح دعاوی دروغین علیه ایران ندید، رفته رفته مقابل برخی از پروژه‌های آمریکا و صهیونیستها ایستادگی کرد و حالا منابع مطلع می‌گویند که شواهد قابل توجهی وجود دارد که او به همین دلیل چند روز پیش "با اقدام صهیونیستها" جان خود را از دست داده است.
انتهای پیام/+
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
مخالفت شدید چین با تحریم آمریکا علیه شرکت واردکننده نفت ایران
مخالفت شدید چین با تحریم آمریکا علیه شرکت واردکننده نفت ایران

چهارشنبه 2 مرداد 1398 - 08:49
سخنگوی وزارت خارجه چین گفت پکن «حق اقدام متقابل را برای خود محفوظ می‌دارد».

العالم - آسیا
به گزارش شبکه خبری العالم به نقل از رویترز، سخنگوی وزارت خارجه چین، تحریم‌‌های آمریکا علیه شرکت «جوهای جن‌رونگ» چین و مدیر آن، به خاطر نقض محدودیت‌ها علیه صنعت نفت ایران را محکوم کرد.

هوآ چون‌ئینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، می‌گوید دولت این کشور «شدیدا مخالف» تحریم‌های اعمال‌شده است و «بارها تاکید کرده که همکاری‌های معمول در زمینه انرژی بین ایران و جامعه بین‌المللی، از جمله چین، بر پایه معیارها و شاخص‌های بین‌المللی، قانونی و مشروع است».
هوآ می‌گوید چین «محکم و استوار از حقوق قانونی و منافع خود در زمینه داد و ستد دفاع کرده و حق اقدام متقابل را برای خود محفوظ می‌دارد».

وی در بخشی دیگر از کنفرانس مطبوعاتی دوم مرداد ماه خود، به‌مانند موضع‌گیری‌های گذشته پکن، کارزار «فشارهای حداکثری» آمریکا علیه تهران را «ریشه تنش‌های جاری بر سر برنامه اتمی ایران» دانسته‌است.

هوآ چون‌ئینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، در جریان کنفرانس خبری روز چهارشنبه تاکید کرد پکن خواستار حل مسالمت‌آمیز تنش‌ها است و ابراز امیدواری کرد تلاش‌های تازه فرانسه برای کاستن از کشمکش‌ها فرجامی پیدا کند.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
نامه‌های محرمانه روحانی و مکرون
سعدالله زارعی نمایه

آنچه در نامه‌های محرمانه آمده به احتمال بسیار زیاد نه فقط با منطق منافع ملی ایران ناسازگار بوده که حتی با بیانیه صادره توسط شورای عالی امنیت ملی ایران مغایرت دارد.
به گزارش مشرق، «سعدالله زارعی» در یادداشت روزنامه «کیهان» نوشت:
در فاصله ۲۴ خرداد تا پنج مرداد ماه جاری شاهد حجم نسبتاً گسترده‌ای از رفت و آمدهای دیپلماتیک به مقصد یا مبدأ تهران بودیم. سفر «آبه شینزو» در ۲۴ خرداد ماه و سفر شنبه آینده بن علوی به تهران در این مقطع نقطه آغاز و پایان سفرها در این دوره بوده است و در بین آن، سفر «امانوئل بن» فرستاده ویژه امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه وجود دارد که دوبار در تاریخ‌های ۲۹ خرداد و ۱۸ تیر روی داد. سفر محرمانه یک هیئت امنیتی از سوی امارات به تهران در روز ۲۰ تیر ماه رخ داده و سفر «محمد جواد ظریف» به نیویورک به بهانه شرکت در «نشست شورای اقتصادی اجتماعی سازمان ملل» در روز ۲۲ تیر شروع شد و پنج روز به درازا کشید و کمی بعد سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه به‌عنوان «فرستاده ویژه رئیس‌جمهور» به پاریس سفر کرده است البته در این میان یک سفر مهم هم که به ایران ارتباط پیدا می‌کند، سفر ۱۶ تیر ماه «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان به سوریه بود. آیا این سفرها بهم ربط دارند؟ کاملاً یا بعضاً؟ کدام خبر به کدام خبر ارتباط دارد و پیامد و سرجمع این سفرهای دیپلماتیک برای ما و منطقه چه خواهد بود؟ در این خصوص به مواردی اشاره می‌شود:
۱- وقتی حجم سفرهای دیپلماتیک در یک مقطعی به یک کشور زیاد می‌شود، می‌تواند خوب باشد و می‌تواند بد باشد و یا بطور کلی بدون تأثیر خوب یا بد باشد. از سوی دیگر سفرهای مختلف می‌توانند کاملاً بهم مرتبط باشند و می‌توانند هیچ ارتباطی بهم نداشته باشند و می‌توانند بعضی بر بعضی اثر داشته باشند. اما در این میان یک معیاری باید وجود داشته باشد تا بر اساس آن بتوان ربط خبرها را به یکدیگر متوجه شد. به نظر این قلم، معیار این است که ما حادثه بزرگ را شناسایی کنیم و بعد بقیه قضایا را بر آن تطبیق دهیم ببینیم کدامیک می‌تواند کدام را تقویت کند و کدام نه.

۲- با بررسی رخدادهای حدود دو و نیم ماه گذشته درمی‌یابیم که در محور تهران چند رخداد قابل توجه واقع شده است. ایران برخلاف انتظار اروپا در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه از توافقنامه «برجام» که با خروج سال پیش آمریکا و با بی‌محلی ۱۵ ماه اخیر اروپا به سندی یکطرفه برای جمهوری اسلامی تبدیل شده بود، کمی فاصله گرفت. اولتیماتوم‌های ایران و اعلام جدول زمانی سلسله‌وار دو ماهه البته وضعیتی را نشان می‌داد اما آنچه در عمل تاکنون روی داده فاصله زیادی با حجم ابراز نگرانی اولیه اروپایی‌ها دارد. اما به هر حال این موضوع برای اروپا در ردیف مسائل «بسیار مهم» قرار دارد اما نه با این هدف که برجام به معنای توافقی چند جانبه زنده بماند بلکه با این هدف که برجام به مثابه «تعهدنامه ایران» و نه توافق‌نامه‌ای چند جانبه باقی بماند. در این میان فرانسه به نمایندگی از سه کشور آلمان، انگلیس و خود رابطه‌ای دوپهلو و البته تا حدی نویدبخش را با تهران شروع کردند.
امانوئل مکرون نماینده ویژه خود، «امانوئل بن» را طی دو نوبت به تهران گسیل کرد او ۲۹ خرداد و ۱۸ تیر به همراه نامه رئیس‌جمهور این کشور به تهران آمد. پس از آن سیدعباس عراقچی معاون وزیر خارجه و به‌عنوان «فرستاده ویژه رئیس‌جمهور» روز اول مرداد به فرانسه رفت. ۲۲ تیر ماه دکتر ظریف راهی آمریکا شد و ضمن مصاحبه‌های فراوانش با «رسانه‌های بزرگ» از آمادگی تهران برای قبول شرکت در مذاکرات پیرامون مسائل اختلافی بین ایران و آمریکا خبر داد. خب این خبرها به یکدیگر ربط دارند و واجد معنای مشترکی می‌باشند. در این بین یک سؤال مهم هم وجود دارد: چطور می‌توانیم از مضمون ‌نامه‌های محرمانه‌ای که نمایندگان ویژه به رؤسای طرف مقابل خود تحویل داده‌اند، مطلع گردید؟ واقعیت این است که نمی‌توان بطور حتم بر مفاد یا مضامین نامه‌های محرمانه دست یافت اما می‌توان با کد دادن از اظهارات کلیدی علنی صاحبان خلوت‌خانه‌ها، تا حد زیادی متوجه متن محرمانه گردید.
بنابراین راهی وجود دارد. در این میان اتفاقات دیگری هم می‌افتند که با همین مدل تحلیلی می‌توانیم پی ببریم که مثلاً سفر ۲۹ خرداد بن‌علوی به سوریه و سفر ۵ مرداد او به تهران ربطی به موضوع بزرگتر که موضوع اصلی است ندارد. مذاکرات بین دو کشور ایران و فرانسه که روابط دیپلماتیک پایداری با یکدیگر داشته‌اند، بزرگ‌تر از وضع سیاسی عمان است که بتواند در این میدان بازی کند.

۳- خب موضوع اصلی سفرهای ظریف، عراقچی و امانوئل‌بن چه بوده است و در محرمانه‌ها چه گذشته است. براساس قاعده‌ کلی یعنی ‌استنتاج متن محرمانه از اظهارات آشکار شخص، می‌توانیم بگوئیم که موضوع نشان‌دادن «راهی میانه» بین ایران و آمریکا بوده است. در واقع در جریان این سفرها ظریف، عراقچی و امانوئل‌بن تلاش کرده‌اند، به یک نقطه مشترک که بتواند توجه آمریکایی‌ها را برانگیزد، برسند! این در حالی است که واسطه می‌تواند در شرایطی شبیه شرایط فعلی ایران و آمریکا، راه میانه‌ای ارائه کند که در عمل متضمن منافع مشترک هر دو طرف و تخفیف هزینه‌ها به نفع هر دو طرف است. اما وقتی آقایان ظریف، عراقچی و یا بزرگواران دیگری از این قبیل در هیئت حل اختلاف وارد پاریس و نیویورک- به نیابت از واشنگتن!- می‌شوند، منطقاً باید روی موضع خود بایستند و مطالبه‌گری کنند.
دکتر ظریف در جریان سفر تیرماه به نیویورک به نکات «بسیار مهمی» اشاره کرد که پیش از این به‌عنوان خط قرمز بیان می‌شد او گفت ما می‌توانیم در صورت بازگشت آمریکا به برجام دوره بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را ابدی کنیم. خب اگر این حرف از سوی یک داور خارجی و یا یک دولت خارجی مطرح می‌شد، خیلی جای نگرانی نبود چرا که طرفی که این تعهد متوجه اوست، می‌تواند رد کند و یا برای وضعی بهتر چانه‌زنی پیرامون آن را شروع کند.

با این وصف می‌توانیم بگوئیم آنچه در نامه‌های محرمانه مکرون و روحانی خطاب به طرف مقابل آمده است متضمن یافتن راهی میانه یعنی عدول مشترک ایران و آمریکا از مواضع کنونی خود بوده و حال آنکه با توجه به تفاوت ماهوی رفتار برجامی آمریکا و ایران، تلاش مشترک مکرون و روحانی باید روی متعهدساختن آمریکا متمرکز می‌شد.

آنچه در نامه‌های محرمانه آمده به احتمال بسیار زیاد نه فقط با منطق منافع ملی ایران ناسازگار بوده که حتی با بیانیه صادره توسط شورای عالی امنیت ملی ایران که در روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال جاری صادر شد و از سوی رئیس‌جمهور ایران به‌عنوان نقشه راهی قطعی مطرح گردید، مغایرت دارد. پس اگر رمزگشایی این قلم از نامه‌های مکرون و روحانی که با اظهارات آقای ظریف در آمریکا تطبیق کامل دارد، دقیق باشد، در واقع در جریان این سفرها و این نامه‌های محرمانه و این اظهارات دوجانبه، دولت آقای روحانی ثابت کرده است که بیانیه اردیبهشت و نیز اظهارات خود او در مقام رئیس‌جمهور ایران قطعیت نداشته و حتی جدی نبوده و قابل مذاکره می‌باشد و به عبارت دیگر آقای روحانی در این ماجرا بیانیه شورای‌عالی امنیت ملی و اظهارات خود که با نگاه به‌ظاهر آن، قطعی تلقی می‌شد را فسخ کرده و در واقع به وضع پیش از بیانیه بازگشته است. خدا کند این استنتاج علمی، درست نباشد هرچند همه شواهد و به‌خصوص اظهارات دکتر محمدجواد ظریف وزیر محترم امور خارجه از درست‌بودن آن حکایت می‌کند. اگر درست باشد جای تأسف بسیار دارد چرا که این امتیازدهی سیاسی بی‌جا و تشجیع‌کننده آمریکا و اروپا، از نظر زمانی در بهترین وضعیت ایران روی ‌داده است یعنی در حالی‌که انگلیسی‌ها، آمریکایی‌ها، سعودی‌ها، صهیونیست‌ها، اماراتی‌ها و... عمیقاً به‌ قدرت ایران پی‌برده و به آن اعتراف کرده‌اند و جای آن دارد که ما حقوق ضایع شده خود در جریان ۴۰ سال توطئه آنان علیه انقلاب و به‌خصوص در پرونده هسته‌ای را مطالبه کنیم، به آنان مجوز داده‌ایم حقوق جدیدی از ما ضایع‌گردانند! البته باز می‌گوئیم خدا کند چنین نباشد.

۴- سفر روز شنبه آینده «بن‌علوی» به تهران و پیش از آن سفر او به دمشق نمی‌تواند ربطی به آنچه در بند قبل بیان کردیم داشته باشد چرا که از یک‌سو موضوع گفت‌وگوهای ایران و اروپا و حتی ایران و آمریکا دیر وقتی است که شروع شده و کانال گفت‌وگوها هم مفتوح‌اند! از سوی دیگر سفر پنجم مردادماه بعد از رد و بدل نامه‌های مورد اشاره انجام شده است و این سفر نمی‌تواند پیگیر همان چیزی باشد که وزرای خارجه ایران و فرانسه تا آخر آن را رفته‌اند. اما می‌توانیم بگوییم سفر پنجم مردادماه بن‌علوی به احتمال بسیار زیاد با سفر ۱۶ تیر او به دمشق ربط دارد و نیز به وضع عمان در این یک سال و مسائلی که در یک سال اخیر از سوی عمان روی داده ربط دارد عمان در یک سال اخیر دو اقدام بسیار زشت و خلاف مصلحت مسلمانان انجام داد یکی پذیرایی سلطان عمان از نخست‌وزیر بدنام و شرور رژیم صهیونیستی در مسقط در تاریخ سوم آبان سال گذشته بود و دیگری اظهارات و اقداماتی که مقامات پادشاهی عمان در ارتباط با پروژه ویرانگر «معامله قرن» داشتند. مواضع عمان در رابطه با مهم‌ترین مسئله مسلمانان و مسئله بسیار حساس فلسطین در این یک سال تا اینجا تاسف‌بار بوده که بنیامین نتانیاهو در جریان برگزاری نشست بهمن‌ماه ورشو، از دعوت قابوس به «انقلابی در روابط خارجی اسرائیل» یاد کرد و طرفداران رژیم صهیونیستی در اروپا یادآور شدند که عمان اولین کشور عرب خلیج فارس است که روابط خود با اسرائیل را علنی کرده و به تبلیغ آن سرگرم است.

در جریان سفر بن‌علوی وزیر خارجه عمان به سوریه تلاش شد تا سوریه نسبت به عادی‌سازی روابط مسقط - تل‌آویو توجیه شود. آیا بن‌علوی قرار است در تهران شبیه آنچه در دمشق بیان کرد را بیان کند؟ عمان و البته نه فقط عمان در این یک سال خیانت‌های بزرگی به اسلام و مسلمانان کردند و متقابلا خدمات بی‌بدیلی به آمریکا و اسرائیل آن هم در شرایط ضعف آنان انجام داده‌اند که باید در مراودات ما با این کشورها مدنظر قرار گرفته و میزهای گفت‌وگو بین ما نباید به پرسش از موضوعات کم‌اهمیت که کشورهایی نظیر عمان قادر به حل آن نیستند، بگذرد.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
روحانی همچنین در بخش دیگر از سخنان خود گفت : «دولت، هرگز فرصت مذاکره را از دست نداده و نخواهد داد. برای مذاکره عادلانه، قانونی و عزتمندانه همواره آماده ایم؛ اما به اسم مذاکره کنار میز تسلیم نمی‌نشینیم».
البته جمله پایانی تعارف است، چرا که مذاکرات پیشنهادی (و بعضا در حال اجرا)، چه از سوی دولت آمریکا و چه طرف‌های اروپایی، ذاتا زورگویانه و تسلیم طلبانه است.
از سوی دیگر رئیس‌جمهور توضیح نمی‌دهد که آماده مذاکره با کدام دولت است؛ دولت آمریکا؟ راهزنان دریایی انگلیس؟ یا فرانسه و آلمانِ ناقض برجام؟ همچنین مذاکره درباره کدام موضوع؟ برجامِ زیر پا؟ یا برجام‌های دو و سه؟
این در حالی است که بیان صریح آقای روحانی درباره مذاکره آن است که گفت: «داستان مضحکی اتفاق افتاده؛ می‌گویند تعهدی که قبلا بستیم، فعلا محکم نباشد، درباره موضوع دیگری حرف بزنیم! آمریکا با زبان و عمل می‌گوید اهل مذاکره و تعهد نیست، اما به برخی کشورها می‌گوید بیا با ما مذاکره کن؛ مگر ديوانه‌اند كه با شما مذاكره كنند؟ شما به مذاكره‌اي كه به تاييد سازمان ملل رسيده، پايبند نيستيد.»
سخن گفتن از مذاکره در این شرایط اساساً موضعی انفعالی است چرا که مذاکرات پیش از این انجام و منجر به توافق شده و در حال حاضر باید تکلیف مذاکره و توافق قبلی روشن شود. وقتی طرف‌های مقابل حاضر به انجام تعهدات خود نیستند و آمریکا رسماً از برجام خارج شده، وظیفه دولت صرفاً عمل به شروط 27 گانه اجرای برجام (شروط رهبر انقلاب، شورای عالی امنیت ملی و مجلس) است.
 
بالا