#####دلار آمريكا سود فراوان و يا تله براي سرمايه افراد#####

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
مکانیزم پرداخت مالی بین ایران و عراق نهایی شد
مکانیزم پرداخت مالی بین ایران و عراق در جلسه شب گذشته بین رئیس کل بانک مرکزی ایران و رئیس کل بانک مرکزی عراق در بغداد تعیین و جزییات آن به امضا دو طرف رسید.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، همتی که به منظور انجام مذاکرات بانکی به کشور عراق سفر کرده است؛ شب گذشته در دیدار با همتای عراقی خود ضمن ابراز امیدواری درخصوص ارتقای سطح روابط مالی بین دو کشور، گفت: کشور عراق بزرگ ترین شریک تجاری جمهوری اسلامی ایران است و لازمه دوام این ارتباط میان دو کشور، روابط بانکی است.
رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به فرا رسیدن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و ناخشنودی دولت ترامپ از این مهم تصریح کرد: آمریکا با راه انداختن جنگ اقتصادی علیه ایران تلاش گسترده ای برای برهم ریختن اوضاع اقتصادی و سیاسی ایران به عمل آورد اما با تمهیدات اندیشیده شده از سوی جمهوری اسلامی ایران، خوشبختانه توطئه های دشمن خنثی شده و در حال حاضر ثبات لازم بر اقتصاد ایران حاکم است.

همتی در ادامه یادآور شد: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای روسیه، ترکیه، هند و چین و دیگر کشورها به راهکارهای مناسب مالی برای مبادلات دست یافته‌ است. وی گفت: اکنون نیز اطمینان دارم با همکاری دولت عراق و نیز با پیگیری هر چه سریع تر مناسبات اقتصادی و ایجاد کانال مالی پرداخت به نتایج مطلوبی خواهیم رسید.

همچنین در این دیدار علی العلاق، رییس کل بانک مرکزی عراق نیز ضمن خیرمقدم به دکتر همتی، رییس کل بانک مرکزی کشورمان، این دیدار را ادامه توافقات مالی دو کشور خواند و آن را زمینه ساز تقویت همکاری اقتصادی دو کشور دوست دانست. وی گفت بانک مرکزی عراق تمام تلاش خود را برای رفع موانع همکاری های اقتصادی دوکشور به کار خواهد برد.

همچنین براساس توافقات انجام گرفته، بدهی های ناشی از صادرات گاز و برق به عراق براساس دستور پرداخت بانک مرکزی ایران پرداخت یا منتقل می شود و درآمدهای صادرات آتی نیز در همین چارچوب مورد استفاده قرار می گیرد. در این جلسه که بیش از چهار ساعت طول کشید در مورد نحوه انتقال ارز صادرکنندگان خصوصی کشورمان نیز توافقاتی انجام شد که امید می رود با نهایی شدن آن مشکل برگشت درامدهای ارزی صادرکنندگان رفع شود.

انتهای پیام/
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
یک کارشناس اقتصادی مطرح کردظهور منطق جدید روابط مالی؛ طراحی نقشه ارزی جدید در بستر دستاوردهای امنیتی ایران
اگر چه جزئیات چندانی از توافق بین دو رئیس کل ایران و عراق منتشر نشده است اما چارچوب منتشر شده یعنی انتقال با دستور پرداخت بانک مرکزی ایران از بستانکاری قبلی و آتی حتی اگر روی دینار باشد، دستاورد بسیار مهم و به جایی است.

به گزارش خبرگزاری فارس، مجید شاکری کارشناس اقتصادی و مالی نوشت: حد فاصل آغاز سال جدید چینی تا آغاز سال جدید هجری شمسی در سال‌های اخیر روزهای مهمی در سیاستگذاری ارزی بانک مرکزی محسوب می‌شوند. در این دوره عوامل فصلی موثر بر بازار ارز کمابیش سکون می‌یابند و دست بانک مرکزی برای انجام کارهای واقعی و اصلاح نقشه ارزی و ساختار حواله بازتر است.
یکی از بزرگترین حسرت‌های نگارنده در سیاستگذاری ارزی اسفند 96 و تعطیلات عید سال 97 آن است که علیرغم حساسیت شرایط و وضوح شکنندگی و تنش در بازار ارز در سال 97، مهمترین برنامه خارجی رئیس کل بانک مرکزی وقت، دیدار با رئیس بانک مرکزی سوئد بود! برنامه‌ای کاملا بی‌ارتباط با اقتضائات زمان و نقشه ارزی ایران.

خوشبختانه آقای دکتر همتی دیروز( دقیقا در آغاز تعطیلات سال نو چینی و روزهای نخست بازه طلایی سیاستگذاری ارزی) به عراق رفت و مذاکرات مفصل و درستی با طرف عراقی داشت. عراق دقیقا همان جایی است که رئیس کل باید در اولویت قرار می‌داد. هم به لحاظ سهم از صادرات ایران، هم به لحاظ داشتن ارز الصاق شده به دلار با ثبات نسبتا خوب مثل دینار، هم به لحاظ وجود سلیمانیه و تاثیر و تاثرات آن با بازار نقد تهران، هم به لحاظ کانال‌های قدرتمند صرافی بین عراق و اروپای مرکزی، هم از نظر انطباق تقریبا کامل اهداف امنیتی و دلایل بسیار دیگر.

اگر چه جزئیات چندانی از توافق بین دو رئیس کل منتشر نشده است اما چارچوب منتشر شده (انتقال با دستور پرداخت بانک مرکزی ایران از بستانکاری قبلی و نیز آتی) حتی اگر روی دینار باشد، دستاورد بسیار مهم و به جایی است.

نمی‌توانم انکار کنم که به این سفر به موقع به جای درست و با نتیجه صحیح بسیار امیدوارم و فراموش نمی‌کنم که چنین نتیجه مثبتی ضمن دقت نظر مقامات بانک مرکزی ادامه سیاست درست امنیتی ایران در غرب آسیاست.
در مقابل منطق پیشنهادی طرف اروپایی (فروش دستاوردهای امنیتی ایران در غرب آسیا به ازای ایجاد دسترسی‌های کنترل شده حواله‌ای روی یورو) منطق جدیدی در حال ظهور است: ایجاد نقشه ارزی جدید در بستر دستاوردهای امنیتی ایران.
انتهای پیام/
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
مبادلات نفتی ایران با عراق به یورو و دینار انجام می‌شود
رییس کل بانک مرکزی در تشریح ساز و کار انجام معاملات با تجار عراقی گفت: طبق توافق انجام شده، قرار است بانک مرکزی ایران حساب های یورویی و دیناری را داشته باشد و مبادلات گاز و نفت با این حساب ها انجام شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در دومین روز سفر خود به عراق، امروز با روسای بانک‌ها، اعضای اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی عراق دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار، همتی ضمن بر شمردن دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهار دهه گذشته اظهارداشت: آمریکا در دو مرحله سخت ترین تحریم ها را برای ایران به اجرا درآورد و در صدد بود با تضعیف پول ملی، هرج و مرج در ایران را به وجود آورد، اما با همت مسئولان نظام و مردم ایران خوشبختانه توانستیم تورم را کنترل و ثبات را در امور اقتصادی حاکم کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مذاکرات انجام شده با رئیس کل بانک مرکزی عراق گفت: نکته بعدی، روابط ایران با کشور دوست و برادر عراق است. در این راستا دیروز و امروز توافق‌های خوبی با رییس کل بانک مرکزی عراق داشتیم و معتقد هستیم روابط بانکی کلید توسعه روابط اقتصادی دو طرف است.

رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: اراده بزرگی در توسعه روابط دوطرفه در مسئولان عراقی دیدم؛ ضمن آنکه امروز هم نخست وزیر محترم عراق، حمایت قاطعی از مذاکرات دو جانبه و توافق های انجام شده داشتند.

همتی در تشریح ساز و کار انجام معاملات با تجار عراقی گفت: طبق توافق انجام شده، قرار است بانک مرکزی ایران حساب های یورویی و دیناری را داشته باشد و مبادلات گاز و نفت با این حساب ها انجام شود.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه هم اکنون بزرگترین شریک ما، عراق است افزود: صادرکنندگان ایرانی بر اساس توافق‌های انجام شده باید بتوانند از طریق بانک های عراقی فعالیت کنند و در همین راستا نیز بانک های ایرانی می توانند در بانک های عراقی حساب دیناری داشته باشند. بنابراین با این توافق‌ها و موافقت نخست وزیر عراق، روابط بانکی ایران و عراق بسیار قوی تر خواهد شد و گسترش روابط تجاری بین دو کشور براین پایه شکل خواهد گرفت.

وی افزود: شرکت های عراقی هم می توانند در بانک های ایرانی حساب افتتاح کنند و مبادلات خود را با دینار انجام دهند.

در این دیدار رییس اتاق بازرگانی عراق ضمن تاکید بر روابط مثبت دو کشور، به مکانیزم فعالیت شرکت های عراقی و ایرانی اشاره کرد. همچنین رئیس بانک الرشید عراق با ارایه پیشنهاد تاسیس یک شعبه این بانک در ایران گفت: بر اساس چارچوب بانک مرکزی عراق آماده همکاری با شرکت های مالی ایرانی هستیم، در همین راستا نیز درخواست تاسیس یک شعبه در ایران را داریم که در صورت موافقت، این موضوع نقش مهمی در تبادلات تجاری دو کشور خواهد داشت.

همتی در پاسخ به رئیس بانک الرشید در خصوص تاسیس شعبه در ایران گفت: بر اساس توافق‌های انجام شده با پیشنهاد تاسیس و افتتاح شعب بانک های عراق در ایران موافق و معتقد هستم افتتاح شعب بانک های عراقی در ایران می تواند به زنجیره توافق و گسترش آن کمک کند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه جلسات منظم و مشترک طرفین لازم است ماهانه برگزار شود افزود: امیدوارم با توافق و دستورات صریح نخست وزیر عراق شاهد عملیاتی شدن توافق‌های انجام شده باشیم.

انتهای پیام/
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
ترامپ «معافیت از تحریم‌های ایران» را تمدید نمی‌کند

مسئول گروه ایران در وزارت خارجه آمریکا گفت که دولت «دونالد ترامپ» قصد ندارد معافیت از تحریم‌های ایران را تمدید کند.
به گزارش مشرق، مسئول کارگروه ایران در وزارت خارجه آمریکا گفت که دولت این کشور قصد تمدید معافیت‌ها از تحریم‌های ایران را ندارد.
به نوشته وبگاه «قزاق تگ»، «برایان هوک» مسئول گروه ایران در وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با خبرگزاری ژاپنی «ان‌ایچ‌کی» با توصیه به مشتریان نفتی ایران جهت قطع خرید نفت خام از این کشور گفت: «اعلام کرده‌ایم که سیاست ما به صفر رساندن واردات نفت خام ایران در اسرع وقت است. ما در آینده قصد اعطای هیچ‌گونه معافیت از تحریم‌ها یا استثنا قائل شدن در ساختارهای تحریم‌های این کشور را نداریم، خواه این مسئله درباره نفت یا هر مورد دیگر باشد.»
دولت آمریکا پس از خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای، در ماه نوامبر (آبان) تحریم‌هایی را علیه ایران بازاعمال کرد.

دولت آمریکا سپس با اعطای معافیت از تحریم‌های ۱۸۰ روزه به ژاپن و هفت کشور دیگر تا ماهمی (اردیبهشت)، این امکان را داد تا کشورهای یاد شده بدون مواجه شدن با تحریم‌های آمریکا به واردات نفت از ایران ادامه دهند.

منبع: فارس
 

مهدي افضليان

Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام

به نظرم دلار در محدوده های 12000 تا 12500 تومان نگه داشته می شود. البته ممکن است در انتهای سال با توجه به نیاز به ارز مسافرتی شاهد رشد قیمت باشیم اما تلاش در جهت نگه داشتن قیمت در محدوده ذکر شده ادامه دارد. در واقع با افزایش قیمت نفت و کاهش کسری بودجه این قیمت محتمل تر است.
البته دلار در قیمت های زیر 12000 تومان میتونه گزینه مناسب برای سرمایه گذاری باشه اما رشد قیمتی بعد از این در دلار رو باید در اتفاقات خاص مثل بحران اقتصادی و یا درگیری و جنگ در شرایط فعلی دید.

وب سایت آموزش مهدی افضلیان
 

مهدي افضليان

Member
کاربر فعال
عضو تازه
اینو خوب اومدی منم با شما موافقم دولت با آزاد سازی نرخ ارز و رساندن آن به نرخ واقعی باعث خواهد شد که کالای خارجی صرفه اقتصادی نداشته و ملت به اجناس داخلی روی آورند و در ضمن با این کار باعث میشه اجناس بنجل چینی از سطح بازار جمع آوری بشه و جای آن را به اجناس خودمون بدهد .
این تفکر اشتباه هست دوست عزیز

زمانی این اتفاق رو شاهد هستیم که اجناس داخل مزیت رقابتی هم داشته باشند. در غیر این صورت شما جنس با کیفیت پایین تر رو به ناچار با قیمت بالا خریداری میکنید.

البته تجربه هم ثابت کرده که زماین که بازار در اختیار بازار داخلی قرار گیرد شاهد رشد بی رویه قیمت هستیم

وب سایت اموزش بورس افضلیان
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
حجت‌الاسلام احمد سالک:
اینستکس کلاه گشادی است که سر ما گذاشته‌اند

گزارش تیم کارشناسی مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره CFT و پالرمو وزارت خارجه را نگران کرده و آنها نیز اعضای مجمع را ترسانده‌اند که اگراین لوایح تصویب نشود ما در لیست سیاه می‌رویم و حساب‌هایمان بسته میشود.
به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام احمد سالک کاشانی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قراردادهایی همچون پالرمو و CFT قراردادهای استعماری است، گفت: وقتی که یک قرارداد استعماری است بی‌تردید باید مقابل آن یک موضع منطقی و دقیق اتخاذ کرد و از هیچ ملامتی در این راه نترسید.
وی افزود: تجربه ما در جریان برجام با آمریکا برای مردم و مسئولین ما روشن است، طرف مقابل زیر بار تعهدات برجامی خود نرفت و رهبری هم فرمودند که اینها بدعهد و دروغگو هستند و این تجربه باید موضع مذاکره‌کنندگان ما با اروپا را روشن کند.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اروپایی‌ها در مذاکراتشان ابتدا کانال مالی (SPV) را مطرح کردند و بعد اینستکس را مطرح کردند و این یعنی یک دفتر حسابرسی در فرانسه تاسیس شود و ریاست آن را یک فرد آلمانی برعهده داشته باشد و علاوه بر اروپایی‌ها چین و هند هم که از ما نفت خریدند پول نفت ما در این شرکت حسابداری نگهداری شود و نکته اینجاست که پول را این شرکت حسابداری به ایران نمی‌دهد و ایران می‌تواند در قبال این پول کالای غذایی، دارویی و تجهیزات بیمارستانی سفارش دهد.
سالک خاطرنشان کرد: نکته جالب اینجاست که هند و چین هم خود نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند و گفتند چرا اروپا از این مساله سود ببرد ایران هر یک از تجهیزات دارویی و پزشکی و مواد غذایی را که بخواهد ما تامین می‌کنیم و اینستکس کلاه گشادی است که در این ماجرا بر سر ما گذاشته می‌شود.
وی افزود: پالرمو و CFT هم تکمیل کننده موضوع تحریم‌ها است، اروپا بیانیه‌ای صادر کرد و در این بیانیه خود عنوان کرد که اگر بنا باشد اینستکس عملیاتی شود باید ایران FATF را تایید و قانونی کند که این درواقع دخالت در کار ما نیز هست.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه اروپا هم مانند آمریکا است و قابل اعتماد نیست اظهار داشت: گزارشی را که گروه کارشناسی مجمع تشخیص مصلحت نظام آماده و به اعضای مجمع ارائه کرده که این موضوع شدیداً وزارت امور خارجه را نگران کرده و آنها نیز اعضای مجمع را ترسانده که اگر شما CFT و پالرمو را تصویب نکنید ما در لیست سیاه می‌رویم و تمام حساب‌هایمان بسته می‌شود.
سالک در پایان خاطرنشان کرد: سوال اینجاست که آیا ما چهل سال است در لیست سیاه نیستیم؟ هستیم بنابراین دلیلی ندارد که بخواهیم چنین کاری کنیم ارزیابی بنده این است که انشاءالله مجمع تشخیص مصلحت به CFT و پالرمو رای نخواهد داد.

منبع: فارس
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
اسراری که نوری المالکی از خیانت آمریکا علیه عراق فاش کرد

يکشنبه 5 اسفند 1397 - 23:03
«نوری المالکی» که دوره هشت ساله نخست وزیری اش از 2006 تا 2014 به دلیل همزمانی با اشغال عراق و پایان حضور نظامی آمریکا در 2011 و یورش داعش در 2014 یکی از پرتنش ترین دوره های عراق به شمار می رود، اسرار تازه ای از خیانت آمریکایی ها را در دوره حمله داعش به کشورش فاش کرد.

العالم - عراق
المالکی در گفت وگو با یکی از شبکه های بومی عراق به صراحت و برای اولین بار فاش ساخت که «آمریکا در دوره دولت «اوباما» اجازه داد تا داعش به عراق حمله کند» و با این اظهارات، به نوعی بر سخنان «دونالد ترامپ» رییس جمهوری فعلی آمریکا در فوریه 2016 که در جریان تبلیغات انتخاباتی آمریکا گفته بود: «داعش ساخته دولت اوباما است» صحه گذاشت.
نوری المالکی برای اولین بار ماجرای برهه ای (اواسط 2013) که هنوز داعش ایجاد نشده بود و اینکه چگونه آمریکا به تروریست ها کمک کرد تا به عراق حمله کنند تا بهانه ای برای حضور مجدد نظامی امریکا در این کشور شوند، توضیح داد و در نهایت نتیجه گرفت که حضور فعلی نیروهای نظامی آمریکا در خاک عراق غیر قانونی و بدون درخواست رسمی بغداد است.
وی گفت که در سال 2013 آمریکا از طریق هواپیمای گشتی خود، تصاویری را در اختیار ما گذاشت که پادگان ها و مراکز تجمع گسترده تروریست ها را در منطقه «جزیره» در داخل خاک سوریه در جوار مرزهای عراق نشان می داد.
المالکی اضافه کرد که گروه های تروریستی تجمع کرده در این منطقه از خاک سوریه در انتظار فروپاشی دولت دمشق بودند تا بلافاصله به عراق حمله کرده و دولت عراق را نیز سرنگون کنند.
وی ادامه داد که در آن برهه عراق به دلیل نداشتن هواپیما نمی توانست این پادگان ها و مراکز تجمع تروریست ها را بمباران کند و بالگردهای ارتش عراق نیز به دلیل دور بودن مسافت نمی توانستند، دست به حمله بزنند.
به گفته وی، در همان موقع لشکر هفتم ارتش عراق را برای حمله به این پادگان ها فرستادیم که به رغم موفقیت آنها در تصرف یکی از پادگان ها اما در کمین گروه های تروریستی افتاده و فرمانده لشکر (سرلشکر محمد الکروی) به همراه تعدادی از نیروهایش در این حمله کشته شد.
نوری المالکی اضافه کرد که در آن مواقع در چارچوب توافقنامه راهبردی که در 2008 بین عراق و آمریکا امضا شده بود، از واشنگتن درخواست کردیم که یک یا دو هواپیمای جنگی در اختیارمان بگذارند تا پادگان ها و مراکز تجمع تروریست ها در منطقه جزیره بمباران کنیم.
وی اضافه کرد که آمریکا از ماه اوت 2013 تا 2014 که داعش به عراق حمله کرد و بخش زیادی از اراضی عراق را اشغال کرد، از در اختیار گذاشتن هواپیما برای زدن مواضع تروریست ها خودداری کرد.
به گفته وی، آمریکایی ها به ما توصیه کردند که از اردن بخواهیم که هواپیما در اختیار عراق بگذارد اما به آنها گفتیم که عراق هیچ توافقنامه امنیتی و نظامی با اردن ندارد و نمی توانیم چنین درخواستی از آنها بکنیم.
وی اضافه کرد که نه تنها آمریکا هواپیمای جنگی در اختیار ما نگذاشت بلکه برخی احتیاجات مهم نظامی و تدارکاتی را از ما در همان برهه نیز قطع کرد.
نخست وزیر اسبق عراق افزود که آمریکا تامین تمامی قطعات یدکی مرتبط با بالگردهای نظامی و تجهیزات نظامی و تحویل دادن هواپیماهای اف 16 که عراق پول خرید آنها را پیشاپیش داده بود، متوقف کرد.
به گفته وی، واشنگتن همچنین در اقدامی سوال برانگیز که هنوز به آن پاسخ نداده است، تحویل همه نواع تامین سلاح و مهمات و حتی قطعات یدکی برخی از سلاح ها و هرچیز که در این راستا باشد متوقف کرد.
وی اضافه کرد که این موضع که دولت وقت آمریکا به ریاست «باراک اوباما» اتخاذ کرد، جای سوال دارد و هنوز این سوال باقی است که چرا آمریکایی ها در آن برهه پادگان ها و مراکز تجمع تروریست ها را در منطقه جزیره نزدند و چرا همه احتیاجات تسلیحاتی و نظامی را در آن برهه حساس از عراق دریغ کردند.
وی تاکید کرد که در سال 2014 که او نخست وزیر عراق بود هرگز به هیچ وجه درخواست نیروی نظامی آمریکایی نکرده و تنها درخواست، مربوط به یک یا دو هواپیمایی بود که می خواستیم مراکز تجمع تروریست ها را بزنیم.
نوری المالکی ادامه داد که اطلاع دقیق ندارد که دولت بعدی (دولت حیدر العبادی) درخواست ورود نیروی نظامی امریکا به عراق کرده است یا خیر.
نخست وزیر اسبق عراق تاکید کرد که آمریکایی ها اخیرا اعتراف کردند که آنها به خواست دولت عراق، نیرو وارد خاک این کشور شده اند اما تاکنون توضیح نداده اند که در دوره کدام یک از دولت ها (دولت نوری المالکی یا حیدری العبادی) این درخواست از آنها شده است.
وی از آمریکایی ها خواست به صراحت بیان کنند که کدام یک از دولت ها (دولت او یا حیدر العبادی) از آنان خواسته اند که حضور نظامی در عراق داشته باشند.
المالکی تاکید کرد که اگر آمریکا این مسئله را به صراحت بیان نکند، پیرامون حضور فعلی نظامیان آنها در خاک عراق شبهه ایجاد می شود و شاید حضور آنها غیر قانونی باشد.
وی اضافه کرد که در اواخر 2011 که نظامیان آمریکا برحسب توافقنامه امنیتی سابق (2008) خاک عراق را ترک کردند، دیگر هیچ درخواستی برای ورود نظامی آمریکا به عراق نکرده و حتی یک سرباز آمریکایی در دوره او وارد خاک عراق نشده است.
وی در عین حال افزود که برخی از نیروها به عنوان آموزش دهنده یا مستشار حضور داشتند و این طبیعی بود زیرا عراق از تمامی کشورهایی که سلاح خریداری می کند نیاز دارد تا آموزش دهندگان و مشاوران آنها نیز حضور داشته تا آموزش های لازم را درباره این سلاح ها به نیروهای عراق بدهند.
وی گفت که عراق همین وضعیت را با روسیه و چین و دیگر کشورها که از آنها سلاح خریداری کرده داشته و آمریکا هم به همین ترتیب اما چیزی به عنوان نیروی زمینی و رزمی از آمریکا درخواست نکرده است.
نخست وزیر اسبق عراق گفت که شرایطی که عراق امروز دارد مشابه 2014 است و برای همین به آمریکایی ها و هم دولت عراق نسبت به تکرار حوادث 2014 هشدار می دهد.
به گفته وی، در آن برهه دولت عراق به دلیل مواضع اش نسبت به قضیه سوریه و همچنین خروج نظامیان آمریکا از خاک عراق در 2011 و مسائل دیگر با رویکرد منفی دولت آمریکا مواجه شد و الان هم همان وضعیت در حال تکرار شدن است.
وی خطاب به آمریکایی ها گفت: باید بدانند که مواضع مخالف عراق در برخی مسائل نباید به قیمت این تمام شود که امریکا بخواهد موضع منفی علیه بغداد اتخاذ کند.
وی ادامه داد که عراق و آمریکا در چارچوب توافقنامه راهبردی که بین دو کشور وجود دارد می توانند مسائل فی مابین را حل و فصل کنند.
ایرنا
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
آصفری در گفت‌وگو با فارس:زنگنه گفت که روحانی اجازه دور زدن تحریم‌ها را نمی‌دهد
عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس نهم گفت: زنگنه در پاسخ به اینکه چرا با وجود مشتریانی که حاضرند به قیمت اوپک از ما نفت بخرند، تحریم‌ها را دور نمی‌زنید؟ جواب داد که آقای روحانی اجازه نمی‌دهد و می‌خواهد که همه مسائل از مسیر برجام حل شود.

محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس نهم در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با تاکید بر اینکه پذیرش برنامه‌های گروه ویژه اقدام مالی (FATF)به معنای بستن دست کشور در جهت دور زدن تحریم‌هاست،‌گفت:‌ اراده‌ای در دولت جهت دور زدن تحریم‌ها وجود ندارد.
وی با یادآوری سؤال خود از بیژن زنگنه وزیر نفت در دوران مجلس نهم گفت: من از آقای زنگنه طرح سؤال کردم که چرا تحریم‌ها را دور نمی‌زنید؟ با وجود اینکه مشتریانی برای نسل ما در دنیا هستند که حاضرند به همان قیمت اوپک از ما خرید کنند. اما آقای زنگنه پاسخ داد که آقای روحانی اجازه نمی‌دهد و می‌خواهد که همه مسائل از مسیر برجام حل شود.
آصفری ادامه داد: آقای زنگنه پس از یک هفته که برای پاسخ فرصت خواسته بود در کمیسیون انرژی حاضر شد و پاسخ سؤال ما را اینگونه داد که درباره دور زدن تحریم‌ها،‌ من تصمیم‌گیر نیستم؛ و اسناد این صحبت آقای زنگنه هم ثبت و ضبط شده است.
وی در ادامه اظهار داشت:‌ امروز دوباره دولت همان بازی برجام را در FATF و کنوانسیون‌های مرتبط با آن کلید زده است؛‌ امروز شاهد گرانی افسارگسیخته هستیم و گوشت در حال رسیدن به قیمت طلاست اما هیچ گونه موضع‌گیری مفید و اقدام عملی در این باره از دولت نمی‌بینیم، چرا که دولت می‌خواهد با فشار به دیگر مسئولان تصمیم‌گیر آنها را وادار کند که نظام FATF را بپذیرد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: الحاق به کنوانسیون‌های FATF در حقیقت،‌ خالی کردن دست خودمان است؛‌ ما یک بار دست خود را در پذیرش برجام خالی کردیم که موجب شد ترامپ اینگونه توهین‌آمیز با کشور ما برخورد کند و در نهایت از این توافق خارج شود. در حالی که قبل از اجرای برجام صنعت هسته‌ای ما رو به جلو و پیشرفت بود اما امروز متوقف شده است.
وی اضافه کرد: امروز هم با عدم پذیرش برنامه‌های FATF می‌توانیم راهکارهای دور زدن تحریم‌ها را برای خود نگه داریم اما دولت اصرار دارد دست کشور را از این ابزار خالی کند.
آصفری در ادامه با اشاره به اینکه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در نشست کمیسیون امنیت ملی در دوران تصویب برجام می‌گفت که متن توافق همین است که ارائه شده است و هیچ‌گونه پیوستی ندارد، گفت: پس چرا بعد از 2 سال پیوست‌هایش به صورت کنوانسیون‌های پالرمو و CFT رو شده است؟‌
وی خاطرنشان کرد: چه تضمینی است که فردا و پس از پیوستن به این دو کنوانسیون و پذیرش برنامه‌های FATF پیوست‌های دیگری همچون بحث‌های محدودسازی صنعت موشکی و موضوع حضور ایران در منطقه و محور مقاومت از سوی اروپاییان روی میز گذاشته نشود؟
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم گفت: با پذیرش توصیه‌های ۴۰ گانه FATF عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی می‌توانند حق تجسّس در امور مالی کشور پیدا کنند. ما همین الان که کنوانسیون‌های FATF را نپذیرفته‌ایم اموال‌مان توسط آمریکایی‌ها مصادره می‌شود،‌ حال تصور کنید به عضویت این کنوانسیون‌ها دربیاییم. آن وقت به بهانه‌های حمایت از تروریسم و پولشویی طبق تعریف ایجاد کنندگان کنوانسیون‌ها ناچاریم اطلاعات مالی خود را در اختیار آنها بگذاریم و خود با دست خود صورت قانونی به غارت منابع‌مان بدهیم.
وی با تاکید بر اینکه آیندگان، امضاکنندگان الحاق CFT و کنوانسیون‌های پالرمو را نخواهند بخشید، عنوان داشت: متاسفانه آقای روحانی امروز در سخنانش خلاف قانون اساسی صحبت کرد، چرا که این قانون می‌گوید در صورت اختلاف نظر میان مجلس و شورای نگهبان مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیم نهایی را می‌گیرد، اما آقای روحانی از این تدبیر قانونی به عنوان «تصمیم‌گیری 20 نفر برای کشور» یاد می‌کند.
آصفری گفت: چرا آقای روحانی با اهرم تهدید سعی در فشار به مجمع تشخیص مصلحت نظام جهت پذیرش الحاق به کنوانسیون پالرمو دارد؟‌ آقای روحانی بهتر است نگاهی حقوقی به مسئله بیندازد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: چه کسی گفته است که فقط 20 نفر در مجمع تشخیص مصلحت نظام مخالف پذیرش کنوانسیون پالرمو هستند؟ امروز بخش اعظمی از فرهیختگان و کارشناسان با آن مخالفند. چرا دولت برخلاف توصیه رهبری درباره شنیدن نظر منتقدان برجام حاضر به شنیدن نظر مخالفان FATF در کشور نیست؟
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم با اشاره به نقل قول امروز حسن روحانی از مقام معظم رهبری درباره کنوانسیون‌های مرتبط با FATF گفت: رهبر معظم انقلاب قبلاً گفته‌اند که حرف‌هایشان را شفاف با مردم در میان می‌گذارند؛ مگر رهبری در یکی از سخنرانی‌های خود نگفتند که با تدوین قوانین داخلی درباره پولشویی و تروریسم کشور را از پذیرش کنوانسیون‌های خارجی در این باره بی‌نیاز کنید؟
انتهای پیام/
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
ریاست محترم جمهوری
با سلام و احترام

با توجه به اقدام امروز در پخش عکس های ملاقات ریاست جمهوری سوریه با حضرتعالی و با توجه به درخواست های مکرر قبلی برای معاف شدن از این مسئولیت رسماً از همین ساعت استعفای خود را تقدیم می دارم.
جناب آقای رئیس جمهور


اگر جنابعالی که در هر زمان که اراده میفرمائید بدون توجه به ملاقات های داخلی و خارجی و متن سخنرانی های عمومی بنده (حقیر فدوی) را احضار می کنید، ذره ای برای اعتبار وزیرامور خارجه جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین المللی ارزش قائل بودید، می توانستید پس از ورود آقای بشار اسد (به فرض عدم اطلاع قبلی شما) به دفترتان دستور می دادید که بنده را بدون اعلام دلیل، احضار کنند و سپس از ملاقات عکس و فیلم تهیه می کردید.


فاصله دفتر من تا کاخ ریاست جمهوری ۵دقیقه است جناب رئیس جمهور.


محمدجواد ظریف

۶اسفند ۹۷
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
جای نگرانی داشت نه افتخار!
این تلقی در برخی از اذهان شکل گرفته است که جناب روحانی برای دور کردن افکار عمومی از وعده‌های فراوانی که داده‌اند و تقریبا همه آنها بر زمین مانده است، بار دیگر به داستان خیالی سایه جنگ! روی آورده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، «حسین شریعتمداری» در سرمقاله شماره امروز روزنامه «کیهان» به نقد سخنی از «حسن روحانی» که اخیرا در فضای مجازی منتشر شده، پرداخت و نوشت:
این روزها کلیپی تصویری از سخنان آقای رئیس‌جمهور که روز چهارشنبه ۱۵ اسفند در جلسه برگزیدگان استان گیلان ایراد کرده‌اند دست به دست می‌شود و پرسش‌های فراوانی را در میان کاربران به دنبال داشته است. ایشان با لحنی آمیخته به افتخار می‌گوید: رئیس‌جمهور فرانسه (اولاند) در جمع خبرنگاران و در حضور من گفت که سال ۲۰۱۳ (۹۱) ما، هر ۵ کشور تصمیم قطعی گرفته بودیم که به ایران حمله کنیم و فقط درباره شرایط و زمانش بحث می‌کردیم، اما وقتی شما به ریاست جمهوری انتخاب شدید، دیدیم که شرایط دارد عوض می‌شود، دست نگه داشتیم! آقای روحانی نتیجه می‌گیرد که انتخاب ایشان کشور را از یک جنگ حتمی نجات داده است! و در این باره گفتنی‌هایی هست؛
۱- آقای روحانی فرموده‌اند؛ این تحلیل نیست بلکه واقعیت است که باید گفت کاش تحلیل بود تا باور نکنیم رئیس‌جمهور کلاش فرانسه توانسته است دروغ به این بزرگی را به رئیس‌جمهور کشورمان بقبولاند و ایشان هم این دروغ شاخدار را تحویل ملت بدهد!
۲- این ۵ کشور کدام کشورها بوده‌اند؟ آمریکا و انگلیس و فرانسه و آلمان روی‌هم می‌شوند ۴ کشور آیا چین یا روسیه نیز قرار بود همراه آنان به ایران حمله کنند؟! اگر پاسخ مثبت است، کدامیک از آنها؟ چین یا روسیه؟!
۳- آمریکا و متحدانش همراه با شوروی سابق در جریان جنگ تحمیلی به ایران حمله نظامی کرده و نتوانسته بودند هیچ غلطی بکنند و این در حالی بود که ایران از نظر نظامی در ضعیف‌ترین دوران خود بود و آنها به مراتب قدرتمند‌تر از امروز بودند. بنابراین سؤال این است که وقتی در اوج قدرت از مقابله نظامی با ایران آن روز طرفی نبسته بودند چگونه امروز که ایران در اوج قدرت قرار دارد قصد حمله به این کشور را داشته‌اند؟! خود آمریکایی‌ها اعتراف می‌کنند که حمله به ایران احمقانه است!
۴- این ۵ کشور- به قول شما- با چه هدفی قصد حمله نظامی به ایران را داشته‌اند؟ آمریکا و متحدانش بارها اعتراف کرده‌اند که براندازی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک هدف استراتژیک در دستور کار دارند و این هدف استراتژیک با تغییر دولت‌ها در این کشورها تغییر نمی‌کند. اکنون این سؤال در میان است که دشمنان ایران در ریاست جمهوری حضرتعالی چه دیده بودند که از حمله نظامی منصرف شده بودند؟! آیا غیر از این است که احساس کرده بودند دولت حضرتعالی، اهداف و خواسته آنان را برآورده می‌کند و بر این تصور بودند، بدون آنکه هزینه‌های کلان حمله نظامی را تحمل کنند و به نتیجه‌ای هم نرسند، دولت جنابعالی تمامی آنچه می‌خواهند را در اختیارشان می‌گذارد؟! جناب روحانی! این ماجرا چه افتخاری دارد که با افتخار از آن یاد می‌فرمائید؟! اگر رئیس‌جمهور فرانسه راست گفته باشد که بسیار بعید است، جای دو سؤال جدی از رئیس‌جمهور محترم هست. اول آنکه چرا بلوف او را باور کرده‌اند؟! دوم اینکه چرا به جای افتخار، از اظهارات وی، نگران نشده و از خود نپرسیده‌اند چرا باید ریاست جمهوری من برای دشمنان ایران یک پیروزی تلقی شود؟! تا آنجا که تصور کنند آنچه را نمی‌توانستند با صرف هزینه کلان جنگ به دست آورند، بدون کمترین هزینه در اختیارشان قرار گرفته است؟!
جناب روحانی در حالی بلوف رئیس‌جمهور فرانسه را باور کرده است که در جلسه دیگری از سفر اخیر خود به گیلان، اظهار داشته «من متخصص مذاکره هستم»!
۵- جناب روحانی! دشمن به خوبی می‌داند درصورتی که حماقت کند و به حمله نظامی دست بزند، این دولت شما نیست که طرف مقابل آنها است بلکه با رزمندگان سلحشوری طرف هستند که مانند گذشته دمار از روزگارشان در می‌آورند.
۶- حضرتعالی بارها از «سایه جنگ»! سخن گفته‌اید ولی هیچوقت توضیح نداده‌اید منظورتان از آن چیست و مردم را از سایه کدام جنگ می‌ترسانید که برای رهایی از آن باید به شما رای بدهند! باید فاجعه برجام را بپذیرند! باید به معاهدات ذلت‌آفرین FATF و CFT و کنوانسیون پالرمو و... تن بدهند؟! گرانی لجام‌گسیخته را تحمل کنند؟! تورم کمر‌شکن را پذیرا باشند؟! فاتحه فناوری هسته‌ای را بخوانند؟! به جای چرخش سانتریفیوژها، چرخ معیشت آنان هم از حرکت بایستد؟! گوشت ۱۰۰ هزارتومانی بخرند (یعنی نتوانند بخرند)؟! و...
۷- آقای رئیس‌جمهور! مگر دشمنان ایران اسلامی جنگ را متوقف کرده‌اند؟! مگر ۷ سال در سوریه با ما نجنگیدند و سرانجام با حقارت مجبور به عقب‌نشینی نشدند؟! مگر با تمام توان در لبنان، عراق، افغانستان، فلسطین و... به جنگ با ما نیامدند و هیچ غلطی نتوانستند بکنند؟! تا آنجا که هنری کیسینجر می‌گفت هرکه سخن از حمله نظامی به ایران بکند باید به تیمارستان معرفی شود. و جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا، ادعای ترامپ را بلوف می‌داند و اذعان می‌کند که آمریکا توانایی حمله نظامی به ایران را ندارد. او فضاسازی‌ رسانه‌ای مبنی بر برنامه‌ریزی آمریکا برای حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران را خیال‌بافی و داستان‌‌سرایی توصیف می‌کند، یعنی همان داستان‌سرایی و خیال‌بافی که رئیس‌جمهور وقت فرانسه برای جنابعالی کرد و متاسفانه شما آن را باور کردید و از اینکه روی کار آمدن دولت شما مانع حمله شده است با افتخار یاد کردید!
۸- این تلقی نیز در برخی از اذهان شکل گرفته است که جناب روحانی برای دور کردن افکار عمومی از وعده‌های فراوانی که داده‌اند و تقریبا همه آنها بر زمین مانده است، بار دیگر به داستان خیالی سایه جنگ! روی آورده‌اند تا بازهم بفرمایند که اگر برجام فاجعه‌آفرین بود و اگر گشایش اقتصادی به دست نیامد، اگر تورم و گرانی افسار‌گسیخته به ملت تحمیل شد و اگر وادادگی در مقابل دشمنان به جای حفظ عزت ایران و ایرانی که قول آن را داده بودند نشست، اگر تاسیسات هسته‌ای تقریبا از بین رفت، اگر و اگر و اگر... در عوض قرار بود ۵ کشور متفقاً به ایران حمله کنند که روی‌کار آمدن دولت یازدهم مانع از آن شد!! و این بزرگترین دستاورد دولت کنونی است که ملت باید آن را قدر دانسته و بر صدر بنشانند! امید آنکه این تلقی درست نباشد.

انتهای پیام/
 

سود كاو

Active Member
کاربر فعال
...یادش بخیر ....چه روزگاری بود
با افزايش قيمت دلار و کاهش ارزش پول ملي طرح تهوع ميشه :
پشم پشم پشم .
شخصا اجراي انرا عملي نميدانم ولي ضرب المثلي هست که ميگه :
از اين دم بريده هيچي بعيد نيست
با اجراي ان تورم بسيار وحشتناک براي قشر مستضعف و رکود تورمي شديد اقتصادي به همراه بيکاري شديد در پيش است .
اينم نتيجه سعي و خطا کردن در اداره امور مملکت .
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
ادعای تحریم سپاه پاسداران بسته‌بندی دوباره تحریم کاتسا بود

یک کارشناس اقتصادی تصریح کرد اقدام آمریکا در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران، بسته‌بندی دوباره قانون قبلی وفاقد تأثیر جدید بر اقتصاد ایران است.
به گزارش مشرق، وحید شقاقی شهری در گفت‌وگو با تابناک اظهار داشت: این موضوعی که به تازگی در مورد سپاه مطرح شده و دولت آمریکا، آن را در زمره گروه‌های تروریستی قرار داده است، موضوع جدیدی نیست، چون آمریکا با طرح آن، عملاً قانون کاتسای تابستان سال ۱۳۹۶ را دوباره بسته بندی و با زبان دیگری اعلام کرده است. سیاست آمریکا این بوده که قانون کاتسا را عملاً با روایت دیگری بسته‌بندی و دوباره آن را به منظور تزریق التهاب به اقتصاد ایران عرضه کند.
شقاقی افزود: قرار دادن سپاه در زمره گروه‌های تروریستی هیچ تأثیری بر اقتصاد کشور نداشته و ندارد، چون همان گونه که عرض کردم آمریکایی‌ها در تابستان سال ۱۳۹۶ قانون کاتسا را که یک قانون داخلی آمریکا بود و وجهه بین‌المللی نداشت تصویب کردند. در این قانون اشاره شده بود که سپاه قدس در زمره گروه‌های تروریستی قرار دارد و به همین دلیل نیز در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷، ولی‌الله سیف رئیس کل سابق بانک مرکزی با برچسب حمایت از گروه‌های تروریستی از سوی آمریکا مشمول تحریم شد؛ بنابراین، اگر قرار بود این تروریستی اعلام شدن سپاه بر اقتصاد تأثیرگذار باشد، در همان زمان تصویب قانون کاتسا یعنی در تابستان ۱۳۹۶ تأثیرگذار می‌بود که اتفاقاً در همان زمان هم تأثیری بر وضعیت اقتصادی نگذاشت.
این کارشناس مسائل اقتصادی در پاسخ به این پرسش که چقدر بانک مرکزی می‌تواند جلوی التهابات ارزی اخیر را بگیرد، گفت: از مرداد ماه سال گذشته بانک مرکزی اصلاحات گام به گام، تدریجی و جزء به جزئی را شروع کرده و چند اصلاح جزئی و اثرگذار بر بازار را انجام داده است که از آن جمله می‌توان به سقف گذاشتن برای تراکنش ها، تعدیل سودهای روزشمار به ماه شمار، تفاهم با مجموعه بانکی برای کاهش نرخ سودهای بالای ۲۰ درصد به زیر ۲۰ درصد، مذاکرات سختگیرانه با صادرکنندگان به منظور بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به داخل کشور، اختیار گرفتن برای مداخله در حاشیه بازار و مداخله نامحسوس و سایه‌ای در سامانه نیما و تسریع عملیات این سامانه اشاره کرد.
وی افزود: اینکه بانک مرکزی هنوز دست به ذخایر ارزی برای مدیریت بازار ارز نزده، حرکت کاملاً هوشمندانه از سوی این نهاد بوده است، به این خاطر که پیش‌بینی نموده که ممکن است تحریم‌ها به طول بینجامد و بنابراین در شرایط لازم از این ذخایر استفاده کند.
عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی ادامه داد: از سوی دیگر، میزان بدهی خارجی اقتصاد ایران زیر ۱۳ میلیارد دلار است. سررسید سالانه بدهی‌های خارجی دولت بین ۱ تا ۲ میلیارد دلار است که این رقم بسیار کم است و پایین بودن بدهی خارجی خود یک فرصت بی نظیری را در اختیار بانک مرکزی قرار داده تا در صورت نیاز از ذخایر ارزی به منظور مدیریت بازار آزاد ارز استفاده کند و دیگر این ذخایر را برای پرداخت بدهی خارجی استفاده نکند.
شقاقی شهری در مورد سیاست‌های بانک مرکزی به منظور ساماندهی بازار ارز نیز گفت: آخرین سیاست این نهاد، تشکیل بازار متشکل ارزی است. مقصود از بازار متشکل ارزی این است که بانک مرکزی به دنبال شکل دهی بازاری برای ارز، شبیه به بازار بورس است. تشکیل این بازار می‌تواند شفافیت را در بازار ارز بالا ببرد، دست‌های پنهان را از این بازار قطع کند، تنظیم قیمت ارز دیگر در بازارهای دوبی و سلیمانیه صورت نگیرد و تمام خرید و فروش‌های ارز در این بازار صورت بگیرد. اگر مسئولین بتوانند موضوع قاچاق کالا را مدیریت کنند تقریباً می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که بازار متشکل ارزی به سرانجام خوبی خواهد رسید. هم اکنون تنها مسأله و چالش این است که بین ۱۲ تا ۱۵ میلیارد دلار قاچاق کالا داریم.
وی ادامه داد: بانک مرکزی تقریباً الان تلاش کرده که نقشه ارزی خود را از دوبی به سلیمانیه عراق منتقل کند که این نیز یک سیاست درست بوده چرا که امارات التهاباتی را در بازار ارز ایجاد می‌کرد و این انتقال می‌تواند جلوی این التهابات را بگیرد. شقاقی افزود: تنها چالش اصلی ما این است که از ۴۲ میلیارد دلار صادرات، زیر ۱۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به کشور بازگشته است. الان وظیفه حاکمیت این است که با صادرکنندگان غیرنفتی به صورت بسیار سختگیرانه برخورد کند تا این صادرکنندگان مجبور شوند ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازگردانند و در سامانه نیما تزریق کنند. بانک مرکزی به تنهایی نمی‌تواند برخی موضوعات را پیش ببرد و حتماً باید تیم اقتصادی دولت این نهاد را همراهی کند که متاسفانه تاکنون این اتفاق آن گونه که باید رخ نداده است.
منبع: کیهان
 
بالا