#####دلار آمريكا سود فراوان و يا تله براي سرمايه افراد#####

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
عبدالمهدی: اجازه نمی‌دهیم از خاک عراق به دیگر کشورها حمله شود
نخست‌وزیر عراق گفت: ما اجازه نمی‌دهیم از خاک کشورمان علیه دیگر کشورها اقدام شود.


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از الفرات نیوز، عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق گفت که ما اجازه نخواهیم داد که از خاک کشورمان به کشورهای دیگر حمله شود.

وی در عین حال گفت که آمریکا هیچگونه پایگاه نظامی در عراق ندارد.

عبدالمهدی اظهار داشت: برخی مربیان آمریکایی در قالب ائتلاف بین المللی در عراق حضور دارند. ما با آمریکا درباره اظهارات اخیر مطرح شده توسط دونالد ترامپ اختلاف داریم.
نخست‌وزیر عراق گفت: این اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا غیر مفید ا ست و باید پس گرفته شود. ‎

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌اس مدعی شد که برای زیر نظر داشتن فعالیت‌های ایران، ادامه حضور نظامی آمریکا در عراق ضروری است. گروه‌های عراقی این اظهارات ترامپ را محکوم و آن را دخالت آشکار در امور کشورشان توصیف کرده اند.

مقامات عراقی بارها خواستار خروج نیروهای آمریکایی از عراق شده‌اند و اخیراً گروه‌های سیاسی عراق تلاش خود را برای تصویب قانون خروج نیروهای بیگانه از این کشور تشدید کرده‌اند.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
مکانیزم پرداخت مالی بین ایران و عراق نهایی شد
مکانیزم پرداخت مالی بین ایران و عراق در جلسه شب گذشته بین رئیس کل بانک مرکزی ایران و رئیس کل بانک مرکزی عراق در بغداد تعیین و جزییات آن به امضا دو طرف رسید.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، همتی که به منظور انجام مذاکرات بانکی به کشور عراق سفر کرده است؛ شب گذشته در دیدار با همتای عراقی خود ضمن ابراز امیدواری درخصوص ارتقای سطح روابط مالی بین دو کشور، گفت: کشور عراق بزرگ ترین شریک تجاری جمهوری اسلامی ایران است و لازمه دوام این ارتباط میان دو کشور، روابط بانکی است.
رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به فرا رسیدن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و ناخشنودی دولت ترامپ از این مهم تصریح کرد: آمریکا با راه انداختن جنگ اقتصادی علیه ایران تلاش گسترده ای برای برهم ریختن اوضاع اقتصادی و سیاسی ایران به عمل آورد اما با تمهیدات اندیشیده شده از سوی جمهوری اسلامی ایران، خوشبختانه توطئه های دشمن خنثی شده و در حال حاضر ثبات لازم بر اقتصاد ایران حاکم است.

همتی در ادامه یادآور شد: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای روسیه، ترکیه، هند و چین و دیگر کشورها به راهکارهای مناسب مالی برای مبادلات دست یافته‌ است. وی گفت: اکنون نیز اطمینان دارم با همکاری دولت عراق و نیز با پیگیری هر چه سریع تر مناسبات اقتصادی و ایجاد کانال مالی پرداخت به نتایج مطلوبی خواهیم رسید.

همچنین در این دیدار علی العلاق، رییس کل بانک مرکزی عراق نیز ضمن خیرمقدم به دکتر همتی، رییس کل بانک مرکزی کشورمان، این دیدار را ادامه توافقات مالی دو کشور خواند و آن را زمینه ساز تقویت همکاری اقتصادی دو کشور دوست دانست. وی گفت بانک مرکزی عراق تمام تلاش خود را برای رفع موانع همکاری های اقتصادی دوکشور به کار خواهد برد.

همچنین براساس توافقات انجام گرفته، بدهی های ناشی از صادرات گاز و برق به عراق براساس دستور پرداخت بانک مرکزی ایران پرداخت یا منتقل می شود و درآمدهای صادرات آتی نیز در همین چارچوب مورد استفاده قرار می گیرد. در این جلسه که بیش از چهار ساعت طول کشید در مورد نحوه انتقال ارز صادرکنندگان خصوصی کشورمان نیز توافقاتی انجام شد که امید می رود با نهایی شدن آن مشکل برگشت درامدهای ارزی صادرکنندگان رفع شود.

انتهای پیام/
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
یک کارشناس اقتصادی مطرح کردظهور منطق جدید روابط مالی؛ طراحی نقشه ارزی جدید در بستر دستاوردهای امنیتی ایران
اگر چه جزئیات چندانی از توافق بین دو رئیس کل ایران و عراق منتشر نشده است اما چارچوب منتشر شده یعنی انتقال با دستور پرداخت بانک مرکزی ایران از بستانکاری قبلی و آتی حتی اگر روی دینار باشد، دستاورد بسیار مهم و به جایی است.

به گزارش خبرگزاری فارس، مجید شاکری کارشناس اقتصادی و مالی نوشت: حد فاصل آغاز سال جدید چینی تا آغاز سال جدید هجری شمسی در سال‌های اخیر روزهای مهمی در سیاستگذاری ارزی بانک مرکزی محسوب می‌شوند. در این دوره عوامل فصلی موثر بر بازار ارز کمابیش سکون می‌یابند و دست بانک مرکزی برای انجام کارهای واقعی و اصلاح نقشه ارزی و ساختار حواله بازتر است.
یکی از بزرگترین حسرت‌های نگارنده در سیاستگذاری ارزی اسفند 96 و تعطیلات عید سال 97 آن است که علیرغم حساسیت شرایط و وضوح شکنندگی و تنش در بازار ارز در سال 97، مهمترین برنامه خارجی رئیس کل بانک مرکزی وقت، دیدار با رئیس بانک مرکزی سوئد بود! برنامه‌ای کاملا بی‌ارتباط با اقتضائات زمان و نقشه ارزی ایران.

خوشبختانه آقای دکتر همتی دیروز( دقیقا در آغاز تعطیلات سال نو چینی و روزهای نخست بازه طلایی سیاستگذاری ارزی) به عراق رفت و مذاکرات مفصل و درستی با طرف عراقی داشت. عراق دقیقا همان جایی است که رئیس کل باید در اولویت قرار می‌داد. هم به لحاظ سهم از صادرات ایران، هم به لحاظ داشتن ارز الصاق شده به دلار با ثبات نسبتا خوب مثل دینار، هم به لحاظ وجود سلیمانیه و تاثیر و تاثرات آن با بازار نقد تهران، هم به لحاظ کانال‌های قدرتمند صرافی بین عراق و اروپای مرکزی، هم از نظر انطباق تقریبا کامل اهداف امنیتی و دلایل بسیار دیگر.

اگر چه جزئیات چندانی از توافق بین دو رئیس کل منتشر نشده است اما چارچوب منتشر شده (انتقال با دستور پرداخت بانک مرکزی ایران از بستانکاری قبلی و نیز آتی) حتی اگر روی دینار باشد، دستاورد بسیار مهم و به جایی است.

نمی‌توانم انکار کنم که به این سفر به موقع به جای درست و با نتیجه صحیح بسیار امیدوارم و فراموش نمی‌کنم که چنین نتیجه مثبتی ضمن دقت نظر مقامات بانک مرکزی ادامه سیاست درست امنیتی ایران در غرب آسیاست.
در مقابل منطق پیشنهادی طرف اروپایی (فروش دستاوردهای امنیتی ایران در غرب آسیا به ازای ایجاد دسترسی‌های کنترل شده حواله‌ای روی یورو) منطق جدیدی در حال ظهور است: ایجاد نقشه ارزی جدید در بستر دستاوردهای امنیتی ایران.
انتهای پیام/
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
مبادلات نفتی ایران با عراق به یورو و دینار انجام می‌شود
رییس کل بانک مرکزی در تشریح ساز و کار انجام معاملات با تجار عراقی گفت: طبق توافق انجام شده، قرار است بانک مرکزی ایران حساب های یورویی و دیناری را داشته باشد و مبادلات گاز و نفت با این حساب ها انجام شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در دومین روز سفر خود به عراق، امروز با روسای بانک‌ها، اعضای اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی عراق دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار، همتی ضمن بر شمردن دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهار دهه گذشته اظهارداشت: آمریکا در دو مرحله سخت ترین تحریم ها را برای ایران به اجرا درآورد و در صدد بود با تضعیف پول ملی، هرج و مرج در ایران را به وجود آورد، اما با همت مسئولان نظام و مردم ایران خوشبختانه توانستیم تورم را کنترل و ثبات را در امور اقتصادی حاکم کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مذاکرات انجام شده با رئیس کل بانک مرکزی عراق گفت: نکته بعدی، روابط ایران با کشور دوست و برادر عراق است. در این راستا دیروز و امروز توافق‌های خوبی با رییس کل بانک مرکزی عراق داشتیم و معتقد هستیم روابط بانکی کلید توسعه روابط اقتصادی دو طرف است.

رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: اراده بزرگی در توسعه روابط دوطرفه در مسئولان عراقی دیدم؛ ضمن آنکه امروز هم نخست وزیر محترم عراق، حمایت قاطعی از مذاکرات دو جانبه و توافق های انجام شده داشتند.

همتی در تشریح ساز و کار انجام معاملات با تجار عراقی گفت: طبق توافق انجام شده، قرار است بانک مرکزی ایران حساب های یورویی و دیناری را داشته باشد و مبادلات گاز و نفت با این حساب ها انجام شود.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه هم اکنون بزرگترین شریک ما، عراق است افزود: صادرکنندگان ایرانی بر اساس توافق‌های انجام شده باید بتوانند از طریق بانک های عراقی فعالیت کنند و در همین راستا نیز بانک های ایرانی می توانند در بانک های عراقی حساب دیناری داشته باشند. بنابراین با این توافق‌ها و موافقت نخست وزیر عراق، روابط بانکی ایران و عراق بسیار قوی تر خواهد شد و گسترش روابط تجاری بین دو کشور براین پایه شکل خواهد گرفت.

وی افزود: شرکت های عراقی هم می توانند در بانک های ایرانی حساب افتتاح کنند و مبادلات خود را با دینار انجام دهند.

در این دیدار رییس اتاق بازرگانی عراق ضمن تاکید بر روابط مثبت دو کشور، به مکانیزم فعالیت شرکت های عراقی و ایرانی اشاره کرد. همچنین رئیس بانک الرشید عراق با ارایه پیشنهاد تاسیس یک شعبه این بانک در ایران گفت: بر اساس چارچوب بانک مرکزی عراق آماده همکاری با شرکت های مالی ایرانی هستیم، در همین راستا نیز درخواست تاسیس یک شعبه در ایران را داریم که در صورت موافقت، این موضوع نقش مهمی در تبادلات تجاری دو کشور خواهد داشت.

همتی در پاسخ به رئیس بانک الرشید در خصوص تاسیس شعبه در ایران گفت: بر اساس توافق‌های انجام شده با پیشنهاد تاسیس و افتتاح شعب بانک های عراق در ایران موافق و معتقد هستم افتتاح شعب بانک های عراقی در ایران می تواند به زنجیره توافق و گسترش آن کمک کند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه جلسات منظم و مشترک طرفین لازم است ماهانه برگزار شود افزود: امیدوارم با توافق و دستورات صریح نخست وزیر عراق شاهد عملیاتی شدن توافق‌های انجام شده باشیم.

انتهای پیام/
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
ترامپ «معافیت از تحریم‌های ایران» را تمدید نمی‌کند

مسئول گروه ایران در وزارت خارجه آمریکا گفت که دولت «دونالد ترامپ» قصد ندارد معافیت از تحریم‌های ایران را تمدید کند.
به گزارش مشرق، مسئول کارگروه ایران در وزارت خارجه آمریکا گفت که دولت این کشور قصد تمدید معافیت‌ها از تحریم‌های ایران را ندارد.
به نوشته وبگاه «قزاق تگ»، «برایان هوک» مسئول گروه ایران در وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با خبرگزاری ژاپنی «ان‌ایچ‌کی» با توصیه به مشتریان نفتی ایران جهت قطع خرید نفت خام از این کشور گفت: «اعلام کرده‌ایم که سیاست ما به صفر رساندن واردات نفت خام ایران در اسرع وقت است. ما در آینده قصد اعطای هیچ‌گونه معافیت از تحریم‌ها یا استثنا قائل شدن در ساختارهای تحریم‌های این کشور را نداریم، خواه این مسئله درباره نفت یا هر مورد دیگر باشد.»
دولت آمریکا پس از خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای، در ماه نوامبر (آبان) تحریم‌هایی را علیه ایران بازاعمال کرد.

دولت آمریکا سپس با اعطای معافیت از تحریم‌های ۱۸۰ روزه به ژاپن و هفت کشور دیگر تا ماهمی (اردیبهشت)، این امکان را داد تا کشورهای یاد شده بدون مواجه شدن با تحریم‌های آمریکا به واردات نفت از ایران ادامه دهند.

منبع: فارس
 

مهدي افضليان

New Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام

به نظرم دلار در محدوده های 12000 تا 12500 تومان نگه داشته می شود. البته ممکن است در انتهای سال با توجه به نیاز به ارز مسافرتی شاهد رشد قیمت باشیم اما تلاش در جهت نگه داشتن قیمت در محدوده ذکر شده ادامه دارد. در واقع با افزایش قیمت نفت و کاهش کسری بودجه این قیمت محتمل تر است.
البته دلار در قیمت های زیر 12000 تومان میتونه گزینه مناسب برای سرمایه گذاری باشه اما رشد قیمتی بعد از این در دلار رو باید در اتفاقات خاص مثل بحران اقتصادی و یا درگیری و جنگ در شرایط فعلی دید.

وب سایت آموزش مهدی افضلیان
 

مهدي افضليان

New Member
کاربر فعال
عضو تازه
اینو خوب اومدی منم با شما موافقم دولت با آزاد سازی نرخ ارز و رساندن آن به نرخ واقعی باعث خواهد شد که کالای خارجی صرفه اقتصادی نداشته و ملت به اجناس داخلی روی آورند و در ضمن با این کار باعث میشه اجناس بنجل چینی از سطح بازار جمع آوری بشه و جای آن را به اجناس خودمون بدهد .
این تفکر اشتباه هست دوست عزیز

زمانی این اتفاق رو شاهد هستیم که اجناس داخل مزیت رقابتی هم داشته باشند. در غیر این صورت شما جنس با کیفیت پایین تر رو به ناچار با قیمت بالا خریداری میکنید.

البته تجربه هم ثابت کرده که زماین که بازار در اختیار بازار داخلی قرار گیرد شاهد رشد بی رویه قیمت هستیم

وب سایت اموزش بورس افضلیان
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
حجت‌الاسلام احمد سالک:
اینستکس کلاه گشادی است که سر ما گذاشته‌اند

گزارش تیم کارشناسی مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره CFT و پالرمو وزارت خارجه را نگران کرده و آنها نیز اعضای مجمع را ترسانده‌اند که اگراین لوایح تصویب نشود ما در لیست سیاه می‌رویم و حساب‌هایمان بسته میشود.
به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام احمد سالک کاشانی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قراردادهایی همچون پالرمو و CFT قراردادهای استعماری است، گفت: وقتی که یک قرارداد استعماری است بی‌تردید باید مقابل آن یک موضع منطقی و دقیق اتخاذ کرد و از هیچ ملامتی در این راه نترسید.
وی افزود: تجربه ما در جریان برجام با آمریکا برای مردم و مسئولین ما روشن است، طرف مقابل زیر بار تعهدات برجامی خود نرفت و رهبری هم فرمودند که اینها بدعهد و دروغگو هستند و این تجربه باید موضع مذاکره‌کنندگان ما با اروپا را روشن کند.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اروپایی‌ها در مذاکراتشان ابتدا کانال مالی (SPV) را مطرح کردند و بعد اینستکس را مطرح کردند و این یعنی یک دفتر حسابرسی در فرانسه تاسیس شود و ریاست آن را یک فرد آلمانی برعهده داشته باشد و علاوه بر اروپایی‌ها چین و هند هم که از ما نفت خریدند پول نفت ما در این شرکت حسابداری نگهداری شود و نکته اینجاست که پول را این شرکت حسابداری به ایران نمی‌دهد و ایران می‌تواند در قبال این پول کالای غذایی، دارویی و تجهیزات بیمارستانی سفارش دهد.
سالک خاطرنشان کرد: نکته جالب اینجاست که هند و چین هم خود نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند و گفتند چرا اروپا از این مساله سود ببرد ایران هر یک از تجهیزات دارویی و پزشکی و مواد غذایی را که بخواهد ما تامین می‌کنیم و اینستکس کلاه گشادی است که در این ماجرا بر سر ما گذاشته می‌شود.
وی افزود: پالرمو و CFT هم تکمیل کننده موضوع تحریم‌ها است، اروپا بیانیه‌ای صادر کرد و در این بیانیه خود عنوان کرد که اگر بنا باشد اینستکس عملیاتی شود باید ایران FATF را تایید و قانونی کند که این درواقع دخالت در کار ما نیز هست.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه اروپا هم مانند آمریکا است و قابل اعتماد نیست اظهار داشت: گزارشی را که گروه کارشناسی مجمع تشخیص مصلحت نظام آماده و به اعضای مجمع ارائه کرده که این موضوع شدیداً وزارت امور خارجه را نگران کرده و آنها نیز اعضای مجمع را ترسانده که اگر شما CFT و پالرمو را تصویب نکنید ما در لیست سیاه می‌رویم و تمام حساب‌هایمان بسته می‌شود.
سالک در پایان خاطرنشان کرد: سوال اینجاست که آیا ما چهل سال است در لیست سیاه نیستیم؟ هستیم بنابراین دلیلی ندارد که بخواهیم چنین کاری کنیم ارزیابی بنده این است که انشاءالله مجمع تشخیص مصلحت به CFT و پالرمو رای نخواهد داد.

منبع: فارس
 
بالا