دست نوشته های بهزاد بهزادی

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
ظهر دوستان بخیر،

مناظره دوم بین دو نامزد ریاست جمهوری هم برگزار شد... این مناظره تا حدودی پایاپای جلو رفت و همانند مناظره اول برنده کاملا مشخصی نداشت... با این حال با توجه به ادامه واکنش ها به فیلم جنجالی سال 2005 ترامپ عملا کلینتون برگ برنده خود را قبل از مناظره رو کرده بود... در مجموع شرایط به نفع کلینتون هست و با توجه به تنها مناظره باقیمانده کار برای ترامپ بسیار دشوار شده است... صحبت های ترامپ درباره توافق هسته ای هم در نوع خود جالب بود و با این دیدگاهی که داره امیدوارم تحت هیچ شرایطی موفق به نشستن بر روی کرسی ریاست جمهوری آمریکا نشه که اصلا مشخص نیست چه بر سر ادامه مسیر توافق خواهد آمد...

بر اساس آخرین نتایج نظر سنجی ها شانس پیروزی کلینتون حدود 85 درصد است که بسیار مطلوب هست این شانس... به عبارتی دیگر می تونیم شاهد تعداد رای های الکترال فراتر از 330 برای کلینتون باشیم که حدود 60 عدد بیشتز از نیازی است که او برای رییس جمهور شدن دارد...

مشخصا ادامه این شرایط به معنای کنار رفتن ریسک سرمایه گذاری در ایران در سالهای پیش رو هست... ریسکی که با برطرف شدن آن توسط انتخاب کلینتون عملا شرکت های اروپایی رو برای ورود به بازار ایران بدون مانع خواهد کرد و تردیدهای فعلی این روزها رو کاملا برطرف میکنه... همین موضوع کافیست تا توجهی خاص به اقتصاد و صنایع پایه ای ایران بشه و عملا فضا برای رشد بازار مهیا بشه...

البته بازار سه ترمز در برابر خود دارد... یکی نرخ سود و بهره بانکی بالاست به خصوص که در انتهای شهریور ماه شاهد جذب سرمایه با سودهای باورنکردنی توسط اکثر بانک ها برای مدتی بسیار محدود و کمتر از یک هفته به صورت خاموش بودیم و این یعنی هنوز بانک ها خواهان جذب سرمایه ولو با سودهای روزشمار 25 درصدی هستند... اما در دراز مدت این موضوع همیشگی نیست و وقتی تورم کنترل شده باشد به تدریج شاهد کاهش نرخ سود هم خواهیم بود... اینکه این دوره گذار چه زمان به طول بینجامد و بانک ها کی به سودهای توافقی بین خود پایبند باشند مشخص نیست... هر چه سود بانکی کمتر بشه به همون میزان شاهد برون رفت از رکود می تونیم باشیم و احیای بازار سرمایه...

مساله دوم بحث یکسان سازی نرخ ارز هست که البته این موضوع تاثیرات مثبت و منفی با هم دارد بر روی گروه ها... در مجموع این اتفاق خوب هست چراکه باعث شفافیت بیشتر درآمد شرکت های بورسی میشه اما با توجه به وزن سنگین شیمیایی ها در بورس و قیمت خوراک آنها عملا یکسان سازی نرخ ارز به ضرر این گروه بزرگ بازار است... در مقابل پالایشی ها منفعت بالایی از این موضوع می برند... البته اینکه نرخ ارز بر روی چه عددی یکسان هم شود خود جای بحث است اما با فرض دلار 3500 تومانی شیمیایی ها لطمه خواهند خورد...

و اخرین ترمز بازار بازگشایی بانکی ها هست... واقعا انتظار میره سرنوشت این گروه حساس به پالایشی های چند سال پیش دچار نشه... هرچه سریع تر وضعیت این گروه مشخص بشه حتی اگر با فشار منفی بر بازار همراه باشه بهتر هست... نقدشوندگی در بازار از اولیه ترین اصول هست و نباید سرمایه گذاران رو با چنین تدابیر ضعیفی از بازار سرمایه فراری داد...

در هر حال با تکبه بر پتانسیل های سیاسی بازار شاید شاهد یک رشد خوب از اواسط ابان ماه باشیم اما مواردی که گفته شد لازمه رشد بازار در درازمدت هست به خصوص موضوع نرخ سود و بهره بانکی... سود و بهره بانکی باید به حوالی 12 درصد برسه تا صنایع ما رونق بگیره و بازار توان گرفتن p/e داشته باشه وگرنه هر صعودی نهایت در حد چند هزار واحد بیشتر نخواهد بود و با نسبت p/e بالای 7.5 برای بورس و فرابورس به صورت توام نمیشه همچنان نسبت p/e حوالی 4 برای سودهای بانکی داشته باشیم...

امیدوارم در سه هفته آینده حداقل بانکی ها بازگشایی بشوند تا کمی ریسک های جانبی بازار کاهش پیدا کنه... اشاره کرده بودم که این هفته بازار بهتری رو می بینیم... الان هم که عملا وارد یک تعطیلات 5 روزه شدیم تا ببینیم بازار در هفته انتهایی مهرماه چگونه خواهد بود...

ارادتمند- بهزاد

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
سلام دوستان،

این پست از دید من اهمیت بالایی داره ازین جهت که می خواهم بر روی بعد مومنتوم بازار صحبت کنم...

قبلا اشاره داشتم که از دید من ورود به بازار در مهرماه باتوجه به نبود پتانسیل های کلان خیلی مطلوب نیست و بازار بیشتر شرایطی نوسانی رو دنبال خواهد کرد... اما در این پست می خواهم به رفتار بازار در روز دوشنبه قبل از تعطیلات 5 روزه اشاره کنم...

مشخصا در چنین شرایطی ما باید شاهد افزایش عرضه ها باشیم اما مشاهده کردیم که بازار عملا با تقاضای مطلوبی نسبت به روزهای پیش از تعطیلات روبرو بود... اینکه این روز رو سیگنال بدونیم از دید بنده مردود هست اما معتقدم رفتار این دوشنبه بازار رو باید در ذهن خودمون حک کنیم چراکه می تونه که سرآغاز باشه... وقتی ما با دید سرمایه گذاری چندماهه وارد بازار میشیم معمولا باید به دنبال تریگر هفتگی باشیم... به همین دلیل به اعتقاد بنده هفته آیند برای بازار حایز اهمیت هست... بدین معنا که اگر همین رفتار فعلی رو در بازار ببینیم که در روز دوشنبه مشاهده کردیم د هفته آبنده هم ببینیم میشه به شروع رشد بازار امیدوار بود...

مشخصا اونچیزی که مهمه افزایش تقاضا توام با افزایش حجم معاملات هست... روز چهارشنبه آینده هم مناظره سوم رو داریم و اخرین فرصت ترامپ برای جبران... به همین دلیل کندل هفته آینده می تونه عملا موید این باشه که آبان خوبی در پیش رو داشته باشیم...

در آبان هم گزارش های شش ماهه رو داریم که من فکر می کنم بهتر از گزارش های سه ماهه هستند و هم اینکه نتیجه انتخابات آمریکا رو که میشه با ریسک پذیری به استقبال اون رفت...

فکر می کنم هفته اول و یا دوم آبان زون ایده آلی برای ورود میتونه باشه و برای اونهایی که خیلی ریسک گریز هستند حتی هفته سوم...

ما داریم بر اساس برطرف شدن ریسک سیاسی انتخابات آمریکا و مهیا شدن شرایط برای ورود شرکت های خارجی وارد بازار میشیم با این ذهنیت که در ماه های آینده شرکت های زیادی به ایران ورود پیدا می کنند... به تکنیکال در این مواقع زیاد اعتقاد ندارم... درسته که بازار به جهت شرایط بنیادی اقتصادی هنوز مهیای رشد نیست اما به جهت سیاسی داده ها داره مهیا میشه...

ارادنمند- بهزاد

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
چهارشنبه عزیزان بخیر،

امروز عاشورا هست و حال و هوای خاص خودش رو داره... امیدوارم دوستان از درس های بزرگی که در این روز تاریخی نهفته است در زندگی خودشون استفاده کنند...

امشب و در این لحظه می خواهم با یک دید کلان تر به سالهای پیش رو نگاه کنم... ببینید دوستان در حال حاضر وضعیت رکودی که در بازارها هست بر هیچ کس پوشیده نیست... برای برون رفت از این رکود دو راه داریم... یا اینکه تورم مجدد ایجاد کنیم و یا اینکه سود و بهره بانکی رو در حدی پایین بیاریم تا سرمایه ها وارد بازارهای موازی بشه مانند آنچه در کشورهای پیشرفته عملا اتفاق می افته...

در اینجا شما اگر سالیانه سود 7 درصدی هم بکنید بسیار سود مطلوب و خوبی به حساب میاد... اگر نگاهی به بازارها بکنیم تنها بازاری که از هر دو حالت فوق می تونه بهره مند بشه بازار بورس هست... در مورد بازار مسکن و یا ارز و سکه مشخصا اگر تورمی بوجود نیاد بسیار بعید هست این بازارها بازدهی خوبی داشته باشند... بازار مسکن دارای لگ و تاخیر بسیار زیادی هست و فعلا هیچ امیدی به رهایی این بازار از شرایط فعلی نداریم و اگرهم رهایی از رکودی در این بازار به آهستگی رخ بده عملا به معنای سوددهی ساخت و ساز همانند گذشته نیست... در مورد بازار ارز و سکه هم تا زمانی که امنیت سیاسی که لازمه امنیت اقتصادی هست در کشور حکمفرما باشه شانس زیادی برای صعود و جهش وجود نداره...

اما وضعیت بازار بورس متفاوت هست... بازار بورس از تورم سود میبره و بعد از بازار ارز و سکه دومین بازاری هست که تحت تاثیر قرار میگیره... این بازار در رویارویی با تورم نه مانند ارز و سکه سرعتی عمل می کنه و نه مانند مسکن تاخیری... پس در مقابله با تورم از بازار مسکن قطعا بهتر است اما در مقابله با کاهش نرخ بهره و سود بانکی از هر دو بازار رقیب بهتر خواهد بود... کاهش نرخ بازدهی سپرده های بانکی اگر در یک رابطه زمانی بلند مدت رخ بده این به معنای پیدایش پتانسیل افزایش قیمت سهام بدون ایجاد تورم هست... می دونم این موضوع برای همه جا افتاده هست اما بگذارید مثالی بزنم...

فرض کنید سود بانکی 20 درصد هست و این یعنی شما به ازای هر 100 تومان سرمایه گذاری در بانک 20 تومان در سال کسب می کنید... حال سهمی در بازار داریم که قیمت اون 100 تومان هست و در سال 20 تومان سود می سازه سهم این شرکت... پس عملا کارآیی این شرکت و این سپرده بانکی مشابه هست و هر دو دارای نسبت پی بر ای 5 هستند... حال اگر سود بانکی 10 درصد شود شما به ازای هر 100 تومان 10 تومان در سال کسب سود می کنید... در این حالت چون سهم شما سود سالیانه 20 تومان می سازد تقاضا برای اون زیاد میشه و قیمت اون از 100 به 200 تومان میرسه... باز شما سهمی دارید که 200 تومان شده و همون 20 تومان سابق رو میسازه چون در میزان فروش و قیمت فروش تغییری بوجود نیومده ( عدم وجود تورم) اما چون سود بازار موازی که بازار پول هست کم شده خود به خود تقاضا برای قیمت سهم بالا رفته و بازدهی 100 درصدی نصیب شما کرده...

با فرض اینکه ما در یک روند رو به بهبود باشیم الان قیمت سهم های ما مفت هست به شرط اینکه به تدریج سودهای بانکی کاهش پیدا کنه... سپرده ها اگرچه فعلا همچنان بازدهی بالایی دارند اما دو ریسک دارند اول اینکه به هر حال زمزمه های کاهش الان ماه هاست همراه اونها شده و دوم اینکه این حجم بالای نقدینگی اگر منجر به تورم ناخواسته بشه همه بازارها منفعت می برند به جز سپرده های بانکی...

به همین دلیل من معتقدم روی کار آمدن فردی مانند کلینتون عملا بازار رو می تونه مهیا برای رشد کنه چون ریسک سیاسی به جداقل خودش میرسه... اما اینکه واقعا این رشد کی استارت بخوره هم به روند کاهش سود بانکی برمیگرده که فعلا مطلوب نیست و هم خیلی دیگر از عواملی که بازار سرمایه رو زمین گیر کرده است... با این حال با دید بلند مدت چند ماه اینور و اونور وارد شدن فرقی نداره... یه چیزی داریم به نام اکوییتی منیجمنت یعنی اینکه شما همه تخم مرغ های خودتون رو در یک سبد نگذارید... روش های متعددی برای این راه و رسیدن به درصدهای اون وجود داره...

اما یک راه ساده اینه که شما سن خودتون رو از 100 کم کنید و عددی که بدست میاد رو وارد بازار بورس کنید و مابقی رو وارد بازار پول که فعلا سود بدون ریسک خوبی میده.... فرضا اگر کسی 1 میلیارد تومان پول داره و سنش 30 سال هست می تونه 70 درصد از سرمایه رو وارد بازار سرمایه و بورس بکنه و 30 درصد رو در سپرده و یا اوراق نگهداری کنه... برای فردی که 50 سال داره و 5 میلیارد پول داره 2.5 میلیارد در بازار پول و 2.5 میلیارد در بازار سرمایه منطقی هست...

البته این فرمول در صورتی هست که از انتخاب کلینتون مطمین بشیم... به نظرم باید منتظر مناظره سوم در چهارشنبه هم باشیم و با ورود به آبان میشه از این فرمولی که گفتم بهره ببرید... شخصا احتمالا در هفته دوم آبان ماه اگر ببینم شرایط مطلوب هست سرمایه رو به صورت 50 درصد 50 درصد بین بازار پول و بازار سرمایه که منظور بازار بورس هست اینجا تقسیم می کنم با یک دید زمانی یک ساله...

ارادتمند- بهزاد

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
عصر پنجشنبه دوستان بخیر،

در روزهای اخیر در مورد بهبود مطلوب شرایط کلینتون حرف های زیادی زده ام... شرایط برای جبران توسط ترامپ خیلی دشوار شده و اگر امروز انتخابات برگزار میشد شانس پیروزی ترامپ زیر 10 درصد بود... در هر حال اختلاف حدودا 7 درصدی که بر اساس آخرین امارها در دسترس هست چیزی نیست که به این سادگی بشه اون رو کاور کرد... مناظره سوم شش روز دیگر برگزار میشه و اگر ترامپ نتونه برگ برنده ای رو کنه عملا دیگه امید چندانی به ریاست جمهوری نباید داشته باشه به خصوص که الان جایگاهش در بین خود جمهوری خواهان هم به شدت ضعیف شده است... اما من معتقدم باید باز هم یک هفته صبر کرد تا ببینیم مناظره سوم چه در خود دارد... اگر از این مناظره هم به سلامت عبور کردیم میشه عملا از هفته بعد از آن که مصادف با آبان ماه میشه و تقریبا دو هفته قبل از انتخابات آمریکا ریسک این موضوع رو کمرنگ بدونیم و از این تهدید به عنوان یک فرصت بهره جست...

متاسفانه دو موضوع بر روی بازار فشار کوتاه و میان مدت میاره... یکی موضوع بانکی ها هست و مجامعی که پیش رو دارند و اینکه نهایتا با بازگشایی اونها چه اتفاقی خواهد افتاد و دیگری موضوع تک نرخی شدن ارز تا پایان سال که اگرچه این شفافیت برای بورس خیلی خوبه اما در کوتاه و میان مدت گروه بزرگی مانند شیمیایی ها رو با خود به سطوح پایین تر می تونه هدایت کنه...

در مقابل این دو پتانسیل منفی، پتانسیل های مثبت هم داریم... مهمترین اون همین وضعیتی که فعلا بر انتخایات آمریکا حاکم هست و احتمال فرصت شدن این موضوع خیلی بیشتر از احتمال تهدید شدن آن است... در عین حال میشه امید داشت دولت این ماه های اخر رو هم که شده بنا به دلایل سیاسی به قشر بازاری توجه بیشتری کنه... ادامه فضای رکود کارنامه اقتصادی دولت رو زیر سوال می بره اگرچه در بعد تورم موفقیت واقعا قابل ملاحظه بوده است... دور دوم ریاست جمهوری روحانی احتمالا تکیه باید بر روی رونق اقتصادی باشه...

در این شرایط و وقتی همه بازار ها رو نگاه میکنم به این نتیجه میرسم که فعلا دو بازار مطلوب هستند.... یکی شرایط بالفعل خوبی داره که همون سپرده های سود ثابت هست که عملا با اوراقی که منتشر میشه و صندوق ها و همچنین طرح های ویژه تا سود موثر 25 درصدی روهمچنان دارند تقدیم سرمایه گذاران می کنند اون هم در شرایطی که عملا تورم و جهش قیمتی نداریم... اما اینکه این شرایط تا کی ادامه پیدا کنه مشخص نیست... اگر کلینتون بشه رییس جهمور و حسن روحانی هم برای دور دوم رای بیاره ما انتظار تنش سیاسی برای ایران نداریم و بر همین اساس بعیده به تورم های آنچنانی برگردیم... در این حالت این سپرده ها همچنان برای صاحبان خود برگ برنده باقی خواهند ماند...

تنها خطر اصلاحات اقتصادی و کاهش واقعی نرخ سود بانکی هست... اگر این اتفاق بیفته اینکه شاهد تورم در ارز و طلا و مسکن باشیم ذهنیتی اشتباه هست چون تورم در اون بخش ها فقط بر اساس ناامنی های اقتصادی و سیاسی رخ میده که حداقل فعلا چنین تصوری برای ایران نداریم... اما این کاهش سود همانطور که دیروز هم توضیح دادم به معنای پتاسنیل افزایش قیمت سهام هست... در عین حال فراموش نکنیم که ورود تدریجی شرکت ها به ایران فضای بازار سرمایه رو بهتر خواهد کرد به خصوص که تضمین چهارساله ای به نام کلینتون بر بازار چتر حمایتی خواهد انداخت و شرکت های خارجی می تونند با برنامه ریزی وارد کشور شوند...

قبلا هم گفتنم که شرایطی وجود داره که یک بازار کاملا برتر از سایر بازارهاست اما الان شرایط به گونه ای نیست که ما الزاما رشد بورس رو خیلی بالاتر از سپرده ها بدونیم... در این شرایط بهترین کار داشتن هر دو مورد در سبد سرمایه گذاری هست... به میزان سرمایه خود نگاه کنید به سن خود نگاه کنید و به درجه ریسک پذریری خود... من در این شرایط به احتمال بسیار بالایی حدود 50 درصد از سرمایه رو از سود موثر 25 درصدی که داره دریافت می کنه وارد بازار می کنم... با چنین شرایطی از پتاسیل هر دو بازار به صورت توام استفاده می کنم هم از پتانسیل فعلی بازار پول و هم از پتانسیل آینده بازار سرمایه... هرچند این تقسیم عملا باعث کاهش سود سرمایه گذاری نسبت به ورود همه سرمایه به بازار برتر یکسال آتی میشه اما کیه که دقیقا بتونه بگه در یکسال آینده بهنرین بازار چه بازاری است؟ هیچ کس...

در نهایت من این هفته رو هم صبر می کنم... معتقدم هفته انتهایی مهر ماه هفته خوبی برای بازار هست و احتمالا یک کندل هفتگی خوب شکل بگیره... قبلا اشاره کردم که من از علم تکنیکال فقط به منظور تعریف پلان ترید و نقاط ورود به بازار و خروج از آن بهره می برم... با کمال احترام به دوستان تکنیکالیست اما معتقدم پیش بینی بازار بر اساس تکنیکال عمدتا تصویری اشتباه از واقعیت هاست... در هر صورت بازار یا پایین میاد یا بالا میره و تکنیکالیست ها معمولا گول اون 50 درصدی رو می خورند که درست پیش بینی کرده اند غاقل از اینکه بر الاکلنگ احتمالات سوار هستند... در بنیادی هم احتمالات داریم... کلا تو بازارهای مالی چیزی به نام پیش بینی ندارم و هرآنچه میگیم شرایطی هست که یک احتمال رو قوی تر از دیگری میکنه...مثلا فرض کنید ایران با چین در آزادی بازی داره... خب احتمال برد ایران بیشتره... این همون تحلیله که میگیم چون ایران در خانه خود بازی داره و چون در چند بازی اخیر این نتیجه رو گرفته و چون این ارنج تیمی رو داره احتمالا برنده بازی خواهد بود... اما همه می دونیم که در عمل شاید چین بر خلاف روند بازی یک گل بزنه و برنده بیاد بیرون... به همین راحتی...

اینکه فکر کنید پترنها و الگوها و روش های تحلیلی اینده بازار رو باید تعیین کنه فقط و فقط ریشه در خام بودن دیدگاه های اون تحلیلگر داره... چه بسا تحلیلگرانی که بالای ده سال سابقه دارند و کانال های چند هزار نفری رو اداره می کنند اما در عمل در اولین پیچ گیر افتاده اند... کسی که معتقد باشه بازار رو میشه پیش بینی کرد و بالای ده سال سابقه داره الان باید در یک کاخ در جنوب فرانسه باشه و چنین فردی علی القاعده فرصت فعالیت های جانبی در بازار رو نباید داشته باشه... در هر حال چشماتون رو باز کنید...

اگر فرض کنیم فضای مساعدی بر بازار در ماه های آتی حاکم بشه احتمال می دهیم بازار رشدی 25 تا 40 درصدی بکنه و در این روند صعودی میشه با انتخاب سبد خوب بهتر از کلیت بازار هم حرکت کرد... اگر هم چنین نشد با این ذهنیت که بازار جای زیادی برای ریزش نداره بخش سود ثابت پرتفوی شما به داد شما خواهد رسید و حداقل از تورم ده دوازده درصدی عقب نخواهید ماند...

در پست بعدی تصویر تکنیکال ماهیانه بازار رو بدون هیچ توضیحی خواهم گذاشت...

بدرود- بهزاد

مطالب این تحلیل در کانال شخصی هم قرار داده شده است...

davod67

Well-Known Member
کاربر فعال
دوست عزیز لطفا یه سبدی معرفی کن ببینیم قبل انتخابات کدوم گروه میتونه بترکونه؟؟؟؟؟؟

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
صبح زیبای جمعه دونستان بخیر،

در مورد روند انتخاب شدن رییس جمهور آمریکا قبلا توضیحانی داده بودم... اصولا در هر ایالت هر کس بیشتر از نیمی از آرای الکترال مردمی رو بدست بیاره کل آرای الکترال اون ایالت به نام اون کاندیدا درج میشه... بنابراین فرقی نمی کنه که شما در مثلا فلان ایالت رای 99 درصدی بیارید یا رای 51 درصدی... در هر دو حالت کل رای های الکترال اون ایالت به نام شما نوشته میشه...

مشخصا 11 ایالت هستند که وضعیتی تقریبا برابر برای دو کاندید دارند و در 40 ایالت دیگر از همین الان مشخص هست که رای الکترال کدام یک به جمهوری خواهان میرسه و کدام یک به دموکرات ها...

روند مناظرات و اتفاقات یک ماه اخیر به گونه ای بوده که تعداد رای های احتمالی الکترال برای کلینتون به فراتر از 330 رای رسیده... یعنی 60 رای بیشتر از آنچه برای رییس جمهور شدن مورد نیاز هست... اما این پایان کار نیست... اگر به نموداری که گذاشتم دقت کنید می بینید که در همین چند ماه در دو مقطع ترامپ در عرض چند هفته به کلینتون رسیده و حتی برای مقاطعی رای های الکترال بیشتری رو در سبد خودش دیده... با توجه به تلرانسی که داریم قبلا هم گفتم که تنها در صورتی ورود به بازار رو قبل از انتخابات منطقی می دونم که شانس یک کاندیدا فراتر از 65 تا 70 درصد باشه یعنی حداقل رای الکترال 300 تایی رو براش متصور باشیم ( 30 عدد بیشتر از آنچه مورد نیاز هست)...

مناظره سوم مهم هست و باید دید این چهارشنبه شب ترامپ زخم خورده که دیدگاهش در مورد زنان در روزهای اخیر به شدت بهش آسیب زده چیزی تو چنته داره یا نه... هر اتفاقی می تونه بیفته... اتفاقی که همانند گذشته چارت مجددا ترامپ رو رقیبی سرسخت کنه...

معتقدم گذشته این چارت و نوسانات آن به ما داره این هشدار رو میده که علیرغم شرایط خوب برای ریسک کردن عجله نکرد به خصوص که مناظره سوم و اخرین مناظره پیش رویمان هست... علی القاعده با اتمام این مناظره اگر اتفاق بدی برای کلینتون نیفته میشه امیدوار بود کار برای ترامپ تمام شده باشه...

این هفته استراتژی صبر و رصد کردن بازار رو داریم با این توضیح که شخصا انتظار هفته ای خوب برای بازار دارم که می تونه کندل تریگر هفتگی رو شکل بده... ببینیم چی پیش میاد...

بدرود- بهزاد

پیوست ها

• 44.2 کیلوبایت بازدیدها: 336

fanos

Well-Known Member
کاربر فعال
سلام جناب اقای بهزادی
باکمال احترام به نظراتتون درمورد انتخابات امریکا ترامپ برنده بازی خواهد شد

میگن یک روز ابرهام کینکن داشت با خدا صحبت میکرد پرسید ای خدا میشه یک روز یک سیاهپوست رئیس جمهور امریکا بشه خدا میگه میشه ولی عمرتو کفاف نمیده که ببینی
دوباره سئوال میکنه ای خدا ایا یک زن میتونه رئیس جمهور امریکا بشه خدا میگه شاید بشه ولی عمر من کفاف نمیکنه که اون روز و ببینم

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
سلام دوست عزیز،

اینکه نظر شما برنده شدن قطعی ترامپ هست در نوع خودش جالب هست... در هر صورت بنده با این دیدگاه و با این قطعیت اصلا موافق نیستم...

هر احتمالی رو قطعا باید در نظر داشت و هدف از این تحلیل ها و دنبال کردن اتفاقات هم همین هست که بتونیم گزینه محتمل تر رو تشخیص دهیم... بر اساس اطلاعات فعلی شانس پیروزی کلینتون در برابر ترامپ 90 به 10 درصد هست اما در هر حال به قول شما همون 10 درصد هم شاید اتفاق بیفته...

اصولا در این اتفاق ها چیزی به نام قطعیت نداریم و ما سعی می کنیم گرینه محتمل تر رو حدس بزنیم و اگر این احتمال قوی بود بر پایه آن وارد بازار مطلوب بشیم... اگر هم احتمال برنده شدن نزدیک بود خب بهتره صبر کنیم تا نتیجه مشخص بشه...

با صحبت هایی که ترامپ و صریح تر از اون معاونش در مورد برجام کرده اند اگر ایشون انتخاب بشه قطعا بازار بورس با فشار نزولی شدیدی روبرو خواهد شد و ریزش شدید در بازار برای چند هفته رو تجربه خواهیم کرد...

به هر حال من فعلا بدبین نیستم به شرایط و بر خلاف دیدگاه شما احتمال بسیار بالایی می دهم که کلینتون رییس جمهور بعدی باشه... اما باز هم باید دنبال کرد بازی رو و به خصوص دید در مناظره سوم طرفین چه برگهایی برای برنده شدن دارند...

ارادتمند- بهزاد

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
مجددا سلام،

معمولا اینکه بدونیم آمارها و تحلیل هایی که وجود داره تا چه اندازه درست هست گاها کاری دشوار به نظر میرسه.... اما یکی از بهترین راه ها مراجعه به بنگاه های شرط بندی هست... این بنگاه ها به دلیل اینکه مستقیما با پول های درشت و شرط بندی سروکار دارند تیم هایی بسیار تخصصی دارند که به صورت مداوم آخرین وضعیت ها رو کنترل می کنند و بر اساس اون میزان درصد رو معین می کنند...

در همین لحظه که با شما دارم صحبت می کنم برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این درصدها بدین صورت هست... برای هیلاری کلینتون 1.16 بدین معنا که کسی اگر 100 دلار شرط ببنده و کلینتون برنده بشه 16 دلار برنده میشه ( 16 درصد سود) و برای دونالد ترامپ 6 بدین معنا که کسی اگر 100 دلار شرط ببنده و ترامپ برنده بشه 500 دلار برنده میشه ( 500 درصد سود)... این اعداد بر اساس انتظار واقعی جامعه از نتیجه نهایی است که البته مدام آپدیت میشه... فعلا آمار بنگاه های شرط بندی هم تایید کننده همان احتمال برد 90 درصدی کلینتون هست...

با این حال سه هفته نفس گیر داریم همچنان و در چهارشنبه این هفته هم مناظره سوم رو داریم... قبلا هم گفتم که از دید بنده اگر مناظره سوم ختم به خیر بشه ریسک پذیرها می تونند در هفته اول و یا دوم آبان با دید سرمایه گذاری یکساله وارد بازار شوند و ریسک گریزان می تونند در هفته سوم آبان و یا حتی هفته چهارم و بعد از مشخص شدن رییس جمهور آتی وارد شوند... این موضوع به درجه ریسک پذیری افراد برمیگرده... من معمولا فردی ریسک گریز هستم اما شانس 90 درصد اونقدر زیاد هست که اگر مناظره سوم هم تغییری در شرایط نده به احتمال قوی در هفته اول آبان ماه پرتقوی بورسی خودم رو خواهم بست...

ارادتمند- بهزاد

fanos

Well-Known Member
کاربر فعال
سلامی دگر
دوست گرامی کسانی که وارد عالم سیاست امریکا میشن قانون نانوشته ای دارن که میگه منافع امریکا مقدم برمنافع حزبیه منافع حزب مقدم بر منافع کاریی یا شرکتی که داره منافع شرکت مقدم بر منافع شخصی است حالا خانم کلینتون تمام اصول وزیر پا گذاشته میخواد به هر قیمتی که شده رئیس جمهور بشه که نمیشه درمورد شرط بندی ونظرسنجیها فقط پوله که کار میکنه یک مثلی خودمان داریم که میگه پول داشته باشی میتونی روی سبیل شاه نقاره بزنی

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
سلامی دگر
دوست گرامی کسانی که وارد عالم سیاست امریکا میشن قانون نانوشته ای دارن که میگه منافع امریکا مقدم برمنافع حزبیه منافع حزب مقدم بر منافع کاریی یا شرکتی که داره منافع شرکت مقدم بر منافع شخصی است حالا خانم کلینتون تمام اصول وزیر پا گذاشته میخواد به هر قیمتی که شده رئیس جمهور بشه که نمیشه درمورد شرط بندی ونظرسنجیها فقط پوله که کار میکنه یک مثلی خودمان داریم که میگه پول داشته باشی میتونی روی سبیل شاه نقاره بزنی
دوست عزیز،

تو این یکی دو دهه ای که تو بازارهای مالی جسته گریخته فعال هستم دو سه تا مورد رو خیلی خوب فهمیدم که سعی کردم همیشه بهش توجه داشته باشم...

اول اینکه تا جایی که میشه ساده تحلیل کنم... حالا چه این تحلیل در سطح کلان باشه چه در سطح خرد... ساده نگریستن به موضوعات به من به شخصه خیلی تو زندگیم کمک کرده... منظور از ساده نگریستن درواقع دیدن اونچیزی هست که ملموسه و واقع بینانه هست... لقمه ای که میشه راحت تو دهن گذاشت رو چرا باید دور سر چرخاند! با همین نگاه ساده بود که ارز 1000 تومانی خریدم و در 3500 تومان فروختم و سکه 700 تومانی خریدم و در یک میلیون و چهارصد فروختم... با همین نگاه ساده بود که در ابتدای سال 92 وارد بازار بورس شدم و حوالی یکشنبه سیاه با اعلام سیگنال خروج از بازار خارج شدم و وارد سپرده بانکی شدم... البته در این میان قطعا تحلیل هایی هم بوده که درست از آب در نیامده اما غالبا بدون سود و ضرر بوده و معمولا بنده در بازارهای مالی همیشه به حفظ اصل سرمایه اعتقاد بالایی دارم و وقتی بازار در جهتی که انتظار دارم حرکت نمی کنه و پتانسیل ها کمرنگ میشه بدون تعصب روی بازاری دیگر شیفت می کنم...

دوم اینکه به این موضوع اعتقاد دارم که هر چیزی چه در دنیای اقتصاد و چه در دنیای سیاست امکان پذیره... پس ما همیشه با احتمالات روبرو هستیم و بنده حتی احتمالات با درجه وقوع کم رو هیچ زمان نفی نمی کنم... این موضوع باعث میشه بتونید مدیریت سرمایه و پرتفوی درستی داشته باشید و همه وجوه یک ماجرا رو ببینید...

سوم هم نداشتن تعصب و همراه بودن با بازارهاست... از دید من شرایط این لحظه کاملا به نفع کلینتون هست و اگر انتخابات امروز برگزار میشد کلینتون احتمال موفقیت بالای 90 درصد داشت... حالا اینکه آیا سکه میچرخد یا خیر رو زمان مشخص می کنه و اگر بنیادهای سیاسی و یا اقتصادی تغییر کنه قطعا باید همسو با اونها بشیم چون در جریان بازارها جایی برای تعصب وجود نداره و اصل همسو شدن با امواجی هست که شکل میگیره... چه بسا در همین سه هفته باقی مانده ورق برگرده و همه چیز اینبار به نفع ترامپ بشه...

در نهایت بگم که این تحلیلی که شما از خانم کلینتون دارید که میگید همه اصول رو زیر پا گذاشته و به همین دلیل اجازه نمی دهند رییس جمهور بشه، رو بنده در جایی نخوانده ام و وقتی تحلیل های تحلیلکران سیاسی شناخته شده شبگه ها و کانال های خبری رو می خونم با چنین موضوعی روبرو نشده ام... اون چیزی که فعلا خیلی وزن پیدا کرده اینه که در یازده ایالتی که رای اونها بینابین هست فعلا در نه ایالت نظرسنجی ها حکایت از پیشروی کلینتون دارد... و البته در اون دو ایالت دیگر احتمالا افرادی همانند شما فکر می کنند...

در هر حال من به شما پیشنهاد می کنم اگر اینقدر مطمین هستید خونه و زندگی خودتون رو بفروشید و روی برنده شدن آقای ترامپ بگذارید و در یک شب سرمایتون رو شش برابر کنید...

ارادتمند- بهزاد

profitbourse.ir

Active Member
کاربر فعال
عضو تازه
درود جناب دکتر بهزادی گرامی آیا با بنده هم عقیده هستید که این دور از انتخابات آمریکا مهم ترین انتخابات تاریخ این کشور

و حتی شاید یکی از مهم ترین انتخابات تاریخ کل سیاسی جهان هست ؟؟؟

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
ظهر دوستان بخیر،

بازار امروز عمدتا تجت تاثیر دو عامل قرار داشت که باعث افزایش فشار فروش ها شد... اولین موضوع اینکه هفته انتهایی مهرماه هست و طبیعتا مهلت تسویه حساب اعتباری هاست... اما مهمتر از اون به اعتقاد بنده عدم رسیدن به نتیجه ملموس در نشست دیروز در ارتباط با سوریه بود...

البته این پیش بینی رو داشتیم که این نشست منجر به توافق خاصی نشه...

یک موضوع رو در مورد سوریه به دوستان عرض کنم و اون اینکه ماجرای سوریه، ماجرای دیروز و امروز نیست... الان چند سال هست وضعیت بحرانی رو در سوریه شاهد هستیم... این ذهنیت که تصور کنیم عدم رسیدن به توافق در مورد سوریه به ضرر ایران هست کلا مردود هست... اگر به خاطر داشته باشید بازار بورس حتی در تابستان سال 92 که آمریکا اعلام رسمی حمله نظامی به سوریه را مطرح کرد هم مقاومت خوبی از خودش نشان داد و آنطور که باید و شاید ریزشی در بازار نداشتیم... بنابراین من معتقدم اتفاقاتی که در منطقه مانند سوریه، عراق و یمن داره میفته اصلا ریسکی برای بازار ایران نیست و اتفاقا اینها از دید من فرصت هایی هستند که داره نصیب ایران میشه... همینکه ایران به عنوان یکی از مهم های این قضیه در نشست شرکت می کنه نشان از ارتقا ارزش سیاسی این کشور داره...

در مجموع معتقدم بازار کمی بیش ار حد نسبت به عدم نتیجه دادن نشست برای آتش بس در سوریه واکنش نشان داده است و طبیعی هست زمانی که این موضوع روشن بشه که این اتفاق هم همانند این همه خبر دیگر در مورد سوریه در این سالهاست تاثیرش ناپدید میشه...

فعلا روند نوسانی بازار ادامه داره و بازار فاقد جهت مشخض هست اما یادمون نره که نزدیک ترین اتفاق هاب واقعی به بازار گزارش های شش ماهه هستند و همچنین انتخابات آمریکا... بعد از اون هم روند تک نرخی شدن ارز...

عواملی مانند تسویه حساب اعتباری ها و یا عدم نتیجه دادن نشست سوریه برای آتش بس فقط قادر به ایجاد ریز موج هایی بسیار کوچک هستند نه بیشتر... در هر حال استراتژی من تا انتهای هفته رصد کردن بازار هست چون چهارشنبه مهم هست... ترامپ پیشنهاد داده هر دو کاندید تست دوپینگ بدهند... وقایع انتخابات امسال و مناظره ها دقیقا آدم رو یاد مناظره های سال 88 ایران می اندازه...

بدرود- بهزاد

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
عصر دوستان بخیر،

فشارهای ناشی از عدم دست یابی به توافق در مورد آتش بس سوریه و همچنین فرا رسیدن مهلت تسویه حساب اعتباری ها بازار رو درنهایت منفی کرد... با این حال فعلا ریسک بزرگی در بازار نداریم...

علی القاعده انتظار داریم در نیمه اول آبان ماه شرایط مساعد تری برای ورود به بازار مهیا بشه و از قبل هم اشاره کرده بودم که ماه مهرماه ماه بورس نیست ( بگذریم از معدود نمادهایی که رشدی خوب داشتند)... کلیت بازار در ماه مهر در فضای انتظار بود کماکان...

آبان ماه اهمیت بالایی دارد... انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رو داریم... گزارش های شش ماهه شرکت ها رو داریم... و اگر خدا بخواهد تعیین تکلیف بانکی ها رو... د راینکه بازگشایی سه نماد مهم بانکی که همه جز سی شرکت بزرگ بورس هستند فشار فروش بر این گروه و کلیت بازار ایجاد میکنه شکی نیست اما در هر حال مرگ یک بار و شیون هم یک بار... هر چه این اتفاق زودتر بیفتد فشار نزولی سریع تر گرفته خواهد شد...

فعلا بازار رو هفته به هفته رصد میکنیم تا ببینیم چه شرایطی داره... قبلا هم گفتم بسته به درجه ریسک پذیری فرد میشه هفته اول، دوم و یا حتی هفته های سوم و چهارم آبان ماه وارد بازار شد... فعلا خیلی برامون مشخص نیست چه چیزی پیش رویمان هست اما اصلاحات مقطعی از دید من خیلی جای نگرانی نداره و حتی شاخص می تونه به حوالی 75 هزار واحد هم برسه طی روزهای آتی...

به این دلیل که ما بر اساس کندل هفتگی تریگر عمل می کنیم تا زمانیکه بازار شرایط مطلوبی به جهت ورود پیدا نکنه عملا تشکیل پرتفو نخواهیم داشت اما از دید من بازار در شرایط و زون خوبی است... زونی مشابه مهر سال 91... درسته که حرکت اصلی بازار در سال 92 اتفاق افتاد اما پیش جرکت بازار در سال 91 و نیمه دوم آن بود... امسال هم من شرایط رو تا حدودی مشابه می بینم با این توضیح که پتانسیل رشد بازار بسیار کمتر از سال 92 هست اما در این فضای رکود سود 25 تا 40 درصدی بازار سودی بسیار قابل تامل و مطلوب برای یک سال اتی می تونه ارزیابی بشه... خیلی به تکنیکال برای پیش بینی بازار اعتقادی ندارم اما به نظرم حتی اگر بازار 2 تا 3 هزار واحد هم بریزه در کلیت اون تفاوتی ایجاد نمی کنه...

تصویر تحلیل تکنیکال رو در کانال شخصی قرار می دهم...

ارادتمند- بهزاد

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
عصر دوستان بخیر،

در این پست بدون توجه به بنیادهای بازار و اینکه به چه سمتی سوق پیدا کنیم دو سناریوی محتمل بازار رو از دیدگاه تکنیکال بررسی می کنم... دو سناریو که احتمال وقوع اونها در بعد تکنیکال بیش از سایر گزینه هاست...

سناریو اول:

در سناریو اول که سناریو چندان ایده الی برای بورسی ها نیست ما با یک اصلاح کلاسیک روبرو هستیم که موج انتهایی این اصلاح همچنان ادامه داره و شاخص رو به حوالی کلاستر نهایی در عدد 70 هزار واحد سوق میده... مشخصا ریزش 7 هزار واحدی بازار در چندماه آینده که منجر به این سناریو بشه نیاز به دلایل بنیادی بد برای بازار داره...

سناریو دوم:

در سناریو دوم که سناریوی مطلوب تری برای بازار هست ما با یک اصلاح کامپلکس روبرو هستیم که موج انتهایی این اصلاح که در مراحل پایانی و هفته های پایانی است شاخص رو به حوالی کلاستر نهایی در عدد 75 هزار واحد سوق میده... مشخصا ریزش 2 هزار واحدی بازار در هفته های آتی که منجر به این سناریو بشه می تونه به دلیل ریسک گریزی بازار در هفته های قبل از انتخابات باشه...

تصویر هر دو سناریو رو ارایه دادم... به اعتقاد من انتخاب ترامپ ما رو به سمت سناریو اول و انتخاب کلینتون ما رو به سمت سناریو دوم سوق خواهد داد...

توضیحات تکمیلی در کانال قرار داده شده است...

ارادتمند- بهزاد

پیوست ها

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
عصر عزیزان بخیر،

برگردیم بر سر اصلی ترین موضوعی که بورس در آینده نزدیک با اون دست و پنجه نرم می کنه... در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تغییر عمده ای در پیش بینی ها و نظرسنجی ها اتفاق نیفتاده و همچنان کلینتون با برتری 90 درصدی به جهت شانس پیروزی جلوتر از ترامپ 10 درصدی هست... کمی بیشتر از 48 ساعت دیگر مناظره سوم بین دوکاندید برگزار میشه... این مناظره آخرین مناظره بین این دو هست و از دید من یک جورایی آخرین فرصت ترامپ که در یک دیدار حضوری بتونه کلینتون رو به چالش بکشونه...

اون چیزی که فعلا مشهوده اینه که ترامپ هنوز برگ برنده ای نداره... به همین دلیل دنبال نقطه ای برای ضربه زدن میگرده... بعد از اینکه پیشنهاد خنده دارش در مورد گرفتن آزمایش دوپینگ با بی تفاوتی روبرو شد حال داره عنوان می کنه که دموکرات ها در انتخابات تقلب می کنند... این اتفاق اگرچه در نگاه اول تهاجمی نشان میده اما درواقع بیانگر این هست که خود ترامپ هم از همین الان شکست رو یک جورایی پذیرفته...

در هر حال وظیفه من و شمای سرمایه گذاری پیش بینی نتیجه نیست بلکه بهره گرفتن از اون هست... فعلا در انتظار آخرین مناظره هم می نشینیم و ببینیم آیا بر خلاف دومناظره اول و دوم ترامپ کاری از پیش خواهد برد یا خیر؟ دو روز دیگر متوجه می شویم...

تکرار مکررات است اما باز هم می گویم...خیلی ها کلینتون رو گزینه ای بدتر از اوباما برای ایران می دونند... من معتقدم این مقایسه از پایه اشتباه هست... در آمریکا ما یک دو قطبی شدید داریم... کلینتون بدون توجه به اینکه چه دیدگاهی در مورد ایران و یا اسراییل داشته باشه از دستاورد دولت اوباما که همون برجام هست حمایت می کنه و عملا مانع از این میشه تا کنگره ای که همه جوره خواهان از بین رفتن این توافق هست بتونه کاری بکنه... روی کار آمدن اون یعنی تضمین چهارساله برجام و این یعنی فرصتی چهارساله به شرکت هایی که ریسک گریز بوده اند تا به الان... در یک کلام از دید من این اتفاق باعث واقعی شدن ورود شرکت ها و موسسات خارجی به ایران میشه... انتخاب کلینتون در انتخابات آتی ایران هم موثر هست و میشه پیش بینی کرد در صورت این اتفاق ما شاهد حضور مجدد حسن روحانی در سمت ریاست جمهوری باشیم به خصوص که راه برای وی با کنار زدن احمدی نژاد توسط رهبر پیشاپیش سهل تر شده است...

از این دو انتخابات مهم که بگذریم مهمترین اتفاق بازار در نیمه اول آبان ماه گزارش های شش ماهه هست... جایی که در حالت کلی اگرچه انتظار رشد معجزه آسا نداریم اما انتظار بهبود نسبت به گزارش های سه ماهه هست...

اما موارد دیگری هم وجود داره... در بعد سیاست خارجی بنده هیچ ریسکی چه در عراق و چه در سوریه و چه در بحرین برای ایران در حال حاضر نمی بینم و به نظرم بدبینی بیجهت در این مورد نباید داشت... جنگ سیاست ها سالهاست در جریانه و خاص دیروز و امروز هم نیست و اینکه تصور کنیم طرفین رویارویی نظامی خواهند کرد نشان از عدم پختگی و درک سیاسی داره... این بازی های سیاسی برای تعادل منطقه ای لازم هست و برای حضور قدرت ها در منطقه...

یک مورد دیگر گروه بانکی ها هستند که وزن سنگینی هم دارند و نمادهای اصلی اونها بسته هست... اینکه چه زمان بازگشایی بشوند و با بازگشایی چه تاثیری روی خود و گروه و بازار بگذارند مشخص نیست... در هر حال امیدوارم با مدیریت منطقی این فشار به حداقل خودش برسه...

وضعیت بازار رو هم که داریم می بینیم... فعلا آماج نوسانگیری هست... با این حال معتقدم نیمه دوم می تونه استارت یک رشد خوب برای کلیت بازار باشه... باز هم یادآوری می کنم که در پاییز شال 91 هم کسی نمی دونست چه اتفاقاتی برای بازار قرار هست بیفته و خیلی ها سرمایه هاشون در کمتر از یک سال چند برابر شد... البته این یک قیاس مع الفارغ هست چون پتانسیل های رشد بازار به اندازه سال 91 و 92 مشهود نیستند اما همین انتخابات های پیش رو و ایجاد آرامش اقتصادی کشور می تونه سرآغاز فصلی جدید برای بازار سرمایه باشه تا سودی به مراتب بهتر از بازارهای موازی رو در اختیار اهالی خود بگذاره...

مطلب قابل عرض دیگری نیست و فعلا فقط بازار رو رصد می کنیم تا شرایط برای ورود مهیا تر بشه... شاید در هفته های ابتدایی آبان ماه...

بدرود- بهزاد

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
شب دوستان بخیر،

حدود شش ساعت دیگر مناظره سوم رو پیش روی خودمون داریم که عملا برگ های آخر برنده دو طرف احتمالا رو خواهد شد...

اما در این پست می خواهم از منظر الیوتی به چارت نگاه کنم... در چند نوشته قبل تر دو سناریوی محتمل تر رو گفتم... در هر دو سناریو ذهنیت بنده این هست که موج صعودی سال گذشته موج اول از یک سیکل پنج موجی هست که در سطح بالاتر این موج رو 5 بزرگ می دونم که بعد از اصلاح موج 4 که دو سال به طول انجامید در سال گذشته شروع شده است...

در ادامه و با ورود به سال جاری شاهد روند اصلاحی بودیم که بنده این موج رو موج دوم از این سیکل 5 تایی صعودی می بینم... ساختار درونی این موج هم می تونه به صورت اصلاح کاملا کلاسیک باشه که انتهای اون حوالی 70 هزار واحد هست و هم می تونه اصلاح کامپلکس باشه که انتهای اون حوالی 75 هزار واحد هست... با این حال قبل از شروع هفته جاری اشاره کردم که کندل این هفته برای بازار یکجورایی مهم هست... اگرچه بازار هنوز روند قدرتمند خودش رو شروع نکرده اما من تصور می کنم کندل این هفته می تونه آرامش قبل از طوفان برای بازار باشه...

نمیگم الزاما این استارت در هفته آینده اتفاق میفته و هیچ بعید نیست روند آهسته و نوسانی بازار باز هم ادامه پیدا کنه اما فکر می کنم به انتهای این اصلاح نزدیک هستیم اگر تا بحال به پایان نرسیده باشه...

در صورتی که شاخص کل بتونه 78840 واحد رو با یک کندل قدرتمند به سمت بالا بشکونه از دید من احتمال پایان پذیرفتن موج دوم این سیکل پنج موجی بسیار بالا میره...

قطعا دوستان بهتر می دونند که موج سوم این سیکل بیشترین انرژی رو در خودش داره که با بررسی مقدماتی روی اهداف اون تا حوالی 100 هزار (حالا کمی بالاتر یا پایینتر) خواهد رفت...

بر همین اساس تصویر تکنیکال چارت رو بر اساس شمارش محتمل الیوتی قرار می دهم با این توضیج که بعید نیست سورپرایز شویم و به جای دو سناریو قبلی که قبلا توضیح دادیم با این سناریو چدید روبرو باشیم... سناریویی که از دید من سیگنال ورودش شکسته شدن 78840 هست... باز هم تاکید می کنم که ورود به بازار رو هنوز مناسب نمیدونم اما احساس می کنم بسیار نزدیک به نشانه آن هستیم... شاید اواخر هفته آتی زمان ایده آلی برای ورود به بازار با دید شش ماه تا یکساله باشه... اگر 78840 واحد به سمت بالا بشکنه به احتمال بسیار بالایی حدود چهل درصد تا نیمی از سرمایه رو به بازار بورس اختصاص خواهم داد... اگرچه من اصلا با دید نوسانگیری وارد بازار نمیشم و با یک هدف شش ماهه تا یکساله به بازار وارد خواهد شد اما ورود در زمان ایده آل می تونه در قبال ریسک کمتر ریوارد بالاتری رو نصیب کنه... به همین دلیل بلیط رفت و برگشت با تاریخ باز گرفته ام که به محض اینکه سیگنال ورود از دیدم ظاهر بشه شبانه به ایران بیام و کارهای لازم رو برای ورود سرمایه انجام دهم...

تصویر الیوتی رو هم قرار می دهم... باز هم تاکید کنم که رشد احتمالی پیش رو قابل قیاس با سال 92 نیست اما حتی یک رشد 30 تا 40 درصدی در قیاس با بازدهی های بازارهای موازی بسیار بسیار مطلوب برای بنده هست...

این مطلب در کانال فردی هم درج شده و در صورت قصد ورود به بازار بلافاصله این موضوع رو از طریق کانال اعلام می کنم... فعلا همانند شکارچی هستیم که داره شکار رو رصد می کنه ببینه آیا موقعیت بهتری می تونه برای تریگر پیدا کته یا خیر!

ارادتمند- بهزاد

technicaler

Well-Known Member
کاربر فعال
سلام

با تشکر از اطلاعات خوبی که در اختیار می گذارید.
دوتا سوال از خدمت شما داشتم.
1-آیا دیتای شاخص از سال 68 را شماره گذاری کرده اید.یا ابتدای موج 3 را جلوتر گرفته اید؟
2-موج a اشکال شرعی دارد.ز یرا از 5 موج تشکیل شده.اصلاح باید سه موجی باشد.
ممنون می شوم توضیح بفرمایید .
متشکرم.

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
سلام

با تشکر از اطلاعات خوبی که در اختیار می گذارید.
دوتا سوال از خدمت شما داشتم.
1-آیا دیتای شاخص از سال 68 را شماره گذاری کرده اید.یا ابتدای موج 3 را جلوتر گرفته اید؟
2-موج b اشکال شرعی دارد.ز یرا از 5 موج تشکیل شده.اصلاح باید سه موجی باشد.
ممنون می شوم توضیح بفرمایید .
متشکرم.
سلام

ممنون از شما...

درمورد تاریخ بازار خیلی به عقب نرفته ام... از دید من سال 91 و 92 یک موج پیشرو یکساله داشتیم که در ادامه با یک موج اصلاحی دوساله همراه بود و حال باز در یک موج پیشرو هستیم... این سه موج به ترتیب از دید الیوتی 3، 4 و 5 هستند... موج 5 که الان تو اون هستیم بین یک سال تا 18 ماه می تونه طول بکشه و می تونه شاخص رو در حالت کلاسیک تا حوالی 110 هزار واحد هم روانه کنه...

در مورد ساختار موج بی متوجه نشدن کدام بخش تصویر رو میگید با این توضیح که امواج اصلاحی می تونند 5 موجی هم باشند که در این حالت باید حتما همپوشان باشند...

ارادتمند- بهزاد

بالا