دست نوشته های بهزاد بهزادی

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
شرایط بر وفق مراد ترامپ

وضعیت بغرنج کلینون ساعاتی پیش از اولین مناظره مهم دو کاندیدا!

پیوست ها

• 107.2 کیلوبایت بازدیدها: 201

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
مناظره شماره یک

شب دوستان بخیر،

بامداد فردا ساعت 4 صبح اولین مناظره بین دو کاندیدای اصلی ریاست جمهوری آمریکا برگزار میشه... کلینتون و ترامپ در مجموع سه بار با هم مناظره می کنند و یک بار هم مناظره بین دو معاون اول اونها برگزار میشه...

معمولا مناظره اول مهمترین مناظره از بین این سه مناظره هست و بیشترین تاثیر رو در مخاطبین مردد داره... امسال اولین سالی هست که رقابت بسیار تنگاتنگ هست و در هیچ زمانی در تاریخ انتخابات رقابت تا به این اندازه شانه به شانه نبوده است... واگرایی شدیدی بین سیاست های دو نامزد وجود داره و این واگرایی ها در حدی هستند که وضعیتی گاها متضاد را برای بازارهای جهانی در صورت انتخاب هر کاندیدا شاهدیم...

نتیجه انتخابات هم بر روی بازارهای مالی جهانی تاثیر داره و هم بازارهای داخلی خودمان... باز هم تکرار می کنم اگر تعصب صرف بر روی بازار بورس رو کنار بگذاریم و سعی کنیم از دریچه ای وسیع تر به موضوع نگاه کنیم سود خوبی از این اتفاق می تونه از یکی از بازارها نصیب ما بشه... حالا این بازار می تونه بازار بورس باشه و یا اینکه بازار سکه و طلا... به احتمال بسیار زیاد رشدی که بازار سکه و طلا در اثر انتخاب شدن ترامپ داره بیشتر از رشدی هست که بازار بورس در اثر انتخاب کلینتون داره چرا که تاثیرات انتخاب ترامپ فرامنطقه ای و جهانی است و این موضوع در مورد کلینتون به مراتب کمرنگ تر هست... معتقدم نقدینگی سنگین موجود در بانک ها که بر اساس آمار بالغ بر 70 درصد آن آزاد هست ( در سپرده های مدت داری نیست که برداشت از آن با کسر سود روبرو شود) می تونه به زودی بازارها رو به حرکت در بیاره... با این حال به هیچ عنوان نباید برای ورود به بازار آن هم با این رقابت بسیار نزدیک عجله کرد...

در نهایت اشاره کنم چنین فرصت هایی هرچند سال یکبار ایجاد میشه و همیشگی نیست... در پایان اشاره کنم که سخنان امروز رهبر رو کاملا مثبت و از روی درایت ایشان ارزیابی می کنم... برگشت احمدی نژاد با وعده های تو خالی مانند یارانه 250 هزار تومانی خطری بالقوه برای این دور از انتخابات محسوب میشد که خوشبختانه در نطفه خفه شد...

شخصا مناظره مهم فردا رو مستقیما مشاهده می کنم و فردا نظر خودم رو در مورد برنده اولین مناظره به اشتراک خواهم گذاشت...

ارادتمند- بهزاد

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
ظهر دوستان بخیر،

با گذشت یک روز و نیم از اولین مناظره دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا، نظر سنجی ها حکایت از برتری نسبی کلینتون در این مناظره داشته است... همین عامل باعث شد تا در روز گذشته قیمت طلا کاهش و قیمت سهام در بازارهای بین المللی با افزایش روبرو بشه...

فراموش نکنیم که به دلیل نگاه اقتصادی ترامپ و دیدگاه های خاص اقتصادی وی بسیاری از سرمایه گذاران ورود او به عرصه رو برابر با بالا رفتن احتمال بحرانی جدید می دونند که سرمایه ها رو ریسک گریز می کنه... و بر عکس در مورد کلینتون نوعی تضمین ضمنی وجود داره که ادامه رو سیاست های اوباما در بخش های مختلف خواهد بود...

در بحث انتخابات ریاست جمهوری داخل هم شاهد واکنش مثبت احمدی نژاد به پیام رهبر بودیم... در هر صورت من فکر می کنم انتخابات اصلی امسال انتخابات آمریکا هست نه ایران... دلیل اون هم اینه که مواضع کلی ایران از سطحی بالاتر از رییس جمهور براش تصمیم گیری میشه... معتقدم نتیجه انتخابات آمریکا تاثیر مستقیمی بر روی رویکرد ایران در انتخابات سال آتی داره...

اگر شرایط مناسب بره جلو و شاهد روی کار آمدن کلینتون باشیم به نوعی تضمین چهار ساله برجام رقم می خورد که با توجه به گذر یک سال از آن عملا نیم بیشتر برجام اجرایی خواهد شد... خیلی از شرکت ها و موسسات سرمایه گذاری در انتظار نتیجه ریاست جمهوری آمریکا هستند تا وضعیت ورود به ایران خودشون رو با کمترین ریسک نهایی کنند... فراموش نکنیم انتخاب کلینتون عملا به این معناست که کنگره همانند دوره اوباما توان از بین بردن این توافق رو نخواهد داشت و با وتوی کلینتون در هر بار رویرو میشه... همین موضوع برای شرکت های اروپایی کفایت می کنه که ریسک گریزی فعلی رو با ریسک پذیری مبادله کنند و وارد بازار بکر ایران بشوند...

قطعا این ورود به صورت مستقیم نخواهد بود و با توجه به بروکراسی های اداری داخلی احتمال تشکیل کنسرسیوم های داخلی و خارجی بسیار بالا میره که به نوعی منجر به تحول در بخش اقتصادی کشور میشه... بنابراین اگرچه پارامتر های کلی اقتصادی هنوز انگیزه مناسبی به بازار برای رشد نمی دهند اما انتخابات ریاست جمهوری به تنهایی وزنه ای بسیار سنگین هست... در یک سطح پایین تر در نیمه اول آبان ماه شاهد گزارش های شش ماهه شرکت ها خواهیم بود... من فکر می کنم افزایش دلار اگرچه محدود و بهبود نسبی برخی قیمت های جهانی می تونه باعث سودآوری برخی گروه های بزرگ در بازار بشه و شاهد گزارش های شش ماهه مطلوب تری در قیاس با گزارش های سه ماهه باشیم... ماه محرم هم که معمولا با نوعی رخوت برای بازار همراه میشه پشت سر گذاشته میشه...

در مجموع تقارن های زمانی همگی در آبان ماه قرار داره و اگرچه نمیشه الزاما ماه مهر رو ماه بدی برای بورس فرض کرد اما رشد اصلی بازار که دارای کمترین میزان ریسک هم باشه می تونه از آبان به بعد اتفاق بیفته...

طبیعی هست که سرمایه های درشت همچنان تا تعیین نتیجه انتخابات ریاست جمهوری دست به ریسک بزرگ نزنند به خصوص که رقابت بسیار نزدیک و شانه به شانه هست و احتمال انتخاب هر دو کاندیدا رو در حال حاضر داریم...

امروز باز هم با تحلیل هایی از سایر بازارها در خدمت شما خواهم بود...

بدرود- بهزاد

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
شهر در امن و امان است...

سلام به همه عزیزان

نشست نفتی با موفقیت بسیار خوبی برای ایران و سایر تولیدکنندگان همراه بود... البته قبلا هم اشاره کرده ام که انتظار رشد قیمت نفت و صعود آن به کانال های بالاتر رو نداریم و اگر در چندماه گذشته از کانال 40 تا 50 دلاری به عنوان کانال چسبنده نفت یاد می کردیم حال توافق فریز نفتی می تونه این کانال رو در حدود 5 دلار به سمت بالا شیفت کنه بدین معنا که انتظار داریم اگر اتفاق خاصی در بازار نفت رخ ندهد نفت بین 45 تا 55 دلار تا ماه ها در نوسان باشد... در هر حال بازار نفت دارای ریسک بود و همین طرح فریز حداقل جلوی ریزش قیمت رو خواهد گرفت که خود اتفاق مثبتی هست و از تاثیر ناخواسته شک های نفتی در آینده بر اقتصاد ایران جلوگیری می کند...

دیروز در کنار رشد شدید قیمت نفت در زمانی کوتاه شاهد نزول قیمت طلا نیز بودیم... اتفاق خوب دیگری که در حال رخ دادن است تمایل به سمت هیلاری کلینتون بعد از اولین مناظره بوده است... با گذشت سه روز از اولین مناظره حال تاثیر ترکش های این رویکرد مهم بر پیکره انتخاباتی ترامپ مشهود تر شده است... بر اساس نظرسنجی های معتبر که برآیندی از 50 سایت نظرسنجی است که با مدلی ریاضی ساخته میشه شانس کلینتون به بالاتر از 60 درصد رسیده است... اگر به خاطر داشتید قبلا اشاره کرده بودم که اگر احتمال موفقیت یک کاندیدا در نزدیک به انتخابات به سطح 65 تا 70 درصد برسه و عملا به دو برابر نامزد دیگر برسه از دید من با یک احتمال با درجه وقوع بالا روبرو می شویم که در این حالت حتی می توان ریسک ورود به بازار رو قبل از برگزاری انتخابات به جان خرید تا از گپ احتمالی آن بهره برد...

اقتصاد ایران سال خوبی رو پیش رو خواهد داشت اگر اتفاق عجیبی رخ ندهد... این اتفاقات بیش از اینکه بر پایه پارامترهای کلان اقتصادی باشه بر پایه برگشت ایران به بازارهای جهانی است... انتخاب کلینتون و انتخاب مجدد روحانی دو وزنه سنگین برای برجام و حفظ این دستاورد ارزشمند هست... در این شرایط راه برای ورود شرکت های خارجی و سرمایه های خارج از کشور سهل می شود و می تونیم انتظار داشته باشیم بازار بورس هم به تبع این اتفاق مهم با اقبال روبرو بشه... هیچ بعید نیست قیمت های شهریورماه قیمت های کف بازار در چند ماه پیش رو بوده باشد اما قبلا هم گفتم من نقطه ورود به بازار رو الزاما کف آن نمی دانم بلکه نقطه ای می دونم که ریسک سرمایه گذاری به حداقل خودش رسیده باشه حتی اگر بخشی از روند حرکتی از دست رفته باشد...

در مهرماه پتانسیل های چندانی برای بازار نداریم... از هفته آینده محرم هم شروع میشه و حجم معاملات کاهش پیدا می کنه... اما با ورود به آبان ماه می تونیم با گزارش های شش ماهه و همچنین روی کار آمدن کلینتون شاهد یک پتانسیل رشد خوب برای بازار باشیم... من با این ذهنیت که خیلی ها رشد بازار رو از مهر تا آبان می دانند موافق نیستم و موجی که بنده در انتظار اون هستم یک موج چند هفته ای است و حداقل یک بازه شش ماهه هست... موجی که در شش ماه بازار بورس رو می تونه بین 35 تا 40 درصد رشد بده و این رشد در بسیاری از سهم ها فراتر از این حد خواهد بود... با این حال میانگین بازار می تونه رشدی 35 تا 40 درصدی بکند... همه اینها منوط به محقق شدن پتانسیل هاست...

روز خوبی داشته باشید- بهزاد

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
روند رو به رشد برای کلینتون...

عصر دوستان بخیر،

تنها با گذشت دو روز از اولین مناظره داغ دو کاندیدای ریاست جمهوری شاهد رشد احتمال موفقیت کلینتون هستیم... در حالی که در ساعاتی قبل از مناظره احتمال ها حاکی از رقابت بسیار نزدیک داشت به نحوی که رای هر دو کاندید برابر و احتمال موفقیت هر یک 50 درصد بود با گذشت دو روز از اولین مناظره دیگر کاملا مشخص شده است که برنده اولین مناظره کلینتون بوده است و حال با اختلافی حدودا 3 تا 4 درصدی در آرا روبرو هستیم که بر این اساس شانس موفقیت کلینتون رو تا نزدیک به 70 درصد رسانده است...

از دید بنده عبور از 70 درصد برای کلینتون ما رو وارد پلان تریدی می کند که چند روز قبل از انتخابات میشه وارد بازار شد تا عملا از گپ احتمالا صعودی نتیجه انتخابات هم بشه بهره لازم رو برد... اگرچه دید من در این سرمایه گذاری بیشتر از یک گپ است و یک بازه سه تا شش ماهه و حتی بیشتر رو برای این سرمایه گذاری مد نظر دارم...

اما اینجا انتهای کار نیست... هنوز 2 مناظره باقی مانده و یک مناظره هم میان معاونین این دوست که البته درجه اهمیت پایین تری دارد... فعلا برنده مهمترین مناظره که اولین هست کلینتون بوده است... اگر شرایط فعلی حفظ بشه احتمالا بتونیم زمان ورود رو چند روز قبل از انتخابات بدونیم که عملا با اتمام ماه محرم نیز مقارن میشه... اما اگر شرایط تغییر کنه و رقابت نزدیک بشه بهتر هست صبر کنیم تا نتیجه قطعی بشه به خصوص که شرایطی مشابه برای برگزیت در انگلستان وجود داشت به نحوی که همه غافلگیر شدند...

باز هم تاکید کنم که اینکه بنده ورود در آبان ماه رو مناسب ارزیابی می کنم به این معنا نیست که دوستانی که در مهرماه حضور دارند با ضرر متوجه می شوند بلکه از دید بنده سطح کم ریسک بازار برای ورود در آبان ماه می تونه نهفته باشه... در یک روند خوب اگر حتی موفق به گرفتن 60 تا 70 درصد روند باشیم بسیار موفق عمل کرده ایم...

اگر شرایط خوب باشه من ریسک پذیری خوبی روی این موضوع خواهم داشت و احتمالا تا 50 درصد از سرمایه رو وارد بازار بورس در یک بازه سه تا شش ماهه و با یک تارگت 30 تا 40 درصدی خواهم کرد... البته این استراتژی با میزان سرمایه بنده و روحیات شخصی بنده وفق داره و چه بسا برای فرد به فرد استراتژی معاملاتی متفاوت باشه...

فعلا صحبتی روی تکنیکال چارت ندارم اما قبلا هم گفتم که از دید من هنوز ظرف زمانی به طور کامل به پایان نرسیده و انتظار رشد رو در این ماه با شتاب بالا ندارم...

در نهایت هیچ گاه از یاد نبریم که در بازارهای مالی همواره با احتمالات روبرو هستیم... وظیفه یک تحلیلگر این نیست که آینده ای که هر احتمالی برای آن وجود داره پیش بینی کنه چراکه این موضوع نشدنی است اما یک تحلیلگر باید بتواند با تکیه بر بنیادها و پارامترهای درست حالت های محتمل تر رو حدس بزنه تا بر اساس حالت محتمل امکان ریسک پذیری برایش فراهم باشه...

از حدود یک ماه دیگر بر روی گروه ها و سهم های بازار هم تحلیل ارایه خواهم داد و این کانال از حالت تک بعدی تحلیل کلان خارج می شود با این حال حتی بر اساس همین تحلیل های کلان هم می توان به خوبی در بازارهای مالی سرمایه خود را افزایش داد... در دور قبل که برای دو هفته کانالی درست شده بود تعداد اعضا به راحتی در مدت کوتاه فراتر از چند هزار نفر رفته بود که در اون مقطع به دلیل جو بدی که در کانال های تلگرامی ایجاد شده بود از این محیط خارج شدم اما این بار اینگونه نخواهد بود به خصوص که بالای 95 درصد از کانال های فعلی فعال در بازار سرمایه که متاسفانه مخاطبین چند هزار نفری رو هم با استفاده از روش های گوناگون مانند تبادل لینک تبلیغاتی دارند به قول معروف مفتشان گران است... در این کانال ما از ابزار تبلیغات آنگونه که مرسوم هست بهره نخواهیم بود و این خود دوستان و عزیزان هستند که کانال رو به سایرین معرفی می کنند...

بنابراین من از دوستانی که مطالب کانال رو مفید می دونند این درخواست رو دارم که معرف این کانال به سایر دوستانشون باشند چون مطمین هستم خیلی ها از وجود این کانال اطلاعی ندارند...

عصر خوبی داشته باشید- بهزاد

پیوست ها

• 41.7 کیلوبایت بازدیدها: 163

رادان81

Well-Known Member
کاربر فعال
با سلام، جناب بهزادی دو سوال داشتم اول اینکه در صورتی که گزینه ورود به بازار را در آبان ماه مناسب ارزیابی کردین کدوم گروه یا سهم را بیشتر مستعد رشد میبینید و سوال دوم اینکه اگر اشتباه نکنم شما در بورس لندن فعال هستین، برای حضور در بورس های خارجی چه مقدمات و اطلاعاتی لازمه؟ با تشکر

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
با سلام، جناب بهزادی دو سوال داشتم اول اینکه در صورتی که گزینه ورود به بازار را در آبان ماه مناسب ارزیابی کردین کدوم گروه یا سهم را بیشتر مستعد رشد میبینید و سوال دوم اینکه اگر اشتباه نکنم شما در بورس لندن فعال هستین، برای حضور در بورس های خارجی چه مقدمات و اطلاعاتی لازمه؟ با تشکر
سلام

در پاسخ به سوالاتی که فرمودید...

در مورد گروه های پیشرو گزارش های شش ماهه می تونه تعیین کننده باشه... البته من به یک رشد همگانی در بازار اعتقاد دارم اما فکر می کنم برخی گروه ها مانند معدنی ها، فلزی ها و با کمی تاخیر شیمیایی ها استارت خوبی رو خواهند زد... منتها من به شخصه همیشه توصیه ام این بوده که قوانین مدیریت پرتفو رو رعایت کنید بدین نحو که از سرمایه گذاری بر روی تک سهم و یا تک گروه خودداری کنید تا ریسک کاهش پیدا کنه حتی اگر بازدهی سبد شما با رعایت این اصول کاهش پیدا کنه...

در مورد بازار بورس لندن فعالیت مشابه همینجاست... شما باید با یک کارگزار اقدام به خرید و فروش کنید... شاید تفاوت عمده در دو موضوع باشه... یکی اینکه کارگزاری ها به شما امکان معامله به صورت قراردادهای فیوچرز و آپشن رو می دهند و در نتیجه شما می تونید دو طرفه معامله کنید و دوم اینکه اعتباری که می دهند بالاتر از اینجاست ( برای بازار بورس معمولا ده برابر سرمایه واقعی شما به شما اعتبار داده میشه که البته بنده هیچ زمان استفاده نمی کنم)... در زمینه اطلاعات خیلی شفافیت ها بیشتر از اینجاست و صورتهالی مالی و سود و زیان ها و همچنین اتفاقات درون شرکت به راحتی از سایت هایی که کارشون ارایه اطلاعات شرکت های بورسی هست در اختیار همه است...

یک تفاوت دیگر هم در این هست که اقتصاد ما خیلی بکر تر هست و در نتیجه پتانسیل های رشد اگر شرایط فراهم بشه بسیار بالاتره... با اجازه شما این پاسخ رو در کانال شخصی هم درج می کنم...

ارادتمند- بهزاد

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
صبح جمعه زیبای دوستان بخیر،

امیدوارم که روز خوبی داشته باشید و از لحظات زندگی و سلامتی که دارید نهایت استفاده رو ببرید...

بازار نفت امروز بعد از دو روز رشد تا حدودی متعادل شد... اشاره کرده بودم که توافقی که برای نوامبر حاصل خواهد شد خیلی توانایی جابجایی زون احتمالی قیمت نفت رو نداره و با 5 دلار افزایش نسبت به دیدگاه گذشته در حال حاضر رنج 45 تا 55 دلاری رو برای نفت جهانی زونی مطلوب و تعادلی می بینم... قیمت فعلی حوالی 48 دلار هست... این توافق از این جهت حایز اهمیت هست که فشار نزولی روی نفت زیاد بود و عدم توافق می تونست با توجه به افزون بودن عرضه ها نفت رو مجددا در مسیر نزولی قرار بده که اینگونه نشد... تاثیرا نفت در اقتصاد ایران رو از این منظر باید دید که در بحث بودجه ما نفت حوالی 60 دلاری رو پیش بینی کرده ایم... بنابراین تا زمانی که قیمت متوسط نفت زیر 60 دلار هست چیزی به نام مازاد بودجه نداریم... دوستان استاد هستند و می دونند که مازاد بودجه برای بازار بورس اتفاق خوبیه چرا که در نوک بودجه حالا چه کسری و چه مازاد بودجه های عمرانی هست که تاثیر مستقیم و غیر مستقیم روی گروه های عمده بورسی داره... در هر حال فعلا این قیمت نفت نه منفعتی برای بازار داره و نه ضرری...

اما ترکش های اولین مناظره هنوز بر بدنه نامزد جمهوری خواهان برخورد می کنه به نحوی که رای کلینتون بر اساس آمارها بعد از مناظره 1.5 درصد بالا رفته و رای ترامپ با افتا 1.5 درصدی روبرو شده و به عبارت دیگر این مناظره یک تاثیر 3 درصدی گذاشته در میزان رای ها و بر این اساس احتمال موفقیت کلینتون رو از 50 درصد به 70 درصد افزایش داده و برعکس احتمال موفقیت ترامپ رو از 50 درصد به 30 درصد کاهش داده است... ولی یادمون نره که دو مناظره دیگر داریم یکی هفته آینده و دیگری سه هفته بعد... هرچند شخصا معتقدم مناظره اول مهمترین مناظره هست... این موضوع رو هم در نظر داشته باشیم که ممکنه شما برگ برنده ای در دست داشته باشید که اون رو در واپسین لحظات رو کنید تا بیشترین ضربه رو به حریف بزنید... به همین دلیل هست که من موافق ورود به بازار بر اساس این آمار در حال حاضر نیستم...

به جهت زمانی اتمام محرم دقیقا یک هفته قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست و اگر در اون مقطع شاهد برتر نسبی یک کاندیدا بودیم میشه تصمیمی بهینه گرفت و در همان بازه یک هفته ای با دید سرمایه گذاری سه تا شش ماهه وارد بازار شد... فعلا همه چیز بر وفق مراد هست...

در مورد گروه های پیشرو بعد از اینکه گزارش های شش ماهه آمد بیشتر سخن خواهم گفت.. فکر می کنم تا همون حوالی نیمه آبان هم تکلیف گزارش های شش ماهه مشخص شده و هم بانکی ها بازگشایی شده اند اگرچه امسال انتظار دی پی اس از بانکی ها نباید داشت... در مجموع کلیت بازار رو به جلو خواهد بود اگز کلینتون روی کار بیاد و دلیل اصلی اون اقبال سرمایه گذاران خارجی به بازار ایران هست... من در این مدت به عینه مشاهده کرده ام که اصلی ترین مانع وقت کشی شرکت های خارجی تعیین تکلیف مسیر چهارساله پیش روست... از قدیم گفته اند مارگزیده از ریسمان سیاه و سفید می ترسد و این رویکرد بسیار محتاطانه منطقی به نظر میرسه... با روی کار آمدن کلینتون به نظرم بازار به تدریج با روزهای نوسانی غزل خداحافظی می خونه و وارد یک دوره خوب میشه... فراموش نکنیم که انتخابات ایران رو هم داریم که میشه از بازار هم به جهت تامین نیاز مالی انتخابات و هم تامین رای های انتخاباتی بهره جست که بعد مثبت آن بر بعد منفی آن می چربد...

سفر دو هفته ای بنده به ایران پس فردا به اتمام میرسه... اما ابان ماه مجددا سفری به ایران خواهم داشت و در هفته تعیین کننده بورسی اینجا خواهم بود...

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
تو یکی دوروز آینده سناریوهای الیوتی پیش روی بازار رو بررسی می کنم... الزاما در انتظار ریزش قیمت نیستم و پر شدن ظرف زمان مهمه هست...

پیوست ها

• 12.1 کیلوبایت بازدیدها: 389

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
تحلیل بازار

عصر دوستان بخیر،

از ابتدای مهرماه انتظار بازاری به مراتب بهتر از شهریورماه رو داشتیم اما اون چیزی که همچنان در بازار به چشم میاد عدم داشتن محرک کافی برای صعودی قوی است... به عبارتی ساده تر اخبار توان ساخت امواج ماژور رو در این مقطع ندارند و می بینیم در اکثر روزها از نیمه های بازار نوعی ریزش رو در برخی سهم ها شاهدیم... اینکه این شرایط نوسانگیری تا کی مهمان بازار باشد به شرایط کلی بازار برمیگرده...

چیزی تا شروع محرم نمانده...ماهی که به صورت سنتی حجم معاملات در آن کاهش پیدا می کنه... از سویی دیگر با نزدیک شدن به انتخابات رییس جهموری آمریکا خیلی از سرمایه گذاران عمدتا بزرگ داخلی ترجیح به ریسک گریزی می دهند... در مورد حضور شرکت های خارجی هم اگرچه مقدمات ماه هاست شروع شده اما عملی شدن این حضور منوط به برگزاری انتخابات هست...

به دلیل حذف احمدی نژاد از انتخابات میشه این برداشت رو کرد که در صورت رای آوردن کلینتون که در حال حاضر شانس بهتری نسبت به ترامپ دارد در ایران شاهد یک انتخابات آرام و بی چالش باشیم...

دو مناظره مهم دیگر پیش رو داریم... در رای های مردمی کلینتون نزدیک به 4 درصد از ترامپ پیشی گرفنه است و بر اساس آرای الکترال هر حوزه شانس پیروزی کلینتون به 75 درصد در برابر شانس 25 درصدی ترامپ افزایش پیدا کرده است...

ولی باز هم تاکید می کنم که قطعا هر دو طرف در ذهن خود برگ های برنده ای دارند که باید دید رو کردن این برگ های برنده در مناظرات بعدی و حتی در روزهای پایانی چه اثری در چرخش آرا داره... گزارش های شش ماهه هم که عملا تکلیفشون در آبان ماه مشخص میشه... پس خیلی بی ربط نیست اگر بگوییم اگر بازار توان رشدی داشته باشد این رشد عملا با یک دلیل محکم بنیادی مانند روی کار آمدن کلینتون در آبان ماه کلید زده می شود... بازار مهر ماه از دید بنده همچنان بازاری نوسانی و کم رمق هست اما قطعا شرایط از شهریورماه ایده آل تره چون از پتانسیل های منفی شهریورماه خبری نیست...

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
تحلیل بازار

ظهر دوستان بخیر

وضعیت بازار کماکان مشخص هست... بارزترین مشخصه از دید بنده ادامه فضای انتظار به دلیل نبود بنیادهای محکم برای بازار هست... با این حال شرایط ریزشی هم در بازار نداریم و وقتی با دید میان مدت بازار رو به جهت بنیادی و تکنیکی بررسی می کنیم می بینیم که در ادامه این فضای انتظار می تونیم رشد خوبی رو برای بازار ببینیم...

در هر حال اگر رشد بسیار مطلوب سه ماه پایانی سال گذشته رو یک موج پیشرو بدونیم این موج عملا با ورود به سال 95 وارد اصلاح شده که بیشتر از 6 ماه طول کشیده... وقتی به ساختار درونی این اصلاح نگاه می کنم از دید بنده نزدیک به مراحل پایانی اون در تایم فریم هفتگی هستیم... فکر میکنم درحدود 4 تا 5 هفته دیگه می تونیم شاهد استارت رشد بازار باشیم... وقتی صحبت از استارت می کنیم منظور کلیت بازار هست وگرنه در همین یکماه اخیر خیلی سهم ها رشد عجیبی داشته اند... منتها من فضای کلی حاکم بر بازار رو تحلیل می کنم... البته در مورد ارزندگی سایپا به کرات زمانی که قیمت حوالی 117 تومان بود مطالبی با تحلیل ارایه شد... ولی باز هم اعتقاد دارم رشد اصلی بازار هنوز در راهه... رشدی که خیلی از گروه ها با اون همراهی می کنند...

اما چرا چهار تا پنج هفته دیگر؟

به جهت تکنیکی فعلا من روی بعد زمان شیفت کرده ام بدین معنا که اتفاقات شاخص سازی اخیر و همینطور رفتارهای نوسانی عملا تحلیل شاخص رو در بعد قیمت سخت کرده... به نظر میرسه سطوحی هستند که با رسیدن شاخص به اونها با مقاومت سازمان روبرو میشیم... پس واقعا وقتی سازمان فرضا اجازه ریزش شاخص به زیر 76 هزار رو نمیده دلیلی نداره روی کلاسترهای قیمتی بیش از حد متمرکز باشیم... اگر رفتار شاخص واقعی بود شاید شاخص تا 72 هزار واحد می تونست ریزش کنه و قطعا این اتفاق مطلوب بود اما با شاخص سازی ها در حالی قیمت اکثر نمادها کاهش داشته که در شاخص عملا چنین چیزی نمود نداره...

با همه این حرفها نمیشه از تاثیر شاخص در گروه ها و سهم ها فاکتور گرفت... وقتی کلیت بازار مثبت باشه عملا تاثیر *** زیادی روی سهم های مستعد رشد داره و مسیر برای رشد اونها هموارتر میشه و برعکس...

تقارن های زمانی عملا ما رو به سهت نیمه های آبان ماه رهنمود میسازه برای پایان اصلاح چندماهه بازار... اصلاحی که باز هم تاکید می کنم چه بسا قیمت در این چند هفته در همین حوالی باشه... از دید ساختاری هم عملا میشه یک مثلث بسته شونده... حتما می دونید که در الیوت همیشه جندین حالت موج شماری داریم و برای همین ما عملا در هر شرایطی می تونیم نوعی شمارش رو روی چارت بیندازیم... از دید من باید این الگوها رو به صورت احتمالی دید نه اینکه با تکیه بر علم تکنیکال آینده بازار رو پیش بینی کرد... کاری که متاسفانه من دیدم خیلی از افراد حتی نام آشنای بازار به اشتباه انجام می دهند... ما در بازار چیزی به نام پیش بینی نداریم... تنها مورد پیدا کردن احتمالات قوی تر در بازار برای بهره بردن از اونهاست... و در احتمال همیشه هم میشه موفق بود و هم میشه ناموفق بود...

اما در بعد بنیادی چند اتفاق مهم داریم که من لیست می کنم:

1- عبور از ماه محرم که ماهی کم حجم برای بازار هست
2- احتمال بازگشایی بانکی ها و گرفته شدن فشار اونها بعد از چند روز
3- مشخص تر شدن وضعیت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
4- مشخص شدن وضعیت سودآوری گروه ها با ارایه گزارش های شش ماهه
5- مشخص تر شدن رویکرد دولت در ارز تک نرخی تا پایان سال
6- بودجه احتمالی سال اینده با توجه به تحولات اخیر نفت
7- موضوع انتخابات ریاست جمهوری دی اردیبهشت ماه سال آینده و تاثیرات آشکار و پنهان آن بر بازار

در مجموع فضا می تونه برای یک رشد سی تا چهل درصدی مهیا بشه اما اینکه این رشد دقیقا کی استارت بخوره و چقدر تا رسیدن به هدف زمان ببره خیلی مشخص نیست... من احتمال می دهم حوالی میانه آبان ماه بشه نقطه ورود مناسبی برای بازار یافت زمانی که دلیل بنیادی و تکنیکی روی چارت داشته باشیم... اگر به تصویر نگاه کنید مستطیل زون رو عمودی کشیده ام به این دلیل که واقعا روی بعد قیمت با شرایط فعلی هیچ تحلیلی ندارم...

این مطلب در کانال بنده نیز به آدرس ***********/behzadi75 درج شده است...

ارادتمند- بهزاد

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
بررسی یک سناریو

سلام

در مورد سناریویی که تصویرش رو حدود یک ساعت پیش در کانال قرار دارم توضیحاتی تکمیلی بدم....

اشاره کردم که به جهت زون قیمتی شناسایی انتهای این موج دشوار هست و به همین دلیل ما از زون زمانی داریم استفاده می کنیم به خصوص که شاخص بارها و بارها دستکاری شده و به نظر میرسه سازمان اجازه ریزش چندان به شاخص رو نمیده... این برخوردی هست که تو این مدت که رییس جدید اومده به نوعی شاهدش بوده ایم و حتی در ریزش ها مقاومتی رو با معاملات بلوکی برای جلوگیری از ریزش بازار شاهد بوده این که به کرات این مهم از دو رییس قبلی سازمان مشهود تر بوده است...

به همین دلیل اینکه در چنین شرایطی بیایم و از زون فرضا 70 هزار واحدی صحبت کنیم خیلی شاید محتمل به نظر نرسه و از واقعیات ملموس بازار به دور باشه...

اشاره کردم که از دید من رفتار کلی بازار در زمستان گذشته یک موج پیشرو بوده... حالا اسمش هر چی باشه برای من زیاد فرقی نداره... در ادامه تا به امروز شش ماهی میشه توروند اصلاحی بوده ایم که البته در همین زمان نوسانات مثبت داشته ایم و نوسانات منفی اما وضعیت کلی شاخص به نوعی خنثی بوده است... این رفتار از دید من نفسگیری شاخص بعد از رشد پارسال بود و لازمه کار بود... اما فکر میکنم روی کار آمدن احتمالی کلینتون و تضمین شدن اجرای برجام برای شرکت های اروپایی و همچنین اتفاقاتی که در انتخابات ایران میفته به نوعی تحرک لازم رو برای بازار بدون بنیاد فعلی می تونه ایجاد کنه... تحرکی که در سطح میان و بلند مدت می تونه شاخص رو به سطوج بالاتری هدایت کنه....

در مورد سناریویی که به تصویر کشیده ام حدود 4 تا 5 هفته باید صبر کرد تا این ریز موج کوچک به پایان برسه... به نظرم حتی با شاخص سازی 75 هزارواحد در دسترس هست و این سطح می تونه سطح شروع خوبی برای رشد بازار تلقی بشه... رشدی که در چند مرحله خواهد بود و در مرحله نخست با یک جهش 10 هزار واحدی در مدت زمانی محدود روبرو میشه... اگر پارامترهای بنیادی خوب عمل کنند و ریسک ها هم وارد بازار نشه به اون صورت تو سال 96 میشه انتظار عبور از 100 هزار واحد رو هم داشت... البته این فقط یک احتمال هست اما از دید من دست یافتنی...

باید با مومنتوم بازار همراه باشیم تا ببینیم چی میشه... از دید من تا هفته اول ابان ماه اصلا نیازی به رصد خیلی دقیق بازار نیست و اگر قرار باشد بازار رشدی داشته باشه احتمال قوی این رشد از نیمه های پاییز استارت می خوره...

بدرود- بهزاد

پیوست ها

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
صبح زیبای جمعه دوستان بخیر،

چند روزی گرفتار بودم و فرصت درج تحلیل برایم وجود نداشت که االبته عدم تغییر کلان در بنیادهای بازار هم مزید بر علت شد... در هر حال فراموش نکنیم که ارایه صرف تحلیل اهمیت زیادی ندراد، بلکه این نحوه بهره گیری از اون در تصمیماتی است که منتج به سرمایه گذاری جدید برای دوستان میشه...

وارد نیمه دوم مهرماه شدیم... ماهی که خیلی ها به اشتباه اون رو شروع شارپ بازار می دونستند... اما دیدیم که اینگونه نشد... در هر حال فضای این روزهای بازار فضای نوسانگیری هست و گروه های متعددی برای رسیدن به هدف های مورد نظرشون دست به هر کاری می زنند... از این موضوع بگذریم...

قبلا اشاره کرده بودم که ورود به ماه محرم به صورت سنتی نوعی رکود در معاملات رو برای ما به ارمغان میاره... در عین حال فعلا در بنیادهای کلان بازار شاهد تغییر محسوسی نیستیم... اگر بخواهیم وضعیت بازارهای رقیب رو بررسی کنیم که اتفاق مهمی در نرخ سود بانکی نیفتاده و همچنان راه های دور زند سود مصوب برای بانکها باز هست به راحتی... در مورد قیمت نفت هم اشاره کردم نفت به یک کانال بالاتر نقل مکان می کنه و اگر تا قبل از نشست اوپک ما زون 40 تا 50 دلار رو زون معاملاتی نفت می دونستیم حال این زون به 45 تا 55 دلار تغییر کرده است... تا زمانی که نفت زیر 60 دلار هست تغییر عمده ای در پارامتر های کلان اقتصادی نداریم... سایر بازارها هم که همچنان در رکود هستند و تحرکات کمی که دارند در سطحی نیست که بخواهیم از اون به عنوان حروج از رکود عنوان کنیم...

نسب پی بر ای بازار هم فراتر از 7 هست و عملا اگر اتفاق خاصی در بازار نیفته نمی تونیم انتظار رشد داشته باشیم... با این حال چنداتفاق مهم داریم... یکی گزارش های شش ماهه که انتظار داریم تا حوالی نیمه آبان ماه سمت و سوی اونها مشخص شده باشه... شخصا وضعیت مطلوب تری رو نسبت به گزارش های سه ماهه متصور هستم... تا اون زمان ماه محرم هم به پایان میرسه و بازار کمی تحرک بیشتری پیدا می کنه ولی باز هم معتقدم استارت اصلی بازار به نیرویی فراتر از این گزارش های نه چندان متحول کننده نیاز داره...

چندماه هست دارم این نکته رو اشاره می کنم که سال 95 رو سال سیاسی بازار بدونید... زمانی که اشاره کردم دو انتخابات پیش رو و به خصوص انتخابات آمریکا برای این مهم هست خیلی ها نقد کردند که چه ربطی داره و توافق انجام شده است... اما بنده مشاهدات خودم رو از فضای حاکم بر بازار می گویم...

واقعیتی که داریم می بینیم این هست که حجم بسیار بالای نقدینگی فعلا تمایلی به ورود به بازار بورس نداره و این ریسک رو قبول نمی کنه به خصوص که بازار رقیب یعنی پول عملا داره سود بدون ریسک رو در سطحی فراتر از تورم در قالب سپرده، اوراق و ده ها طرح دیگر ارایه میده... اینکه کسی فکر کنه الان سود سپرده ها 15 درصد هست فقط نشان از بسته بودن چشم بر روی واقعیت هاست... سود فعلی بازار ما برای بدون ریسک ها به صورت متوسط 22 درصد هست... هر بانکی شما بگید بنده برای شما طرحی بالای 18 درصد روزشمار رو معرفی می کنم که عملا سود موثر بانکی برای چنین حسابی فراتر از 21 هست... سرمایه های چندصد میلیون به بالا که دیگر جای خود دارند... فکر می کنید همین صندوق های بورسی با درآمد ثابت بر چه اساس سودهای 22 درصدی روزشمار و 25 درصدی موثر می دهند در شرایطی که عمده سرمایه گذاری اونها در سپرده گذاری است... کمی فکر کنید متوجه می شوید که این رقم ها فقط رو کاغد هست و در اعداد درشت نرخ های توافقی عجیبی داریم... هفته گذشته بنده برای کاری در ایران بودم و پزشکی رو دیدم که در یکی از بانکها مبلغ 15 میلیارد تومان با سود توافقی روزشمار 25 درصد خوابوند... خب این فرد داره عملا سود موثر 28 درصد دریافت می کنه اون هم بدون پذیرش ریسک... ازین رقم ها کم نداریم تو ایران...

با این حال و علیرغم اینکه این بی در و پیکر بودن سودها رو عامل اصلی عدم رشد بازار بورس می بینم ولی بازار بورس می تونه محرکی به جز پول های خوابیده داشته باشه... در پست بعد خواهم گفت که چرا باید در بازار منتظر فرش مانی باشیم و این فرش مانی از کجا می آید...

ارادتمند- بهزاد

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
مجددا سلام،

همانظور که اشاره کردم این بازار برای صعود نیاز به نقدینگی داره... این نقدینگی از فروم ها و کانال های تلگرامی قرار نیست وارد بازار بشه... سرمایه گذارهای بزرگ که توانایی جابجا کردن قیمت ها رو دارند اصلا در این فضاها نیستند... بنابراین این جریانات فروم و کانال و اتفاقاتی که راه می اندازند کلا بخش کوچکی از بازار هست که معمولا با دید نوسانگیری و روی سهم های کوچک بازار کار می کنه که همه هم می دونند جیب مبارکشان بر چه اساس پر میشه... منتها من همیشه معتقدم خود فردی که داره وارد بازار میشه باید چشم بصیرت داشته باشه تا در دام این اتفاقات نیفته...

نقدینگی بزرگ از دو راه می تونه وارد بازار بشه... اول سرمایه های کلانی که در بانک ها خوابیده... فعلا ما انتظار ورود رو برای این سرمایه ها نداریم... دوم سرمایه های کلانی که از خارج از کشور وارد میشه و به صورت غیر مستقیم می تونه وارد بازار بورس بشه... البته یک سرمایه نوع سوم هم داریم که در انتها به اون اشاره می کنم...

من معتقدم بازار ما بر اساس نوع سرمایه دوم به حرکت در میاد... بدین معنا که یک رخداد مهم مانند انتخاب کلینتون عملا به سرمایه گذاران خارجی این تضمین رو میده که بدون نگرانی از وضعیت تحریم شدنشان در سالهای پیش رو وارد بازار ایران شوند... خب این ورود به بازار ایران باعث رونق اقتصادی میشه چراکه بیشتر این شرکت ها و سرمایه های خارجی به دلیل نوع بروکراسی اداری موجود در ایران به صورت کنسرسیوم وارد ایران خواهند شد و برای خود شریکی مطمین پیدا می کنند... طبیعی هست که این اتفاقات به معنای اقبال به برخی صنایع بازار باشه و در این مقطع ما به صورت غیر مستقیم شاهد ورود بخش اول پولها به بورس خواهیم بود... این بخش نقدینگی داخلی و خارجی سرمایه گذارانی هست که ریسک پذیری بالاتری دارند...

اگر این فضای رو به رشد ادامه پیدا کنه می تونیم شاهد تحرکات واقعی در اقتصاد باشیم که در نهایت با خروج بخش دوم نقدینگی از بانک ها روبرو میشه... سرمایه هایی که از دید من ترسو تر هستند و در گام دوم وارد بازار می شوند...

سرمایه سومی هم داریم که با اهداف سیاسی وارد بازار میشه اون هم با نشان گرفتن انتخابات ریاست جمهوری ایران... این ورود می تونه هم به جهت تامین مالی هزینه های تبلیغاتی باشه و هم به جهت تامین آرامش فکری اهالی بازار در نزدیک به انتخابات... در هر صورت بعد مثبت آن به بعد منفی آن می چربد... در این مورد بعدا صحبت می کنیم چون فعلا با توجه به فاصله شش ماهه باقیمانده محل بحث ما نیست و من این نیرو رو درواقع نیروی سوم بازار می دونم...

در بحش انتخابات آمریکا در هفته پیش رو دومین مناظره رو داریم... مناظره اول برای ترامپ خیلی گران تمام شد و در حالی که اختلاف ارا مردمی در روز مناظره اول کمتر از دو درصد بود این اختلاف به فراتر از شش درصد رسیده است... این بدین معناست که مناظره اول باعث شده کلینتون بتواند دو درصد از آرا ترامپ رو به سمت خود بکشونه که موفقیتی شگرف هست... به عبارت احتمالی اگر بخواهم بگویم احتمال برد 55 درصدی کلینتون به نزدیک 90 درصد رسیده در حال حاضر... اگر روال همینگونه باقی بمونه نتیجه انتخابات رو میشه حدس زد و بر این اساس میشه قبل از برگزاری اون سبدی مطلوب با دید شش ماهه بست... اما دو مناظره دیگر داریم و باید ببینیم برگ های برنده این دو مناظره در دست کیست... با توجه به نزدیک بودن آمارها عملا رو کردن یک برگ برنده می تونه 180 درجه شرایط رو عوض کنه... پس بهتره هنوز صبر کنیم... من معتقدم انتظار تا هفته قبل از انتخابات کاملا منطقی هست... اگر اشتباه نکنم 18 آبان ماه انتخابات رو داریم... محرم هم 11 آبان ماه تمام میشه... پس بازه 10 تا 20 آبانماه رو میشه به عنوان زون ورود مد نظر داشت صرفا و صرفا در صورتی که کلینتون برنده انتخابات باشه... برنده شدن کلینتون به نوعی انتخابات ایران رو هم بی دغدغه می کنه که حتما در روزهای آتی در این مورد بیشتر خواهم گفت...

ارادتمند- بهزاد

shahabi.ma

Well-Known Member
کاربر فعال
سلام دکتر بهزادی عزیز،

علت ریزش شدید امروز پوند چی بود؟ لطفا" اگر ارزیابی و تحلیلی از پوند هم از منظر تکنیکال و هم بنیادی دارید بفرمائید. ضمنا" با فرض اینکه قصد خرید دلار جهت میان مدت (یکسال به بالا)در بازار داخل باشد آیا خرید پوند بجای آن با توجه به ریزش امسال پوند توجیه دارد؟

با تشکر

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
سلام

در مورد ریزش شدید پوند سوال کرده بودید...

ریزش بسیار شدید دو روز پایانی به دلیل صحبت هایی بود که نخست وزیر انگلستان در مورد سخت بودن مسیر برگزیت کرد... البته جز این هم انتظار نمیرفت باشه اما ریزش شدید پوند در چند دقیقه هم که به نوعی بنده رو یاد دو سال پیش تصمیم ناگهانی بانک مرکزی سوییس برای گسستن رابطه فرانک با یورو انداخت، تا حدودی هیچانی هم بود...

بگذارید یک موضوع رو خیلی شفاف بگم... دقیقا دو سال و اندی پیش نسبت پونددار 1.7 و نسبت یورودلار 1.4 بود... در همون زمان تحلیلی بسیار جامع در انجمن گذاشتم با این مضمون که سالهای پیش رو سالهای تقویت دلار هست... توضیح دادم که سیاست های بانکی آمریکا و اروپا به قدری واگرا شده که خرید دلار در برابر سایر ارزها با دید بلند مدت ریکش نزدیک به صفره... بعضی از دوستان گفتند تارگت کجاست؟ گفتم هر دلار از هر یورو قوی تر میشه و هر پوند تقریبا نزدیک به هر دلار میشه....

الانم نظرم همینه... نسبت پونددلار ازون زمان رسیده به 1.25 اما مطمین باشید تا یکی دو سال اینده 1.10 رو هم خواهد دید... در مورد یورو وضعیت بهتر نیست.... نسبت 1.10 فعلی تا دو سال آینده یه 0.9 میرسه... یعنی یک یک دلاری از یک یورویی قوی تر میشه...

درسته که بانک فدرال به دلیل سیاست های خیلی محتاطاننه یلن هنوز افزایش نرخ بهره رو انجام نداده اما این موضوع راه فرار نداره... خانم یلن مجبوره با این آمار اقتصادی خوب امریکا که کاملا واگرا با بقیه دنیا هست برای جلوگیری از تورم نرخ بهره دلار رو ببره بالا... می دونید چرا بالا نبرده اند تا به حال؟ اصلا چرا یلن رو بعد از برنانکه اوردن که سیاست های کاملا معکوس داره و همیشه محتاط ترین عضو بانک مرکزی فدرال بوده حتی در زمانی که برنانکه رییس بود.... اینها همه سناریو از پیش نوشته شده است....

اتحادیه اروپا تو باتلاق گیر کرده... موضوع برگزیت هم برای این اتحادیه شده قوز بالای قوز... انگلیس خودش رو کشید کنار تا به همراه اتحادیه غرق نشه اما چون تاثیرات سیاسی این جدایی براش گران تمام میشد عملا مردم رو کردند سپر بلا و اون رای گیری رو راه انداختن... بعدم تونی بلر استعفا داد و گفت به رای مردم احترام میگذارم... راه های زیادی داشت... می تونست اصلا رای گیری رو برگزار نکنه... این فقط یک وعده انتخاباتی بود نه چیزی بیشتر... می تونست بعد از اعلام نتیجه بگه وتو میکنم به دلیل شکننده بودن شرایط اقتصادی اروپا و انگلیس... یا حتی می تونست با قبول رای مردم در سمت قدرت بمونه... اما رفت کنار...

یه اروپای عصبانی موند که نمی دونست باید به کی اعتراض کنه؟ سیاستمدارا که رفتن کنار... همه میگن خواست مردم بوده... پس عملا نمیشه انگلستان رو برد تو اتحادیه و تحریم کرد چون بر خلاف آزادی بیانه...

ماحصل کلام اینکه اتحادیه اروپا از هم می پاشه و این اتفاق از دید من نهایت تا سال 2020 تا 2022 خواهد افتاد... تو این سالها یورو ذلیل تر خواهد شد... اینقدر جلو میریم تا به تدریج شاهد بیرون اومدن کشورها از اتجادیه باشیم و نهایتا گسسته شدن این موضوع...

همه اینها هم از دید من زیر سر آمریکا هست... نگاه نکنید با هم دوست هستند... سایه همدیگر رو با تیر می زنند... یورو برای دلار داشت شاخ میشد پس آمریکا عملا مراحل فروپاشی یورو رو فراهم ساخت... تازه اول راهه... چنان اینها رو زجرکش کنه که دیدنی بشه موضوع...

خوشبختانه در ایران ما دلار رو ثابت نگه داشتیم و به همین دلیل یورو و پوند ضعیف شد... من زمانی که اومدم اینور با پوند 5100 تومانی یه ملک خریدم که بازسازی کنم و بفروشم... در زمان فروش پوند رسیده بود به 4700 و من عملا بعد از چندماه هزینه کردن و بازسازی حتی به پول اولیه خرید خانه هم نرسیدم و با ضرر معامله رو بستم ( فروش ملک)... تا وقتی سیاست ایران چسبندگی تومان به دلاره از دید من خرید هر ارزی جز دلار اشتباهه... دلار محکوم به صعوده...

اما اینکه آیا نقدینگی زیادی که وجود داره و امارش واقعا ترسناکه به سمت دلار بره یا نه بیش از هرچیز به ثبات سیاسی برمیگرده... اگر بر اساس انتخاب های محتمل اینور کلینتون بشه و اونور روحانی صعود شارپ برای دلار متصور نیستیم... اما اگر اینور ترامپ بشه و در دهن کجی به این انتخاب در ایران هم فردی مثلا مانند قالیباف و یا حتی سردار سلیمانی بشه اون موقع دلار عملا روی فنر جهشه و کسی نمیتونه جلوشو بگیره...

ولی من کلا ارز رو پیشنهاد نمی کنم تو این مرحله.... تا بحرانی شدن خیلی فاصله داریم... به جهت بنیادی دلار باید همچنان در بلند مدت قوی و قوی تر بشه... در نهایت توضیح بدم که در بازه های بلند مدت تحلیل بنده فاندامنتال هست و تکنیکال از دید من فقط برای ورود باید استفاده بشه و یا خروج... اما شما تصویر یورودلار رو بندازید تو تایم ماهیانه خودتون متوجه نزدیک بودن ریزش میشید...

بدرود- بهزاد

shahabi.ma

Well-Known Member
کاربر فعال
ممنون دکتر بهزادی از بابت تحلیل و ارزیابی پوند.

بنابراین خرید دلار در این مقطع بهتر است. البته 1.18 و 1.10 و 1.06 را به عنوان محل احتمالی بازگشت داشتم که 1.18 از همه قویتر است. پس در مورد پوند فعلا" باید منتظر واکنش به نقاط بود.
در مورد خرید دلار واقعیت نظرم از منظر سیاسی و یا جهت احتمالی نقدینگی نبود بلکه از جهت وضعیت بانکها و احتمال ورشکستگی آنها است. به هر حال اولویت حفظ سرمایه است همانطور که شما بارها اشاره داشتید. وگرنه در صورت تغییر مسیر نقدینگی به سمت ارز و طلا عواقب آن قابل تصور نیست و هر نوع سودی از این بابت سود واقعی محسوب نمی شود چراکه در بقیه بازارها ها هم بواسطه رشد ارز احتمالا" تغییرات داشته باشند.

با تشکر از نظر راه گشای شما.

بهزاد بهزادی

New Member
کاربر فعال
صبح زیبای دوستان بخیر،

بازار امروز به مراتب بازاری بهتر از هفته پیش بود... دو اتفاق مهم در روزهای پایانی هفته افتاد...

اول و مهمتر اینکه دولت آمریکا به شرکت های غیر آمریکایی اجازه مبادله با ایران رو بر اساس ارز دلار صادر کرد و این ممنوعیت رو که دردسر زیادی برای ایران ایجاد کرده بود برداشت... این یک گام بسیار مهم هست چراکه تقریبا اکثر شرکت های بین المللی به جهت فرار از ریسک ها ترجیج می دهند معاملات خود را بر اساس دلار آمریکا انجام دهند و حال این مانع برای حضور در ایران برداشته شده است... در هرحال دلار آمریکا تا زمانی که وارد چرخه مالی کشور آمریکا نشه می تونه مورد بهره در معاملاتی قرار بگیره که یک سمت آن ایران است و این اتفاق بسیار بسیار خوش یمنی هست... به نظر من تاثیرات مثبت این پارامتر مهم بیشتر از خبر اولیه هست و علاوه بر سهل کردن حضور شرکت های خارجی در ایران عملا راه را برای تک نرخی کردن ارز ساده تر می کنه چراکه دلار به وفور در دسترس خواهد بود...

و دوم اینکه در ویدیویی که از ترامپ منتشر شد که به حدود ده سال پیش برمیگرده صحبت هایی از او شنیده شد که همه رو شوکه کرده... اینکه با پول میشه به هر زنی دست زد و او با خیلی ها رابطه لمسی داشته حتی افراد متاهل... این همون برگ برنده هایی بود که بهتون گفتم هر کاندیدا به تدریج با نزدیک شدن به انتخابات رو خواهند کرد... در اقدامی تحسین برانگیز کلینتون متن سخنان خودش رو برای موسسات مالی و بانک ها در سالهای گذشته منتشر کرد که همواره مورد نقد ترامپ بوده است... در مجموع در این بازی شطرنج تا به اینجای کار کلینتون بسیار زیرک تر داره رفتار می کنه و ترامپ کاملا غیر حرفه ای... الان هم که کمپین هنرمندان آمریکایی هالیوود راه افتاده و عملا شده قوز بالای قوز برای ترامپ... وضعیت تا به اینجا به شدت به نفع کلینتون هست و ترامپ آرزوهای خود را بر بادرفته می بیند...

اما قبلا هم اشاره کردم که هنوز زمان زیادی باقی مانده و حدود سه تا چهار هفته تا انتخابات داریم... امشب مناظره دوم طرفین هست و باید دید چه می شود... آیا ترامپ برگ برنده ای دارد؟ آیا کلینتون با چالشی روبرو می گردد که هنوز عنوان نشده است؟ نمی دانیم... من به شخصه ترجیح می دهم هر سه مناظره به پایان برسه و عجله برای ورود به بازار نکنم... مطمین باشید سرمایه گذاران و شرکت های خارجی هم اصلا عجله ای برای این موضوع ندارند و براشون مهمه تا نتیجه قطعی انتخابات رو ببینند...

شرایط بازار در این هفته به نظرم بهتر از هفته گذشته دنبال خواهد شد اما هنوز سرمایه های بزرگ در پرده ریسک گریزی قرار دارند... امرور یک پست دیگر هم خواهم زد و در مورد پتانسیل های نهفته بورس در بازه پنج سال پیش رو خواهم گفت...

این مطالب در کانال فردی درج شده است...

ارادتمند- بهزاد

بالا