دست نوشته های بهزاد بهزادی

بهزاد بهزادی

Member
کاربر فعال
شب عزیزان بخیر،

ازین پس با ارایه تحلیل های کلان در ارتباط با بازارهای مالی موازی که امکان سرمایه گذاری رو دارند در این تاپیک در خدمت دوستان خواهم بود... این تحلیل ها بر روی بازارهای موازی شامل بازار بورس، بازار سکه و طلا، بازار ارز، بازار مسکن، بازار اوراق با سود ثابت و سپرده های بانکی است...

جنس تحلیل ها غالبا میان مدت و با نگاه سرمایه گذاری سه تا شش ماهه و با تکیه بر بنیادهای کلان اقتصادی و سایر پارامترهای تاثیر گذار خواهد بود...

امیدوارم این مجموعه تحلیل ها مورد استفاده دوستان قرار بگیره با این توضیح پایانی که هر آنچه ارایه میشه نقطه نظرات فردی هست و صرفا یک دیدگاه محتمل نه چیزی بیشتر... این مجموعه تحلیل ها به صورت همزمان و موازی در کانال فردی بنده به آدرس http://***********/behzadi75 هم درج میشه، اما قطعا به صورت منظم و همزمان در این انجمن هم ارایه خواهد شد...

ارادتمند- بهزاد بهزادی

بهزاد بهزادی

Member
کاربر فعال
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

شب دوستان بخیر،

یکی از مهمترین بحث های پیش رو در ماه های پیش رو موضوع انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هست... این موضوع به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر بازارهای مالی داخل و من جمله بازار بورس قابلیت تاثیر گذاری داره... با توجه به مدت زمان محدود باقیمانده تا انتخابات که در حدود شش هفته هست همراه بودن با اخبار این بخش حایز اهمیت هست چراکه انتخاب دو نامزد موازی یکی از حزب دموکرات ها و دیگری از حزب جمهوری خواهان تاثیرات احتمالی متقاوتی بر بازارهای داخلی و خارجی داره که داشتن اطلاعات در مورد اون ضروری به نظر میرسه...

حتما در این مورد بیشتر سخن خواهم گفت در ادامه و به مباحثی کلیدی خواهیم پرداخت و اینکه در صورت انتخاب هر یک از دو کاندیدا چه بازاری در چه زمانی و به چه دلیلی شرایط مطلوب تری برای سرمایه گذاری خواهد بود...

ارادتمند- بهزاد

بهزاد بهزادی

Member
کاربر فعال
شناسایی جریان پول

سلام مجدد،

معمولا زمانی که در سطح میان مدت و یا بلند مدت روی بازارها متمرکز می شویم شناسایی جریان پول و نقدینگی اهمیت زیادی داره... نقدینگی و پول معمولا انتخاب های متعددی رو در بین مسیرهای پیش روی خود دارد که نهایتا بر اساس شرایط هر بازار مسیر خود را در ماه های پیش رو پیدا می کند...

برای من و شمای سرمایه گذار اون چیزی که اهمیت داره شناسایی درست حرکت نقدینگی و جریان پول هست... برای این منظور باید دیدی کلان و بدون تعصب روی بازارهای مالی داشت... درست است که رشد بازار بورس آرزو و خواست همه ماست اما یک سرمایه گذار موفق باید بدون داشتن تعصب در زمانهایی که بازار بورس شرایط بنیادی مطلوبی رو نداره مسیر نقدینگی و هدف اون رو در بازارهای موازی شناسایی کنه تا بتده حداکثر بهره رو از حرکت بازارهای موازی ببره...

خوشبختانه برای فعالین بورسی که کاملا به بازارهای مالی آشنا هستند این ابزار وجود داره... ضمن اینکه در آینده نزدیک شاهد ورود صندوق های ارز و صندوق های زمین به بورس خواهیم بود که عملا با قرار دادن آنها در کنار سایر زمینه ها، با هر میزان سرمایه ای می توان وارد بازار مطلوب شد... در این مورد باز هم سخن خواهیم گفت چرا که اهمیت این موضوع کم نیست...

ارادتمند- بهزاد

بهزاد بهزادی

Member
کاربر فعال
وضعیت احتمالی کاندیداهای ریاست جمهوری...

احتمال برنده شدن هر کاندیدا بر اساس داده ها تا به امروز رو بیانگر حساسیت این انتخابات هست... تا زمانی که شانس برتری یک کاندیدا به جهت احتمال بالای 65 درصد نره ریسک تخمین بسیار بالاست...

در مورد نحوه استفاده از این آمارها در بازارهای اقتصادی قطعا توضیحات مفصلی در آینده خواهم داد...

ارادتمند- بهزاد

پیوست ها

• 108.6 کیلوبایت بازدیدها: 476

بهزاد بهزادی

Member
کاربر فعال
تحلیلی بر بازار بورس

صبح دوستان بخیر،

اگر بخواهیم تحلیلی بر وضعیت فعلی بازار بورس داشته باشیم باید به این موضوع اشاره کرد که قبلا هم انتظار داشتیم که ماه مهر به مراتب ماه مناسب تری برای بازار در قیاس با شهریورماه باشد... وضعیت فعلی بازار به گونه ای نیست که الزاما انتظار ریزش های شدید در بازار داشته باشیم... اما به جهت زمانی شخصا تصور می کنم هنوز اصلاح بازار به صورت کامل به پایان نپذیرفته...

مفهوم این موضوع این هست که چه بسا قیمت ها و کلیت بازار طی روزهای آتی در همین حوالی و یا بالاتر هم باشه اما شروع یک ترند رو حداقل به شخصه قبل از آبان ماه خیلی متصور نیستم... به نظرم حجم معاملات دیروز به جز در گروهی خاص در سایر گروه ها همچنان پایین بود و از دید من هنوز ظرف زمانی استراحت بازار کامل پر نشده است...

ببینید دوستان بنیادهایی که در بازار موثر هستند رو میشه به دو دسته کلی تقسیم کرد... برخی از اونها به جهت زمانی تا حدودی معین هستند مانند انتشار گزارش های شش ماهه شرکت ها و یا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در آبان ماه هست و یا بودجه سال آتی که در آذرماه هست و به همین ترتیب... برخی از اونها هم به جهت زمانی معین نیستند و معمولا به صورت ناگهانی پدیدار میشه که بازار رو تحت تاثیر قرار میده مانند خیلی از اتفاقات و خبرهای سیاسی و اقتصادی که به صورت روزمره منتشر میشه و باید اونها رو دنبال کرد... فرض کنید همین امروز یک قانونی منتشر بشه که به بهبود وضعیت بازار کمک کنه... خب این موضوع جز این دسته قرار خواهد گرفت...

بنابراین وقتی تحلیل میکنیم این تحلیل بر اساس داده های بنیادی روز هست... بر اساس امروز من هنوز آنطور که باید و شاید نظرم بر روی ماه مهر مثبت نیست... باز هم تاکید می کنم که الزاما انتظار اصلاح قیمتی ندارم اما رشد شارپ برای بازار رو با نبود بنیادهای فعال چندان محتمل نمی دونم... شاید آبان ماه با توجه به تقارن های زمانی که وجود داره ماه مناسبی باشه که این موضوع رو باید در زمان خودش بررسی کرد...

در مجموع اگرچه در داده های کلان اقتصادی کشور مانند قیمت نفت، بودجه و درآمدها، آمار اقتصادی به خصوص تورم، قیمت دلار، کاهش نرخ سود بانکی و سایر موارد تغییر چندان محسوس و مثبتی نیفتاده که از اون بتونیم به عنوان محرک بزرگ بازار بورس نام ببریم اما بازار نیمه دوم امسال با توجه به شرایطی که در نیمه اول گذرانده می تونه رشدی چند ده درصدی رو در دل خود داشته باشه مشروط بر اینکه شرایط بنیادی لازم مهیا بشه در غیر این صورت امواج صعودی و نزولی کوتاه مدت تر از آنی هستند که بتوان از آنها بهره کافی رو برد و اصطلاحا فاقد ریسک به ریوارد مناسب برای سرمایه گذاری هستند... شخصا به بازار خوشبینم اما رشد اصلی بازار رو فعلا برای مهر متصور نیستم...

ارادتمند- بهزاد

بهزاد بهزادی

Member
کاربر فعال
بازارهای موازی

صبح دوستان بخیر،

نگاهی اجمالی به وضعیت بازارهای موازی و پتانسیل های احتمالی اونها داشته باشیم با این توضیح که به تدریج بر روی تک تک بازارها متمرکز خواهیم شد و اونها رو به تفصیل بر اساس پارامترها ومتغیرها مورد بررسی قرار می دهینم...

1- بازار مسکن:
به عنوان بزرگترین بازار موجود همواره دارای تاخیر هست و معمولا این بازار بعد از همه بازارها به حرکت در می آید... در حال حاضر اگرچه تعداد معاملات مسکن در طی چند ماه اخیر افزایش داشته است اما این مهم به دلیل تورم نبوده و بیشتر ناشی از خستگی سازندگان بازار است که مدتهاست واحدهای ساخته شده بدون سود قابل توجه روی دستشان باقی مانده است... علی القاعده انتظار ریزش در این بازار رو نداریم اما محتمل ترین شرایط ادامه مسیر رکود فعلی در این بخش هست تا زمانیکه داده هایی وارد بازار بشه که به رشد قیمت در این بخش کمک کنه... از دید سرمایه گذاری در ماه های باقیمانده تا پایان سال اتفاق مهم و خاصی رو در این بازار تجربه نخواهیم کرد و این موضوع فارغ از نتیجه انتخابات پیش رو در آمریکا و ایران هست...

2- بازار ارز: در مورد قیمت ارز تثبیت آن در دو سال اخیر به نوعی به معنای جمع کردن فنر ارز هست... اینکه آیا این فنر در کوتاه مدت باز بشه یا خیر به ایجاد پتانسیل برای آن بستگی داره... این فنر می تونه حتی تا چند سال دیگر هم به فشرده شدن ادامه بده و به ناگهان باز بشه... سیاست های ارزی دولت تا به اینجای کار نسبتا موفق بوده... اگر دولت موفق به تک نرخی کردن ارز بشه انتظار یک رشد محدود رو در این بازار دارم اما نهایتا یک رشد ده درصدی هست نه بیشتر... با این حال در صورت انتخاب ترامپ با توجه به دیدگاه هایی که در مورد برجام داره ارز یک پنانسیل صعودی قوی براش ایجاد میشه که اگر به درستی مدیریت نشه می تونه باعث جهش قیمتی آن بشه... در مقیاسی به مراتب کوچک تر از آنچه در سال 89 رخ داد... این بازار باید جز بازارهای زیر نظر باشه و همانند بازار مسکن نیست که دارای تاخیر باشه... ارز به نوعی پیشرو در بازارهاست...

3- بازار سکه: قیمت طلا و سکه در ایران تحت تاثیر قیمت جهانی طلا و قیمت دلار هست... دونکته اینجا حایز اهیمت هست... اول اینکه خرید و فروش طلا به مراتب راحت تر از ارز هست و دوم اینکه اگر برای ارز پتانسیل رشدی متصور باشیم دلیل اون انتخاب احتمالی ترامپ هست... بر اساس نظر سنجی که از 30 تحلیلگر برتر طلا در جهان شده است انتخاب ترامپ باعث روی آوردن سرمایه ها به سمت طلا خواهد شد چرا که حرفهای اون در مورد عوارض بر محصولات چینی نگرانی از یک بحران اقتصادی جدید رو افزایش داده که باعث فرار سرمایه ها به سمت طلا میشه... برخی از تحلیلگران حتی اشاره به طلای 1900 دلاری در آینده نزدیک دارند... بنابراین انتخاب دونالد ترامپ هم نیروی پتانسیل صعودی برای دلار در داخل کشور داره و هم نیروی پنانسیل صعودی برای طلای جهانی... و به همین دلیل شخصا در صورت انتخاب ترامپ این بازار روبهترین بازار برای رشدی ایده آل در یک بازه کوتاه تا میان مدت می دونم... روی این بازار خیلی بیشتر صحبت خواهم کرد...

4- بازار بورس: بورس فعلا به جهت داده های کلان اقتصادی جای رشد خیلی زیاد ندارد و بیشتر شرایطی نوسانی رو برای اون متصور هستیم... رفع تحریم ها در عمل آنگونه که باید و شاید خود را در صورتمالی شرکت ها نشان نداده است و قیمت نفت زیر 50 دلاری و سود بالای بانکی ( تحت عناوین ویژه و توافقی) همچنان ترمز شاخص با نسبت p/e بالایی که دارد هست... با این حال معتقدم انتخاب کلینتون به عنوان رییس جمهور باعث اقبال به بازار میشه... بسیاری از سرمایه گذاران خارجی در انتظار نتیجه انتخابات هستند و انتخاب کلینتون از دید بنده نوعی تضمین برجام برای 4 سال آینده هست و عملا برجام به رسمیت برای شرکت های اروپایی شناخته میشه که این روزها هنوز برای ورود به بازار ایران مردد هستند و به قول معروف موضوع را کش می دهند تا ببینند چه از صندوق آمریکا بیرون می آید... اینکه آیا باید قبل از انتخابات وارد بازار بشیم یا بعد از آن را به طور مفصل به بحث خواهم گذاشت...

5- سپرده ها و اوراق با سود ثابت: فعلا همچنان محل مورد اقبال سرمایه های درشت هست... اگرچه سود بانکی روی کاغذ 15 درصد شده است اما تقریبا به راحتی سودهای بدون ریسک بالای 20 درصد در دسترس تخت عناوین مختلف هست ( صندوق ها سود ثابت بانک ها، طرح های ویژه و توافقی برای سرمایه های درشت، اوراق مشارکت و قرضه و ...) اما فراموش نکنیم نقدینگی به رقم بسیار بالایی رسیده و به نوعی آتش زیر خاکستر هست و این نقدینگی منتظر بازار هدف هست... به نظر من یواش یواش دوران خوب سپرده گذاران بانکی به پایان میرسه و از صدر جدول به پایین خواهند آمد اما اینکه این زمان کی باشه باید به دقت اتفاقات کلان سیاسی واقتصادی رو بررسی کرد...

این مطاالب در کانال فردی بنده نیز که آدرس آن در امضای بنده وجود داره و از دیروز ایجاد شده نیز درج میشه به صورت موازی...

روز خوبی داشته باشید- بهزاد

tofighsorkheh67

Member
عضو تازه
تازه وارد

سلام .. استاد من تازه وارد هستم و به بورس علاقه دارم .. لطفا من رو هم راهنمايي كنين كه چگونه به بورس بپيوندم.. درضمن من اطلاعات كافي از بورس ندارم

بهزاد بهزادی

Member
کاربر فعال
نفت

سلام دوستان،

در مورد نفت قبلا هم اشاره داشتم که قیمت تا مدتها چسبندگی به بازه 40 تا 50 دلار دارد... در حال حاضر با توجه به میزان عرضه و همچنین پیشرفتی که در تکنولوژی استخراح نفت شیل وجود داره احتمال رسیدن به نفت بالای 50 دلار بسیار دشوار به نظر میرسه... از سویی اختلافات سیاسی بین ایران و عربستان عملا امیدها برای هرگونه توافق به جهت فریز کردن تولید و یا کاهش آنرا بسیار کمرنک کرده... ایران هم بعید هست شرایط عربستان رو قبول کنه چون قیمت فعلی نفت بیش از اینکه به ضرر ایران باشد به ضرر عربستان هست...

بنابراین معتقد هستم نفت قیمت 50 دلار رو به عنوان یک مقاومت بسیار مهم پیش رو داره که عبور از آن به این راحتی و بدون ایجاد دلایل بنیادی واضح میسر نیست...

اما شاید نفت 40 دلاری رو هم بتوان نقطه ای دانست که بسیاری از تولیدکنندگان به دلیل سر به سر شدن هزینه ها از استخراج نفت بر اساس تکنولوژی جدید منصرف می شوند... بنابراین این سطح یک سطح حمایتی قدرتمند هست... با نفت 50 دلاری برای ایران هزینه های جاری تا حدودی پوشش داده میشه اما نمیشه انتظار تخصیص بودجه مناسب به پروژه های عمرانی رو داشت.... بنابراین قیمت فعلی نفت فعلا محرک اقتصاد ایران نخواهد بود اگرچه شرایط امروز بسیار بهتر از شرایط چند سال اخیر است...

ارادتمند- بهزاد

بهزاد بهزادی

Member
کاربر فعال
پنانسیل های آبان ماه

ظهر دوستان بخیر،

از دید بنده آبان ماه می تونه نقطه عطفی برای بازار سرمایه باشه... البته فعلا مشخص نیست که آیا پتانسیل های لازم برای صعود بازار سرمایه فراهم میشه یا خیر... اما چند اتفاق مهم داریم که به جهت تقارن زمانی همگی در آبان ماه هستند:

اول اینکه انتخابات مهم ریاست جهموری آمریکا روداریم که روی بازار ما هم تاثیر کوتاه مدت داره و هم تاثیر میان و بلند مدت...

دوم ارایه گزارش های شش ماهه شرکت ها رو داریم که می تونه محرکی برای بازار باشه در برخی صنایع...

سوم احتمال آزاد شدن نقدینگی در سهم های بانکی با بازگشایی اونهاست...

زمانی که تقارن های زمانی رو در بعد تکنیکال و تایم فریم هفتکی نگاه می کنم هم باز به آبان ماه میرسم... با شرایط فعلی اگرچه من انتظار ریزش انچنانی در شاخص در مهرماه رو ندارم اما انتظار رشد قابل توجه رو هم ندارم... این مطاالب در کانال فردی بنده نیز که آدرس آن در امضای بنده وجود داره و از دیروز ایجاد شده نیز درج میشه به صورت موازی...

ارادتمند- بهزاد

پیوست ها

• 20.9 کیلوبایت بازدیدها: 434

بهزاد بهزادی

Member
کاربر فعال
ترامپ یا کلینتون؟ مساله این است!

عصر دوستا بخیر،

قبلا بهتون سایتی رو در مورد انتخابات آمریکا و نظرسنجی های قابل استناد اون معرفی کردم که یکی از بهترین هاست و مورد توجه بسیاری از تحلیلگران و فعالین بازارهای اقتصادی...

در این سایت سه مدل برای انتخابات پیش رو ترسیم شده که من از مدل سوم استفاده می کنم... مدلی که وزن مومنتوم در اون بالاست و عملا بدین معناست که اگر در لحظه جاری انتخابات برگزار میشد احتمال برنده شدن هر کاندیدا چقدر بود... این سایت در طی روز بارها و بارها ممکنه آپدیت بشه...

فعلا و بر اساس آخرین داده ها اختلاف کم هست... از دید من زمانی میشه بر اساس این احتمالات نتایج رو تحمین زد که یکی از کاندیداها به حداقل 65 درصد احتمال موفقیت برسه... هرچه این میزان بالاتر باشه ورود به بازار مناسب در قبل از انتخابات مهیا تر هست...

بنابراین همانطورکه در طی دو ماه اخیر بارها و بارها اشاره کرده ام مهمترین عامل بازار رو انتخابات پیش رو می دانم... اول انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و سپس انتخابات ایران... هر دو حایز اهمیت هستند...

در انتخابات آمریکا اگر کلینتون برنده بشه عملا به معنای تضمین اجرای برجام برای یک دوره چهارساله هست و این موضوع از دید من یعنی اتمام وقت کشی شرکت های خارجی برای ورود به ایران... بنده با توجه به اینکه در انگلستان زندگی می کنم و با برخی از شرکت های سرمایه گذاری در ارتباط هستم این موضوع رو به عینه دیده ام که در استراتژی های ترسیمیشون برای سرمایه گذاری در ایران مهمترین عامل عبور از انتخابات امسال هست...

کلینتون برای کوتاه مدت برای بازار ما ایده آل هست و باعث یک موج هیجانی در بازار برای چندماه میشه که باید در ادامه با شواهدی از حضور سرمایه گذاران خارجی در سطح وسیع روبرو بشیم تا شاخص توان رکورد شکنی داشته باشه... ترامپ در کوتاه مدت ترس را به جان بازار خواهد انداخت اما بعد از فروکش کردن این ترس و در میان مدت و بلند مدت بازار می تونه از تاثیرات انتخاب یک رییس جمهور جمهوری خواه بر روی قیمت نفت و قیمت دلار در داخل کشور بهره ببره... در این شرایط بورس در کوتاه مدت بازار پیشرو نخواهد بود و بهتر است در کوتاه مدت وارد بازار سکه شد و بعد از چند ماه و در میان مدت و زمانی که خالی بودن طبل ترامپ در قبول نکردن برجام کاملا مشخص شد به بازار بورس برگشت البته با سرمایه افزایش یافته در بازار طلا...

باید دید که چه می شوند... انتخابات داخل هم از دومنظر حایز اهمیت است... هم به منظور راضی نگه داشتن طیف بازار در نزدیک به انتخابات و هم به جهت بهره برداری مالی از بازار جهت تامین هزینه های انتخاباتی...

این مطاالب در کانال فردی بنده نیز که آدرس آن در امضای بنده وجود داره و از دیروز ایجاد شده نیز درج میشه به صورت موازی...

بدرود- بهزاد

بهزاد بهزادی

Member
کاربر فعال
طلا و ترامپ

سلام دوستان،

در مورد طلا در سال جاری میلادی هم پتانسیل های بالقوه منفی داریم و هم پتانسیل های بالقوه مثبت...

اصولا تمایل به سمت فلز زرد رنگ در زمانی زیاد میشه که شاهد بحران های اقتصادی جهانی باشیم... در این حالت بسیاری از سرمایه گذاران سرمایه خود را از بازارهای موازی مانند بورس های جهانی و ارزهای کامدیتی خارج می کنند و به سمت دلار و طلا حرکت می کنند و تقاضا برای این دو زیاد میشه... در سال جاری ما موضوع افزایش نرخ بهره دلار رو در ماه دسامبر داریم که در نشست ماه جاری رییس بانک فدرال روی این موضوع تاکید کرد که حتما در ماه دسامبر افزایش نرخ بهره صورت خواهد گرفت... بنابراین این موضوع به خودی خود مانع از افزایش قیمت طلا میشه چراکه افزایش نرخ بهره دلار عملا یعنی تقویت بیشتر دلار وکاهش قیمت اونس جهانی...

در مقابل این موضوع ما احتمال روی کار آمدن ترامپ رو داریم... افکار و صحبت های اقتصادی ترامپ از همین الان خیلی ها رو نگران کرده است... روی کار آمدن یک جمهوری خواه علاوه بر اینکه احتمال تنش رو بالا می بره مشخصا در مورد ترامپ وضعیت اقتصاد چین رو به مخاطره می اندازه...

در حال حاضر چین بزرگ ترین صادر کننده محصول به آمریکا و آمریکا بزرگ ترین کشور وارد کننده هست... ترامپ در شعارهای تبلیغاتی خود از وضع عوارض بر روی محصولات چینی تا 40 درصد مطالبی رو عنوان کرده که اگر این موضوع محقق بشه تاثیر اون روی اقتصاد چین کوچک شدن اقتصاد این کشور و فرو رفتن در بحران اقتصادی هست... مطمینا این موضوع فقط چین رو گرفتار نمی کنه و خیلی هخا معتقد هستند در صورت تحقق چنین امری شاهد بحرانی جهانی خواهیم بود که نقطه شروع آن این بار از چین است... این بحران در شرایطی که اروپا هنوز وضعیت ایده آلی نداره و آمار اقتصادی آمریکا هم علیرغم بهبود و احتمال افزایش نرخ بهره آنقدر محکم نیست خطر بزرگی محسوب میشه...

به همین دلیل هست که برخی تحلیلکران معتقد به رشد 50 درصدی طلا در چند ماه در صورت روی کار آمدن ترامپ هستند... حال در داخل کشور ما با موضوع یکسان سازی نرخ ارز روبرو هستیم که به اعتقاد من یک فشار 10 درصدی روی ارز خواهد آورد اگر همزمان ترامپ هم بشه رییس جمهور این فشار می تونه فراتر بره و شاهد رشد 20 تا 30 درصدی دلار در ماه های پیش رو باشیم... به همین دلیل سکه به عنوان عاملی که هم از اونس و هم از دلار تبعیت می کنه می تونه فراتر از 2 میلیون تومان بده و این یعنی یک سود 70 تا 80 درصدی در یک بازه شش ماهه...

اما فراموش نکنید که همه اینها رو در صورتی محتمل می دانیم ترامپ رییس جمهور بشه و بر اساس آخرین آمارها شانس موفقی وی حوالی 40 درصد هست... با این حال باید از الان بدونیم کدام بازار با کدام نتیجه برای سرمایه گذاری در ماه های پیش رو ریسک کمتری دارد...

ارادتمند- بهزاد

عليرضا اسماعيلي

Very Good Member
کاربر فعال
جناب بهزادی عرض ادب
با صحبتهای شما موافقم
فعلا در بازار خبری نیست
و کلا الاکلنگی داره بازار عمل میکنه
یک روز مثبت دو روز منفی
دو روز مثبت یک روز منفی
مادامیکه اون نمادهای اصلی و بنیادی بازار رشد نکنند بنده هم به رشد بازار زیاد امیدی ندارم
فولاد وپاسار ومعادن وبملت فملی وغدیر وامید وصندوق ثاخت شبندر شپنا سفارس تاپیکو و پارسان و فارس و کگل و رتاپ و ... اینها بازار سرمایه ایران هست نه 4 تا نماد که اگر 50 درصد هم رشد کنند روی شاخص 10 درصد هم اثر نمی گذارند!

بهزاد بهزادی

Member
کاربر فعال
جناب بهزادی عرض ادب
با صحبتهای شما موافقم
فعلا در بازار خبری نیست
و کلا الاکلنگی داره بازار عمل میکنه
یک روز مثبت دو روز منفی
دو روز مثبت یک روز منفی
مادامیکه اون نمادهای اصلی و بنیادی بازار رشد نکنند بنده هم به رشد بازار زیاد امیدی ندارم
فولاد وپاسار ومعادن وبملت فملی وغدیر وامید وصندوق ثاخت شبندر شپنا سفارس تاپیکو و پارسان و فارس و کگل و رتاپ و ... اینها بازار سرمایه ایران هست نه 4 تا نماد که اگر 50 درصد هم رشد کنند روی شاخص 10 درصد هم اثر نمی گذارند!
علیرضا جان،

من نمادهایی رو که نام بردی با بیش از 70 درصدشون به جهت ارزندگی موافقم به خصوص گروه فلزی و معدنی... از دید بنده هیج بعید نیست در گزارش های شش ماهه با بهبود وضعیت این شرکت ها روبرو بشیم و تمایل برای خرید اونها بیشتر بشه... بنابراین روند حرکتیشون می تونه از آبان ماه استارت بخوره...

در مورد کلیت بازار هم بنده به پتانسیل احتمالی بازار در نیمه دوم واقف هستم اما تقریبا اکثر سرمایه های درشت در انتظار نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند... شوخی هم نیست و برای سرمایه هایی که با مدل ریسک گریز کار می کنند درستش همینه که یکماه آینده رو هم صبر کنند...

اینکه آیا کسانی که امروز سهم می خرند بیشتر سود می کنند یا کسانی که آبان ماه مشخص نیست... هیچ بعید نیست در برخی سهم ها کف قیمتی همین حوالی باشه اما از دید بنده نقطه ورود مناسب به یک سهم الزاما کف قیمتی نیست بلکه نقطه ای است که ریسک خرید سهم به حداقل خودش رسیده باشه و با شرایط محتمل تری به جهت صعود روبرو باشیم حال حتی اگر سهمی 10 درصد هم رشد کرده باشه اون فرد چیزی از دست نداده و تصمیمی که بر اساس کاهش ریسک در بازار گرفته از دید بنده کاملا عقلانی بوده است...

من نمیگم الزاما این روزها کسی وارد بازار نشه اما معتقدم بازار مهرماه حرکت شارپ در دل خود ندارد و اگر به دنبال روندها هستیم هنوز در این ماه پتانسیلی نداریم... همین رفتار امروز بازار که بعد از یک روز مثبت کاملا خستگی در اون مشهود بود گویای همه چیز هست... اگر معامله بلوکی هم نبود که شاخص عملا منفی بود امروز...

ممنون که به تاپیک بنده سر می زنی...

قربانت- بهزاد

shahresarnevesht

Very Good Member
کاربر فعال
اقای دکتر بهزادی سلام و شبتان بخیر.
دقیقا نمیدونم دارین چیکار میکنین. از ادان خداحافظی میکنین میفرمایین ما بیایم اینجا. ولی مهم نیست. بالاخره نصف سواد ما از شماست.
من یه سوال دارم. چند سال پیش هم که سکه خریده بودم مشکل داشتم اینجا در شهرستان بانکها صندوق امانات ندارن. حتی طلافروشی ها هم اصلا به تعدادی که میخوای بهت سکه نمیفروشن چون ندارن. بعد هم واقعا گرون میفروشن. و نامردی میکنن به قیمت اون لحظه نمیفروشن بالای 5% میکشن روش. من این مسخره بازیها رو اصلا بلد نبودم در حالیکه تو خرید سکه عملا همینا برای خودش چندتا مشکل بزرگه.
میشه راهنمایی بفرمایین درباره آتی سکه؟ یعنی من به جای اینکه بیام تهران یه صندوق امانات بگیرم از یه بانکی بعد سکه بخرم ببرم اونجا. برم اتی سکه بخرم. شدنی هست؟
منظورم در صورت پیروزی ترامپ هست.
ممنون از زحماتتون.

بهزاد بهزادی

Member
کاربر فعال
اقای دکتر بهزادی سلام و شبتان بخیر.
دقیقا نمیدونم دارین چیکار میکنین. از ادان خداحافظی میکنین میفرمایین ما بیایم اینجا. ولی مهم نیست. بالاخره نصف سواد ما از شماست.
من یه سوال دارم. چند سال پیش هم که سکه خریده بودم مشکل داشتم اینجا در شهرستان بانکها صندوق امانات ندارن. حتی طلافروشی ها هم اصلا به تعدادی که میخوای بهت سکه نمیفروشن چون ندارن. بعد هم واقعا گرون میفروشن. و نامردی میکنن به قیمت اون لحظه نمیفروشن بالای 5% میکشن روش. من این مسخره بازیها رو اصلا بلد نبودم در حالیکه تو خرید سکه عملا همینا برای خودش چندتا مشکل بزرگه.
میشه راهنمایی بفرمایین درباره آتی سکه؟ یعنی من به جای اینکه بیام تهران یه صندوق امانات بگیرم از یه بانکی بعد سکه بخرم ببرم اونجا. برم اتی سکه بخرم. شدنی هست؟
منظورم در صورت پیروزی ترامپ هست.
ممنون از زحماتتون.
شب شما بخیر،

ممنون از لطفی که به بنده دارید...

در مورد صندوق امانات تا جایی که بنده اطلاع دارم شعب سرپرستی بانک های استان اکثرا دارای صندوق امانات هستند به خصوص بانک های پرشعبه مانند بانک صادرات... بنابراین کافیه مراجعه به مرکز استان داشته باشید و مطمین هستم حتما چند تا از بانک ها در اونجا صندوق امانات دارند... خوشبختانه روال اجاره هم بسیار ساده است... قبلا باید استعلام گرفته میشد که معمولا حدود 10 روز کاری به طول می کشید اما الان استعلام ها به صورت آنلاین هست و در همان روز مراجعه می تونید صندوق رو بگیرید...

اشاره به میزان اسپرد بالا و کارمزد خرید و فروش داشتید... اگر بازار دارای هیجان نباشه من این درصد تفاوت ها رو ندیده ام... معمولا اختلاف خرید و فروش زیر 1 درصد هست در تهران... اما باز هم تاکید می کنم در بازارهایی که دارای هیجان نباشه... حدود چند سال پیش در مقطعی اعتقاد به رشد سکه داشتم و نزدیک به 800 عدد خریداری کردم که به سهولت این کار انجام شد.. به میدان فردوسی مراجعه کردم و کل تعداد مورد نیاز رو مجموعا از سه مغازه خریداری کردم... اگر مبلغ خریدتون بالا هست من پیشنهاد می کنم به تهران بیاید تا هم در بورسش باشید (میدان فردوسی) و راحت تر با کارمزد کمتر و رقابتی بتونید تهیه کنید و هم به راحتی همینجا صندوق اجاره کنید...

اما شما به درستی اشاره کردید که میشه از معاملات آتی هم بهره جست که اتفاقا در این جالت کارمزد خیلی خیلی کمتر هم میشه و شما از اعتبار ده برابری هم می تونید بهره ببرید... بسیار ساده هست و کافیه برای این منظور کد معاملاتی رو بگیرید و نماد مربوطه رو خرید و فروش کنید... در این حالت ریسک مواردی که فرمودید عملا از بین میره... راه دیگر هم خرید شمش هست که عملا بسیار راحت تر هست و اگر بتونید به قیمت بخرید کارمزد ضرب رو هم نمی دهید اما صرفا برای رقم های بالا شمش رو پیشنهاد می کنم مثلا سرمایه های چند میلیاردی...

بگذارید یه چیزی بهتون بگم... من از الان برای چند روز قبل از انتخابات بلیط پرواز گرفته ام برای تهران که در زمانی که احتمالا نیاز به تصمیم گیری باشه بالای سر سرمایه ام باشم و سریع بتونم هر کاری رو بکنم... برای شما که از شهر دیگری می خواهید به تهران بیاید به مراتب کار راحت تره... منظورم اینه که ارزش داره اگر رقمتون بالاست اون هفته از کارتون مرخصی بگیرید و به تهران بیاید... اینطوری خیلی از مواردی که اشاره کردید خود به خود حل میشه...

ارادتمند- بهزاد

بهزاد بهزادی

Member
کاربر فعال
رقابت پایاپای نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا

رقابت خیلی نزدیک هست و با این شرایط هر دو کاندیدا برای بدست اوردن آرای الکترال مورد نیاز با اما و اگرهای زیادی روبرو هستند...

پیوست ها

• 106.1 کیلوبایت بازدیدها: 292

بهزاد بهزادی

Member
کاربر فعال
واگرایی شدید در سیاست ها

شب دوستان بخیر،

اشاره کردم که از دید بنده ورود در کف قیمتی الزاما بهترین منطقه و زون ورود به بازار نیست... شخصا ترجیح می دهم در زونی وارد بازار شوم که شانس موفقیت تحلیل بالا بره حتی اگر اون زون با کف مقداری فاصله گرفته باشه و بخشی از سود اون ترند رو از دست داده باشم...

واگرایی بین سیاست های خانم کلینتون و آقای ترامپ به قدری زیاد هست که انتخاب هر کدام از این دو نفر من رو در بازه های زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت به سمت یک بازار خاص سوق میده... اگر در شرایط فعلی بازه های میان مدت و بلند مدت رو فاکتور بگیرم، در بازه کوتاه مدت انتخاب هیلاری کلینتون اتفاقی مثبت برای بازار سهام نسبت به سایر بازارهای رقیب هست و انتخاب دونالد ترامپ اتفاقی مثبت برای بازار طلا و سکه نسبت به سایر بازارهای رقیب هست...

بنابراین اینکه محل سرمایه گذاری احتمالی در آبان ماه کجا باشه بیش از هر چیزی به این اتفاق از دید بنده بسیار مهم بستگی داره... امیدوارم هیلاری کلینتون رای بیاره تا شاهد پویا شدن بورس و همچنین تضمین اجرایی شدن برجام در سالهای پیش رو باشیم... اما اگر ترامپ رای اورد نباید غافلگیر بشیم و در این حالت هم باید برنامه مدون برای ورود به بهترین موقعیت سرمایه گذاری رو داشته باشیم... من و شما نقش حمایت از بازارهای مالی رو نداریم بلکه باید به دور از تعصب بر اساس اتفاقاتی که میفته بتونیم امواج رو به درستی شناسایی کنیم و از اونها بهره ببریم... خوشبختانه بازاهای مالی نسبت به هم دارای لگ و تاخیر هستند... بنابراین در بسیاری مواقع هم میشه از صعود ارز و طلا منتفع شد و هم متعاقب اون از صعود بورس و هم تورمی که وارد مسکن با تاخیر نسبت به سایر بازارها می تونه بشه...

این روزها مدام در حال خواندن اخبار انتخابات هستم و خیلی واضح به شما بگم که حتی اگر الان در بازار هستید بهتر هست که قبل از انتخابات نقد بشید مگر اینکه در مناظره های رودرروی دو نامزد و معاونین آنها اتفاقاتی رقم بخوره که این احتمال نزدیک از بین بره و شانس پیروزی یک کاندیدا فراتر از 65 و 70 درصد بشه... در این حالت عملا نسبت ریسک به ریوارد معادل یک به دو میشه و بنده معتقدم میشه قبل از انتخابات ریسک کرد و وارد بازار شد تا از گپ احتمالی بازار نیز بهره جست... اما این ورود در همان روزهای پایانی هست و فراموش نکنیم که در مدت زمان باقیمانده با توجه به رقابتی که وجود دارد هر اتفاقی ممکنه بیفته... در هر صورت واگرایی ها امسال زیاد هست و من هر جوری به معادلات نگاه می کنم انتخاب ترامپ ما رو به گزینه های سرمایه گذاری همسو با انتخاب کلینتون رهنمود نمی سازد... به همین دلیل فکر می کنم باید در این مدت ریسک گریز بود تا وضعیت مشخص تر بشه...

ارادتمند- بهزاد

بهزاد بهزادی

Member
کاربر فعال
تحلیلی بر بازار بورس

عصر دوستان بخیر،

در انتهای شهریورماه به این موضوع اشاره داشتم که در ماه مهر ما شواهد بنیادی برای رشد شارپ بازار و قیمت سهام نداریم... و البته اشاره داشتم که علی القاعده با توجه به ریزش هایی که در شهریورماه داشتیم در مهرماه انتظار بازار متعادل تری رو داریم... با این حال برای بنده بسیار جای تعجب بود وقتی می دیدم بسیاری از تحلیلگران به راحتی و بدون داشتن حتی یک دلیل قانع کننده و صرفا با تکیه بر یک تحلیل تکنیکال به راحتی آینده چارت رو پیش بینی می کردند و حرف از شروع رشد شاخص آن هم به صورت شارپ و بدون وقفه از ابتدای مهرماه می کردند...

اما معاملات دیروز و امروز بازار به خوبی گواه این ادعاست که شاخص حنی یک روز هم نتوانست بر روی روند صعودی مطلق قرار بگیرد...

ببینید دوستان ما در بازار یک موضوعی داریم به نام هیجان و احساسات که در بسیاری اوقات همین هیجان و احساس ایجاد موج هایی بسیار کوتاه و مقطعی می کنه... اینکه در ابتدای هر ریزموج احساسی صحبت از صعود قطعی بازار بکنیم کمی غیر واقع بینانه هست... رشدهای هیجانی بازار در صورتی ادامه خواهد یافت که بنیادهای کافی برای رشد وجود داشته باشه... به همین دلیل بنده همیشه گفته ام بازار رو بنیادی تحلیل کنید و اگر دلایل کافی برای صعود در اختیار داشتید حال به سراغ چارت بروید و بر اساس روش های تکنیکال موقعیت های ایده آل ورود رو پیدا کنید... برای من گاها بسیار عجیب هست از اینکه می بینم حتی بسیاری از اساتید با تکیه بر علم تکنیکال ادعای پیش بینی روندها رو در بازار دارند... درست است که قیمت در برگیرنده همه چیز است اما تا بنیادهای لازم وجود نداشته باشه چارت ها نه صعود می کنند و نه ریزش می کنند... شناسایی این بنیادها هم نیاز به تخصص داره چراکه خیلی اوقات عواملی بسیار سطحی اشتباها به عنوان بنیاد کلان بازار در نظر گرفته میشه و یا در مقابل مواردی بسیار مهم مورد توجه قرار نمیگیرد...

داده های کلان اقتصادی مرتبط با بورس نشان از پتانسیل های صعود ندارد... نه خبری از سود بانکی پایین هست و نه خروج سرمایه از بانک ها و نه خبری از رشد قابل توجه قیمت نفت هست... فضای رکود کاملا محسوس هست و در اجرای برجام هم بسیاری از شرکت های خارجی چاشنی احتیاط رو سرلوحه کار خود قرار داده اند... تورم و رشد قیمت دلار هم به اون صورتی که بخواهد در صورتهای مالی و سود و زیان ها تاثیر گذار باشد نداریم... بحث بودجه هم به جای خود باقیست... نسبت p/e بازار هم به آن صورت پایین نیست... بنابراین اگر اتفاق مثبتی در این مرحله نیفته بازار دلیلی برای رشد نداره...

با این حال اگر اتفاق بنیادی خوب رخ دهد همین بازار بی رمق می توتند رشدی مقطعی و مناسب داشته باشد... برای این اتفاق خوب باید واقعیت ها رو ببینیم... مثلا یکی میاد میگه سود بانکی شده 15 درصد پس بازار باید رشد کنه... بنده میگم خیر... اینگونه نیست... مهم پیاده سازی واقعی این نرخ سود هست... یکی میگه برجام شده و باید شاهد رشد سودآوری شرکت ها باشیم... بنده میگم مهم واقعیت هست که آیا رفع تحریم ها باعث اقبال به شرکت و افزایش عرضه محصولات شده یا خیر...

در مجموع من نزدیک نرین پتانسیل مثبتی که برای بازار می بینم انتخاب هیلاری کلینتون هست... چون اگر انتخاب بشه قطعا از دستاورد برجام حمایت خواهد کرد و همین موضوع کافیه تا شرکت های خارچی چاشنی احتیاط رو کنار بگذارند و وارد ایران بشوند که تبعات خوب اقتصادی خودش رو برای بازار بورس داره چراکه بسیاری از این شرکت ها در قابل تفاهم با شرکت های داخلی این اقدام رو انجام خواهند داد... اما الان نباید وارد شد چون واقعا موضوع انتخابات آمریکا خیلی پا به پا پیش میره... رقابت نزدیکه و اصلا مشخص نیست چه کسی رییس جمهور بشه... مهم اینجاست که اگر ترامپ بشه قطعا در کوتاه مدت باید دور بازار سرمایه را خط کشید و سرمایه رو وارد بازارهایی مانند سکه و طلا کرد...

در این شرایط استراتژی منطقی بیرون ماندن از بازار تا مشخص تر شدن وضعیت انتخابات هست... البته تجربه این سالها به من ثابت کرده اکثریت دنبال حرف های امیدوار کننده شنیدن هستند نه واقعیت...

شب خوبی داشته باشید- بهزاد

بالا