درخواست حضور سبزتر از دوستان با تجربه ازجمله بابك بورسباز

شروع موضوع توسط مجيد قزلجه ‏19 جولای 2004 در انجمن تالار گفتمان بورس

• ربات تلگرامی بورس گرام

قیمت لحظه‌ای و نمودار سهام مورد نظرتون رو دریافت کنید و با ایجاد دیدبان شخصی، از صف خرید و فروش سهام خود باخبر شوید.

1. مجيد قزلجه

مجيد قزلجه New Member عضو تازه

شغل:
    مهندس برق
    جناب آقاي بابك خان بورسباز
    بنده چه در اين سايت و چه در سايت پارس مطالب شما را خوانده ام و بهره برده ام . خواهش من از جنابعالي و ديگر دوستان باتجربه اين است كه با باز كردن تاپيك هاي تحليلي-پيشنهادي جديد هم به كم شدن حجم زحمتهاي دوست خوبمان آقاي مددي كمك فرماييد و هم از تجربه شما بهره ببريم. من مطمنم كسي مثل شما كه سالها در بازار بورس فعال است حرفهاي بسيار براي شنيدن دارد. اگر اجازه بفرماييد بنده اولين موضوع را مطرح كنم تا جنابعالي و بقيه دوستان اعلام نظر فرمايند.: وسپه به مجمع رفتن يا نرفتن وسهم جايگزين در صورت نرفتن؟

2. مجيد قزلجه

شغل:
    مهندس برق
    Re: درخواست حضور سبزتر از دوستان با تجربه ازجمله بابك بورسبا

3. بابك بورس‌باز

بابك بورس‌باز New Member کاربر فعال

مجيد خان واقعا جاي بسي افتخار است كه نام بنده را در كنار اساتيد آورده‌ايد. از اينكه ما رو تحويل گرفتيد متشكرم. ولي آنچه در زير مي‌خوانيد نظرات شخصي من است و چيزي كه من در آن ادعا دارم بورس‌بازي است نه كارشناسي!

متاسفانه بد سوالي كردي زيرا مدتي است كه ديگر وسپه ندارم و در نتيجه در جريان جزييات آن نيستم. البته وسپه سهم بسيار خوبي است و حتي خودم حدود يك ماه پيش كه براي يكي از بستگان پرتفو درست مي‌كردم وسپه را در پرتفوي او قرار دادم.
    به نظر من علاوه بر دلايلي كه در تحليل‌هاي دوستان خوانده‌ايد، يكي ديگر از دلايل رشد اخير شركت‌هاي سرمايه‌گذاري، ورود سرمايه‌گذاران جديد به بورس است. خود من هر كس مي‌خواهد با سرمايه جديد وارد شود، سرمايه‌گذاري‌ها را پيشنهاد مي‌كنم!
    در مورد مجمع همانطور كه گفتم در جريان جزئيات آن نيستم ولي در اين روزها معمولا بازگشايي نمادها بعد از مجامع با سود همراه بوده است. البته اين اصل نيست صرفا نظر شخصي است. به عبارت ديگر اگر من داشتم به مجمع مي‌رفتم.
    در مورد خودم بايد بگويم اگر كمكي از نظر دادن اطلاعات از دستم برآيد انجام مي‌دهم. ولي يك چيز را محض اطلاعتان بگويم. اگر كسي (چه اينجا و چه بيرون) گفت قصد دارم فردا فلان سهم را بخرم يا فلان سهم را بفروشم اعتماد نكنيد. اين سايت صدها يا شايد هزاران خواننده دارد. و يك همچين خبري (بخصوص از شخصي معتبر) مي‌تواند يكي دو روز قيمت سهم را بالا و پايين كند. بعد هم طرف مي‌گويد در آخرين لحظه پشيمان شدم و بجاي فروش، خريدم! وهمه چيز به خوبي و خوشي تمام مي‌شود. بخصوص در مورد سهامي با گردش كم. بنابراين به نظر من اصلا چنين چيزي از كسي نپرسيد.
    من به چندين اصل در بورس معتقدم. اول اينكه هر كس ادعا كند كه من در خريد و فروش‌هايم هرگز اشتباه نمي‌كنم، يا تازه وارد است يا كم اطلاع، يا دروغگو. احتمال اشتباه در حركت‌هاي اساتيد هم وجود دارد. چه رسد به من!
    قشنگي بورس به همين است. سهم را يك نفر مي‌فروشد به يك نفر ديگر. هر دو فكر مي‌كنند كه در بهترين وقت اين كار را انجام داده‌اند ولي در واقع فقط يكي از اينها حركت صحيح را انجام داده است. تنها راه پي بردن آن هم گذشت زمان است. راستش براي موفق بودن در بورس تهران يا اصولا (هر بورسي) علاوه بر تحليل شركت‌ها بايد كمي در جريان حركت‌هاي آينده بازار هم بود. مثلا اگر بداني كه قرار است غدير هفته آينده سهام خود را عرضه كند، جدا از تحليل سود دهي شركت، مي‌توان روي قيمت خريد يا فروش مسلط‌تر عمل كرد! بنابر اين داشتن ارتباط با افراد معتبر يك اصل انكار ناپذير است. پس اگر از اين جور اطلاعات نداري دنبال سودهاي نجومي نباش! مگر شانسي در يكي از جريانات قرار بگيري. و سبد سهام يكي از راههاي افزايش شانس است. ولي اگر دروازه شانس را پيدا كردي سبدت را خلاصه‌تر كن!

من اصولا سهامي را انتخاب مي‌كنم كه نقد شوندگي بالا داشته باشد و اين را به عنوان يك ركن اساسي در انتخاب سهم در نظر مي‌گيرم. مطمئن باشيد قيمت چنين سهمي بدون دليل موجه نمي‌تواند دو يا سه برابر شود. پس اگر چنين شد با پايه‌هاي محكم بالا رفته است.

درپايان بگويم حرف‌هاي هيچكس (از جمله من)‌ را كوركورانه قبول نكنيد. به تركيب سهامداران شركت دقت كنيد. اگر اكثريت سهام در دست يك شخص حقوقي خوش‌نام بود يك مثبت بزرگ در كارنامه‌اش بگذاريد. سهام ريشه دار را انتخاب كنيد و زياد خود را در گير EPS نكنيد. معمولا براي پايين بودن يا بالا بودن P/E دليل منطقي وجود دارد. هميشه چشمتان به سال يا سال‌هاي آينده شركت باشد. سود امسال را فراموش كنيد. افزايش سود امسال، پارسال روي قيمت سهم انجام شده است (سيماني‌ها مثالي بر آن). بازهم با پوزش از بزرگان.
    موفق باشيد.

4. مجيد قزلجه

شغل:
    مهندس برق
    اقا بابك عزيز از فرمايشات قشتگتون ممنونم
    بسيار دلنشين و منطقي بود. اميد است هميشه نقطه نظرات شما را در تاپيك هاي سايت ببينم.

5. شواليه

شواليه New Member کاربر فعال

شغل:
    كارشناس هوافضا
    وسپه

با توجه به ورود گل گهر در اينده نزديك وهمچنين استقبال خوب بازار از سرمايه گذاريها نگهداشتن ان بهتر است :wink:

6. مجید خالقی

مجید خالقی مسدود شده مسدود شده

بــــــــــــــــــدون شرح

7. amirbahador

amirbahador New Member کاربر فعال

شغل:
    Software Developer
    پسر اون لوح تقديرو وردار بياااااااااااار
    3-2 تا وزيرو شخصيت بين المللي هم بيار قراره از يکي تقدير کنيم

8. راسپوتين7

راسپوتين7 New Member کاربر فعال

:)) آخرشه !!!!