حمله اسرائیل به ایران غیر ممکن

شروع موضوع توسط ماني6217 ‏8 آگوست 2004 در انجمن تالار گفتمان بورس

 • ربات تلگرامی بورس گرام

  قیمت لحظه‌ای و نمودار سهام مورد نظرتون رو دریافت کنید و با ایجاد دیدبان شخصی، از صف خرید و فروش سهام خود باخبر شوید.

 1. ماني6217

  ماني6217 New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏17 جولای 2004
  ارسال ها:
  38
  تشکر شده:
  1
  شغل:
  ازاد
  روزنامه لبنانی دیلی استار در سرمقاله خود با برشمردن چهار دلیل تاکید کرد که حمله اسرائیل به ایران تنها در سطح تهدید خواهد ماند و هرگز عملی نخواهد شد
  به گزارش خبرگزاری مهر ، روزنامه دیلی استار در مطلبی یادآورشد گزارشهای اخیر در مورد تصمیم اسرائیل برای حمله به نیروگاه هسته ای بوشهر ایران و دیگر نیروگاههای هسته ای این کشور پیش از انتقال سوخت بوسیله روسیه به آنها در سال آینده ، بنا به دلایلی در سطح یک تهدید خواهد ماند .

  اخیرا روزنامه انگلیسی ساندی تایمز به نقل از یک منبع نظامی اسرائیلی نوشته است : اسرائیل به هیچ وجه به رآکتورهای ایران به خصوص راکتوری که در بوشهر با کمک روسیه ساخته می شود ، اجازه نخواهد دادتا این مرکزبه بحرانی علیه آن رژیم مبدل گردد.

  این تهدیدها در حالی صورت می گیرد که گزارشهای رسیده حاکی از آن است که نئو محافظه کاران در آمریکا در حال برنامه ریزی هستند تا از پیروزی بوش در انتخابات نوامبر برای فشار آوردن برای تغییر رژیم در ایران استفاده کنند .

  اگر چه ایران همواره با چنین تهدیدهایی روبرو بوده است اما این بار حجم این تهدیدها بسیار گسترده بوده است.

  هم اکنون پرسش اصلی این است که آیا تهدیدهای اسرائیل عملی خواهد شد و آیا اسرائیل به سایتهای هسته ای ایران حمله خواهد کرد .

  در ادامه این مقاله آمده است احتمالا اسرائیل طرحی را برای حمله به تاسیسات هسته ای ایران دارد چراکه افراطی گرایان اسرائیلی خواستار پاسخ به برنامه هسته ای ایران همانند حمله به رآکتور هسته ای عراق هستند . اما این مسئله به چهار دلیل غیر ممکن است . این چهار دلیل به شرح زیر هستند :

  اولا، هیچ تضمینی وجود ندارد که یک اقدام نظامی تاسیسات ایران را به شدت نابود سازد و شاید تلاش ایران را برای ساخت زیربنای هسته ای دست کم یک دهه به عقب اندازد . ایران تواناییهای دفاعی محکمی را در سالهای اخیر علیه حملات بالقوه ایجاد کرده است .

  به علاوه حمله به تاسیسات ایران مشکلات جدی ژئو پلیتیکی و لجستیکی برای اسرائیل به وجود خواهد آورد . مقایسه تاسیسات ایران با تاسیسات اسیراک عراق اشتباه است . جتهای 151 اسرائیل برای رسیدن به ایران باید راه دورتری را طی کنند . بر طبق گزارشها ، اسرائیلیها هم احتمالا کماندوهای خود را در صحنه مستقر خواهند کرد تا دقت و قدرت آتش هواپیماهای خود را تکمیل کنند .

  این یک کار بسیار سخت خواهد بود که به داخل خاک ایران نفوذ کرده و تاسیسات این کشور را که به شدت محافظت می شوند مورد حمله قرار داد . باید به خاطر آورد که دفعه پیش که یک نیروی خارجی چنین حمله ای را انجام داد سال 1980 بود که نیروهای آمریکایی برای آزادی گروگانها به خاک ایران حمله کردند و در این حمله شکست خوردند .

  ثانیا، هرگونه حمله نظامی پیامدهای ژئو استراتژیک بلند مدتی خواهد داشت ، چراکه احتمالا بمب اندازهای اسرائیلی باید برای رسیدن به ایران از ترکیه عبور کنند . دولت ترکیه بعید است که به اسرائیل اجازه دهد که به کشور همسایه خود حمله کند چراکه آنکارا روابط بسیار خوب و تاریخی با ایران دارد .

  به علاوه ترکیه با مخالفت شدید افکار عمومی روبرو خواهد شد . از طرفی اسرائیل بدون اجازه وارد خاک ترکیه نخواهد شد چراکه با این کار وی همکاری نظامی و امنیتی خود با ترکیه را به خطر خواهد انداخت چیزی که بیش از یک دهه به دنبال آن بوده است .

  ثالثا ، یک حمله نظامی بسیار بعید است چرا که اسرائیلیها می دانند که این مسئله پاسخ بسیار شدیدی را از جانب ایرانیها به دنبال خواهد داشت . واکنش اولیه ایران احتمالا از طریق حزب الله لبنان باشد که زرادخانه راکتی آن تا حدودی برای این سناریو بوسیله ایران توسعه یافته است . حزب الله می تواند موشکهای کوتاه برد رابه شهرهای اسرائیل شلیک کند .

  همچنین آیت الله خامنه ای اخیرا هشدار داده است که هرگونه تجاوزی به تاسیسات علمی ایران موجب خواهد شد که ایرانیها به منافع دشمن در سرتاسر جهان حمله کنند . همچنین ایران موشکهای میانبرد دارد که می توانند اسرائیل را هدف بگیرند و بدون شک در پاسخ به حمله اسرائیل از این موشکها استفاده خواهد کرد .

  چهارمین دلیل این است که حمله به ایران پیش بینی ها و اهداف بلند مدت آمریکا و اسرائیل را در ایران از بین خواهد برد و به اتحاد بیشتر ایرانیها خواهد انجامید .
   
 2. امير كبيري

  امير كبيري New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏17 جولای 2004
  ارسال ها:
  1,013
  تشکر شده:
  2
  ...

  اسراييل كه فعلا تو فلسطينش هم مونده .