حرکت دلار به سوی ۵ هزار تومان در سال 1396

kamankeshseo

New Member
عضو تازه
#1
به گزارش گروه نرم افزار حسابداری و اتوماسیون اداری ارگس ، افزایش تبدیل نرخ ارزهای معتبر به ریال ، روزی واقعیت خود را نشان خواهد داد. افزایش شدید نرخ برابری دلار امریکا در برابر ریال ایران باعث شد که نرخ هر دلار به ۴ هزار تومان برسد. خیلی از منتقدان دولت معتقدند که دولت برای جبران کسری بودجه ترمز دستی نرخ ارز را پایین داد تا با سرعت بیشتر حرکت کند و حالا در مرز *** قیمت ۴ هزار تومان برای هر دلار آن را دوباره بالا کشیده است.

اگرچه این اتهام از طرف دولت رد شده است ولی به نظر می‌رسد وعده‌های سیف برای کاهش نرخ ارزهای معتبر برگشت به سطح میان ۳۷۵۰ تا ۳۸۵۰ تومان برای هر دلار است. این چیزی است که اکثریت کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار روی آن ایستاده‌اند. اما نرخ برابری دلار در برابر ریال برای سال ۱۳۹۶ چگونه خواهد بود.

قیمت ارز تابعی ار عرضه و تقاضاست و دولت در هر دو سوی معادله طلایی قیمت دست بالا را دارد. دولت از یک طرف می‌تواند عرضه ارز را کمتر یا بیشتر کند و با توجه به روند افزایشی قیمت نفت در بازارهای جهانی دستش بازتر است. دولت می‌تواند از یک طرف مصارف ارزی خود را مهار کند و از سوی دیگر تقاضای ارز بخش‌های دیگر را نیز به دست‌انداز هدایت کند تا رشد جهشی نداشته باشد. اما دولت یک معضل بزرگ به نام «خرج» دارد.

دولت بر اساس عرف و سنت و عادت دیرینه بیشترین دادوستد با نهادها و سازمان‌های خرج‌ دارد و در بودجه سالانه به نهادهای مختلفی وعده پرداخت داده است. شماری از این نهادها دارای نفوذ فوق‌العاده‌ای هستند و ندادن سهمیه بودجه‌ای آنها در مدت معین و به میزان معین موجب فشار بر دولت خواهد شد. از طرف دیگر دولت باید یارانه‌های نقدی، یارانه نان، یارانه دارو، حقوق کارمندان و از همه مهمتر بدهی‌های خطرناک خود را بدهد و این یعنی نیاز به هزاران میلیارد تومان پول نقد. دولت با فروش سهام کارخانه‌ها، دریافت مالیات از شهروندان، فروش نفت خام به خارجی‌ها و... میزان معینی درآمد دارد اما این درآمدها کمتر از خرج دولت است.

در شرایطی هستیم که در آن برخی صندوق‌های بازنشستگی در حال ورشکستگی‌ هستند. به دلیل استمهال‌های مکرر منابع برخی بانک‌های بزرگ کشور قفل شده اند. دولتی که هزینه‌های جاری‌اش کمتر از «سیصد هزار میلیارد تومان» است بالغ بر «سیصد هزار میلیارد تومان» بدهی سررسید گذشته دارد و از همه اینها مهم‌تر، اقتصاد کشور سال‌ها است نتوانسته وارد رشد پایدار شود. این وضعیت به یک معنی تعریفی از ورشکستگی اقتصاد است.

اولین گام برای یک بیمار اذعان به بیمار بودن است. بیماری که به دلیل گرفتگی عروق یکبار سکته کرده، به محض اینکه سکته دوم روی دهد خواهد مرد، البته اگر منکر بیمار بودن خود شود. کسی که منکر بیماری است پرهیز نمی‌کند و داروهای خود را منظم مصرف نمی‌کند. همین طور کشوری که منکر رکود است، با ناپرهیزی‌های سیاسی، خود را در خطر سکته دوم قرار می‌دهد، سکته‌ای که می‌تواند سکته آخر باشد، چگونه به اینجا رسیدیم؟

یک درزی در اقتصاد کشور باز است که منابع کشور از آن خارج شوند و بر خلاف تمام تلاش و فعالیت اقتصادی آحاد جامعه که ارزش افزوده تولید می‌کند و به رغم فروش این همه منابع خدادادی کشور، به دلیل باز بودن آن مجرا، ‌منابع کشور از کشور خارج شده و دولت به لحاظ مالی تضعیف می‌شود. این مجرا همان سیاست دولت در پرداخت یارانه به کشاورزان و صنعتگران خارجی است. این یارانه از سویی منابع کشور را خارج کرده و از سویی فعالیت کشاورزان و صنعتگران ایرانی را مختل می‌کند. این یارانه از طریق حفظ ارزش اسمی دلار پرداخت می‌شود.

در واقع علاوه بر چهار منبع درآمدی که ذکرشان رفت، دولت یک راه درآمدی دیگر دارد و آن دلارهایی است که در بازارهای داخلی می‌فروشد. در سال‌های گذشته دولت‌های متوالی اصرار داشتند که قیمت اسمی دلار در برابر ریال را حفظ کنند. حاصل این همه جهش‌های ناگهانی و گاه و بیگاه قیمت اسمی دلار است. این رویه خطرناک تا امروز هم اصلاح نشده بلکه تنها پشت عنوان بی‌معنی «شناور مدیریت شده» مخفی شده. کشوری که تورم دو رقمی دارد نمی‌تواند قیمت اسمی دلار را که تورم زیر ۲ درصد دارد، ثابت کند. دست‌کم استراتژی باید حفظ ثبات قیمت واقعی دلار (تنظیم شده متناسب با تورم) باشد.

بنابراین اگر سال ۱۳۹۶ قیمت هر دلار امریکا در مسیر حرکت به سوی ۵ هزار تومان بود که شاید با سرعت کم و زیاد راه خود را طی کند تعجب نکنید. دولت نمی‌تواند ارز خود را ارزان بفروشد و آنگاه ناگزیر به چاپ اسکناس شود که تورم را برگرداند. البته پس از انتخابات بهار ۱۳۹۶.

منبع : نرم افزار حسابداری
 
بالا