حباب قيمتي نه براي وپترو

هاشم حميديان

Member
عضو تازه
اگر شما آشنا به زبان انگلیسی باشید در کار کردن با اینترنت مسلط تر خواهید بود و هر چه بیشتر با اینترنت کار کنید تسلط شما بر زبان بیشتر خواهد شد . این اثرمتقابل تشدید کننده را بازخورد ( feedback ) از نوع مثبت مینامند . این یک حالت مطلوب و رو به تعالی است .

یک شرکت سرمایه گذاری را در نظر بگیرید ( بهترین مثال برای این مورد وپترو است ) این شرکت شروع به حمایت از زیر مجموعه میکند و به تبع آن خود رشد میکند آنگاه :
1 - خود و زیر مجموعه ها شروع به افزایش دادن سرمایه میکنند ( از طریق آورده نقدی ) و چون قیمتها رو به فزونی است با استقبال مردم نقدینگی را از طریق فروش حق تقدم به راحتی جذب میکنند . نقدینگی را در بهبود ساختار مالی هزینه میکنند اوضاع شرکت خوب میشود و ادامه رشد قیمت را توجیه میکند و . . .
2 - شرکت مادر با حمایت از زیر مجموعه ها شروع به فروش سرمایه گذاریها در قیمتهای بالا میکند و اوضاع مالیش بهبود میابد و در گرفتن وام ارزی و ... نیز موفق میشود . نقدینگی را دوباره به صورت وام به شرکتهای زیر مجموعه تزریق میکند و باعث رشد تولید آنها میشود و باز به تبع خودش رشد میکند و . . .
3 – شرکت با نقدینگی موجود اتمام طرحهای در دست اجرا ( شرکتهای غیر بورسی ) را در دستور کار قرار میدهد و آنها را در بورس عرضه میکند و دوباره نقدینگی جدید بدست میآورد و . . .

با این توصیفات این مثبت خوردن به هیچ عنوان حباب فیمتی تلقی نمیشود و عجیب که هر چه قیمتهای زیر مجموعه بالاتر برود ادامه این روند موجه تر میشود و افزایش قیمت وپترو حداقل از نظر بنده همچنان برتوجیهی منطقی استوار میباشد .
در بین شرکتهای سرمایه گذاری این feedback مثبت شدیدا در سرمایه گذاری پتروشیمی مشاهده میشود و نه در دیگر سرمایه گذاریها . تقلید کردن از این رویه برای بقیه سرمایه گذاریها ممکن نیست . نا همگون بودن زیر مجموعه ها – برخوردار نبودن از مالکیت بالای 50 درصد در زیر مجموعه ها – سود ده نبودن دراز مدت زیر مجموعه ها – کاهش ارزش بازار زیرمجموعه ها و برعکس افزایش قیمت خود سرمایه گذاری دلایلی از این دست میباشند .
به نظر خطر حباب قیمتی را بیشتر برای ایندسته از واسطه گریها باید متصور بود نه وپترو
 

حسين وحيدي

Member
عضو تازه
به ياد تحليل وپترو امروز ومعادن شش ماه قبل شما

آقاي حميديان وقتي تحليل جديدتان رامطالعه كردم يا د تحليل 2ماه پيش شما بانام وپترو امروز ومعادن شش ماه قبل افتادم از تحليل هاي شما در باره وپترو متشكرم.
 

ويتو كورلئونه

Member
عضو تازه
اصلا ناراحت نيستم

هر چند كارگزار ... بنده در كمال سفاهت و بلاهت وپترو را برايم به قيمت 784 تومن خريده ولي اصلا ناراحت نيستم چون مطمئنم كه اين اختلاف قيمت را پر خواهد كرد .
 

عليرضا

Member
کاربر فعال
آل پاچينو

دون كورليونه!
بده سر اسب كارگزارت را ببرند و در رختخوابش قرار دهند تا ديگر جرات نكند در اجراي دستورات دن كورليونه كبير مسامحه كند. اگر طرف اسب ندارد مايكل را به سراغش بفرست!
 

هاشم حميديان

Member
عضو تازه
سهم حسرت

سرمایه گذاری پتروشیمی به عبارتی یک سهم حسرت بین سهامدارای بورسه

هم برای اونهایی که به هر دلیل فروختنش ( یا به قصد نوسان گیری یا با احساس اینکه قیمت به سقف رسیده )
هم برای اونهایی که خریدنش و الان با خودشون میگن کاش درصد بالاتری از سبد سهامشونو بهش اختصاص میدادند
 
بالا