حباب قيمتي نه براي وپترو

#1
اگر شما آشنا به زبان انگلیسی باشید در کار کردن با اینترنت مسلط تر خواهید بود و هر چه بیشتر با اینترنت کار کنید تسلط شما بر زبان بیشتر خواهد شد . این اثرمتقابل تشدید کننده را بازخورد ( feedback ) از نوع مثبت مینامند . این یک حالت مطلوب و رو به تعالی است .

یک شرکت سرمایه گذاری را در نظر بگیرید ( بهترین مثال برای این مورد وپترو است ) این شرکت شروع به حمایت از زیر مجموعه میکند و به تبع آن خود رشد میکند آنگاه :
1 - خود و زیر مجموعه ها شروع به افزایش دادن سرمایه میکنند ( از طریق آورده نقدی ) و چون قیمتها رو به فزونی است با استقبال مردم نقدینگی را از طریق فروش حق تقدم به راحتی جذب میکنند . نقدینگی را در بهبود ساختار مالی هزینه میکنند اوضاع شرکت خوب میشود و ادامه رشد قیمت را توجیه میکند و . . .
2 - شرکت مادر با حمایت از زیر مجموعه ها شروع به فروش سرمایه گذاریها در قیمتهای بالا میکند و اوضاع مالیش بهبود میابد و در گرفتن وام ارزی و ... نیز موفق میشود . نقدینگی را دوباره به صورت وام به شرکتهای زیر مجموعه تزریق میکند و باعث رشد تولید آنها میشود و باز به تبع خودش رشد میکند و . . .
3 – شرکت با نقدینگی موجود اتمام طرحهای در دست اجرا ( شرکتهای غیر بورسی ) را در دستور کار قرار میدهد و آنها را در بورس عرضه میکند و دوباره نقدینگی جدید بدست میآورد و . . .

با این توصیفات این مثبت خوردن به هیچ عنوان حباب فیمتی تلقی نمیشود و عجیب که هر چه قیمتهای زیر مجموعه بالاتر برود ادامه این روند موجه تر میشود و افزایش قیمت وپترو حداقل از نظر بنده همچنان برتوجیهی منطقی استوار میباشد .
در بین شرکتهای سرمایه گذاری این feedback مثبت شدیدا در سرمایه گذاری پتروشیمی مشاهده میشود و نه در دیگر سرمایه گذاریها . تقلید کردن از این رویه برای بقیه سرمایه گذاریها ممکن نیست . نا همگون بودن زیر مجموعه ها – برخوردار نبودن از مالکیت بالای 50 درصد در زیر مجموعه ها – سود ده نبودن دراز مدت زیر مجموعه ها – کاهش ارزش بازار زیرمجموعه ها و برعکس افزایش قیمت خود سرمایه گذاری دلایلی از این دست میباشند .
به نظر خطر حباب قیمتی را بیشتر برای ایندسته از واسطه گریها باید متصور بود نه وپترو
 

حسين وحيدي

New Member
عضو تازه
#3
به ياد تحليل وپترو امروز ومعادن شش ماه قبل شما

آقاي حميديان وقتي تحليل جديدتان رامطالعه كردم يا د تحليل 2ماه پيش شما بانام وپترو امروز ومعادن شش ماه قبل افتادم از تحليل هاي شما در باره وپترو متشكرم.
 
#4
اصلا ناراحت نيستم

هر چند كارگزار ... بنده در كمال سفاهت و بلاهت وپترو را برايم به قيمت 784 تومن خريده ولي اصلا ناراحت نيستم چون مطمئنم كه اين اختلاف قيمت را پر خواهد كرد .
 

عليرضا

New Member
کاربر فعال
#5
آل پاچينو

دون كورليونه!
بده سر اسب كارگزارت را ببرند و در رختخوابش قرار دهند تا ديگر جرات نكند در اجراي دستورات دن كورليونه كبير مسامحه كند. اگر طرف اسب ندارد مايكل را به سراغش بفرست!
 
#6
سهم حسرت

سرمایه گذاری پتروشیمی به عبارتی یک سهم حسرت بین سهامدارای بورسه

هم برای اونهایی که به هر دلیل فروختنش ( یا به قصد نوسان گیری یا با احساس اینکه قیمت به سقف رسیده )
هم برای اونهایی که خریدنش و الان با خودشون میگن کاش درصد بالاتری از سبد سهامشونو بهش اختصاص میدادند
 
بالا