حاسا(شرکت آسیا سیر ارس)

فردوسی قدیم

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
زمان احتمالی عرضه اولیه جدید و معرفی شرکتی با سهم ۸.۵ درصدی بازار
مدیران سرمایه گذاری توکا فولاد و آسیا سیر ارس آخرین وضعیت مالی و عملیاتی این شرکت ۸۰ میلیارد تومانی را تشریح کردند تا ۱۰ درصد از سهام ان به احتمال زیاد آماده عرضه در این هفته باشد.


به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مدیران سرمایه گذاری توکا فولاد و آسیا سیر ارس به همراه سهامدار عمده پیش از ظهر امروز به بررسی وضعیت مالی و عملیاتی این شرکت 80 میلیارد تومانی که به عنوان هشتاد و ششمین شرکت با نماد "حآسا" در بازار دوم معاملات در فرابورس درج شده،پرداختند تا عرضه اولیه 10 درصدی سهام ان به احتمال زیاد در هفته جاری انجام شود.

4 هدف عرضه شرکت های زیرمجموعه برای عرضه در بورس

احمد کارگهی مدیرعامل سرمایه گذاری توکا فولاد با اشاره به معرفی شرکت آسیا سیر ارس به عنوان ششمین شرکت از هلدینگ توکا فولاد به بازار گفت: هدف از عرضه شرکت های زیرمجموعه در بورس به شفافیت و الزام شرکت ها در رعایت ضوابط بورسی،نزدیک کردن قیمت سهام شرکت ها به قیمت واقعی،ارزش آفرینی برای سهامداران توکا فولاد و توکا ریل و جذب سرمایه از بازار برای تحقق برنامه های توسعه شرکت ها جهت اشتغال و پیشرفت باز می گردد.

وی با بیان اینکه توکا فولاد در 8 حوزه کسب و کار فعالیت دارد،افزود: بزرگترین حوزه فعالیت این هلدینگ در حمل و نقل ریلی است که شرکت توکا ریل خود بصورت هلدینگ چند شرکت را در زیرمجموعه دارد و آسیا سیر ارس به عنوان یکی از این شرکت ها در این حوزه مشغول به فعالیت است.

این مقام مسئول با اشاره به اولویت صنعت حمل و نقل در دولت دوازدهم گفت: این صنعت با ارزش بازار 8.7 هزار میلیارد تومانی دارای رتبه 12 در این حوزه است که در حال حاضر 33 میلیون تن حمل و نقل ریلی و 26 میلیون تن حمل و نقل جاده ای در ایران انجام می شود که با توجه به برنامه های دولت حاضر و رو به رشد بودن این صنعت، حمل و نقل جاده ای به سمت ریلی سوق داده می شود.

وضعیت "حاسآ"

کارگهی با بیان اینکه صاحب شرکت آسیا سیر ارس(توکا ریل) بزرگترین شرکت حمل و نقل ریلی باری ایران محسوب می شود،ادامه داد: این هلدینگ به همراه زیر مجموعه ها بیش از یک سوم بار ریلی و آسیا سیر ارس نیز به تنهایی 8.5 درصد بار ریلی را حمل می کند.

وی با بیان اینکه توکا ریل دارای 1686 واگن لبه بلند 6 محوره است،گفت: آسیا سیر نیز 1362 واگن در اختیار دارد که جمعا با تبدیل واگن های 6 محوره به 4 محوره دارا بودن بیش از 5 هزار واگن در اختیار توکا ریل است که معادل 18.5 درصد کل واگن های باری ایران است.

کارگهی درخصوص EPS توکا فولاد گفت: سود هر سهم توکا فولاد در سال جاری 110 ریال،توکا ریل 185 ریال و سهم سودی که توکا ریل به توکا می دهد،36 درصد سود خالصی است که به دست می آید.

چشم انداز شرکت از زبان سهامدار عمده

محسن سعیدبخش مدیرعامل توکاریل و سهامدار عمده آسیا سیر ارس با اشاره به ماموریت اصلی این شرکت که حمل و نقل محصولات و مواد اولیه صنایع است،گفت: در چشم انداز، این شرکت به عنوان بزرگترین شرکت حمل و نقل ریلی برای حمل مواد و محصول کانتینری از طریق واگن های لبه کوتاه و تخت پیش بینی شده است.

وی با اینکه آسیا سیر ترس،توکا کشش و بهین ریل در زیر مجموعه توکا ریل حضور دارند،افزود: همچنین سهامدار 23 درصدی شرکت البرز نیرو و 26 درصدی راه آور هستیم که در همین راستا قصد ارتقای توسعه توکاریل و شرکت های تابعه را بر اساس ظرفیت هایی که در ایران و جود دارد را در غالب سیاست گذاری ها در نظر داریم.

این مقام مسئول با اشاره به تنوع واگن ها ادامه داد: این شرکت برای حمل محصولات فولادی فولاد مبارکه،حمل گندله ازفولاد هرمزگان،حمل کنسانتره از مس سرچشمه و سنگان واگن های متنوعی را دارد.

سیاست های کلان

سعیدبخش درخصوص سیاست های کلان این مجموعه گفت: در این بخش هلدینگ توکا ریل در حال مذاکره با شرکت کیشوان در تهران و شرکت دانیان چین است وخرید 80 لوکوموتیو برای این هلدینگ پیگیری می شود که قطعا آسیا سیر هم از این اقدامات بهره مند خواهد شد.

وی بر اساس حجم بار منتقل شده از جاده به ریل توسط دولت دوازدهم افزود: در راستای ارتقای ظرفیت مجموعه،تعداد واگن های لبه بلند 6 محوره به 1850 دستگاه خواهد رسید و امید می رود در مذاکره با شرکت واگن سازی پارس،سفارشات بعدی برای سال آینده در دستور کار باشد.

این مقام مسئول درخصوص اقدامات انجام گرفته برای حآسا" گفت: مذاکره برای خرید 400 واگن لبه کوتاه از شرکت یونایتد واگن روسیه و خرید 105 دستگاه واگن از شرکت نورالرضا انجام شده که 95 دستگاه بصورت بدنه و 10 دستگاه کامل است و درحال آماده سازی تجهیزات واگن ها هستیم تا طی چند ماه آینده به ناوگان حمل و نقل ریلی اضافه شود.البته محاسبات این 400 واگن در سود هر سهم سال جاری وارد نشده است.

سعیدبخش با اشاره به چشم انداز شرکت راه اهن برای حمل 120 میلیون تن بار در سال 1400 اظهار امیدواری کرد این هلدینگ و شرکت های تابعه بعنوان بزرگترین مشتری راه آهن ارتقای ظرفیت یافته و حرف اول را در سطح کشور بزنند.

7 ماموریت شرکت از زبان مدیرعامل

مهران برومند مدیرعامل آسیا سیر ارس هم با بیان اینکه این شرکت در سال 82 تاسیس شده و در سال 93 به هلدینگ توکا پیوسته،گفت: ماموریت اصلی این شرکت،حمل و نقل ریلی،تخلیه و بارگیری،تولید و فروش،اداره و نگهداری تعمیرات واگن و لوکوموتیو،تامین تجهیزات مورد نیاز راه آهن ،مشارکت با افراد حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی و صادرات و واردات کلیه کالاهای مجاز در ارتباط با موضوع شرکت است.

وی با بیان اینکه این شرکت در سال 3 میلیون تن مواد اولیه را حمل می کند،افزود: همچنین انجام این کار درسال 96 هم در برنامه وجود دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: این شرکت در بین 28 شرکت باری،رده 4 را دارد و توانسته بیشترین حق دسترسی را به پس از توکاریل و 3 شرکت دیگر به راه آهن پرداخت کند.

برومند افزایش میزان درآمد و سودآوری شرکت را چشمگیر توصیف کرد وگفت: درآمد شرکت در سال 93 مبلغ 90 میلیارد تومان،در سال 94 میزان 120 میلیارد تومان و در سال گذشته نیز مبلغ 140 میلیارد تومان بوده است .همچنین بزرگترین سایت کانتینری در اختیار این شرکت است تا کالاها و محصولات از بنادر حمل شود.

توصیه مشاور عرضه به خریداران سهام

شاهین چراغی رییس هیات مدیره کارگزاری مهرآفرین و مشاور عرضه این شرکت نیز گفت: سرمایه گذاری در این شرکت ها، تعدیل سود بالا و پایین نخواهد داشت و از شرایط ثبات و تداوم سود برخوردار هستند.

پاسخ مدیران به سوالات

فاطمه سادات هاشمی مدیرمجامع توکا فولاد در خصوص قصد افزایش سرمایه توضیح داد: جهت حفظ تعداد واگن ها در ناوگان ریلی و سهم 8.5 درصدی بازار، برنامه ریزی هایی صورت گرفته که برای تامین مالی،افزایش سرمایه یکی از این گزینه هاست که با توجه به ظرفیت شرکت،تسهیلات بانکی در اولویت است.

برومند نیز درخصوص سرمایه شرکت توضیح داد: سرمایه شرکت متناسب با تعداد واگن ها 80 میلیارد تومان است اما با توجه به دارایی های ثابت،ارزش روز این شرکت بیشتر از این می تواند باشد. سرمایه گذاری واگن های خریداری شده بصورت یوزانس است که می تواند سرمایه مطلوبی را وارد سیستم کند و بهره دهی ان از زمان ورود آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه 33 درصد حمل و نقل محصولات به فولاد مبارکه،33 درصد به فولاد هرمزگان و 33 درصد به محصولات مس سرچشمه و بقیه شرکت ها تعلق دارد،گفت: این شرکت در بندرعباس،اصفهان،تبریز،یزد،سرچشمه و سیرجان بر اساس شرایط کاری،نمایندگی دارد.

کارگهی درخصوص میزان عرضه گفت: در حال حاضر عرضه 10 درصدی در برنامه قراردارد و یک درصد هم قرارداد بازارگردانی با کارگزاری مهر آفرین بسته شده که جمعا 11 درصد می شود. همچنین توکا فولاد متعهد خرید بوده و در صورت لزوم جهت پشتیبانی از سهم در عرضه مشارکت خواهیم کرد.
 

فردوسی قدیم

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه

امروز:
شرکت ۸۰ میلیارد تومانی برای عرضه اولیه سهام معرفی می شود
آخرین وضعیت مالی و عملیاتی شرکت آسیا سیر ارس که با سرمایه ۸۰ میلیارد تومانی در فرابورس درج و آماده عرضه اولیه سهام شده ، امروز توسط مدیران اعلام می شود.
به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در حالی امروز 10 درصد سهام شرکت لیزینگ ایران و شرق به عنوان هفتمین شرکت جدید سال در فرابورس عرضه اولیه می شود که آخرین وضعیت مالی و عملیاتی شرکت آسیا سیر ارس هم توسط مدیران اعلام می شود تا این شرکت هم در نوبت واگذاری قرار گیرد.

براساس این گزارش، "حآسا" اواخر اردیبهشت با سرمایه 80 میلیارد تومانی به عنوان هشتاد و ششمین شرکت در بازار دوم معاملات در فرابورس درج شده و سود هر سهم سال مالی جاری آن 78 ریال پیش بینی شده و در سه ماه اول هم تنها 15 ریال معادل 19 درصد محقق شده است.

شرکت توکاریل با مالکیت 99.9 درصدی سهامدار عمده شرکت آسیا سیر ارس محسوب می شود. این شرکت که از سال 82 تاسیس شده دارای 138 نیروی انسانی است و دارای مشتریانی چون فولاد مبارکه ، ملی مس، کاوه فولاد ، فولاد هرمزگان است.

انتهای پیام
 

فردوسی قدیم

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
حدودا برای خرید هر کد 80 هزار تومن مورد نیاز است....مسخره کردن خودشون را
80 میلیون سهم قراره عرضه بشه بفرض 125000 کد متقاضی باشند به هر کد 640 سهم میرسه و باز هم بفرض قیمت 120-130 تومن باشه حدودا 80000 الی 90 هزار تومن مورد نیاز است.
 

فردوسی قدیم

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
مطابق با پیشبینی قیمت 120 تومن و حداکثر تعداد 850 سهم که قطعا بعیده این تعداد به هر کد داده بشه و به گمانم همان 650 سهم (حدودا) داده میشه و 80 هزار تومن تقریبا نیاز داره خریدش!!!
واقعا دیگه مسخره کردن خودشون رو...


 

فردوسی قدیم

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه

توسط یک کارگزاری بررسی کرد :
تحلیلی از شرکت آماده عرضه اولیه امروز+ ریسک تجاری مهم و پیش بینی سود
همزمان با عرضه اولیه ۱۰ درصد سهام آسیا سیر ارس در روز جاری ، یک کارگزاری با ارایه تحلیلی از آخرین اطلاعات ، ریسک تجاری قابل توجه این شرکت را همراه با پیش بینی سود و قیمت گذاری سهام برآورد کرد.


به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، امروز طبق اعلام قبلی 10 درصد سهام شرکت آسیا سیر ارس در بازار دوم معاملات فرابورس عرضه اولیه می شود که شامل 80 میلیون سهم با محدوده قیمتی 115 تا 120 تومانی هر سهم و با سهمیه 850 سهمی هر کد حقیقی و حقوقی است.

براساس این گزارس، "حآسا" در حالی سود هر سهم سال مالی جاری را 78 ریال پیش بینی و در سه ماه اول هم تنها 15 ریال معادل 19 درصد محقق کرده که کارگزاری آبان با بررسی صورت های مالی و آخرین اطلاعات و قرارداد با شرکت روسی، ریسک تجاری قابل توجه این شرکت را همراه با پیش بینی آینده سود و قیمت گذاری برآورد کرد.

معرفی شرکت

شرکت آسیا سیر ارس، یکی از بزرگترین شرکت های حمل و نقل فعال در بخش ریلی کشور است و بار حمل بخش قابل توجهی از محصولات و مواد معدنی شرکت های فولادی و صنعت مس بر دوش این کشور است. از فعالیت های این شرکت می توان به قرارداد حمل ریلی محصولات شرکت ملی صنایع مس ایران و فولاد مبارکه اصفهان اشاره کرد.

مقرر شده است که ۸۰ میلیون سهم از این شرکت در روز دوشنبه ۱۷ شهریور ماه با محدوده قیمت هر سهم ۱،۱۵۰ تا ۱،۲۰۰ ریال عرضه ی اولیه شود و در این عرضه،‌ سهمیه هر کد معاملاتی حداکثر ۸۵۰ سهم خواهد بود.

شرکت آسیا سیر ارس در آخرین پیش بینی خود بر اساس عملکرد واقعی دوره ی سه ماهه سود هر سهم را با سرمایه ۸۰۰ میلیارد ریال به رقم ۷۸ ریال برآورد کرده و در دوره سه ماهه موفق به پوشش ۱۹% از سود پیش بینی شده است. شرکت سود خالص سال ۹۶ را در حالی به ازای هر سهم ۷۸ ریال اعلام کرده که این رقم نسبت به سال مالی ۹۵ کاهشی ۲۲٫۷% را نشان می دهد.

این شرکت در سال ۱۳۹۵ رتبه چهارم را در شبکه حمل و نقل ریلی باری کشور داشته و در حمل محصولات کانتینتری و غیر کانتینری نیز رتبه ی اول کشور را از نظر میزان درآمد ناشی از حمل دارد و ازین رو از شرکت های بزرگ این حوزه به شمار می آید.

آسیا سیر ارس در طی بیش از یک دهه از عمر خود سرمایه خود را از ۱۰ میلیارد ریال به ۸۰۰ میلیارد ریال رسانده و شرکت توکاریل مالکیت ۹۹٫۹% از این شرکت را به صورت مستقیم در اختیار دارد.

فروش

شرکت آسیا سیر ارس برای سال مالی ۱۳۹۶ پیش بینی فروش ۱،۱۰۰ میلیارد ریالی را داشته و در دوره سه ماهه ۲۸% از فروش پیش بینی و بر مبنای گزارشات ماهانه، تا انتهای شهریور ماه ۵۵٫۸% از فروش را محقق کرده است. پیش بینی فروش شرکت در سال ۹۶ نسبت به سال گذشته کاهشی ۲۴٫۴% داشته است.

در نمودار زیر روند فروش شرکت در سال های اخیر آورده شده است:


مطابق نمودار بالا، پیش بینی فروش شرکت در سال 1396 پایین تر از سال 94 است که این مسئله ناشی از کاهش میزان تناژ حمل توسط ناوگان ریلی شرکت و کاهش سیر واگن ها است. این امر ناشی از اتمام قرارداد پروژه مجتمع سنگ آهن سنگان و پروژه حمل محصولات فولاد مبارکه تا آخر شهریور ماه بوده که شرکت موفق به تمدید این قراردادها نشده است. پ

با این تفاسیر ریسک تجاری شرکت بالا ارزیابی می شود و همانگونه که مشاهده می شود، عدم عقد قرارداد اثر قابل توجهی بر درآمد شرکت دارد.

از آنجا که تعداد ناوگان یا ظرفیت شرکت،‌ در فروش شرکت ها اثر مستقیم دارد، در جدول زیر به ناوگان این شرکت اشاره شده است:


با توجه به جدول بالا، حمل محصولات فولاد مبارکه و سنگان توسط ناوگان استیجاری صورت می گرفته و با اتمام قراردادها شاهد کاهش ناوگان استیجاری هستیم و در مجموع ناوگان شرکت نسبت به سال 1395 کاهشی 17.7% را نشان می دهد.

واگن های ملکی شرکت شامل واگن های لبه بلند، لبه کوتاه و مسطح هستند که واگن های لبه کوتاه از منظر تعداد، سهمی 37%، واگن های لبه بلند 57.7% و واگن های مسطح نیز سهمی 14.7% در تعداد ناوگان شرکت دارند.

مهم ترین قراردادهای شرکت با شرکت های صنایع ملی مس ایران، فولاد مبارکه، فولاد کاوه و فولاد هرمزگان می باشد که محصولات این شرکت ها را در مسیر تبریز به بندرعباس حمل می نماید و شرکت برای سال 1396، تناژ حمل را 2،272،000 تن برآورد کرده است.

قرارداد با فولاد مبارکه بر مبنای حمل محصولات این شرکت از ابتدای تیرماه به مدت 15 ماه به مقصد بندرعباس می باشد که هم اکنون این قرارداد خاتمه یافته است. همچنین قرارداد دیگری با این شرکت در تاریخ مهر 95 به مدت یک سال منعقد شده است که با توجه به عدم اجرای آن در سال 95 در سال 96 با موافقت فولاد مبارکه قابل تمدید است. قرارداد با فولاد هرمزگان نیز در همین تاریخ منعقد شده است و معمولا این قرارداد با موضوع حمل گندله از گلگهر به هرمزگان هر ساله تمدید می شود. ترکیب فروش شرکت نیز به شرح زیر می باشد:


همانطور که مشاهده می شود بیشترین سهم از درآمد شرکت در اختیار پروژه مس سونگون و فولاد مبارکه اصفهان می باشد و باید توجه داشت که بیشترین کاهش درآمد نسبت به سال گذشته از محل قطع همکاری با مجتمع سنگ آهن سنگان بوده است که کاهشی 80 درصدی داشته است.

شرکت در سال 1395 قرارداد خرید 400 دستگاه واگن لبه کوتاه را با شرکت ام کی بی لیزینگ روسیه منعقد نموده است و تعدادی ازین واگن ها در ابتدای سال 97 به شرکت اضافه خواهند شد که می تواند موجب افزایش درآمد شرکت در طی سالهای آتی با توسعه ی خطوط ریلی بشود.

نرخ کرایه حمل ریلی در سال های اخیر به شرح زیر بوده است:


همانطور که مشاهده می شود در سال های اخیر نرخ های کرایه تغییرات قابل توجهی نداشت است و در سال 1396 نیز روند به همین منوال است.

بهای تمام شده

ترکیب بهای تمام شده ی شرکت به شرح زیر است:


مطابق نمودار بالا و همچنین برابر با صورت های مالی سایر شرکت های فعال در این بخش، هزینه حق دسترسی، بیشترین سهم از بهای تمام شده را در اختیار دارد. این هزینه،‌ هر سال توسط راه آهن مشخص می شود و نرخ های کرایه نیز بر این مبنا تغییر می کنند.

شرکت در حال حاضر به ازای تن کیلومتر حمل 608 ریال کرایه می گیرد که سهم بخش های مختلف ازین کرایه به شرح زیر است:


همانطور که مشاهده می شود بخش لکوموتیو و واگن بیشترین سهم را از کرایه دارند، در صورت ورود شرکت های حمل ریلی به بخش لکوموتیو به نظر می توان چشم انداز مناسبی را برای شرکت ها در این بخش داشت. در حال حاضر بخش لکوموتیو کاملا در اختیار دولت می باشد.

هزینه مالی

هزینه مالی شرکت در سال مالی 96 با افزایش 38.3% نسبت به سال 1395 به رقم 10 میلیارد ریال پیش بینی شده که البته تاثیر قابل توجهی بر سود و زیان شرکت ندارد. همچنین شرکت برای تامین 400 دستگاه واگن مبلغ 21.7 میلیون یورو از طرف خارجی فاینانس کرده است که به صورت ماهیانه اقساط آن پرداخت خواهد شد. این مبلغ از منابع داخلی از جمله معافیت حق دسترسی واگن های جدید، کاهش هزینه اجاره واگن و غیره در طول 4 سال تسویه خواهد شد.

سایر نکات

  • بهای تمام شده ی هر سهم شرکت آسیا سیر ارس برای شرکت توکاریل به ازای هر سهم 916 ریال می باشد و با فرض معامله در حداکثر دامنه قیمتی، سود 11 ریالی به ازای هر سهم نصیب توریل خواهد شد. از این رو با عرضه ی این سهام در بورس، بر شفافیت مجموعه ی توکاریل افزوده خواهد شد.
  • شرکت برای سال مالی جاری، تقسیم سود را 75% از سود خالص پیش بینی کرده است .
  • در صورت آزادسازی نرخ گازوئیل، بهای تمام شده و نرخ های حمل قطارها افزایش خواهند داشت.
اطلاعات مقایسه ای با شرکت های هم گروه در بازار سرمایه


انتظار می رود با توجه به جو فعلی بازار در استقبال از عرضه های اولیه،‌ عرضه ی این شرکت نیز با استقبال مناسبی مواجه شود و در حداکثر قیمتی مورد معامله قرار بگیرد.

نتیجه گیری

یکی از مهم ترین پیش نیازهای رشد اقتصادی و توسعه ی صنعت در کشور، آمادگی زیرساخت ها می باشد و در این بین بخش حمل و نقل از اهمیت بسزایی برخوردار است. این بخش در طی سال های گذشته توسعه ی مناسبی نداشت و هم اکنون در بخش ساخت ریل و واردات لکوموتیو و واگن با نیاز قابل توجهی مواجه هستیم و این می تواند بازار مناسبی را پیش روی شرکت های وابسته به حمل نقل ریلی قرار دهد و مطمئنا شرکت آسیا سیر ارس نیز با عقد قرارداد واگن های جدید می تواند سهم مناسبی در این روند توسعه داشته باشد و با توجه به قرارداد این شرکت با شرکت روسی در خصوص تامین واگن های جدید و رشد 28% تعداد واگن های شرکت طی سالیان آتی ازین رو می توان چشم انداز شرکت را رو به رشد در نظر گرفت.

البته پیش بینی درآمد شرکت در سال 1396 نسبت به سال 1395 کاهشی 24.4% داشته که عمدتا ناشی از قطع همکاری با مجتمع سنگ آهن سنگان بوده و از این رو مجموعه آسیا سیر با ریسک تجاری قابل توجهی، با توجه به قراردادهای کوتاه مدت و مشتریان محدود، مواجه می باشد.

این شرکت برای سال مالی 96 به ازای هر سهم 78 ریال سود پیش بینی کرده که در دوره مالی 3 ماهه 19% ازین مبلغ پوشش داده شده و در دوره شش ماهه نیز 55.8% از فروش محقق شده و با توجه به قراردادهای شرکت، انتظار داریم شرکت در پوشش سود پیش بینی شده با مشکلی مواجه نباشد. انتظار می رود با توجه به جو فعلی بازار در استقبال از عرضه های اولیه،‌ عرضه این شرکت نیز با استقبال مناسبی مواجه شود و در حداکثر قیمتی مورد معامله قرار بگیرد.
 

ناصر تهرانی@

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
مشتریان گرامی
به اطلاع میرساند که هنوز پیام ناظر مبنی بر عرضه اولیه نماد " حاسا" نیامده است و مشتریان گرامی باید منتظر پیام عرضه باشند. لطفا از تماس پیرامون عرضه با کارگزاری خودداری فرمایید
با تشکر
 

رویای بورس بازان

Very Good Member
کاربر فعال
مشتریان گرامی تعداد معدودی سهم حاسا داریم به هر کدومتون 632 تا میدیم اونم مفت هر کدوم 1200ریال که با یدونه اش یک آدامس شیک میشه خرید.
 

نیش عقرب

Very Good Member
کاربر فعال
مشتریان گرامی تعداد معدودی سهم حاسا داریم به هر کدومتون 632 تا میدیم اونم مفت هر کدوم 1200ریال که با یدونه اش یک آدامس شیک میشه خرید.
اگر اینطور فکر میکنید که کلی سهم زیر 100 تومن با کلی دارایی داریم
هم سهامدار عمدش یه دزد درجه یک هست ، هم گروهش مثل حتوکا و توریل
بنظرم این سهم جز آشغالترین عرضه های اولیه امسال بود .
 

فردوسی قدیم

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه

رویداد عجیب و سئوال برانگیز در عرضه اولیه دیروز ؟!!
در عرضه اولیه دیروز آسیا سیر ارس که به هر کد ۶۲۳ سهم تعلق گرفت، به ۴ کد ۴۰ هزار سهم و به یک کد هم ۸ هزار و ۳۳ سهم تخصیص داده شد که رویدادی عجیب و سئوال برانگیز است .


به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در جریان معاملات دیروز ، 10 درصد سهام شرکت آسیا سیر ارس در بازار دوم معاملات فرابورس عرضه اولیه و هر سهم آن 120 تومان کشف قیمت شد.

در عرضه 80 میلیون سهم "حآسا" ، سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی 850 سهم تعیین بود اما با توجه به حضور 126 هزار و 740 خریدار که رکورد جدیدی برای تعداد خریداران در عرضه اولیه محسوب می شود، به هر کد 623 سهم تعلق گرفت ولی از قرار معلوم به چند کد بیش از این تعداد و حتی 10 هزار سهم تخصیص داده شده که رویدادی عجیب و سئوال برانگیز بوده و باید منتظر توضیح مسئولان ماند.

طبق عکس زیر که توسط یکی از سهامداران ذخیره و به بورس پرس ارسال شده ، به هر یک 4 کد 10 هزار سهم و به یک کد هم 8 هزار و 33 سهم تعلق گرفته است.

 

فردوسی قدیم

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه

در گفت وگوی بورس پرس با یک مسئول اعلام شد:
توضیح درباره رویداد عجیب در عرضه اولیه و تداوم سکوت مدیر سامانه معاملات
یک مقام مسئول در مورد رویداد عجیب در عرضه اولیه دیروز آسیا سیر ارس توضیح و از اصلاح تخصیص های نادرست به 4 کد خبر داد اما مدیریت فناوری بورس تهران همچنان رویه سکوت و دوری را در پیش گرفته است.


یک مقام مسئول در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، در مورد رویداد عجیب و سئوال برانگیزی که دیروز با تخصیص 30 هزار سهم آسیا سیر ارس به 3 کد و 8 هزار و 33 سهم به یک کد دیگر رخ داد، اظهار داشت : این موضوع برای مدیران فرابورس هم عجیب بود و تاکنون چنین موردی رخ نداه بود. چرا که در سامانه معاملات همان حداکثر سهمیه اعلامی لحاظ و بسته شد و امکان نداشت کسی بتواند بیش از سهمیه خریداری کند.

وی ادامه داد: در این رابطه ، همان دیروز تخصیص های 4 کد نادرست، اصلاح شد و به همه متقاضیان خرید سهام این شرکت همان سهمیه 623 و 633 سهمی تعلق گرفت اما موضوع از مدیریت فناوری بورس تهران پیگیری شد.

وی با بیان اینکه سازمان بورس هم پیگیری این مورد شده به بورس پرس گفت: از قرار معلوم این رویداد عجیب ناشی از "باگ" بوده و قرار است مدیریت فناوری بورس تهران به عنوان مسئول سامانه معاملات در این باره توضیح دهد.

براساس این گزارش، رویداد عجیب دیروز ، دومین مورد سئوال برانگیز در عرضه های اولیه شرکت های بود که بعد از خرید 800 هزار سهم های "وب" در روز بعد از عرضه اولیه (23 شهریور) رخ داده است.

این درحالی است که شرکت مدیریت فناوری بورس تهران که در زمینه اطلاع رسانی و شفاف سازی بسیار ضعیف و کند عمل کرده و می کند و مدیران آن حاضر به ارایه توضیحات به رسانه ها و فعالان نیستند ، تاکنون در مورد چند و چون خرید 800 هزار سهم "های وب" توضیحی نداده اند و به دلیل بسته بودن درهای ارتباطی ، معلوم نیست چه برنامه ایی خواهند داشت .
 

فردوسی قدیم

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
مدیریت شرکت فناوری بورس قطعا یک مفسد هستش و باید از طریق حقوقی پیگیری کنه سازمان بورس و اگر اینکار را نکند خودشان هم معلومه با اونها همدست هستند.
فقط امیدوارم بعنوان راهکار دسترسی همگان را به ریز معاملات مسدود نکنند تا دیگر کسی متوجه چنین افتضاحی نشود.
البته از بورس ما بعید هم نیست که دسترسی ها را مسدود کنند!!
 

b4city

Very Good Member
کاربر فعال
فکر میکنم 150 متعادل میشه شاید هم کمتر
از صف خرید نه چندان خوبی که داره ( نسبت به 80 میلیون عرضه ) و خریداران ضعیف که تا به حال خرید داشتند به نظر میاد فردا هم صاف نشه شنبه احتمالش زیاد باشه.این سهم ضعیف را باید بین 105 تا 110 عرضه میکردند
 

فردوسی قدیم

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
هیچ پولی پشت سهم نیست و معلومه این صف بسیار ضعیف هم واسه حفظ آبرو حقوقی سهم گذاشته وگرنه همین امروز ریخته بود.
 

نیش عقرب

Very Good Member
کاربر فعال
نزدیک 50 میلیون سهم را سهامدار عمده امروز حسابی انداخت به ملت صف نشین
حدود 7 میلیارد پول از بازار خارج کرد
یعنی اینایی کع امروز در صف بودن حقشونه یه ضرر حسابی بدن . چون همینا بورس رو به گند کشیدن با این معاملات
 

*mehran*

Very Good Member
کاربر فعال
نزدیک 50 میلیون سهم را سهامدار عمده امروز حسابی انداخت به ملت صف نشین
حدود 7 میلیارد پول از بازار خارج کرد
یعنی اینایی کع امروز در صف بودن حقشونه یه ضرر حسابی بدن . چون همینا بورس رو به گند کشیدن با این معاملات
حالا نه اینکه من و شما تو هر معامله 100% سود میکنیم! بذار این بنده خداها ضرر کنن
 

mottahar

Very Good Member
کاربر فعال
نزدیک 50 میلیون سهم را سهامدار عمده امروز حسابی انداخت به ملت صف نشین
حدود 7 میلیارد پول از بازار خارج کرد
یعنی اینایی کع امروز در صف بودن حقشونه یه ضرر حسابی بدن . چون همینا بورس رو به گند کشیدن با این معاملات
باید کنسل بشه بالای حد مقدار قانونی فروش عرضه کرد
 
بالا