ثبت اختراع بین المللی

شروع موضوع توسط nofan ‏3 دسامبر 2017 در انجمن بازار ارز

 • ربات تلگرامی بورس گرام

  قیمت لحظه‌ای و نمودار سهام مورد نظرتون رو دریافت کنید و با ایجاد دیدبان شخصی، از صف خرید و فروش سهام خود باخبر شوید.

 1. nofan

  nofan New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏3 دسامبر 2017
  ارسال ها:
  3
  تشکر شده:
  0
  چنانچه منظور از عبارت ثبت اختراع بین المللی این است که مخترع اختراع خود را در یک دفتر ثبت می کند و در همه کشور های دنیا حمایت میشود، باید بدانیم که چنین حمایتی وجود ندارد. طبق قوانین کشورها، حمایت قانونی از اختراعات محدود به مرز جغرافیایی هر کشور (territorial) میاشد. یعنی چنانچه شما اختراع خود را در کشور آمریکا ثبت کرده باشید و شخصی در کشور ایران حق اختراع شما را نقض کند، شما بر اساس ثبت اختراع کشور آمریکا نمیتوانید به مراجع حقوقی کشور ایران مراجعه کنید و بر علیه آن شخص اقامه دعوا کنید.

  البته بر طبق معاهده پاریس، چنانچه بیش از ۱۲ ماه از تاریخ اظهار نامه ی ثبت اختراع نگذشته باشد، می توانید بر اساس همان تاریخ حق تقدم در اداره ثبت اختراع کشور ایران برای ثبت اقدام کنید. این مطلب در خصوص اختراعاتی که ابتدا در ایران ثبت شده باشند و پس از آن بخواهند در کشور آمریکا (یا هر کشور دیگر عضو معاهده پاریس ) ثبت شوند نیز صدق میکند.

  در این میان یک استثنا وجود دارد و آن دفتر ثبت اختراعات اروپا یا همان European Patent Office می باشد. چنانچه مخترعی اختراع خود را در دفتر EPO به ثبت برساند، آن اختراع در کلیه کشور های اروپایی عضو EPO به ثبت رسیده و قابل حمایت خواهد بود.

  جهت حمایت بین المللی از اختراع بهترین گزینه برای مخترعان معاهده همکاری ثبت اختراع یا همان PCT میباشد.
   
 2. paye2

  paye2 New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏22 دسامبر 2017
  ارسال ها:
  1
  تشکر شده:
  0
  سلام دوستانی که قصد ثبت اختراع دارند هنگام تعیین مرجع استعلام اختراع و اظهارنامه توصیه می کنم تحت هیچ شرایطی اداره کل گسترش علم سنجی دانشگاه ازاد رو به عنوان مرجع استعلام انتخاب نکنید چون مشاهده شده که اختراعات بی دلیل توسط این مرجع رد می شوند و نام اختراعاتی را ذکر می کنند که در عمل هیچ سنخیتی با اختراع فرد متقاضی نداره و یک متن هم می نویسند که این متن در مکان های مختلف و شرایط های مختلف در مراحل مختلف ثبت اختراع که یک کار حقوقی است تغییر معنا میده و ضمن گرفتن و وقت و هزینه از متقاضی در انتها به ضرر فرد متقاضی تبدیل میشه که اسنادش هم موجوده ) توصیه می شود این مرجع استعلام رو انتخاب نکنید . فعلا مراجع استعلامی که خوب دراومده و همه از ان راضی هستن پژوهش های علم و صنعتی ایران با دانشگاه صنعتی اصفهان و پارک و علم فناوری سمنان و ... است