توانايي‌هاي عظيم صدرا در صنايع دريايي‌

شروع موضوع توسط فرهاد كوه كن ‏15 آگوست 2004 در انجمن تالار گفتمان بورس

 • ربات تلگرامی بورس گرام

  قیمت لحظه‌ای و نمودار سهام مورد نظرتون رو دریافت کنید و با ایجاد دیدبان شخصی، از صف خرید و فروش سهام خود باخبر شوید.

 1. فرهاد كوه كن

  فرهاد كوه كن New Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏17 جولای 2004
  ارسال ها:
  160
  تشکر شده:
  3
  شغل:
  كارمند
  در ديدار روزنامه‌نگاران از مجتمع نكا تشريح شد

  توانايي‌هاي عظيم صدرا در صنايع دريايي :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ‌

  دنياي اقتصاد - تورج حسيني منجزي: شركت صنعتي دريايي ايران (صدرا) كه پيش از انقلاب به عنوان يك مجتمع كوچك تعمير كشتي در بوشهر تاسيس و پس از انقلاب همراه با موج ملي شدن صنايع، ملي شد. در سال 1364 و در دور جديد فعاليت شركت، با سرمايه‌اي بالغ بر يكصد ميليون ريال، فعاليت خود را به عنوان يك كارخانه كوچك ساخت و تعمير كشتي در بوشهر آغاز كرد.

  درپي اهميت يافتن خصوصي‌سازي و رونق بورس در بهمن ماه سال 82، پس از مدت‌ها انتظار، سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران، 35 درصد از سهام باقيمانده شركت را عرضه كرد كه درنهايت شركت سرمايه‌گذاري بانك ملي ايران، مديريت سرمايه‌گذاري بانك ملي ايران، بانك مسكن و شركت سهامي بيمه ايران بيشترين سهام را خريداري كردند. در اين ميان شركت سرمايه‌گذاري بانك ملي ايران با 8/20 درصد و شركت مديريت سرمايه‌گذاري بانك ملي ايران با 8/13 درصد سهام، حق تعيين مدير و هدايت شركت را برعهده گرفتند.

  اواخر هفته گذشته مجتمع بزرگ صدرا در نكا، ميزبان خبرنگاران - جرايد و سايت‌هاي خبري براي بازديد از توانايي‌هاي فني و اجرايي صدرا در صنايع دريايي بود. گرچه سازمان اصلي و مركزي صدرا در جنوب كشور و در بوشهر بود اما شعبه شمالي اين سازمان نيز براي برانگيختن تحسين خبرنگاران و مباهات به اين صنعت ملي به اندازه كافي توانايي داشت.  ساخت كشتي‌هاي بزرگ، سكوي حفاري عظيم‌الجثه، تعمير كشتي بزرگ روسي (كه تعمير خود را در ايران به روسيه ترجيح داده بود) ازجمله اقداماتي بود كه در اين بازديد توجه‌ها را به خود جلب مي‌كرد. در قسمت طراحي مهندسي آن با سالن بسيار بزرگ وشيكي مواجه شديم كه تعداد زيادي مهندس و طراح جوان و باانگيزه با استفاده از پيشرفته‌ترين دستگاه‌ها و نرم‌افزارها، در حال طراحي آنچه بودند كه مي‌بايست تا زماني ديگر ساخته مي‌شد. يكي از مسوولان صدرا با افتخار مي‌گفت كه رييس جمهور در بازديد از صدرا و ديدن تجهيزات و عملكرد آن و در سخنراني خود از صدرا با عنوان صدراي عزيز ياد كرد.

  پروژه‌هايي كه انجام داده‌ايم‌

  در ادامه بازديد، مهندس گل‌نژاد از اعضاي هيات مديره صدرا به تشريح عملكرد گذشته و پروژه‌هاي آينده صدرا پرداخت.او اهم فعاليت‌هاي انجام گرفته توسط شركت صدرا در توسعه ناوگان و فعاليت‌هاي صنايع دريايي در درياي خزر را اين‌گونه برشمرد:

  احداث كارخانه ساخت سكو و كشتي‌سازي، نصب و بهره‌برداري از سيستم بالابر 3500 تني جهت به آب‌اندازي و از آب در آوردن كشتي براي تعمير. پروژه‌هاي مهم و زيربنايي انجام شده در درياي خزر، ساخت سكوي حفاري ايران خزر ، ساخت بارج 7000 جهت به آب‌اندازي سكوي حفاري ايران خزر، ساخت 2 فروند يدك‌كش 4400 (كارفرما: شركت نفت خزر)، ساخت و تحويل يك فروند يدك‌كش 1200 اسب (كارفرما: سازمان بنادر)، ساخت 2 فروند يدك‌كش 1400 اسب جهت سرويس‌دهي به كشتي‌هاي ورودي در حوضچه بندري صدرا در نكاء، ساخت و تحويل يك فروند لايروب چنگكي (كارفرما: سازمان بنادر)، احداث موج‌شكن و ساخت ترمينال پهلوگيري كشتي‌هاي 5000 تني جهت رونق امر ترانزيت كالا از طريق ايران، تعميرات ادواري كشتي‌هاي داخلي و خارجي كه روند آن روبه افزايش مي‌باشد.

  او همچنين پروژه‌هاي مهم در دست اجراي صدرا را به شرح زير اعلام كرد:

  انجام مراحل و ساخت يك فروند سكوي حفاري نيمه شناور (برنده شده در يك مناقصه بين‌المللي)، انجام مراحل طراحي و ساخت سه فروند يدك‌كش تداركاتي چند منظوره كه در نوع خود در زمره بزرگترين يدك‌كش‌ها هستند (برنده شده در يك مناقصه بين‌المللي، كارفرما: شركت نفت خزر)، انجام مراحل طراحي و ساخت يك فروند لايروبCutter Suction) )، پيشرفت پروژه تاكنون قريب 90 درصد مي‌باشد (كارفرما: سازمان بنادر)، انجام مراحل طراحي، ساخت و تكميل يك فروند تانكر 14800 تني جهت نفت خام و فرآورده‌هاي نفتي، در حال حاضر مذاكرات قراردادي جهت فروش آن با كشتيراني بنياد در حال انجام است، عقد قرارداد جهت ساخت سه فروند كشتي 63000 تني با شركت(Caspian Maritime Limited) ، طرح توسعه موج‌شكن موجود جهت دسترسي به آبهاي عميقتر و ايجاد تاسيسات و تسهيلات لازم براي ساخت شناورهاي بزرگ و پاسخگويي به نيازهاي رو به افزايش صنايع كشتي‌سازي و نفت و گاز در درياي خزر.

  پس از واگذاري صدرا

  بانك‌ ملي ايران بعد از خريد سهام مديريتي صدرا اعلام داشت كه در پروژه صنعت نفت و گاز و پتروشيمي كه توجيه فني و اقتصادي داشته باشد تا يك ميليارد دلار به صورت سنديكايي تامين منابع مي‌كند. ورود سهامداران جديد نه تنها به قدرت اجرايي صدرا افزود بلكه در ارزيابي باعث ابراز رجحان صدرا بر رقباي خود نيز شده است.  صدرا براي انجام طرح‌هاي مختلف داراي سه بخش عمده شامل كشتي‌سازي، نفت و گاز در دريا و زيربنايي و بندري و هفت بخش ستادي شامل مهندسي، بازرگاني، اداري و مالي، كنترل كيفي و اطمينان از نظام اجرايي، بازاريابي و قراردادها، ايمني، بهداشت و محيط زيست است كه بخش ستادي آن تمامي بخش‌هاي اجرايي را پشتيباني و حمايت مي‌كند.

  پيش از اين نيز حضور در اجراي طرح‌هاي فازهاي 1، 4، 5، 6 ، 7 و 8 پارس جنوبي، توسعه ميدان نفتي سلمان، ساخت سكوي‌هاي نيمه شناور و شناور حفاري، انواع كشتي نفت‌كش، سوخت‌رسان، يدك‌كش و لايروب در خليج فارس و درياي خزر از اهم فعاليت‌هاي اين شركت بود.

  فعاليت در حوزه گازي پارس جنوبي و تعمير و نگهداري سازه‌هاي دريايي و كشتي‌هاي اقيانوس‌پيما در جنوب كشور از ديگر اقدامات مهم صدرا است.

  اين شركت در حال حاضر به صورت مستقيم و يا غير مستقيم با شركت خارجي در بسياري از مناقصه‌ها شركت كرده و چندين طرح بزرگ را در دست اجرا دارد كه موجب افزايش توان متخصصان ايراني و زمينه‌ساز حضور ايران در بازارهاي بين‌الملل پيمانكاري نيز شده است.

  فازهاي 15 و 16 پارس جنوبي از ديگر پروژه‌هايي است كه احتمال پيروزي صدرا در گرفتن آن بسيار زياد است.

  اميد است با تقويت صدرا فاصله زيادي كه با صنعت روز دريايي دنيا پيدا كرده‌ايم دير يا زود از ميان برود.  :lol: