تعريف هلدينگ

شروع موضوع توسط هاني ‏11 آگوست 2004 در انجمن تالار گفتمان بورس

 • ربات تلگرامی بورس گرام

  قیمت لحظه‌ای و نمودار سهام مورد نظرتون رو دریافت کنید و با ایجاد دیدبان شخصی، از صف خرید و فروش سهام خود باخبر شوید.

 1. هاني

  هاني New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏31 جولای 2004
  ارسال ها:
  27
  تشکر شده:
  0
  لطفا هلدينگ را تعريف كرده و شرايط لازم براي هلدينگ شده يك شركت را بيان كنيد .
   
 2. سايه موسوي

  سايه موسوي New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏17 جولای 2004
  ارسال ها:
  33
  تشکر شده:
  0
  سلام

  من فقط قسمت اول سوالتون رو ميگم . اين تعريف بيشتر با شرايط كشورهاي ديگه سازگاره و در ايران هم بايد همين باشه . ولي خب مشكل اينه كه ما نه قانون براي هولدينگها داريم و نه براي سرمايه گذاريها . به همين خاطرم مرز بين هولدينگ و سرمايه گذاري تو ايران مشخص نيست و ... .
  بگذريم تعريف هولدينگه و يه كوچولو تعريف سرمايه گذاري رو اينجا ميارم . اميدوارم بدردتون بخوره :تعريف شرکتهاي هولدينگ:
  شرکتهاي هولدينگ سهامدار عمده شرکتهاي تابعه خود هستند، بر آنها مديريت استراتژيک دارند و تمامي فعاليتهاي عملياتي وارتباطات محيطي را به شرکتهاي تابعه خود واگذار مي‌کنند. مجموعه شرکتهاي تابعه يک هولدينگ مي‌تواند يک گروه را ايجاد کند، به طوري که فعاليت هرکدام،‌ کل گروه را تقويت کند. هر شرکت بخشي از منابع گروه را بکار گرفته و در مقابل با يکديگر هم افزايي ايجاد مي‌کنند .
  ويژگي اصلي اين شرکتها هم بستگي است. اگرچه اين هم بستگي مي‌تواند در زمينه‌هاي مختلف باشد به عنوان مثال مي‌تواند در زمينه تامين، توليد و توزيع باشد تا بتواند ارزش افزوده موجود در کل اين زنجيره را به خود اختصاص دهند. گونه‌هاي ديگري از هم بستگي در عرصه‌هاي تحقيقات، بازاريابي، تامين مالي، اعتبارات و تجارت نيز ميسر است.
  با توجه به وابستگي گروه به يکديگر، وظايف هيات مديره شرکتهاي تابعه از اين شرکتها سلب و به صورت يک مديريت استراتژيک به عهده هولدينگ قرار مي‌گيرد. در نتيجه اگرچه شرکت هولدينگ داراي شرکتهاي متعدد و متنوعي است و ليکن وابستگي خاص آن باعث مي‌شود که مديريت تمامي اين شرکتها در اختيار يک مجموعه واحد قرار گيرد.
  عرصه‌هاي مهم اين مديريت عبارت است از عزل و نصب و ارتقاي مديران، توسعه فرهنگ سازماني، تنظيم و تلفيق حسابها، حسابرسي داخلي، تنظيم اعتبارات، تدوين و کنترل برنامه و بودجه و بررسي و اتخاذ تصميم در مورد طرحهاي توسعه و کنترل اطلاعات منتشره.
  تفاوت شرکتهاي دولتي هولدينگ از ساير هولدينگ‌ها در اين است که شرکتهاي دولتي تنها وظيفه مالکيتي را به عهده دارند و سياست جداسازي مالکيت از مديريت را دنبال مي‌کنند: در اين شرکتها کنترل بين بخش مرکزي و شرکتهاي تابعه آنها،‌ اغلب ضعيف و غير سيستماتيک است و شرکتهاي تابعه از آزادي و اختيار عمل بالايي برخوردارند. مديرعامل در بخش مرکزي نقش مديرکل را دارد و براي جمع‌آوري و تجميع گزارشات مالي و درآمدهاي حاصل فعاليت مي‌کند.


  ماهيت شرکتهاي سرمايه‌گذاري
  از طرف ديگر در نقطه مقابل، شرکتهاي سرمايه‌گذاري، مالکيت درصدهاي متفاوتي از شرکتهاي مستقل را دارا هستند. مهمترين استراتژي اين شرکتها، خريد بخشي از سهام شرکتهاي عملياتي به گونه‌اي است که بتوانند در هيات مديره حضور داشته باشند. هرچند هدف اصلي اين شرکتها کسب سود مي‌باشد و نه کنترل مديريت.