تحليل بازار

وضعیت
موضوع بسته شده است.

جواد حيدري

New Member
عضو تازه
#1
دراين روزها شركتهايي كه كمترين اقبال را در گذشته از سوي خريداران داشته اند حال به اوج رسيده اند وبرخي نيز 5٪ ميخورند.همين موضوع بيانگر واقعيتي انكار ناپذير است .(خريد هاي سرمايه گذاريها را مد نظر داشته باشيد- پول هاي خودرا حراج كرده اند) به ليست امروز 1/6/83 توجه كنيد

عاقل آن است كه انديشه كند پايان را
 

407128

Active Member
کاربر فعال
عضو تازه
#2
تاپیکی غبار گرفته از کنج تاریک گذشته تالار با موضوعی مناسب برای گفتگوهای مختلف تاثیرگذار بر بازار البته در صورت لزوم و مورد اقبال واقع شدن.
 

407128

Active Member
کاربر فعال
عضو تازه
#3
با توجه به شرایط خاص بازار جالب دانستم این مطلب را اینجا ارایه کنم
پیش بینی افزایش شاخص کل تا مرز 180 هزار
دور شدن قیمت از روند نزولی شکسته شده تا اولین مقاومت هندسی در 173500 می باشد .

شکست روند نزولی
پولبک به روند نزولی شکسته شده
انتظاری که در اغلب موارد اینچنین می توان داشت،دور شدن قیمت از روند نزولی شکسته شده تا اولین مقاومت هندسی در 173500 است.
با توجه به نمودار شاخص کل احتمال شکل گیری الگوی سر و شانه کف مشهود می باشد . خط گردن این الگو در سطح 167000 بوده و در صورت شکست خط گردن و شکل گیری الگو حتی افزایش عدد شاخص کل تا 180000 قابل تصور خواهد بود .

به نقل از سایت بورس امروز
 

407128

Active Member
کاربر فعال
عضو تازه
#4
ابهامات بازار در ماه های آتی

قوانین تسعیر ارز و موافقت درخواست های تجدید ارزیابی شرکتهای بورسی و بانکها در تغییر قیمت سهام آنها تاثیر گذار است.

روزبه معین زاده کارشناس بازار سرمایه در گفتگویی عنوان کرد: بازار سرمایه در شرایطی قرار دارد که نمی توان دقیقا پیش بینی کرد در ماه های آتی به چه سمتی می رود . شاهدیم که طی ماه های قبل با افزایش قیمت دلار ، با وضعیت فروش رو به بهبود بازار مواجه شدیم که رشد شاخص را هم در پی داشت؛ به طوریکه بازار سرمایه ماه های شهریور و مهر خوبی را پشت سر گذاشت. اما با کاهش قیمت دلار آزاد و اجرایی شدن روند تحریم ها اکثر شرکت های صادرات محور با مشکل فروش صادراتی رو به رو شدند. از طرفی قیمت نفت و محصولات فولادی و پتروشیمی در دو ماه اخیر با کاهش قیمت رو به رو بودند.

وی افزود: تداوم این روند تاثیر بسزایی در صورتهای مالی شرکتهای بورسی با پایه صادراتی خواهد داشت. بدین ترتیب با شرایطی که عنوان شد به نظر می رسد در شرایطی قرار داریم که شرکتها به خصوص با توان صادراتی با پوشش خوبی در ۹ ماهه رو به رو هستند. اما در ماه های آینده با کاهش قیمت فروش و کاهش سود مواجه می شوند. ذهن تحلیل گران بازار درگیر این مسئله است که در چنین شرایطی با پوشش های خوب ماه های قبل و شرایط بحرانی ماه های بعد چه قیمتی را برای ارزشیابی سهام تخمین بزند. محاسبه این اعداد و تحلیل آنها می تواند اختلاف نظرهای مهمی را بین فعالین بازار ایجاد کند و نوسانات بازار در ماه های بعد نتیجه چنین اختلاف هایی خواهد بود. علاوه بر این تغییرات قیمتی کامودیتی ها و نوسانات دلار می تواند تغییرات بنیادی را در شاخص بازار سرمایه ایجاد کند.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: قوانین تسعیر ارز و موافقت درخواست های تجدید ارزیابی شرکتهای بورسی و بانکها در تغییر قیمت سهام آنها تاثیر گذار است. به نظر می رسد تا دو ماه آینده نوسانات محدود خواهد بود و شاخص بین ۱۵۰ هزار واحد تا ۱۷۵ هزار در نوسان باشد اما در سال جدید بایستی منتظر تغییرات بنیادی باشیم. در تغییرات بنیادی که می تواند در سال ۹۸ تاثیرگذار باشد تغییرات قیمت دلار از مهمترین و تاثیرگذارترین عوامل اتفاقات بازار خواهد بود. اگر روند تغییر دلار صعودی باشد با یک تاخیر چند ماهه بر صنایع بورسی تاثیر خود را خواهد داشت. کیفیت این تغییرات بستگی به توانایی دولت در تسهیل شرایط صادرات و واردات دارد. چون یک همپوشانی عامل قیمت دلار و شرایط بازرگانی واردات و صادرات دارد بنابراین شرکتهایی که متاثر از مبادلات خارجی هستند با وجود افزایش قیمت دلار نمی توانند با افزایش مقدار فروش رو به رو شوند.

معین زاده در انتها اضافه کرد: در چنین شرایط بهترین صنایع، شرکتهایی خواهند بود که نیاز به مبادلات جهانی در فعالیت های بازرگانی خود نباشند ولی قیمت گذاری آنها بر اساس قیمت های جهانی رخ می دهد و بتوانند تمامی تولیدات و خدمات خود را در داخل به فروش برسانند. این چنین شرکتهایی را می توان در صنایع مختلفی مشاهده کرد اما صنعت پالایشگاهی بهترین صنعتی هستند که با کمترین مبادله خارجی و بیشترین فروش داخلی و با نرخ نیمایی شرایطی خوبی را خواهند داشت. تغییرات قیمتی سهام در قبل از عید در حد پایین خواهد بود اما با اتمام سال مالی در ابتدای سال ۹۸ با تغییرات خوبی در قیمت سهام رو به رو خواهیم شد.
 

raoufi

Well-Known Member
کاربر فعال
#5


اینم یک تحلیل زیبا از پسهند در صورت عبور از مقاومت400الی415
جدی بگیرید
تحلیل بنده به هیچ عنوان سیگنال خرید و فروش نیست و می تواند اشتباه باشد
 

حسابگر

Well-Known Member
کاربر فعال
#7
علت ریزش قیمت سکه و طلا چیست؟
نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران می‌گوید: دیروز قیمت دلار به طور پلکانی کاهش یافت، همچنین روز جمعه برای اولین بار قیمت انس جهانی طلا 32 دلار ارزان شد؛ بنابراین کاهش پلکانی قیمت ارز باعث شد که قیمت طلا با کاهش شدیدی رو به رو باشد.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در پاسخ به این پرسش که چرا دیروز قیمت طلا و سکه به طور ناگهانی کاهش یافت؟ به تجارت‌نیوز گفت: کاهش قیمت طلا به دلایل مختلف سیاسی و اقتصادی بستگی دارد. تصمیم‌های اخیری که در حوزه سیاست و اقتصاد اتخاذ شد تاثیر مستقیمی را در کاهش یک باره قیمت طلا گذاشت.
محمد کشتی‌آرا افزود: در نخستین روز هفته قیمت دلار به طور ناگهانی کاهش یافت، همچنین روز گذشته برای اولین بار قیمت جهانی طلا ۳۲ دلار ارزان شد؛ بنابراین کاهش تدریجی و پلکانی قیمت ارز باعث شد که قیمت طلا با کاهش شدیدی رو به رو باشد. به طوری‌که دیروز هر گرم طلای ۱۸ عیار به قیمت ۴۱۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی به چهار میلیون و ۴۶۰ هزار تومان رسید.
او در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت طلا در سال ۹۸ ارزان خواهد شد؟ اظهار کرد: کاهش قیمت طلا به موضوع‌های سیاسی و دیگر عوامل اقتصادی بستگی دارد. قیمت طلا در این بازه زمانی به دلیل برخی شرایط نامناسب سیاسی و اقتصادی قابل پیش‌بینی نیست و تداوم کاهش قیمت‌ها به تصمیم‌های مسئولان دولتی و بانک مرکزی مربوط می‌شود.
 

Mirzakhani.M

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
#8
موج جدید تلاشھای بانک مرکزی و دلالھای دولتی و کانالھای دستوری برای کاھش مصنوعی و غیرمتناسب با مولفەھای اقتصادی، فروش دلار را متوقف کردە و عملا بازار ارز فلج شدە است. اینکە مردم گول فضاسازی دولت را نمیخورند نکتە بسیار مثبت و مھمی است.

دلار
لفظ خرید توسط دلال های دولت در تهران 13100
لفظ خرید ماموران دولتی در اصفهان 13000
لفظ خرید ماموران دولتی در شیراز 12990
 

حسابگر

Well-Known Member
کاربر فعال
#9
کج‌فهمی بورس از نوسانات دلار/ آیا سهام برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

در لحظات پایانی معاملات امروز بورس تهران بر شتاب افت قیمت‌ها افزوده شد. بسیاری علت تشدید نزول قیمت سهام را در معاملات امروز افزایش نزول نرخ دلار در بازار آزاد عنوان می‌کنند. این موضوع را از جنبه‌های مختلف می‌توان بررسی کرد. با توجه به این موضوع که شاخص ارزی می‌تواند نشان‌گری از انتظارات تورمی باشد، همین موضوع بار دیگر تقاضا را در اقتصاد و بازارهای کالایی تحریک کرده است. با این حال نگاه عمیق‌تر می‌تواند رفتار اشتباه و هیجانی معامله‌گران را منعکس کند. نرخ دلار در معاملات امروز بازار ارز مسیر نزولی پرشتاب را در پیش گرفت. نسبت به سقف نرخ دلار در 4 ماه گذشته (روز شنبه دلار تا بیش از 13700 تومان رشد کرد) دلار افت نزدیک به هزار تومانی را تا لحظه تنظیم این گزارش تجربه کرده است. احتمال افت بیشتر نرخ دلار در مسیر کوتاه‌مدت دور از انتظار نخواهد بود، با این حال در رویه میان‌مدت همچنان کارشناسان به ضعف بنیادی برای افت بیشتر نرخ دلار اشاره می‌کنند.
در گزارش‌های پیشین به انتظار برای حمایت نرخ دلار از قیمت سهام و رشد سودآوری شرکت‌ها با فرض ثبات نسبی در قیمت کالاها بازار جهانی اشاره شده بود. اگر سناریوهای بسیار بدبینانه برای اقتصاد کشور در نظر گرفته نشود و پایداری اقتصاد مدنظر باشد به نظر می‌رسد بورس می‌تواند یکی از بازارهای هدف سرمایه‌گذاران در آینده باشد.
اما نکته‌ای که برای چندمین بار از ابتدای سال جاری مورد توجه قرار گرفت واکنش امروز بورس به نوسانات نرخ دلار در بازار آزاد است. نمودار نوسانات شاخص بورس با دلار در بازار آزاد واکنش همگام و عمدتا با یک فاز تاخیر سهام را نسبت به این متغیر اثرگذار نشان می‌دهد. عمده قیمت‌ها در اقتصاد کشور با نوسانات دلار گره خورده است و در این میان قیمت سهام نیز از این موضوع مستثنی نیست. با این حال نکته نخست که در نمودار بازدهی بورس و دلار مشاهده می‌شود اختلاف فاحش بازدهی دلار و بورس از ابتدای سال 97 است و این موضوع می‌تواند هیجانی بودن واکنش به افت نسبی دلار را در بازار سهام مشخص کند.
آیا واکنش بورس به دلار منطقی است؟
در نگاه اول در پاسخ به سوال بالا باید گفت قطعا نوسانات دلار بر بورس اثرگذار است اما اگر نگاه عمیق به این موضوع نشود می‌تواند مسیر گمراه‌کننده را رقم بزند. عمده سهم از ارزش بازار کل بورس تهران را شرکت‌های بزرگ از گروه‌های کالایی مانند پتروشیمی‌، سنگ آهن، فولاد، مس، روی و محصولات نفتی و سایر موارد در اختیار دارند. نرخ دلار بر درآمد صادراتی و همچنین فروش داخلی این شرکت‌ها اثر مستقیم دارد. به این ترتیب نوسانات نرخ فروش با تغییر درآمد شرکت‌ها بر سود خالص به عنوان تعیین‌کننده مبنای نسبت قیمت به درآمد اثرگذار است و بر این اساس اثرات بنیادی خود را در قیمت سهام منعکس می‌کند.
بر این اساس نخستین نکته که از اهمیت بالایی برخودار است لزوم توجه به نرخ دلار معیار سودآوری شرکت‌ها است. همان‌طور که تقریبا تمامی فعالان اقتصادی آگاه هستند عمده صادرکنندگان به خصوص صادرکننده‌های بزرگ کشور مجبور به عرضه ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما هستند. نرخ‌های نیما بر اساس اطلاعات موجود به سمت 9 هزار تومان حرکت کرده است اما همچنان میانگین نرخ نیما کمتر از این مقدار است. در شرایط کنونی می‌توان گفت ارزش سهام خود را در بهترین حالت با نرخ نیما هماهنگ کرده است. این در حالی است که اثر ریسک‌های تحریمی و سیستماتیک نیز تا حدود زیادی در قیمت سهام منعکس شده و همین موضوع باعث شده که نسبت قیمت به درآمد انتظاری بسیاری از شرکت‌ها در شرایط کنونی به 4 و کمتر از آن (به خصوص برای بزرگان بورس) میل کند. البته در این میان ریسک بازار جهانی همچنان وجود دارد که نمی‌توان آن را به صورت کامل نادیده گرفت. اما روند قیمتی در بازار جهانی نیز در شرایط کنونی از سطوح بالای قیمتی حکایت دارد. با این حال عدم قطعیت موجود باعث شده که هراس میان معامله‌گران در این خصوص حفظ شود و این موضوع نیز منطقی است. با این حال اگر ریسک افت نسبی قیمت‌ها در بازار جهانی نیز در سودآوری شرکت‌ها لحاظ شود، به برآورد «دنیای بورس» از شرکت‌های بزرگ در صنایع مختلف مراجعه کنید، نیز همچنان سطوح بالای سودآوری را می‌توان برای این شرکت‌ها متصور بود.
در چنین شرایطی این سوال ذهن مخاطبان بورسی را مشغول خود کرده پس چرا بورس به نوسانات نرخ دلار در بازار آزاد واکنش نشان می‌دهد؟
در خصوص چرایی واکنش بورس به نوسانات دلار موارد مختلفی را می‌توان مطرح کرد. در مهم‌ترین مورد دلار را می‌توان نشان‌گری از انتظارات تورمی دانست. اثر انتظارات تورمی تداوم حضور تقاضا و در شرایط التهاب اقتصادی جولان نقدینگی در بازارهای مختلف در ادامه دوره پرالتهاب اخیر است. به این ترتیب انتظار برای رکود با رشد نرخ دلار برآورده نشده و از طرف دیگر انتظار برای رشد نرخ دلار، جولان نقدینگی را در بازارها به دنبال داشته است. همین موضوع نیز می‌تواند در افزایش تقاضا برای محصولات فلزی و پتروشیمی در هفته‌های اخیر در معاملات بورس کالا موثر دانست. پس نوسان نرخ دلار در بازار آزاد از دو جنبه تحریک نقدینگی (حضور نقدینگی به سمت بازارهای مختلف و بورس تهران) و همچنین رشد قیمتی محصولات در معاملات بورس کالا بر رشد قیمتی سهام موثر است. با این حال همین موضوع نیز اگر موشکافی نشود می‌تواند سرمایه‌گذار بورسی را به مسیر اشتباه منحرف کند.
اما به نظر می‌رسد علت اصلی واکنش بورس تهران به نوسانات دلار بار دیگر از جنبه رفتاری و حافظه بازار نشات گرفته باشد. در این میان رفتار هیجانی در ساعت پایانی معاملات سهام امروز کاملا مشخص بود. نمونه این موارد را از ابتدای سال 97 بارها در میان معامله‌گران بورسی شاهد بوده‌ایم. توهم یا طمع در کسب بیشترین سود یکی از عوامل مهمی است که معامله‌گران را به خطا می‌اندازد. نکته دیگر این‌که بسیاری از معامله‌گران بازار سهام واقعا از اثر واقعی ‌نوسانات نرخ دلار بازار آزاد بر وضعیت بنیادی شرکت‌ها آگاه نیستند. آن‌چه موجب تشدید واکنش معامله‌گران سهام به نوسانات دلار شده است بیش از آن‌که جنبه تحلیلی (مواردی که در بالا اشاره شد) از حافظه بازار نشات گرفته است. در این خصوص نگاهی به نوسانات شاخص بورس و نرخ دلار در بازار آزاد این موضوع را مشخص می‌کند.
در دوره‌های اخیر صعود ممتد بورس واکنش سهام به نزول دلار در پایان موج صعودی مشخص است (بر اساس نمودار). با این حال تفاوت‌های بنیادی و برخی از درس‌ها برای معامله‌گران در شرایط کنونی وجود دارد که بدون توجه به آن احتمال جاماندگی از صعود سهام وجود خواهد داشت.
حافظه کوتاه‌مدت بورس‌بازان از نوسانات دلار
در دوره نخست صعود بورس در پایان بهار، جهش نرخ دلار نقدینگی را به سمت بازارهای مختلف و بورس روان ساخت. شاخص بورس تهران در این مدت رشد 20 درصدی را ثبت رساند. در ادامه اما وارد یک دوره اصلاح شد. این دوره اصلاح با نزول دلار همزمان شد؛ دلار نیز پس از رشد بیش از 35 درصدی استراحت کوتاهی را تجربه کرد. با این حال مطابق با انتظارات این دوره اصلاحی چندان طولانی نشد و بار دیگر جهش بورس را شاهد بودیم. در آن دوره سهام‌داران نسبت به واقعیت‌های موجود و اثر اختلاف فاحش نرخ دلار در بازار آزاد با دلار 4200 تومانی (الزام فروش ارز صادراتی در نرخ دولتی) چندان آگاه نبودند. با این حال مشاهده شد که شاخص بورس در دوره‌های بعدی نیز با اعلام خبر حذف نرخ 4200 تومانی و الزام صادرکنندگان به عرضه ارز در بازار نیما و در کل سیگنال‌های بنیادی جهش یافت.
دوره‌های جهش شاخص در ماه‌های بعد نیز مطابق با نمودار ادامه پیدا کرد و در این میان رشد شاخص با صعود ممتد دلار همراه شده بود. البته این موضوع به معنای رشد یکسان شاخص سهام با نرخ دلار نبود بلکه تنها در پایان موج صعودی دلار شاهد عقب‌نشینی خریداران سهام بودیم. بورس طی یک روند پرشتاب صعودی در ابتدای مهر به سقف تاریخی خود رسید اما در ادامه مسیر نزولی را در پیش گرفت. یکی از مواردی که به نظر می‌رسد در آن دوره نیز از نگاه فعالان سهام جا ماند نزول قیمت جهانی نفت و دیگر کالاها در بازار جهانی به دنبال تشدید ریسک اقتصاد جهانی مانند جنگ تجاری چین و آمریکا بود.
در شرایط کنونی به نظر می‌رسد معامله‌گران سهام با دقت بیشتری واقعیت‌ها را دنبال کنند. با فرض سطوح کنونی قیمتی کالاها در بازار جهانی، همچنان می‌توان گفت سهام بسیاری از شرکت‌ها در بورس تهران در کف‌های حمایتی قدرتمندی قرار دارند. در چنین وضعیتی همچنان انتظار سیگنال مثبت ارزی نیز در ماه‌های بعد به بورس وجود دارد. یکی از این موارد عقب‌‌نشینی مقام ناظر ارزی در اقتصاد کشور از موضع ناکارآمد خود و تلاش برای راه‌ندازی بازار متشکل ارزی است که می‌توان انتظار داشت که نرخ دلار در سطوح بالاتری نسبت به نیما قرار گیرد. همین موضوع می‌تواند سیگنالی مطابق با تابستان برای سهام باشد. نکته دیگر ابهام در رویه نرخ دلار در سال آینده است که سالی دشوار برای اقتصاد کشور است. در چنین شرایطی پیشبینی کارشناسان برای سال آینده با نرخ‌های کنونی نیما فاصله زیادی دارد. علت این موضوع در گزارش‌های «دنیای بورس» از بازار مطرح شده است. با این فروض اگر بازار جهانی افت قابل توجهی را تجربه نکند رشد دوباره قیمت سهام در بورس تهران دور از انتظار نیست.
سیگنال بورس به سرمایه‌گذاران
نکته دیگر این‌که در روزهای پایانی سال مالی بسیاری از شرکت‌های بورسی هستیم. در ماه‌های ابتدایی سال 98 و ابتدای تابستان عمده شرکت‌ها مجامع خود را برگزار می‌کنند و تقسیم سود در مجامع نیز فضا را برای سرمایه‌گذاری در سهام جذاب نگه می‌دارد. سود تقسیمی از قیمت کسر می‌شود و با توجه به چشم‌انداز سودآوری از سال 97 و 98 جذابیت بازدهی قابل توجه را برای سرمایه‌گذاران در بر دارد. در شرایطی که بورس تهران ریسک‌های تحریمی را پیش‌خور کرده است و قیمت سهام تا حدود زیادی با اثر ریسک سیستماتیک در حال نوسان است چنین سیگنال‌هایی می‌تواند به حمایت از قیمت سهام بیاید. در این میان اما مطابق با دوره‌های رشد پرقدرت سهام اگر ریسک‌ها برای بورس تهران پررنگ نشوند به نظر می‌رسد واکنش کنونی سهام به افت دلار تا حدود زیادی هیجانی و از واقعیت‌های موجود فاصله دارد.
 

Parvazzz

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
#12
روزهای باقیمانده سال هرچی نقدینگی ریالی دارین فقط سهام بخرید سال ۹۸ سال گذر تورم و گرونی از بازار سرمایه هست
 

Mirzakhani.M

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
#13
قیمت دیه ۹۸ ابلاغ شد/ دیه در ماه غیرحرام ۲۷۰ میلیون
معاون اول قوه قضاییه:بر اساس ابلاغ رئیس قوه قضاییه، دیه یک مرد مسلمان برای ماه‌های غیرحرام در سال ۹۸، ۲۷۰ میلیون تومان تعیین شد که بر این اساس، در ماه‌های حرام ۹۰ میلیون تومان به این مبلغ اضافه می‌‎شود.

...........
‏قبلا نرخ دیه کامل مرد برحسب ۱۰۰ تا شتر بود که الان میشه ۸۰۰ میلیون؛ فکر کنم الان نرخ دیه کامل مرد برحسب ۱۰۰ تا گوسفنده حساب کردن ...!


اینهمه سنگ اسلام و قوانین اسلامی را به سینه میزنند یعنی واقعا قیمت شتر ۲میلیون و هفتصده!؟
 

حسابگر

Well-Known Member
کاربر فعال
#14

اعضای انجمن بانک‌داران اروپا معتقدند که نپذیرفتن FATF منافع ملی را با مشکل مواجه می‌کند و در صورتی که به FATF نپیوندیم، تمام کانال‌های رسمی ایران با بانک‌های خارجی بسته خواهد شد.

جلسه انجمن بانک‌داران اروپا حول محور اینستکس، وضعیت و رابطه آن با FATF برگزار شد که در پایان این جلسه حمید تهران‌فر - مدیرعامل بانک کارآفرین - با اشاره به محدودیت‌های اینستکس در آغاز راه، اظهار کرد: این ساز و کار سقف یک میلیاردی دارد و فعلاً فقط کالا‌های اساسی است، اما به هر حال این مجرا باید به یک شکلی باز شود، این کانال که باز شود حتی می‌خواهند به خارج از مرز‌های اروپا نیز توسعه دهند.

وی افزود: تصور غلط ما در کشور این است اگر FATF را نپذیریم، دولت‌ها با ایران وارد چالش می‌شوند، در حالی که اصلاً به این شکل نیست، بلکه هیچ بانکی با ما کار نمی‌کند و حتی ارتباط بانکی خود را بانک‌های کوچکی که الان داریم را هم از دست می‌دهیم، با اینکه این بانک‌ها اصلاً تحت فشار دولت‌شان هم نیستند.
مدیرعامل بانک کارآفرین ادامه داد: پس از برجام، ما رفت‌وآمد با سایر کشور‌ها داشتیم و مذاکرات خوبی در حال انجام بود، دولت‌ها می‌خواستند که روابط بانکی خیلی زود به پیش از زمان تحریم‌ها برگردد، اما این بانک‌ها بودند که تصمیم گرفتند که فعلاً دست نگه دارند.
تهران‌فر با بیان اینکه حتی اگر دولت‌ها بانک‌ها را تحت فشار قرار دهند، بانک‌ها نمی‌پذیرند که با بانک‌های ایرانی کار کنند، خاطرنشان کرد: اگر FATF را نپذیریم، ارتباط بانکی ما با کل دنیا قطع خواهد شد، یعنی کانال‌های رسمی آن به هم می‌خورد، ممکن است بتوانیم با هزینه‌های گزاف کار‌هایی انجام دهیم، اما شاه‌راه اصلی به هم می‌خورد.

مدیرعامل بانک کارآفرین با بیان اینکه FATF تعداد ۴۰ اصل دارد، اظهار کرد: هیچ کشوری نیست که هر ۴۰ مورد این مصادیق را رعایت کند، بلکه بیش از ۳۰ مورد آن را رعایت می‌کنند و وارد می‌شوند، هیچ یک از قوانین بین‌المللی اینطور نیست که ۱۰۰ درصد آن را حتماً اجرا کنیم، در مرحله اول آن را می‌پذیرند و بعد از آن در حد ممکن سعی می‌کنند اقدامات آن را اجرایی کنند.

وی با اشاره به نظر اکثریت مخالفان پیوستن به FATF، گفت: دوستان فکر می‌کنند که اگر ما FATF را نپذیریم بانک‌ها با مشکل مواجه می‌شوند، اما این مشکل بانکی یک عمقی دارد و در نهایت کشور با مشکل مواجه خواهد شد، چراکه ما نمی‌توانیم دارو، کالا‌های اساسی و سایر موارد ضروری را وارد کنیم، کل کشور با مشکل مواجه می‌شود.

تهران‌فر با بیان اینکه اگر ما FATF را نپذیریم، منافع ملی را از بین برده‌ایم، تصریح کرد: برخی مطرح می‌کنند که " دول اروپایی تضمین می‌دهند که اگر عضو شدیم در مقابل این کار را انجام دهند؟ " تا به حال به کدام کشوری تضمین داده شده که اگر عضو FATF شدید برای شما امتیاز خاصی در نظر می‌گیریم؟ به نظر من اروپایی‌ها به ما کمک می‌کنند.

پایان حیات اینستکس با نپذیرفتن FATF

در ادامه این برنامه، سیاوش نقشینه - چهره ماندگار بانکی - اینستکس را بدون تردید دارای گشایش‌هایی برای ایران دانست و تصریح کرد: میزان این گشایش بستگی به دامنه عمل اینستکس دارد. اینکه بتوانیم تمام کالا‌های مجاز را که دارای لیسانس صادرات در طرف مقصد هستند را در آن بگنجانیم، موفقیت بسیار بزرگی است که برای رسیدن به آن زمان لازم است.

وی افزود: از سوی دیگر مهم این است که این حساب را چگونه تغذیه می‌کنیم، هر نوع تخصیص ارز از محل اینستکس بستگی دارد که ما چگونه در آن یک موجودی ایجاد کنیم و از محل آن تخصیص دهیم.

این چهره ماندگار بانکی با اشاره به اظهارنظر رئیس‌کل بانک مرکزی در این‌باره، گفت: این اقدامات را می‌خواهند گام به گام جلو بروند و تأثیر هر کدام را ببینند و به تدریج آن را گسترش دهند، سوالات جزئی هنوز مشخص نیست و قرار است به صورت فاز به فاز جلو برود.

نقشینه با بیان اینکه پس از تحریم، بانک‌ها در اروپا با یک سکته مواجه شدند، اظهار کرد: این بانک‌ها مجبور شدند با هزینه‌های سنگینی کادر آموزش دیده خود را ترخیص و خود را کوچک‌تر کنند، بعد از برجام فوری این را بازسازی و خود را برای انجام معاملات ایران آماده کردند.

وی افزود: این بانک‌ها از لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری توانایی‌های خوبی دارند، اما مسائل سیاسی کار این‌ها را کند کرده، در برخی کشور‌ها می‌توانند معاملات را جاری کرده و پرداخت را انجام دهند و در برخی کشور‌ها نمی‌توانند.

به گفته این کارشناس بانکی، طرف‌هایی که با ایران کار می‌کنند، بسیار مهم هستند، آن‌هایی که بازار آمریکا را به بازار ایران ترجیح نمی‌دهند که در واقع شرکت‌های کوچک هستند، با ایران کار می‌کنند، اما شرکت‌های متوسط و بزرگ فعلاً دست نگه می‌دارند.

نقشینه درباره پیش‌شرط اروپا مبنی بر پیوستن به FATF برای راه‌اندازی سازوکار مالی، اظهار کرد: به پیش‌شرط کاری ندارم، اما یک بانک بدون اینکه کشورش تمام مراحل FATF را درست طی نکرده باشد، امکان فعالیت نخواهد داشت و این مربوط به ایران نیست و در همه دنیا همین روال وجود دارد.

وی تاکید کرد: اگر سه ماه دیگر ایران را از لیست خاکستری به لیست سیاه FATF ببرند، همین روابط محدود کارگزاری را هم باید خط بطلان بر آن کشید.

نقشینه با بیان اینکه FATF بسیار شفاف است، تصریح کرد: فقط کافی است ببینید از مجموع کشور‌های دنیا چند کشور این را پذیرفته‌اند و چند کشور نپذیرفته‌اند و پس از آن تصمیم بگیرید که می‌خواهید در این گروه اندک چندتایی باشید یا می‌خواهید در جامعه بین‌الملل زندگی کنید؟ قطعاً همه کشور‌ها نیز به فکر منافع ملی خود هستند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا پذیرفتن FATF آنطور که مخالفان می‌گویند، منافع ملی ما را تهدید می‌کند، گفت: بستگی دارد که منافع ملی را چه تعریف کنید!

این کارشناس بانکی با بیان اینکه اگر پول نفت را در این حساب قرار گیرد باز هم کفاف کار ما را نمی‌دهد، تصریح کرد: در میان اروپایی‌ها ایتالیا، اسپانیا و یونان از ایران نفت می‌خرند و خیلی هم کم می‌خرند، مگر اینکه آن‌ها را وادار کنیم که از ایران نفت بیشتری بخرند یا پول نفتی که به چین می‌فروشیم را هم وارد این صندوق کنند که کار بسیار دشواری است.

نقشینه درباه احتمال توقف فعالیت اینستکس در صورت نپذیرفتن FATF، گفت: به احتمال بسیار زیاد در صورت نپذیرفتن FATF موضوع اینستکس حیات اینستکس نیز با مشکل مواجه می‌شود.

علی ماجدی: اینستکس وزن سیاسی دارد

در ادامه علی ماجدی، سفیر پیشین ایران در آلمان با اشاره به حجم مبادلات ارزی کشور، اظهار کرد: حجم مبادلات بین‌المللی ما چیزی حدود ۹۰ میلیارد دلار است و کمک‌های بشردوستانه‌ای که انجام می‌دهیم در مقابل این رقم، ناچیز است؛ بنابراین پاسخ‌ها بسیار روشن است.

سفیر پیشین ایران در آلمان در رابطه با اینستکس نیز گفت: وقتی مجموعه سه کشور اروپایی که عضو برجام بوده‌اند، علی‌رغم مخالفت‌های آمریکا سازوکاری را تعریف و حمایت سیاسی می‌کند، ارزشمند است، چراکه بدون حمایت سیاسی این سه کشور، محدودیت ایجاد می‌شود.

وی افزود: ما باید در ابتدا وزن سیاسی را به ایجاد اینستکس بدهیم، کار هم برای آن‌ها و ما جدید و زمان‌بر است، چراکه باید گام به گام و با حوصله پیش رفت که شبیه برجام نشود و ماندگار و استوار جلو برود.

ماجدی با بیان اینکه کانال‌های موجود ما برای نقل و انتقال مالی فعال است، گفت: این کانال قرار است به سایر کانال‌ها اضافه شود. امروز دولت‌ها نیستند که موافقت نمی‌کنند که نقل و انتقال مالی انجام دهند، چون اروپا که ما را تحریم نکرده و حتی از بانک‌ها هم می‌خواهند که با ایران کار کنند، اما این بانک‌ها هستند که به دلیل اهمیت دلار در کارشان با ایران کار نمی‌کنند.

وی افزود: ما بین بخش حاکمیتی و دولت با بخش خصوصی این کشور‌ها باید به دلیل منافع اقتصادی و تجاری‌شان باید تفکیک قائل شویم، یعنی وقتی این کانال را ایجاد می‌کنند و از شرکت‌ها و بانک‌های خود می‌خواهند که با ایران کار کنند، یعنی نفس کار مثبت است.

رئیس انجمن بانک‌داران اروپا: ایجاد اینستکس بسیار مثبت است

همچنین نادر مالکی - رئیس انجمن بانک‌داران اروپا - با بیان اینکه دو سال پیش انجمن بانک‌های ایران در اروپا را تشکیل دادیم، گفت: آن زمان برجام وجود نداشت، حالا که آمریکا از برجام خارج شده، این سازمان حتی مهم‌تر خواهد شد، چون احتیاج به این سازمان برای تقویت روابط بانکی با اروپا حس می‌شود.

وی افزود: تاکنون که اروپا در کنار ایران مانده و حاضر است با ایران همکاری کند؛ همین شرکت اینستکس را که در پاریس ثبت کرده و دولت آلمان و انگلیس نیز در آن هستند، برای ما مساله مهمی است.

رئیس انجمن بانک‌داران اروپا با بیان اینکه هر موضوعی برای اجرایی شدن زمان می‌خواهد، اظهار کرد: شرکتی شبیه اینستکس در ایران نیز خواهیم داشت و به نظر من نکته مثبت این است که ایران موفق شد که اروپا را از دست ندهد.

مالکی اضافه کرد: هر شرکتی که شروع به کار می‌کند، قدم‌هایی در پیش خواهد داشت و مهم این است که دولت ایران یک شرکت در ایران و سه کشور دیگر یک شرکت در فرانسه ایجاد کرده‌اند که بسیار مثبت است.
 

kh25

Well-Known Member
کاربر فعال
#15
روزهای باقیمانده سال هرچی نقدینگی ریالی دارین فقط سهام بخرید سال ۹۸ سال گذر تورم و گرونی از بازار سرمایه هست
پرواز جان پول یه نمه هست چی بخریم که ضرر نکنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
جرات میخواد!!!!!!!!!!!!!!!!1
 

حسابگر

Well-Known Member
کاربر فعال
#16
گناه‌کارتر از «حسین هدایتی دولابی» ما بودیم! این روزها تصاویر حسین هدایتی دولابی، در همه جا دیده می شود. مصاحبه او در دادگاه از تلویزیون پخش می‌شود، شبکه‌های اجتماعی کلیپ‌های او را منتشر می‌کنند و روزنامه‌نگاران و تحلیل گران مطلب می نویسند و عده ای خواهان اشد مجازات برای این متهم اقتصادی می‌شوند.
«بسیاری از موارد اتهامی حسین هدایتی و امثال او به ذهن روزنامه‌نگاران هم رسیده بود. اما وقتی راست‌راست راه می‌رود و پول خرج می‌کند و اگر رسانه‌ای بنویسد شکایت می‌کنند، مدیران ترجیح می‌دهند به این موضوعات نپردازند و اینگونه است که باید صبر کنی و صبر کنی و تنها گزارش محاکمه را منتشر کنی که اگر بازگشت پول در کار نباشد، این گزارش‌ها نوش‌داروی پس از مرگ سهراب است.»
برای اطلاع افکارعمومی باید گفت اتفاقا حدود یک دهه قبل، یعنی پیش از اینکه جناب هدایتی، بسیاری از شاهکارهای خود را به عرصه اجرا برساند، سایت‌های آینده‌ نیوز و بازتاب امروز، افشاگری درباره او را آغاز کردند؛ افشاگری هایی که برپایه ادعاهای بدون مدرک نبود، تصاویر روزنامه‌های رسمی شرکت‌های هدایتی منتشر و سرگذشت وی که از شرکت‌های پیمانکاری شهرداری در دهه هفتاد آغاز شد و با پیوند با سیاست از طرقی توانسته بود صدها میلیارد تومان به قیمت دهه هشتاد (هزاران میلیارد تومان به قیمت امروز) را با راه زد و بند به دست بیاورد، بیان شد و اینکه چگونه از دولاب سر از گران‌ترین مناطق شهر و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس درآورد.
هدایتی مسیر رشد را در اقتصاد و فرهنگ ناسالم به خوبی دریافته بود؛ برای یکی از [...] مشهور که برخی همین الان هم روی سرش قسم می‌خورند، منزلی در بهارستان خرید و ستاره‌های ورزشی و هنری از سوی دیگر را در خدمت خود درآورد.
افشای پول‌های هنگفتی که هدایتی در حوزه خصوصی خود هزینه کرد، موجب یک رسوایی و جنجال خبری می‌شد، اما به دلیل رعایت حریم اخلاقی، از این کار خودداری کردیم و فقط به طرح مطالب در حوزه اقتصادی، بدهی‌های بانکی و پول‌شویی او بسنده کردیم. اما چه اتفاقی افتاد؟ برخوردی با حسین هدایتی نشد، نهادهای نظارتی انگار امکان برخورد با حسین هدایتی را نداشتند، اما امکان برخورد با یک رسانه مستقل را داشتند و بنابراین ما را تحت فشار قرار دادند و هدایتی قدرتمندتر از گذشته به اقدامات خود ادامه داد.
حکایت امروز حسین هدایتی، حکایت اسف‌بار اقتصاد و فرهنگ و سیاست در جامعه ماست، حکایت بستن سنگ و باز گذاشتن ...
دلیل پشت کردن بخش قابل توجهی از جوانان به ارزش‌ها را نباید در چندشنبه‌های سفید و سیاه و فلان روزنامه‌نگار رسانه بیگانه جست، ریشه اصلی در امثال حسین هدایتی و ریزه‌خواران اوست..
به نظر می رسد مصونیت حسین هدایتی ظاهرا به پایان رسیده، اما برای حسین هدایتی های دیگر که ثروت خود را با قدرت پیوند زده‌اند، باقی مانده است.

اما یک اصل دیگر همچنان باقی است. گناه کاری رسانه‌هایی که مانند خروس بی‌محل، بدون آنکه زمان مناسب رسیده باشد، سعی می‌کنند درباره امثال هدایتی‌ها روشنگری کنند و به دلیل روشنگری بی‌موقعشان گناهکارند.

امروز که اخبار 20:30، چهره هدایتی را قبل از صدور رأی دادگاه پخش می‌کند، نوشتن درباره پرونده او هنر نیست، وظیفه اداری و رسمی رسانه‌های حاکمیت است و به همان اندازه که این نوشتن وظیفه است، آن روشنگری بی‌موقع گناه محسوب می‌شود.

پس آقایان نهادهای نظارتی، ما گناهکاریم و حتی از حسین هدایتی گناه‌کارتر؛ چراکه او زمانی مطابق جهت وزش باد عمل می‌کرد اما ما همیشه بی‌موقع و خلاف جهت رفته‌ایم؛ از این رو مستوجب تعقیب و برخورد هستیم، آری، ما گناه‌کاریم!
 

بقراط

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
#18
تخمين اوليه فروش ، سود و NAV سال ٩٨ شركتهاي برتر فلزي معدني بر اساس قيمتهاي جديد محصول و ارز .


✅١- فولادمباركه

فروش عملياتي سالانه : 35 هزار ميليارد تومان

سود خالص : 20 هزار ميليارد تومان

سود هر سهم ( با سرمايه جديد) : 150 تومان

✅٢- فولاد خوزستان

فروش :18 هزارميلياردتومان

سود : 5500 هزار ميليارد تومان

سود هر سهم( با سرمايه فعلي ) : 380 تومان

✅٣- فولاد كاوه

فروش : 4.5 هزار ميليارد تومان

سود: 1500 ميليارد تومان

سود هر سهم ( با سرمايه جديد) : 130 تومان

✅٤- فولاد هرمزگان

فروش:5 هزار ميليارد تومان

سود : 2.2 هزار ميليارد تومان

سود هر سهم ( با سرمايه فعلي ) : 140 تومان

✅٥- كچاد

فروش : 11 هزار ميلياردتومان
سود: 5 هزار ميليارد تومان

سود هر سهم ( با سرمايه جديد) : 110
تومان

✅٦- كگل

فروش:14 هزار ميليارد تومان

سود : 6 هزار ميليارد تومان

سود هر سهم : 160 تومان

✅٧-ومعادن

خالص ارزش داراييها ( NAV ) ( با سرمايه فعلي ) : 1500 تومان

سود : 3.5 هزار ميليارد تومان

سود هر سهم ( با سرمايه فعلي ) : 100 تومان

✅٩- كنور

فروش : 700 ميليارد تومان

سود :300 ميليارد تومان

سود هر سهم : 100 تومان

✅١٠ - فملي

فروش :14 هزار ميليارد تومان

سود : 6500 ميليارد تومان

سود هر سهم : 85 تومان22998079-fce7-4e74-83f9-30410c67c154.jpg
 
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا