تاپیکو ( س. نفت و گاز و پتروشیمی تامین )

hosein.hasan.m

New Member
عضو تازه
پس باید برید جلوی وزارت نفت که بدون اجازه این شرکت ، ستاره خلیج فارس رو جابجا کرد و درصد مالکیت تاپیکو را پایین آورد.
آدرس غلط ندهید !
متهم اصلی ، شخص گروهبان است.
و آن جانوری که در کمیسیون اقتصادی مجلس ، وزیر کار را کله پا کرد بخاطر سیاسی کاری
تزلزل تصمیم گیری ها بدلیل تصمیمات غلط است .
در مورد ادغام این سهم هم با تاپیکو ، وزیر قبلی کار مقاومت کرد و تاوان مقاومت خودش را هم دید !

حالا خیلی نگران این شرکت هستید بروید یقه وزیری را بگیرید که هنوز پرونده ثبت سفارشهای خودروهای وارداتی ایشان باز است ;)
خودروهای وارداتی چه ربطی به سهام تاپیکو دارد:oops:
 

PETROLEUM

Well-Known Member
کاربر فعال
خودروهای وارداتی چه ربطی به سهام تاپیکو دارد:oops:
نگرفتی
وزیری که متهم است ، متولی پیگیری امورات تاپیکو شده !
در این فاصله هم روز به روز فشار به تاپیکو از ناحیه وزارت نفت بیشتر می شود.

الان تاپیکو درختی است که به ثمر نشسته است . اما برای میوه اش ، کیسه های زیادی دوخته شده !
 

hosein.hasan.m

New Member
عضو تازه
با این سوء مدیریت ها، ما سهامداران می دانیم هر روز قیمت سهام تاپیکو پایین تر میاید.
 

hosein.hasan.m

New Member
عضو تازه
این آقای مخدومی که مدیرعامل تاپیکو هست در مجمع با ایشان صحبت کردم هیچی از بازار سرمایه و صنعت پتروشیمی نمی دانستند و فقط جوری خودشان را نشان می دهند انگار می دانند. مدیرهای هم که گذاشتن هر کدام نالایق تر از قبلی و بی سواد.
 

محمودیا

Well-Known Member
کاربر فعال
بنظرم در روزهای آینده جو مناسبی برای رشد تاپیکو ایجاد میشه
مهمترینش میتونه بحث ستاره در امتداد بحث قیمت جدید بنزین باشه
 

PETROLEUM

Well-Known Member
کاربر فعال
در پی نامه ۷۲ نماینده مجلس به روسای قوای سه‌گانه درباره سوءمدیریت‌های بیژن زنگنه در وزارت نفت، روز گذشته وزیر نفت در پاسخ به سوال خبرنگاران اعلام کرد که پاسخ این نامه را خواهد داد. او همچنین گفت فعلا فقط جواب خواهد داد و حق پیگیری قضایی را محفوظ می‌داند. پس از این سخنان دو تن از نمایندگان مجلس به سخنان دیروز زنگنه واکنش نشان دادند.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در خصوص اظهارات بیژن نامدار زنگنه در خصوص نامه ۷۲ نماینده مجلس درباره اهمال این وزارتخانه در شریط تحریم گفت: از اظهارات بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت برای پاسخگویی به موضوع سوءمدیریتش استقبال می‌کنیم.

وی افزود: باید افکار عمومی از نحوه مدیریت زنگنه و وزارت نفت در تحریم‌ها مطلع شوند ضمن اینکه نمایندگان امضا کننده این نامه، اسنادی که محرمانه نیست را امضا کرده و آماده‌ایم اسناد را ارائه کنیم.

نماینده مردم اصفهان تصریح کرد: این ۷۲ نماینده امضا کننده نامه علیه زنگنه وزیر نفت بدون سند چیزی را امضا نکرده‌اند.

وی اعلام آمادگی کرد در مناظره ای که به صورت زنده از تلویزیون پخش شود اسناد علیه زنگنه و سوءمدیرتش را به رویت مردم برسانم و با زنگنه مناظره کنم تا افکار عمومی در این خصوص روشن شوند.

همچنین حجت‌الاسلام احمد سالک نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی درخصوص نامه ۷۲ نماینده مجلس درباره اعمال این وزارتخانه در شرایط تحریم گفت:
دو هفته قبل سوالی از زنگنه وزیر نفت در خصوص اتفاقات پالایشگاه ستاره خلیج فارس پرسیدم که در آنجا وزیر نفت پاسخ قانع‌کننده‌ای به سوالم نداد و به نظر می‌رسد عدم پاسخ قانع کننده از سوی وی رویه‌اش است. این در حالی است که اطرافیان آقای زنگنه به من اعتراض کردند که چرا روحانیت به مسائل و نفت وارد می‌کند و آنها چیزی در این خصوص متوجه نمی‌شود.

وی با بیان اینکه مدارک و استنادات زیادی در خصوص سوء مدیریت زنگنه وجود دارد افزود: زنگنه باید در خصوص کرسنت و میلیون‌ها ارزی که از کشور خارج شده توضیح دهد.

نماینده مردم اصفهان تصریح کرد: زنگنه باید درباره ضرر میلیونی که در موضوعه کرسنت به کشور وارد و نقش وی و پسر آقای هاشمی در آن اثبات شده است پاسخ قانع کننده‌ای به افکار عمومی دهد.

وی اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که در خصوص نامه اخیر ۷۲ نماینده مجلس درباره اهمال زنگنه و وزارت نفت در دوران تحریم امضا شده درباره به موضوع کرسنت و توتال باز می‌گردد.

سالک با بیان اینکه مدیریت زنگنه در موضوع توتال منفی است گفت: این شرکت فرانسوی هم از ایران اطلاعات گرفته و هم از قطر و در نهایت هم پروژه‌های ایران را رها کرد و با توهین به کشورمان زیر قرارداد و امضایش زد و رفت در حالی که زنگنه در مجلس به صراحت اعلام کرد قرارداد منعقده با توتال محکم بسته شده و نمی‌تواند رها کند و برود.

نماینده مردم اصفهان خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد زنگنه با فرار رو به جلو از پاسخ‌گویی می‌خواهد افکار عمومی را فریب بدهد اما از اینکه نامه ۷۲ نماینده مجلس توسط زنگنه و وزارت نفت پیگرد قضایی پیدا کند استقبال کرده و منتظریم دادگاه آن تشکیل شود چرا که آن موقع، حساب و کتاب‌ها خواهیم کشید.

وی افزود: زنگنه و اطرافیانش اعلام می‌کنند نمایندگان مجلس نباید در کارهای این وزارتخانه نظارت داشته باشد و گویا به دنبال آن هستند هر کاری دلشان خواست انجام دهند؛ در حالی است که بر اساس دیوان محاسبات در گزارش تفریغ بودجه سال ۹۶ انتقادات زیادی به شرکت ملی نفت، شرکت ملی گاز و میعانات گازی داشت.

سالک گفت: بر اساس گزارش دیوان محاسبات به نظر می‌رسد که دولت و وزارت نفت 15 هزار میلیارد تومان از درآمدهای نفتی را به خزانه نریخته و سرنوشت این پول هنوز مشخص نشده و باید مشخص شود که این پول‌ها کجاست؟ و طبق گزارش دیوان محاسبات از تخلفات وزارت نفت و شرکت های زیر مجموعه وضعیت بسیار تکان دهنده ای است.

وی با بیان اینکه زنگنه، وزارت نفت و اطرافیان آنها به ما اعلام می‌کنند که نمایندگان مجلس نباید از برخی افراد اطلاعات بگیرند و ما مشخص می‌کنیم اطلاعات از چه کسانی گرفته شود اظهار داشت: این اطرافیان باید بدانند به آنها ربطی ندارد که این اطلاعات از کجا به دست می‌آید و بهتر است که این وزارتخانه به جای جیغ و شیون پاسخگوی عملکرد خود آن هم به صورت منطقی باشد.
---------------------------------


خاک بر سرت گروهبان ;):cool::cool:
 

kahe

Well-Known Member
کاربر فعال
نفت پاسارگاد در بین صد شرکت برتر ایران

شرکت نفت پاسارگاد با ارتقاء 20 پله ای در جایگاه شصت و پنجمین شرکت برتر ایران قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت نفت پاسارگاد، سازمان مدیریت صنعتی ایران، از سال 1377، رتبه بندی شرکت های برتر ایران را هر ساله (IMI-100)انجام می دهد. این رتبه بندی، با فراهم نمودن آمار و اطلاعات شفاف و بررسی مستندات مربوط؛ ضمن ترسیم فضای روشن تر از اقتصاد کشور، شناخت و درک دقیق ‌تری از مقیاس، ساختار و سلامت مالی و اقتصادی بنگاه های بزرگ کشور را ارائه می‌دهد.
در مراسمی که به همین منظور توسط سازمان مدیریت صنعتی با حضور جمعی از مسئولان و مدیران شرکت‌های برتر برگزار گردید، شرکت نفت پاسارگاد به عنوان شصت و پنجمین شرکت برتر ایران معرفی گردید.
شرکت نفت پاسارگاد به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده انواع قیر در خاورمیانه، از سال 84 تاکنون در میان 100 شرکت برتر اقتصادی و صنعتی ایران حضور داشته که ارتقا 20 پله ای این شرکت در آخرین رتبه بندی سازمان مدیریت صنعتی، نشان دهنده تلاش و همت مدیران و کارکنان این مجموعه در رسیدن به اهداف متعالی دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران است.
گفتنی است شرکت فرآورده های قیری هرمز پاسارگاد از شرکت های زیرمجموعه نفت پاسارگاد نیز در آخرین رتبه بندی انجام شده، رتبه هفتم شرکت های صادرات گرا و رتبه 104 شرکت های برتر ایران را کسب نموده است.
شرکت نفت پاسارگاد بزرگترین تولید کننده قیر در خاورمیانه
بزرگترین تولید کننده و صادر کننده انواع قیر در خاورمیانه، با ظرفیت تولید ٤ میلیون تن در سال، دارای شش کارخانه در نقاط مختلف ایران و دو پایانه صادراتی که پتانسیل تامین انواع قیر براساس استانداردهای بین المللی و بسته بندی های متنوع را داراست.
 

kahe

Well-Known Member
کاربر فعال
حقوقی بانک شهر ورشکسته:D از شپاس خروج زده وخود زنی می کنه زودترگورتو گم کن.
 

hamidyarahmadi

Member
کاربر فعال
عضو تازه
بنده چند ماه پیش عرض کردم به یه عده که الکی تبلیغ نکنن, جو ندن و.....
متاسفانه همش متوهم شده بودن و دم از تاپیکوی 1 دلاری میزدند.دوستان با نوشتن چند صد باره پرتفو که البته همه ما میدونیمشون سهم تکون نمیخوره.سهم بازیگر نداره, تن لشه ,من خودم از عرضه اولیه دارمش.
هیچ امیدی هم بهش ندارم....
مخلص کلام .برادرانه بگم اگه بلد نیستی با پولت هیچ کاری...هیچ کاری بکنی تشریف بیار و تاپیکو بخر.مطمئن باش جای امنی اومدی .بعد از 10 سال دیگه ,پولت هیچ دست نخورده:p:p:p
 

aziz1

Active Member
کاربر فعال
متاسفانه من هم از عرضه اوليه دارم.بازي گرداناش تنه لش نيستند،كفتار صفتند و دزد.اگر اين سهم با اين عظمت تو هر كشوري غير از ايران خراب شده بود يك دلار كه هيچ بيشتر از ده دلار قيمتش بود.لعنت بر بي عدالتي لعنت بر ظالم
 

kahe

Well-Known Member
کاربر فعال
پیش بینی تورم ۴۰ درصد در سال ۹۸یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مردم شرایط فعلی اقتصاد کشور را قبول کرده اند، گفت: امکان ندارد قیمت کالایی که افزایش یافته است دوباره کاهش یابد و مسئولین با وعده کاهش قیمت ها در آینده، در واقع به دنبال زمان خریدن برای خود هستند.

- اخبار اقتصادی -
حجت ذبیح حقیقی کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم درباره دلایل افزایش قیمت کالاهای مصرفی مردم با وجود پایین آمدن نرخ دلار اظهار کرد: در صورتی که نرخ فعلی دلار (حدود 11 هزار تومان) را در نظر بگیریم، این ارز حدود 300 درصد افزایش یافته و از 3600 تومان تا 3700 تومان به 12 هزار تومان رسید است.
وی با بیان اینکه، با توجه به اینکه دلار کالای مبادلاتی به حساب می آید نباید صرفاً به عنوان پول به آن نگاه کرد گفت: در حال حاضر برای تامین بخشی از مواد اولیه تولید به واردات نیازمندیم، بنابراین در کالاهای وارداتی نمی توان انتظار داشت که قیمت کالایی که افزایش یافته، کاهش یابد.
پیش بینی تورم 40 درصدی در سال آینده
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: با وجود این افزایش قیمت ارز هنوز قیمت برخی کالاهای وارداتی مانند تلفن همراه سه برابر نشده و حدود دو برابر شده است، بنابراین براساس پیش بینی های انجام شده سال آینده نیز تورم 40 تا 50 درصدی خواهیم داشت.
تورم تقصیر کیست؟ همتی پاسخ داد
وی تصریح کرد: دلار تنها در مدت کوتاهی در محدوده 19 تا 20 هزار تومان رسید و تاثیر مشخص خود را در بازار داخلی نگذاشت، بنابراین زمانی که قیمت دلار به این نرخ رسید قیمت کالاهای دیگر مانند تلفن همراه در بازار 5 برابر نشد که اکنون انتظار کاهش قیمت آن را داشته باشیم.
حقیقی گفت: دلیل اینکه با وجود افزایش سه برابری نرخ ارز هنوز شاهد افزایش سه برابری قیمت کالا نیستیم، آن است که بازار هنوز آن کشش لازم برای افزایش قیمت سه برابری را ندارد و اگر بتواند شرایط لازم را پیدا کند، یعنی قدرت خرید مردم افزایش یابد یا به نحوی ترمیم شود، ...

[ مشاهده متن کامل پیش بینی تورم ۴۰ درصد در سال ۹۸ در خبرگزاری تسنیم
 

kahe

Well-Known Member
کاربر فعال
نکات جالبی که از «پالایشگاه ستاره خلیج فارس» نمی‌دانیدتاپیکو یک دلار
 

Gold Finger

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
البته ارزو بر افراد عيب نيست كه عنوان ميكنند تاپيكو يك دلار....................................
با توجه به بدهي هاي اين شركت و بريز بپاش و لفت و ليس ها در اين شركت قيمت اين سهم حالا حالاها همان 1ر5 تا 2 سنت خواهد بود.......!!!!!!!!!!!!!
 

kahe

Well-Known Member
کاربر فعال
تاکی باید خواب تشریف داشته باشیم ومفت خورهای بی خاصیت منابع مملکت را تا راج کنن .ارزش واقعی هیچ سهمی در بازار سرمایه کمتر از یک دلار نیست.
رییس بانک مرکزی به سراحت فرمودند بازار بورس ابزار خوبی برای جمع آوری سرمایه مردم هست که راحت سرمایه مردم را تصاحب وقفل می کنیم.
از صندوق توسعه ملی منابعی در اختیار داریم که بورس را کنترل وسهامداران بیچاره را سرکیسه می کنیم کف جمع وبا 20درصد خارج می شویم پول شویی عالی.
وبه شرکتها دستور داده ایم بیش از 10درصد سود تقسیم نکنن کجای دنیا سراغ دارید که سهامدار حق حقوقش را دولت مشخص کندشرکتها براساس کارایی ودرآمدی که دارند باید سود واقعی را بین سهامداران تقسیم کنن.........؟؟؟؟؟؟!!!!!
 
آخرین ویرایش:

kahe

Well-Known Member
کاربر فعال
بنزین در ونزوئلا سهمیه‌بندی شد
شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا سهمیه‌بندی بنزین در جایگاه‌های سوخت برخی از مناطق این کشور را آغاز کرد.
به گزارش ایسنا، این اقدام به دنبال اتمام سوخت بسیاری از جایگاه‌های سوخت در کاراکاس صورت گرفت، زیرا بسیاری از مردم با پیش‌بینی کمبود احتمالی، به پر کردن باک بنزین خودروهایشان اقدام کردند.
یکی از مقامات انجمن Fenegas که مایل نبود نامش فاش شود، به پلاتس گفت: عرضه بنزین در جایگاه‌های سوخت نزدیک به بزرگراه‌ها در اولویت قرار دارد اما سایر نقاط کشور شاهد سهمیه بندی خواهند بود.
ایوان فریتس، رهبر اتحادیه در شرکت PDVSA نیز گفت: در شرایطی که پالایشگاه‌ها در شرایط احتیاطی به سر می‌برند و به محصولات پالایشی وارداتی دسترسی وجود ندارد، این شرکت ناچار است سوخت را در بازارهای داخلی به صورت سهمیه‌بندی شده به فروش رساند.
در بحبوحه بحران سیاسی، ذخایر بنزین در سطح بحرانی قرار دارد و در شرایط فعلی مواد لازم برای تولید بنزین کافی نیست.
آمریکا و ده‌ها کشور دیگر خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور مشروع ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تحریم‌های مالی جدیدی را علیه شرکت PDVSA و زیرمجموعه آمریکایی‌اش سیتگو اعلام کرده است.
صادرات PDVSA به پالایشگاه‌های سیتگو در آمریکا و صادرات نفتا که توسط سیتگو پالایش می‌شود به ونزوئلا به دلیل تحریم‌ها فلج شده است.

جا داره برای مادورو بنزین بفرستیم جای احمدی نژادخالی رفیقش بی بنزین شده
 

بریگاد

Well-Known Member
کاربر فعال
دوستان گرامی متاسفانه با سیستمی مواجه هستیم که انقدر نادان هستند که با دخالت در امور شرکت ها موجبات از بین رفتن توان رقابتی وافزایش فساد ونابودی شرکت ها را دراینده ای بسیار نزدیک رقم زده اند ازیک طرف با افزایش نرخ خوراک پتروشیم ها ضربه مهلکی برتوان پتروشیمی ها زدند که درایند موجبات عدم سود اوری انان وبی حقوق ماندن بازنشستگان زیادی خواهند شد وبا سیاست دستور مستقیم برعدم تقسیم سود باعث فساد درمدیران وبی انگیزه شدن سرمایه گذاری درکشوررا بسط دادها ند حالا دراینده ای نزدیک خواهیم دهید ویرانه ای بنام ایران با شورش اقوام تجزیه طلب فقط بخاطر یک دولت ویک نظام بی فکر که نتوانست ماموریت های نفوذی های بیگانه را تشخیص دهد روزی خواهد شد که نان را به جندین برابر قیمت فعلی بخریم ودرانزمان دولت مردان کنونی با طیب خاطر درجزایر دوردست کیف کنند
مگر این نظام نمی داند که با افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها کاهش سود اوری پتروشیمی وپالایشگاهی رخ خواهد داد وصندوق های بازنشستگی دراینده مشکا دارند به ولله می داند
مگر این نظام نمی داند که با فشار بر سهام داران وازبین بردن سرمایه انان درایند گسترش فساد اقازاده ها درکشور تلنبار خواهد شد به ولله می داند وفقط امیداوارم مردم اگاه شوند از این همه بی کفایتی وحماقت این نامردمان
 

kahe

Well-Known Member
کاربر فعال
دوستان گرامی متاسفانه با سیستمی مواجه هستیم که انقدر نادان هستند که با دخالت در امور شرکت ها موجبات از بین رفتن توان رقابتی وافزایش فساد ونابودی شرکت ها را دراینده ای بسیار نزدیک رقم زده اند ازیک طرف با افزایش نرخ خوراک پتروشیم ها ضربه مهلکی برتوان پتروشیمی ها زدند که درایند موجبات عدم سود اوری انان وبی حقوق ماندن بازنشستگان زیادی خواهند شد وبا سیاست دستور مستقیم برعدم تقسیم سود باعث فساد درمدیران وبی انگیزه شدن سرمایه گذاری درکشوررا بسط دادها ند حالا دراینده ای نزدیک خواهیم دهید ویرانه ای بنام ایران با شورش اقوام تجزیه طلب فقط بخاطر یک دولت ویک نظام بی فکر که نتوانست ماموریت های نفوذی های بیگانه را تشخیص دهد روزی خواهد شد که نان را به جندین برابر قیمت فعلی بخریم ودرانزمان دولت مردان کنونی با طیب خاطر درجزایر دوردست کیف کنند
مگر این نظام نمی داند که با افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها کاهش سود اوری پتروشیمی وپالایشگاهی رخ خواهد داد وصندوق های بازنشستگی دراینده مشکا دارند به ولله می داند
مگر این نظام نمی داند که با فشار بر سهام داران وازبین بردن سرمایه انان درایند گسترش فساد اقازاده ها درکشور تلنبار خواهد شد به ولله می داند وفقط امیداوارم مردم اگاه شوند از این همه بی کفایتی وحماقت این نامردمان
عالی عالی.
احسنت دوست عزیزبریگاد
 

kahe

Well-Known Member
کاربر فعال
دوستان گرامی متاسفانه با سیستمی مواجه هستیم که انقدر نادان هستند که با دخالت در امور شرکت ها موجبات از بین رفتن توان رقابتی وافزایش فساد ونابودی شرکت ها را دراینده ای بسیار نزدیک رقم زده اند ازیک طرف با افزایش نرخ خوراک پتروشیم ها ضربه مهلکی برتوان پتروشیمی ها زدند که درایند موجبات عدم سود اوری انان وبی حقوق ماندن بازنشستگان زیادی خواهند شد وبا سیاست دستور مستقیم برعدم تقسیم سود باعث فساد درمدیران وبی انگیزه شدن سرمایه گذاری درکشوررا بسط دادها ند حالا دراینده ای نزدیک خواهیم دهید ویرانه ای بنام ایران با شورش اقوام تجزیه طلب فقط بخاطر یک دولت ویک نظام بی فکر که نتوانست ماموریت های نفوذی های بیگانه را تشخیص دهد روزی خواهد شد که نان را به جندین برابر قیمت فعلی بخریم ودرانزمان دولت مردان کنونی با طیب خاطر درجزایر دوردست کیف کنند
مگر این نظام نمی داند که با افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها کاهش سود اوری پتروشیمی وپالایشگاهی رخ خواهد داد وصندوق های بازنشستگی دراینده مشکا دارند به ولله می داند
مگر این نظام نمی داند که با فشار بر سهام داران وازبین بردن سرمایه انان درایند گسترش فساد اقازاده ها درکشور تلنبار خواهد شد به ولله می داند وفقط امیداوارم مردم اگاه شوند از این همه بی کفایتی وحماقت این نامردمان
"ابرتورم" در راه است

«ابر تورم» در حال ظهور است و نشانه‌هایش را در قیمت‌های کالا‌های اساسی مانند گوشت، مرغ، برنج و سایر اقلام اساسی می‌توان به وضوح مشاهده کرد.


خرداد: تسریع بودجه سال ۹۸ زیان‌های فراوانی را به جامعه وارد خواهد نمود که از آن جمله میتوان به عدم توان دولت به واریز به صندوق توسعه ملی و در نتیجه استقراض از بانک مرکزی دانست.

فرایند لایحه بودجه سال۹۸ به ترتیبی است که دولت با تمرکز وجوه در سازمان‌ها و یا نهاد‌هایی که امور موازی را به انجام میرسانند توجهی به نقاط بحرانی نکرده است. بطور مثال اختصاص بیش از ۷۰۰۰ میلیارد تومان وجه برای تخصیص به سازمان تبلیغات اسلامی که همزمان نهاد‌های موازی با ان نظیر حوزه‌های علمیه، مساجد و تکایا، می‌توانند جورش را بکشند از اهمیت بیشتری برخوردار است یا پرداخت بدهی کارگرانی که در طی سال ۹۷ دچار عقب ماندگی حقوق و دستمزدشان شدند و نسبت به این موضوع اعتراضاتی هم داشتند.

به نظر می‌رسد برنامه ریزی کلان دولت در راستای تهیه و توزیع کالا‌های اساسی مورد نیاز مردم تمرکز پیدا کرده ولی راهکار‌های رشد و تعالی، عدم انحراف بودجه نگریسته نشده است.

حسام الدین آشنا که در فصل بودجه نویسی به گروگان گرفتن بودجه اشاراتی داشت دقیقا به همین نکات توجه کرده بود. چنانچه اصلاحات عمده‌ای توسط مجلس روی لایحه بودجه اعمال نشود، دولت مجبور خواهد شد دست به استقراض از بانک مرکزی بزند و این به معنای عدم واریز پول به صندوق توسعه ملی خواهد بود که روشی است که دولت از زمستان ۹۶ تا پایان ۹۷ بر آن اصرار داشت و صندوق توسعه ملی را شرایط ضعف فراوانی قرار داد و از قدرت آن کاست.

استقراض از بانک مرکزی هم دولت را دچار تبعات زیادی می‌کند که از جمله آن می‌توان به بالا رفتن نرخ ارز در پی بی ارزش شدن وجهه پول ملی دانست. یعنی اینکه وقتی دولت از بانک مرکزی استقراض می‌کند به معنای آن است که منابع خارجی برای استقراض گیر نیاورده و مجبور شده برای پوشش هزینه‌هایش رو به دم دست‌ترین منابع یعنی بانک مرکزی بیاورد این موضوع خود به خود روی ارزش پول ملی اثر می‌گذارد و شرایط را برای دولت سخت‌تر خواهد کرد و از ارزش پول ملی خواهد کاست و از ارزش نرخ برابری پول ملی برابر ارز‌های خارجی می‌کاهد.

عملکرد دولت در استقراض از بانک مرکزی نرخ دلار را بالا خواهد برد و موجبات افزایش نرخ تورم خواهد شد صندوق بین المللی پول در این شرایط فعلی نرخ تورم را بیش از ۵۵% و مرکز آمار ایران این نرخ را ۳۸/۵% اعلام می‌کند، به هر حال آنچه که پیش بینی شده بود یعنی «ابر تورم» که معمولا به تورم‌های بالای ۵۰ % گفته می‌شود در حال ظهور است و نشانه‌هایش را در قیمت‌های کالا‌های اساسی مانند گوشت، مرغ، برنج و سایر اقلام اساسی می‌توان به وضوح مشاهده کرد.
 
بالا