تاپیکو ( س. نفت و گاز و پتروشیمی تامین )

kahe

Well-Known Member
کاربر فعال
فروش بنزین و جبران کسری بودجه
به گزارش آفتاب ایلام محمد ابراهیمی‌ *‌ در پایگاه خبری اقتصاد شمال نوشت : با انتشار خبر تولید مستمر بنزین مورد نیاز کشور و همزمان با وارد مدار شدن تولیدات پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس، بررسی وضعیت موازنه تولید و مصرف این فرآورده نفتی در کانون توجهات قرار گرفت‌ به طوری که اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی نیز حین بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور در‌صدد برآمدند با ارائه مجوز به دولت امکان فروش ضابطه‌مند مازاد بنزین داخلی را فراهم سازند.


براساس اخباری که از کمیسیون تلفیق مجلس رسانه‌ای شده، دولت مجاز خواهد بود در سال ۱۳۹۸ مازاد بنزین مورد نیاز مصرف داخلی را با «نرخ ترجیحی» به فروش برساند. این مجوز قانونی (در صورت تصویب) بدان معناست که دولت می‌تواند قیمت این فرآورده نفتی را با دو یا چند نرخ متفاوت عرضه کند و آن را متناسب با قیمت در کشور همجوار به متقاضیان بفروشد.


بر این اساس به طور مثال قیمت بنزینی که در بازارچه‌های مرزی با افغانستان به فروش می‌رسد با قیمت بنزینی که در بازارچه‌های مرزی با ترکیه عرضه می‌شود متفاوت خواهد بود. به‌کارگیری این روش باعث خواهد شد قیمت سوخت در مناطق و بازارچه‌های مرزی بالاتر از سایر نقاط کشور شده و احتمالا کاهش انگیزه قاچاق بنزین را به دنبال داشته باشد.اما فارغ از کم و کیف این مجوز و آنچه نهایتا تصویب خواهد شد، چنین تصمیمی را می‌توان از دو منظر مورد تحلیل قرار داد.


طی چند سال اخیر تغییرات قیمتی نفت خام، نوسانات اساسی در ارزش ریال و ثبات قیمت فرآورده‌های نفتی در داخل کشور‌ مزیت قابل ملاحظه‌ای برای قاچاقچیان سوخت ایجاد کرد تا با سوء‌استفاده از شرایط بازار داخلی و بین‌المللی، تمرکز خود را بر مرزهای کشور معطوف کرده و مقادیر مهمی از انواع فرآورده‌های نفتی مایع را با روش‌های مختلف از کشور خارج کنند.


حکم اخیرالذکر که در قانون بودجه سال آینده درج می‌شود، اقدامی است که فروش و عرضه بنزین در سراسر مرزهای کشور را ساماندهی و دست واسطه‌ها و قاچاقچیان سوخت را از بنزین تولیدی داخل کوتاه خواهد کرد و طبعا در گام بعدی نظارت بر فروش را ارتقا می‌دهد.


از طرف دیگر‌ در شرایطی که سایه تحریم و اعمال محدودیت در فروش نفت خام‌ اقتصاد کشور را به شدت تهدید می‌کند، فروش بنزین در بازارچه‌های مرزی (که به لطف تراز مثبت تولید و مصرف حاصل شد) این امکان را به دولت می‌دهد تا با مدیریت بر مصرف داخل، بخشی از فشارهای ناشی از تحریم فروش «نفت خام» را با فروش «بنزین» در مرزها به نرخ ترجیحی جبران و قسمتی از منابع خود را از طریق عواید حاصل جایگزین و تامین کند.


چنانچه کلیات فروش بنزین در بازارچه‌های مرزی در سال آینده مطابق آنچه رسانه‌ای شد مصوب و ابلاغ شود، دولت گام مهمی در مسیر رفع موانع مبارزه با قاچاق از طریق قانونگذاری مبتنی ‌بر فروش ضابطه‌مند و نیز رفع سوءاثرات تحریم برداشته و قادر خواهد بود با رعایت الزامات در فاز اجرا، اقدامات مهمی در راستای کنترل بازارهای مرزی انجام دهد.


این مهم در شرایطی محقق خواهد شد که روش‌های اجرایی لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ که ناظر بر فروش بنزین در بازارهای مرزی است به نحوی تنظیم شود تا سوءاستفاده و انحراف فرآیند فروش در حد امکان محدود شده و تمهیداتی که لازمه مقابله با بازار قاچاق سوخت است اندیشیده شود.


در این میان نیم‌نگاهی به روند تولید و مصرف بنزین در کشور و فصول اوج مصرف این فرآورده‌، نشان می‌دهد دولت فرصت چندان زیادی برای بهره‌گیری از مازاد ظرفیت تولیدی ندارد و باید در مدت محدود، حداکثر توان خود را برای صادرات از طریق فروش بنزین در مرزها به‌کار بندد و تلاش کند‌ بهای فروش بنزین در مرزها را با «ارزهای رایج» جهانی دریافت کند تا از این گذر‌ بخشی از کسری منابع مالی ارزی و ریالی (حتی به‌صورت محدود و مقطعی) جبران شود.
 

kahe

Well-Known Member
کاربر فعال
هرایرانی یک لیتر..
مازادمصرف با قیمت فوت خلیج فارس
 

aziz1

Active Member
کاربر فعال
دوستان كسي نمي دونه اين حروم لقمه ها چه خوابي برا تاپيكو ديدند؟نكنه مثل خودروي ها زيان انباشته اعلام كنند.تا دزدي هاشون پوشونده بشه.
 

kahe

Well-Known Member
کاربر فعال
در نشست خبری سرپرست سازمان تأمین اجتماعی مطرح شد؛

آخرین اخبار از زمان واریز عیدی بازنشستگان/ 49 درصد پالایشگاه ستاره خلیج فارس متعلق تامین اجتماعی است/ حل مشکل کسانی که بسته حمایتی نگرفته اند

زدا درباره زمان واریز عیدی بازنشستگان این سازمان و نحوه توزیع بسته حمایتی دولت توضیحاتی داد.به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد حسن زدا سرپرست سازمان تأمین اجتماعی در نشست خبری که امروز (دوشنبه ۸ بهمن ماه) به مناسبت دهه فجر برگزار شد، اظهار کرد: سازمان تأمین اجتماعی نقش مهمی در رفاه اجتماعی دارد و باید روز به روز به کارکرد آن توجه ویژه شود.
وی با اشاره به برگزاری جسله غیرعلنی برای سازمان تأمین اجتماعی در مجلس شورای اسلامی، افزود: عملکرد صندوق‌های بیمه‌ای موضوع مطرح شده در مجلس شورای اسلامی بود و تصمیم گرفته شد که همه مسئولان کشور چالش‌های صندوق‌های بیمه‌ای را حل کنند.
زدا گفت: در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی شاهد اتفاقات خوبی هستیم و حمایت از صندوق‌های بیمه‌گری صورت می‌گیرد.
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی در خصوص سبد معیشتی ادامه داد: علی‌رغم وظیفه سازمان تأمین اجتماعی نسبت به دو میلیون و ۶۰۰ هزار بازنشسته و ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر بیمه شده، میان این افراد بسته حمایتی توزیع شد.
وی با بیان اینکه در راستای شناسایی افرادی که زیر ۳ میلیون تومان درآمد دارند، فاقد بانک اطلاعاتی هستیم، افزود: رفع هم‌پوشانی کامل صورت گرفته است که با توجه به تصمیم دولت باید این افراد نیز سبد حمایتی دریافت کنند.
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی گفت: بیمه شدگانی که هنوز سبد حمایتی دولت را دریافت نکرده‌اند، می‌توانند با استفاده از یک کد دستوری و شماره پیامک در نظر گرفته شده توسط این سازمان نسبت به دریافت بسته حمایتی خود اقدام کنند.
بیشتر بخوانید: سامانه کد دستوری پیگیری سبد حمایتی راه اندازی شد + شماره تماس
وی با اشاره به پرداخت سبد کالا به حدود ۱۰ میلیون نفر افزود: حدود ۱۰ میلیون نفر هستند که سبد خود را دریافت نکرده‌اند که پاسخگوی مشکلاتشان هستیم، چراکه اگر قبول کردیم کاری را انجام دهیم، باید به بهترین شکل انجام شود.
زدا با بیان اینکه طی دو روز اول توزیع بسته حمایتی میان افراد تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی ۱۳۰ هزار تماس تلفنی داشتیم، افزود: در این مدت اگر کسی به زحمت افتاده است، من معذرت خواهی می‌کنم.
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: استان‌های کشور در دهه فجر آماده بهره‌برداری از پروژه‌های مختلف هستند.
وی با بیان اینکه از مهم‌ترین پروژه‌ها افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس است، تصریح کرد: ۴۹ درصد سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس در اختیار سازمان تأمین اجتماعی است، همچنین این پالایشگاه ۴ میلیون لیتر بنزین به اعتبار ۴ میلیارد یورو تولید می‌کند.
زدا تصریح کرد: برای مقابله با تحریم‌های بین‌المللی و جلوگیری از دست درازی دشمنان نظام به خودکفایی کشور نیاز داریم.
وی با بیان اینکه بیمارستان خوی با ظرفیت ۳۵ تخت به صورت آزمایشی شروع به کار کرده است، افزود: در حال حاضر ۴۲ میلیون نفر تحت پوشش، ۱۴ میلیون بیمه شده اصلی،۲۲ میلیون بیمه شده تبعی و ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مستمری بگیر اصلی سازمان تأمین اجتماعی هستند.
زدا با بیان اینکه سه میلیون و ۵۰۰ هزار مستمری بگیر اصلی داریم، گفت: ۲۱۳ هزار نفر از تأمین اجتماعی مقرری بیمه بیکاری می‌گیرند که اعتبار آن به حدود ۳۷۰ میلیارد تومان در ماه می‌رسد.
وی با بیان اینکه بیش از ۳۷۰ مرکز ملکی مشتمل بر ۷۶ بیمارستان، ۲۸۹ مرکز درمانی و غیره داریم، افزود: ۱۳۸ میلیون مراجعه به مراکز ملکی گزارش شده است و ۱۰ هزار تخت فعال داریم.۵۲۲ هزار عمل جراحی نیز انجام شده که ۸۶ هزار مورد مربوط به جراحی‌های بزرگ بوده است.
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی به مقایسه وضعیت تأمین اجتماعی در سال ۵۷ با سال ۹۶ پرداخت و گفت: افراد تحت پوشش در سال ۵۷ حدود ۷ میلیون نفر بودند که این میزان در سال ۹۶ به ۴۲ میلیون نفر رسید. نسبت بیمه شدگان به جمعیت کشور ۱۹ درصد بود و اکنون به ۵۳ درصد رسیده است. تعداد بیمه شدگان اصلی یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بود که در سال ۹۶ به حدود ۱۴ میلیون نفر رسید. همچنین تعداد ۹۰ هزار مستمری بگیر در سال ۵۷ به سه میلیون نفر در سال جاری رسیده است.
زدا با بیان اینکه حداقل مستمری دریافتی در سال‌های اول انقلاب ۶۳۰ تومان بوده که اکنون میانگین پرداختی ما یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است، تصریح کرد: در سال ۵۷ نسبت پشتیبانی ۲۰ نفر بوده و اکنون ۵.۱۴ است یعنی از ۵ نفر حق بیمه می‌گیریم و به یک نفر مستمری می‌دهیم.
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه در سال ۵۷ حدود ۱۸۰ هزار کارگاه تحت پوشش داشتیم که اکنون به یک میلیون و ۲۰۰ هزار مورد رسیده است، تصریح کرد: تعداد شعب به ۵۵۶ مورد و تعداد کارگزاری‌ها به ۲۱۹ مورد رسیده است، در حالی که در سال ۵۷، صفر بود. همچنین تعداد شعب اقماری ۲۳۲ مورد بود که در سال ۵۷، صفر بود.
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی درباره بیمه خبرنگاران گفت: خبرنگارانی که در خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها کار می‌کنند، مشکلی ندارند و از طریق مؤسسه خود بیمه می‌شوند.
وی با بیان اینکه خبرنگاران آزاد از طریق صندوق بیمه هنرمندان می‌توانند بیمه شوند و ما محدودیتی نداریم، ادامه داد: بیمه حرف و مشاغل آزاد نیز وجود دارد و خبرنگاران می‌توانند از آن استفاده کرد.
زدا درباره بیمه تکمیلی بازنشستگان تأمین اجتماعی گفت: قرارداد بیمه تکمیلی درمان مشکلی ندارد و با آتیه سازان حافظ منعقد شده و در حال اجراست.
لطف کنید حق سهامداران حقیقی را از کیسه خلیفه خارج کنید بعد بخش بار کنید مال سهامداران را ...بسته حمایتی از بشکه ها نفت باید پرداخت شود نه از جیب سهامداران عزیز تاپیکو..
 

aziz1

Active Member
کاربر فعال
لعنت بر زدا،لعنت بر تامين اجتماعي،لعنت بر روحاني،لعنت بر جمهوري اسلامي.همشون يه مشت دزد حرومزاده هستند.پدر سوخته ها دلار ١٢هزار تومان نفت بالاي ٦٠ دلار پالايشگاه راه افتاد چرا بايد هر روز تاپيكو منفي بخوره؟
 

جواد277

Well-Known Member
کاربر فعال
چه بخواهند و چه نخواهند باید قیمت سوخت ازاد بشود و با ازاد شدن قیمت سوخت پرواز تاپیکو هم شروع میشود
 

kahe

Well-Known Member
کاربر فعال
شستا اجازه ورود به حسابرسان مرکز آمارایران .سازمان حسابرسی کل کشور نمی دهد.همه شرکت های تابعه

شرکت های گروه پتروشیمی

شرکتهای نفت و گاز

انرژی

صنایع سلولوزی

صنایع لاستیک

فنی و مهندسی


محصولات + درصد سهم تاپیکو از کل تولید کشور

پیوندهای مرتبط

وزارت نفت

شركت پتروشيمی خراسان
شركت ملی نفت ایران
شركت ملی پالايش وپخش فراورده های نفتی
شرکت پتروشيمی فن آوران
شرکت نفت پاسارگاد
شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی
شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)
حیاط خلوت شستا
 

kahe

Well-Known Member
کاربر فعال
رئیس دیوان محاسبات کل کشور گفت: بررسی‌ها در سال ۹۶ نشان می‌دهد که نحوه‌ واگذاری برخی از شرکت‌های دولتی مغایر با قوانین استبه گزارش تابناک گلستان ، عادل آذر در جلسه علنی امروز (دوشنبه)مجلس ضمن قرائت گزارش تفریغ بودجه ۹۶ گفت: گزارش تفریغ بودجه ۹۶ بیست و نهمین گزارش تفریغ بعد از انقلاب اسلامی مستند به اصل ۵۵ قانون اساسی و ماده ۲۱۹ آئین نامه داخلی است.
به گفته‌ وی گزارش تفریغ بودجه ۹۶، شامل ۴۴۶ صفحه در ۵ بخش منابع و مصارف، بودجه شرکت‌ها، حسابرسی عملکرد دستگاه‌ها و سازمان‌ها، پیشنهادات برای اصلاح ساختار بودجه و تبصره ماده واحده است.
وی گفت که ویژگی بارز گزارش تفریغ بودجه ۹۶، بررسی بودجه شرکت‌ها و حسابرسی عملکرد است. نمایندگان مدام درخواست بررسی بودجه شرکت‌ها را داشته‌اند که ما در این گزارش برای تحقق به آن ورود کردیم.
آذر با اشاره به وضعیت واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی گفت: سازمان خصوصی سازی از سال ۸۰ تا ۹۶ ۱۳۵ شرکت با سهام دولتی به مبلغ ۱۴۴ هزار میلیارد تومان را به بخش‌های غیر دولتی واگذار کرد که از این میزان ۹۳ هزار میلیارد تومان مربوط به ۱۰۰ شرکت است. البته بررسی‌ها در سال ۹۶ نشان می‌دهد که نحوه‌ واگذاری برخی از شرکت‌های دولتی مغایر با قوانین است که در این موارد دیوان محاسبات ورود کرده و پرونده این شرکت‌ها در دادسرا و یا هیات مستشاری است یا اینکه دیوان اجازه واگذاری را به دلایل فنی ندارد.
به گفته‌ آذر شرکت‌هایی همچون نیشکر هفت تپه، ماشین‌سازی تبریز و پالایش و پخش کرمانشاه به دلیل فقدان اهلیت توسط خریدار ضررها و زیان‌های زیادی به بیت‌المال وارد کرده‌اند.
رئیس دیوان محاسبات همچنین در بخش دیگری از ارائه گزارش تفریغ بودجه ۹۶ به موضوع عدم پیش بینی صحیح بودجه شرکت‌های دولتی اشاره و اظهار کرد: مجلس می‌تواند با یک حکم جلوی این موضوع را بگیرد. چون در سال ۹۶ بیش از ۶۲ درصد شرکت‌ها اصلاحیه بودجه دارند که این نشان دهنده عدم پیش بینی صحیح منابع و مصارف بودجه شرکت‌هاست. به طور نمونه در بودجه برای ۱۰ شرکت دو هزار میلیارد تومان کمک زیان ده گذاشته شد اما در عمل ۱۸۰ شرکت در سال ۹۶ زیان ده بودند و به آنها ۱۱ هزار میلیارد تومان کمک زیان ده داده شد.
وی گفت که دیوان محاسبات در گزارش خود وضعیت صندوق بازنشستگی را بررسی کرد اما نتوانست این کار را در حوزه‌ی شستا انجام دهد چون سازمان تامین اجتماعی در این حوزه با ما همکاری نمی‌کنند. اصلاً شستا به ما اجازه ورود نمی‌دهد لازم است مجلس یک حکم محکمی بیاورد تا این اتفاق رخ دهد.
رئیس دیوان محاسبات با اشاره به منابع بودجه ۹۶ گفت: ۱۱۳ درصد از منابع بودجه ۹۶ محقق شده است. همچنین ۱۱۰ درصد از مصارف پیش بینی شده اجرایی شده است. در این بین نمایندگان مجلس بر اساس دغدغه‌های مطرح شده در سال ۹۶ احکام لازم را برای اسناد و اوراق اسلامی لحاظ کردند که این باعث انضباط بیشتری شد. به طوری که دولت از مجوزهای داده شده برای انتشار اوراق و اسناد خزانه اسلامی ۸۷ درصد آن را منتشر کرد که این حدود ۱۴ درصد از منابع را تشکیل می‌دهد. همچنین ۹۷ درصد از اسناد اسلامی به طلبکاران واگذار شده است.
وی گفت که انتشار اسناد خزانه یا اوراق مشارکت نوعی آینده فروشی است اما در سال ۹۶ با تدبیر مجلس و همت دولت وضعیت بهتر شد.
رئیس دیوان محاسبات با اشاره به احکام ماده واحده بودجه گفت: برخی از این احکام شامل فروش، صادرات و تولید نفت بوده که بررسی‌ها نشان می‌دهد که سال ۹۶ سال موفقی در این حوزه بوده است.
آذر با بیان این که عملکرد دولت در تبصره ۱۹ مربوط به موضوع مشارکت عمومی در پروژه‌های خصوصی صفر بوده و دولت عملکردی نداشته است، گفت: لازم است مجلس از دولت بخواهد که در این باره گزارشی ارائه دهد.
وی با بیان این که دیوان محاسبات در گزارش تفریغ ۹۶ به بررسی بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت پرداخته است، گفت: این گزارش مربوط به ۳۵۹ شرکت سود ده، ۱۰ شرکت زیان ده، ۲ موسسه انتفاعی و ۹ بانک دولتی است که بودجه‌ آنها بیش از ۸۰۰ هزار میلیارد تومان بوده اما عملکردشان رشد ۲۳ درصدی داشته که بودجه‌شان به بیش از ۹۸۲ میلیارد تومان می‌رسید. درخواست ما این است که قوانین محکم‌تری در موضوع شرکت‌ها وجود داشته باشد. اکنون دست شرکت‌ها بسیار باز است و قانون هم به آنها اجازه می‌دهد.
وی با بیان اینکه بودجه ۱۷ شرکت دولتی در سال ۹۶ نیامده است، گفت: همان طور که مجلس ملزم کرد که بودجه مناطق آزاد شفاف شود و به دنبال آن در بودجه سال ۹۸ آمده است باید در موضوع شرکت‌ها نیز الزامات قوی‌تری وجود داشته باشد.

وی همچنین از نمایندگان درخواست کرد که توجه لازم درباره‌ اعمال معافیت‌ها در بودجه ۹۸ داشته باشد چون آنچه مجلس در بودجه می‌آورد با عملکرد متفاوت است.
آذر در پایان گفت که در مجلس وزرا برای پاسخ به سوالات می‌آیند و به دلیل قانع نشدن نمایندگان کارت زرد می‌گیرند اما هیچ گاه این اتفاق رخ نداده که وزیری درباره‌ تفریغ بودجه به مجلس بیاید و نمایندگان به او کارت زرد بدهند. ما از نمایندگان می‌خواهیم که این موضوع را بررسی کنند.
 

sajjad4438

Well-Known Member
کاربر فعال
واقعا" سهمي به اين ارزشمندي چرا بايد تو اين قيمتها معامله شود.؟
 

kahe

Well-Known Member
کاربر فعال
راه‌اندازی فاز چهارم ستاره خلیج فارس منتظر چیست؟

اقتصاد ایران: پازل فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس که مهره اصلی تولید بنزین در ایران است، حدود یک ماه گذشته تکمیل شد و ظرفیت تولید بنزین به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز رسید؛ این اتفاق درحالی رخ داد که زمزمه‌های ساخت فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس از چندی پیش به گوش می‌رسد؛ طرحی که به گفته معاون وزیر نفت، در انتظار تأمین منابع مالی است.

به گزارش ایسنا، پالایشگاه ستاره خلیج فارس با هدف پالایش ۳۶۰ هزار بشکه در روز میعانات گازی تولیدی کشور در جهت تبدیل آن به محصولات با ارزش افزوده بالاتر تأسیس شد. قرار شد با تکمیل کلیه فازهای این پالایشگاه (جمعاً سه فاز)، مجموعاً به میزان ۳۶ میلیون لیتر در روز بنزین و ۱۳ میلیون لیتر در روز گازوئیل تولید شود. تولید بنزین در این پالایشگاه در اسفندماه ۱۳۹۵ آغاز شده و افتتاح رسمی فاز اول این پالایشگاه در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۶ و فاز دوم در تیرماه سال جاری صورت گرفت.

فاز سوم این پالایشگاه نیز ماه گذشته افتتاح و اعلام شد ظرفیت تولید بنزین در ایران به روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر رسیده و نه تنها واردات بنزین به کشور از مهرماه متوقف شده بلکه برنامه‌ریزی برای صادرات بنزین نیز در دست اقدام است.

در این راستا، شهریورماه سال جاری بود که اعلام شد با سپری شدن مراحل اجرای فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، فاز چهارم این پالایشگاه با هدف فرآورش روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی احداث و راه‌اندازی می‌شود. فازی که با اجرای آن، روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی برای تولید بنزین و نفت‌گاز با استاندارد یورو ۵ به حجم خوراک و تولید این پالایشگاه افزوده خواهد شد.

محمدعلی دادور - مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس - در این باره اعلام کرد: خاک‌برداری‌ها و اقدامات اولیه برای احداث فاز ۴ ستاره خلیج‌فارس آغاز شده است و ما هم‌زمان با تکمیل فاز ۳، از فاز ۴ نیز غافل نشده‌ایم.

دادور درحالی این خبر را اعلام کرده بود که طبق آخرین گفته‌های علیرضا صادق آبادی - مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی - در آخرین نشست خبری خود اعلام کرد زمانی این پروژه آغاز خواهد شد که منابع مالی آن تثبیت شود.

فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، مشابه فاز سوم این پالایشگاه است. یعنی راه‌اندازی آن، ۱۲۰ هزار بشکه به ظرفیت پالایشگاه اضافه خواهد کرد و با توجه به این‌که دقیقاً مشابه فاز سوم است، همه تجهیزات آماده است.

به گفته صادق‌آبادی، زمانی می‌توان با قطعیت درباره پروژه‌ای صحبت کرد که منابع مالی تثبیت شده‌ای برای پروژه وجود داشته باشد. امکان این‌که بخش قابل توجهی از تجهیزات فاز چهارم پالایشگاه ستاره در داخل تأمین شود، وجود دارد. فاز چهارم بعد از تعیین تکلیف منابع مالی به ۲۴ تا ۳۶ ماه زمان برای تکمیل نیاز دارد.
 

aziz1

Active Member
کاربر فعال
راه‌اندازی فاز چهارم ستاره خلیج فارس منتظر چیست؟

اقتصاد ایران: پازل فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس که مهره اصلی تولید بنزین در ایران است، حدود یک ماه گذشته تکمیل شد و ظرفیت تولید بنزین به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز رسید؛ این اتفاق درحالی رخ داد که زمزمه‌های ساخت فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس از چندی پیش به گوش می‌رسد؛ طرحی که به گفته معاون وزیر نفت، در انتظار تأمین منابع مالی است.

به گزارش ایسنا، پالایشگاه ستاره خلیج فارس با هدف پالایش ۳۶۰ هزار بشکه در روز میعانات گازی تولیدی کشور در جهت تبدیل آن به محصولات با ارزش افزوده بالاتر تأسیس شد. قرار شد با تکمیل کلیه فازهای این پالایشگاه (جمعاً سه فاز)، مجموعاً به میزان ۳۶ میلیون لیتر در روز بنزین و ۱۳ میلیون لیتر در روز گازوئیل تولید شود. تولید بنزین در این پالایشگاه در اسفندماه ۱۳۹۵ آغاز شده و افتتاح رسمی فاز اول این پالایشگاه در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۶ و فاز دوم در تیرماه سال جاری صورت گرفت.

فاز سوم این پالایشگاه نیزماه گذشته افتتاح و اعلام شد ظرفیت تولید بنزین در ایران به روزانه ۱۰۵ میلیونلیتر رسیده و نه تنها واردات بنزین به کشور از مهرماه متوقف شده بلکه برنامه‌ریزی برای صادرات بنزین نیز در دست اقدام است.

در این راستا، شهریورماه سال جاری بود که اعلام شد با سپری شدن مراحل اجرای فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، فاز چهارم این پالایشگاه با هدف فرآورش روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی احداث و راه‌اندازی می‌شود. فازی که با اجرای آن، روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی برای تولید بنزین و نفت‌گاز با استاندارد یورو ۵ به حجم خوراک و تولید این پالایشگاهافزوده خواهد شد.

محمدعلی دادور - مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس - در این بارهاعلام کرد: خاک‌برداری‌ها و اقدامات اولیه برای احداث فاز ۴ ستاره خلیج‌فارس آغاز شده است و ما هم‌زمان با تکمیل فاز ۳، از فاز ۴ نیز غافل نشده‌ایم.

دادور درحالی این خبر را اعلام کرده بود که طبق آخرین گفته‌های علیرضا صادق آبادی - مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی - در آخرین نشست خبری خود اعلام کرد زمانی این پروژه آغاز خواهد شد که منابع مالی آن تثبیت شود.

فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، مشابه فاز سوم این پالایشگاه است. یعنی راه‌اندازی آن، ۱۲۰ هزار بشکه به ظرفیت پالایشگاه اضافه خواهد کرد و با توجه به این‌که دقیقاً مشابه فاز سوم است، همه تجهیزات آماده است.

به گفته صادق‌آبادی، زمانی می‌توان با قطعیت درباره پروژه‌ای صحبت کرد که منابع مالی تثبیت شده‌ای برای پروژه وجود داشته باشد. امکان این‌که بخش قابل توجهی از تجهیزات فاز چهارم پالایشگاه ستاره در داخل تأمین شود، وجود دارد. فاز چهارم بعد از تعیین تکلیف منابع مالی به ۲۴ تا ۳۶ ماه زمان برای تکمیل نیاز دارد.
چه فايده اي به حال من سهامدار داره،اين همه توليد بنزين از سال ٩٥ تا الان،كو صورتهاي مالي؟ فعلا كه مملكت شده بعشت دزد ها...
 

بریگاد

Well-Known Member
کاربر فعال
کاهه عزیز ودوستان گرامی درسته تومملکت قورباغه ها هم دارن ابوعطا میخوانند ولی بهر حال سازمان حسابرسی هم هست حسابرسی شستا هم هست
 

kahe

Well-Known Member
کاربر فعال
ایران با پالایشگاه ستاره خلیج فارس به باشگاه صادرکنندگان بنزین می‌پیوندد

فصل تجارت - ایران با ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس با استفاده از توان متخصصان داخلی علاوه بر خودکفایی از واردات و تامین نیاز داخل، درصورت مدیریت بهینه بنزین به جمع صادرکنندگان خواهد پیوست.

به گزارش فصل تجارت، پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی در خاورمیانه محسوب می شود که سال 96 پا به عرصه حیات گذاشت.
این پالایشگاه روزانه 360 هزار بشکه در روز میعانات مصرف می‌کند و در عوض روزانه 36 میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو4 در سه فاز تحویل می دهد.
قرار است فاز 4 این پالایشگاه نیز راه اندازی شود که ظرفیت تولید محصول را بالاتر می‌برد و در صورتی که بتوان مصرف بنزین داخلی را کنترل و مدیریت کرد، ایران با داشتن بزرگترین پالایشگاه در سطح منطقه علاوه بر عبور از تحریم‌ها به جمع باشگاه صادرکنندگان کالای استراتژیک بنزین می شود.
علاوه بر آن نیاز داخلی را تامین و کشور را از واردات بی نیاز کرده است.
فناروی ساخت این پالایشگاه بومی و با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا بوده که توسط متخصصان داخلی قرارگاه خاتم الانبیاء ساخته شده است.
مجموعه مستند سیمرغ در ادامه مسیر خودکفایی و دستاوردهای کشور در شرایط تحریمی به سراغ نماد خودباوری در عرصه تولید بنزین رفته است.
 

arash111

Well-Known Member
کاربر فعال
به همین خیال باش
ایران و صادرات....
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
یعنی تو میدونی شرکت نه قیمت تاپیکو زیر 200 صادرات:D:D:D
یعنی هرچی رسانا گفتن تو باید تکرار کنی
رسانه ایکه از صادرات حرف میزنه چرا از قیمت سهم چیزی برای گفتن نداره
توی صادرات نفتش مونده میخواد بنزین صادر کنه :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

hosein.hasan.m

New Member
عضو تازه
سریال سوء مدیریت و نبود مدیریت صحیح در این هلدینگ تاپیکو از زمان مدیریت آقای مخدومی همچنان ادامه دارد و ظاهرا قرار نیست ما شاهد قسمت پایانی این سریال دردآور دنباله دار باشیم چرا که شاید مهمترین مشکل این هلدینگ نبود توان علمی و تجربه کافی در مدیرعامل است و از آن جا که: الناس علی دین ملوکهم پس این نبود توان علمی در بدنه ای که از زمان مدیریت ایشان تغییرات اساسی داشته است نیز رخنه کرده است. شایان ذکر است ایشان فارغ التحصیل مهندسی برق می باشند و کمترین تجربه کافی نسبت به مدیریت یک شرکت بزرگ هلدینگ بورسی را ندارند و علی رغم تاکید سهامداران در مجمع مردادماه 1397 به ایشان همچنان اصرار به نگهداری افراد ناشایست در پست معاونت مالی و مدیر پرتفوی و سهام دارند. از جمله موارد قابل تامل و تاسف می توان به خرید سهام شرکت پتروشیمی پارس در آبان ماه 1397 اشاره کرد که به قیمت 4076 تومان به تعداد 3 میلیون سهم برای پرتفوی سهام تاپیکو خریداری شد. لازم به ذکر است قبلا تاپیکو سهامدار پتروشیمی پارس نبوده است و به یک باره این شرکت را با این قیمت بالا خریداری شده است جای تامل است که چرا این سهام با این قیمت بالا در زمانی که قیمت سهام از 2400 تومان شروع به رشد کرده، خریدها در قیمت های پایین تر صورت نگرفته است. شایان ذکر است قیمت کنونی ( دوشنبه 8 بهمن ماه 1397) هر سهم پتروشیمی پارس در قیمت 3165 تومان معامله میشود که زیان 22 درصدی برای پرتفوی شرکت تاپیکو را رغم زد و هر روز شاهد افت بیشتر قیمت این سهم هستیم. همان طور که اشاره گردید علت این سوء مدیریت ها شاید مدیر جوان بی تجربه ای به نام آقای صبایی بر مدیریت پرتفوی تاپیکو و معاونت مالی هلدینگ آقای پاشایی (کارشناس مدیریت بازرگانی) می باشد که ایشان نتواستن تحلیل دقیقی از وضعیت بازار سرمایه و زمان خرید به موقع سهام داشته باشند. ما سهامداران تاپیکو خرید سهام 8.5 درصد شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس که سالهای گذشته صورت گرفته بود و باعث وارد آمدن زیان سنگین به ما سهامدار شد را فراموش نکردیم اما تا کی باید تاوان این سوء مدیریت را با پول خود بپردازیم.
لازم به ذکر است تجمعی بابت اعتراض به عملکرد مدیریت تاپیکو در مورخ 17 بهمن ماه مقابل ساختمان شرکت تاپیکو برگزار می شود، تا این موارد برای بار چندین بار به مدیرعامل تاپیکو تذکر داده شود.
 

PETROLEUM

Well-Known Member
کاربر فعال
پس باید برید جلوی وزارت نفت که بدون اجازه این شرکت ، ستاره خلیج فارس رو جابجا کرد و درصد مالکیت تاپیکو را پایین آورد.
آدرس غلط ندهید !
متهم اصلی ، شخص گروهبان است.
و آن جانوری که در کمیسیون اقتصادی مجلس ، وزیر کار را کله پا کرد بخاطر سیاسی کاری
تزلزل تصمیم گیری ها بدلیل تصمیمات غلط است .
در مورد ادغام این سهم هم با تاپیکو ، وزیر قبلی کار مقاومت کرد و تاوان مقاومت خودش را هم دید !

حالا خیلی نگران این شرکت هستید بروید یقه وزیری را بگیرید که هنوز پرونده ثبت سفارشهای خودروهای وارداتی ایشان باز است ;)
 
بالا