بورس فیوچرز چیست ؟

بازار آتی

New Member
عضو تازه
معاملات فیوچرز یک معاملات مالی مرکزی است که در آنجا مردم می توانند قراردادهای استانداردی برای آینده تنظیم و با یکدیگر تجارت کنند، به عبارت دیگر قراردادی است برای خرید یک مقدار مشخص با قیمت و زمان مشخص (برای تحویل در آینده).
 

بازار آتی

New Member
عضو تازه
درباره قرارداد آتیه (Futures contract)

قرار داد آتي چيست؟ (فيوچر)
در بازار مالي، قرارداد آتي قراردادي است که همه اطلاعاتی که یک معامله که برای عادلانه بودن نیاز دارد در آن قید شده است. قراردادی براي خريد يا فروش يک کالاي مشخص با تاريخ تحويل در زماني مشخص و قيمت آن کالا در هنگام معامله اين قرارداد بين خريدار و فروشنده مشخص شده و در بورس آتي (بازار مالي) معامله ميگردد.
اين قرارداد در اين بازار زمان تحويل کالا دارد که سرسيد قرارداد (delivery date) يا زمان تسويه حساب نهايي(final settlement date) ناميده ميشود و در صورتي که خريدار (يا فروشنده) اين قرارداد تصميم بگيرد تا کالاي مورد نظر را به طور فيزيکي تحويل بگيرد (تحويل دهد) اين امر در تاريخ سررسيد قرارداد الزامي بوده و اين مطلب مهم معامله قرارداد آتي را قانوني و از نظر مذهبي هم مجاز ميکند. اين امر در ايران هم مثل ساير نقاط جهان صحيح است.
لازم به ذکر است که به همين دليل (حقيقي و لازم الاجرا بودن اين معامله) قرارداد آتي داراي پشتوانه اجرائي است و ميتوان خود اين قرارداد را مثل يک سفته تا قبل از سررسيد آن (دقيق تر بگوئيم تا قبل از غير قابل انتقال شدن) خريد و فروش کرد. چون ارزش اين قرارداد مستقيما به ارزش کالائي که اين قرارداد تحويل ميدهد (تحويل ميگيرد) وابسته است وقتي آنرا ميخريد پس از بالا رفتن ارزش آن کالا ميتوانيد قرارداد را فروخته و از سود خود استفاده ببريد. در صورتي که پيش بيني شما اينست که قيمت کالاي مورد نظر در آينده (پس از چند ماه يا چند روز يا چند ساعت) تنزل خواهد داشت ميتوانيد ابتدا اين قرارداد را بفروشيد وپس از نزول قيمت بخريد و از سود اين اختلاف قيمت بهره ببريد. چون اين قرارداد در يک بازار مالی (بورس آتي) معامله ميشود عملا طرف فيزيکي تمام معاملات اتاق پاياپاي آن بورس است و وقتي شما مثلا يک کيلو طلا را يک بار فروخته وقبل از تاريخ تحويل يک بار خريده باشيد ديگر تعهدي براي تحويل دادن (تحويل گرفتن) آن کالا به هيچ کس نداريد.
دقت کنيد که هر گاه شخصي يک قرارداد را ميخرد حتما شخص ديگري آنرا فروخته است و اتاق پاياپاي بورس صرفا ضمانت جابجائي اين مبالغ بين طرف سود برده و طرف متضرر را به عهده دارد و خود بورس يا کارگذار آن سود و يا زياني در این معامله ندارند. بورس اين ضمانت را از طريق کارگذار اجرائي ميکند. کارگذار خريدار از يکسو و کارگذار فروشنده از سوي ديکر از اين اشخاص که طرفين قرارداد هستند وديعه اي دريافت کرده و آنرا به حساب بانکي اتاق پاياپاي واريز ميکند و تا پايان نظارت دارند که ضرر طرف متضرر از وديعه او بيشتر نشده و قرارداد هميشه ضمانت اجرائي خود را با قدرت تمام حفظ کند. بابت اين خدمات که منجر به ايجاد يک سيستم کاملا قانوني و قابل اعتماد براي معامله گران ميشود کارگذار يک کارمزد کوچک (کمتر از يک درضد ارزش معامله) از مشتري خود دريافت ميکتد و بخشي از آن را به شرکت بورس يا همان بازار ميپردازد.
قيمتي که در هنگام معامله اين قرارداد بين خريدار و فروشنده توافق ميشود متضمن قيمت تحويل آن کالا در روز تحويل است و به قيمت تسويه (settlement price)معروف ميباشد.
يک قرارداد آتي براي هر دو طرف خريدار و فروشنده ايجاد تعهد ميکند و با قرارداد اختيار که براي خريدار فقط ايجاد يک حق و براي فروشنده ايجاد تعهد ميکند از اين لحاظ متفاوت است. به عبارت ديگر خريدار يک قرارداد اختيار ممکن است به قرارداد عمل نمايد يا از آن صرفنظر کند ولي دوطرف يک قرارداد آتي ملزم به اجراي قرارداد در زمان تسويه هستند. فروشندگان، کالاي مورد نظر را به خريداران تحويل ميدهند يا اگر اين معامله در بازار آتي "تسويه نقدي" (cash-settled) داشته باشد اين پول از حساب معامله گر متضرر به حساب آنکه سود برده منتقل ميگردد. براي خروج از الزام تعهد قبل از زمان تسويه، خريدار يک قرارداد آتي بايستي موقعيت خود را با فروش همان قرارداد و فروشنده باخريد آن خنثي کرده و به شکل قطعي به تعهد خود پايان دهد.

ترید قانون مند, بدون غش و شفاف
قراردادهاي آتي نقدشوندگي خود را مديون روراستی و مشخص کردن همه جوانب مورد معامله هستند که همه مشخصات اين کالا شامل کميت و کيفيت و زمان و مکان تحويل کالا در آنها ذکر شده است و لازم الاجرا.
کالائيکه قرارداد آتيه تحويل آنرا ضمانت دارد دارائي پايه يا دارائي زيربنا براي اين قرارداد ناميده ايم. اين دارائي زير بنا ميتواند طلا يا گندم يا يک ارز يا سهام يک شرکت باشد که کمیت و کیفیت آن به وضوح در قرارداد ذکر شده است.
نحوه ختم قرارداد که با تحویل کالا و یا به صورت نقدی قابل انجام است کاملا مشخص شده.
واحد و کمیت دارائی زیربنای قرارداد که در واقع همان چیزی است که شما ترید میکنید کاملا مشخص است.
واحد پولی که قرارداد با آن معامله میشود ذکر شده.
مثلا وقتی میگوئیم از طرق کارگذاری تخت جمشید نفت ترید میکنیم یعنی نفت سبک و شیرین غرب تگزاس WTI که همان نفتی است که در بورس NYMEX در نیویورک ترید میکنند مورد معامله شماست. مشخصات فنی آن شامل شامل چگالی و درصد سولفورمجاز و ... و همچنین زمان و مکان تحویل و حداقل تغییر قیمت مجاز (تیک یا آنچه در ایران معروف است پیپ) و خلاصه همه آنچه که خریدار و فروشنده یک کالا باید بدانند در قرارداد ذکرشده و همه میتوانند آنرا بخوانند. بالاخره شما دارید این کالا را معامله میکنید و شاید دلتان خواست آنرا تحویل بگیرید پس حق دارید همه چیز را راجع به آن بدانید.

ودیعه یا مارجین
برای آنکه سرمایه گذار (تریدر) اجازه یابد تا یک قرارداد آتی را بخرد و یا بفروشد بورس از او ودیعه ای را درخواست میکند که مارجین نام دارد. این ودیعه که توسط کارگذار از تریدر ها جمع آوری میشود به حساب بانکی اتاق پایاپای بورس واریز میشود. این ودیعه که متعلق به تریدر است میتواند هر لحظه توسط او از کارگذار درخواست شود و کارگذار موظف است آنرا فورا به سرمایه گذار تحویل دهد. سپس کارگذار به نوبه خود این مبلغ را صبح روز بعد از اتاق پایاپای بورس دریافت میکند.
علت درخواست این مبالغ از تریدر ها بسیار ساده است. بازار مالی جائی است که همه میتوانند با خیال راحت ترید کنند و واهمه ای ندارند که طرف مقابل که با او ترید کرده اند امکان دارد زیر حرف خود بزند. اصولا بورس یا همان بازار مالی به همین علت جذاب است. ودیعه سپاری یکی از مهمترین مکانیزم هائی است که که بورس را به ایجاد این محل امن برای تریدر ها کمک میکند.
فرض کنید یک تریدر یک کیلو طلا خریده به قیمت 800 دلار به ازای هر اونس. این یعنی یک تریدر دیگر همین یک کیلو طلا را فروخته به همان قیمت. وقتی قیمت طلا تغییر کند یکی از آنها متضرر و دیگری سود میبرد. اما در لحظه انجام این معامله هیچکس نمیداند کدامیک ضرر و کدام سود خواهد کرد. به همین علت از هر دوطرف و از طریق کارگذارشان مبلغی ودیعه گرفته میشود تا قطعی بودن این معامله تضمین شده باشد. طرفی که ضرر داده حق ندارد ودیعه خود را برداشت کند مگر آنکه تصمیم بگیرد قرارداد را الغا کند. در این هنگام اگر خریدار بود باید آنرا بفروشد و اگر فروشنده بود باید یک قرارداد بخرد. مبلغ ضرر او که همان سود طرف مقابل است از ودیعه او کسرشده و به حساب طرفی که سود کرده اضافه میشود و او میتواند باقیمانده مبلغ را درخواست کرده و پس بگیرد.
طرفی که سود برده از همان لحظه که وارد سود شده میتواند این مبلغ اضافه بر ودیعه خود را درخواست و دریافت کند.اصل ودیعه نیز پس از خارج شدن از قرارداد قابل دریافت است. او نیز برای خارجشدن از تعهدقرارداد در صورتی که خریدار بود باید آنرا بفروشد و اگر فروشنده بود باید بسادگی آنرا بخرد. البته هیشه این امکان نیز وجود دارد که کالا یا ارز زیربنای قرارداد را تحویل گرفته یا تحویل بدهند.
پس همانطور که واضح است این ودیعه برای برطرف کردن ریسک تریدر ها توسط بازار و از طریق کارگذار اخذ شده ودر حساب بانکی متعلق به بورس و نه نزد کارگذار نگهداری میشود.
این ودیعه از دو قسمت تشکیل میشود. مارجین پوزیشن و ماجین سود و زیان.

مارجین پوزیشن یا مارجین اولیه
مبلغ این ودیعه بر اساس یکسری محاسبات ریاضی و آماری تعیین میشود. بازار های مختلف از مدل های ریاضی مختلفی برای محاسبه مارجین استفاده میکنند ولی نتیجه این محاسبات اختلافات کوچکی با هم دارند. در بورس DGCX دوبی این محاسبات بر اساس سیستم ریاضی SPAN انجام میشود که اکثر بازارهای دنیا از آن تبعیت میکنند. بورس بر اساس این سیستم محاسبه یک مارجین اولیه Initial Margin را برای هر قرارداد محاسبه کرده و به کارگذار اعلام میکند. این حداقل مبلغی است که باید در همه لحظات در حساب تریدر موجود باشد تا او حق در دست داشتن قرارداد (و به زبان ترید حق داشتن Open Position را) داشته باشد. ا ین مارجین توسط بورس تعیین میشود.

مارجین سود و زیان
تریدری که پوزیشن او بلافاصله وارد سود میشود تا زمانی که پوزیشنش در سود است به مبلغی بیش از این مارجین اولیه نیاز ندارد. ولی اگر این پوزیشن بلافاصله یا در طول مدتی که تریدر قصد دارد آنرا باز نگه دارد وارد ضرر شود بلافاصله توسط دائره کنترل ریسک در بورس بسته خواهد شد. کارگذار برای حفاظت تریدر در مقابل چنین اتفاقی مارجین سودو زیان را با توجه به میزان ریسک پذیری او محاسبه کرده و همیشه نظارت میکند تا مشتری او به علت کمبود ودیعه شانس خود را در سود بردن از معاملاتش از دست ندهد.منبع: کارگزاری تخت جمشید
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

omidfx

Active Member
کاربر فعال
سئوال:

با سلام و تبریک برای ایجاد این تالار یه جندتا سئوال در مورد کارگزاری تخت جمشید داشتم .
1: این کارگزاری با کدام بانک کار میکنه و ایا معاملات رو بیمه میکنه ؟
2: ایا در تهران هم شما دفتر دارید .
3: ایا این پلتفرم (Strategy Runner ) که در سایت شما است همان پلتفرم بروکر gft است http://www.gftforex.com/software/dealbook360/sr.asp
4: سابقه کاری این کارگزاری چند وقت است .
5: زمان نقل و انتقال پول در کارگزاری شما برای تهران چقدر است . برای افتتاح حساب چقدر طول میکشد .
با تشکر
 

PCMBrokers

New Member
کاربر فعال
کارگزاری تخت جمشید

سلام دوست عزیز

همانطور که در پیام خصوصی عرض شد جواب همه سئوالات شما روی سایت ما هست لطفا مطالعه بفرمائید.
http://www.persepoliscapital.com/fa/

از دوستان خواهش می کنم در صورت علاقه به کسب اطلاعات بیشتر در باره شرکت ما پس از مطالعه سایت در صورتی که باز هم سئوالی دارند پیام خصوصی بگدارند تا این تاپیک از بحث اصلی خود منحرف نشود.

با کمال احترام
مهدی دریس زاده
مدیر عامل کارگزاری تخت جمشید
 

Atatrader

New Member
عضو تازه
سلام دوست عزیز
تفاوت معاملات فیوچرزFuture و CFD در حالت کلی چیه؟
با تشکر
 

PCMBrokers

New Member
کاربر فعال
به نام منشا همه خوبی ها

با سلام و تبریک سال نو خدمت همه دوستان و تشکر از آقای صراحتی برای لطفی که به من دارند @};-

اولا از اینکه مدتی غایب بودم عذر می خواهم. به دلیل مشغله کاری زیاد و مهمانان نوروزی بود. :)

اما بعد

از باز شدن این تاپیک و مسئولیتی که به بنده سپرده شده بسیار خوشحالم و سعی خواهم کرد در حد توان در ارتقا این دانش نقشی هر چقدر هم کوچک ایفا کنم. از همه دوستان خواهش می کنم سئوالات خود را مطرح فرمایند تا این تاپیک غنی تر شود و همه استفاده ببریم.
 
آخرین ویرایش:

PCMBrokers

New Member
کاربر فعال
تفاوت فیوچرز با سی-اف-دی

تعریف فیوچرز را در بالای همین تاپیک ملاحظه فرمائید. فیوچرز قراردادی است برای تحویل یک چیز (ارز و یا کالا و یا سهام) در تاریخ و مکان مشخص با کمیت و کیفیت مشخص در قرارداد. پس معامله قرارداد فیوچرز عینا مانند معامله آن چیزی است که این قرارداد تحویل می دهد (می گیرد). این چیز را Underlying Asset می نامند که من آنرا به دارائی پایه و یا دارائی زیربنای قرارداد ترجمه کرده ام. این قرارداد در بورسها و بین معامله گران داد و ستد می شود و مانند یک سفته تا قبل از سر رسید آن قابل معامله است.

اما در مورد CFD

CFD = Contract For Difference

این ابزاری است برای شرط بندی روی متغیر های مالی. معامله آن را هم شرط بندی روی اسپرد می نامند.

Spread Betting

طراح آن انگلیسی ها هستند و شرکتهائی که این ابزار را ارائه می دهند هم در انگلستان هستند. در کشور انگلستان شرط بندی قانونی و تحت نظارت است. انگلیسی ها اصولا شرط بندی را بسیار دوست دارند و روی همه چیز از نتیجه مسابقات فوتبال تا اسب و سگ دوانی شرط بندیهای سنگین می کنند و یکی از تفریحات ایشان است و آنرا بد نمی دانند. به همین علت برای آن قوانینی وضع کرده اند تا در حد امکان محیط قابل اعتمادتری برای آن بوجود آورده باشند.

در این سیستم (Spread Betting) شرکتی که این ابزار را فراهم می کند یک قیمت پایه را برای هر متغیر مالی انتخاب می کند و سپس روی آن یک اسپرد می سازد. منظور از اسپرد ساختن این است که قیمتی کمی پائین تر از آن قیمت پایه را برای خرید آن متغیر مالی و قیمتی کمی بالاتر را برای فروش آن به همه پیشنهاد می دهد. به اختلاف این دو عدد اسپرد (در زبان انگلیسی به معنای پهنی یا پهنا یا فاصله ترجمه می شود) می گویند. قیمت پایه برای ساخت این اسپرد معمولا قیمت آخرین معامله انجام شده روی آن متغیر مالی در یک بازار معروف است.

اجازه بدهید مثالی بزنیم. برای ارائه CFD روی طلا شرکت مزبور می تواند قیمت آخرین معامله انجام شده روی طلا در یک بازار را (مثلا بازار شیکاگو CME) انتخاب کند. فرض کنید 900 دلار به ازای هر اونس طلا. حال به همه می گوید که شما می توانید طلا را 900.10 از ما بخرید و ما از شما 899.90 می خریم. پس یک اسپرد 20 سنتی روی آن ساخته است. به محض انجام یک معامله جدید در آن بازار که قیمت پایه را از آن می گیرد این شرکت هم قیمتهای پیشنهادی برای خرید و فروش را به همان میزان تغییر می دهد. مثلا اگر طلا در بازار 900.20 معامله شد قیمتهای پیشنهادی برای خرید و فروش این سی-اف-دی طلا 900.30 و 900.10 می شوند.

به این ترتیب هر بار شما از آن خرید می کنید 10 سنت و هر بار هم به آن می فروشید 10 سنت دیگر این شرکت سود می کند. شما هم اگر پائینتر خریده و بالاتر بفروشید سود و در صورت دیگر ضرر می کنید. در سی-اف-دی شما با معامله گران دیگر معامله نمی کنید بلکه همه با آن شرکت معامله می کنند. البته در انگلستان بر کار این شرکتها نظارت وجود دارد ولی وقتی طرف همه معاملات یک نفر است به هر حال تمایل خاصی به سود بردن همه ندارد و به همین دلیل همه معامله گران جدی طلا و سایر کالاها و ارزها آنها را به فرم فیوچرز معامله می کنند. سی-اف-دی به تحویل چیزی منجر نمی تواند بشود.
سلام دوست عزیز
تفاوت معاملات فیوچرزFuture و CFD در حالت کلی چیه؟
با تشکر
 
آخرین ویرایش:

Ashkan1

Well-Known Member
کاربر فعال
مدير قراردادهاي آتي بورس كالا در گفت و گو با فارس:
افزايش ساعت و روزهاي معاملاتي قراردادهاي آتي بورس كالا
خبرگزاري فارس: مدير قراردادهاي آتي بورس كالا از انجام معاملات قرارداد آتي در دفاتر كليه شركت‌هاي كارگزاري در چند روز گذشته و برنامه افزايش ساعت و روزهاي معاملاتي اين محصول تا پايان سال جاري خبر داد.احمد رضايي در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس در رابطه با آخرين تحولات انجام شده در معاملات قرارداد آتي اظهار داشت: طي چند روز گذشته انجام معاملات بر روي قرارداد آتي محصولات مس، سكه و طلا از طريق دفاتر كليه شركت‌هاي كارگزاري بورس كالا فراهم شده است.
وي ادامه داد: با اين اتفاق علاوه بر معامله اين محصول در بورس كالا ، زمينه انجام معامله قرارداد آتي انواع محصول در دفاتر شركت‌هاي كارگزاري فراهم شده تا از اين پس معاملات اين محصول در بورس كالا راحت‌تر از گذشته باشد.
رضايي با بيان اينكه اين رويه آغاز معاملات الكترونيكي است خاطر نشان كرد: از جمله برنامه‌هاي مد نظر ديگر افزايش ساعات و روزهاي معامله قرارداد آتي است كه پايان سال عملي خواهد شد.
وي زمان تقريبي اجراي اين برنامه را منوط به بررسي‌هاي جامع دانست و ادامه داد: با افزايش ساعات معاملات امكان داد و ستد اين محصول تا ساعت 11- 10 شب و هم‌چنين روزهاي پنج شنبه فراهم خواهد شد.
 

Ashkan1

Well-Known Member
کاربر فعال
نخستين گام براي افزايش نقدشوندگي معاملات آتي
با استقرار نسخه جديد نرم‌افزار قراردادهاي آتي در دفاتر شركت‌هاي كارگزاري، نخستين گام براي توسعه و افزايش نقدشوندگي بازار معاملات آتي برداشته شد

محمودرضا خواجه‌نصيري، رئيس اداره بورس‌ها و بازارهاي سازمان بورس گفت: در فاز نخست اين طرح، نسخه جديد نرم‌افزار قراردادهاي آتي در 7 دفتر كارگزاري نصب و به‌طور همزمان در تالار مورد استفاده قرار مي‌گيرد. او سرعت و امنيت بالا، تحت وب بودن نرم‌افزار، به روز رساني و كنترل مركزي را از مهم‌ترين ويژگي‌هاي نسخه جديد نرم‌افزار قراردادهاي آتي اعلام كرد. خواجه نصيري ادامه داد: بدون شك با استقرار اين نرم‌افزار در دفاتر شركت‌هاي كارگزاري شاهد افزايش ساعات معاملات و تنوع محصولات خواهيم بود. رئيس اداره بورس‌ها و بازارهاي سازمان بورس تاكيد كرد: اين نرم‌افراز به‌طور مرتب درحال به‌روز شدن است به‌طوري‌كه قابليت‌هاي جديدي به آن اضافه خواهد شد. او با بيان اينكه در نرم افزار جديد امكانات كاربري بيشتر و سهل‌تري در اختيار كارگزاران قرار مي‌گيرد، افزود: اين نرم‌افزار در آينده نزديك در همه دفاتر شركت‌هاي كارگزاري عضو نصب مي‌شود. خواجه‌نصيري با اشاره به اينكه سازمان بورس تمامي شرايط سخت‌افزاري براي نصب اين نرم‌افزار را فراهم كرده است، گفت: كارگزاراني كه بتوانند شرايط اوليه معاملات قراردادهاي آتي را به‌دست آورند، مي‌توانند از اين نرم‌افزار استفاده كنند. بدون شك اين امر باعث رشد قابل ملاحظه معاملات قراردادهاي آتي در ماه‌هاي آينده مي‌شود. او در مورد ساير برنامه‌هاي سازمان بورس براي رونق معاملات قراردادهاي آتي يادآور شد: برنامه‌هايي براي تنوع بخشي كالاهاي معامله شده و تعريف افزايش مشاركت‌كنندگان متنوع‌تر در اين بازار طراحي شده است كه اين برنامه‌ها پس از استقرار كامل نرم‌افزار جديد، اجرايي خواهد شد
همشهری
 

PCMBrokers

New Member
کاربر فعال
مرسی اشکان 1

میشه این نرم افزار رو داونلود کرد؟ خیلی دوست دارم ببینمش و باهاش کار کنم.

لطفا راهنمائی کنین.

مرسی
 

Ashkan1

Well-Known Member
کاربر فعال
مرسی اشکان 1

میشه این نرم افزار رو داونلود کرد؟ خیلی دوست دارم ببینمش و باهاش کار کنم.

لطفا راهنمائی کنین.

مرسی
ببخشید که دیر جواب شما را میدم
اطلاعاتم محدوده لذا چنانچه عضو کارگزاری باشید باید درخواست بدید تا سخت افزاری بابت این نرم افزار به سیستم شما افزوده بشه.

سرمایه: تعداد قراردادهای آتی در هفته گذشته به 811 قرارداد و به ارزش 17 میلیارد و 379 میلیون و 270 هزار ریال رسید.این میزان دادوستد قراردادهای آتی نسبت به هفته ماقبل 147 درصد رشد داشت. میانگین تعداد قراردادهای سکه طرح امام طی پنج روز فعالیت تالار آتی بورس کالا در هفته گذشته 162 قرارداد بود. از این میان سهم قراردادهایی که دوره آنها منتهی به تیرماه 88 می رسد 809 مورد و به ارزش 17 میلیارد و 315 میلیون و 110 هزار ریال رسید و سه قرارداد نیز مربوط به قراردادهای منتهی به شهریورماه بودند که ارزش آنها به 64 میلیون و 160 هزار ریال رسید.
شایان ذکر است تعداد قراردادهای سکه طرح امام در هفته ماقبل 328 و به ارزش 6 میلیارد و 979 میلیون ریال بود.
افزایش نقدشوندگی
رئیس اداره بورس ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: «با استقرار نسخه جدید نرم افزار قراردادهای آتی در دفاتر شرکت های کارگزاری، نخستین گام برای توسعه و افزایش نقدشوندگی بازار معاملات آتی برداشته شد.»محمودرضا خواجه نصیری افزود: «در فاز نخست این طرح، نسخه جدید نرم افزار قراردادهای آتی در هفت دفتر کارگزاری نصب و به طور همزمان در تالار مورد استفاده قرار می گیرد.»
وی سرعت و امنیت بالا، تحت وب بودن نرم افزار به روزرسانی و کنترل مرکزی را از مهم ترین ویژگی های نسخه جدید نرم افزار قراردادهای آتی اعلام کرد.
خواجه نصیری ادامه داد: «بدون شک با استقرار این نرم افزار در دفاتر شرکت های کارگزاری شاهد افزایش ساعات معاملات و تنوع محصولات خواهیم بود.»
رئیس اداره بورس ها و بازارهای سازمان بورس خاطرنشان کرد: «این نرم افراز به طور مرتب در حال به روز شدن است به طوری که قابلیت های جدیدی به آن اضافه خواهد شد.»
وی با بیان اینکه در نرم افزار جدید امکانات کاربری بیشتر و سهل تری در اختیار کارگزاران قرار می گیرد، افزود: این نرم افراز در آینده نزدیک در کلیه دفاتر شرکت های کارگزاری عضو نصب می شود.خواجه نصیری با اشاره به اینکه سازمان بورس تمامی شرایط سخت افزاری برای نصب این نرم افزار را فراهم کرده است، اظهار داشت: «کارگزارانی که بتوانند شرایط اولیه معاملات قراردادهای آتی را به دست آورند، می توانند از این نرم افزار استفاده کنند.»
رئیس اداره بورس ها و بازارهای سازمان بورس ادامه داد: «بدون شک این امر باعث رشد قابل ملاحظه معاملات قراردادهای آتی در ماه های آینده می شود.»
خواجه نصیری در مورد سایر برنامه های سازمان بورس برای رونق معاملات قراردادهای آتی گفت: «برنامه هایی برای تنوع بخشی کالاهای معامله شده و تعریف افزایش مشارکت کنندگان متنوع تر در این بازار طراحی شده است که این برنامه ها پس از استقرار کامل نرم افزار جدید اجرایی خواهد شد.»
 

PCMBrokers

New Member
کاربر فعال
آقا ممنون از جواب

اینطور که من فهمیدم این برنامه قراره در اختیار کارگزار ها قرار داده بشه نه مشتری ها. من فکر می کردم مشتری ها می توانند استفاده کنند. به هر حال باز هم ممنون.


ببخشید که دیر جواب شما را میدم
اطلاعاتم محدوده لذا چنانچه عضو کارگزاری باشید باید درخواست بدید تا سخت افزاری بابت این نرم افزار به سیستم شما افزوده بشه.

سرمایه: تعداد قراردادهای آتی در هفته گذشته به 811 قرارداد و به ارزش 17 میلیارد و 379 میلیون و 270 هزار ریال رسید.این میزان دادوستد قراردادهای آتی نسبت به هفته ماقبل 147 درصد رشد داشت. میانگین تعداد قراردادهای سکه طرح امام طی پنج روز فعالیت تالار آتی بورس کالا در هفته گذشته 162 قرارداد بود. از این میان سهم قراردادهایی که دوره آنها منتهی به تیرماه 88 می رسد 809 مورد و به ارزش 17 میلیارد و 315 میلیون و 110 هزار ریال رسید و سه قرارداد نیز مربوط به قراردادهای منتهی به شهریورماه بودند که ارزش آنها به 64 میلیون و 160 هزار ریال رسید.
شایان ذکر است تعداد قراردادهای سکه طرح امام در هفته ماقبل 328 و به ارزش 6 میلیارد و 979 میلیون ریال بود.
افزایش نقدشوندگی
رئیس اداره بورس ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: «با استقرار نسخه جدید نرم افزار قراردادهای آتی در دفاتر شرکت های کارگزاری، نخستین گام برای توسعه و افزایش نقدشوندگی بازار معاملات آتی برداشته شد.»محمودرضا خواجه نصیری افزود: «در فاز نخست این طرح، نسخه جدید نرم افزار قراردادهای آتی در هفت دفتر کارگزاری نصب و به طور همزمان در تالار مورد استفاده قرار می گیرد.»
وی سرعت و امنیت بالا، تحت وب بودن نرم افزار به روزرسانی و کنترل مرکزی را از مهم ترین ویژگی های نسخه جدید نرم افزار قراردادهای آتی اعلام کرد.
خواجه نصیری ادامه داد: «بدون شک با استقرار این نرم افزار در دفاتر شرکت های کارگزاری شاهد افزایش ساعات معاملات و تنوع محصولات خواهیم بود.»
رئیس اداره بورس ها و بازارهای سازمان بورس خاطرنشان کرد: «این نرم افراز به طور مرتب در حال به روز شدن است به طوری که قابلیت های جدیدی به آن اضافه خواهد شد.»
وی با بیان اینکه در نرم افزار جدید امکانات کاربری بیشتر و سهل تری در اختیار کارگزاران قرار می گیرد، افزود: این نرم افراز در آینده نزدیک در کلیه دفاتر شرکت های کارگزاری عضو نصب می شود.خواجه نصیری با اشاره به اینکه سازمان بورس تمامی شرایط سخت افزاری برای نصب این نرم افزار را فراهم کرده است، اظهار داشت: «کارگزارانی که بتوانند شرایط اولیه معاملات قراردادهای آتی را به دست آورند، می توانند از این نرم افزار استفاده کنند.»
رئیس اداره بورس ها و بازارهای سازمان بورس ادامه داد: «بدون شک این امر باعث رشد قابل ملاحظه معاملات قراردادهای آتی در ماه های آینده می شود.»
خواجه نصیری در مورد سایر برنامه های سازمان بورس برای رونق معاملات قراردادهای آتی گفت: «برنامه هایی برای تنوع بخشی کالاهای معامله شده و تعریف افزایش مشارکت کنندگان متنوع تر در این بازار طراحی شده است که این برنامه ها پس از استقرار کامل نرم افزار جدید اجرایی خواهد شد.»
 

asemonee

New Member
عضو تازه
تعریف فیوچرز را در بالای همین تاپیک ملاحظه فرمائید. فیوچرز قراردادی است برای تحویل یک چیز (ارز و یا کالا و یا سهام) در تاریخ و مکان مشخص با کمیت و کیفیت مشخص در قرارداد. پس معامله قرارداد فیوچرز عینا مانند معامله آن چیزی است که این قرارداد تحویل می دهد (می گیرد). این چیز را underlying asset می نامند که من آنرا به دارائی پایه و یا دارائی زیربنای قرارداد ترجمه کرده ام. این قرارداد در بورسها و بین معامله گران داد و ستد می شود و مانند یک سفته تا قبل از سر رسید آن قابل معامله است.

اما در مورد cfd

cfd = contract for difference

این ابزاری است برای شرط بندی روی متغیر های مالی. معامله آن را هم شرط بندی روی اسپرد می نامند.

Spread betting

طراح آن انگلیسی ها هستند و شرکتهائی که این ابزار را ارائه می دهند هم در انگلستان هستند. در کشور انگلستان شرط بندی قانونی و تحت نظارت است. انگلیسی ها اصولا شرط بندی را بسیار دوست دارند و روی همه چیز از نتیجه مسابقات فوتبال تا اسب و سگ دوانی شرط بندیهای سنگین می کنند و یکی از تفریحات ایشان است و آنرا بد نمی دانند. به همین علت برای آن قوانینی وضع کرده اند تا در حد امکان محیط قابل اعتمادتری برای آن بوجود آورده باشند.

در این سیستم (spread betting) شرکتی که این ابزار را فراهم می کند یک قیمت پایه را برای هر متغیر مالی انتخاب می کند و سپس روی آن یک اسپرد می سازد. منظور از اسپرد ساختن این است که قیمتی کمی پائین تر از آن قیمت پایه را برای خرید آن متغیر مالی و قیمتی کمی بالاتر را برای فروش آن به همه پیشنهاد می دهد. به اختلاف این دو عدد اسپرد (در زبان انگلیسی به معنای پهنی یا پهنا یا فاصله ترجمه می شود) می گویند. قیمت پایه برای ساخت این اسپرد معمولا قیمت آخرین معامله انجام شده روی آن متغیر مالی در یک بازار معروف است.

اجازه بدهید مثالی بزنیم. برای ارائه cfd روی طلا شرکت مزبور می تواند قیمت آخرین معامله انجام شده روی طلا در یک بازار را (مثلا بازار شیکاگو cme) انتخاب کند. فرض کنید 900 دلار به ازای هر اونس طلا. حال به همه می گوید که شما می توانید طلا را 900.10 از ما بخرید و ما از شما 899.90 می خریم. پس یک اسپرد 20 سنتی روی آن ساخته است. به محض انجام یک معامله جدید در آن بازار که قیمت پایه را از آن می گیرد این شرکت هم قیمتهای پیشنهادی برای خرید و فروش را به همان میزان تغییر می دهد. مثلا اگر طلا در بازار 900.20 معامله شد قیمتهای پیشنهادی برای خرید و فروش این سی-اف-دی طلا 900.30 و 900.10 می شوند.

به این ترتیب هر بار شما از آن خرید می کنید 10 سنت و هر بار هم به آن می فروشید 10 سنت دیگر این شرکت سود می کند. شما هم اگر پائینتر خریده و بالاتر بفروشید سود و در صورت دیگر ضرر می کنید. در سی-اف-دی شما با معامله گران دیگر معامله نمی کنید بلکه همه با آن شرکت معامله می کنند. البته در انگلستان بر کار این شرکتها نظارت وجود دارد ولی وقتی طرف همه معاملات یک نفر است به هر حال تمایل خاصی به سود بردن همه ندارد و به همین دلیل همه معامله گران جدی طلا و سایر کالاها و ارزها آنها را به فرم فیوچرز معامله می کنند. سی-اف-دی به تحویل چیزی منجر نمی تواند بشود.

سلام
یه سوال داشتم
بانکهای ایران هم برای خرید و فروش ارز همین کارو میکنن
اینم میتونه همون سی اف دی باشه؟
 

PCMBrokers

New Member
کاربر فعال
پاسخ به دوست عزیز asemonee

خیر دوست عزیز نمی شود چنین چیزی گفت و دلیل آن هم با توجه به یکی از دو مطلبی که در توضیحات من با حروف سیاه برجسته شده واضح است:

سی-اف-دی به تحویل چیزی منجر نمی تواند بشود.

در مورد بانکهای ما ارز به طور واقعی تحویل داده/گرفته می شود پس سی اف دی نیست.

با تشکر از توجه شما
 

azarakhsh

Active Member
کاربر فعال
تعریف فیوچرز را در بالای همین تاپیک ملاحظه فرمائید. فیوچرز قراردادی است برای تحویل یک چیز (ارز و یا کالا و یا سهام) در تاریخ و مکان مشخص با کمیت و کیفیت مشخص در قرارداد. پس معامله قرارداد فیوچرز عینا مانند معامله آن چیزی است که این قرارداد تحویل می دهد (می گیرد). این چیز را Underlying Asset می نامند که من آنرا به دارائی پایه و یا دارائی زیربنای قرارداد ترجمه کرده ام. این قرارداد در بورسها و بین معامله گران داد و ستد می شود و مانند یک سفته تا قبل از سر رسید آن قابل معامله است.

اما در مورد CFD

CFD = Contract For Difference

این ابزاری است برای شرط بندی روی متغیر های مالی. معامله آن را هم شرط بندی روی اسپرد می نامند.

Spread Betting

طراح آن انگلیسی ها هستند و شرکتهائی که این ابزار را ارائه می دهند هم در انگلستان هستند. در کشور انگلستان شرط بندی قانونی و تحت نظارت است. انگلیسی ها اصولا شرط بندی را بسیار دوست دارند و روی همه چیز از نتیجه مسابقات فوتبال تا اسب و سگ دوانی شرط بندیهای سنگین می کنند و یکی از تفریحات ایشان است و آنرا بد نمی دانند. به همین علت برای آن قوانینی وضع کرده اند تا در حد امکان محیط قابل اعتمادتری برای آن بوجود آورده باشند.

در این سیستم (Spread Betting) شرکتی که این ابزار را فراهم می کند یک قیمت پایه را برای هر متغیر مالی انتخاب می کند و سپس روی آن یک اسپرد می سازد. منظور از اسپرد ساختن این است که قیمتی کمی پائین تر از آن قیمت پایه را برای خرید آن متغیر مالی و قیمتی کمی بالاتر را برای فروش آن به همه پیشنهاد می دهد. به اختلاف این دو عدد اسپرد (در زبان انگلیسی به معنای پهنی یا پهنا یا فاصله ترجمه می شود) می گویند. قیمت پایه برای ساخت این اسپرد معمولا قیمت آخرین معامله انجام شده روی آن متغیر مالی در یک بازار معروف است.

اجازه بدهید مثالی بزنیم. برای ارائه CFD روی طلا شرکت مزبور می تواند قیمت آخرین معامله انجام شده روی طلا در یک بازار را (مثلا بازار شیکاگو CME) انتخاب کند. فرض کنید 900 دلار به ازای هر اونس طلا. حال به همه می گوید که شما می توانید طلا را 900.10 از ما بخرید و ما از شما 899.90 می خریم. پس یک اسپرد 20 سنتی روی آن ساخته است. به محض انجام یک معامله جدید در آن بازار که قیمت پایه را از آن می گیرد این شرکت هم قیمتهای پیشنهادی برای خرید و فروش را به همان میزان تغییر می دهد. مثلا اگر طلا در بازار 900.20 معامله شد قیمتهای پیشنهادی برای خرید و فروش این سی-اف-دی طلا 900.30 و 900.10 می شوند.

به این ترتیب هر بار شما از آن خرید می کنید 10 سنت و هر بار هم به آن می فروشید 10 سنت دیگر این شرکت سود می کند. شما هم اگر پائینتر خریده و بالاتر بفروشید سود و در صورت دیگر ضرر می کنید. در سی-اف-دی شما با معامله گران دیگر معامله نمی کنید بلکه همه با آن شرکت معامله می کنند. البته در انگلستان بر کار این شرکتها نظارت وجود دارد ولی وقتی طرف همه معاملات یک نفر است به هر حال تمایل خاصی به سود بردن همه ندارد و به همین دلیل همه معامله گران جدی طلا و سایر کالاها و ارزها آنها را به فرم فیوچرز معامله می کنند. سی-اف-دی به تحویل چیزی منجر نمی تواند بشود.
با سلام و تشكر از نوشته شما برداشت من اينكه كه معاملات فاركس در اصل cfd است درسته ؟؟؟
 

PCMBrokers

New Member
کاربر فعال
سلام دوست عزیز

ارز ها را می توان غیر از سی اف دی به فرم فیوچرز و اسپات هم معامله کرد که یک معامله واقعی است و می تواند در صورت تمایل معامله گر به تحویل ارز ها در مقابل یکدیگر منجر شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد فیوچرز این مقاله را مطالعه فرمائید. برای معامله ارز ها به فرم اسپات می توانید از پلتفرم های آنلاینی مثل کارنکس و اکتیو تریدر استفاده کنید. اینها معاملات واقعی هستند و هیچ شرط بندی در کار نیست.


با سلام و تشكر از نوشته شما برداشت من اينكه كه معاملات فاركس در اصل cfd است درسته ؟؟؟
 

stasdighi

New Member
عضو تازه
سلام
ممکنه مفاد قرارداد آتی سهام را در ایران یک نقد کوچک بفرمایید؟
مرسی
 

PCMBrokers

New Member
کاربر فعال
من مفاد قرارداد آتی سهام در ایران را ندیده ام. لطف کنید لینکش رو بگذارید (احتمالا باید روی سایت بورس یک جایی باشد). سعی می کنم در اسرع وقت مطالعه کنم و نظر شخصی خودم رو بنویسم.

با تشکر از شما


سلام
ممکنه مفاد قرارداد آتی سهام را در ایران یک نقد کوچک بفرمایید؟
مرسی
 

آروين ا

New Member
عضو تازه
دوستان اگه ممكنه نام كارگزازيهايي كه معاملات آتي رو انجام ميدهند اعلام فرماييد
با سپاس
 
بالا