بررسي تاثيرات ابطال معاملات گازولوله

شروع موضوع توسط بهروزشهداپي ‏30 جولای 2004 در انجمن تالار گفتمان بورس

 • ربات تلگرامی بورس گرام

  قیمت لحظه‌ای و نمودار سهام مورد نظرتون رو دریافت کنید و با ایجاد دیدبان شخصی، از صف خرید و فروش سهام خود باخبر شوید.

 1. بهروزشهداپي

  بهروزشهداپي New Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏19 جولای 2004
  ارسال ها:
  169
  تشکر شده:
  16
  بررسی ابطال شرکت گازولوله

  گازولوله سهامی است که مدتی پس از ورودش به بازار باقیمتی زیر 1700ریال جهشهایی حیرت آور را به خوددید وبازدهی بیش از 1000درصدی را برای خود به جای گذاشت در این مبحث واقعا به دنبال ارزش گذاری واقعی این سهم نیستیم ودرجستجوی حمایت از سازمان بورس ویا سرمایه گذاری پتروشیمی نمیباشیم اما مطالبی را درخصوص ابطال معاملات روز گذشته این سهم که توسط سازمان بورس انجام گردید را قابل عرض میدانم .
  ببینید مادربازاری درحال انجام معاملات هستیم که جزء پرریسک ترین بازارهای مالی درسطح جهان میباشد وبی دلیل هم نیست که جزء پربازده ترین آنان رتبه بندی شده است وطبعا کسانی که وارد این بازار شده اند نیز جزء ریسک پذیر ترین افراد (اگراغراق نباشد) درسطح جهان هستند .
  الحمد الله پس از حضور آقای دکتر عبده تدابیری درجهت حفظ حقوق صاحبان سهام اندیشیده شده است که تا حدودی کارائی خود را به اثبات رسانیده (اگر چه خیلی از دوستان شاید مخالف این موضوع باشند) اما حکایت ما شده داستان کسی که گفتند مواظب باش از پشت بوم نیافتی انقدر عقب عقب رفت تا از اون طرف پشت بوم افتاد. واقعا راه حل چیست ؟
  آیا ابطال معاملات کار آفرین ( که باب جدیدی در بورس بود که عملا دخالت مدیران اجرائی بورس را درهدایت قیمتها نشان میدهد ) وگاز ولوله بعنوان کیزدوم قضیه ( که به شما اطمینان میدهم که با این حال روز این کارها بعنوان امری روتین دربازار درخواهد آمد وشاید برای دادن وجاهت قانونی درنظامنامه بورس نیز گنجانده شود ) واقعا میتواند حقوق سهامداران جزء را تامین نماید ؟
  ببینید بنظر من بازار بورس نیز به مانند هر حرفه وشغل دیگر نیاز به یکسری اطلاعات اولیه دارد بنظر شما ممکن است که یک نفر پشت فرمان بنشیند درحالی که هنوز مفهوم چراغ قرمز را نداند یا ورود ممنوع را با خیابان یکطرفه اشتباه بگیرد خوب اگر اینطور باشد متضرر اصلی خودش است وبالاخره تاوانی دراین خصوص خواهد داد بحث بازار بورس هم همین است برای ورود به به این بازارنیاز به اطلاعات خاصی دارد واقعا کسی که وارد این بازار میشود باید نسبت به تجزیه وتحلیل صورتهای مالی شرکتها - مباحث سیاسی – اقتصاد و... آشنائی نسبی داشته باشد درغیر این صورت شاید سودهای خوبی را درمقاطعی بدست آورد اما درحقیقت این فرد با توجه عدم اشنائی وارد بازاری شده است که درذات خود دارای ریسک بالایی است ووی بدین ترتیب ریسک بازار را برای خود دوچندان کرده است ویقینا مدیران بازار نیز نمیتوانند ونباید دربازار اعمال نظر کنند وبازار را از مسیر طبیعی خود خارج سازند بازار یقینا هوشمند تر از آنچیزی است که به نظر میرسد گاز و لوله با p-e حدود 36 بسته شد eps از 1000 ریال به 2000 ریال رسید بعد از باز شدن p-e به حدود 25 رسید این یعنی چه ؟ یعنی اینکه بازار پیشبینی درستی از قیمتها داشت وواقعا اصلاح eps=36 به 25برای سهمی هیجانی بسیار قابل قبول است واین سهم به آرامی درآینده پس از اعلام خبر های مثبت خودرا اصلاح خواهد کرد واز آنجائی که گاز ولوله دراین صنعت پیشرو است ولو اینکه رقبائی برای آن ایجاد شوند این شرکت براساس اصول مدیریتی برای حفظ موقعیت بازار خود لازم است تا خودرا رشد دهد درغیر این صورت محکوم به فنا است واز آنجائی که هیچکس بدنبال کسب زیان نیست پس گاز ولوله هم محکوم به رشد است ودر این راه طبعا رشد ها وافتهایی را بدنبال خواهد داشت .
  راه حل چیست ؟
  درظاهر اقداماتی دردست انجام است که میتوان آنرا به فال نیک گرفت
  1- تشکیل سبد سهام – که باتوجه به ریسک پائین آن طبیعتا گروه عظیمی از افرادی که دارای ریسک پذیری کمتری هستند را به خود جلب خواهد کرد که درظاهر این موضوع درشرف انجام میباشد .
  2- اقدام به گسترش فرهنگ سهامداری : البته منظور من این نیست که سهام بنیاد را در نقطه چین ویا مصاحبه های متعدد درخصوص اینکه آقا بازار بورس انقدر خوبه که نگو ... نیست چراکه این گونه عملیات منجر به ورود سرمایه های سرگردان به بازار خواهد شد بدون اینکه این تازه واردها نسبت به الفبای بورس آشنائی داشته باشند وتنها تبدیل به قشر عظیمی از پیروهای بازار خواهند گردید که هرجا صف بود آنها هم فورا به آن سو خواهند دوید وهمين ها هستند كه حباب قيمتي را بوجود مي أورد ودرحقیقت گسترش فرهنگ سهامداری ارائه آموزشهای لازم درخصوص خرید وفروش اوراق سهام میباشد
  درپایان اینکه اجرای قوانین سازمان بورس لازمه پویایی وشفافیت بازار سرمایه خواهد بود ( که ضاهرا این ابطال با توجه به این قانون که : حداکثر 70% سهام یک شرکت میتواند دراختیار 11 نفر قرارداشته باشد انجام پذیرفته ) اما دراجرای این قوانین وجه المسالحه قرار دادن حقوق صاحبان سهام اقلیت کاری نازیبا وفاقد وجاهت عرفی وقانونی خواهد بود امید وارم که سازمان بورس بطورشفاف در مقام پاسخ بر آید تا مبادا ابطالهایی که جدیدا رونق یافته بصورت عرف درآمده وقوانین را تحت الشعاع قرار دهد .

  باامید به سرافرازی وموفقیت برای تمام کسانی که خالصانه درجهت رونق اقتصادی ایران زمین گام برمیدارند

  بهروز شهدائی