بازار ارز و سکه در سال 93

minajooon

New Member
عضو تازه
فعالان بازار اميدوارند که در سال آينده بازار طلاي داخل به گونه اي هماهنگ با طلاي جهاني حرکت کرده و اين هماهنگي به عملکرد بهتر بازار کمک کند. در نتيجه بهبود وضعيت بازارهاي سهام و اوضاع اقتصادي آمريکا که تضعيف اونس را به همراه خواهد داشت، مي تواند افت قيمت سکه در بازار داخل را موجب شود و ناآرامي هاي سياسي، تقويت يورو و افزايش تقاضاي فلز زرد رنگ نيز مي تواند تقويت اونس و در نتيجه افزايش قيمت سکه را به دنبال داشته باشد.
در خصوص بازار ارز نيز اظهارات فعالان بازار و مسوولان از بازگشت ثبات حکايت دارد. علاوه بر اين عمده پيش بيني ها، نرخ ارز در سال آينده را در حدود 3 هزار تومان برآورد کرده و برخي کارشناسان روند حرکت قيمت دلار را تحت تاثير پيشرفت مذاکرات عنوان مي کنند.
بازار طلاي داخلي
نزديک شدن به روزهاي پاياني سال، سوالات مربوط به روند بازار طلا در سال آينده را در کانون توجه فعالان اقتصادي قرار داده است.

عملکرد ضعيف اونس در سال 2013 باعث رکود بازار داخل و عدم تغييرقيمت ها در اين بازار شده بود، تا اينکه همراه شدن تقويت اونس با افزايش تقاضاي نوروزي بازار سکه را تکان داد و چند هفته اي است که تغييرات نرخ اونس به گونه اي متناسب در قيمت سکه انعکاس مي يابد. در نتيجه بازار طلاي داخل دوباره امکان انعکاس تغييرات نرخ اونس را پيدا کرده است. سکه فروشان اميدوارند که هماهنگي بازار طلاي داخل با اونس جهاني به عملکرد بهتر بازار در سال 93 کمک کند. در نتيجه روند حرکت نرخ سکه گذشته از عرضه و تقاضاي داخلي تحت تاثير روند حرکت طلاي جهاني قرار خواهد داشت. طلاي جهاني نيز براي افزايش قيمت به ناآرامي هاي سياسي، افزايش تقاضا از سوي بازارهاي هند با تسهيل سياست هاي واردات طلا در اين کشور و تقويت يورو در مقابل دلار نظر دارد، از طرفي افزايش شاخص سهام در بازارهاي مالي جهان، بهبود وضعيت اقتصادي آمريکا و قطع کامل بسته محرک پولي مي تواند، تهديدي براي فلز زرد رنگ محسوب شده و افت قيمت آن در بازار داخل را موجب شود.

در نهايت همان طور که عمده کارشناسان معتقدند، طلاي جهاني مانند سال 2013 نوسانات شديد قيمتي را تجربه نمي کند و تعديل شده تر حرکت خواهد کرد، بازار سکه نيز افت قيمت هاي شديدي را که همراه با طلاي جهاني در سال 2013 متحمل مي شد در سال 93 کمتر تجربه خواهد کرد و با ثبات بيشتري به پيش خواهد رفت.
بازار ارز
عمده فعالان بازار در خصوص بازگشت ثبات به بازار و مقطعي بودن نوسانات قيمتي پايان سال اتفاق نظر داشته و برخي از آنها نرخ ارز در سال آينده را در حدود 3 هزار تومان برآورد کرده اند. برخي از کارشناسان اقتصادي نيز روند حرکت نرخ دلار در سال آينده را تحت تاثير پيشرفت مذاکرات عنوان کرده و معتقدند، ادامه مذاکرات با سرعت کنوني اجازه پايين آمدن نرخ ارز از 2 هزار و 900 تومان را نمي دهد و قيمت ارز با شيب ملايمي افزايش خواهد يافت، حصول توافقي بسيار جدي باعث خواهد شد که قيمت ارز براي 2 سال در حدود 3 هزار تومان باقي بماند و عدم حصول توافق بين ايران و گروه 1+5 نيز بازگشت بازار به دوره قبلي را به همراه خواهد داشت و در آن صورت نمي توان سقفي را براي نرخ ارز متصور بود.
کارشناسان اقتصادي بر اين باورند که گسترش روابط اقتصادي ايران با کشورهاي خارجي به عملکرد بهتر بازار کمک خواهد کرد و رئيس کل بانک مرکزي نيز با اشاره به تعيين نرخ 2650 توماني براي ارز در بودجه سال آينده گفت: «اصلاح نرخ ارز تدريجي خواهد بود و ديگر به گونه اي اقدام نمي شود که شوک اقتصادي دوباره تکرار شود».
در نتيجه انتظار مي رود که بازار ارز در سال آينده با ثبات به حرکت خود ادامه دهد و گسترش روابط اقتصادي ايران با کشورهاي خارجي به پويايي بيشتر اين بازار کمک کندو حرکات جنبشي مردم به خصوص در حوالي نوروز که مردم به خريد لوازم برفي به خصوص تلويزيون و... طلا و سکه مي پردازند کمتر بر روي اقتصاد ايران پياده شود.
 

a121

New Member
کاربر فعال
عضو تازه
اگه میخواید با اطمینان بلیط هواپیما رو ارزون تر از بقیه جاها بگیرید روی این لینک کلیک کنید www.a121.ir
تمام مجوز ها پایین سایت برای اطمینان خرید گذاشته شده، قیمت رو هم با یه سرچ ساده میتونید مقایسه کنید.;) :cool:
 
بالا