اينروزها تمام زندگي من ...

شروع موضوع توسط اميركاويان ‏13 آگوست 2004 در انجمن تالار گفتمان بورس

1. اميركاويان

اميركاويان New Member کاربر فعال

شغل:
    مهندس مكانيك
    با سلام ودرود

اين روزها تمام زندگي من شده است عددو رقم - شايعه - خبر - تحليل - جلسه و بازديد سايتها ووبلاگهاي مختلف خلاصه روزگار غريبي است نازنين !!! :(

يك روزي به تمام ادمهاي پول دوست با چشم تنفر وانزجار نگاه مي كردم وطعم خوش زنگي را در معنويت مي ديدم ويك روز ديگر يك خورده پول راچاشني ان مي دانستم ويك روزديگر فكر كردم زنگي يعني اسكناس به ريال نه بابا به دلارشايد هم به يورو؟؟؟

اماامروز چي فكر مي كنم ؟ :roll:

نشستم خودم واعمالم را بازبيني كردم وخواستم يكبار ديگر خودم را توي ايينه ببينم اولش سخت بود مي ترسيدم خيلي زشت شده باشم وتحملش را نداشته باشم بالاخره دل را زدم به دريا وخودم را ديدم .
    وه وه وه !!! :shock:
    نه بابا خيلي هم زشت نيست فكر كردم چرا پس زشت نيست ؟ :D
    ديدم من زندگي نمي كنم كه پولدار بشوم مي خواهم پولدار بشوم تا زندگي كنم !!!! يعني پول براي زندگي نه زندگي براي پول را سرلوحه قراردادم!!! :wink:
    وبعد ديدم كه زكات علم اموزش وتكثير ان است كه من در حد توان كم خود سعي در انجام ان دارم

گفتم كي اين نعمات را به من داده است جز ذات پاك پروردگار

پس هر انچه او بخواهد همان خواهد شد واگر ملياردها تومان در بورس در بياورم در لحظه اي ديگر به خواست او در معامله اي ديگر از دست مي دهم .
    همه اينها را گفتم كه شما را به ارامش دعوت نمايم وبدانيد كه همه چيز خواست اوست وبس چه بسا كساني كه با اطلاع بسيار كم سودهاي انچناني برده اند وچه بسيار كساني كه با ادعاهاي انچناني به خاك سياه نشستندفقط به خواست او !!!

حالا فكر كنم ديگر موعظه وخطابه بس است برويم سراغ اصل مطلب يعني روزهاي اينده

دوستان شما بر پايداري در بازار مي توانيد از سه روش استفاده نماييد
    1- خريدهاي ميان مدت 3الي 6 ماه
    2- زير نظر گرفتن چند سهم خاص با ارزش ذاتي مناسب ونوسان گيري تنها از همان چند سهم
    3- خريدهاي يك هفته (اين روش نياز به تيزبيني زياد وكارگزار مناسب و اطلاعات بالادارد )

حال پس ازانتخاب هر يك از روشها فوق بايد در اجراي منظم ودقيق ان كوشا باشيد وتغيير روش ندهيد تا بازدهي شما در طول مدت يكسال هويدا شود وتغيير استرتژي بدترين خطاست .

واما بازار سرمايه
    در بازار سرمايه هميشه عواملي هستند كه باعث تلاطم مثبت ومنفي بازار مي شوند واين ذات بازار سرمايه است كه اگر تعريف اين بازارردرست فهميده باشيم انتظاري غيراين نخواهيم داشت ولي متاسفانه اكثرا توجهي به اين موضوع ندارند.

پس از فراگيري تعريف فوق به نكته اي ديگر اشاره مي نمايم كه روندها در بازار سرمايه از تعامل بين خريداران وفروشنگان تشكيل مي شودوهميشه وقتي قيمتها به سطح واقعي نزديك شود تعدادي از خريداران نسبت به خريد سهام مورد نظر اقدام مي نمايند ومعمولا اين اتفاق در جايي بالاتر از انتظار همگان رخ مي دهد زيرابرخي از خريداران براي جا نماندن از خريد در قيمتهاي نزديك به اتنظار بازاروارد عمل مي شوند وروندها را معكوس مي نمايند ودرست همين اتفاق هنگام فروش سهام هم رخ مي دهد وتعدادي ازسهامداران زودتر از موعد انتظار بازار نسبت به فروش اقدام مي نمايند وروند را معكوس مي نمايند.
    مثالهاي زيادي وجود دارد وشايد نز ديكترين انها تشكيل صف خريد براي سهام مهركام پارس يا پارس خودرو باشد كه تا چند روز قبل صفهاي فروش طويل داشتند ولي در قيمتهايي براي خريد مناسب شدند وبازار براي خريد انها اقدام به تشكيل صف خريد نمود
    اما در خصوص سهامي مثل وپترووتكنوتار وقتي بازار احساس كرد قيمت 1200تومان و1800تومان سقف قيمت در شرايط كنوني است شروع به عرضه نمود وسهام منفي شد وصف فروش شكل گرفت
    پس بدانيد هميشه در بازار سرمايه سهام ارزنده وجوددارد فقط بايد ديدگاه درست باشد :!: :!:
    كسي كه در اين بازار فعاليت مي كند (بزرگان ) غير از اين كاري بلد نيستند وبايد با بالا وپايين ان بسازند وسعي در مثبت نمودن روند بنمايند چون شغل و زنگي اشان همين است واصلا نمي توانند پولهاي بزرگ را از بازار خارج نمايند چون كسي نيست از انها بخرد درست مثل اينكه بگوييم با پايين امدن قيمت طلا كليه بنك داران طلا دست به فروش طلاي خود مي زنند سوال اين است خريدار كي است ؟ ديگر خريداري با اين همه پول وجود ندارد
    اما راز موفقيت انان يك چيز است نگاه بلند مدت
    نكته ديگر اين است كه بازار بورس مثل فنر است هر كجا كه زياد جمع شود (افت ) بعد ان جهش دارد (صعود )ودست اخر اگر ايران وارد جنگ هم شود ودچار هر بحران ديگري هم شود تمام كسب وكارها مي خوابد نه تنها بورس ولي بورس سريعترين واكنش را نشان مي دهد وترمومتر اقتصاد كشور است
    امادرنهايت باز هم بهترين است چون سرمايه شما در شركتهاي مختلف ودر چندين نقطه كشور پخش است وامكان نابودي ان بسيار كم است و بعد از رفع بحران سريعترين جايي كه نسبت به ترميم خود اقدام مي نمايد بورس است
    دست اخر اينكه تصميم باشماست ولي نكات بالا را در نظر داشته باشيد وبدانيد كه فرار از يك بازار صرفا به معناي پيروزي نيست زيرا بايد بدانيد استراتژي بعدي چيست وچه جاي ديگري چنين بازدهي دارد پس بهتر است در هر شرايط بازيگر اين بازي باشيد ولي با تاكتيك هاي مختلف
    :?:

2. علي خرم نژاد

علي خرم نژاد New Member کاربر فعال

آقاي كاويان عزيز

با سلام به شما دوست عزيز كه در غياب بزرگان ديگر مطلب بسيار زيبا و دلنشيني را عرض كرديد....حق با شماست ...تا خداوند متعال نخواهد هيچ اتفاقي نمي افتد.....سرنوشت همه ما در دست اوست.....بايد در اين زمان هم با توكل به خداوند بزرگ و دوري از اشتباهات بچه گانه جلوي ضرر زيان خود و ديگران را بگيريم......
    چگونه؟..........با دعوت به تفكر و تعيين برنامه اي منظم و دقيق .....هدف ما چيست؟...چه نوع سرمايه گذاري مي خواهيم؟....براي چه وارد بورس شده ايم؟....آيا بورس را مي شناسيم؟.....براي چه مي خواهيم از بورس خارج شويم؟......

آيا الان از زمان چنگ بدتر است.....و زمان ديگر كه قبلا گفته ام و كاملا تكراري است.....چرا گذشته را فراموش كرده ايد......و با عدم آگاهي بعضي از سهامداران جزء از گذشته ؛ بازار را ملتهب مي كنيم.......

بايد صبر كرد و تفكر كرد....بدون حساب و كتاب اقدام به خريد يا فروش نكنيد....سعي كنيد با بورس آشنا شويد و بورس را مكاني تنها براي پولدار شدن نبينيد.....

آقاي كاويان بسيار ممنون از ارايه اين مطالب تون كه بسيار بجا بود........
    موفق و پيروز باشيد و اروزي توفيق روز افزون از جانب خداوند متعال براي شما دارم....

3. مجيدي

مجيدي New Member کاربر فعال

باسلام

باسلام
    اقاي كاويان به نكته مهمي اشاره كرديد.
    با تشكر از زحمات شما و در ادامه مطالب شما اين بيت را مي نويسم:

بشنو اين نكنته كه خود را زغم آزاده كني
    خون خوري گر طلب روزي ننهاده كني
    عاقبت خاك...............

------------------------
    ما انگونه زندگي مي كنيم كه مي انديشيم در حقيقت زندگي امروز ما حاصل انديشه ماست.

4. اميركاويان

شغل:
    مهندس مكانيك
    چند سهمي كه در اين بازار ارزنده به نظر مي رسند

1- ح ت وصنا
    2- سر نفت
    3- سر البرز
    4- سر ملت
    5- سر غدير
    6- تكين كو
    7- معادن روي
    8- ح ت كارافرين
    9- سر توكا فولاد
    10- پترو فارابي
    11- سر توس گستر
    12- سر توسعه صنعتي
    13- سر صندوق

5. محسن

محسن New Member عضو تازه

جناب كاويان با تشكر از شما
    البته جسارته منه شاگرد كمتر از شاگرد اينو بگم ولي فكر مي كنم كربن رو هم بايد به اين ليست اضافه نمود.
    بازهم شرمنده

6. اميركاويان

شغل:
    مهندس مكانيك
    روزانه

بورس واژانس انرژي هسته اي

خوب مادر هفته جلسه اي با دوستان در خصوص مساپل جاري بورس داريم ودر اخرين جلسه به اين نتيجه رسيديم كه در هر حالتي ايران وامريكا به دنبال منافع خود هستند وهيچكدام حاضر به پرداخت هزينه هاي گزاف براي به كرسي نشاندن حرفشان نيستند

نكته ديگر اينكه هر حالتي اتفاق بيافتد وحتي اگر پرونده ايران به شوراي امنيت برود هيچ اتفاق خاصي نمي افتد جز اينكه چند روز بازار منفي مي شود ودوباره بر مي گردد وشروع به رشد مي نمايد چونپس از ارجاع پرونده به شوراي امنيت حدود شش ماه طول مي كشد تا اين شورا راجع به ايران تصميم گيري نمايد

نكته ديگر اينكه حتي بر فرض محال اگر در گيري نظامي بوجود ايد بالاخره تكليف براي يكبار يكيره مي شود وسايه شوم اين وقايع از ايران برداشته مي شود وبعد از خيلي بيشتر رشد خواهيم داشت

7. مجيد حيدرزاده

مجيد حيدرزاده New Member عضو تازه

شغل:
    كارمند
    كاملا حق با شماست

با سلام خدمت آقاي كاويان
    با اينكه در مورد مخابرات و داده پردازي با شما اختلاف نظر كوچكي دارم ولي در اين خصوص كه پرونده ايران به شوراي امنيت نخواهد رفت با شما موافقم .
    نظر شما با نقد كردن 50 درصد سهام موجود و ادامه راه با 50 درصد ديگر چيست ؟

8. اميركاويان

شغل:
    مهندس مكانيك
    عزيز من
    مخلص همه منتقدان بي تعصب هستم
    اما روش انتخاب شما يكي از چندين روش پيش رو است وجز يكي از راههاي واقعي وعملي است
    موفق باشيد

9. نيك  افشار

نيك افشار New Member عضو تازه

جناب آقاي كاويان باسلام و تشكرات فراوان
    چند هفته اي است وصندوق را به سبدم اضافه كده ام (با540و مبلغ يك ونيم) و تا الان مرا كلافه كرده است
    چرا كه علاوه بر كاهش قيمت از سود سهم ديگر نيز مرا محروم كرده است نظراتان چيست
    آنرا رد كنم يا نگه دارم چه مدت با يد منتظر باشم تا به سود قابل توجهي دست يابم
    راستش قصد داشتم امروز آنرا با دوده يا توكا يا ونفت به ضرر عوض كنم ولي باديدن اين سهم در پيشنهاد شما به ترديد افتادم لطفا مراراهنمايي فرماييد

10. اميركاويان

شغل:
    مهندس مكانيك
    سلام
    دوست عزيز
    وصندوق سهم خوبي است وتامجمع حدود 100٪ رشد دارد (البته در شرايط عادي )
    باگران شدن شير سود وصندوق هم بالا مي رود

11. اميركاويان

شغل:
    مهندس مكانيك
    خوب سلام بر شما

دوست عزيز از هيچ كس نبايد توقع بيجا داشت كه در هر لحظه مطابق ميل افراد رفتار نمايد چون اين نگاه خود خواهانه است

اما اگر شما به چند نفر بيش از بقيه اعتماد كرديده ايدوازانها انتظارداريد پس حتما در رفتار انها نكات مثبتي بوده است از جمله رفتار مناسب واطلاع رساني درست واگر هم در مواقعي اين اطلاع رساني دچار مشكل مي شود حتما دليلي داردونبايد سريع سراغ مساپل حاشيه اي برويم
    چرا هميشه نيمه خالي ليوان را نگاه مي كنيد
    چرا فكر نمي كنيد چون تحليل درستي وجود ندارد كسي سخن نمي گويد
    چرا فكر نمي كنيد كه در اينگونه مواقع با توجه به شكننده بودن سهامداران هر حرفي عواقبي جبران ناپذير دارد
    چرا فكر نمي كنيد كه خودتان چه مي كنيد بازار از رفتارهاي ما سهامداران شكل مي گيرد خود شما در اين شرايط چه مي كنيد وديگري چه مي كند ؟
    من از اين فروشهاي هيجاني سخت متعجبم چون از نظر من هيچ دليلي وجود ندارد جز رفتارهاي افراطي وناشيانه سهامداران

انرژي هسته اي كه تكراري شده است وتازه امريكا هم دلش ميخواهد باز به تعويق بيافتد
    دولت كه در حال كنار امدن با مجلس است
    سهمها كه به قيمت واقعي نزديك هستند
    سبد سهام هم كه دوباره به جريان افتاد
    بورس واژانس انرژي هسته اي

خوب مادر هفته جلسه اي با دوستان در خصوص مساپل جاري بورس داريم ودر اخرين جلسه به اين نتيجه رسيديم كه در هر حالتي ايران وامريكا به دنبال منافع خود هستند وهيچكدام حاضر به پرداخت هزينه هاي گزاف براي به كرسي نشاندن حرفشان نيستند

نكته ديگر اينكه هر حالتي اتفاق بيافتد وحتي اگر پرونده ايران به شوراي امنيت برود هيچ اتفاق خاصي نمي افتد جز اينكه چند روز بازار منفي مي شود ودوباره بر مي گردد وشروع به رشد مي نمايد چونپس از ارجاع پرونده به شوراي امنيت حدود شش ماه طول مي كشد تا اين شورا راجع به ايران تصميم گيري نمايد

نكته ديگر اينكه حتي بر فرض محال اگر در گيري نظامي بوجود ايد بالاخره تكليف براي يكبار يكيره مي شود وسايه شوم اين وقايع از ايران برداشته مي شود وبعد از خيلي بيشتر رشد خواهيم داشت

پس من هم در عجبم از اين بازار !!!
    البته اين نوسانات سودها را به جيب خيلي ها سرازير مي كند والحق براي هر كه پول نقددارد بهترين بازار اكنون است با خيال راحت هر سهمي را كه ارداه كند مي خرد وبعد هم سود خوبي در كوتاه ترين زمان ممكن مي برد

ودوباره راجع به كم نوشتن
    بابا اين سايت در روز چند بار قفل مي كند مگه ما چقدر وقت داريم كه هي بنشينيم و بنويسيم وتازه من در تاپيك اينروزها تمام زندگي من
    توضيحات كاملي دادم كه خوب هر كس علاقه مند است از ان استفاده مي برد

ولي دوست عزيز غرض من دفاع از عملكرد خودم نيست كه اگر شما به من هر چه بگوييد مختاريد
    قصد من روشنگري رفتار همه دوستان است
    مگر وقتي همه از روي نوشته هاي بلاگ اقاي دكتر حاجيان خريد مي كردند به او دست خوش مي دادند كه حالا چون نمي نويسد به او بد وبيراه مي گويند
    عزيزان هميشه اشكال را در خود ببينيم تا موفق شويم

12. احمد نامداري

احمد نامداري New Member عضو تازه

با سلام و ارادت

من يكي مخلصتوم. :)
    تو اين جو نظر دادن و انتقادات(بجا يا بيجا) را تحمل كردن شهامت ميخواهد كه شما داريد.
    از راهنمايي هاي شما وساير عزيزان كه همه را دعوت به آرامش ميكنيد سپاسگزارم.
    من اگر (احتمالا در آينده نزديك) پولي دستم بيايدحتما سراغ شما عزيزان نديده(البته ميكرو عزيز را ديده ام) مي آيم و راهنمايي براي خريد سهم ميگيرم.البته با مسوليت تمام و كمال خودم
    موفق باشيد. :wink: و هميشه شاداب :)

13. اميركاويان

شغل:
    مهندس مكانيك
    جذب سرمايه گذار باروندهرروز منفي تر از ديروز!!!

امروز وقتي به تابلوي بورس خيره شده بودم باخود گفتم اگر يك منفي بزرگ جلوي تابلوي بورس مي گذاشتند براي همه بهتر بود وخيالشان راحت مي شد كه فقط بايد نظاره گركاهش سرمايه اشان باشند وتالار هم طبق خواسته برخي تنگ نظران ، خالي وساكت مي شد.
    دوباره با خود گفتم اما اكنون كه چنين اتفاقي نيفتاده است پس بايدتفكر كني تا علت رادريابي وناخود اگاه به ياد شاخص قديمي خود افتادم . در بورس هر كس شاخصي براي شناسايي روند بازار دارد وشاخص من يك شاخص خنده دار است بله شاخص من هم همه است درست شنيديد(( هم همه )) !!!
    البته اين شاخص خيلي هم دور از واقعيت نيست زيرا در كشورهاي پيشرفته شاخصي وجوددارد به نام شاخص ((مك دونالد)) كه شاخص توسعه يافتگي جوامع است در اين شاخص با اندازه گيري برخي از رفتارهاي جامعه(سرعت قدم زدن - زمان ايست جلوي ويترين مغازه ها - توجه به علائم و... ) به ميزان توسعه يافتگي ان كشور پي مي بريممثلا در كشور ژاپن سرعت تردد انسانها خيلي بالاست واين نشان از اهميت عنصر زمان در ان كشور است .
    روزهايي كه دربورس هم همه زياد است وصداي سهامداران كل فضاي كوچك تالار شيشه اي حافظ را پركرده است يعني بازار مثبت است وبالعكس روزهايي كه ان فريادها به نجواهايي در گوشي وغرولند تبديل مي شود يعني روند بازار منفي است وپس از مردادماه سال 1383تعداد روزهاي ارام بسيار بيشتر از روزهاي پرهياهو بوده است.
    اما امروز روز ديگري بود روزي با هم همه زياد ولي در بازار منفي ؟ از خودم پرسيدم چرا امروز اينچنين است كمي دقيقتر شدم وبررسي نمودم انگاه دريافتم كه ديگر صبر همه به سر امده وجماعت دنبال علت اين جو مسموم مي گردند ومدام با بحثهاي بلند وطولاني سعي در علت يابي واقعه دارند.
    براستي علت چيست وچه كسي مي تواند بگويد كه چرا كشتي بورس با وجود ناخدايي متخصص گرفتار طوفاني اينچنين مهيب گشته است وكسي را ياراي رساندن ان به ساحل نمي باشد.
    به خدم گفتم براي بررسي چنين موضوعي بايد از كل شروع نمود وبه جز رسيد پس چشمانم را بستم وبايگاني مغزم را فعال نمودم در اين لحظه دست كسي به پشتم خورد يكي از دوستانم بود سلام وعليك واحوالپرسي نمود بعد پرسيد انگار مزاحمت شدم بد جوري در فكر بودي انگار اين بازار منفي امان توراهم بريده است .
    اهي كشيدم وگفتم نه يكسري سوال در ذهنم ايجاد شده است كه دنبال پاسخشان مي گشتم وجريان را براي وي بازگو نمودم واو گفت اي بابا امروز كل وجز ما در چنبره قوانين بي دليل ونامعلوم گم شده است ان وقت تو دنبال ان مي گردي زياد فكر اين چيزها را نكن موهايت بيش از اين سفيد مي شود.
    من در پاسخ ايشان گفتم پس خوب گوش كن تا برايت هر انچه در دلم هست وسينه ام را مي فشارد بازگو نمايم در دنيا سازمانها برمبناي اهداف سازماني حركت مي نمايد وافراد مسپول به سرانجام رساندن اهداف هستند وحق هيچ گونه دخل وتصرفي دراصول سازماني ندارنداما متاسفانه در سازمان بورس وسازمانهاي وابسته اكثر رفتارهاي مديران ني قاپم به ذات وسليقه اي است ودر ان كمتر نشاني از رعايت اصول سازماني مشاهده مي گردد وبه همين خاطر با ورود وخروج اشخاص سيتم دچار اختلالهاي طولاني وعميق مي شود كه نمود عيني ان بروي تابلوي ديجيتالي قرمزرنگ حافظ هويدا مي گردد.
    ولي تابه كي سيستمها بايد مجاب مديران باشند وانان به دلخواه خود سيستمها را تغيير دهند و دغدغه همه فعلان بازار عزل ونصب افراد باشد وچرا هيچ گاه نخواستيم با استفاده از تجربيات گرانبهاي گذشته دست از اين نوع رفتار بشوييم وپايه هاي سازمان را با علم و تخصص ومتكي برهدف مشخص پي ريزي نماييم ودست از نظام ((مدير سالاري )) برداريم .
    وقتيكه در تالار بورس حتي فضا براي راه رفتن مراجعين وجود ندارد وسيستم تهويه ان جوابگوي حضور چنين تعداد كثيري نيست ومادام كه سيستم معاملاتي بورس بدليل قدمت وناتواني در اراپه خدمات مناسب به كارگزاران انجام معاملات را با مشكلاتي زيادي مواجه نموده است ومدام خطاي نرم افزاري مي دهد وتا ان هنگام كه نماد يك شركت بازگشايي (وبهشهر )مي گردد ولي يك ساعت بعد بدون اراپه هيچ دليل مشخص ومجازي متوقف مي گردد وهيچ پاسخي از سوي سازمان بورس اعلام نمي گردد (البته بعدااز منابع غير رسمي شنيديم كه به علت اماده نبودن فايل حق تقدم اين اتفاق رخ داده است ومستاق ضرب المثل عذر بدتر از گناه به وضوح شكل مي گيرد سوال اينست كه ايا مي شود بدون اماده بودن اين فايل نماد بازگشايي شود پس ناظر بازار كجاست ؟ چرافقط دخالت ايشان در برخي موارد خاص مشهود است ) وانگاه كه شركت سرمايه گذاري ملت اعلام مي دارد كه سهام خود در بانك كارافرين را از طريق مزايده بفروش مي رساند واين اطلاعيه در سايت رسمي سازمان بورس كه معتبرترين رسانه بورسي است به اطلاع عموم رسانده مي شود درست فرداي انروز همين سايت اعلام مي نمايد كه سرمايه گذاري ملت از انجام اين معامله منصرف شده است واصل اطلاع رساني شفاف لگد مال مي گردد باز هيچ كسي اين خطا را به عهده نمي گيرد وتاوان ان را فقط وفقط سهامدار مي دهد پس چگونه انتظار مي رود كه چنين سيستمي با اين همه معضلات رنگارنگ بتواند در امر شفاف سازي اطلاعات وجذب سرمايه گذار موفق عمل نمايد ؟
    يادمان باشد كه شركتهايي همچون ابفر وكمك فنر ايندامين ونورد ولوله اهواز و... با اراپه اطلاعات غلط به سهامداران خود ضربه بزرگي وارد نمودند وانوقت نياز مبرمي بودكه هيات نظارت بورس از اين گونه شركتها اطلاعيه شفافيت بخواهد ومسپولان انها رابابت اين دروغگويي مورد توبيخ وتنبيه قراردهند وحتي عليه انان اقامه دعوي حقوقي نمايند تا اين بابي نشود براي سايرين كه هر گاه نياز شد از چنين حربه كثيفي استفاده نمايند ولي افسوس كه بازهم تنها سهامدار است كه بايد بار اين خطاهاي پي در پي را به دوش بكشد.
    جالب است كه با وجودمشكلات فوق الذكرو كمبود تعداد كارگزاران هر روز شاهد انواع تبليغها ودعوت سازمانهاي مرتبط از مردم براي حضور در بور س هستيم بورسي كه كم كم به حالت انفجار نزديك مي شود ومعلوم نيست كه تركش ان به چه گروهي برخورد نمايد.
    در خصوص سازمانهاي مرتبط ديگر همچون خصوصي سازي هم بحث بسيار است كه همه ان در اين مجال نمي گنجد ولي بد نيست كه يكي از رفتارهاي مشهود وپر تامل اين سازمان را مرورنماييم سال گذشته به نظر مي رسيد كه سازمان خصوصي سازي با عرضه سهامهايي همچون صدرا واذراب به موفقيت بزرگي دست يافته است و تبليغات بزرگي در اين زمينه صورت پذيرفت ولي عملا چنين نبود ونشد .
    زيرا نشان داده شد كه عزم خصوصي سازي فقط فروش سهام است واصلا به پيامدهاي نمي انديشد پس از انكه اينگونه شركتها پيوندشان بادولت قطع شد به حاشيه رفتند ومورد توجه قرار نگرفتند ودر برخي از موارد اشكال تراشيهايي هم صورت گرفت لذا با اين اتفاق اكنون كسي براي خريد ساير شركتها پا پيش نمي گذارد وخود كرده را تدبير نيست !
    بازار سرمايه اي كه هم اكنون با چالشهاي مختلف داخلي وخارجي روبرو است اكنون گرفتار معضلي به نام بي اعتمادي سرمايه گذاران شده است كه شايد به جرات بتوان گفت بدترين آفت بازار است وهمگان در برزخ بسر ميبرندحال چه نيازي است كه خصوصي سازي درست در همين برهه اقدام به عرضه سهام نمايد.
    بدتر اينكه مي بينيم در چنين زمان حساسي خصوصي سازي با عرضه سهام به شيوه غلط واعلام عرضه بيش از 450ميلياردتومان سهام در يكروز عملابازار را در شوك فرو مي بردو قدرتي براي خريد باقي نمي گذارد وهمين است كه بايد دربه در دنبال خريدار بگردد در صورتيكه اگر عرضه در روزهاي مختلف انجام مي شد حداقل براي هر بلوك سهام چندين خريدار به رقابت مي پرداختند ولي اكنون براي برخي از بلوكها تك خريدار هم نيست .
    نكته ديگراينكه حقوقي ها به خاطر ايجاد نقدينگي با اين حجم وسيع طي روزهاي اخير شاهد عرضه بيش از حد سهام ومنفي شدن بازار به شكلي غير متعارف بوديم به گونه اي كه در بازار حقوقي ها فروشنده اند وحقيقي ها خريداروجالبتر انكه با استفاده ازيك مكانيسم غلط فروش ازبالا به پايين يعني اعلام قيمت بالا به خريدار وكاهش قيمت هر چند دقيقه يكبار حس رقابت از خريدار گرفته مي شود واين كار درست مثل مناقصه است نه مزايده !!! چنين سيستمي دربهمن ماه گذشته براي شركت صدر ازمايش شد وجواب خوبي نداد ولي اصرار به استفاده دوباره از ان جاي تامل بسيار دارد.
    بهر حال به نظر مي رسد كه باعمال سلايق افراد مختلف وگاها لجبازي ها ي بيش از حد بازار سرمايه دچار تلاطم گريده است و تا پايان اين كشمكش ها روز خوشي ندارد

14. محمد رضا

محمد رضا New Member کاربر فعال

حيفم

اين متن در خرابي سايت پايين بمونه و كسي نخونه...
    راستي كالبر انگار زياد هم خوب پنيري نبود ها(نگفتم ;) )

15. Rashidi

Rashidi New Member کاربر فعال

شغل:
    كارشناس بازاريابي خارجي
    اين روز و شبها

آقاي كاويان سلام

ممنون از نظرات شيوا و ارزشمند تان.

بد نيست به صفحات امروز دنياي اقتصاد نظري بيندازيد تا شاهد اطلاعيه عرضه فله اي سهام باشيد. پيام هم كه جزوشان است.

چون دوسستان دارم : جسارتا مصداق و نه مستاق درست است.

ارادتمند
    علي رشيدي