اقتصاد

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، کسری بودجه در سالجاری را ۱۸۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: افزایش مالیات راه حل مناسبی برای جبران کسری بودجه نیست.
 

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
وزارت اقتصاد اعلام کرد بیش از سه میلیون و ۴۸۱ هزار نفر اقدام به خرید ۵.۸ هزار میلیارد تومان از نخستین صندوق سرمایه گذاری دولتی کردند تا بزرگترین صندوق ایران تشکیل شود.
 

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
گزارش تسنیم|پشت‌پرده گرانی دلار چیست؟/ تله "پروانه‌های صادراتی" پیش پای واردکنندگان
درحالی که بانک مرکزی به بازگشت ارز ۲۰ میلیارد دلاری برخی صادرکنندگان تا پایان تیر ماه امید بسته است، رونق فروش پروانه‌های صادراتی بدون تسویه واقعی یک تله جدی برای واردکنندگان و مقام ناظر محسوب می‌شود.
  • ۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳
گزارش تسنیم|پشت‌پرده گرانی دلار چیست؟/ تله "پروانه‌های صادراتی" پیش پای واردکنندگان
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ در روزهای اخیر بار دیگر التهاب در بازار ارز شدت گرفته است. ارقامی نظیر دلار 20 هزار تومانی و همچنین درهم 5400 تومانی بسیاری از ناظران و فعالان کسب و کارهای مرتبط با تجارت خارجی را نگران کرده است.
رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به این التهابات تاکید کرده قرار نیست از مسیر تزریق ارزی ثبات در بازار ارز کشور ایجاد شود و این موضوع عملا تله آمریکا برای نظام ارزی کشور است.
به گفته همتی عمق بازار ارز فیزیکی یا اسکناس با ارزش معاملات 4 میلیون دلار نسبت به بازار نیما با ارزش روزانه معاملات 120 میلیون دلاری بسیار محدود است.
اما این تمام ماجرا نیست هم اکنون بازار ارز در نیما به 2 شکل مختلف دنبال می‌شود، ارز صادرکنندگان بزرگ مانند پتروشیمی‌ها که عملا با یک نرخ شبه دستوری در سامانه عرضه می‌شود و عملا در اختیار تمام متقاضیان قرار نمی‌گیرد. حالت دوم ارز صادراتی سایر صادرکنندگان است که عملا در یک بازار دوم عرضه می‌شود در این بازار عرضه و تقاضا تعیین کننده نرخ است و عملا فروش ارز صادراتی در این بازار با نرخ بسیار نزدیک به بازار آزاد انجام می‌شود.
پیگیریها از سوی فعالان اقتصادی حاضر در سامانه نیما نشان می‌دهد، در روزهای اخیر و با نزدیک شدن به موعد 31 تیر ماه یعنی زمان نهایی تسویه حساب ارزی صادرکنندگان فروش پروانه‌های صادراتی بدون فروش واقعی ارز صادراتی شدت گرفته است.
به عبارت دیگر با انجام این فرایند عملا تسویه ارزی صادرکنندگان انجام شده و یک منشا برای واردات در اختیار اشخاص واردکننده قرار می‌گیرد. اما باید توجه داشت از آنجا که بعضا کوتاژ یا پروانه صادراتی بین صادرکننده و واردکننده معاوضه می‌شود هیچ تبادل ارزی انجام نشده و واردکننده مجبور است از بازار آزاد اقدام به تامین ارزی کند که مجوز واردات آن را از طریق پروانه شخص صادرکننده کسب کرده است.
این موضوع عملا به یک تله جدی برای بانک مرکزی و واردکنندگان تبدیل شده است. توجه داشته باشید که در شرایط التهاب ارزی واردکننده در وهله اول به دنبال ارزی واقعی صادرکننده و در وهله بعدی به دنبال تبدیل ریال در اختیار به کالا می‌باشند.
به عبارت ساده‌تر با توجه به شرایط تورمی واردکننده مانند همه سرمایه گذاران ترجیح می‌دهد به جای ریال کالا در اختیار داشته باشد به این ترتیب واردکنندگان رفته رفته زیر بار خرید پروانه‌های صادراتی رفته و ارز مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه می‌کنند. این موضوع از دو جنبه به بازار ارز آسیب وارد می‌کنند اول اینکه ارز صادرکنندگان در زمان مناسب و تعیین شده به کشور بازنگشته و دومین نکته این است که تقاضا برای خرید ارز (به صورت ناخواسته و تحمیلی از سوی واردکنندگان)از بازار آزاد افزایش می‌یابد که این موضوع به افزایش بیشتر قیمت دامن می‌زند.
در نهایت باید به این نکته توجه داشت که مشکل جدی در خصوص بازگشت ارز شرکتهای بزرگ پتروشیمی و ... وجود ندارد اما با توجه به امکان معامله کوتاژ یا پروانه صادراتی در بازار ثانویه ایجاد شده امکان ایجاد فشار مضاعف و تقاضای مازاد به بازار آزاد ارز ایجاد شده است. در نهایت این سوال مطرح است که بازگشت ارز با نرخ دستوری 16 یا 17 هزار تومان برای یک صادرکننده رقم دست پایینی محسوب می‌شود؟ اگر این قیمت رقم مناسبی است بانک مرکزی می‌تواند تغییرات لازم را در بازار مذکور اعمال کند.
صادرات غیرنفتی , واردات خودرو ,

انتهای پیام/
 

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
با موافقت بانک مرکزی و چانه زنی های مکرر بخش خصوصی، شیوه رفع تعهد ارزی صادرات برای سال ٩٨ مطابق ٩٧خواهد بود؛ ضمن اینکه آخرین مهلت برای بازگشت ارز حاصل از صادرات سال ٩٨ هم پایان تیرماه ٩٩ خواهد بود. الزام ٥٠ درصد ارز در نيما، ٢٠ درصد اسكناس و مابقي واردات در مقابل صادرات پابرجاست.
 

navid35

Very Good Member
کاربر فعال
[Forwarded from تحلیل تکنیکال،سهام،بورس]
اگه دلار به سطح 20هزار تومان برسه سه اتفاق مهم رخ خواهد داد;

١- 700 هزار ميليارد بدهي دولت به شركتها بارقمي در حدود 35 ميليارد دلار تسويه ميشه

٢- 1600 هزار ميليارد تومان سپرده مردم هم در بانكها با 80 ميليارد دلار تسويه ميشه و كل نقدينگي از بازار حذف ميشه و ديگه دولت مجبور نيست روزي 1000 ميليارد تومان سود سپرده بدهد.

٣- قبلا كل درآمد نفت باضافه 100 هزار ميليارد تومان درآمد مالياتي صرف حقوق كاركنان دولت ميشد اما در شرايط فعلي حتي اگر حقوقها دو برابر بشه باز با 20 ميليارد دلار تسويه ميشه و با فروش پنجاه درصدي نفت بازهم 10 ميليارد دلار اضافه مياد كه براي كالاي اساسي اختصاص ميدن .

در واقع دولت با افزايش قيمت دلار و 120 ميليارد دلار ذخيره ارزي موجودعلاوه بر خنثي كردن اثر نقدينگي موجود و جلوگيري از پرداخت روزانه 1000 ميليارد تومن سود به سپرده ها بدهي خود به شركتها را نيز تسويه ميكند و باخيال راحت به مسير ادامه ميدهد!
 

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
سیاست‌های جدید بانک مرکزی برای حفظ ارزش پول ملی/ نرخ سود سپرده‌گذاری نزد بانک مرکزی به ۱۲درصد افزایش یافت
هیئت عامل بانک مرکزی در راستای اجرای قانون پولی و بانکی کشور برای حفظ ارزش پول ملی و کمک به رشد اقتصادی، در جلسه روز جاری خود ترتیبات جدید اجرای سیاست پولی را تصویب و نرخ سود سپرده‌گذاری نزد بانک مرکزی را با ۲ واحد درصد افزایش، ۱۲درصد تعیین کرد.
  • ۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۶


سیاست‌های جدید بانک مرکزی برای حفظ ارزش پول ملی/ نرخ سود سپرده گذاری نزد بانک مرکزی به 12 درصد افزایش یافت
به گزارش خبرگزاری تسنیم، هیئت عامل بانک مرکزی در راستای اجرای قانون پولی و بانکی کشور برای حفظ ارزش پول ملی و کمک به رشد اقتصادی، در جلسه روز جاری خود ترتیبات جدید اجرای سیاست پولی را تصویب و براساس مفاد دستورالعمل «عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه توسط بانک مرکزی»، نرخ سود سپرده‌گذاری نزد بانک مرکزی را با 2 واحد درصد افزایش در سطح 12 درصد تعیین کرد.
طبق اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، آخرین اطلاعات به‌دست‌آمده از عملکرد بخش واقعی اقتصاد نشان می‌دهد، رشد اقتصادی بدون نفت در مسیر صعودی قرار گرفته است. از طرف دیگر، نرخ تورم از تورم هدف اعلام‌شده (22 درصد) فاصله دارد، بر این اساس، هیئت عامل بانک مرکزی در راستای اجرای قانون پولی و بانکی کشور برای حفظ ارزش پول ملی و کمک به رشد اقتصادی، در جلسه چهار‌شنبه 4 تیرماه 1399 ترتیبات جدید اجرای سیاست پولی را تصویب کرد.
بر این اساس، هیئت عامل بانک مرکزی بر اساس مواد (6) و (11) دستورالعمل «عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه توسط بانک مرکزی»، نرخ سود سپرده‌گذاری نزد بانک مرکزی را با 2 واحد درصد افزایش در سطح 12 درصد تعیین کرد. این تصمیم با هدف کاهش دامنه دالان نرخ سود اتخاذ شده است و از روز شنبه 7 تیرماه 1399 اجرا می‌شود.
گفتنی است، پیش از این هیئت عامل بانک مرکزی در روز شنبه مورخ 10 خردادماه 1399، برقراری دالان نرخ سود در بازار بین‌بانکی را تصویب کرده بود. در این مصوبه، نرخ سود سپرده‌گذاری بانک‌ها نزد بانک مرکزی 10 درصد و نرخ سود اعتبارگیری از بانک مرکزی 22 درصد تعیین شده بود.
انتهای پیام/+
 

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
پیشنهاداتی برای بازار ارز
به گزارش مشرق، کانال تلگرامی اقتصاد سیاسی نوشت:

دور فعلی صعود نرخ ارز( که اکنون کندتر شده) به هر حل بر مبنای دو متغیر گشایش کانال های جدید( که عراق یک نمونه آن است.) و بازگشت ارز صادراتی( که بازه قانونی آن تا ٣١ تیرماه است.) تعیین تکلیف خواهد شد. برای پس از این بازه زمانی پیشنهاداتی قابل ارائه است که تصور می کنم مطرح کردن آن در افکار عمومی به چکش خوردن بیشتر آن کمک خواهد کرد:
۱/به هر حال بانک مرکزی باید درک کند تا زمانی که جدایی کوتاژ از ارز را نپذیرد، وقوع وقایعی شبیه به تابستان گذشته و بهمن گذشته دور از ذهن نیست. در عمل کوتاژ از ارز جداست فارغ از آنکه سیاستگذار چه فکر کند. کشور ایران به خصوص در دوره دفاع مقدس سابقه نسبتا موفقی از سیاستگذاری ارزی بر مبنای کوتاژ و ارز جداگانه دارد و حتی حجم واردات را بدون درگیر کردن خود در فرایند ثبت سفارش با خرید و فروش کوتاژ کنترل می کرد.
۲/فلسفه نظارت بر صرافی ها نیاز به تغییر دارد. افزایش اعتبار آنها به کمک بانک مرکزی همزمان با افزایش نظارت فلسفه جدید قابل پیشنهاد است. ایجاد اتاق تبادل و تسویه شبانه بین صرافی ها( که بازار متشکل زیرساخت خوبی برای آن است ولی نیاز به تغییر منطق دارد.) فراهم کردن رویه اعتبار گیری منظم ارزی بین صرافها برای بستن مبادلات شبانه و رول اور کردن بدهی های باقی مانده بعد از settlement، گسترش آن به حوزه سپرده های ارزی و در نهایت ابتنا بانکداری فراساحل بر صرافی ها( و نه بانکها) ی امروزی یک مسیر قابل پیشنهاد است.
۳/اکنون می دانیم داشتن یک بازار ارز آتی تا چه حد نه فقط برای تنظیم انتظارات سفته بازانه بلکه برای تنظیم انتظارات در بازار درهم صادراتی موثر است. دلیلی ندارد این بازار بلند مدت باشد.( گزینه هفتگی بهترین شروع ممکن است.) وجود یک بازار آتی به بانک مرکزی این امکان را می دهد که بدون نیاز به صرف ارز و با ریال حکمرانی ارزی خود را توسعه دهد. سایز فعلی بازار متشکل، کفایت نسبی برای شروع آتی هفتگی درهم را می کند. در اینجا مجددا تاکید می کنم که ایده حضور بانک مرکزی در فردایی در بهمن ٩٦ یک ایده صحیح بود هر چند که از تبعات حقوقی بعدی آن همگی مطلعیم.
۴/به هر ترتیب تصور آن که بدون یک برنامه تخصیص ارز به واردات( که می تواند در قالب تخصیص کوتا هم رخ دهد) می توان بازار ارز را در بلند مدت مدیریت کرد صحیح نیست. نیز بدون داشتن یک برنامه توسعه صنعتی نمی توان برنامه تخصیص ارز داشت. کاش سرپرست فعلی یا وزیر آتی صمت این موضوع را در راس کارهای خود می گذاشت.
۵/تصور آنکه می توان به سیاق سابق کالای اساسی را از کانالهای آمریکا تهیه نمود و در بلند مدت بازار ارز با ثباتی داشت صحیح نیست. نگارنده معانی امنیتی و سیاسی این پیشنهاد را درک می کند ولی اساسا و هرگز محصور کردن تامین کالای اساسی به حصار اوفک معقول نیست. کاش وزیر جهاد کشاورزی این معنا را درک کنند.
 

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء با اشاره به پروژه های انجام شده توسط این قرارگاه، گفت: پروژه و طرح‌هایی که قرارگاه طی سی سال انجام داده‌ به ‌این ‌ترتیب است که ۳۸ درصد تولید کل بنزین کشور ۱۸ درصد تولید گاز در کشور ۵۰ درصد مخازن کشور ۲۳ درصد تولید گازوئیل کشور ۲۳ درصد انتقال نفت و گاز کشور ۴۵ درصد سدهای کشور ۴۴ درصد خطوط انتقال آب کشور ۳۸ درصد آزادراه‌ها ۳۰ درصد راه‌آهن ۵۵ درصد مترو ۶۳ درصد صنایع کشور ۶ درصد فولاد ۸۰ درصد بندرها و اسکله‌های کشور و غیره توسط این قرارگاه انجام شده است.
 

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
روسیه به دنبال این است که مسیر آستاراخان - انزلی- چابهار - بمبئی را جایگزین مسیر بمبئی-کانال سوئز - هامبورگ - سن پترزبورگ کند؛ این مسیرها به لحاظ زمان تقریباً 20 روز با هم اختلاف دارند. مسیر فعلی که استفاده می‌کنند 38 روز زمان می‌برد، اما مسیری که روسیه به‌شدت درپی فعال کردن آن است با حمل‌ونقل ترکیبی 14 تا 16 روز زمان می‌برد؛ این دو مسیر یک تفاوت فاحش در زمان و اثرات مالی خیلی زیادی در هزینه حمل‌ونقل دارند.
 

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
واکنش بانک مرکزی به گزارش‌های تسنیم از لاشه‌فروشی پروانه صادراتی/ واردات در مقابل "صادراتِ غیر" لغو شد
  • ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۷
بسته جدید بازگشت ارز صادراتی، همه صادرکنندگان مکلف هستند ارز خود را در سامانه نیما عرضه کنند، ظاهراً این تغییر به‌دلیل برخی تخلفات در حوزه لاشه‌فروشی پروانه‌‌های صادراتی انجام شده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس بسته سیاستی جدید بانک مرکزی درباره نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات سال ٩٩، صادرکنندگان مکلف‌اند 80 درصد ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما و 20 درصد مابقی را به‌صورت اسکناس وارد چرخه اقتصادی کشور کنند، بدین ترتیب، شیوه واردات در مقابل صادرات از این چرخه اقتصادی حذف‌ شده است.
گفتنی است، درحالی که بانک مرکزی به بازگشت ارز 20میلیارددلاری برخی صادرکنندگان تا پایان تیر ماه امید بسته است، رونق فروش پروانه‌های صادراتی بدون تسویه واقعی یک تله جدی برای واردکنندگان و مقام ناظر محسوب می‌شد.
موضوع از این قرار بود که در روزهای اخیر و با نزدیک شدن به موعد 31 تیر ماه یعنی زمان نهایی تسویه حساب ارزی صادرکنندگان، فروش پروانه‌های صادراتی بدون فروش واقعی ارز صادراتی شدت گرفته است.
به‌عبارت دیگر با انجام این فرایند عملاً تسویه ارزی صادرکنندگان انجام می‌شود و یک منشأ برای واردات در اختیار اشخاص واردکننده قرار می‌گیرد. اما باید توجه داشت از آنجا که بعضاً کوتاژ یا پروانه صادراتی بین صادرکننده و واردکننده معاوضه می‌شود هیچ تبادل ارزی انجام نمی‌شود و واردکننده مجبور است از بازار آزاد اقدام به تأمین ارزی کند که مجوز واردات آن را از طریق پروانه شخص صادرکننده کسب کرده است. بین اهالی بازار و صادرکنندگان و واردکنندگان این فرایند لاشه‌فروشی نام داشت که بعد از گزارشهای رسانه‌ها از وقوع این تخلف در قبال فرایند واردات در مقابل صادرات افراد غیر بانک مرکزی تصمیم گرفت به‌طور کلی مانع از انجام فرایند مذکور شود.
این موضوع عملاً به یک تله جدی برای بانک مرکزی و واردکنندگان تبدیل شده است. توجه داشته باشید که در شرایط التهاب ارزی واردکننده در وهله اول به‌دنبال ارز واقعی صادرکننده و در وهله بعدی به‌دنبال تبدیل ریال دراختیار به کالا می‌باشد.
گفتنی است، این فرایند با هدف حذف رانت و برخی تخلفات در تأمین ارز واردکنندگان شکل گرفته بود که حالا و پس از بسته شدن این کانال نوعی بازگشت به عقب تجربه خواهد شد.
انتهای پیام/+
 

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء: در حیطه فعالیت‌های دولتی ورود نمی‌کنیم / فقط مسئولیت اجرای پروژه‌ها را برعهده داریم
  • ۰۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
  • فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء: در حیطه فعالیت‌های دولتی ورود نمی‌کنیم / فقط مسئولیت اجرای پروژه‌ها را برعهده داریم
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) گفت: قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) تنها مسئولیت اجرای پروژه‌ها را برعهده دارد و در حیطه فعالیت‌های دولتی ورود نمی‌کند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) سپاه ‌در نشست هم‌اندیشی جمعی از نخبگان و فعالان فرهنگی و تشکل‌های دانشجویی استان قزوین که ظهر امروز در سالن جلسات باغستان برگزار شد، اظهار داشت: لازم است با قدرتمند کردن خود و همچنین خودکفایی در حوزه‌های مختلف، بتوانیم در مقابل دشمنان ایستادگی کنیم در حالی که رفتار ناهنجار برخی از مسئولان و نرمش به سمت غرب، موجب تضعیف روحیه برخی از مردم شده است.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) سپاه تصریح کرد: متاسفانه نظام سلطه در بخش‌های مختلف نفوذ کرده و مانع خودکفایی ایران در بسیاری از امور شده است.
وی افزود: تحریم‌ها در گذشته اثر چندانی بر کشور نداشت اما این روی خوش نشان دادن‌ها به غرب، موجب شده که امروز تحریم‌ها کاملاً محسوس باشد.
محمد خاطرنشان کرد: مردم غیور ایران فشار اقتصادی فراوانی را متحمل می‌شوند این در حالی است که اگر مسئولان به تمام معنویات مقام معظم رهبری عمل می‌کردند این تهدیدها قطعاً تبدیل به فرصت می‌شد.
وی با بیان اینکه ایران چهارمین کشور در حوزه نفت و دومین کشور غنی درزمینه داشتن گاز طبیعی است، گفت: ایران اسلامی جزو 10 کشور معدنی دنیا قرار دارد اما متاسفانه به درستی از این نعمات الهی بهره‌برداری نمی‌شود.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) سپاه گفت: برداشت ما از معادن، سه دهم درصد برداشت معادن در دنیاست و به همین سبب مجبوریم بسیاری از مواد معدنی را وارد کنیم این در حالی است که معادن کشور تنها تا عمق 120 متر بررسی شده و اگر به صورت رسمی و دقیق بررسی شود قطعاً در این زمینه به خودکفایی خواهیم رسید.
محمد عنوان کرد: زنجیره ارزش کشور در حوزه نفت و گاز کامل نیست زیرا با داشتن رتبه چهارم در حوزه نفت در دنیا، بسیاری از مواد پایین دستی صنعت نفت و گاز به کشور وارد شده و ارز فراوانی از ایران خارج می‌شود.
وی با بیان اینکه بخش پایین دستی صنایع نفت و گاز به لحاظ اشتغالزایی و اقتصادی برای کشور اهمیت بالایی دارد، تصریح کرد: متاسفانه نتوانسته‌ایم در این حوزه به خودکفایی برسیم و از کل اقلام پایین دستی تنها در 20 درصد آن توان تولید و دانش فنی داشته داریم.
وی با بیان اینکه اکثر بذرهای کشور وارداتی است، گفت: حجم بالایی از مرغ لاین کشور از سوی شرکت‌های خارجی وارد می‌شود این در حالی است که اگر در این حوزه تحریم شویم، امنیت غذایی کشور دچار معضل خواهد شد.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) سپاه عنوان کرد: امروزه مواد اولیه کشاورزی و معدنی با هزینه سنگین استخراج شده و مدیران، محصول را صادر کرده و در نهایت بذر را با قیمت گزاف به کشور وارد می‌کنند.
محمد تصریح کرد: به جای اینکه این بودجه ریزی مبتنی بر سیاست‌های کلی نظام باشد، بودجه به پروژه‌هایی که ارزش افزوده تولید می‌کنند، اختصاص نمی‌یابند.
وی با بیان اینکه بودجه کشوری حدود دو هزار هزار میلیارد تومان است، افزود: از این میزان حدود هزار و 500 میلیارد تومان به شرکت‌های دولتی تعلق گرفته در حالی عموم شرکت‌های دولتی نیز زیان‌ده هستند.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) سپاه گفت: هزینه‌های حقوق جاری کارمندان و انشعابات نیز قسمت اعظم دیگری از بودجه کل کشور را به خود اختصاص می‌دهد این در حالی است که تنها 80 هزار میلیارد تومان به حوزه عمران در کل کشور اختصاص یافته است.
محمد عنوان کرد: پروژه‌های بسیاری در کشور وجود دارد که بی‌نتیجه رها شده‌اند در حالی که اگر تنها 10 درصد باقی مانده از بودجه تامین شود آنگاه عملیات اجرایی مجدد رونق گرفته و به مرحله افتتاح پروژه خواهد رسید تا مردم از مزایای آن بهره‌مند شوند.
وی با بیان اینکه قرارگاه خاتم برای توسعه زیرساخت‌های کشور تشکیل شد تا پروژه‌های عمرانی را احداث کرده و به سازندگی بپردازد، افزود: الگو آفرینی برای اقتصاد مقاومتی مهمترین برنامه‌های امروز این قرارگاه به شمار می‌رود.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) سپاه تصریح کرد: قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) تنها مسئولیت اجرای پروژه‌ها را برعهده دارد و در حیطه فعالیت‌های دولتی ورود نمی‌یابد.
عباس کاظمی، مسئول بسیج دانشجویی استان قزوین نیز در این جلسه اظهار داشت: مجموعه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا تا کنون قدم‌های مهمی در بخش عمرانی برداشته است.
وی افزود: عدم بیان ظرفیت‌های که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در کشور انجام داده، یکی از ظلم‌های بزرگی است که صاحبان تریبون و اصحاب رسانه به این دستگاه فعال انقلابی انجام داده‌اند.
کاظمی تصریح کرد: امروز در جنگ اقتصادی که با جنگ رسانه‌ای و اداراکی گسترده همراه شده و متاسفانه فضای رسانه‌ای غرب نیز تلاش می‌کند که امید را از جامعه ایرانی بگیرد.
مسئول بسیج دانشجویی استان قزوین خاطرنشان کرد: دشمنان در تلاشند با نمایش افق سیاه و تار و همچنین تعریف روایت‌های غلط از فعالیت‌های ناب اجتماعی و عمرانی سپاه پاسداران سیاه‌نمایی کرده و در نهایت منجر به اندوه جوانان و ناامیدی آنان شوند.
انتهای پیام/ش
 

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
توضیح رئیس کل بانک مرکزی درباره دلیل گرانی ها
حمایت همتی از تأمین کسری بودجه دولت با فروش سهام و انتشار اوراق بدهی

همتی در صفحه شخصی اینستاگرامش نوشت: بانک مرکزی، تمام تلاش خود را برای کنترل و مهار تورم به کارگرفته است.
به گزارش مشرق، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت:
چند نکته در خصوص متغیرهای پولی:
بانک مرکزی تمام تلاش خود را برای کنترل میان مدت و بلند مدت رشد متغیرهای پولی و مدیریت نرخ سود، برای کنترل و مهار تورم بکارگرفته است و با وجود تمامی موانع و محدودیتها از همه ابزارهای خودبرای تحقق تورم هدف گذاری شده، برای یکسال آینده، استفاده می کند.
قضاوت درخصوص عملکرد بانک مرکزی، بایستی در چارچوب محیط اقتصاد کلان و شوکهای وارده به اقتصاد و همچنین بر مبنای ابزارها، اختیارات و درجه استقلال بانک مرکزی باشد.
خرید بخشی از منابع ارزی صندوق توسعه ملی ، جهت تأمین کسری بودجه توسط بانک مرکزی ( آنچنان که در بودجه سال 98تکلیف شد) درشرایط تحریمی،تأمین کسری بودجه از محل پایه پولی است. این روش، در کوتاه مدت، همانند استقراض از بانک مرکزی خواهد بود. لذا، بانک مرکزی به حکم وظیفه، نظر کارشناسی خود را درخصوص آثار احتمالی ناخوشایند این روش تأمین بودجه، گزارش کرده بود.
روشهایی که امسال دولت محترم برای تأمین کسری بودجه از طریق فروش سهام دولتی و نیز انتشار اوراق بدهی بکارگرفته است ، در شرایط تداوم فشار حداکثری، روشهای مناسبی برای تأمین منابع لازم از نقدینگی موجود در جامعه، و بدون فشار به پایه پولی است و درصورت تداوم، کمک خوبی به بانک مرکزی در نیل به هدف مهار تورم خواهد بود .
همه افزایش قیمتها در بهار امسال، صرفاً به رشد پایه پولی و نقدینگی مربوط نمی شود. افزایش انتظارات تورمی، متأثر از عوامل غیر پولی و عملکرد سایر بازارها نیز در افزایش فشارهای تورمی نقش داشته اند..
 

navid35

Very Good Member
کاربر فعال
[Forwarded from کانال آخرین خبر (A F)]
نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه را حفظ می کنیم

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی:
تعداد کدهای سهامداری در بازار سرمایه تا پایان خرداد ماه ۱۵ میلیون و ۲۵۱هزار کد و با احتساب سهام عدالت به ۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار کد رسیده است.

عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس و فرابورس در ۴ ماه اول سال معادل ۱۳۷ میلیارد ریال و نزدیک به دو و نیم برابر کل سال ۹۸ است.

از ابتدای سال تاکنون ورودی نقدینگی حقیقی و حقوقی خالص به بازار سرمایه معادل ۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است که در تلاش هستیم این سرمایه ورودی را حفظ و به بازار اولیه و نهایتاً به حوزه تولید و توسعه سرمایه‌گذاری سوق دهیم.

@akharinkhabar
 
بالا