ارزش واقعی یک سهم صندوق طلا

Question

Member
عضو تازه
با سلام.
من میخواهم در صندوقهای طلا سرمایه گذاری کنم و یک سوال برایم پیش آمده. آیا راهی وجود دارد که من بدانم قیمت واقعی سهمی که میخرم چیست؟ منظورم از قیمت واقعی یعنی قیمت طلایی که مالک آن میشوم.
مثلا اگر در بورس سکه بخرم میدانم که مالک یک سکه شده ام و میتوانم سکه را تحویل بگیرم اما در مورد صندوقهای طلا نمیدانم مالک چقدر طلا هستم و آیا حبابی وجود دارد یا ندارد.

Laper

Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
با سلام.
من میخواهم در صندوقهای طلا سرمایه گذاری کنم و یک سوال برایم پیش آمده. آیا راهی وجود دارد که من بدانم قیمت واقعی سهمی که میخرم چیست؟ منظورم از قیمت واقعی یعنی قیمت طلایی که مالک آن میشوم.
مثلا اگر در بورس سکه بخرم میدانم که مالک یک سکه شده ام و میتوانم سکه را تحویل بگیرم اما در مورد صندوقهای طلا نمیدانم مالک چقدر طلا هستم و آیا حبابی وجود دارد یا ندارد.
صندوق های طلا، لزوما تمامی دارایی خود را در این فلز زرد رنگ سرمایه گذاری نمی کنند. اما به هر روی، شما مالک طلا نیستید بلکه مالک بخشی از صندوق هستید. بنابراین باید بسنجید که چه مقدار از خالص ارزش دارایی های صندوق به شما اختصاص دارد.

Question

Member
عضو تازه
صندوق های طلا، لزوما تمامی دارایی خود را در این فلز زرد رنگ سرمایه گذاری نمی کنند. اما به هر روی، شما مالک طلا نیستید بلکه مالک بخشی از صندوق هستید. بنابراین باید بسنجید که چه مقدار از خالص ارزش دارایی های صندوق به شما اختصاص دارد.
تشکر از پاسختان. اتفاقا منهم میخواهم همینو بدونم. میخوام بدونم که چه راهی وجود داره که دارایی واقعی صندوق رو پیدا کنم و به این ترتیب ارزش یک سهم رو بررسی کنم. مثلا فرض کن که یک صندوق 90% سکه دارد و برای راحت کردن فرمول من بقیه رو نادیده میگیرم. حالا باید بدونم که چند تا سکه دارد و جمعا چند سهم دارد. به این ترتیب قیمت واقعی هر سهم رو بدست میاورم و نه قیمتهای حبابی که برخی سهام ها دارند.

بطور خلاصه من دو چیز لازم دارم:
1. تعداد سکه ای که آن صندوق دارد و نه ارزشی که برای آن وارد شده که برای من معلوم نیست چگونه محاسبه شده
2. تعداد کل سهمی که آن صندوق دارد.

Laper

Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
تشکر از پاسختان. اتفاقا منهم میخواهم همینو بدونم. میخوام بدونم که چه راهی وجود داره که دارایی واقعی صندوق رو پیدا کنم و به این ترتیب ارزش یک سهم رو بررسی کنم. مثلا فرض کن که یک صندوق 90% سکه دارد و برای راحت کردن فرمول من بقیه رو نادیده میگیرم. حالا باید بدونم که چند تا سکه دارد و جمعا چند سهم دارد. به این ترتیب قیمت واقعی هر سهم رو بدست میاورم و نه قیمتهای حبابی که برخی سهام ها دارند.

بطور خلاصه من دو چیز لازم دارم:
1. تعداد سکه ای که آن صندوق دارد و نه ارزشی که برای آن وارد شده که برای من معلوم نیست چگونه محاسبه شده
2. تعداد کل سهمی که آن صندوق دارد.
دارایی صندوق به صورت اتوماتیک (هرچند من خیلی به این آمار اعتماد ندارم :D ) در تارنمای آن صندوق سرمایه گذاری ثبت شده است. برای نمونه نماد #زر که بنده واحدهای آن را ماه ها پیش خریده ام را در نظر می گیریم. به تارنمای این صندوق به نشانی omidgoldfund می رویم و در صفحه اصلی بخش "کل خالص ارزش دارایی ها" را بررسی می کنیم. پس این بخش به ما می گوید صندوق پس از کسر هزینه ها چه میزان دارایی دارد.

حال شما می خواهی سهم سکه های صندوق چند عدد است. خب کافی است صورت های مالی صندوق را بررسی کنی تا بفهمی در این صندوق چند عدد سکه موجود است.

اما برای آنکه بفهمی صندوق های بر پایه طلا چه مقدار حباب دارند راه خوبی را پیش نگرفته ای. با بررسی nav ابطال و قیمت هر واحد صندوق به راحتی می توانی بفهمی چه میزان حباب را محاسبه کنی، هرچند من برای خرید واحد های صندوق ها هم به نمودار تکنیکال آنها مراجعه می کنم.

Belghis

Member
عضو تازه
با سلام.

بالا