اخبار و شنیده های بورسی

شروع موضوع توسط خیرالله ‏30 نوامبر 2013 در انجمن تالار گفتمان بورس

• ربات تلگرامی بورس گرام

قیمت لحظه‌ای و نمودار سهام مورد نظرتون رو دریافت کنید و با ایجاد دیدبان شخصی، از صف خرید و فروش سهام خود باخبر شوید.

1. خیرالله

خیرالله مسدود شده مسدود شده

شغل:
    مهندس
    بسم الله الرحمن الرحیم
    به نام نامی حضرت دوست که هر آنچه داریم از اوست...........
    با عرض سلام و خسته نباشید خدمت تمامی اساتید ، دوستان، بزرگواران و تحلیل گران محترمی که بی مزد و منت در این تاپیک مشغول فعالیت و رصد نمودن اخبار و اطلاعات داغ بازار سهام هستند. خدا قوت......!!!!
    خوشحالم که به عنوان عضو کوچکی از تحلیل گران تالار اختصاصی در خدمت شما عزیزان هستم.....
    امیدوارم بتوانم در راستای اهدافی که سایت به منظور آن تاسیس گردیده کمکی هرچند کوچک به سهامداران محترم، کاربران عزیز و سایر دوستانی که از این تاپیک بازدید مینمایند ارائه کنم.....

خب ابتدا لازم میدانم معرفی مختصری از خودم خدمت شما بزرگواران داشته باشم.......
    من یک مهندس صنایع هستم..........اینکه چرا در بازار بوس فعالیت میکنم بر میگردد به سال 1388 که اولین بار کد سهامداری خود را از کارگزاری بانک ملی دریافت کردم و هر آنچه پس اندازداشتم وارد بازار کردم و خدا را شکر الان راضی هستم...........در طی این مدت تجربه ها و آموخته های بسیاری از دوستان و اساتید محترم این سایت فراگرفتم و همیشه به دنبال یادگیری و افزایش دانسته هایم بوده و هستم..........هیچ وقت خودم را مدعی ندانسته و نمیدانم....

انشاالله به یاری خداوند متعال بتوانم تا حد توان به ارائه ی اخبار مهم و داغ بازار سهام، اطلاعیه های مهم شرکت ها، اشاره ای به تحلیل روند و تکنیکال و همچنین سیگنال های خرید و فروش بپردازم.........
    لازم می دانم از بزرگوارانی که همواره من را یاری کردند و بدون منت اطلاعات گرانبها و تجربیاتشان را در اختیار من قرار دادند تشکر کنم از اساتید بزرگوار
    جناب علیرضا بورس، جناب شاملو، جناب گالیور، جناب علیزاده ، جناب باقری،جناب قنبری، جناب طیب و سایر دوستان و بزرگواران تشکر و قدردانی بنمایم........

76 نفر از این پست تشکر کرده اند.
  2. خیرالله

شغل:
    مهندس
    لیست شرکت هایی که افزایش سرمایه دارند و بزودی به بازار اعلام میشود:
    سایپا ، خودرو ، بکام ، ونیکی ، تاپیکو ، شپنا ، شبریز ، شاوان، کخاک، بترانس، ثعمرا ،بکاب ، بانک تجارت( سال آینده افزایش سرمایه میدهد)
    پاکسان( از محل سود انباشته و در صورت عدم کافی بودن از آورده ی نقدی و مطالبات سهامداران)، کفرا( از آورده ی نقدی)
    بانک پارسیان ،
    ومعادن(تاپایان سال) ، واتی( از محل آورده ی نقدی)

برخی از سهام شرکت های دیگر مثل دارویی ها و سیمانی ها نیز افزایش سرمایه داده اند یا هنوز اعلام نکرده اند....
    موفق باشید.............................

51 نفر از این پست تشکر کرده اند.
  3. خیرالله

شغل:
    مهندس
    باسلام و روز بخير خدمت کاربران و بازديد کنندگان محترم........
    در خصوص نبض بازار امروز کمي صحبت کنيم...........
    بازار هيجاني بسيار فريبنده است و هر آن امکان تغيير رنگ سهام شرکت ها در اين بازار وجود دارد........در بازار بورس ايران عوامل تاثير گذار فوق العاده زياد هست.....به عبارتي سهامداران با رويکرد هاي معاملاتي متفاوت از آماتور گرفته تا حرفه اي و نوسانگير بايد تمام اخبار را رصد کنند و همه ي جوانب را در نظر بگيرند......
    در چند ماه اخير حرکت بازار بيشتر مبتني بر شنيده ها، شايعات و رويداد هاي سياسي و اقتصادي داخل کشور بوده و رفتار سهامداران در قبال بررسي صورت هاي مالي ، تزارنامه ها و صورت هاي سود و زيان کم رنگ تر شده است....
    اصل کار اين است که سرمايه گذاري برمبناي تشخيص فاند قوي يا موقعيت مناسب تکنيکال آن سهم انجام شود. حال آنکه اکثر سهامداران در بازار بورس به صف هاي خريد يا فروش نگاه ميکنند و يا بعضا بجاي تحليل کردن دنبال دستيابي به اطلاعات رانتي و تشخيص حرکت و جابجايي هاي جريان هاي پولي هستند...........اين رويکرد ممکن است بعضا در کوتاه مدت جواب دهد اما در خصوص سهامداري که در زمان کنوني کمتر آن را ميبينيم تشخيص سهام بنيادي و قدرتمند براي سرمايه گذاري حرف اول را ميزند..........

معمولا توصيه ميشود که احساسي خريد و فروش نکنيد اما آيا در بازاري احساسي منطق جايي خواهد داشت؟
    شرکت هايي با تعديل درآمد مناسب در جاي خود ايستاده و بعضا رشد شرکت هاي زيان ده را شاهد هستيم.........اميد به آينده اي روشن صد البته ميتواند فاکتور مهمي براي انتخاب سهم باشد اما بايد در نظر گرفت که در بلند مدت چه طرح ها و تصميمات کلاني در حوزه ي اقتصادي گرفته ميشود ............
    به شخصه يکي از پرپتانسيل ترين و سرشار ترين صنايع کشور از لحاظ سود آوري در آينده را صنعت نفت،گاز و پتروشيمي ميدانم......
    اکنون بازار نسبت به اين گروه بي تفاوت است اما در آينده اي نزديک متوجه خواهد بود که صنعت انحصاري و رقابتي تجاري در کشور و نقش آن در ارزآوري داخلي و شارژ صندوق ذخيره ي ملي چگونه است............

در بين گروههاي نفتي و پتروشيمي سهام شرکت هاي آينده دار و با بنياد قوي را شرکت هاي زير ميدانم:
    در گروه نفت و پالايشگاه: پالايشگاه نفت بندر عباس، پالايشگاه نفت اصفهان، پالايشگاه نفت تبريز
    در گروه پتروشيمي: تاپيکو، پتروشيمي خراسان، پتروشيمي اراک

47 نفر از این پست تشکر کرده اند.
  4. خیرالله

شغل:
    مهندس
    عرض سلام و وقت بخیر خدمت کاربران، اساتید و بازدید کنندگان محترم
    شاخص کل امروز به 84000 واکنش نشان داد و کمی عقب نشینی کرد.......البته این استراحت و تعدیل شاخص جزء نوسانات بازار است و با توجه به هجوم نقدینگی عظیمی که هم اکنون وارد بورس شده و هنوز در حال ورود به بازار است این اصلاح موقتی بوده و بزودی شاخص اهداف بالاتری را دنبال میکند.........
    شاید اغراق باشد ول به نظر من شاخص کل تا پایان سال به رقم تاریخی 100 هزار واحدی خود میرسد........این رقم یک مقاومت جدی برای شاخص بوده و احتمال قوی پس از دسترسی به این عدد استراحت خواهد داشت........
    نگرش مثبت به رخداد های سیاسی و اقتصادی در دولت جدید نویددهنده ی فصل جدیدی در بازار بورس است.........
    شنیده هایی در مورد چند سهام........
    1- سرمایه گذاری ملی ایران( ونیکی) یکی از سهام های بی سر و صدای بورسی است که چند وقتی است حقوقی ها در این سهم فعال شده اند..........شرکت در 9ماهه منتهی به شهریور امسال از سود سرمایه گذاری ها 121میلیارد و 500 میلیون تومان و از سود فروش سرمایه گذاری ها 34 میلیارد و 500 میلیون تومان سود شناسایی کرده است.......در مهر ماه و آبان ماه سال جاری نیز 3.7 و 7.9 میلیارد تومان سود شناسایی نموده است.........مدیر عامل شرکت اعلام کرده احتمال افزایش سرمایه در این سهم زیاد است ولی مشخص نیست از محل آورده ی نقدی است( که سهامداران باید برای حق تقدم پول پرداخت کنند) یا سود انباشته( باب میل سهامداران- سهام جایزه!!!)
    2- شنیده شده قیمت سهام شرکت های دارویی در سال آینده با سرعت کمتری رشد قیمتی را تجربه خواهند کرد.......در سال جاری این گروه با تعدیل های درآمدی مثبت مواجه هستند که تعدادی از دارویی ها به دلیل تقاضای زیاد اثر تعدیل هایی که هنوز اعلام نشده در قیمت هایشان دیده میشود که باید در خرید و انتخاب آنها دقت کرد........
    3-تصویب طرح لغو مالیات صادر کننده ها برای پالایشگاهها و پتروشیمی ها و همچنین تثبیت نرخ ارز در قیمت 2600 به پیشنهاد دولت و لغو تدریجی تحریم ها خبر های امیدوار کننده ای است.....همچنین شنیده ها از تعدیل های بالای برخی پتروشیمی ها در گزارش 9 ماهه حکایت دارد........
    4- شنیده شده سهام شرکت نفت سپاهان و پتروشیمی غدیر تاپایان آذر ماه به بورس عرضه خواهد شد.........مالک پتروشیمی غدیر شرکت تاپیکو است........
    5- پارسان شایعات مبنی بر لغو افزایش سرمایه ی خود را تکذیب کرد .........
    6- شنیده شده افزایش تعرفه ی واردات شکرخام از 2 درصد به 30 درصد در سال جاری عملی نخواهد بود........اجرای این موضوع موجب اقبال بازار به گروه قند و شکر خواهد شد و هنوز تکلیف آن مشخص نیست.........

42 نفر از این پست تشکر کرده اند.
  5. خیرالله

شغل:
    مهندس
    تحلیل بنیادی سرمایه گذاری امید.......

سرمایه‌گذاری امید بزرگترین هلدینگ معدنی بورس تهران است که عمده منابع خود را در صنعت سنگ‌آهن متمرکز کرده است.بدین ترتیب این شرکت با دارا بودن مالکیت 37 درصدی در بزرگترین تولید‌کنندگان سنگ‌آهن کشور یعنی گل‌گهر و چادرملو، بیش از 80 درصد سرمایه‌گذاری‌های «وامید» به صنعت مزبور اختصاص یافته و طبیعتا همگرایی زیادی بین سهام این هلدینگ و دوقلوهای سنگ‌آهنی بازار سهام ایجاد شده است. مالکیت عمده «وامید» در اختیار بانک سپه است که در سال‌های اخیر یک عضو هیات مدیره آن نیز به صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها رسیده است.
    برای ارزش‌گذاری سهام، مطابق روش شرکت‌های سرمایه‌گذاری، باید از روش برآورد خالص ارزش دارایی‌ها استفاده شود. بدین منظور حقوق صاحبان سهام را با مازاد ارزش پرتفولیوی بورسی و خارج بورسی نسبت به بهای تمام شده جمع می‌کنند. محاسبات مربوطه با استفاده از این روش در جدول شماره یک ارائه شده است.
    در خصوص ارقام جدول یک باید به چند نکته توجه داشت:
    1- رقم حقوق صاحبان سهام از اطلاعات و صورت‌های مالی 6 ماهه منتهی به 31 تیر92 به علاوه سود فروش سهام در ماه‌های مرداد و شهریور به دست آمده است.
    2
    -مازاد ارزش سهام بورسی نسبت به بهای تمام شده با استفاده از آخرین صورت وضعیت پرتفولیو و اعمال قیمت‌های سهام در پایان هفته گذشته درج شده است.
    3- بهای تمام شده سرمایه‌گذاری‌های خارج بورسی شرکت 540 میلیارد تومان است که سهمی حدود 5 درصد از کل پرتفولیوی سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده است. برای ارزش‌گذاری این سبد سهام از روش قیمت بر درآمد استفاده شده است. در این راستا با لحاظ کردن نسبت قیمت بر درآمد (P/E) 5 واحدی برای زیرمجموعه‌های سود‌ده، اقدام به برآورد ارزش روز سرمایه‌گذاری‌ها شده است. بدین ترتیب کل مازاد ارزش برآوردی پرتفولیوی خارج بورسی نسبت به بهای تمام شده معادل 8527 میلیارد ریال حاصل شده است.
    4- شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بورس تهران در حال حاضر به طور میانگین در قیمتی معادل 25 درصد کمتر از خالص ارزش دارایی‌های خود معامله می‌شوند. محاسبه فوق نشان می‌دهد که نسبت قیمت به خالص ارزش دارایی‌ها (P/NAV) بر اساس آخرین قیمت‌های معاملاتی در مورد امید 64 درصد است. بنابراین، می‌توان گفت سرمایه‌گذاران، «وامید» را ارزان‌تر از متوسط صنعت از لحاظ نسبت مزبور قیمت‌گذاری کرده‌اند. در واکاوی دلایل این رویکرد می‌توان بر تمرکز سرمایه‌گذاری‌ها بر صنعت سنگ‌آهن و رشد شدید اخیر قیمت سهام شرکت‌های این صنعت اشاره کرد که هنوز تثبیت نشده و بازار منتظر اطمینان از سطوح قیمتی جدید در سهام دوقلوهای سنگ‌آهنی است. گفتنی است نسبت مورد بحث درخصوص «وامید» در اواخر تابستان در محدوده همان میانگین متوسط صنعت (75 درصد) قرار داشت که رشد شدید قیمت سهام چادرملو و گل‌گهر و عدم رشد متناسب سهام سرمایه‌گذاری امید باعث ایجاد فاصله مزبور شده است.حال به جدول شماره 2 مراجعه کنید که در آن برآورد تحلیلی از سودآوری شرکت در سال مالی آینده (منتهی به 30 دی 93) را ارائه کرده است. (ارقام به میلیون ریال)
    در تحلیل ارقام جدول 2 و آخرین وضعیت سرمایه‌گذاری امید باید به چند نکته توجه داشت:
    1-
    درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در سال مالی آینده، بر اساس پیش‌بینی تحلیلی از بودجه شرکت‌های سرمایه‌پذیر و با فرض سیاست تقسیم سود 80 درصدی محاسبه شده است. در این راستا، پیش‌بینی سود هر سهام چادرملو و گل‌گهر برای سال مالی 92 به ترتیب 1400 و 1500 ریال به ازای هر سهم برآورد شده‌اند. همچنین، برای سرمایه‌گذاری‌های خارج بورسی، سود شرکت‌ها با افزایش 10 درصدی نسبت به سال جاری در محاسبات لحاظ شده‌اند.
    2- سایر سرفصل‌های سود و زیان در پیش‌بینی تحلیلی به علت کم‌اهمیت‌تر بودن ارقام معادل آخرین پیش‌بینی شرکت در سال مالی جاری تخمین زده شده‌اند. تنها هزینه‌های عمومی و اداری با رشد 20 درصدی بر مبنای تورم سالیانه مواجه شده‌اند.
    3-
    سرمایه‌گذاری امید در سال 90 قرارداد پروژه توسعه فاز سوم یک میدان نفتی به نام «دارخوین» را با همکاری سه شریک دیگر آغاز کرد. پروژه توسعه میدان نفتی دارخوین با هدف دستیابی به تولید روزانه 71 هزار بشکه نفت از منطقه‌ای در شمال خرمشهر در مدت 5/5 سال به ارزش 6/1 میلیارد دلار تعریف شده است. عملیات اجرایی این پروژه در قالب شرکت سرمایه‌پذیر «پترو امید آسیا» انجام می‌شود. به این منظور شرکت مزبور در سال مالی گذشته، سرمایه خود را از 50 میلیون تومان به 100 میلیارد تومان افزایش داده است و به زودی افزایش سرمایه دیگری تا سقف 200 میلیارد تومان را در دستورکار دارد.
    4
    - «وامید» اخیرا اجرای افزایش سرمایه دو مرحله ای از 1000 میلیارد تومان به 3000 میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران را مد نظر قرار داده است که مجمع مربوط به آن نیز در هفته گذشته برگزار شد. مرحله نخست این افزایش سرمایه در هفته گذشته به میزان 100 درصد (1000 میلیارد تومان) انجام شد و منابع آن عمدتا صرف شرکت در افزایش سرمایه زیرمجموعه‌های بورسی و خارج بورسی می‌گردد. به این ترتیب با لحاظ کردن سرمایه جدید، سود تحلیلی مورد محاسبه برای سال مالی آتی به 760 ریال به ازای هر سهم می‌رسد.
    [​IMG] [​IMG]

27 نفر از این پست تشکر کرده اند.
  6. خیرالله

شغل:
    مهندس
    با نام و یاد خداوند بزرگ
    عرض سلام و روز بخیر خدمت دوستان عزیز و بازدیدکنندگان محترم
    امروز کمی راجع به استراتژی و خط مشی خرید و فروش صحبت کنیم.........قصد تکرار مکررات ندارم و صرفا نظرات شخصی است...
    قطعا همه ی ما در تاپیک ها، سایت ها و جاهای مختلف مطالبی در زمینه ی اینکه استراتژی برای خرید و فروش داشته باشید مشاهده کردیم و کم و بیش هریک از ما رویه ای خاص را در این زمینه دنبال میکنیم....اما اینکه این خط مشی تا چه حد ما را به اهدافمان نزدیک میکند در افراد مختلف متفاوت است............بعضا ملاحظه میکنیم افرادی از عملکرد خود راضی نیستند و مدام خود را سرزنش میکنند که چرا فلان سهم را دیر فروختم یا چرا خریدم و باعث ضرر کردن من شد.........البته در مورد همه ی معامله گران بازار بورس حتی حرفه ای های بازار هم این قضیه وجود دارد و اجتناب ناپذیر است . اما اینکه چطور میشود خطاها را کم کرد و حد اقل کمتر مرتکب اشتباه شد نکات زیر میتواند موثر باشد:
    1- هر آنچه تصمیم گرفتیم در خصوص خرید و فروش انجام دهیم بر آن پایبند باشیم..........اگر تشخیص دادیم سهمی را باید بفروشیم و این کار را انجام دادیم خوشحال باشیم.........حتی اگر ضرر کرده باشیم اما بنا به تشخیص خودمان از ضرر بیشتر جلوگیری میکنیم...حتی اگر سهم بعد از فروش ما مثبت شد نباید ناراحت باشیم و فقط باید بدنبال یافتن موقعیت های خرید بهینه بگردیم......
    موقعیت خرید بهینه چیست؟ نقاط کف سینوسی نمودار که در شرف بازگشت به اوج است بهترین نقاط از منظر تکنیکال برای خرید است. برای این کار اول سهام هایی که مدتی است درجا زده اند و رشدی نداشته اند را باید در اولویت قرار داد......... بعد از آن باید ارزش سرمایه گذاری را بر حسب پارامتر هایی مثل p/e یا بنیاد سهم و همچنین بررسی صورت های مالی و گزارشات مشخص کنیم.
    همیشه یادمان باشد در بازاری سراسر مثبت و حتی سراسر منفی موقعیت خرید بهینه وجود دارد........پس در هر دو حالت نباید نا امید شد........

2- صبر داشته باشیم.........این نکته فوق العاده ارزشمند است....با اینکه خود من تجربه ی خیلی زیادی ندارم اما بار ها شده به دلیل اینکه عجله کردم سود هایی را که براحتی میتوانستم بدست آورم از دست دادم.........لذا انتظار نداشته باشید یک نفر از آسمان پیدا شود و سهمی را معرفی کند از فردای آن روز که شما خریدید هرروز 4 درصد مثبت بخورد!!! این انتظار غیر منطقی است......
    وقتی خبر یا شنیده ای به ما میرسدممکن است چندین روز حتی سهم منفی شود اما نتیجه ی یک خبر را مثلا 2 هفته ی دیگر در سهم ببینیم.........دوستان بعضا عنوان میکنند که سهم هایی که معرفی میشود چرا رشد نمیکنند.............به هر حال کلیدی ترین ابزار موفقیت مالی در بورس صبر است...........چیزی که تازه وارد شده ها به بورس کمتر دارند!!!
    برخی از افراد به امید پولدار شدن یک شبه وارد بورس میشوند و آرزو های نداشته شان را در بورس جستجو میکنند........منکر این قضیه نیستم که میشود از طریق بورس به موفقیت مالی رسید و ثروتمند شد اما در عین حال نباید فراموش کرد که بورس با وجود پتانسیل سود بالا ریسک بالایی هم دارد و گاهی انتظار افراد در این بازار به 30 درصد سود در سال هم تنزل پیدا میکند..........لذا پیشنهاد من به دوستان تازه وارد این است که اولا اگر تاب و توان ضرر کردن را ندارند وارد بورس نشوند چون سهام خریدن دل شیر میخواهد.....
    واقعیت امر همین است.....
    ما نباید بدون اطلاع و صرفا با تعریف و تمجید برخی ازاطرافیان که بعضا اغراق درصحبت کردن آنها دیده میشود پا به عرصه ای بگذاریم که از آن هیچ اطلاعاتی نداریم........

داشتن استراتژی قبل از ورود و در حین خرید و فروش الزامی است.........بطور خلاصه استراتژی یعنی داشتن یک طرح اولیه برای سرمایه گذاری و تعیین روشی برای کنترل سبد سرمایه گذاری به نحوی که امکان مدیریت کردن آنها را داشته باشیم........
    بعضی ها میگویند استراتژی ما این است که سالی 100 درصد سود کنیم!! این میتواند هدف بلند مدت یا چشم انداز شما در یک دوره ی زمانی باشد اما بدون ترسیم نقشه ی راه چطور میشود به هدف رسید؟؟

برای تمامی سهامداران آرزوی موفقیت و سربلندی دارم.....12/9/92

29 نفر از این پست تشکر کرده اند.
  7. خیرالله

شغل:
    مهندس
    شنیده هایی از تعدیل مثبت چند سهم:
    بانک دی و داروسازی تولید دارو(دتولید) تعدیل های مثبت در پیش دارند.........
    سرمایه گذاری اعتبار ایران برای خرید با دید میان مدت گزینه ی مناسبی است...........
    شرکت ایران ترانسفو (بترانس) تعدیل منفی اعلام کرده و سهامداران این سهم بهتر است شناسایی سود کنند......
    شیرپاستوریزه پگاه خراسان(غشان) افزایش سرمایه ی 310درصدی دارد.........210 درصد ازانباشته و 100 درصد از آورده ی نقدی

دوستان محترم در خصوص شپنا هم اطلاعاتی رسیده مبنی بر تصویب شدن افزایش سرمایه ی 300 درصدی این سهم.......به نظر من خرید در این قیمت ریسک پایینی دارد........به دید میان مدت
    کفرا افزایش سرمایه دارد...........بزودی اعلام میکند..........

28 نفر از این پست تشکر کرده اند.
  8. خیرالله

شغل:
    مهندس
    بانام و یاد خداوند متعال
    باسلام
    امروز تصمیم دارم کمی درمورد تحلیل تکنیکال و کاربرد آن در خرید و فروش سهم باهم صحبت کنیم..........
    قطعا بسیاری از کاربران این سایت تحلیل تکنیکال را در انجام معاملات خود بکار میبرند . این ابزار یکی از جذاب ترین و جالب ترین و در عین حال پرطرفدار ترین ابزار ها در بازار سرمایه است که حقیقتا بسیاری از تریدر ها(معامله گران) به یادگیری آن علاقه ی خاصی دارند و بسیاری از حرفه ای های این حوزه فقط با استفاده از الگوهای شناخته شده در خصوص تحلیل روند به خرید و فروش سهام میپردازند و بسیاری از آنها در کار خود موفق هستند..........تحلیل تکنیکال در یک جمله یعنی پیش بینی روند قیمت یک سهم در طی یک دوره ی زمانی مشخص........در تالار اختصاصی اساتید محترم در امر ارائه ی نمودار ها بسیار قوی و فعال کار میکنند و جدا میتوان گفت هیچ سایتی به
    این شکل به روز و فعال در این حوزه عمل نمیکند و این تعهد کاری و دلسوزی اساتید را نشان میدهد که بدون هیچ چشم داشتی ماحصل آنچه ساعت ها بررسی کرده اند را در اختیار شما قرار میدهند.........من ازطرف خودم تشکر میکنم از اساتید عزیز خصوصا جناب
    علیرضا بورس که جدا در این زمینه فعالیتی کم نظیر دارند..........
    توصیه ی من به دوستان این هست که حتما قبل از آنکه در سایت های تعرفه ای عضو شوید شروع به یادگیری تحلیل تکنیکال نمایید و خودتان تحلیل ها را انجام دهید تا سیگنال های خریدی که به شکل پولی به شما ارائه میدهند را با تحلیل شخصی بدست آورید......
    در خصوص ارائه ی نمودار این تالار بنظرم خیلی خوب کار میکند اما معمولا کاربران طرز استفاده از این نمودار ها را نمیدانند و با اصطلاحاتی که در تاپیک ها عنوان میشود مثل خطوط روند، حمایت، مقاومت، الگوی فنجان، کوسه، الگوی سرو شانه سقف یا کف، اکستنشن ها، اسیلاتور ها و اندیکاتور ها، باند بولینگر ، فیبوناتچی و .....آشنایی ندارند.........من قصد دارم انشاالله در این تایپک آموزش مختصری از تحلیل تکنیکال خدمت دوستان محترم ارائه کنم و حد اقل در خصوص اینکه خودمان بتوانیم مطالبی هرچند اندک از نمودار ها متوجه شویم کفایت کند...........چیزی که وجود دارد این هست که با تکینکال میشود در بسیاری از موارد آینده ی سهم را پیش بینی کرد!!!

تاکید میکنم طبیعتا هیچ کس در تحلیل روند نمیتواند ادعا کند که استاد این کار هست........به هرحال پیش بینی خود یک رشته ی دانشگاهی است و هر کس کم و بیش در این خصوص اطلاعات و دانسته هایی دارد.......خود من هیچ ادعایی در این زمینه ندارم و همواره عنوان کردم در حال یادگیری و افزایش دانسته های خود هستم..........لذا به نظرم برای یادگیری این علم حداقل به 2 سال زمان نیاز هست تا فقط بتوان از نمودار ها اطلاعات استخراج کرد!!!!
    به هر صورت امیدوارم روزی برسد که هر کس در بورس فعالیت میکند با ادبیات مقدماتی آن آشنایی نسبی داشته باشد و فقط این نباشد که تکیه بر گفته های دیگران داشته باشد و خودش بتواند یک تحلیلگر در حد و توان خود باشد..........
    پیروز باشید....

31 نفر از این پست تشکر کرده اند.
  9. خیرالله

شغل:
    مهندس
    تحلیل تکنیکال 1:
    تحلیل تکنیکال بر پایه اصول مشخصی بنا شده است. این اصول بر مبنای نظریه «داو» ایجاد شده است. اصول پایه تحلیل تکنیکال به طور خلاصه در سه عنوان زیر قابل تشریح است
    اصل اول همه چیز در قیمت خلاصه شده است این اصل به این معنی است که همه عوامل اقتصادی و سایر عوامل موثر در نهایت اثر خود را در قیمت یک سهام نشان می دهند. بنابراین تحلیلگر تکنیکال فقط با مطالعه تاریخ قیمت سهام همه اطلاعات لازم در مورد آن سهم را بدست می آورد. هرآنچه بتواند در قیمت تاثیر بگذارد اعم از فاکتورهای سیاسی و اقتصادی و شرایط بازار، اثر خود را قبلا در قیمت نشان داده است لذا قیمت برای تحلیل گر تکنیکال همه چیز است .

اصل دوم تغییرات قیمت سهام تصادفی نیست و بر اساس روند می باشد.
    اگر تغییر قیمت سهام بصورت تصادفی بود تحلیل تکنیکال هیج کاربرد و مفهومی نداشت. قیمت ها بر اساس روندها تغییر می کنند یعنی در هر دوره زمانی روندهای مشخصی از افزایش و یا کاهش قیمت ها رخ می دهد روند قیمت ها به آسانی تغییر جهت نمی دهند در واقع قیمتها تمایل ندارند که روند خود را تغییر دهند مگر آنکه عوامل خارجی روند قیمت ها را متوقف نموده و یا جهت آنها را تغییر دهد. به طور مثال روند صعودی قیمت ها تا جایی که امکان صعود قیمت وجود داشته باشد یعنی فشار خریداران بیشتر از توان عرضه کنندگان باشد ادامه می یابد تا زمانی که عرضه و تقاضا به تعادل برسد.
    در این صورت روند صعود قیمت متوقف می گردد.

اصل سوم تاریخ تکرار می شود
    .اگر نمودار قیمت سهام شرکت های مختلف را در مدت زمان طولانی با هم مقایسه کنیم درمی یابیم که الگوهای مشخصی تکرار شده است تکرار شدن این الگوها موید آنست که معامله گران در شرایط یکسان رفتار مشخصی نشان می دهند این پدیده در غالب روانشناسی بازار قابل بررسی است. لذا وجود الگوهای رفتاری در بین معامله گران نشان دهنده خاصیت تکرارپذیری تغییرات قیمت است.

35 نفر از این پست تشکر کرده اند.
  10. خیرالله

شغل:
    مهندس
    لیست شرکت هایی که در گزارش 9 ماهه و 12 ماهه با تعدیل مثبت سود مواجه میشوند:

ختراک ، پارسان ، شاراک ، سفارس ، دتولید ، دسبحا ، وبملت ، ساراب ،کبافق ، زمگسا ، داسوه( از محل فروش ساختمان) ، شپاس ، ذوب ،شخارک ،دپارس ،کچینی ،وبوعلی ، وپخش ،کلوند ،شاراک ، تاپیکو ، وبانک،مداران،

لیست شرکت هایی که در آینده ی نزدیک افزایش سرمایه در برنامه دارند:

شپاکسا، ومعادن، کفرا،حتوکا، فولای،وتوصا،وملت، تاپیکو(از سود انباشته)،

سیدکو، دارویی تامین،فولاد هرمزگان، نفت سپاهان و پتروشیمی غدیر بزودی در بورس عرضه خواهند شد.....

این لیست و مجموعه اطلاعات را بعضا سایت ها به کاربران میفروشند.........در انتخاب سهم دقت کنید......در اینجا فقط سهم معرفی میشود ولی توصیه ای به خرید یا فروش سهمی نیست......شما بهترین تحلیلگر برای خرید و فروش خودتان هستید......
    موفق و پیروز باشید...

48 نفر از این پست تشکر کرده اند.
  11. خیرالله

شغل:
    مهندس
    عرض سلام و روز بخیر
    اثر تثبیت نرخ ارز بر روی صنایع چه خواهد بود؟؟............
    این سوال یکی از پرتکرار ترین مسائل در محافل بورسی و سایت های تحلیلی است که هر کس با دید خود به این موضوع نگاه میکند...
    بحث اینجاست........آیا عکس العمل بازار بلافاصله بعد از اعلام نرخ رسمی ارز در بودجه ی 93 را میخواهیم پیش بینی کنیم یا آینده ی صنعت خاصی را مد نظر داریم.؟؟
    به نظرم تثبیت نرخ ارز به نفع کلیت بازار است........
    رقمی که فعلا پیشنهاد شده نرخ 2600 تومان برای دلار سال آینده است و هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است....
    اگر بر مبنای این نرخ بخواهیم وضعیت صنایع را در میان مدت و بلند مدت مورد بررسی قرار دهیم تمامی گروهها از این طرح منتفع میشوند.......فارغ از اثرات کوتاه مدت آن برای شرکت های صادراتی این نرخ یک رقم قابل قبول و منطقی است........نباید انتظار داشته باشیم تثبیت نرخ ارز بر روی رقم های فعلی در بازار آزاد صورت بگیرد........
    همان طور که در گذشته تفاوت نرخ ار مرجع 1226 تومان و ارز مبادله ای 2500 تومان مشکلات بسیاری را ایجاد کرده بود تثبیت نرخ ارز در یک رقم موجه میتواند یک دید شفاف تری نسبت به آینده ی صنایع مختلف در بورس بدهد......
    گروههای سیمانی، دارویی، پتروشیمی، نفتی،خودروسازی ، معدنی و فلزی از جمله گروههایی هستند که تثبیت نرخ ارز در حوزه ی کلان اقتصادی در امر واردات مواد اولیه و نرخ واقعی فروش محصولات خود چه در زمینه ی مصرف داخل و چه در حوزه ی صادرات محصولات خود سود خواهند برد.........نوسانات ارزی به شدت برای این گروهها مضر است و این تصمیم دولت یک اقدام کارشناسی است به منظور رونق تولید شرکت ها و کارخانجات برای پیش بینی دقیق تر نرخ تولید و درآمد های سالیانه و فصلی........
    در خصوص رفع تحریم ها نگاه ها به آینده کاملا روشن است و راه برای تبادل پول و دارایی های بلوکه شده ی ایران و همچنین حضور کشور در مبادلات بین المللی باز خواهد شد و این موضوع بسیار فراتر از چشم انداز داخلی به صنایع رو به پیشرفت و مزیت های صادراتی شرکت های ارز آور کشور است.........بازدید یک شنبه ی بازرسان 5+1 از آب سنگین اراک مقدمه ای است بر اقدام عملی بمنظور برداشته شدن تدریجی تحریم ها علیه ایران........به عقیده ی من صنایع نفت و پتروشیمی در قبال برداشته شدن این تحریم ها بیشترین نفع را خواهند برد و به دلیل نقش عمده ی این صنایع در تامین در آمد های ارزی کشور بسیار مورد توجه فعالان اقتصادی در این حوزه و سرمایه گذاری های کلان از داخل و خارج کشور قرار خواهند گرفت............

9 نفر از این پست تشکر کرده اند.
  12. خیرالله

شغل:
    مهندس
    تحلیل تکنیکال 2:
    روند عبارت است از حرکت معنا دار قیمت در یک محدوده زمانی مشخص. روندها میتوانند صعودی، نزولی و یا خنثی باشند. در نمودار زیر که مربوط به تغییرات قیمت سهام می باشد از نقطه A تا نقطه B شاهد وجود یک روند صعودی هستیم اگرچه در این روند قیمتها برای صعود ، دو حرکت اصلاحی هم دیده می شود اما برآیند حرکت قیمت یک روند صعودی را بین دو نقطه A و B شکل داده است. ار نقطه B حرکت در خلاف جهت روند آغاز می گردد و تا نقطه C شاهد نزول قیمت ها هستیم در این روند هم شاهد تلاش هایی برای افزایش قیمت هستیم که به شکست می انجامد. دقیقا در میانه راه بین نقطه B و C سه تلاش ناموفق برای افزایش قیمت به انجام میرسد هر سه تلاش با شکست مواجه می گردد و قیمت بعد از اندکی صعود دوباره سیر نزولی به خود می گیرد. حاصل این سه تلاش، سه قله قیمت است که اولی از دومی بالاتر و دومی از سومی بالاتر است یک تحلیلگر تکنیکال با دیدن این وضعیت و پس از شکل گیری قله سوم پایین تر از دو قله قبلی مطمئن می شود که بزودی سیر نزول قیمت با شتاب بیشتری به پیش خواهد رفت و پیش بینی تحلیلگر نیز اندکی بعد بوقوع می پیوندد. بین نقاط C و D شاهد یک روند خنثی هستیم که تغییر محسوسی در قیمت رخ نمی دهد.
    [​IMG]شکل شماره ۱
    نمودار تغییرات قیمت سهام

بحث فوق مفهوم روند را تا حدی روشن می کند. هر روند در داخل خود می تواند شامل روند های جزئی تر باشد. و هر روند نیر می تواند خود بخشی از اجزاء یک روند بزرگتر باشد. شناخت روندها و نحوه تغییر آنها یکی از اصلی ترین کارهای تحلیل گر تکنیکال است. در مورد روندها و برای پیشبینی آنها قواعد بسیاری وجود دارد که به تدریج با آنها آشنا خواهیم شد. در اینجا به ذکر یک نمونه از گفته های داو (مبدع تحلیل تکنیکال) اکتفا می کنیم. داو گفته است « در بسیاری از موارد در معاملات می بینیم وقتی قیمت سهام تا حد زیادی صعود می کند، آنگاه قیمت سهام تعدیل شده و دوباره به قیمت بالای خود بر می گردد. و اگر در این حرکت نتواند به قیمت قبلی خود برسد احتمالا نزول بیشتری خواهد داشت.»
    از نظر داو روندهای بزرگ شامل سه مرحله هستند که منطبق با رفتار معامله گران است. این سه مرحله عبارتند از تراکم - مشارکت - توزیع/ در مرحله تراکم قیمت سهام در کف قرار دارد و نشانه روشنی از صعود در آن دیده نمی شود. در این مرحله معامله گران آگاه اقدام به خرید سهام می نمایند. آنها می دانند که بزودی شرکت سودآور خواهد شد و سهام آن رشد خوبی از خود نشان خواهد داد فشار این خریداران و تغییراتی که در شرکت بوقوع می پیوندد منجر به رشد قیمت می شود سوت شروع مسابقه صعود قیمت زده شده و مرحله مشارکت آغاز می شود. در این مرحله تحلیل گران تکنیکال وارد بازار شده و با دریافت علامت های مثبت اقدام به خرید می نمایند. در مرحله آخر (توزیع) با همه گیر شدن خبر افزایش قیمت؛ تعداد بسیاری از مردم اقدام به خرید سهام می کنند در حالیکه قیمت همچنان روند صعودی ار خود نشان می دهد. در این حالت معامله گران اولیه که در نهایت ارزانی اقدام به خرید کرده بودند در صف فروشندگان قرار می گیرد. و پس از آن با افزایش فشار فروشندگان قیمت در مسیر نزول قرار می گیرد.به نقاط بالایی قیمت مانند B در شکل یک قله و به نقاط پایینی قیمت مانند A و C در شکل یک حفره می گویند. هرگاه دو قله متوالی را در نظر بگیریم که قله دومی پایینتر از قله اولی باشد شاهد یک روند نزولی هستیم اگر این دو نقطه را بهم وصل کنیم یک خط روند نزولی بدست می آید. اما این خط روند نزولی با دو نقطه متعبر نیست حداقل باید یک قله دیگر بر خط روند مماس گردد تا این خط روند معتبر گردد. یک خط روند با برخورد نقاط بیشتر اعتبار بیشتری بدست می آورد و احتمال شکسته شدن آن کمتر می گردد. در شکل دو قسمت A یک خط روند نزولی ترسیم شده استهرگاه دو حفره متوالی را در نظر بگیریم به نحوی که حفره دومی بالاتر از حفره اولی باشد می توانیم یک خط روند صعودی رسم کنیم برای تایید این خط روند لازم است حداقل یک حفره دیگر با آن خط مماس گردد. دراین حالت یک خط روند صعودی یدست می آید شکل دو قسمت B
    شکل شماره دو خط روند نزولی و صعودی

البته باید توجه داشت روندها ابدی نیستند همانطور که در شکل دو قسمت B دیده می شود روند صعودی پس از مدتی شکسته شده و به روند نزولی تبدیل می گردد.

34 نفر از این پست تشکر کرده اند.
  13. خیرالله

شغل:
    مهندس
    تحلیل بنیادی پتروشیمی خارک:

پتروشیمی خارک
    یکی از بزرگترین واحدهای تولید کننده متانول و فرآورده های جانبی پتروشیمی می باشد. این واحد با ظرفیت اسمی تولید سالانه 660 هزار تن متانول ،115 هزار تن پروپان، 120 هزار تن بوتان، 70 هزار تن پنتان و 170 هزار تن گوگرد به عنوان یکی از بزرگترین واحدهای پتروشیمی کشور در حال فعالیت است
    .
    بیش از 55 درصد ارزش ریالی فروش شرکت مربوط به فروش متانول می باشد. مقدار تولید پیش بینی شده ی متانول در پیش بینی سود سال جاری در سه گزارش اخیر 600 هزار تن بوده است که پیش بینی می شود با توجه به پوشش 50.5 درصدی در شش ماهه ابتدای سال تا پایان سال جاری کل تولید پیش بینی شده را محقق کند.
    با توجه به اینکه “شخارک” کلیه محصولات خود را صادر می کند در صورت رفع تحریم های صنعت پتروشیمی خواهد توانست به تولید 660 هزار تنی متانول دست یابد. شایان ذکر است شرکت قبل از تحریم ها 654 هزار تن متانول تولید می کرده است.
    در این گزارش قصد داریم با توجه به آخرین بودجه ارائه شده توسط شرکت با سناریوهای مختلفی به برآورد سود هر سهم شرکت در سال جاری بپردازیم.
    شرکت در گزارش اخیر خود به ازای هر سهم 5765 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است و در شش ماهه نیز 4031 ریال محقق کرده است.این پیش بینی بر اساس فرضیات زیر تهیه شده است (توسط شرکت):
    [​IMG] “شخارک” نرخ تسعیر دلار را در شش ماهه دوم 2460 تومان در نظر گرفته است. میانگین نرخ فروش متانول در شش ماهه اول 363 دلار در هر تن بوده است این در حالی ست که در حال حاضر در بیش از 400 دلار در هر تن معامله می شود. اگر در سناریوهایی جدید نرخ دلار را در شش ماهه دوم 3000 تومان و نرخ متانول را در سه حالت 390 دلار ،410 دلار و 425 دلار در هر تن در نظر بگیریم به جداول زیر می رسیم:

[​IMG] در این حالت شرکت به فروش 12,827,586 میلیون ریالی دست خواهد یافت. [​IMG] در این حالت شرکت به فروش 13,000,986 میلیون ریالی دست خواهد یافت. [​IMG] در این حالت به فروش 13,131,036 میلیون ریالی دست خواهد یافت. هر 10 درصد افزایش در نرخ متانول فروش شرکت 2.8 درصد و هر 10 درصد افزایش در نرخ دلار فروش شرکت را 4.8 درصد افزایش می دهد بنابراین سود شرکت حساسیت زیادی به نرخ جهانی متانول و نرخ ارز دارد.
    بهای تمام شده:
    همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید عمده بهای تمام شده شرکت مربوط به مواد مستقیم مصرفی ( گاز ترش ) می باشد. شرکت هزینه خوراک (گاز ترش) را در 6 ماهه ابتدای سال 1392 به ازای هر متر مکعب 9.5 سنت و با نرخ ارز در تاریخ 31/06/1392 (هر دلار 500ر29 ریال) و برای 6 ماهه دوم به ازای هر متر مکعب 9.5 سنت و با دلار مبادله ای (هر دلار 600ر24 ریال) محاسبه نموده است. با توجه به اینکه نرخ ارز مورد استفاده در تعیین نرخ خوراک مبادله ای می باشد و نرخ خوراک نیز 9.5 سنت تعیین شده است به نظر نمی رسد تا پایان سال مبلغ مواد مستقیم مصرفی رشدی داشته باشد. شایان ذکر است گاز ترش مصرفی شخارک محصول فرعی استخراج نفت در جزیره خارک می باشد.
    صورت سود و زیان [​IMG] همانطور که مشاهده می کنید “شخارک” قادر است سود خود را به 780 تومان نیز افزایش دهد.(سود اعلامی شرکت در اخرین گزارش 5765 ریال می‌باشد) برخی نکات مهم در باره شرکت: 1- طبق اعلام شرکت در صورت افزایش نرخ گاز ترش از 9.5 سنت به 13.7 سنت سود هر سهم شرکت 1393 ریال کاهش خواهد یافت.
    2- در صورتی که دارایی ها و بدهی های ارزی شرکت با نرخ دلار در بازار آزاد تسعیر شود حدودا 100 تومان بر سود هر سهم شرکت اضافه خواهد شد.
    3- شرکت قبلا برنامه اجرای پروژه متانول 2 را داشته است که به دلیل مشکلاتی اجرای طرح به تعویق افتاد و بنا بر اعلام مسئولین راه اندازی پروژه مجددا شروع خواهد شد. این پروژه ظرفیت تولید متانول را بیش از 2 برابر افزایش خواهد داد که البته اثرات آن در سود سال های آتی نمایان خواهد شد.
    4- هر 10 دلار رشد در نرخ متانول 71 ریال و هر 10 دلار رشد در محصول LPG (پروپان،بوتان و پنتان) 27 ریال و هر 10 دلار رشد در نرخ گوگرد مبلغ 12 ریال روی EPS شرکت تاثیر دارد.

20 نفر از این پست تشکر کرده اند.
  14. خیرالله

شغل:
    مهندس
    تحلیل تکنیکال 3:

نمودارها ابزار اساسی در تحلیل تکنیکال هستند. در اینجا به معرفی سه نوع نمودار ساده و پر کاربرد می پردازیم. در ابتدا باید به نکته ای اشاره کنیم. در هر جلسه معاملاتی برای هر سهام چهار قیمت ثبت می شود. این چهار قیمت عبارتست از قیمت بازشدن یا قیمت آغازین، بالاترین قیمت سهام در آن جلسه معاملاتی، پایینترین قیمت سهام در آن جلسه معاملاتی و قیمت پایانی. بسیاری از تحلیلگران تکنیکالقیمت پایانی را مهمترین قیمت می دانند. برای رسم نمودار محور افقی را برای زمان و محور عمودی را برای قیمت اختصاص می دهیم. تقسیم بندی محور زمان بر اساس نیاز تحلیلگر و داده هایی است که از قیمت سهام در دست دارد اگر قیمت های پایانی را در هر روز در دست داشته باشیم تقسیم بندی محور افقی بصورت روزانه خواهد بود. همچنین می توان نمودارهایی بر اساس هفته و یا ماه ترسیم نمود. در مورد فواصل زمانی کمتر از یک روز از قیمت لحظه ای سهام استفاده می کنیم در چنین حالتی نمودارهای قیمت ساعتی نیز قابل ترسیم است. در مورد بازار تبادل ارزهای خارجی (فارکس)که سرعت تغییرات در آن بسیار بالاست ترسیم نمودارهای دقیقه ای و لحظه ای هم متداول است. با متصل کردن قیمت های پایانی سهام نمودار خطی بدست می آید. ( شکل شماره ۳)
    [​IMG]شکل شماره ۳ نمودار خطی​

با توجه به اینکه قیمت های آغازین و پایانی در کنار بیشترین و کمترین قیمت سهام نقش مهمی در شناخت روندها دارند تحلیلگران تکنیکال از نمودار دیگری نیز استفاده می کنند که به آن نمودار میله ای نیز می گویند نمودار میله ای اطلاعات چهار قیمت اصلی را در خود دارد در سمت چپ زائده کوچکی وجود دارد که نشان دهنده قیمت باز شدن است. در سمت راست زائده کوچک دیگری نشان دهنده قیمت پایانی است قسمت بالای میله نشان دهنده حداکثر قیمت و قسمت پایین میله نشان دهنده حداقل قیمت می باشد. ( شکل شماره ۴)

شکل شماره چهار نمودار میله ای​

نمودار دیگری که بسیار نزد تحلیل گران متداول و محبوب است نمودار کندل استیک یا نمودار شمعی است در این نمودار شمع تو پر نشان دهنده کاهش قیمت و شمع تو خالی نشان دهنده افزایش قیمت است. شمع تو خالی به معنی انست که قیمت پایانی بالاتر از قیمت آغازین است (صعودی) و شمع توپر به معنی آنست که قیمت پایانی کمتر از قیمت آغازین بوده است (نزولی) خطوط خارج شده از شمع یا فتیله ها نشان دهنده حداکثر و حداقل قیمت است. (شکل ۵)

شکل ۵ نمودار کندل استیک یا شمعی

18 نفر از این پست تشکر کرده اند.
  15. خیرالله

شغل:
    مهندس
    اخباری در مورد افزایش 10 درصدی قیمت سیمان شنیده شده که میتواند موجب اقبال به این گروه در بازار بورس شود.......

شنیده ها حاکی از افزایش نرخ تخفیف خوراک واحد های پتروشیمی از 5 درصد به 15 درصد است.همچنین تثبیت نرخ ارز بر روی قیمت های بالای 2500 تومان نظر سرمایه گذاران را به این گروه جلب خواهد نمود..... زیرمجموعه های هلدینگ خلیج فارس اکثرا خوراک مایع مصرف میکنند و زیر مجموعه های تاپیکو خوراک گازی هستند...........همچنین افزایش قیمت برخی محصولات شیمیایی در بازار های جهانی همچون اوره ی صنعتی که در هفته ی گذشته 9 درصد افزایش قیمت را تجربه کرد میتواند تعدیل های مثبتی بر شرکت های پتروشیمی لحاظ نماید.......نرخ خوراک در این گروه و همچنین قیمت گذاری محصولات صادراتی و مواد اولیه ی این شرکت ها در قیمت گذاری سهام این شرکت ها تاثیر قابل توجهی دارد.......

معمولا در بازار سرمایه جو احساسی سهامداران مانع درک واقعیت های موجود و پیش بینی صحیح آینده میگردد و فعالان بازار خصوصا در مقاطعی که هیجان در بین سهامداران وجود دارد نهایت استفاده را میبرند......

در گروه دارویی تثبیت نرخ ارز ، توافق بر سر برداشته شدن تحریم واردات مواد اولیه ی مورد نیاز شرکت های تولیدی از جمله تولید کنندگان کپسول، شربت، آمپول و وسوپانسیون های خوراکی و هورمون های تقویتی و همچنین تعدیل های 9 ماهه ی برخی از شرکت ها میتواند اقبال مجدد بازار به این گروه را فراهم نماید..........

در گروه نفت و پالایشگاه تثبیت نرخ ارز خبر خوبی است که در صورت اعلام تعدیل واقعی شرکت های پالایشگاهی و عدم ارائه ی گزارشات محتاطانه و ایجاد شفافیت لازم در خصوص صورت های مالی میتوان رشد مجدد و اقبال سهامداران به این گروه را پیش بینی کرد.........در این گروه شپنا که افزایش سرمایه ی 300 درصدی آن تصویب شد یکی از بهترین گزینه های میان مدت و بلند مدت برای سرمایه گذاری است . شبندر و شبریز و شراز با توجه به اینکه قیمت سهام آنها در کف خود قرار دارند درصورت هموار بودن شرایط یکی از جذاب ترین و بنیادی ترین گروهها در بورس به شمار میروند.......

در گروه معدنی و فلزی یکی از اخباری که منجر به منفی شدن روند معاملات و تشکیل صف فروش در برخی نماد های این گروه شد خبر لغو آزاد سازی قیمت سنگ آهن بود که منجر به افت قیمت شرکت های این گروه گردید. تا قبل از این مالیات و بهره ی مالکانه ی زیاد تا حد زیادی اقبال سهامداران را نسبت به این گروه کم کرده بود و قیمت سهام این گروه تا مدت ها رشد چندانی را تجربه نمیکرد.
    اما توجه به آمار فروش و تولیدات این شرکت ها و اثر نرخ ارز بر قیمت آینده ی سهام شرکت های معدنی و فلزی میتواند نظر برخی سهامداران را به خود جلب کند. پیش از این سایت های تحلیلی از تعدیل های مثبت 2 شرکت سنگ آهن گل گهر و چادرملو اخباری را اعلام کردند که باید دید تعادل قیمت در چه نقطه ای صورت میگیرد.

در گروه سرمایه گذاری شاهد تعدیل ها و شناسایی سود برخی شرکت ها از جمله سرمایه گذاری بوعلی، سرمایه گذاری سپه، سرمایه گذاری ملی ایران هستیم که میتوانند با توجه به پورتفولیو مخصوص خود در گزارشات 9 ماهه بسته به سال مالی خود تعدیل های مجدد اعلام کنند........

در گروه ساختمانی باغمیشه پروژه هایی در دست اجرا دارد که در بلند مدت میتواند بر قیمت سهم اثر گذار باشد.. سرمایه گذاری ساختمان ایران( وساخت) از محل فروش ساختمان خود میتواند تعدیل مثبت درآمد داشته باشد.....نرخ سیمان و نرخ آینده ی ارز به منظور قیمت گذاری مصالح در این گروه در روند معاملاتی گروه تاثیر گذار است.

شنیده شده قیمت روغن خوراکی قرار است افزایش یابد. درگروه کارخانجات روغن کشی مارگارین و صنعتی بهشهر میتوانند تعدیل مثبت داشته باشند.....

گروه بانکی هم اکنون مورد توجه بسیاری از معامله گران قرار دارد... اخبار افزایش نرخ سود بانکی و آزاد سازی برخی دارایی های بلوکه شده ی ایران و همچنین رفع تحریم مبادله ی پول در سطح بین المللی مهمترین اخبار تاثیر گذار در گروه بانکی هستند......در صورت عملی شدن این موارد رشد قابل توجهی در این گروه را شاهد خواهیم بود......بانک دی، بانک سرمایه و بانک ملت جذاب ترین گزینه های خرید در گروه بانکی است........

در مخابرات که چند روزی معاملات مثبت با صف های خرید سنگین را تجربه میکرد برخورد به مقاومت 400 تومانی و همچنین شایعاتی مبنی بر اعلام تعدیل منفی موجب تشکیل صف فروش در این سهم گردید.....

در گروه غذایی و لبنیاتی تثبیت نرخ ارز میتواند قیمت فروش محصولات برخی شرکت های فعال در این زمینه را دستخوش تغییر قرار دهد....با توجه به تثبیت نرخ ارز در سال آینده تعدیل شرکت ها از محل تسعیر ارز نخواهد بود و تنها افزایش نرخ فروش و تولید میتواند تعدیل مثبت در این گروه را بدنبال داشته باشد.......

در گروه قند و شکر افزایش تعرفه ی شکر از 5 درصد به 30 درصد لغو شد و تاحدودی اقبال سهامداران به این گروه را کاهش داد...

در گروه خودرویی همچنان اخباری مبنی بر لغو تحریم خودروسازی ایران و همکاری شرکت های خارجی از اروپا و آسیا موجب افزایش تقاضا در این گروه شده است. پیش بینی میشود در میان مدت یکی از گزینه های مطلوب سهامداران این گروه باشند......
    گروه بهمن، ایران خودرو و سایپا بیشترین تقاضا را در بین خریداران گروه دارند........

16. خیرالله

شغل:
    مهندس
    تحلیل تکنیکال 4:
    در نظریه اقتصاد کلاسیک بین عرضه و قیمت رابطه مستقیم برقرار است. به این معنی که با افزایش قیمت عرضه کننده گان تمایل بیشتری به فروش و عرضه پیدا می کنند با کاهش قیمت تمایل عرضه کنندگان نیز کاهش پیدا میکند. رابطه بین تقاضا و قیمت نیز معکوس است با افزایش قیمت تقاضا برای خرید کاهش یافته و با کاهش قیمت تقاضا افزایش می یابد این رابطه در شکل شماره ۶ نشان داده شده است. محور افقی نشان دهنده تعداد عرضه کنندگان و یا تقاضا کنندگان است.
    شکل شماره ۶ نمودار عرضه و تقاضا و ارتباط آن با قیمت و تعداد

همانطور که در سمت چپ شکل دیده میشود نمودار عرضه در نقطه «حمایت» با محور قیمت برخورد میکند در این نقطه تعداد عرضه کنندگان به صفر رسیده است. به بیان دیگر با کاهش قیمت به نقطه ای می رسیم که دیگر هیچ عرضه کنندگی حاضر نیست سهام خود را برای فروش قرار دهد در این حالت قیمت به حد حمایت رسیده است یعنی احتمال آنکه قیمت از آن کمتر شود نا محتمل است. در این شرایط حمایت یا support رخ داده است .
    برعکس این وضعیت در نقطه بالاتری رخ می دهد که به آن نقطه «مقاومت» resistance می گویند. با دنبال کردن نمودار تقاضا مشاهده می گردد که با افزایش قیمت از تعداد تقاضا کنندگان کاسته می شود. این روند تا جایی ادامه می آید که دیگر هیچ تقاضا کننده ای باقی نمی ماند زیرا از نظر خریداران قیمت بسیار بالا است در این حالت مقاومت رخ می دهد و احتمال افزایش قیمت نامحتمل است.هرگاه قیمت یک سهم در شرایط حمایت قرار گیرد خریداران به تدریج به خرید علاقه نشان می دهند بنابر این اندکی قیمت را بالاتر از قیمت حمایت پیشنهاد می دهند ورود خریداران به بازار در این زمان رخ می دهد که مطمئن هستند قیمت سهام در کف است و پایینتر نخواهد رفت. خریداران در این وضعیت به بازار هجوم آورده و قیمت سهام شروع به رشد می نماید. لذا بعد از مدتی توقف در شرایط حمایت معمولا قیمت سهام در رالی صعود قرار میگیرد.در وضعیت مقاومت نیز قیمت به بالاترین حد خود رسیده است دیگر خریداری تمایل به خرید با قیمت بالاتر ندارد. از نظر فروشندگان قیمت برای فروش مناسب است و سود حداکثر است فروشندگان وارد بازار می شوند و قیمت در رالی سقوط قرار میگیرد.در نقطه حمایت مطلوبیت قیمت به نحوی است که به تدریج تمایل خرید افزایش می یابد و بر فروش غلبه میکند زیرا خریداران فکر می کنند که قیمت پایینتر از این نمی رود و زمان برای خرید مناسب است. بازار پر از خریداران می شود که برای خرید با هم رقابت میکنند در این حالت بازار زیر فشار خریداران است رقابت بین خریداران منجر به افزایش قیمت می گردد زیرا مزیت رقابت در خرید افزایش قیمت پیشنهادی است. در نقطه مقاومت وضعیت دقیقا برعکس است زیرا قیمت به قدری افزایش یافته که فروشندگان تمایل به فروش پیدا میکنند زیرا به نظر آنها قیمت از این بالاتر نمی رود و زمان برای فروش مناسب است در این حالت بازار پر از فروشند گانی است که برای فروش با هم رقابت می کنند و بازار زیر فشار فروشندگان است مزیت فروش در کاهش قیمت پیشنهادی است در این حالت هرکس قیمت کمتری پیشنهاد کند برنده می شود. بنابراین قیمت در رالی سقوط قرار می گیرددر شکل شماره ۷ مشاهده می گردد که سطح قیمت ۸۰۰۰ ریال به عنوان یک سطح حمایت و سطح قیمت ۹۰۰۰ ریال به عنوان یک سطح قیمت مقاومت عمل کرده است البته می توان روی سطح ۸۵۰۰ ریال هم به عنوان سطح مقاومت می تواند مطرح باشد اما به دفعات شکسته شده و قابل اطمینان نیست. باید توجه داشت که خطوط مقاومت و حمایت همانند آنچه در مورد روند ها گفتیم دائمی و همیشگی نبستند و ممکن است در شرایطی شکسته شوند و قیمت ها از آن عبور نماید.

شکل شماره ۷ سطوح قیمت ۸۰۰۰ ریال سطح حمایت و قیمت ۹۰۰۰ ریال سطح مقاومت است

35 نفر از این پست تشکر کرده اند.
  17. خیرالله

شغل:
    مهندس
    ادامه ی مبحث حمایت ها و مقاومت ها:
    فرض کنید قیمت یک سهم در شرایط حمایت است در این حالت معامله گران زیادی اقدام به خرید می کنند. سهم مورد نظر ناگهان خط حمایت را شکسته و سقوط میکند و به زیر خط حمایت می رسد در این شرایط معامله گرانی که سهام خریده بودند متضرر شده و از رشد قیمت سهام مورد نظر نا امید می شوند. سهام مورد نظر دوباره رشد می کند تا به خط حمایت نزدیک شود در این نقطه معامله گران بسیاری که قبلا به امید صعود قیمت خرید کرده بودند و الان نا امید هستند قصد دارند که با همان قیمت خرید اقدام به فروش کنند و از بازار خارج شوند زیرا امید ندارند که قیمت سهام رشد کند و می خواهند با حداقل ضرر در نقطه خرید سهام خود را بفروشند. به همین دلیل به محض رسیدن قیمت به خط حمایت قبلی بازار با هجوم فروش مواجه می شود. فشار فروشندگان منجر به کاهش مجدد قیمت می شود و لذا خط حمایت قبلی به خط مقاومت جدید تبدیل می گردد. زیرا هر بار که قیمت به خط حمایت قبلی می رسد عده از دارندگان سهام قصد که قصد خروج از بازار را دارند سهام خود را برای فروش می گدارند لذا قیمت کاهش می یابد. شکل شماره ۸ سمت چپ.
    شکل شماره ۸ تبدیل خطوط مقاومت و حمایت به یکدیگر

تبدیل شدن خط مقاومت به خط حمایت بیشتر در بازار معاملات آتی رخ می دهد در این حالت معامله گرانی که در نزدیک خط مقاومت اقدام به فروش کرده اند و امیدوارند قیمت کاهش یابد و پس از کاهش قیمت خرید نمایند از روند نا امید می شوند زیرا قیمت ، خط مقاومت را شکسته و شروع به صعود نموده در این حالت معامله گران منتظر هستند تا در همان نقطه ورود قبلی از بازار خارج شوند. شکل شماره ۸ سمت راست
    در شکل ۹ یک نمونه واقعی از تبدیل شدن خط حمایت به مقاومت نشان داده شده است.
    شکل شماره ۹ تبدیل خط حمایت به مقاومت
    البته باید توجه داشت که تبدیل مقاومت به حمایت مختص بازارهای آتی نیست در الگوی «سر و شانه بر عکس» که بزودی در مورد بحث خواهد شد یک تغییر مقاومت به حمایت خواهیم داشت
    شکل شماره ۱۰ تبدیل شدن خط مقاومت به حمایت درالگوی سر و شانه برعکس
    تبدیل شدن حمایت به مقاومت و مقاومت به حمایت در مورد خطوط روند هم رخ می دهد خط روند صعودی وقتی شکسته شود به عنوان خط مقاومت عمل می کند مانند شکل شماره ۱۱ قسمت الف و هنگامی که روند نزولی شکسته می شود خط روند نزولی مانند خط حمایت عمل می کند (شکل ۱۱ قسمت ب)
    شکل شماره ۱۱ تبدیل مقاومت به حمایت و بالعکس در خطوط روند​

36 نفر از این پست تشکر کرده اند.
  18. خیرالله

شغل:
    مهندس
    تحلیل تکنیکال 5:

اگر در رسم روند صعودی قله ها هم به نحوی باشند که در امتداد یک خط قرار گیرند آن خط را خط کانال یا بازگشت می گوییم (شکل ۱۲ الف خط نقطه چین) در مورد روند نزولی هم اگر حفره ها در امتداد یک خط قرار گیرند آن خط را خط کانال یا خط بازگشت می نامیم (شکل ۱۲ قسمت ب خط نقطه چین) فضای تشکیل شده بین خط روند (خط توپر) و خط کانال در واقع کانالی است برای نوسان قیمت.
    شکل شماره ۱۲ خط کانال

در بسیاری از مواقع خط کانال و خط روند اصلی موازی هستند البته این یک الزام نیست. هرگاه در یک روند صعودی قیمت به خط کانال نرسد یک اخطار است (شکل ۱۳). معامله گر حدس می زند احتمال شکسته شدن روند وجود دارد اگر این احتمال بوقوع بپیوندد احتمال زیادی دارد که قیمت از آخرین قله به اندازه عرض کانال افت کند (تا خط نقطه چین قرمز در شکل ۱۳) در این حالت با متصل کردن دو قله آخر به هم و رسم یک خط موازی با آن از آخرین حفره یک کانال جدید بدست می آید که تا حد زیادی نشان دهنده نوسان قیمت پس از شکسته شدن روند اصلی است. در هر حال عرض کانال بسیار مهم است و از روی آن می توان قیمت های بعدی را پس از شکسته شدن روند حدس زد.

شکل شماره ۱۳ شکسته شدن خط اصلی و ایجاد کانال جدید با همان عرض

شکسته شدن خط کانال در روند صعودی نشان دهنده قوی تر شدن روند است در این حالت می توان با روشی مشابه روش قبل دو قله آخر را به هم وصل کرد و مانند شکل ۱۴ یک خط موازی آن ترسیم کرد در این حالت مکان حفره بعدی بطور تقریبی بدست می آید. در مورد روندهای نزولی هم روش کار مشابه است.

شکل ۱۴ شکسته شدن خط کانال و تقویت روند صعودی

28 نفر از این پست تشکر کرده اند.
  19. خیرالله

شغل:
    مهندس
    الگوهای رفتاری در بازار سرمایه:

وقتی بورس تهران منفی می‌شود، همه فروشنده و وقتی مثبت است همه خریدار می‌شوند. این موضوع به خصوص در زمان منفی شدن بازار تا حدی آزاردهنده است که باعث می‌شود سهامداران بدون توجه به پتانسیل‌های سهام خود در نقش فروشنده ظاهر شوند تا بر شدت افت بازار بیفزایند. اما چرا الگوهای رفتاری در بورس تهران در میان سرمایه‌گذاران مختلف یکسان است و تمامی گروه‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد؟ آیا سرمایه‌گذاران در بورس تهران از الگوهای خرید و فروش خاصی پیروی می‌کنند؟ این مباحث از موضوعاتی هستند که سعی شده در گفت‌وگو با کارشناسان به آن پرداخته شود تا تحقیقی درباره استراتژی‌های سهامداران بورس تهران باشد.
    -
    سرمایه‌گذاری با الگوی صف خرید یا فروش

یک تحلیلگر بازار سرمایه درخصوص الگوهای رفتاری سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه گفت: پاسخ به این سوال در دو سطح کلان و خرد قابل تشریح است؛ در سطح کلان به دلیل آنکه ما بازاری با محدودیت‌های فراوان معاملاتی داریم رفتار سرمایه‌گذاران شباهت‌هایی با هم پیدا می‌کند. همایون دارابی افزود: دامنه نوسان ۴‌درصدی و حجم مبنا موجب به تاخیر افتادن کشف قیمت عادلانه در بورس می‌شود یعنی وقتی شما می‌بینید خبری منتشر می‌شود و تاثیر آن باید ۲۰درصد قیمت را به بالا یا پایین هدایت کند، در بورس صف تشکیل می‌شود. همین صف موجب می‌شود که شما فرصتی را پیدا کنید که بدون تحلیل با سه روز صف‌نشینی شانس خود را برای خرید یا فروش سهام پیش از قیمت تعادلی به‌دست آورید.

-
    وی تاکید کرد: همین مساله باعث می‌شود که در سطح کلان بازار، سرمایه‌گذاران به دنبال صف خرید بگردند و همین امر موجب می‌شود واکنش بیش از حد نیز رخ دهد یعنی یک سهم با لزوم اصلاح قیمت ۲۰ درصدی وقتی ۱۰ روز صف خرید است و مثلا هر روز یک درصد رشد قیمتی داشته است آن‌چنان صف خریدی را می‌تواند شاهد باشد که آن اصلاح ۲۰ درصدی حتی در سطح ۳۰ درصد نیز متوقف نمی‌شود و از این نظر صف فروش و خرید موجب بی‌نظمی بیشتر در بازار می‌شود. این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: در کنار این رفتار کلان، سرمایه‌گذاران در سطح خرد نیز مدل‌های رفتاری متفاوتی را در پیش می‌گیرند که برخاسته از تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی و همچنین ترکیبی از این دو روش یا حتی روش‌های بدیع دیگری از جمله الگوریتم ژنتیک، دیفرانسیل‌های نامتقارن و سری‌های زمانی می‌شود. دارابی ادامه داد: گاهی هم البته علم رجال و موارد دیگر مشاهده می‌شود و سرمایه‌گذاران به استناد خرید و فروش فرد حقیقی یا حقوقی خاصی اقدام به خرید و فروش می‌کنند که سرمایه‌گذاران بزرگ حقیقی یا حقوقی در این شرایط حکم گروه مرجع پیدا می‌کنند.
    -
    اثر اطمینان‌بخش حقوقی‌ها

این کارگزار بورس سپس گفت: بازار ملغمه‌ای از ترس و طمع است و همه تصمیمات در بستر بازار شکل می‌گیرد گاهی ما حتی به مواردی نیز بر می‌خوریم که فعالان بازار با حرکت یک گروه کوچک همه دنباله رو می‌شوند و فروش یا خرید می‌کنند؛ این امر البته در بازارهای مختلف و با سطوح تحلیل متفاوت فرق می‌کند.

-
    این کارشناس درخصوص تاثیر حقوقی‌ها در روند معاملات نیز گفت: اینکه یک خریدار حقوقی سهمی را بخرد امیدواری را ایجاد می‌کند که اولا تصمیم حقیقی در خرید از سوی رفتار حقوقی که عموما تصمیمات کارشناسانه‌تری می‌گیرد، حمایت می‌شود و در همین حال چون خریدهای حقوقی کلان است عموما موجب رشد قیمتی و تشکیل یک کف حمایتی از سهم می‌شود؛ چرا که حقوقی‌ها معمولا یک قیمت ثابت را برای خرید خود اعلام می‌کنند و این امر بازار را مطمئن می‌کند که حقوقی در این قیمت خریدار است.
    -
    این تحلیلگر بازار سرمایه خاطرنشان کرد: افراد باید پیش از شروع به فعالیت، هویت خود را در بازار بشناسند؛ یعنی بدانند که در بازار چه شخصیتی را ایفا می‌کنند. آیا معامله‌گر هستند یا سرمایه‌گذار؟ آیا معامله‌گر کوتاه‌مدت هستند یا میان‌مدت؟ آیا سرمایه‌گذار بنیادی هستند یا تکنیکال؟ آیا سرمایه‌گذار شرکت‌های کوچک هستند یا شرکت‌های بزرگ یا حتی شرکت‌های ورشکسته؟ وقتی شخصیت فعال بازار مشخص شد آنگاه الگوهای مختلفی مطرح می‌شود.
    دارابی درخصوص سطح تحلیل در دادوستدهای بازار سرمایه تاکید کرد: متاسفانه در ماه‌های اخیر ما رفتارهایی حتی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری و‌ بانک‌ها دیدیم که از حقیقی‌های تازه کار نیز انتظار آن نمی‌رود به هر حال سطح تحلیل در بازار ما بسیار پایین است.
    -
    وی درخصوص دوره‌های زمانی مختلف نیز گفت: رفتار تاریخی به ویژه در ماه فروردین، ماه محرم و ماه رمضان و همچنین هفته پایانی تیرماه و شهریورماه تفاوت دارد که این نوع اثر تاریخی را ما شاهد هستیم.
    -
    رفتارهای دوگانه سرمایه‌گذاران

سید‌یوسف‌ هاشمی از کارشناسان بازار سرمایه نیز معتقد است: به طور کلی، الگوی خرید و فروش حاصل از به‌کارگیری یکسری قوانین است که با تکرار آنها نتایج معینی حاصل می‌شود یا پدیده‌های طبیعی است که از اصول معینی تبعیت می‌کند؛ بنابراین در بورس تهران نیز می‌توان سرمایه‌گذاران را به طور کلی به دو دسته تقسیم کرد؛ دسته اول که از الگو‌های مشخصی برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند و این الگو‌ها از روش‌های علمی یا تجربی معینی نشات گرفته است به نوعی می‌توان گفت با تحلیل اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند و دسته دوم از سرمایه‌گذاران که از این الگوها استفاده نکرده و تنها بر اساس حرکت کلی بازار تصمیم گیری می‌کنند و به نوعی دنباله رو هستند که این رفتار را نمی توان الگو یا استراتژی نامید، حتی این روش سرمایه‌گذاری را در قالب الگوهای رفتاری هم نمی‌توان جای داد. وی در ادامه توضیح داد: این دسته از افراد کاملا ارادی از این روش برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند، اما متاسفانه اکثر سرمایه‌گذاران در بورس تهران در این دسته جای دارند؛ البته بدیهی است این افراد چون دنباله رو هستند بخش عمده‌ای از بازده را از دست خواهند داد و صد البته اگر محدودیت دامنه نوسان قیمت‌ها در بورس تهران وجود نداشت یا حداقل دامنه نوسان قیمت‌ها بیشتر از میزان فعلی بود، این دسته، بازده خیلی بیشتری را از دست می‌دادند یا اصلا بازدهی کسب نمی‌کردند و به طور خودکار از تعداد این دسته سرمایه‌گذاران کاسته شده یا حذف می‌شدند.

-
    تحلیل یا نوسان‌گیری

هاشمی در ادامه اظهاراتش به تاثیر روند معاملات بر تصمیمات سرمایه‌گذاران اشاره کرد و گفت:روند معاملات در تصمیم گیری سرمایه‌گذاران با دیدگاهای مختلف اهمیت متفاوتی دارد؛ یکی از ویژگی‌های بورس، نوسان در قیمت‌ها است که همین امر باعث جذابیت آن برای یکسری از سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت یا به عبارتی نوسان گیرها می‌شود.

وی ادامه داد: نوسان‌گیری یا سرمایه‌گذاری با دید خیلی کوتاه‌مدت در کنار سرمایه‌گذاری با دید میان‌مدت و بلند‌مدت، یک استراتژی در سرمایه‌گذاری است که در آن سرمایه‌گذاران بخشی از سرمایه خود را به منظور منتفع شدن از نوسانات قیمت سهام در کوتاه‌مدت به کار می‌برند. این دسته از سرمایه‌گذاران به طور عمده از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند و مسلما به صورت حرفه‌ای در بورس حضور دارند، یعنی هم دانش و تجربه کافی را دارند و هم شغل دیگری نداشته و تمام وقت خود را صرف پیگیری نوسان قیمت‌ها می‌کنند. برای این سرمایه‌گذاران روند قیمت‌ها در تصمیم‌گیری بسیار مهم است و اتفاقا بیشترین وقت خود را صرف پیگیری روند قیمت‌ها می‌کنند.
    -

وی در ادامه افزود: ولی برای سهامداران با دید میان‌مدت و بلند‌مدت روند قیمت‌ها در تصمیم‌گیری زیاد حائز اهمیت نیست، چون مبنای سرمایه‌گذاری آنها بر پایه تحلیل بنیادی استوار بوده و وضعیت سود دهی حال و آینده شرکت‌ها مهم است.
    هاشمی خاطرنشان کرد: اما در این میان سرمایه‌گذارانی وجود دارند که تنها دنباله رو هستند که صد البته برای این دسته از سرمایه‌گذاران که بدون هیچ استراتژی مشخصی اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند، روند قیمت‌ها بی معنی بوده و اساسا هیچ چیز دیگری نیز در بورس در تصمیم‌گیری آنها تاثیر ندارد مگر حرکت سایر سرمایه‌گذاران.
    -
    حضور اشخاص حقوقی و افزایش بازدهی

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا حضور خریداران حقوقی در نمادهای مختلف بر میزان فعالیت حقیقی‌ها موثر است؟ گفت: به طور قطع هر چه عمق بازار و تعداد فعالان آن بیشتر باشند نقدینگی بیشتری جابه‌جا شده و دو پدیده کشف دقیق تر قیمت‌ها و نقدشوندگی بیشتر سهم‌ها حاصل می‌شود که به شادابی و پویایی بازار می‌افزاید، قطعا برای سرمایه‌گذاران عاملی که بیشتر از بازدهی اهمیت دارد، سرعت نقدشوندگی سرمایه آنها است و هر چه این عامل در بازار قوی تر شود فعالیت سهامداران افزایش یافته وسرمایه‌گذاران بیشتری جذب بازار سرمایه می‌شوند؛ حضور اشخاص حقوقی و میزان فعالیت آنها یکی از فاکتورها در تحقق این مهم است. این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهاراتش به بررسی رفتار سرمایه‌گذاران در شرایط تعادلی پرداخت و گفت: در شرایط تعادل بازار نیز سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت به دنبال شرکت‌هایی که در یک کانال مشخص نوسان قیمت بیشتری دارند و از فاکتور نقدشوندگی خوبی برخوردار هستند، می‌روند و سرمایه‌گذاران میان‌مدت و بلند‌مدت به دنبال بهینه کردن و تغییر وزن مالکیت شرکت‌ها در سبد سهام خود با توجه به اختلاف قیمت با ارزش ذاتی شرکت‌ها هستند. هاشمی در ادامه افزود: اما به طور کلی میزان آشنایی سهامداران با بازار سرمایه سال به سال در حال بهبود است به طوری که شرایط فعلی نسبت به سال‌های گذشته اصلا قابل مقایسه نیست، ولی تا شرایط مطلوب و ایده‌آل خیلی فاصله وجود دارد. وی ادامه داد: قطعا افزایش سطح تحلیل بر ساختار تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران تاثیر خواهد گذاشت و به میزان قابل توجهی بر بازده حاصل از سرمایه‌گذاری آنها می‌افزاید، حتی می‌تواند بر شرایط کلی بازار نیز تاثیر گذار باشد و از حرکت‌های احساسی کاسته و روندها را بهبود بخشد.

-
    نوسانات گوناگون در ماه‌های سال

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه تصریح کرد: در این میان بررسی عملکرد سهامداران در ماه‌های مختلف سال نیز متفاوت است؛ با فرض ثابت بودن سایر شرایط، بیشتر شرکت‌ها به صورت دوره‌ای اقدام به انتشار اطلاعات در ماه‌های تیر، مهر، دی و اسفند می‌کنند و همانطور که می‌دانید ماه‌هایی از سال نیز به فصل مجامع معروف هستند که شرکت‌ها در این ماه‌ها به برگزاری مجامع عادی سالانه خود اقدام می‌کنند که در این ماه‌ها نوسانات قیمت سهم‌ها به علت رد و بدل شدن اطلاعات شرکت‌ها بیشتر است و به تبع آن حساسیت بازار به اخبار بیرونی کمتر می‌شود، ولی در سایر ماه‌ها بازار با کمبود اطلاعات از شرکت‌ها مواجه است که در این شرایط نوسان قیمت‌ها تقریبا متعادل و دامنه آن کم است. البته نکته قابل توجه این است که در این ماه‌ها بازار نسبت به وقایع بیرونی بسیار حساس‌تر می‌شود و خبرهای نامتعارف بیرون از بازار می‌تواند نوسانات زیادی را در بازار ایجاد کند.

39 نفر از این پست تشکر کرده اند.
  20. خیرالله

شغل:
    مهندس
    شاخص کل امروز با 473 واحد افزایش بر قله 84684 واحدی ایستاده وروند روبه رشد روز چهارشنبه را ادامه داد اخبار خوب اقتصادی وسیاسی و از سوی دیگر نزدیکی ارسال گزارشات 9 ماهه و شایعات مبنی بر تعدیل در گروههای مختلف باعث فشار تقاضا بر عرضه وروند کنونی بازار گشته است
    گروه خودرو با رسیدن خبری از سوی بانک مرکزی مبنی بر اعطای تسهیلات 1000 میلیارد تومانی از صندوق توسعه ملی به خودروسازان دوباره مورد توجه بازار قرار گرفته تا بتواند دوباره بمقاومتهای قبلی حجوم بیاورد تا بتواند آنها را از پیش رو بردارد
    در گروه بانکی خبر افزایش سرمایه بانک دی و همچنین تعدیل مثبت باعث توجه به این نماد شده است این در حالی است که معاون اقتصادی بانک مرکزی تصمیم گیری در مورد افزایش نرخ سود بانکی را به ماههای بعد موکول گرده است
    گروه دارویی نیز سهامداران به امید تعدیل به گزارش 9 ماهه اقدام بخرید مینمایند این گروه پس از مدتی درجا زدن و اندکی اصلاح امروز را اکثرا با صف خرید به پایان بردن دتولید نیز با ادامه روند چهارشنبه یک گام دیگر به مقاومت خود در 2000 نزدیک شد از داروپخش خبر رسیده است که با بهره برداری از خط تولید ویالهای تزریقی میتواند 41 محصول جدید را تولید نماید همچنین آمار ها نشان میدهد واردات دارو نسبت به ماه گدشته 40درصد افزایش یافته
    در گروه قندی قند اصفهان با یک چهارم فروش توانسته نیمی از سود خود را در 6 ماهه پوشش دهد و جای بسیاری از سوالات را برای سهامداران خود باقی گداشته و پیامی جز ادامه پنهان کاریهای در اعلام سود این گروه را در خود ندارد و باید ببینیم این سیاست تا کجا ادامه دارد
    همچنان فارس با 250 واحد مثبت بشترین فشار مثبت واخابر با 147 واحد منفی بیشترین فشار منفی را بر شاخص بجای گداشتند.