اخبار مهم بورسی

نرخ سود بانكي 14درصد در سال 86 نهايي نشده است

خبرگزاري فارس: نرخ سود بانكي 14درصد كه دو روز گذشته در شوراي پول و اعتبار به تصويب رسيده است، از آنجايي كه هنوز به تائيد رئيس جمهور نرسيده، نهايي نيست.


به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، ماده دو آيين نامه اعطاي تسهيلات بانكي مصوب 14/10/62 هيأت وزيران و اصلاحي 12 خرداد 72 تصريح دارد بر اين كه نرخ سود بانكي پس از تصويب در شوراي پول و اعتبار بايد به تائيد رئيس جمهوري برسد تا نهايي شود.
بنابراين گزارش، ماده دو آيين نامه اعطاي تسهيلات بانكي حاكي است: حداقل و حداكثر سود و يا بازده مورد انتظار و همچنين ضوابط تعيين شده و يانرخ بازده مورد انتظار ناشي از تسهيلات اعطايي بانكها، به تصويب شوراي پول و اعتبار و تأييد رئيس جمهور خواهد رسيد.
بر اساس اين آئين نامه، اعطاي تسهيلات توسط بانكها بايد به ترتيبي صورت گيرد كه بر اساس پيش بيني هاي مربوط اصل منابع تأمين شده براي اين تسهيلات و همچنين سود مورد انتظار در صورت تحقق در مدت معين قابل برگشت باشد.
به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، شوراي پول و اعتبار در جلسه عصر روز شنبه خود علي رغم تاكيد و موضع گيري دولت در خصوص لزوم كاهش نرخ سود بانكي راي بر ثابت ماندن آن در سال 86 داد.
ظاهرا" گزارش كميته هاي فرعي شوراي پول و اعتبار و بانك مركزي در جلسهشورا مورد بررسي قرار گرفته است و در نهايت شورا به نرخ 14درصدي براي سال 86 راي داد.
تصميم شوراي پول و اعتبار به ثبات نرخ سود بانكي در سال 86 در حالي اتخاذ شد كه پيشتر احمدي نژاد رئيس جمهوري بر كاهش نرخ سود بانكي در سال جاري تاكيد كرده بود.
بنابراين اين احتمال وجود دارد كه رئيس جمهوري مصوبه شوراي پول و اعتبار را تائيد نكند و نرخ سود بانكي در سال جاري كاهش يابد.
پيش از اين نيز يك مقام آگاه از 3 ابهام مصوبه شوراي پول و اعتبار خبر داده و گفته بود: شوراي پول و اعتبار در حالي نرخ سود بانكي را تعيين كرد كه فرمول محاسبه نرخ سود بانكي هنوز تعيين نشده است و اين مساله ايراد دارد.
به گفته وي، فرمول محاسبه نرخ سود بانكهاي دولتي و خصوصي كه قرار بود يكسان شود هنوز نهايي نشده است و به همين دليل شوراي پول و اعتبار تا قبل از مشخص شدن فرمول نمي تواند نرخ سود را تعيين كند.
وي با اعلام اين كه در جلسه روز شنبه شوراي پول و اعتبار در خصوص نرخ سود بانكهاي خصوصي هيچ گونه بحث و تصميم گيري نشده است، افزود: شوراي پول و اعتبار بايد در كنار تصميم گيري در خصوص نرخ سود بانكهاي دولتي، نرخ سود بانكهاي خصوصي را نيز تعيين مي كرد.
اين مقام آگاه در خصوص ايراد قانوني اين مصوبه و تعارض آن با قانون برنامه چهارم توسعه گفت: هر چند برنامه چهارم ميزان كاهش نرخ سود بانكي در هر سال را مشخص نكرده است، ولي تصريح دارد بر اين كه نرخ سود بانكي تا پايان برنامه چهارم بايد تك رقمي شود.
به گفته وي، عدم كاهش نرخ سود بانكي در سال جاري دولت را مجبور مي كند كه نرخ سود را طي دو سال آينده پنج درصد كاهش دهد و اين مصوبه از آنجايي كه اجراي قانون برنامه چهارم را سخت تر كرده است، مي تواند توسط مجلس مورد بازنگري قرار گيرد.
 
وقايع اتفاقيه بورس سوم ارديبهشت


پس از آنكه بازار نسبت به قطعي شدن عدم تغيير نرخ سود بانك‌ها اطمينان يافت، امروز نمادهاي گروه واسطه‌گري مالي به ويژه بانك‌ها و ليزينگ‌ها بيش از روز گذشته در بورس مورد توجه قرار گرفتند.حتي در اين ميان برخي شركت‌هاي سرمايه‌گذاري كه در پرتفوي خود سهام بانك‌ها را جاي داده‌اند از تصميم شوراي پول و اعتبار بي‌نصيب نبوده و توانستند با عرضه بخشي از سهام خود، سود قابل توجهي كسب كرده و به ايفاي نقش مثبت در بازار بپردازند.در گروه واسطه گري مالي، بانك كارآفرين كه شايعه تعديل Eps سال گذشته اش تشديد شده، در چند بلوك و تا سطح بيش از 12‌ميليون عرضه و مورد معامله قرار گرفت. گفته مي‌شود عرضه سهام بانك كارآفرين از سوی زيرمجموعه‌هاي سرمايه‌گذاري ملت انجام گرفته است چرا كه پيش از اين نيز زير مجموعه‌هاي «وملت» چنين رفتاري را از خود نشان داده بودند.

بانك كارآفرين تحت تاثير معامله بيش از 12‌ميليون سهمی و تشديد تقاضا 83‌ريال افزايش قيمت داد.بانك پارسيان هم عرضه بيش از 2‌ميليون سهمي را شاهد بود كه با وجود تقاضا ارزش هر سهم اين شركت به هزار و 834‌ريال رسيد.

در ظاهر عرضه 2‌ميليون سهمي «وپارس» از سوي يك شخصيت حقيقي و يك شخصيت حقوقي انجام گرفته است.عمليات بازارگرداني سرمايه‌گذاري غدير نيز امروز از سوي بانك صادرات آغاز شد.

نماد ليزينگ ايران نيز بازگشايي شد كه پس از بازگشايي نماد، تا سطح 2ميليون سهم اين شركت داد وستد شد. معاملات «وليز» در بازار امروز به دليل تعديل Eps شركت و همچنين مصوبه اخير شوراي پول و اعتبار در رابطه با نرخ سود بانك‌ها و ليزينگ‌ها بوده است.

در اين گروه درباره ساختمان ایران شايع شده كه سود هر سهم اين شركت براي سال مالي جاري قابليت رشد تا 500‌ريال را خواهد داشت.اين ميزان رشد، افزايش قيمت سهم «وساخت» تا 300‌تومان را به دنبال داشت.در گروه شيميايي، پتروشيمي اراك پس از بازگشايي مورد حمايت قرار نگرفت و تنها يك‌ميليون برگه سهم آن از سوي بازار جمع‌آوري شد. اين اتفاق موجب شد كه «شاراك» 18 واحد شاخص كل را با افت مواجه سازد.اين شركت يك‌ميليارد و200‌ميليون برگه سهم به ارزش 960‌ميليارد تومان دارد و از با ارزش‌ترين شركت‌هاي بازار به شمار مي‌رود و دليل تاثير‌گذاري بيش از اندازه اين نماد بر شاخص كل هم همين موضوع است.در همين گروه از تعديل مثبت 10‌درصدي Eps كربن ايران سخن گفته مي‌شد.در گروه تجهيزات، انتصاب زنگنه وزير سابق نفت به عنوان رئيس هيات‌مديره هپكو توجه بازار را به خود جلب كرده و هر روز بلوك‌هاي متعددي از اين نماد در بازار مورد معامله قرار مي‌گيرد كه ظاهرا يكي از سهامداران عمده خريدار اين بلوك‌ها مي‌باشد. هپكو كه بزرگ‌ترين توليد‌كننده ماشين‌آلات راه‌سازي به شمار مي‌رود اين روزها با شايعه تعديل مثبت Eps خود روبه‌رو است.تكنوتار نيز امروز شايعه‌اي مبني بر اعلام Eps 700‌ريالي در سال86 داشت.در گروه خودرويي، سايپا تحت تاثير عمليات بازارگرداني بيش از يك‌ميليون معامله سهام داشت و 12 ريال كاهش قيمت را تجربه كرد.

امروز همچنين نماد شركت‌هاي سرمايه‌گذاري مسكن، صنعتي بهشهر، موتوژن و صنايع ريخته‌گري ايران نيز بازگشايي شدند.در مجموع بازار معامله سهام شركت 118را شاهد بود كه در پي بازگشايي نماد «شاراك» شاخص كل به افتي معاد12.21‌واحد دست يافت و ارزش معاملات هم به بیش از111 میلیارد ریال تنزل یافت
 

A-SH

New Member
کاربر فعال
يك مقام آگاه در وزارت صنايع در گفت‌وگو با فارس:

خروج سيمان از سبد حمايتي بدون هيچ مخالفي در شوراي اقتصاد تصويب شد

خبرگزاري فارس: يك مقام آگاه در وزارت صنايع و معادن گفت: خروج سيمان از سبد حمايتي به تصويب شوراي اقتصاد رسيده و قطعي است .


اين مقام آگاه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس تصريح كرد: شوراي اقتصاد در نشست روز شنبه 25 فروردين ماه خروج سيمان از سبد حمايتي را تصويب كرد، در عين حال قرار بر اين شده است كميته‌اي در خصوص كم و كيف آزادسازي قيمت سيمان تصميم‌ بگيرند.
وي گفت: اينگونه نيست كه سيمان از سبد حمايتي خارج نشده باشد، اين تصميم در شوراي اقتصاد گرفته شده و توليد كنندگان سيمان از اين تصميم خوشحالند.
وي اظهار داشت: كميته تشكيل شده توسط شوراي اقتصاد تنها بايد مكانيزمهايي را براي تعيين قيمت پيش بيني كنند كه به رانت و دلالي نينجامد.
اين مقام آگاه افزود: شركتهاي سيماني به رئيس جمهوري اين قول را داده بودند كه خروج سيمان از سبد حمايتي به افزايش قيمت منجر نخواهد شد.
وي گفت: شوراي اقتصاد خواستار ارايه راهكارهاي مطمئن در اين رابطه شده است، در عين حال خروج سيمان از سبد حمايتي هيچ مخالفي در شوراي اقتصاد ندارد.
اين مقام آگاه در پاسخ به اين پرسش كه تضمين‌هاي مطرح براي گران نشدن قيمت چيست؟ خاطر نشان كرد: گراني يك كالا همواره همنشين كمبود آن است. هنگامي كه كمبودي وجود نداشته باشد، جاي احتكار نيز وجود ندارد.
وي گفت: سيمان جنس قابل احتكار و قابل حملي نيست و حمل آن در مسافت بيش از 300 كيلومتر اين كالا را از حيزانتفاع خارج مي‌كند بنابراين ما اطمينان و يقين داريم قيمت سيمان با افزايش توليد آن رشدي نخواهد داشت.
وي تاكيد كرد: وزارت صنايع وضعيت توليد، نيازهاي كشور و مصرف را طي سالهاي گذشته و آينده به خوبي تحليل كرده است.
اين مقام آگاه اضافه كرد: سال آينده ده ميليون تن به حجم توليد سيمان اضافه مي‌شود و اساسا كارخانجات سيماني با مازاد مصرف مواجه شده و ناچار خواهند بود به دنبال مشتريان جديد بگردند.
وي اضافه كرد: در عين حال هماهنگي‌هاي لازم را كميته تشكيل شده از وزارت بازرگاني، وزارت صنايع و انجمن سيمان انجام خواهند داد.
 

تالار ما

New Member
کاربر فعال
طرح واگذاري سهام 9 شركت دولتي در بورس

4/2/86 خبرگزاری فارس

معاون حقوقي و واگذاري سازمان خصوصي‌سازي از مطرح شدن عرضه سهام 9 شركت دولتي در هيئت‌هاي واگذاري خبر داد.


سيدمهدي عقدايي در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهار داشت: قيمت پايه واگذاري 9 شركت در جلسه آتي هيات عالي واگذاري تعيين خواهد شد.

وي افزود:قيمت پايه واگذاري 49 درصد سهام شركت مهندسين مشاور آب و خاك تهران، 100 درصد سهام شركت توليد پمپهاي بزرگ و توربين آبي، 49 درصد سهام شركت پيمانير، 4/12 درصد سهام قند اروميه، 49 درصد سهام سازند آب، 9/49 درصد سهام نصب نيرو، 49 درصد سهام مهندسين مشاور آب و خاك تهران، دو بلوك 5 درصدي شركت مس و دو بلوك 5 درصدي از شركت فولاد مباركه در جلسه هيات عالي واگذاري تعيين خواهد شد.
عقدايي خاطرنشان كرد: آگهي عرضه سهام اين شركتها؛ يك هفته پس از تعيين قيمت پايه آنها عرضه خواهد شد.

وي در خصوص لايحه اجرايي سياستهاي اصل 44 گفت: اين لايحه مراحل نهايي خود را در هيات دولت مي گذراند و پيش بيني مي شود حداكثر تا دو هفته آينده به مجلس ارائه شود
 

تالار ما

New Member
کاربر فعال
تاثیر افزایش 30 درصدی تعرفه صادرات شمش روی

سه شنبه 4 اردیبهشت 1386
افزایش30 درصدی تعرفه صادرات شمش روی موجب شده تا صادرات شرکت‌های روی حاضر در بازار سهام کشور با مشکل مواجه شود.به گزارش سنا ، بر اساس بخشنامه شماره 123386/ت36491 هـ مورخ 9/10/85 دولت، تعرفه صادرات انواع آهن قراضه و ضایعات فلزی به هر شکل و شمش آن‌ها از صفر به 30درصد افزایش یافته که این بخشنامه شامل تولیدات انواع شمش از کنسانتره‌ها نیز شده و مشکلات فراوانی را برای تولید‌کنندگان انواع شمش به‌خصوص شمش روی ایجاد کرده است.

براین اساس، تولید‌کنندگان شمش روی که بخش‌ قابل ملاحظه‌ای از بازار سهام کشور را تشکیل می‌دهد و به عنوان سهام قابل توجه بورس تهران مطرح است و بازدهی مناسبی را طی سال‌های اخیر نصیب سرمایه‌گذاران در این بازار کرده‌اند، با افزایش تعرفه، توان رقابت و حضور در بازارهای جهانی را نداشته و این امر باعث به فروش نرفتن محصول نهایی و از دست دادن سود قابل ملاحظه‌ای برای سهام‌داران شده است.

وثیقی مطلق نایب رییس انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران در این‌باره گفت: کشور ما توانسته است در سال‌های گذشته خود را از مصرف‌کننده روی، به عنوان یکی از صادرکننندگان این محصول در جهان ارتقا دهد و در سال گذشته بیش از 100 هزار تن شمش روی صادر کند.

وی میزان مصرف روی در داخل کشور را در حال حاضر حدود 80 تا 90 هزار تن اعلام کرد و گفت: سال گذشته بیش از 190 هزار تن از این محصول تولید و مازاد مصرف معادل 100 هزار تن صادر شده است که ارز آوری قابل توجهی برای توسعه صنعت روی کشور به همراه داشت.

وی گفت: بعد از اعلام این بخشنامه که می‌بایست فقط شامل قراضه‌های فلزی شود، متأسفانه به شمش تولیدی حاصل از ماده معدنی و تولیدی از کارخانه‌های ذوب نیز تعمیم داده شده و نتیجه آن عدم امکان صادرات و انباشت مازاد تولید داخل در نتیجه فلج کردن تولید‌کنندگان به دلیل عدم وجود نقدینگی و نیز ایجاد بی‌اعتمادی و به خطر افتادن قراردادهای صادراتی و طرف‌های صادراتی شده است.

وثیقی مطلق گفت: در حالی‌که سیاست دولت بر پایه صادرات غیرنفتی برنامه‌ریزی شده، اتخاذ چنین تصمیمی مانع بزرگی برای صادرات روی به عنوان یکی از محصولات غیرنفتی فعال در زمینه و صادرات شده و زیان فراوانی برای تولید‌کنندگان و سهام‌داران این شرکت‌ها وارد کرده است.

نایب رییس انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران در ادامه از مسئولان امر درخواست کرد: به منظور جلوگیری از زیان بیشتر سهام‌داران و تولید‌کنندگان و بازگشت اعتماد به خریداران خارجی و هم‌چنین ادامه روند صادرات و سودآوری مناسب محصول روی به کشور، درخصوص بخشنامه فوق تجدید نظر کنند.
 

sajad@

New Member
عضو تازه
با تشکر از دولت مهرورز (سهام معدنی هر کدام چه مقدار تعدیل منفی می دهند)
 

sajad@

New Member
عضو تازه
سه شنبه 4 اردیبهشت 1386
افزایش30 درصدی تعرفه صادرات شمش روی موجب شده تا صادرات شرکت‌های روی حاضر در بازار سهام کشور با مشکل مواجه شود.به گزارش سنا ، بر اساس بخشنامه شماره 123386/ت36491 هـ مورخ 9/10/85 دولت، تعرفه صادرات انواع آهن قراضه و ضایعات فلزی به هر شکل و شمش آن‌ها از صفر به 30درصد افزایش یافته که این بخشنامه شامل تولیدات انواع شمش از کنسانتره‌ها نیز شده و مشکلات فراوانی را برای تولید‌کنندگان انواع شمش به‌خصوص شمش روی ایجاد کرده است.

براین اساس، تولید‌کنندگان شمش روی که بخش‌ قابل ملاحظه‌ای از بازار سهام کشور را تشکیل می‌دهد و به عنوان سهام قابل توجه بورس تهران مطرح است و بازدهی مناسبی را طی سال‌های اخیر نصیب سرمایه‌گذاران در این بازار کرده‌اند، با افزایش تعرفه، توان رقابت و حضور در بازارهای جهانی را نداشته و این امر باعث به فروش نرفتن محصول نهایی و از دست دادن سود قابل ملاحظه‌ای برای سهام‌داران شده است.

وثیقی مطلق نایب رییس انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران در این‌باره گفت: کشور ما توانسته است در سال‌های گذشته خود را از مصرف‌کننده روی، به عنوان یکی از صادرکننندگان این محصول در جهان ارتقا دهد و در سال گذشته بیش از 100 هزار تن شمش روی صادر کند.

وی میزان مصرف روی در داخل کشور را در حال حاضر حدود 80 تا 90 هزار تن اعلام کرد و گفت: سال گذشته بیش از 190 هزار تن از این محصول تولید و مازاد مصرف معادل 100 هزار تن صادر شده است که ارز آوری قابل توجهی برای توسعه صنعت روی کشور به همراه داشت.

وی گفت: بعد از اعلام این بخشنامه که می‌بایست فقط شامل قراضه‌های فلزی شود، متأسفانه به شمش تولیدی حاصل از ماده معدنی و تولیدی از کارخانه‌های ذوب نیز تعمیم داده شده و نتیجه آن عدم امکان صادرات و انباشت مازاد تولید داخل در نتیجه فلج کردن تولید‌کنندگان به دلیل عدم وجود نقدینگی و نیز ایجاد بی‌اعتمادی و به خطر افتادن قراردادهای صادراتی و طرف‌های صادراتی شده است.

وثیقی مطلق گفت: در حالی‌که سیاست دولت بر پایه صادرات غیرنفتی برنامه‌ریزی شده، اتخاذ چنین تصمیمی مانع بزرگی برای صادرات روی به عنوان یکی از محصولات غیرنفتی فعال در زمینه و صادرات شده و زیان فراوانی برای تولید‌کنندگان و سهام‌داران این شرکت‌ها وارد کرده است.

نایب رییس انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران در ادامه از مسئولان امر درخواست کرد: به منظور جلوگیری از زیان بیشتر سهام‌داران و تولید‌کنندگان و بازگشت اعتماد به خریداران خارجی و هم‌چنین ادامه روند صادرات و سودآوری مناسب محصول روی به کشور، درخصوص بخشنامه فوق تجدید نظر کنند.
با تشکر از دولت مهرورز (سهام معدنی هر کدام چه مقدار تعدیل منفی می دهند)
 

تالار ما

New Member
کاربر فعال
با تشکر از دولت مهرورز (سهام معدنی هر کدام چه مقدار تعدیل منفی می دهند)
دوست عزیز من نماینده دولت نیستم و فقط در این تاپیک اخبار نقل قول کردم

امیدوارم این تعرفه غیر عقلانی تا بیشتر از نصف اصلاح کردد.. می بینید که یک نهادی که باید طبق مصوبه مجلس نرخ سود را همه ساله کاهش دهد اینکار را انجام نمی دهد و این انعکاسات باید صورت گیرد تا تصمصم درستتری اتخاذ شود

موفق باشید
 

A-SH

New Member
کاربر فعال
به دنبال اعلام خبر تعيين نرخ بهره بانكي از سوي دولت و عدم تائيد نظر شوراي پول و اعتبار از سوي سخنگوي دولت، در روز جاري شاهد منفي شدن سهام بانك ها و شركت هاي ليزينگ بوده ايم
 

فترمه

Member
کاربر فعال
جدي

آقا اين كشور بدبخت و مردمش كي از دست اين دولت نادان و بي لياقت راحت مي شوند؟!
واقعا ديگه خسته شديم از اين همه خرابكاري، مملكت داره ويران ميشه، چرا كسي صداش در نمياد؟
آخه اين وضع مسكن است؟ اين وضع تورم است؟ اين وضع بورس است؟
شما دلتون به چي خوشه؟
 

mehrban

New Member
عضو تازه
ديروز نگفتم بعد از فرمايشات الهام اين گروهم ميره ميخوابه كنار بقيه گروههاي راكد بورسي.
 

تالار ما

New Member
کاربر فعال
[/B]
سه شنبه 4 اردیبهشت 1386
افزایش30 درصدی تعرفه صادرات شمش روی موجب شده تا صادرات شرکت‌های روی حاضر در بازار سهام کشور با مشکل مواجه شود.


به گزارش سنا ، بر اساس بخشنامه شماره 123386/ت36491 هـ مورخ 9/10/85 دولت، تعرفه صادرات انواع آهن قراضه و ضایعات فلزی
به هر شکل و شمش آن‌ها از صفر به 30درصد افزایش یافته که این بخشنامه شامل تولیدات انواع شمش از کنسانتره‌ها نیز شده و مشکلات فراوانی را برای تولید‌کنندگان انواع شمش به‌خصوص شمش روی ایجاد کرده است.
......

وی گفت: بعد از اعلام این بخشنامه که می‌بایست فقط شامل قراضه‌های فلزی شود، متأسفانه به شمش تولیدی حاصل از ماده معدنی و تولیدی از کارخانه‌های ذوب نیز تعمیم داده شده و نتیجه آن عدم امکان صادرات و انباشت مازاد تولید داخل در نتیجه فلج کردن تولید‌کنندگان به دلیل عدم وجود نقدینگی و نیز ایجاد بی‌اعتمادی و به خطر افتادن قراردادهای صادراتی و طرف‌های صادراتی شده است.

...

نایب رییس انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران در ادامه از مسئولان امر درخواست کرد: به منظور جلوگیری از زیان بیشتر سهام‌داران و تولید‌کنندگان و بازگشت اعتماد به خریداران خارجی و هم‌چنین ادامه روند صادرات و سودآوری مناسب محصول روی به کشور، درخصوص بخشنامه فوق تجدید نظر کنند.
البته طبق این بخشنامه تعرفه باید به شمش حاصل از ضایعات فلزی تعلق گیرد نه به شمش حاصل از مواد اولیه.که با پیگیری می تواند این تعرفه از رویی ها حذف شود و اثری بر انها نداشته باشد.
 

A-SH

New Member
کاربر فعال
کابل البرز :

شنیده شده است سهام شرکت کابل البرز طی هفته گذشته توسط شرکت بیمه پارسیان در بازارسرمایه عرضه شده است.

داروسازی کوثر :

شنیده ها حاکی از تعدیل مثبت عایدی در این شرکت می باشد، برخی شنیده ها حکایت از تعدیل به میزان 25 درصد در شرکت داروسازی کوثر دارد.

معادن منگنز :

گفته می شود شرکت پتروشیمی اصفهان تصمیم دارد در هفته جاری سهام این شرکت را از بازار سرمایه جمع آوری نماید.

لاستیک سهند :

برخی از اخبار و زمزمه ها حکایت از تصمیم شرکت سرمایه گذاری صباتامین جهت سود سهام این شرکت طی هفته جاری دارد.

پتروشیمی آبادان :

می گویند شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی تصمیم دارد همچون هفته گذشته سهام این شرکت را در هفته جاری از بازار سرمایه جمع آوری نماید.

سیمان فارس و خوزستان :

شنیده شده است شرکت سهامی بیمه ایران تصمیم دارد در هفته جاری سهام این شرکت را در بازار سرمایه عرضه نماید.

گالوانیزه فجر سپاهان :

شنیده ها حاکی از تصمیم شرکت سرمایه گذاری معادن و فلزات جهت حمایت از سهام شرکت گالوانیزه فجر سپاهان در هفته جاری در بازارسرمایه می باشد.

صنعتی بهشهر :

گفته می شود شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع بهشهر در هفته گذشته سهام این شرکت را به طور گسترده از بازارسرمایه جمع آوری کرده و تصمیم دارد در هفته جاری نیز از سهام آن حمایت به عمل آورد.

توس گستر :

می گویند شرکت سرمایه گذاری توس گستر با تعدیل مثبت عایدی به میزان 10 درصد مواجه شده است. این درحالی است که طی هفته گذشته شرکت سهامی بیمه ایران سهام این شرکت را به طور گسترده در بازار سرمایه عرضه نموده است.

سرمایه گذاری بوعلی :

فعالان بازار معتقدند از دلایل عدم سیر صعودی مناسب برای سهام این شرکت در هفته گذشته می توان عرضه های گسترده سهام شرکت سرمایه گذاری بوعلی توسط شرکت سرمایه گذاری سبحان اشاره نمود.
 

A-SH

New Member
کاربر فعال
مخالفت بي سابقه دولت با شوراي پول و اعتبار دو روز پس از آنكه شوراي پول و اعتبار ايران از ثابت ماندن نرخ سود تسهيلات بانكي خبر داد، رئيس جمهور، در اقدامي بي سابقه از تأييد مصوبه اين شورا سرباززده است.


بانك مركزي ايران يك روز پيشتر نرخ تورم را سيزده و شش دهم درصد اعلام كرد كه برخي ناظران مي گويند رقم واقعي بالاتر از اين عدد است

آقاي احمدي نژاد در برنامه هاي خود تاكيد كرده بود نرخ سود تسهيلات بانكي بايد سالانه دو درصد كاهش يابد، اما اعضاي شوراي پول و اعتبار ايران روز يكشنبه (بيست و دوم آوريل) در جلسه اي طولاني تصميم گرفتند اين نرخ را از ميزان فعلي (چهارده درصد براي بانك هاي دولتي و هفده درصد براي بانك هاي خصوصي) پايين نياورند.

شوراي پول و اعتبار نهادي كارشناسي در امور سياستگذاري هاي پولي ايران به شمار مي رود و مصوبات آن در مورد نرخ سود بانكي براي نهايي شدن بايد به تأييد رياست جمهوري برسد.

با اين حال به دليل ماهيت كارشناسي و تخصصي كار اين شورا، عموما رئيس جمهور با نظرات اعضاي آن مخالفت نمي كند.


غلامحسين الهام، سخنگوي دولت ايران، گفته است موضوع تعيين نرخ سود تسهيلات بانكي در جلسه روز چهارشنبه هيئت وزيران بررسي شده اما تصميم گيري نهايي به جلسات بعدي اين هيئت موكول شده است.

هواداران ثابت ماندن نرخ سود تسهيلات بانكي مي گويند كاهش مداوم آن به دليل دشوار ساختن جذب سرمايه، فشار مضاعفي به نظام بانكي وارد مي آورد.

از ديگر استدلال هاي اين گروه اين است كه با توجه به نرخ تورم و همچنين ريسك سرمايه، نرخ واقعي سود تسهيلات بانكي در همين وضعيت فعلي نيز رشد منفي داشته و به بيان ديگر در حال حاضر نيز رو به كاهش است.

بانك مركزي ايران يك روز پيشتر نرخ تورم را سيزده و شش دهم درصد اعلام كرد كه برخي ناظران مي گويند رقم واقعي بالاتر از اين عدد است.

با اين حال برخي سياستمردان ايراني از جمله برخي نمايندگان مجلس اين كشور به انتقاد از تصميم شوراي پول و اعتبار پرداخته و گفته اند شوراي پول و اعتبار بايد نرخ سود بانكي را طوري تعيين مي كرد كه شعارهاي دولت را عملي كند.
 
--------------------------------------------------------------------------------شماره:86

--------------------------------------------------------------------------------


بانكهاي ايران، هر روز سرمايه دارتر از ديروز

خبرگزاري فارس: مقاومت بانكها در برابر كاهش نرخ سود بانكي در حالي است كه آمار و ارقام بانك مركزي، بهبود وضعيت مالي بانكهاي دولتي و خصوصي را طي سالهاي اجراي كاهش نرخ سود اثبات مي كند.


به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، مجموع دارائي بانكهاي دولتي و خصوصي كه در ديماه سال 83 برابر 206 هزار ميليارد تومان بوده است، در اسفند ماه سال 83 به 221 هزار ميليارد تومان رسيد و با ثبت عدد 261 هزار ميليارد تومان در ديماه 84 ركورد ديگري را بر جاي گذاشت.
بنابر آمار بانك مركزي، دارايي بانكهاي كشور در پايان سال 84 به 280 هزار ميليارد تومان و در دي ماه سال 85 نيز به 340 هزار ميليارد تومان رسيد كه افزايش بيش از 130 هزار ميليارد توماني را طي دو سال گذشته نشان مي دهد.
دارائي خارجي بانكهاي ايران نيز شاخص ديگري است كه طي دو سال گذشته به شكل چشم گيري بهبود داشته و از 55 هزار ميليارد تومان در سال 83 به 90 هزار ميليارد تومان در سال 85 رسيد كه افزايش حدود 70 درصدي را نشان مي دهد.
به گزارش فارس، در حالي كه بدهي بخش دولتي به بانكهاي ايران طي دو سال گذشته تنها 2500 ميليارد تومان افزايبش يافته است، وامها و سپرده گذاري بخش دولتي در بانكهاي كشور طي دو سال گذشته افزايش حدود 100درصدي را تجربه كرده و از 13 هزار ميليارد تومان در ديماه سال 83 به 25 هزار ميليارد تومان در سال 85 افزايش يافته است.
افزايش 12 هزار ميليارد توماني سپرده هاي بخش دولتي در بانكهاي كشور حاكي از حمايت بي چون و چراي دولت از اين بانكها طي دو سال گذشته بوده است.
گزارش بانك مركزي حاكي است: سپرده هاي بخش غير دولتي بانكهاي كشور نيز طي دو سال گذشته افزايش بيش از 100 درصد را داشته است و از 60 هزار ميليارد تومان در سال 83 به بالاي 112 هزار ميليارد تومان در سال گذشته رسيد.
سپرده هاي قرض الحسنه بانكهاي كشور نيز از 5900 ميليارد تومان در ديماه سال 83 به 12 هزار ميليارد تومان در سال 85 رسيد كه رشد قابل توجه سپرده هايي را نشان مي دهد كه بانكها هيچ هزينه اي بابت آن نمي پردازند.
مجموع سپرده هاي ديداري بانكها طي دو سال گذشته از 19 هزار ميليارد تومان به 31 هزار ميليارد تومان افزايش يافته است.
به گزارش فارس، سود و درامد هاي سالهاي آتي بانكهاي كشور نيز از 9900 ميليارد تومان در ديماه سال 83 به 16 هزار 500 ميليارد تومان در ديماه سال 85 افزايش يافته است كه رشد 66 درصدي را نشان مي دهد.
گزارش فارس حاكي است، در صورتي كه بانكهاي كشور ترازنامه سود و زيان خود را بدون هيچ كم و كاستي منتشر كنند، خواهيم ديد كه وضعيت مالي بانكها از زماني كه طرح كاهش نرخ سود بانكي اجرا شده است، نه تنها بدتر نشده است، بلكه اين بانكها هر روز بهتر از ديروز بوده اند.
انتهاي پيام/
گزارش فارس از مقاومت بي‌دليل بانكها در برابر كاهش نرخ سود

بانكهاي ايران، هر روز سرمايه دارتر از ديروز

خبرگزاري فارس: مقاومت بانكها در برابر كاهش نرخ سود بانكي در حالي است كه آمار و ارقام بانك مركزي، بهبود وضعيت مالي بانكهاي دولتي و خصوصي را طي سالهاي اجراي كاهش نرخ سود اثبات مي كند.


به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، مجموع دارائي بانكهاي دولتي و خصوصي كه در ديماه سال 83 برابر 206 هزار ميليارد تومان بوده است، در اسفند ماه سال 83 به 221 هزار ميليارد تومان رسيد و با ثبت عدد 261 هزار ميليارد تومان در ديماه 84 ركورد ديگري را بر جاي گذاشت.
بنابر آمار بانك مركزي، دارايي بانكهاي كشور در پايان سال 84 به 280 هزار ميليارد تومان و در دي ماه سال 85 نيز به 340 هزار ميليارد تومان رسيد كه افزايش بيش از 130 هزار ميليارد توماني را طي دو سال گذشته نشان مي دهد.
دارائي خارجي بانكهاي ايران نيز شاخص ديگري است كه طي دو سال گذشته به شكل چشم گيري بهبود داشته و از 55 هزار ميليارد تومان در سال 83 به 90 هزار ميليارد تومان در سال 85 رسيد كه افزايش حدود 70 درصدي را نشان مي دهد.
به گزارش فارس، در حالي كه بدهي بخش دولتي به بانكهاي ايران طي دو سال گذشته تنها 2500 ميليارد تومان افزايبش يافته است، وامها و سپرده گذاري بخش دولتي در بانكهاي كشور طي دو سال گذشته افزايش حدود 100درصدي را تجربه كرده و از 13 هزار ميليارد تومان در ديماه سال 83 به 25 هزار ميليارد تومان در سال 85 افزايش يافته است.
افزايش 12 هزار ميليارد توماني سپرده هاي بخش دولتي در بانكهاي كشور حاكي از حمايت بي چون و چراي دولت از اين بانكها طي دو سال گذشته بوده است.
گزارش بانك مركزي حاكي است: سپرده هاي بخش غير دولتي بانكهاي كشور نيز طي دو سال گذشته افزايش بيش از 100 درصد را داشته است و از 60 هزار ميليارد تومان در سال 83 به بالاي 112 هزار ميليارد تومان در سال گذشته رسيد.
سپرده هاي قرض الحسنه بانكهاي كشور نيز از 5900 ميليارد تومان در ديماه سال 83 به 12 هزار ميليارد تومان در سال 85 رسيد كه رشد قابل توجه سپرده هايي را نشان مي دهد كه بانكها هيچ هزينه اي بابت آن نمي پردازند.
مجموع سپرده هاي ديداري بانكها طي دو سال گذشته از 19 هزار ميليارد تومان به 31 هزار ميليارد تومان افزايش يافته است.
به گزارش فارس، سود و درامد هاي سالهاي آتي بانكهاي كشور نيز از 9900 ميليارد تومان در ديماه سال 83 به 16 هزار 500 ميليارد تومان در ديماه سال 85 افزايش يافته است كه رشد 66 درصدي را نشان مي دهد.
گزارش فارس حاكي است، در صورتي كه بانكهاي كشور ترازنامه سود و زيان خود را بدون هيچ كم و كاستي منتشر كنند، خواهيم ديد كه وضعيت مالي بانكها از زماني كه طرح كاهش نرخ سود بانكي اجرا شده است، نه تنها بدتر نشده است، بلكه اين بانكها هر روز بهتر از ديروز بوده اند.
انتهاي پيام/


©2006 Fars News Agency. All rights reserved

صفحه اصلي عناوين کل اخبار اخبار برگزيده
اجتماعي . اقتصادي . بين الملل . سياسي . فرهنگي . ورزشي . استانها . عکس . سياست خارجي . ديدگاه . انرژي اتمي
اخبار ويژه جستجو ارتباط با ما
 
کارشناس مدیریت پژوهش سازمان بورس و اوراق بهادار گفت : با کاهش نرخ سود بانکی، کمبود نقدینگی شدیدی در انتظار بانک های خصوصی حاضر در بورس اوراق بهادار است .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران، "جواد فرهانیان" افزود :کاهش نرخ سود بانکی صف متقاضیان وام و تسهیلات ارزان را افزایش می دهد و آثار منفی زیادی در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد : با افت سود پرداختی بانک ها ، پیش بینی می شود آنها در تامین مالی خود دچار مشکل شوند و فشار تقاضا برای دریافت تسهیلات ارزان قیمت باقی بماند.

فرهانیان تصریح کرد : فشار کمبود نقدینگی بانک ها به ویژه برای بانکهای خصوصی منجر به کاهش حجم عملیات آنها و در نتیجه کاسته شدن سودآوری افت سهام آنها در بورس می شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی به حمایت های دولت از بانک های دولتی اشاره کرد و افزود : این بانک ها مشکلی برای تامین نقدینگی خود نخواهند داشت اما بانک های خصوصی در صورت بروز فشار نقدینگی، آسیب پذیر خواهند شد.
وی اظهار داشت : بانک مرکزی می تواند با کاستن از نرخ ذخیره قانونی بانکها در نزد خود یا قول دولت مبنی بر برداشتن فشار از دوش بانک های خصوصی در صورت بروز حالتهای بحرانی ، راهی برای حمایت از این نهادهای بانکی در پیش بگیرند.

هم اکنون سهام سه بانک خصوصی پارسیان، اقتصاد نوین و کارآفرین در بورس اوراق بهادار مورد معامله قرار می گیرد.ارزش بازاری این سه شرکت تا تاریخ 5/2/86 به 17942 میلیارد ریال می رسد که معادل 5/4 درصد ارزش کل بازار اوراق بهادار در تاریخ یاد شده است.

بر اساس اطلاعات نرم افزارهای بورسی در حال حاضر نسبت P/e این موسسات به ترتیب 56/4 برای بانک پارسیان ، 43/7 برای بانک اقتصاد نوین و 9/7 برای بانک کارآفرین است.
 

A-SH

New Member
کاربر فعال
خبرهای داغ به نقل از دیگران (9 اردیبهشت )

موتوژن :

گفته می شود شرکت نوردآریان فولاد در حال جمع آوری و حمایت از سهام شرکت موتوژن در بازار سرمایه می باشد.

بانک کارآفرین :

شنیده شده است شرکت ماشین آلات صنعتی تراکتور سازی سهام این شرکت را به صورت بلوکی در بازار سرمایه عرضه نموده و در مقابل شرکت پرشیا استحکام، سهام بانک کارآفرین را ازبازار سرمایه جمع آوری کرده است.

تراکتور سازی ایرا ن :

شنیده ها حاکی از آن است که خط تولید جدید تراکتور در کشور ترکیه توسط این شرکت طی ماه آینده راه اندازی خواهد شد.

پتروشیمی اراک :

فعالان بازار معتقدند با توجه به اینکه بیش تر طرح های این شرکت با 80 درصد رشد فیزیکی همراه می باشد و در تابستان سال جاری نیز به بهره برداری خواهد رسید. برای سرمایه گذاری مناسب به نظر می رسد.

گل گهر :

می گویند شرکت گل گهر با افزایش سرمایه به میزان 100 درصد از محل مطالبات و آورده های نقدی سهامداران مواجه شده است.

ایران خودرو دیزل :

گفته می شود قرار داد این شرکت با کشور ساحل عاج جهت صادرات 300 دستگاه اتوبوس به این کشور قطعی شده است.

سموم علف کش :

شنیده شده است هیات مدیره این شرکت تصمیم دارد در مجمع خود به ازای هرسهم مبلغ 250 تومان میان سهامداران خود تقسیم نماید.

چادرملو :

شنیده ها حاکی از آن است که مدیران این شرکت تصمیم دارند طرح گندله سازی اردکان که در این شرکت در حال اجرا می باشد را زودتر از موعد مقرر راه اندازی نماید.

باما :

می گویند مجوز بهره برداری از معدن سرب وروی کوه به سرمه به شرکت باما واگذار شده است.
 

اميرشهامي

New Member
عضو تازه
گل گهر :

با پیگیری های انجام شده توسط کارشناسان ایران تحلیل از مسئولین این شرکت مشخص گردیدکه مجمع این شرکت در تاریخ 25 اردیبهشت برگزار خواهدشد، و لازم به ذکر است که شرکت قصد دارد افزایش سرمایه 100 درصدی را از محل آورده و مطالبات سهامداران اعمال نماید.

داروسازی سبحان :

گفته می شود این شرکت قصد دارد افزایش سرمایه 300 درصدی را در دستور کارخود قرار دهد.

تکنوتار :

آخرین خبرها در مورد این شرکت پیشنهاد افزایش سرمایه 100 درصدی از سوی شرکت است. تحلیل بنیادی این شرکت بزودی در قسمت تحلیلهای بنیادی ارائه خواهد شد.

توسعه معادن روی :

با تحقیقات انجام شده توسط کارشناسان ایران تحلیل مشخص شد که مجمع عادی سالیانه شرکت های زیر مجموعه توسعه معادن روی (کالسیمین، فرآوری، ملی سرب و روی )در خرداد ماه و توسعه معادن روی در تیر ماه برگزار خواهد شد. اما هنوز تاریخ دقیق این مجامع مشخص نشده است.

پار س خودرو :

در بازار شایعاتی مبنی بر اینکه شرکت پارس خودرو خط تولید خود را به شهر خمین انتقال داده است وجود دارد. که در صورت صحت این امر احتمال تاخیر در روند تولید شرکت وجود دارد.

فرومولیبدن کرمان :

اخیراً در بازار شایعه شده که این شرکت با تعدیل مثبت عایدی مواجه است. لازم به ذکر است که حضور تعدادی سهامدار حقیقی در ترکیب سهامداری این شرکت که قصد نوسان گیری از این سهم را دارند ریسک سرمایه گذاری برروی سهام فرومولیبدن را بالا برده است.

تراکتور سازی :

به نظر می رسد تا پایان ماه جاری نماد این سهم پس از اعمال 243 درصد افزایش سرمایه بازگشایی خواهدشد. کارشناسان انتظار بازگشایی نماد در محدوده قیمتی 1800 الی 1900 ريال را برای سهم دارند.
 

farazan85

New Member
عضو تازه
من به سهامداران جزء پیشنهاد میدهم به اطلاعات ارائه شده توسط ایران تحلیل اعتماد نکنید. بنظر میرسد به نفع خودش بازارسازی میکند. !! نظر دوستان چیه ؟؟؟
 

ebi666999000

Well-Known Member
کاربر فعال
موافقم 100% اگه دقت كني همه ذهن ها را متوجه ديگر جاها مي كنند امروز توي لحظات آخر 350000 سهم وتوس 4 نفر بردند{{{{{{{{حقيقي} ساعت 12.15 شروع كردندتا 12.30 }}}}}بزوديم گل ميكنه شما هم حواستون باشه اين سهم جمع كنيد تا پايان هفته ميتركونه؟؟؟!!!!!!!
 
بالا