اخبار سهام عدالت

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
زیان‌دهی بانک‌ها و حذف 20 درصد سهام 7 پالایشگاه از سبد سهام


کلاف سردرگم و پیچیده سهام عدالت در حالی که قرار بود با آزادسازی سود سهام کم کم به سمت باز شدن حرکت کند، اما با تغییراتی که در شرکت‌های حاضر در این سبد در حال انجام است، سهامداران در حال متضرر شدن هستند و آینده این سهام بیشتر به سمت بلاتکلیفی حرکت می‌کند. براساس مصوبه هیات وزیران در 27 بهمن ماه، 20 درصد سهام 7 پالایشگاه از سبد سهام خارج شده و این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود سودآوری پالایشگاه‌ها در سال آینده افزایش یابد. از سوی دیگر ۴۰ درصد سهام هر یک از بانک‌های تجارت و صادرات، ۳۰ درصد سهام بانک ملت و ۲۵ درصد سهام پست بانک در پرتفوی سهام عدالت قرار داشت که با شفاف‌سازی صورت‌های مالی معلوم شد این بانک‌ها در حد بالایی زیان ده شده‌اند و این مسئله هم بر سود سهامداران عدالت تاثیر می‌گذارد.
برخی کارشناسان دلیل زیان‌ده شدن بانک‌ها و شرکت‌های موجود در لیست سبد سهام عدالت را نابسامانی در مدیریت این سهام می‌دانند و بر این باورند عدم نظارت بر نحوه عملکرد تعاونی‌های استانی که مدیریت این سهام را در اختیار دارند، باعث ایجاد نوعی آشفتگی در مدیریت این شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی که زمانی جزو‌ پربازده‌ترین شرکت‌های دولتی بودند شده است. به هر روی، در حال حاضر شاهد تغییرات مهم در دارایی‌های سبد سهام عدالت هستیم و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که این مسئله در نهایت به زیان سهامداران تمام می‌شود. هیات وزیران به پیشنهاد وزارت اقتصاد و به استناد ماده 34 قانون اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی تصویب کرد تا 20 درصد از سهام شرکت‌های پالایش نفت اصفهان، تبریز، لاوان، تهران، شیراز، کرمانشاه و بندرعباس از فهرست‌ شرکت‌های واگذار شده به طرح توزیع سهام عدالت خارج شود تا در اجرای قانون سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی به عنوان سهم 20 درصد دولت از ارزش فعالیت‌های پالایش نفتی توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران ارایه شود. در دوره اختصاص سهام این شرکت‌ها به طرح توسعه سهام عدالت، سود مورد تقسیم مربوط به طرح توزیع سهام عدالت اعم از وصول شده و وصول نشده، به طرح توزیع سهام عدالت تعلق داشته و بابت اقساط مشمولین این طرح محاسبه می‌شود. همچنین 36 درصد سهام پالایش نفت امام خمینی و 9 درصد سهام شرکت پالایش آبادان بابت سهام جایگزین بند 1 این تصویب‌نامه به طرحت توزیع سهام عدالت اختصاص می‌یابد.

مدیریت سهام عدالت دولتی می‌شود؟
کارشناسان از رها شدن مدیریت بیش از 96 هزار میلیارد تومان سهام عدالت ابزار نگرانی می‌کنند و خواستار ساماندهی این وضعیت هستند، البته در این میان یکی از تاکیدات مهم کارشناسان توجه به عدم دولتی شدن مجدد این سهام است،اتفاقی ظاهرا با اقدامات اخیر در‌حال رخ دادن است. هوشنگ عمرانی، دبیرکل کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت با بیان اینکه که دولت در نظر دارد تا اداره سهام عدالت را دولتی کند، به فارس گفت: «وقتی دولت برای ساماندهی لایحه سهام عدالت تنها به نمایندگان دولتی اکتفا کرده و بخش خصوصی را نادیده می‌گیرد، در واقع سبب می‌شود تا زمینه برای تصدی‌گری دولت در اداره امور سهام عدالت افزایش یابد.» بررسی نام شرکت‌های حاضر در پرتفوی سهام عدالت نشان از این دارد که 60 شرکت شامل 34 شرکت بورسی و 26 شرکت غیربورسی در این سبد قرار دارند در این میان سهام بانک‌های زیان‌ده هم به دارایی‌های بورسی این سهام ضربه زده است.

زیان بانک‌ها به سهامداران عدالت
40 درصد سهام هر یک از بانک‌های تجارت و صادرات، ۳۰ درصد سهام بانک ملت و ۲۵ درصد سهام پست بانک در حالی در پرتفوی سهام عدالت قرار دارد و بعد از بسته شدن نماد این بانک‌ها در بورس و اصلاح صورت‌های مالی مشخص شد سودهای پیش‌بینی شده از سوی این بانک‌ها کاذب و ضررهای هزار میلیاردی آنها رونمایی شد. با این حساب سهامداران عدالت هم با توجه به سهم بالای این بانک‌ها در سبد سهام عدالت متضرر شدند. به طور سنتی، بانک‌ها در انتهای تیرماه هر سال به مجمع می‌روند که امسال بانکی‌ها در حالی با توقف نماد در بازار سهام، خود را آماده برگزاری مجامع می‌کردند که بانک مرکزی با صورت‌های مالی آنها موافق نکرد و علت آن نیز اختلاف نظر بانک مرکزی و سازمان حسابرسی درباره انجام عملیات حسابرسی بانک‌ها بر اساس استاندارد جدید «IFRS» اعلام شد.
بنابراین بسته شدن نماد معاملاتی بانک‌ها در بورس در روزهای پایانی تیرماه امسال، نام بانک مرکزی و صنعت بانکداری را بیش از هر روز دیگر مورد توجه فعالین اقتصادی قرار گرفت، چرا که برخی می‌گویند بسته شدن نماد بانک‌های صادرات، ملت، تجارت و پست بانک در بازار سهام موجب شد تا بیش از 206 هزار میلیارد ریال(معادل 6 درصد) از کل ارزش بازار بورس کم و حبس شود و توقف نماد بانک‌های دی، گردشگری و ایران زمین هم موجب شد تا بیش از 20 هزار میلیارد ریال (معادل پنج درصد) بازار فرابورس نیز حبس و غیرقابل دسترس باشد؛ تا این که سرانجام در هفته های گذشته با بازگشت نماد معاملاتی بانک‌های ملت و تجارت به بورس، طلسم غیبت طولانی مدت بانک‌ها در تالار شیشه‌ای شکسته شد.
بازگشت بانک‌ها به بورس و ضرر چشمگیر سهامداران بورسی همه ماجرا نیست، از این رو نگاهی به سبد سهام عدالت و نام شرکت‌های حاضر در آن نشان می‌دهد 40 درصد سهام بانک تجارت، 40 درصد سهام بانک صادرات، 30 درصد سهام بانک ملت و 25 درصد سهام پست بانک در پرتفوی سهام عدالت قرار گرفته‌اند و حالا که بحث آزادسازی سهام مشمولین بیش از هر روز دیگر شنیده می‌شود، علاوه بر سهامداران بورسی، ارزش سهام حدود 50 میلیون سهامدار عدالت نیز تحت تاثیر قرار گرفته است.
این مشکلات به باور کارشناسان نشان می‌دهد که مدیریت سهام عدالت دچار بحران است و باید هر‌چه سریع‌تر اقدامات اساسی برای رفع این معضل در دستور کار قرار بگیرد، در غیر این صورت ارزش سهام شرکت‌هایی که در اصل سهامدار اصلی آن حدود 50 میلیون نفر از مردم هستند باز هم کاهش خواهد یافت. بنابراین اولین کاری که از دید کارشناسان باید انجام شود، تغییر نحوه مدیریت این سهام است البته به شرطی که شاهد دولتی شدن دوباره مدیریت این سهام نباشیم.


 

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
سود سال ۹۵ سهام عدالت اواخر ۹۶ پرداخت می‌شود

نوشته شده توسط نرگس آرام
رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: مشمولین سهام عدالت، از اواخر سال ۹۶ سود سال مالی ۹۵ خود را دریافت می کنند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ پوری حسینی گفت: بر اساس قانون از سال 85 سهامی تحت عنوان سهام عدالت به مشمولین اختصاص داده شده است که اقساط آن از محل سود سالیانه واریزی به خزانه تسویه می‌شود.

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به پایان یافتن مهلت 10 ساله اجرای طرح توزیع سهام عدالت در کشور در خصوص مجموعه اقدامات انجام شده در این زمینه برای ساماندهی سهام عدالت گفت: حسب دستور شورای عالی اجرای اصل 44 قانون اساسی سازمان خصوصی سازی باید اقدام به ارائه صورتحساب به مشمولین کند تا این که هر فردی بداند چه میزان از اقساط سهامش پرداخت شده و چقدر می تواند بابت تسویه نهایی سهام عدالتش واریز کند.

وی اضافه کرد: بر این اساس تلاش می‌کنیم تا پایان سال صورتحساب مشمولین را از طریق سامانه رسمی سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir منتشر کنیم.

پوری حسینی افزود: البته در این مرحله قرار نیست ورقه سهام عدالت به مشمولین داده شود و فقط مشمولین می‌توانند از صورتحساب سهام خود آگاهی پیدا کنند تا بدین وسیله متوجه شوند که سهام عدالتشان چقدر می ارزد و بر این اساس در اوایل هفته آینده از سامانه سهام عدالت به صورت رسمی رونمایی خواهد شد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی در ادامه با بیان این که در دوم اسفند امسال شورای عالی اجرای اصل 44 قانون اساسی مصوبه‌ای داشت که بر اساس آن سازمان خصوصی‌سازی موظف شد سود سهام عدالت سال مالی 95 مشمولین را در سال 96 میان آنها تقسیم کند، اذعان داشت: طبق قانون تجارت شرکتها برای دوره مالی سال 95 خود، چهار ماه فرصت دارند تا مجمع عمومی‌شان را برگزار و سود تقسیمی‌ خود را مشخص کنند و پس از آن نیز شرکتها 8 ماه فرصت خواهند داشت که این سود را میان سهامداران خود تقسیم کنند؛ بنابراین تا پایان سال 96 باید این اتفاق بیفتد و مشمولین می‌توانند در اواخر سال آینده سود سهام عدالت سال مالی 95 خود را دریافت کنند و دیگر این سود بابت اقساط سهام آنها به خزانه واریز نخواهد شد.
 

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
سهم سهامداران همین حالا چقدر می ارزد؟
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1395/12/10 ساعت انتشار:12:31:03 بازدید:221بار کد خبر: DEN-1178839
ارایه صورتحساب سهام عدالت از هفته آینده آغاز می شودو ۴۷میلیون ایرانی می توانند با مراجعه به سامانه طراحی شده،آن را دریافت کنند. در این میان ارزش فعلی سهام عدالت دو میلیون تومان برآورد می شود.

به گزارش مهر، دولت اعلام کرده که در هفته آینده، سامانه مرتبط با ساماندهی سهام عدالت را رونمایی خواهد کرد. سهامی که به عنوان یکی از طرح های عدالت اجتماعی در دولت نهم آغاز به کار کرد. در واقع دولت می خواست که در یک طرح اجتماعی برای کاهش فقر، سهامی را در اختیار مردم و دهک های درآمدی پایین جامعه قرار دهد تا توزیع ثروت به طور متوازن تری انجام گیرد؛ موضوعی که البته اگرچه طرح خوبی بود، اما نحوه اجرای آن به زعم بسیاری از کارشناسان تنها به بی صاحب ماندن برخی از بنگاههای اقتصادی واگذار شده تبدیل شد.

در همان روزها، دولت وقت بر مبنای سیاستگذاری که انجام داد، به حدود ۵۰ میلیون نفر سهام عدالت اختصاص داد، افرادی که تاکنون حدود دو میلیون نفر از آنها، در فهرست متوفیان قرار گرفته اند؛ اما سهامشان به وراث آنها می رسد. عده ای دیگر هم از قطار دریافت سهام عدالت جا ماندند و به نظر هم نمی رسد که به این زودی ها، ایستگاهی برای سوار شدن آنها به این قطار از سوی دولت در نظر گرفته شود.

حال دولت حسن روحانی اعلام کرده که قرار است به دارندگان سهام عدالت و مشمولان قطعی دارنده این سهام، سود پرداخت کند و از هفته آینده هم قرار است که صورتحساب های مشمولان و دارندگان سهام عدالت، بر اساس نوبت بندی که انجام شده، صادر شود. در این میان بسیاری از مردم سوالات بسیاری در این زمینه در ذهن دارند و آنهایی هم که هنوز نمی دانند مشمول دریافت سهام عدالت هستند، دلشان می خواهند به صورت شفاف بدانند که چطور می توانند از حق و حقوق خود در این رابطه آگاهی یابند.
 

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
30 درصد سهام یک شرکت جایگزین هما در سهام عدالت شد/70 درصد واگذار

نوشته شده توسط نرگس آرام
با مصوبه دیروز هیات وزیران ، 30 درصد سهام یک شرکت جایگزین هما در سهام عدالت 70 درصد دیگر برای واگذاری کنار گذاشته شد.


به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، هیئت وزیران در جلسه عصر دیروز که به ریاست رئیس جمهور برگزار شد، شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک را جایگزین شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) در طرح توزیع سهام عدالت کرد.

بر این اساس، 30 درصد از سهام شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک به طرح توزیع سهام عدالت اختصاص می یابد و 70 درصد مابقی سهام این شرکت نیز در چارچوب مقررات توسط سازمان خصوصی سازی واگذار خواهد شد.

همچنین نحوه توزیع یارانه‌های بخش مسکن برای سال 95 مشخص و مصوب و طی آن مقرر شد 2 هزار میلیارد ریال برای توزیع یارانه های تخفیف عوارض و تراکم، حمایت های مالی و ایجاد تأسیسات عمومی مسکن مهر در سال 1395 اختصاص یابد.

از این میزان اعتبار، مبلغ 1757 میلیارد ریال برای تخفیف عوارض پروانه تراکم ساخت، مکان یابی و طراحی و خدمات مهندسی، بیمه کیفیت، حمایت های مالی، آماده سازی و تأمین خدمات روبنایی و زیربنایی، مساجد، ترویج مقررات ملی ساختمان و نظارت عالیه بر ساخت و سازهای 230 هزار واحد مسکن مهر اختصاص می یابد.

هیأت وزیران همچنین به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داد تا با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و بانک مرکزی مبلغ 50 هزار میلیارد ریال جهت افزایش سرمایه دولت در بانک مسکن اختصاص دهد.
 

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
جدول زمان‌بندی مراجعه به سامانه سهام عدالت برای دریافت صورتحساب از فردا
گیتی آنلاین - سامانه سهام عدالت راه اندازی شد که بر اساس آن مشمولان به ترتیب رقم سمت راست شماره ملی خود از فردا می توانند صورتحساب دریافت کنند.
به گزارش گیتی آنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان خصوصی سازی؛ سامانه سهام عدالت به نشانیwww.samanese.ir از فردا سه شنبه مورخ 17/12/13955 برای مشمولین محترم و دریافت صورتحساب مربوطه راه اندازی خواهد شد.

به منظور کسب اطلاع توسط عموم مردم عزیز کشور از مشمول بودن یا نبودن خود در طرح سهام عدالت و دریافت صورت وضعیت سهام عدالت توسط مشمولین طرح، سامانه اطلاع رسانی سهام عدالت به نشانی فوق راه اندازی شده است. این سامانه تنها پایگاه رسمی اطلاع رسانی سهام عدالت در کشور می باشد و خدمات آن نظیر ارایه صورت وضعیت و صدور قبض پرداخت برای مشمولین برقرار شده و تا پایان شهریور ماه سال 1396 ادامه خواهد داشت. همچنین اطلاعیه ها، اخبار و پاسخ سوالات متداول در مورد سهام عدالت از طریق این نشانی قابل دریافت است.

سامانه سهام عدالت با بانک اسامی و اطلاعات مشمولان سهام عدالت مرتبط بوده و خدمات آن به شرح ذیل است:

" اعلام مشمول بودن یا نبودن هر فرد در طرح سهام عدالت".

" اعلام وضعیت متوفی بودن مشمول ".

" صدور صورت وضعیت تسویه اقساط مشمول ".

" صدور قبض پرداخت مانده ارزش تسویه نشده سهام عدالت".

استفاده از سامانه سهام عدالت مشروط به ورود شماره ملی(کدملی) و برخی مشخصات هویت شخصی در سامانه است و ضرورت دارد این اطلاعات توسط شخص مشمول یا ولی، قیم و یا وکیل قانونی وی با دقت وارد سامانه شود. همچنین، درج شماره تلفن همراه معتبر در سامانه جهت برقراری تماس یا اطلاع رسانی احتمالی توسط سازمان خصوصی سازی الزامی است.

کلیه مشمولین که در دوره ده ساله اجرای طرح سهام عدالت از ابتدای سال1385 تا پایان سال1394 ثبت نام شده قطعی در تعاونی های سهام عدالت شهرستان ها بوده اند، می توانند با مراجعه به این سامانه، ضمن کسب اطلاع از مشمول بودن، صورت وضعیت تسویه اقساط خود را مشاهده یا از آن نسخه چاپی تهیه کنند.

افرادی که طی سال های 1385 تا 1394 در طرح سهام عدالت ثبت نام اولیه نموده اند، لیکن فرآیند ثبت نام خود را پس از دریافت دعوت نامه، تکمیل فرم اطلاعات و مراجعه به شرکت های تعاونی سهام عدالت شهرستان ها در سال های مزبور ، تکمیل نکرده و ثبت نام نهایی نشده اند، مشمول سهام عدالت محسوب نمی شوند.

مشخصات هویتی کلیه مشمولین سهام عدالت تا دی ماه سال 1395 از طریق پایگاه سازمان ثبت احوال کشور اخذ و به روز رسانی شده است و آخرین مشخصات هویتی مزبور ملاک عمل در اعلام وضعیت مشمولین و ارایه صورت وضعیت تسویه اقساط می باشد.

در خصوص مشمولین سهام عدالت که طبق اطلاعات اخذ شده تا دی ماه 1395 از سازمان ثبت احوال کشور، جزو فوت شدگان تعیین شده اند، متعاقبا از طریق سامانه سهام عدالت به همین نشانی اطلاع رسانی خواهد شد.

مشمولین سهام عدالت می توانند تا پایان شهریور ماه 1396 ، پس از مشاهده صورت وضعیت تسویه اقساط خود، در خصوص باقی مانده ارزش سهام تخصیصی که به طور کامل از طریق سود شرکت های سرمایه پذیر تسویه نشده است، به مبلغی دلخواه که بابت آن تمایل به پرداخت داشته و این مبلغ را در سامانه تعیین می کنند(حداقل مبلغ انتخابی 000ر100 ریال و حداکثر معادل مبلغی که در ردیف 6صورت حساب مشمول تحت عنوان باقیمانده ارزش اولیه سهام تخصیصی درج شده است) ، یک قبض پرداخت دارای شناسه واریز و معادل مبلغ انتخاب شده خود از سامانه دریافت نمایند. لازم به ذکر است، مشمولانی که در صورت حساب خود از تخفیف برخوردارند، فاقد قبض پرداخت هستند و اکیدا نیز نباید هیچ وجهی به هر حساب دیگری واریز نمایند.

با توجه به شروع ارایه خدمات سامانه سهام عدالت از هفدهم اسفند ماه جاری و به منظور ایجاد شرایط مطلوب جهت استفاده از سامانه در روزهای ابتدایی فعالیت آن، رقم سمت راست شماره ملی(کد ملی) به عنوان عدد مجاز جهت مراجعه به سامانه طی دوره ده روزه اول فعالیت آن تعیین شده است. بر این اساس، جدول زمانبندی مراجعه به سامانه سهام عدالت طی ده روز اول فعالیت آن مطابق زیر است:

جدول زمانبندی مجاز برای مراجعه به سامانه سهام عدالت در ده روز شروع فعالیت سامانه

رقم سمت راست کد ملی مشمول

تاریخ مراجعه به سامانه سهام عدالت

7

12/17/ 1395

8

12/18/ 1395

9

12/19/ 1395

0

12/20/ 1395

1

12/21/ 1395

2

12/22/ 1395

3

12/23/ 1395

4

12/24/ 1395

5

12/25/ 1395

6

12/26/ 1395

پس از برنامه ده روزه اول فعالیت سامانه،تا پایان شهریورماه 1396 کلیه مراجعه کنندگان بدون محدودیت در عدد سمت راست کد ملی خود اجازه ورود به سامانه را دارند.

پرداخت های مشمولین سهام عدالت در این مرحله فقط از طریق شعب بانک ملی ایران و یا از منوی پرداخت قبوض دستگاه های خودپرداز این بانک صورت می گیرد و مشمولین می توانند مبلغ مورد نظر خود را با استفاده از شناسه پرداخت و معادل مبلغ درج شده در قبض پرداخت که از سامانه سهام عدالت دریافت می نمایند و با در اختیار داشتن این مبلغ، پرداخت کنند. پرداخت هرگونه وجهی درخصوص سهام عدالت به جز از طریق بانک ملی ایران و خارج از دو حالت فوق غیرقانونی است.

به مشمولین محترم سهام عدالت و سایر مردم عزیز کشور اکیدا توصیه می شود در فرآیند اجرای طرح ساماندهی سهام عدالت از پرداخت هرگونه وجه به افراد ناشناس اعم از مراجعان حضوری به درب منازل یا از طریق واریز پول به حساب سایت های اینترنتی و شبکه های اجتماعی و نظیر آن به طور جدی اجتناب کنند . همچنین اعلام می شود هر گونه معامله و خرید و فروش سهام عدالت و یا اقدامات مشابه کاملا غیرقانونی بوده و بلااثر می باشد.

ورود به سامانه سهام عدالت و کار با سامانه توسط مشمولین محترم مستلزم کسب راهنمایی اولیه می باشد. به همین منظور و جهت تسهیل موضوع و راهنمایی مشمولین، راهنمای سامانه سهام عدالت شامل توصیه های کلی و گام های ده گانه نحوه کار با سامانه در صفحه اول سامانه قرار داده شده است. از مشمولین سهام عدالت درخواست می شود قبل از شروع کار ، راهنمای آن را با دقت مطالعه و طبق مفاد آن اقدام کنند تا استفاده از خدمات سامانه برای آنان سریع و نتیجه بخش شود.

مشمولین سهام عدالت می توانند برای اطلاعات بیشتر و دریافت پاسخ سوالات متداول در مورد طرح ساماندهی سهام عدالت، با سامانه تلفن گویای سهام عدالت به شماره 83338 که به همین منظور در سازمان خصوصی سازی مستقر است، تماس برقرار نمایند.

انتهای پیام/
 

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
۷ پالایشگاه سودده از سبد سهام عدالت خارج و به جیب دولت رفت

نوشته شده توسط نرگس آرام
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: هفت شرکت پالایشگاهی خوب و سودده از طرح سهام عدالت خارج و به دولت بازگردانده و به جای آنها دو شرکت غیربورسی جایگزین شده اند که چگونگی محاسبه سود برای آنها مشخص نیست. این کار غیرقانونی است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا پورابراهیمی گفت: فقط 20 درصد 50 میلیون سهامدار عدالت اکنون و بر اساس قانون باید تعیین تکلیف شوند.

وی افزود: این افراد سهامدارانی هستند که 10 سال از سهامدار بودن آنان می گذرد اما نمی توانیم اکنون درباره بقیه سهامداران تصمیم بگیریم.

پور ابراهیمی با بیان اینکه تعلق گرفتن سود یکسان به همه سهامداران منطقی نیست گفت: تعدادی از شرکت های مشمول طرح سهام عدالت در بورس قیمت گذاری شده اند اما برخی غیربورسی هستند.

وی افزود: بر چه اساسی می خواهیم سود سهام شرکت هایی را که قیمت گذاری نشده اند بپردازیم.

پورابراهیمی گفت: هفت شرکت پالایشگاهی خوب و سودده از طرح سهام عدالت خارج و به دولت بازگردانده و به جای آنها دو شرکت غیربورسی جایگزین شده اند که چگونگی محاسبه سود برای آنها مشخص نیست.این کار غیرقانونی است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه سهام عدالت زمانی می تواند تعیین تکلیف کرد که سهامدار قدرت تصمیم گیری درباره آن را داشته باشد گفت: با توجه به اینکه راهکارهای منطقی برای تعیین تکلیف سهام عدالت وجود دارد ارائه صورتحساب نباید در این زمان انجام می شد که شائبه سیاسی داشته باشد.

وی افزود: سهام عدالت به دلیل پاسخگو نبودن مسئولان آن موجب بروز مشکلات اقتصادی بسیاری شده و تعیین تکلیف این سهام از مسائل سیاسی اولویت بیشتری دارد.

پورابراهیمی گفت: باید به سهامداران برگه ای بدهیم که بتوانند ارزش سهام را منتقل کنند.

وی افزود: اینکه اکنون صورتحساب بدهیم و بعد بگوییم بیایید سود سهام را بگیرید دغدغه مردم را درباره سهام عدالت رفع نمی کند.
 

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
دولت در صورت‌حساب به دارنده سهام عدالت اعلام کرده که "اکنون شما به‌ مبلغ 532 هزار تومان دارایی دارید که ارزش واقعی آن به‌مراتب بالاتر است، در صورت تمایل می‌توانید با پرداخت 468 هزار تومان مالک کل سهام تخصیص‌یافته شوید"؛ "به این منظور کلید صدور قبض را فشاد دهید".

ارزشی که دولت برای پورتفوی سهام عدالت در نظر گرفته 41 هزار میلیارد تومان است این سبد سالیانه 3 هزار میلیارد تومان سود تولید می کند پی بر ای ان 13 برابر است در حالیکه پی بر ای متوسط بورس 7 است بنابراین این سبد کمتر از 20 هزار میلیارد ارزش دارد و پرداخت کننده پول اضافی زیان خواهد کرد
 

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
رئیس سازمان خصوصی‌سازی:
مشمولین سود سهام عدالت تا ۲۰ فروردین حساب بانکی باز کنند/ ارزش سهام عدالت در بازار یک میلیون و ۵۰ هزار تومان است


رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: در مرحله دوم سامان‌دهی سهام عدالت فراخوانی برای باز کردن حساب بانکی به مشمولین داده می‌شود. شماره‌حساب‌ها از سامانه جمع‌آوری شده و با بانک‌های مربوطه مطابقت داده می‌شود تا اعتبار شماره حساب با کد ملی مشخص شود. در ضمن شماره موبایل نیز از مشمولین گرفته خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امیرعلی اشرف عبدالله پوری‌حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی صبح امروز در یک نشست خبری با اشاره به موضوع سهام عدالت اظهار داشت: از 1713 بنگاهی که در طول 16 سال گذشته در اختیار سازمان خصوصی‌سازی قرار داده شده 323 بنگاه واگذار شده و بقیه بنگاه‌ها به فروش نرفته‌اند که بخشی از آنان از لیست واگذاری خارج شده و بخش دیگر، رد دیون شده‌اند و ما ابتدای سال آینده گزارش آن را به هیئت واگذاری ارائه خواهیم داد.

وی با اشاره به عملکرد سال 95 سازمان خصوصی‌سازی خاطرنشان کرد: از 534 بنگاهی که در ابتدای سال قرار بود از سوی سازمان خصوصی‌سازی تعیین تکلیف شود 273 بنگاه تعیین تکلیف شده‌اند که حدود 51 درصد از بنگاه‌ها را شامل می‌شود.

پوری‌حسینی ادامه داد: همچنین از 188 بنگاهی که به صورت بلوکی در سال 95 عرضه شد با قیمت پایه 76 درصد به فروش رفت که حدود 143 بنگاه را شامل می‌شود.

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: تا کنون 12 هزار میلیارد تومان تعهد بودجه‌ای خود را انجام داده‌ایم و 5 هزار میلیارد تومان آن تهاتر بدهی بوده و مابقی به خزانه واریز شده است.

پوری‌حسینی در مورد مصوبه شرکت ملی پخش گفت: به جای فروش شرکت ملی پخش بنگاه‌ها را به فروش رساندیم و جایگاه‌های سوخت آن مجموعه به مزایده گذاشته شد.

پوری‌حسینی افزود: کار سازمان خصوصی‌سازی شفاف بوده و تاکنون شکایتی نداشته‌ایم و قانون‌مندی، شفافیت و رقابت‌پذیری و اعتماد به بخش خصوصی و اجرای قانون از اهداف اصلی این سازمان بوده است.

وی افزود: تعهد بودجه‌ای سازمان خصوصی‌سازی 16هزار و 500 میلیارد تومان است که 12 هزار میلیارد تومان آن انجام شده و به زودی به عدد 16هزار و 500 میلیارد تومان خواهیم رسید.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: سهام عدالت برای هر فرد یک میلیون تومان در نظر گرفته شده که تاکنون 530 هزار تومان از محل سود این سهام به مشمولین تعلق گرفته و 470 هزار تومان مابقی را مشمولین می‌توانند تا شهریور ماه سال آینده واریز کنند. البته پرداخت سودها یکسان نبوده و اعداد آن متفاوت خواهند بود. در حال حاضر این سهام 530 هزار تومانی در بازار یک میلیون و 50 هزار تومان ارزش دارد و در صورتی که فردی 470 هزار تومان مابقی را بپردازد به نسبت آن، رقم سود نیز اضافه می‌شود و ارزش بازار آن تا دو برابر افزایش خواهد یافت.

معاون وزیر اقتصاد گفت: در سامانه گزینه‌هایی از 10 هزار تومان تا 470 هزار تومان طراحی شده که مشمولین می‌توانند آن را انتخاب کنند که چه میزان از مبلغ را می‌خواهند پرداخت کنند.

وی گفت: ما این انتخاب را یک بار پیش از سال جدید و یک بار پس از آن به مردم خواهیم داد و همه می‌توانند تا 30 اسفندماه به سایت سازمان خصوصی‌سازی مراجعه کنند اما تا 14 فروردین پاسخگو نخواهیم بود و پس از آن با به‌روز شدن سایت مجدد مردم می‌توانند تا 31 شهریور مراجعه داشته باشند.

پوری‌حسینی تصریح کرد: سود سال 96 را در سال 97 خواهیم پرداخت و سازمان خصوصی‌سازی موظف شده تا سود را از شرکت‌های زیرمجموعه گرفته و به مشمولین توزیع کند.

مشمولین سود سهام عدالت حساب بانکی باز کنند

وی افزود: در مرحله دوم سامان‌دهی سهام عدالت فراخوانی برای باز کردن حساب بانکی به مشمولین داده می‌شود. شماره‌حساب‌ها از سامانه جمع‌آوری شده و با بانک‌های مربوطه مطابقت داده می‌شود تا اعتبار شماره حساب با کد ملی مشخص شود. در ضمن شماره موبایل نیز از مشمولین گرفته خواهد شد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: از 20 فروردین به بعد مشمولین حتما باید حساب فعالی را باز کرده باشند. برآورد ما این است که برای 49 میلیون نفر 90 هزار تومان سود توزیع شود. البته برای دو دهک اول این عدد 150 تا 200 هزار تومان است.

پوری‌حسینی افزود: تا کنون 24 میلیون و 400 هزار نفر مراجعه به سامانه داشته ‌ایم که بیش از 73 درصد مشمولین را شامل می‌شود و در یک هفته گذشته 350 هزار تماس با مرکز صورت گرفته و حدود 40 هزار مراجعه به اپراتور داشته‌ایم.

ادامه دارد....
 

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
مشاور سازمان خصوصی‌سازی خبرداد؛
واریز وجه ۲میلیون ایرانی برای تملک سهام عدالت
مشاور سازمان خصوصی‌سازی از مراجعه ۲۸ میلیون نفر به سامانه ساماندهی سهام عدالت خبرداد و گفت: از این تعداد، دو میلیون نفر برای پرداخت اقساط و تملک سهام، اعلام آمادگی کردند.

به گزارش تهران نیوز ، به نقل از سازمان خصوصی سازی، سیدجعفر سبحانی گفت: از زمان رونمایی سامانه ساماندهی سهام عدالت، بیش از ۴۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از مشمولان می توانستند با مراجعه به سامانه به نشانی www.samanese.ir برای گرفتن صورتحساب خود اقدام کنند که بر این اساس، تا روز پایانی سال گذشته (سی ام اسفندماه) و طی تنها دو هفته بیش از ۲۸ میلیون نفر از مشمولان به سامانه پیش بینی شده مراجعه کردند؛ در حالی که پیش بینی این سازمان مراجعه ۱۲ تا ۱۳ میلیون نفر بود.

مشاور سازمان خصوصی سازی، با اشاره به صورتحساب مشمولان یادآوری کرد: در بخشی از این صورتحساب، میزان واریزی سود (دریافتی از شرکتهای سرمایه پذیر) به حساب خزانه مشخص شده که برای همه مشمولان این رقم ثابت و ۵۳۲ هزار تومان و در مجموع برای مشمولان کشور در طی ۱۰ سال گذشته بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان واریز به خزانه صورت گرفته است.

سبحانی اظهار داشت: ۶۲۰۰ میلیارد تومان از این رقم در دولتهای گذشته (هفت ساله منتهی به سال ۹۲) و بقیه ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان آن در سه ساله دولت یازدهم دریافت شده و به حساب خزانه واریز شده است؛ بر این اساس در طول خدمت دولت «تدبیر و امید» مجموع دریافتی سود سهام عدالت و واریزی به خزانه بیش از سه برابر هفت سال پیش از آن بوده است.

وی در ادامه با اشاره به ماده ۶ آئین نامه اجرایی توزیع سهام عدالت مورخ فروردین ۸۸ خاطرنشان کرد: مطابق این ماده قانونی، اگر طی ۱۰ سال سازمان خصوصی سازی می‌توانست از محل سود شرکتهای سرمایه پذیر مبلغ یک میلیون تومان سهام عدالت را تادیه و پاس کند، همه مشمولان کل سهام خود را دریافت می کردند و در غیر این صورت مشمولان می‌توانند آن را به صورت اختیاری پرداخت کنند.

سبحانی تصریح کرد: تاکنون بیش از ۲ میلیون نفر از مجموع ۲۸ میلیون نفری که با مراجعه به سامانه صورتحساب دریافت کرده اند، برای پرداخت اقساط خود از طریق حسابهای بانک ملی (به عنوان بانک عامل سهام عدالت) اعلام آمادگی کرده و پرداختهایی انجام داده‌اند.

وی توضیح داد: سامانه سهام عدالت به دلیل به‌روزرسانی صورت‌حساب مشمولان از تاریخ ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ تا ۱۴ فروردین ۱۳۹۶، بطور موقت از دسترس خارج است و افراد از ۱۴ فروردین به بعد می‌توانند به صورت‌حساب به‌روزشده خود دسترسی داشته باشند؛ بر این اساس هنوز رقم پرداختی از سوی مشمولان مشخص نیست و متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.
 

navid35

Very Good Member
کاربر فعال
رئیس سازمان خصوصی‌سازی:
مشمولین سود سهام عدالت تا ۲۰ فروردین حساب بانکی باز کنند/ ارزش سهام عدالت در بازار یک میلیون و ۵۰ هزار تومان است


رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: در مرحله دوم سامان‌دهی سهام عدالت فراخوانی برای باز کردن حساب بانکی به مشمولین داده می‌شود. شماره‌حساب‌ها از سامانه جمع‌آوری شده و با بانک‌های مربوطه مطابقت داده می‌شود تا اعتبار شماره حساب با کد ملی مشخص شود. در ضمن شماره موبایل نیز از مشمولین گرفته خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امیرعلی اشرف عبدالله پوری‌حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی صبح امروز در یک نشست خبری با اشاره به موضوع سهام عدالت اظهار داشت: از 1713 بنگاهی که در طول 16 سال گذشته در اختیار سازمان خصوصی‌سازی قرار داده شده 323 بنگاه واگذار شده و بقیه بنگاه‌ها به فروش نرفته‌اند که بخشی از آنان از لیست واگذاری خارج شده و بخش دیگر، رد دیون شده‌اند و ما ابتدای سال آینده گزارش آن را به هیئت واگذاری ارائه خواهیم داد.

وی با اشاره به عملکرد سال 95 سازمان خصوصی‌سازی خاطرنشان کرد: از 534 بنگاهی که در ابتدای سال قرار بود از سوی سازمان خصوصی‌سازی تعیین تکلیف شود 273 بنگاه تعیین تکلیف شده‌اند که حدود 51 درصد از بنگاه‌ها را شامل می‌شود.

پوری‌حسینی ادامه داد: همچنین از 188 بنگاهی که به صورت بلوکی در سال 95 عرضه شد با قیمت پایه 76 درصد به فروش رفت که حدود 143 بنگاه را شامل می‌شود.

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: تا کنون 12 هزار میلیارد تومان تعهد بودجه‌ای خود را انجام داده‌ایم و 5 هزار میلیارد تومان آن تهاتر بدهی بوده و مابقی به خزانه واریز شده است.

پوری‌حسینی در مورد مصوبه شرکت ملی پخش گفت: به جای فروش شرکت ملی پخش بنگاه‌ها را به فروش رساندیم و جایگاه‌های سوخت آن مجموعه به مزایده گذاشته شد.

پوری‌حسینی افزود: کار سازمان خصوصی‌سازی شفاف بوده و تاکنون شکایتی نداشته‌ایم و قانون‌مندی، شفافیت و رقابت‌پذیری و اعتماد به بخش خصوصی و اجرای قانون از اهداف اصلی این سازمان بوده است.

وی افزود: تعهد بودجه‌ای سازمان خصوصی‌سازی 16هزار و 500 میلیارد تومان است که 12 هزار میلیارد تومان آن انجام شده و به زودی به عدد 16هزار و 500 میلیارد تومان خواهیم رسید.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: سهام عدالت برای هر فرد یک میلیون تومان در نظر گرفته شده که تاکنون 530 هزار تومان از محل سود این سهام به مشمولین تعلق گرفته و 470 هزار تومان مابقی را مشمولین می‌توانند تا شهریور ماه سال آینده واریز کنند. البته پرداخت سودها یکسان نبوده و اعداد آن متفاوت خواهند بود. در حال حاضر این سهام 530 هزار تومانی در بازار یک میلیون و 50 هزار تومان ارزش دارد و در صورتی که فردی 470 هزار تومان مابقی را بپردازد به نسبت آن، رقم سود نیز اضافه می‌شود و ارزش بازار آن تا دو برابر افزایش خواهد یافت.

معاون وزیر اقتصاد گفت: در سامانه گزینه‌هایی از 10 هزار تومان تا 470 هزار تومان طراحی شده که مشمولین می‌توانند آن را انتخاب کنند که چه میزان از مبلغ را می‌خواهند پرداخت کنند.

وی گفت: ما این انتخاب را یک بار پیش از سال جدید و یک بار پس از آن به مردم خواهیم داد و همه می‌توانند تا 30 اسفندماه به سایت سازمان خصوصی‌سازی مراجعه کنند اما تا 14 فروردین پاسخگو نخواهیم بود و پس از آن با به‌روز شدن سایت مجدد مردم می‌توانند تا 31 شهریور مراجعه داشته باشند.

پوری‌حسینی تصریح کرد: سود سال 96 را در سال 97 خواهیم پرداخت و سازمان خصوصی‌سازی موظف شده تا سود را از شرکت‌های زیرمجموعه گرفته و به مشمولین توزیع کند.

مشمولین سود سهام عدالت حساب بانکی باز کنند

وی افزود: در مرحله دوم سامان‌دهی سهام عدالت فراخوانی برای باز کردن حساب بانکی به مشمولین داده می‌شود. شماره‌حساب‌ها از سامانه جمع‌آوری شده و با بانک‌های مربوطه مطابقت داده می‌شود تا اعتبار شماره حساب با کد ملی مشخص شود. در ضمن شماره موبایل نیز از مشمولین گرفته خواهد شد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: از 20 فروردین به بعد مشمولین حتما باید حساب فعالی را باز کرده باشند. برآورد ما این است که برای 49 میلیون نفر 90 هزار تومان سود توزیع شود. البته برای دو دهک اول این عدد 150 تا 200 هزار تومان است.

پوری‌حسینی افزود: تا کنون 24 میلیون و 400 هزار نفر مراجعه به سامانه داشته ‌ایم که بیش از 73 درصد مشمولین را شامل می‌شود و در یک هفته گذشته 350 هزار تماس با مرکز صورت گرفته و حدود 40 هزار مراجعه به اپراتور داشته‌ایم.

ادامه دارد....
اراجیف این مردک (مسئول خصوصی سازی )ما را بیاد داروغه ناتینگ هام در کارتون رابین هود میندازه که از هر راه که میشد مردم را می تیغید
آخه یکی نیست به این مردک فلان فلان شده بگه بابا پررویی هم حدی داره
 
بالا