احتمال ورشكستگي موسسه مالي و اعتباري مهر (بسیجیان)

شروع موضوع توسط فيصل ‏29 می 2011 در انجمن مباحث تازه

 • ربات تلگرامی بورس گرام

  قیمت لحظه‌ای و نمودار سهام مورد نظرتون رو دریافت کنید و با ایجاد دیدبان شخصی، از صف خرید و فروش سهام خود باخبر شوید.

 1. فيصل

  فيصل Well-Known Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏28 سپتامبر 2010
  ارسال ها:
  1,920
  تشکر شده:
  1,547
  90/03/07 - 13:42
  شماره:9003071177


  مدير عامل موسسه مالي و اعتباري مهر اعلام كرد:
  اشكالات بسته سياستي و احتمال ورشكستگي بانك‌هاي خصوصي
  خبرگزاري فارس: مدير عامل موسسه مالي و اعتباري مهر با بيان اينكه فعلاً مجوز پذيره‌نويسي اين موسسه از سوي بانك مركزي صادر نشده به تشريح نظرات خود پيرامون سياست‌هاي پولي و بانكي بسته 90 و تأثير آن در اقتصاد پرداخت و گفت: با ادامه اين وضعيت بانك‌هاي خصوصي ورشكسته مي‌شوند.

  [​IMG]


  به گزارش خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس «توانا»، غلامحسين تقي نتاج با حضور در جمع اصحاب رسانه به تشريح فعاليت‌هاي موسسه مالي و اعتباري مهر پرداخت و اظهار داشت: اين موسسه از سال 1372 ابتدا در قالب موسسه قرض‌الحسنه فعاليت خود را آغاز كرد اما به دليل رويكرد بانكداري اسلامي عملكرد خود را به موسسه مالي و اعتباري ارتقاء داد.
  وي با اشاره به عدالت در توزيع تسهيلات اين موسسه افزود: موسسه مالي و اعتباري مهر با 800 شعبه و بيش از 6 هزار نيروي متخصص و 8 ميليون مشتري در صدد بانك شدن است.
  نتاج ادامه داد: سرمايه اين موسسه 200 ميليارد تومان است كه متعلق به تعدادي از شركت‌ها و موسسات با سهم 7 الي 10 درصدي است.
  وي با بيان اينكه سرمايه موسسه مهر به 410 ميليارد تومان افزايش خواهد يافت، تصريح كرد: اين 210 ميليارد تومان سرمايه جاري عموماً توسط اشخاص حقيقي خواهد بود.
  مديرعامل موسسه مالي و اعتباري مهر در ادامه به اجراي بانكداري بدون ربا اشاره و اضافه كرد: بانكداري بدون ربا برخلاف تصور برخي فقط منوط به قرض‌الحسنه نيست بلكه مشمول بخش قابل توجهي از فعاليت‌هاي اقتصادي مي‌شود.
  نتاج با تاكيد بر سهم كم بخش خصوصي در اقتصاد افزود: براي اجرا شدن دقيق بانكداري بدون ربا بايد سهم بخش خصوصي نيز در اقتصاد افزايش يابد.
  وي ادامه داد: علاوه بر اين بايد تسهيلات بانكي در حوزه‌هاي سودآور پرداخت و در زمان مناسب نيز با سود بهينه دريافت شود.
  اين مقام مسئول در موسسه مالي اعتباري مهر، دريافت وجه التزام را راهكاري براي جلوگيري از معوق شدن تسهيلات در شبكه بانكي عنوان كرد و گفت: اگر اشخاص اصل و سود تسهيلات را پرداخت نكردند بانك‌ها بايد در قالب وجه التزام علاوه بر اصل و سود وجه التزام را نيز از آنها بگيرند.
  نتاج همچنين پرداخت بيش از حد تسهيلات قرض‌الحسنه را به معناي موفقيت بانكداري بدون ربا ندانست و افزود: اگر قرار باشد اشكالات بخش‌هاي مختلف اقتصادي با تضعيف بانكداري رشد و توسعه يابد در بلند مدت اثرات منفي زيادي در اقتصاد مشاهده مي‌شود.

  * تحليل نتاج از بسته پولي و بانكي 90


  مدير عامل موسسه مالي و اعتباري مهر در ادامه اين سخنان به روند سياست‌هاي پولي و بانكي در سال جاري اشاره و تصريح كرد: با روند بسته سياستي امسال موسسات پولي و بانكي به طور حتم با مشكل مواجه خواهند شد.

  وي ادامه داد: از مهم‌ترين نكات بسته سال 90 عدم تفاوت بانك‌هاي خصوصي و دولتي در سياستگذاري‌هاي پولي و بانكي است.
  به اعتقاد نتاج، بانك‌هاي دولتي مورد حمايت دولت بوده و الزامي در سود‌آوري ندارند ولي بانك‌هاي خصوصي بايد سودآ‌ور باشند از همين رو بايد در بسته‌هاي پولي و بانكي تفاوتي بين اين دو بخش قائل شد.
  وي نرخ سود تسهيلات را يكي ديگر از نكات بسته پولي امسال عنوان كرد و گفت: نرخ سود تسهيلات بايد براي بخش دولتي و خصوصي متفاوت باشد؛ اين نرخ منطقاً نبايد زير قيمت تمام شده پول تعيين شود.
  نتاج تاكيد كرد: اختلاف 6 درصدي نرخ سود با نرخ تمام شده پول در بانك‌ها آن هم براي يك سال موجب غير شفاف شدن عملكرد بانك‌ها مي‌شود.
  مديرعامل موسسه مالي و اعتباري مهر ادامه داد: اگر مسئولان به اين نتيجه رسيدند كه نبايد بانك‌هاي خصوصي در كشور باشند مي‌توانند از همين الان زمينه را براي تغيير رويه بانكداري اين بخش‌ها مهيا كنند چرا كه تغيير رويه در حال حاضر مي‌تواند كمترين هزينه را داشته باشد.
  وي همچنين اضافه كرد: اگر سياستگذاران پولي و بانكي احساس كنند كه بايد بسته پولي 90 تعديل شود اين كار را انجام مي‌دهند.
  نتاج در ادامه درباره وضعيت بانك‌هاي خصوصي با سياست‌هاي فعلي پولي و بانكي گفت: اگر اين روند همچنان ادامه داشته باشد امكان ورشكستگي بانك‌هاي خصوصي كوچك‌تر وجود دارد.

  وي همچنين به نقش نقدينگي سرگردان در اتفاقات اخير بازار طلا و ارز اشاره و اظهار كرد: اين موارد مرتبط به سياست‌هاي پولي و بانكي است چرا كه موسسات پولي به راحتي مي‌توانند نقدينگي را مهار كنند.

  مديرعامل موسسه مالي و اعتباري مهر با بيان اينكه نقدينگي سرگردان حاصل تبديل سپرده‌هاي بلند‌مدت به سپرده‌هاي كوتاه‌مدت است افزود: در طراحي بسته‌هاي پولي بايد مراقب بود كه به اين نقدينگي دامن زده نشود.

  * آماده بانك شدن بوديم اما ساماندهي موسسات پولي مانع شد


  نتاج همچنين درباره زمان دقيق پذيره‌نويسي و بانك شدن موسسه مهر گفت: اين موسسه همه اقدامات اين امر را انجام داده ولي به دليل اينكه در انتهاي سال گذشته ساماندهي بازار پولي و مالي آغاز شد فرآيند مجوز پذيره‌نويسي موسسه به تاخير افتاد.

  وي با اشاره به دريافت مصوبه شوراي پول و اعتبار مبني بر بانك شدن موسسه مهر افزود: هنوز شرايط بانك شدن موسسه مهر در بانك مركزي مهيا نشده است.
  نتاج اضافه كرد: طبق آخرين جلسه‌اي كه با بانك مركزي داشتيم قرار شد در يك دوره 3 ماهه و بعد از انجام بازرسي مجوز پذيره‌نويسي موسسه مهر صادر شود.
  مديرعامل موسسه مالي و اعتباري مهر در همين ارتباط به ايرادات بانك مركزي براي عدم مجوز پذيره‌نويسي اشاره و خاطرنشان كرد: موسسه مهر تمامي مشكلاتي كه بانك مركزي به آن وارد كرده بود را از جمله تنظيم ميزان مشاركت‌هاي حقوقي، بهينه‌سازي شعب، تبليغات، ارزيابي دارايي و تامين سرمايه را مطابق معيار بانك مركزي كرده است.

  وي در ادامه درباره علت تحريم موسسه مالي و اعتباري مهر گفت: اين موسسه هنوز وارد عمليات ارزي نشده و در درون اقتصاد كشور فعاليت مي‌كند ولي
  خودمان هم نمي‌دانيم چرا ما را تحريم كردند.
  نتاج گفت: تحريم موسسه مهر اقدام سياسي است و از نظر عملياتي تاثيري در فعاليت‌هاي اين موسسه ندارد.
  به گفته موسسه مالي و اعتباري مهر، در قطعنامه اخير كه توسط اتحاديه اروپا صادر شد اشتباه راهبردي مبني بر واسطه بودن اين موسسه با ساير نهادها رخ داد.
  اين مقام مسئول در موسسه مهر با اشاره به سهم 4 درصدي اين موسسه در نظام بانكي افزود: براي اولين بار موسسه مهر قصد دارد مابه‌التفاوت سود قطعي و سود علي‌الحساب را بين سپرده‌گذاران خود پرداخت كند.
  وي اضافه كرد: سال گذشته موسسه 6 هزار و 157 ميليارد تومان تسهيلات عقود اسلامي و 367 ميليارد تومان تسهيلات قرض‌الحسنه پرداخت كرد.
  انتهاي پيام/ح
  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9003071177
   
 2. فيصل

  فيصل Well-Known Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏28 سپتامبر 2010
  ارسال ها:
  1,920
  تشکر شده:
  1,547
  به دوستان وآشنایان خود اطلاع دهید که این موسسه شرعا کارش از بیخ خرابه در ضمن اینکه به زودی به امید خدا طبق آیه275و 276و 278و279 سوره بقره ، این موسسه نابود خواهد شد .
   
 3. shahab.exchange

  shahab.exchange New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏29 می 2011
  ارسال ها:
  9
  تشکر شده:
  0
  با سلام خدمت دوستان
  لطفا اگر اشتباه میکنم اصلاح بفرمایید:
  اگر مدعی اجرای دقیق بانکداری بدون ربا هستیم ،پس هر چه نرخ سود کمتر باشد ربا هم کمتر و بانکداری هم اسلامی تر خواهد بود.
   
 4. فيصل

  فيصل Well-Known Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏28 سپتامبر 2010
  ارسال ها:
  1,920
  تشکر شده:
  1,547
  آیت‌الله مکارم شیرازی:
  کارمزد بالای 4 درصد و جریمه دیرکد رباخواری است
  کارمزد بیش از چهار درصد رباخواری است، این اسم عوض کردن است وگرنه همان رباخواری است؛ و اگر کارمزد که از چهار درصد بیشتر شود باید تحت عقود اسلامی همچون مضاربه و اجاره به قصد تملیک و امثال آن صورت گیرد و این مساله باید با جدیت پیگیری شود اداره پرسنل صندوق ها با چهاردرصد کاملاً ممکن است.
  تاریخ انتشار: ۱۷:۲۸ ۱۳۸۹/۲/۸
  کد خبر: 45334

  حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار شماری از مسؤولان مؤسسه مالی و اعتباری مهر، نسبت به دریافت کارمزدهای کلان هشدار داد و گفت: کارمزد بیش از چهار درصد رباخواری است، این اسم عوض کردن است وگرنه همان رباخواری است.

  حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، شب گذشته، هفتم اردیبهشت ماه در دیدار شماری از مسؤولان شعب مؤسسه مالی و اعتباری مهر گفت: نظام اقتصادی و مساله بانک ها و مراکز مالی در دنیای امروز یک ضرورت است.


  وی اظهار داشت: امروز با گسترش اقتصاد و توسعه مبادلات و بالا رفتن حجم داد و ستدها آن نظام سابق امکان پذیر نیست، باید مراکز مالی وجود باشد که در واقع صندوق ذخیره مردم باشند و از این طریق مردم بتوانند فعالیت های اقتصادی خود را ادامه دهند و خود آن مراکز هم بتوانند به وسیله اموال مردم فعالیت‌های اقتصادی مطلوبی داشته باشند.


  این مرجع تقلید در ادامه به تفاوت نظام بانکداری اسلامی و غربی پرداخت و افزود: تفاوتی که ما با دنیای غرب داریم عمدتا در یک چیز است؛ زیرا آن ها ادعا می کنند بانکداری هیچ نیازی به فعالیت‌های اقتصادی ندارد و براساس ربا خواری و سود پول مردم اداره می‌شود؛ در حالی که ما می گوییم تمام بانک ها باید تبدیل به یک مرکز فعال اقتصادی شود، نه اینکه پول مردم را به دیگری بدهند و سود بگیرند این مصداق واضح ربا و لا تَأْکُلُوا أَمْوالَکُمْ بَیْنَکُمْ بِالْباطِل‏ خواهد بود.


  وی ادامه داد: میان مکتب اسلام و غرب بسیار تفاوت وجود دارد؛ زیرا در مکتب غرب عده ای بی دلیل ثروتمند می شوند و عده ای بی دلیل برخاک سیاه می نشینند؛ اما در مکتب اسلام همه باهم باید رشد اقتصادی داشته و مراکز مالی تبدیل به مراکز فعال سرمایه گذاری و اقتصادی ‌شوند.


  حضرت آیت الله مکارم شیرازی افزود: عده‌ای غرب زده می گویند«نمی‌توان بانک‌ها را به شکل اسلامی اداره کرد و باید اسم بانکداری اسلامی بر بانک‌ها گذاشت؛ ولی باید همچون برنامه و سیاست بانکداری غربی عمل کرد و مردم فاکتورهای قلابی بیاورند و بانک راضی شود و به آن ها سود بدهد، تنها صورت کار را عوض کنیم و ماهیت همان راه‌کار غربی باشد؛ زیرا راه چاره ای غیر از اینها نیست»؛ در حالی که ما اینگونه تفکرات را بی اساس می‌دانیم ما یقین داریم اگر طبق عقود اسلامی فعالیت مالی و بانکداری داشته باشیم، پیشرفت اقتصادی بسیار خوبی خواهیم داشت و هرگز فاصله طبقاتی در کشورهای اسلامی پیدا نخواهد شد. ما با مسؤولان بانکی و مالی اعتباری دربارة فاکتورهای قلابی صحبت کرده ایم و آن ها وعده‌ داده اند جلوگیری کنند؛ ولی تاکنون شکایت مردم باقی است.


  وی در ادامه تصریح کرد: گاهی دیده می شود بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری نام کارمزد بر روی سودهای کلان خود می گذارند و می گویند ما 26 درصد کارمزد می گیریم.


  این مدرس خارج فقه حوزه علمیه قم با هشدار جدی نسبت به دریافت کارمزدهای کلان گفت: کارمزد بیش از چهار درصد رباخواری است، این اسم عوض کردن است وگرنه همان رباخواری است؛ و اگر کارمزد که از چهار درصد بیشتر شود باید تحت عقود اسلامی همچون مضاربه و اجاره به قصد تملیک و امثال آن صورت گیرد و این مساله باید با جدیت پیگیری شود اداره پرسنل صندوق ها با چهاردرصد کاملاً ممکن است.


  وی تصریح کرد: مسؤولان بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به کارمندان خود آموزش‌های لازم را در خصوص بانکداری اسلامی ارائه دهند که فاکتورها صوری را دنبال نکنند نباید بانکداری اسلامی در کشور به این شکل اداره شود؛ و از همه بدتر اینکه برخی مؤسسات مالی اعتبای نام اسلامی و ائمه را هم بر آن می گذارند و این گونه داد و ستدها در آن‌ها وجود دارد که به نام ائمه لطمه می زند.


  این مرجع تقلید همچنین خواستار رعایت عدالت در بانک‌ها شد و تاکید کرد: باید حق عدالت و انصاف را در بانک‌ها رعایت کرد، نه اینکه سرمایه های کلان بیندوزند و ساختمانهای سر به فلک کشیده تهیه کنند.


  وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع جریمه دیرکرد بانک‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: جریمه های دیرکرد از نظر شرعی صورت صحیحی ندارد، جریمه دیرکرد رباست، کسانی که توانایی پرداخت وام را دارند و نمی پردازند باید تعزیر و جریمه شوند؛ ولی حاکم شرعی می توانند جریمه کند و این جریمه باید به بیت المال تعلق دارد دلیل این که تعزیزات به صندوق دولت برمی‌گردد و گرنه بانک‌ها نمی توانند تعزیر کنند و جریمه دیرکرد از مردم بگیرند.


  این مفسر قرآن کریم یادآور شد: البته باید کاری کرد مردم نیز بدهی‌ها خودشان را به موقع بپردازند و تعلل در آن گناه است و اگر مردم بدهی‌های خود را به موقع نپردازند بانک‌ها با مشکل مواجه می‌شوند؛ باید راه کاری یافت که نه جریمه‌ای وجود داشته باشد و نه تاخیری در ادای دین.
  http://www.tabnak.com/nbody.php?id=45334
   
 5. فيصل

  فيصل Well-Known Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏28 سپتامبر 2010
  ارسال ها:
  1,920
  تشکر شده:
  1,547
  هر دم از این باغ گلی میرسد .
  ای خدا برسان روزی را که بچشمم ببینم تمام مسئولین این موسسه به روز سیاه نشسته اند !
   
 6. bourse20

  bourse20 Well-Known Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏2 سپتامبر 2009
  ارسال ها:
  2,131
  تشکر شده:
  1,335


  بهترین از چند نظر
  از نظر آماری بانک مهر در بین بانکها ی ایران کمترین سوختی را داشته
  به عبارتی به ازای هر یک تومان دو تومان وثیقه از مشتری گرفته و مشتریهای بد حساب هم
  علارغم میل باتنی خویش مجبور به تسویه حساب در اسراع وقت شده اند و از طرفی یه عده هم
  که بانک مهر را با بانکهای بی صاحب اشتباه گرفته بودند و فکر می کردند که بانک مهر هم مثل بانکهای
  بی صاحب دنبال طلب خود نمی آید بد جور به جای سفت خوردند و مجبور شدند کل وام دریافتی به اضافه دیر کرد را به بانک
  دو دستی تقدیم کنند در هر صورت بانک باید حافظ منافع سهامدران خویش باشد

  در مورد تحریم هم بانک مراودات خارجیش در حدی نبوده که تاثیری در سود یا پیشرفت بانک خللی ایجاد نماید
   
 7. فيصل

  فيصل Well-Known Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏28 سپتامبر 2010
  ارسال ها:
  1,920
  تشکر شده:
  1,547
  فقط یک مراجعه به قسمت حقوقی این موسسه داشته باشید و ببینید معوقاتش چند ساله وصول نشده و چند نفر در نوبتند تا روزگاری به دادگستری معرفی شوند .
  هر مدیری بیاد برای خودش و دار و دسته اش میچاپد و نفر بعدیش هم همین روند رو ادامه میده.
  دیروز و امروز شبکه 1 و 2 صدا و سیما زیر نویس هم گذاشتند که سپرده وام خواهی ممنوع شده و همین مسئله ضربه سختی به این موسسه میزنه .
  بهترین بانک:پارسیان . سینا . سامان و کار آفرین.
  بدترین و بی اعتبار ترین موسسه مالی مهر بسیجیان .
  تحقیق کنید تا بیشتر متوجه شوید که در این موسسه چه بخور بخور بی حسابیه که بزودی گندش در میاد .
   
 8. iranbiz

  iranbiz Well-Known Member کاربر فعال عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏1 آگوست 2006
  ارسال ها:
  2,077
  تشکر شده:
  48
  محل سکونت:
  تهران
  پیاز داغش را زیاد کرده .
   
 9. ahmadnasehian

  ahmadnasehian New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏14 ژوئن 2011
  ارسال ها:
  6
  تشکر شده:
  0
  شغل:
  کارمند
  محل سکونت:
  مشهد
  اولا موسسه مهر شعبه خارجی و دارایی خارجی نداره که تحریمش کنن ,ثانیا موسسه مهر جزو برزرگنرین بانکهای خصوصی است نه کوچکنرین انها ,ثالثا کسانی که فرق سود و کارمزد رو نمی دونن خواهشا اظهار نظر نکنن چون کارمزد توی قرض الحسنه است و وامهای قرض الحسنه موسسه مهر هم 4 درصد است ونرخ های دیگر در تسهیلات عقود این موسسه اخذ می شود .
   
 10. ahmadnasehian

  ahmadnasehian New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏14 ژوئن 2011
  ارسال ها:
  6
  تشکر شده:
  0
  شغل:
  کارمند
  محل سکونت:
  مشهد
  موسسه مهر از چند سال پیش سپرده میثاق را داشته که سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت هستش ودر قبال انصراف مشتری از سود یه امتیاز وام قرض الحسنه به مشتریش میده و شرط سپرده گذاری برای وام نداره که بخواد ضربه بخوره یا غیر شرعی یا غیر قانونی باشه
   
 11. فيصل

  فيصل Well-Known Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏28 سپتامبر 2010
  ارسال ها:
  1,920
  تشکر شده:
  1,547
  بنظرم داری نونشو میخوری ! نوش جانت دنیا و آخرت خودت را بگذار بپای این موسسه !
  از بیخ و بنیه مشکل داره فقط صبر کن تا وقتش .
  بار کج به منزل نمیرسه .
  من هدفم آگاهی به عزیزان کاربر است و در واقع نهی از منکر .
  شما و هر دوستی که میدانید این موسسه با اهل بیت و خدا رابطه مستقیم دارد هر لقمه که برمیدارید نوش جانتان .
   
 12. ahmadnasehian

  ahmadnasehian New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏14 ژوئن 2011
  ارسال ها:
  6
  تشکر شده:
  0
  شغل:
  کارمند
  محل سکونت:
  مشهد
  با سلام
  سعی کن توی بحث همیشه با دلیل و منطق جواب بدی نه با متهم کردن و برچسب زدن .
  البته این روزا بازار پیشگویی و از غیب خبر دادن داغه ولی راستش من بهش اعتقادی ندارم .
  امیدوارم در راه رسیدن به هدفت واقعیات را درنظر بگیری .
  یا حق
   
 13. am!n

  am!n Well-Known Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏1 جولای 2010
  ارسال ها:
  1,840
  تشکر شده:
  2,777
  دوست عزیز فیصل حرف منطقی بزن.آخر اگر مهر ور شکست کنه که کلا همه بانکها تخته میشن،خودت که بهتر میدونی مهر پشتیبانش کی هست، مسلما پشتیبانش خیلی کلفته و به این علکیها برشکست نمیکنه،اگر قرار به ورشکست کردن بود ایرانخودرو هم باید 4-5 سال پیش ورشکست میکرد چرا نشد چون پشتش گرم بود.همین بانکهای خصوصی هم همشون باید ورشکست میشدن، چون میزان مشتریانشون نسبت به اوایل خیلی خیلی کم شده. پس علکی شایعه سازی نکن که ورشکست میشه.
  در ضمن یکجوری داری از بانکهای دیگه دفاع میکنی انگار اونها دارن وام قرض الحسنه بدون بهره میدهن.همون بانک پارسیان و سینا که اسمشون خصوصیه پشتیبانشون نهادهای دولتی و حکومتی هست.تازه اونا هم دست کمی از نزولخوارا ندارن و نمیشه گفت فقط مهر اقتصاد، رباخوار هست.شما میگی "هر مدیری بیاد برای خودش و دار و دسته اش میچاپد و نفر بعدیش هم همین روند رو ادامه میده." مگر توی بانکهای دیگر از این خبرا نیست (نمونه اش اختلاسهایی که توی بانکهای دولتی چند سال پیش گندش در اومد)و فقط توی مهر اقتصاد دزدی میشه؟مثل اینکه شما توی ناف اروپا و آمریکا بزرگ شدی و هنوز خیلی چیزها براتون هضم نشده است.

  من خودم توی اکثر بانکهای دولتی و خصوصی و حتی مهر هم حساب داشتم و باهاشون کار کردم ولی تاکید میکنم همشون دزد و نزولخور و عوضی هستن نه مثل شما علکی فقط میگم مهر بده.چون همشون خیلی ها را به خاک سیاه نشوندن ب اون بهره های نزول سرسام آورشون.
   
 14. فيصل

  فيصل Well-Known Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏28 سپتامبر 2010
  ارسال ها:
  1,920
  تشکر شده:
  1,547
  بارک الله .
  بیا حرف منطقی بزنیم ببینم شما که اهل منطقید و سواد هم دارید ، بفرمایید فرمول وام چگونه است ؟
  تا آنجا که من پیگیر شدم مسئولین موسسه مهر بسیجیان میگویند مثل شتر مرغیم و هر طور به نفعمان باشد عمل میکنیم .
  گاهی در مسیر بانک مرکزی و گاهی برخلاف قوانین بانک مرکزی .
  حالا فرمولی که خود موسسه قبول داره و بظاهر عمل میکنه :

  مبلغ وام * % * (اقساط +1)
  _______________________ = سود ........... سود بدست آمده +اصل وام= مبلغ کل قابل پرداخت ............
  2400
  که بر تعداد اقساط تقسیم بشه مبلغ هر قسط مشخص میشه .

  مثلا ما 1 میلیون وام فوری میخواهیم که 23% است و 36 ماهه میخواهیم پرداخت کنیم .
  برحسب فرمول فوق ....... 1000000 * 23 * 37 =851000000
  851000000 تقسیم بر 2400= 354583
  1000000+354583= 1354583
  1354583 تقسیم بر 36 = 37627
  یعنی اقساط ماهانه ما میشود 37627 تومان درست .

  حالا شما تشریف ببرید یکی از شعب موسسه مهر بسیجیان (س) و بگویید ما میخواهیم یه وام یک میلیونی 23% با اقساط 36 ماهه بگیریم ، ماهانه چقدر باید قسط پرداخت کنیم ؟
  سریع میزنه سیستم میگه فلان مبلغ ...
  بعد بیا خونه بشین حساب کن 4% بیشتر سودشو حساب کرده یعنی در واقع 27% سیستم برای شما حساب میکنه
  بعد که اعتراض کنی که چرا برنامه سیستم با حساب دستی نمیخونه میگه از مرکز اینطور تعریف کردند .
  ربطی به ما نداره .
  خلاصه حرام و حلال و ورشکستگی و سیاسی بودن و تحریم ، جای خود .
  دزدی روز روشن اینهم 4% .
  حساب کن سطح کشور چند شعبه دارند و چقدر سر مردم کلاه میگذارند.

  در مورد پشتیبان داشتن این موسسه هم عرض کنم که بزرگترین پشتیبان خداست .
  مگر شاه قدرت و پشتیبان نداشت ! به چه روزی افتاد . با چه دربدری فرار کرد !
  فقط صبر کن و ببین روزی را که خدا وعده داده
  طبق آیه275و 276و 278و279 سوره بقره ، این موسسه نابود خواهد شد .
   
 15. am!n

  am!n Well-Known Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏1 جولای 2010
  ارسال ها:
  1,840
  تشکر شده:
  2,777
  دوست عزیز شاید من بد گفتم حرفت منطقیه ولی اینطور که شما تعریف میکنی انگار تمام بانکهای این خراب شده طبق بانکداری اسلامی واقعی نه رباخواری وام میدهند.شما داری میگی اینا فقط دزد هستند و کسی دیگر نیست که غیر منطقیه. مقایسه اینا با شاه خیلی فرق فوکوله.اونطرف خنگ ادعای دینداریش نمیشه ولی مهرو امثالهم و .. دارن با پنبه سر میبرند.اینا دزد و ایرانفرقون و سایپا و حلالخور و منصف و خدادوست.اگر به نابودی باشه باید مسئولان ایرانفرقون و ... و..نابود شوند که ملت را با ماشیناشون به کشتن میدن و آب از آب هم تکون نمیخوره.

  اگر به این چیزا باشه بنظرمن که بورس حرامترین کار ممکنه.چون اصلا توی یکجایی مثل ایران اصلا قیمت سهام ها و رشدشون هیچ منطق و دلیلی نداره و در اصل همون برگه های شانسه که حالا اسلامیش شده بورس اوراق بها دار.حلال و حرام واقعا غاطی شده و نمیشه تشخیص داد.
   
 16. yavajed

  yavajed New Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏7 جولای 2011
  ارسال ها:
  210
  تشکر شده:
  0
  با سلام
  خدا به همگیمان رحم کند با اینهمه اجحاف در پرداخت وام‌ها و سود‌های انچنانی که مفت به جیب این بانک‌های شبه‌ناک می‌رود.:-o
   
 17. bourse20

  bourse20 Well-Known Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏2 سپتامبر 2009
  ارسال ها:
  2,131
  تشکر شده:
  1,335
  فیصل جون تو که سرت تو حساب وکتاب است
  یه سر برو بانک مسکن ببین وام 11 درصدی آخرش چگونه میشه
  تمام بانکها دارن سر مردم کلاه میزارند البته مردم هم به به روش خودشون سر بانکها کلاه می زارند
  پس به عبارتی خلایق هرچی لایق
   
 18. فيصل

  فيصل Well-Known Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏28 سپتامبر 2010
  ارسال ها:
  1,920
  تشکر شده:
  1,547
  عزیزدل برادر ، خیلی ها در این مملکت دزدند اینهم در روز روشن ، اما دزد با انصاف داریم و بی انصاف !
  اکثر شرکتها و موسسات دزدی کارشونه و منافعشان در حرام نهفته است .
  مطلب اینجاست که اگر شما شکایتی از ایرانفرقون دارید تشریف میبرید صنایع و اگر از بانکی شکایت دارید تشریف میبرید بانک مرکزی !حتی اگر حق را به شما ندهند .
  اما از موسسه مالی و اعتباری نزول خواران بسیجی ،اگر شکایت داشتید به کجا میروید ؟ حتی دفتر مقام معظم هم پاسخ گو نیست چرا که نماینده ولی فقیه تمام عملکرد آقایان را تایید کرده !
  نظر شما در مورد حرام بودن بورس ایران ، قابل احترامه ، اما بحثش خیلی پیچیده است .

  جانتان بسلامت .
  چشم ،حتما یه سری به بانک مسکن هم میزنم هر چند میدونم به گرد این موسسه ... ، نمیرسند .
   
 19. ahmadnasehian

  ahmadnasehian New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏14 ژوئن 2011
  ارسال ها:
  6
  تشکر شده:
  0
  شغل:
  کارمند
  محل سکونت:
  مشهد
  <A href="http://www.modiriran.ir/modules/news/index.php?storytopic=13">اخبار اقتصادی : فرمول جديد محاسبه نرخ بهره فرستنده bostanchi در تاريخ ۱۳۸۶/۱/۱۵ ۱:۲۲:۴۳ (4129 بار خوانده شده) خبرهای فرستاده شده توسط این شخص[​IMG] شوراي پول و اعتبار فرمول محاسبه نرخ سود تسهيلات بانك‌هاي خصوصي را به عنوان فرمول محاسبه در همه بانك‌ها تعيين كرد. ابلاغ اين مصوبه منوط به تعيين نرخ سود تسهيلات از سوي شوراي پول و اعتبار است و گفته مي‌شود اين شورا در اولين جلسه خود در سال 86 كه شنبه آينده برگزار مي‌شود در خصوص نرخ سود بانكي تصميم خواهد گرفت.
  فاطمه بهادري – شوراي پول و اعتبار فرمول محاسبه نرخ سود تسهيلات بانك‌هاي خصوصي را به عنوان فرمول محاسبه در همه بانك‌ها تعيين كرد.
  علينقي خاموشي عضو شوراي پول و اعتبار ضمن بيان اين مطلب تصريح كرد: بر اساس آخرين مصوبه شوراي پول و اعتبار، فرمول محاسبه نرخ سود بانكي براي همه بانك‌هاي دولتي و خصوصي يكسان شد.

  اين فرمول كه پس از بررسي‌هاي فراوان در كميته فرعي و جلسات رسمي شورا به تصويب رسيده، هم‌اكنون در شوراي نگهبان در حال بررسي است و انتظار مي‌رود به زودي نتيجه آن از سوي اين شورا اعلام شود.
  ابلاغ اين مصوبه منوط به تعيين نرخ سود تسهيلات از سوي شوراي پول و اعتبار است و گفته مي‌شود اين شورا در اولين جلسه خود در سال 86 كه شنبه آينده برگزار مي‌شود در خصوص نرخ سود بانكي تصميم خواهد گرفت.
  فرمول مصوب شوراي پول و اعتبار همان فرمول Net present value) NPV) (خالص ارزش حال دارايي) است كه بسياري از كارشناسان معتقدند اين فرمول واقعي و بين‌المللي است كه در سال‌هاي قبل از انقلاب نيز اجرا شده و به دلايلي پس از انقلاب كنار گذاشته شده است.
  اين فرمول از سوي آيت‌الله رضواني يكي از فقهاي شوراي نگهبان نيز تاييد شده است. فرمول NPV اخيرا در بانك‌هاي خصوصي اجرا مي‌شود. خبر يكسان‌سازي فرمول محاسبه نرخ سود بانكي در بهمن‌ماه سال گذشته از سوي محمدمهدي مفتح نماينده ناظر مجلس در شوراي پول و اعتبار اعلام شده بود.
  حسيني هاشمي، مديرعامل بانك سرمايه در اين خصوص مي‌گويد: بانك‌هاي دولتي سال‌ها طبق فرمول جديد سود سپرده‌ها و تسهيلات را محاسبه مي‌كردند. به گفته وي حتي تا 10 سال پيش نيز اين روال ادامه داشت و سود سپرده‌هاي بلندمدت پايان سال و كوتاه‌مدت هر 3 ماه يكبار پرداخت مي‌شد.
  نحوه محاسبه سود تسهيلات نيز با همين روش صورت مي‌گرفت و بانك‌هاي دولتي يك ساله محاسبه مي‌كردند.
  حسيني هاشمي خاطرنشان كرد: مشكل زماني آغاز شد كه بانك‌هاي دولتي به خاطر ارائه خدمات نوين اعلام كردند كه نرخ سود سپرده روز شمار و ماهانه پرداخت مي‌شود.
  چنانچه يك بانك بدون گرفتن حتي يك ريال سود اقدام به اعطاي تسهيلات كند يعني دقيقا همان پول را كه از سپرده‌گذار مي‌گيرد به تسهيلات گيرنده بدهد، دچار زيان مي‌شود چرا كه پول هزينه دارد.
  به گفته وي همواره بازده اعتبارات بايد تا ميزاني از هزينه تهيه پول بيشتر باشد كه بانك‌ها متضرر نشوند و در مرز ورشكستگي قرار نگيرند. در دنيا نيز اين چنين است يعني نرخ واقعي تهيه پول به اضافه يك تا 2درصد بيشتر محاسبه مي‌شود تا همواره توازن حفظ شود.
  تا به حال در نظام بانكي كشور دو نوع فرمول محاسبه نرخ سود بانكي مورد استفاده قرار مي‌گرفت. يكي فرمولي است كه بانك‌هاي دولتي از آن استفاده مي‌كنند و از زمان بني‌صدر در سيستم بانكي رواج يافته و تنها براي محاسبه نرخ‌هاي سود يك سال قابل قبول است و براي محاسبه اعتبارات بلندمدت درست نيست چرا كه خالص ارزش حال دارايي مورد محاسبه قرار نمي‌گيرد.
  اما فرمول دوم فرمول رايج در ميان بانك‌هاي خصوصي است كه براساس اصول اقتصاد تنظيم شده است.

  دنياي اقتصاد
   
 20. ahmadnasehian

  ahmadnasehian New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏14 ژوئن 2011
  ارسال ها:
  6
  تشکر شده:
  0
  شغل:
  کارمند
  محل سکونت:
  مشهد
  تابع (NPV)
  آموزش توابع مالي اکسل(9)

  برگرفته از: www.iiia.com

  >تابع (NPV)، ارزش حال خالص جريان هاي نقدي را با فواصل زماني يکسان (که جريان هاي نقدي در آخر هر دوره تحصيل مي شود) محاسبه مي کند. فرض اولين جريان نقدي يک دوره بعد از زمان محاسبه تحصيل مي شود.  نحوه بيان فرمول در اکسل به صورت ذيل است:


  [​IMG]


  در اين فرمول فوق RATE سود جريان نقدي، VALUE ميزان ارزش جريان هاي نقدي در دوره هاي مختلف است.
  شما مي توانيد در فواصل زماني جريان نقدي ورودي و جريان نقدي خروجي را توسط علائم مناسب مشخص کنيد.
  در صورتي که جريان نقدي صفر باشد، مي توان آن را به صورت صفر وارد کرد يا آن را با علامت ويرگول نشان داد. از تابع NPV مستقيما نمي توان ارزش حال خالص جريان هايي که در اول دوره ها تحصيل مي شوند به دست آورد. اما مي توان ابتدا ارزش حال را با فرمول NPV محاسبه كرد و سپس ارزش آتي را به صورت يک دوره اي به دست آورد. به عبارت ديگر حاصل تابع NPV را در FV يک دوره اي قرار دهيد.
  در جدول زير نحوه استفاده از فرمول اکسل نمايش داده شده است:


  [​IMG]


  کانون نهادهاي سرمايه گذاري ايران
  روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 2010 به تاريخ 14/11/88، صفحه 11 (بورس شركت ها) </SPAN>