اتوکلاو

Industry98

New Member
عضو تازه
اتوکلاو یک محفظه دارای فشار است که در آن از بخار اشباع شده برای افزایش دما جهت استریلیزاسیون استفاده می شود.

عملکرد اتوکلاو

پمپ خلا، با ایجاد مکش، هوای داخل محفظه را تخلیه کرده و سپس بخار وارد دستگاه شده،
استریل کردن وسایلی دارای مواد متخلخل، در مقایسه با سایر وسایل بسیار دشوار میباشد، مانند منسوجات و ابزار بسته بندی شده که هوا در آن محبوس می شود.
زمان تخلیه ، هوای داخل محفظه و بسته ها به بیرون کشیده شده و معمولا هر چه زمان مکش بیشتر باشد، جایگزین شدن بخار مؤثرتر میشود.
افزایش فشار منفی داخل محفظه، با دشوارتر بودن خارج سازی هوا، رابطه مستقیم داشته، به همین دلیل دستگاه های خودکار امکان کاهش فشار و وارد ساختن بخار را در چند مرحله فراهم میکنند.

انواع مختلف اتوکلاو

کوچکترین اتوکلاو ها، رومیزی و بزرگترین آنها دستگاه های پیچیده ای هستند که برای بهره برداری نیازمند مراحل پیش نصب می باشند.
حجم اتاقک سترون سازی به عنوان مرجع درنظر گرفته میشود و اندازه گیری اتوکلاو با واحد دسی مترمکعب / لیتر سنجیده خواهد شد.
براساس نحوه کنترل عملکرد اتوکلاوها ، مدلهای دستی، نیمه خودکار و یا تمام خودکار آنها، تولید شده اند.

اتوکلاو کلاس N : استریل کردن ابزار آلاتی که جامد و بدون پوشش هستند.

اتوکلاو کلاس S : استریل کردن ابزار آلاتی که جامد و بدون پوشش / پوشش دار و بدون پمپ وکیوم هستند.

اتوکلاو کلاس B : استریل سازی ابزار آلاتی که جامد و بدون پوشش و هم پوشش دار و دارای پمپ وکیوم با قدرت خیلی بالاautoclave1413222256.jpg میباشند.

اتوکلاو آزمایشگاهی، اتوکلاوهای آرایشگاهی، اتوکلاو بیمارستانی، اتوکلاو صنعتی، اتوکلاو دندانپزشکی و.... انواع مختلف کاربردی آنها، هستند.

اصول کلی کار با اتوکلاو

پیش از هر کاری، اطمینان حاصل کنید که سیستم ثبت دستگاه، دارای فرم یا کاغذ مورد نیاز برای ثبت نمودن چرخه استریلیزاسیون میباشد.
سپس اتوکلاو را روشن کنید.
درب اتوکلاو را بازکنید، این عمل در اتوکلاوهای بزرگتر، این فرآیند به صورت الکترومکانیکی و در اتوکلاوهای متوسط و کوچک اغلب بطور دستی انجام می شود.
سپس سبدها و ظرف های استریلیزاسیون که حاوی مواد از قبل آماده شده تمیز، شسته، خشک، طبقه بندی و بسته بندی شده است را مطابق با قوانین نحوه چیدمان توصیه شده، در داخل اتاقک استریلیزاسیون بگذارید.
درب اتوکلاو را ببندید.
چرخه استریلیزاسیون مورد نیاز را بسته به نوع موادی که قرار است استریل شوند، انتخاب کنید، به طور معمول دکمه متناسب با چرخه موردنیاز فشار داده می شود که به طور خودکار چرخه برنامه ریزی شده را آغاز خواهد کرد. از این لحظه به بعد، فرآیند به طور خودکار، ادامه میابد.

قیمت اتوکلاو

میزان مکش هوا، اندازه و جنس چمبر، نحوه بارگذاری و کنترل دستگاه، دامنه دمایی، سیکل گراویتی و دمایی، نحوه کار، شرایط هشدار، اتوماتیک یا دستی بودن دستگاه ، نصب و آموزش، فشار بخار و برق مورد نیاز، ویژگی حفاظت از محیط زیست، قیمت دستگاه و زمان تحویل، چگونگی ارسال، داشتن استانداردها و تأییدیه ها (FDA ، CE و …)، مدت گارانتی و خدمات پس از فروش، و... همه و همه پارامتر های موثر بر قیمت اتوکلاو ها میباشند.
 
بالا