آموزش الیوت به سبک گلن نیلی

محمد حاجیلو

Member
کاربر فعال
با سلام خدمت شما و همه عزیزان

به تازگی دوره آموزش الیوت به سبک نیلی را شروع کرده ایم، به پیشنهاد یکی از دوستان قرار شد مطلب مفید ارائه شده در کلاس را در یک تاپیک قرار بدیم که بعدها به عنوان منبعی جهت یادآوری باشد، از آنجائی که آدمی فراموش کار هست، هر وقت دوستان خواستند می توانند به این تاپیک سر بزنند و مطالب را مرور کنند.

دوستانی که در دوره عضو نیستند هم می توانند با مرور مطالب در تاپیک با الیوت و معجزه امواج آشنا شوند. هر سوالی که داشتید در همین تاپیک قرار دهید بنده در حد توان سعی می کنم رفع اشکال کنم.
 

IE engineer

Very Good Member
کاربر فعال
با سلام بعد از مدت ها یک تاپیک آموزشی !

کار ارزنده ای خواهد بود .

متشکر@};-
 

محمد حاجیلو

Member
کاربر فعال
قبل از شروع کار باید منبع و کتاب مربوطه را تهیه کنید، که در کشور ما آقای ناصر دادگستر سال 88 کتاب ایشان را ترجمه کردند که هم در قالب pdf هست و هم در کتاب.

بهتر است کتاب را بخرید، چون بارها مجبور خواهید شد گاه وبی گاه به آن مراجعه کنید،.
http://www.ketabforooshe.com/640-ostadi-dar-teori-mowji-elliot.html

pdf :
http://s2.picofile.com/file/7710437...به_سبک_گلن_نیلی_و_ترجمه_ناصر_دادگستر.rar.html

به دلیل سنگین بودن ترجمه کتاب دوستان می توانند از متن اصلی کتاب گلن نلی استفاده کنند.

( http://www.forex-warez.com/Free Download/Glenn Neely - Mastering Elliott Waves/ )
 

محمد حاجیلو

Member
کاربر فعال
مباحث جلسه اول

کار اصلی آموزش به صورت کار بردی از فصل پنج کتاب شروع خواهد شد، 4 فصل اول بیشتر جنبه تئوری دارد، ولی برای آشنایی با چرایی الیوت و دلیل استفاده از امواج باید به صورت فهرست وار آنرا مطالعه کرد، از آنجایی که بیشتر جنبه علمی دارد تا عملی خیلی سریع می توان این 4 فصل را آموزش دید.

توصیه دارم دوستان فصل اول و دوم را خودشان مطالعه کنند با مطالبی آشنا خواهند شد که نشان دهد علاقه نویسنده به تئوری امواج هست، در فصل سوم چند قانون وجود دارد که باید در مورد آن آموزش و تمرین انجام پذیرد.
 

m.pasha

Very Good Member
کاربر فعال
با سلام

بسیار عالی جناب حاجیلوی عزیز
خیلی خوشحالم از اینکه در این تالار اساتیدی همچون شما هستند که اطلاعات و معلومات خود رو بدون هیچ چشم داشتی انتشار میدهند

خیلی ممنون @};-

موفق و پیروز باشید.

 

محمد حاجیلو

Member
کاربر فعال


فصل سوم
تحلیل مقدماتی
در این فصل سر فصل های زیادی وجود دارد که برخی از آنها جنبه علمی دارد و برخی دیگر کاربردی، بنابراین جنبه در کلاس فقط به بررسی جنبه کاربردی می پردازیم و از تئوری دوری می کنیم.

مهمترین نکته ای بنده به تجربه درک کردم، استقاده از داده های مناسب و تایم فریم مناسب می توانند به درک بهتری از روند آتی بازار منتهی شود، این مورد در همه سبک ها الیوت و روشهای دیگر تکنیکال کاربرد دارد. بارها شده با استفاده نادرست از تایم فریم و داده های نامناسب باعث تشخیص ناصحیح از امواج شده ام. نمودارها با استفاده از نمودارهای میله ای و نمودار های کندل ژاپنی در این سبک منتج به تحلیل نادرست خواهند شد، حال سوال اینجا چه داده هایی و چه تایم فریمی؟

بهترین قیمت ها قیمت های کلوز در هر تایم فریم هستند و بهترین تایم فریم هم تایم معاملاتی ما هست، یعنی روزانه. در تایم های پایین تر شرایط به دلیل هیجانی بودن دچار انحراف از حالت تعادل می شوند و در تایم های بالا تر به دلیل ورود های دیر رس منجر به از بین رفتن فرصت خواهد شد.

سر فصل ما آماده سازی نمودار و مدیریت داده هاست، گفتیم که بهترین داده ها داده های کلوز تایم روزانه هستند، ابتدا در چارتتون 60 کندل را جدا کنید، بعد از اون مهمترین کف و یا سقف را مشخص نمایید. حالا نوبت به تعیین تک موج های می رسد.

برای توضیح شاخص خودرو سازی رو در 60 هفته اخیر معاملاتی انتخاب کردم. همان طور که می بینید شناسایی تک موج ها از روی نمودار میله ای بسیار سخت و دشوار هست.
برای شناسایی تک موج های نمودار خطی با استفاده از داده های کلوز را قرار می دم.
وقتی یک موج بتواند تغییر جهت محسوسی ایجاد کند می تواند مستقلا به عنوان تک موج نام گذاری شود. اولین تمرین این هست که هر کدام از شما به شمارش تک موج ها اقدام کنید ببینید از کف تا سقف این چارت چند تک موج داریم.

شمارش تعداد تک موج های بین کف و سقفمشاهده می کنید که 15 تک موج بین کف و سقف شناسایی شد. مبحث تک موج ها از این جهت ضروری است که در تئوری الیوت بعد ها برای جمع بندی امواج در قالب الگو ها باید بتوانیم تک موج های موثر را شناسایی کنیم و آنها را در الگوی ها دسته بندی نمائیم. بعد از کلاس به شمارش امواج با داده های کلوز بپدازید، شاید ابتدای کار سخت باشد با این نوع داده کار کنید ولی رفته رفته چشمها آشنا می شوند، پرت و تحلیل های ناصحیح کمتر می شوند، در واقع داده های کلوز استخوان بندی چارتها هستند و تعادلی ترین قمیت ها در چارت می باشند.

دوستان می پرسند که بعد از سقف و یا کف آیا لازم نیست شمارش ادامه پیدا کند، دقیقا لازم هست، اما ابتدای کار شاید زود باشه، اشاره داریم، امواج در تئوری الیوت یا شتابی هستند و یا اصلاحی، بنابراین در زمانی که با یک روند شتابی مثلا در چارت خودرو هفتگی روبرو هستیم، شمارش را از کف احتمالی تا سقف محسوس شروع و خاتمه دادیم.

بریم سراغ یک مبحث خیلی جدی که اگر به درستی درک کنید برای خیلی از تحلیل های تکنیکال به کار می آد، شاید برای اولین بار باشه که دارید با یکسری از قوانین آشنا خواهید شد اما شوق زده نشوید چون اگر بتوانید کاربرد آنرا در تکنیکال چارت ها دریابید، عاشق این سبک سخت و زیبا خواهید شد.

خوب قبل از اینکه بخواهیم مبحث تک موج ها را ببندیم، کمی بحث رو به چالش بکشیم.
تا حالا شده از خودتون بپرسید که یک موج شتابی تمام می شود، کی یک موج اصلاحی خاتمه یافته؟

امواج شتابی می دانید نام دیگری دارد، به آن موج های هیجانی هم می گویند، یعنی در شکل گیری این دسته موج ها هیجانات تاثیر دارند، حالا این امواج می خواهند نزولی باشند و یا صعودی.

تک موج ها نقش به سزایی در تعیین خاتمه امواج دارند، شاید به ظاهر مبحث ساده ای برسد ولی اگر به آن سرسری نگاه کنیم در نهایت از درک خیلی از عوامل دور خواهیم بود.
وقتی یک دسته موج شتابی شکل میگیرد، در ساده ترین نوع آن این دسته موج باید حداقل از 5 تک موج تشکیل شده باشد، بنابراین برای تعیین خاتمه امواج شتابی تنها با یک تک موج به محک آن می رویم. فرض کنید یک 5 تایی داریم، با برنامه پینت براتون توضیح خواهم داد که شماتیک و قابل درک باشه.

 

محمد حاجیلو

Member
کاربر فعال
با توجه به ساختار تک موج ها به 5 موج ابتدایی در قالب یک دسته موج شتابی فشرده شده است و 3 موج بعد در قالب یک دسته اصلاحی فشرده سازی کرده ایم.

مهمترین خصوصیت یک دسته موج شتابی که بعدا در مورد اون صحبت خواهیم کرد، وجود یک موج بلندتر از بقیه است. که در بیشتر مواقع این اتفاق برای موج 3 اتفاق می افته. حالا سوال اصلی اینجاست که کی این موج اصلاحی تکمیل می شود، این بحث مقدمه ای هست بر قانون تناسب.

پاسخ:
وقتی که آخرین موج شتابی ما به وسیله یک تک موج کاملا بیش از 100% برگشت شود. ( بازگشت حدود 100%)

در تشخیص اینکه موج شتابی ما خاتمه یافته یا خیر، نوع بازگشت بسیار مهم هست، یعنی قیمت و زمان برگشت خیلی مهم هست، شیب برگشت را باید محاسبه کنیم. این ها مباحث پیشرفته هستند.


این عمده مطالب ارائه شده در جلسه اول بود که به دلیل عدم اطلاع بیش از نیمی از اعضا کلاس، جلسه اول نیمه تمام ماند تا بقیه دوستان از بحث اصلی جا نمانند.
 

محمد حاجیلو

Member
کاربر فعال
مطالب جلسه دوم

عزیزان که علاقه مند هستند کلاس ها رو حرفه ای دنبال کنند، حتما نرم افزار داینامیک تریدر را دانلود نمایند.
http://forum.broker-fa.org/f38/نرم-افزار-دايناميك-تريدر-194/

بحث دیروز با فصل 3 کتاب گلن نیلی شروع شد، گفتیم که 2 فصل ابتدایی این کتاب صرفا جنبه تئوری دارد، ولی برای مطالعه و داشتن درک مناسب چرایی این سبک توصیه به خواندن شد. من باب یاد آوری بحث دیروز پیشنهاد می کنم پست قبلی را مرور کنید. هدف من ارائه این سبک به زبان ساده و گویا هست، اینکه منبعی شکل بگیرد که علاقه مندان بتوانند جهت راهنمایی استفاده کنند، به هر حال اگر کسی در این دوره حضور داشته باشد، قاعدتا بهره بیشتری خواهد برد و با کلاس رفع اشکال هم میکند، اما در کل هدف اصلی جمع آوری منبع و جزوه عملی الیوت به گلن نیلی هست.

اولین قدم برای شروع کار با چارت ها آماده سازی نمودار و داده هاست. یعنی اینکه باید داده های مناسب و چارت مناسب انتخاب شود، این سبک حدود 30 سال پیش تدوین شده و کاربرد آن در زمانی بوده که فعالین بازار مالی دسترسی به کامپیوتر و چاپگر ها و ... نداشته اند. کار به صورتی دستی صورت می گرفت و علاقه مندان و افراد حرفه ای به صورت تلفنی شمارش ها و الگوها را به هم معرفی می کردند و خود جناب نیلی به گردآوری آنها در نشریه خاص اقدام می کرد. سوالی اصلی اینجاست که برای آماده سازی یک چارت چه کاری باید صورت گیرد؟

در جلسه قبل با ذکر یک مثال به توضیح مطلب پرداختیم، ولی برای یادآوری توضیحات بیشتری می دهیم، برای داشتن یک نمودار حرفه ای، شما به تعداد داده های خود در صفحه توجه کنید، بادر نظر گرفتن اینکه صفحه مقابل شما دیگر کاغذ نیست، بلکه مانیتور هست، یک تناسب بندی می تواند گره گشا باشد. آقای نلی عنوان کرده اند که در یک صفحه 8 اینچی 60 داده در نظر می گرفتند، پس برای من که از لپتاپ استفاده می کنم و 12 اینچ عرض نمودار دارد، تعداد 90 داده برای چارت می تواند شمای مناسبی برای توضیح رفتار بازار مناسب باشد.

در شکل زیر 90 کندل مشخص شده و این اولین قدم دید حرفه ای به چارت ها است.


اولین دسته بندی امواج
حال نوfت به شمارش تک موج های موجود در صفحه می رسد، بدون هیچ نگرانی با شمارش تک تک موج ها اقدام کنید، اما قبل از آن ابتدا یک کف و سقف اصلی را تعیین کنید و بسته شمارش را بر روی آن انجام دهید. اینها همگی بحث جلسه قبل بود و مطلب جدید اضافه نشده، از این فصل به توضیح قانون تناسب و بعد قانون خنثایی و در نهایت وقایع انگاری می پردازیم و فصل 3 راه برای همیشه می بندیم.

فصل 1 و 2 تئوریک محض هست، فصل 3 سرفصل های مهم که را توضیح می دهیم، فصل چهار تنها یک قانون مهم دارد که باید یاد بگیرید، اصل کار از فصل 5 شروع خواهد شد، اما به معنی نیست که 4 فصل را نادیده بگیریم، بلکه باید خودتان مطالعه بیشتر داشته باشید، در 4 فصل ابتدای الفبا این سبک را یاد می گیرید.
 

محمد حاجیلو

Member
کاربر فعال
قانون تناسب
برای یک تحلیل تکنیکال بر مبنای اصول الیوت، اولین کاری که باید صورت پذیرد انتخاب تایم فریم مناسب هست، انتخاب مقیاس زمان به ما این امکان را می دهد که کدام یک از الگو های الیوت آشکار شوند و کدام یک الگوها نادیده گرفته شوند، به عبارت ساده تر هر الگوی الیوتی با توجه به زمان و قیمت منحصر به فرد خودش شناسایی می شود.

به عنوان مثال در یک ریزش 3 تایی در تایم فریم ساعتی با توجه به تناسب زمان بین ساعت معاملات و قیمت های ثبت شده در چارت با چنین الگویی مواجه می شویم.اما زمانی که از تناسب زمانی روزانه در شکل گیری امواج استفاده می کنیم، داده های ساعتی نادیده گرفته می شوند و به شکل زیر در می آید.
پس انتخاب زمان مناسب در جهت تحلیل همه جانبه غیر ممکن است، گلن نیلی به این صورت بیان می کند: "هیج مقطع زمانی منفردی برای تحلیل همه جانبه بازار وجود ندارد" در واقع زمان به توجه به رفتار نسبی خود گاهی دچار انبساط و گاهی دچار انقباض می گردد، بنابراین شکل گیری الگوهای الیوتی را باید حداقل در 3 تایم فریم پیگیری کرد. اگر بخواهیم بیشتر آنرا توضیح دهیم، در شکل گیری امواج احساسات و روانشناسی توده ها و ترس ها و امیدها باعث خرید و فروش می شوند، برای همین علت گاهی دیده می شوند که در یک مقطع زمانی کوتاه حجم معاملات سنگینی در بازار اتفاق می افتد و گاهی شاید روزها و ساعت ها حجم معاملات بسیار پایین باشد. این بسط و قبض زمانی نشان از فراکتالی بودن آن دارد، ما در تئوری امواج با بررسی قاعده مند بازار سعی می کنیم که از دل این بی نظمی، نظم و قانون استخراج کنیم.

حرکت قیمت ها در گذر زمان انجام می شود، کلا حرکت قیمت ها یا جهتدار هستند و یا بی جهت، این تقسیم بندی با کلاس بندی امواج در سری شتابی و اصلاحی نباید اشتباه شود. حرکت یعنی اینکه قیمت ها از سقف یا کفی شروع شوند به کف و یا سقف دیگری برسد. برای جدا سازی سری تک موجها به دو دسته جهتدار و بی جهت قوانین وضع شده است.

قوانین سری امواج جهت دار
هر حرکتی که در آن یک سری مشکل از تک موج ها باعث افزایش و یا کاهش ارزش بازار شوند به عنوان حرکت جهت دار معرفی می شود به شرطی که :
قانون اول ) اول تک موج شماری گذاری شده در سری جهتدار بیش از 61.8% بازگشت نشود.
قانون دوم) زمان سری جهت دار تکمیل می شود که آخرین تک موج آن بیش از 100% بازگشت شود.


اینجا نکات مهمی وجود دارد که باید به صورت شکلی به موضوع پرداخته شود؛ دقت کنید که در تعریف سریهای جهت دار تکیه روی افزایش و کاهش بازار دارند.قانون اول تاکید دارد تک موج اول نباید بیش از 61.8% بازگشت شود که به خوبی نمایش داده شده است. قانون دوم هم برای زمانی است که می خواهیم پی ببریم که آیا سری جهت دار شناسایی شده تمام شده است یا خیر کارایی دارد، هر گاه تک موج نهایی سری جهت دار توسط یک تک موج بعدی بیش از 100% بازگشت شود می گوییم سری جهت دار خاتمه یافته است.
 

محمد حاجیلو

Member
کاربر فعال
قوانین حرکت غیر جهتدار
یک سری تک موج زمانی غیر جهتدار نامیده می شوند که در جز و کل باعث عدم افزایش و کاهش محسوس در ارزش بازار شوند و شروط زیر را داشته باشد.
قانون اول) اولین تک موج شماری گذاری شده بیش از 61.8% بازگشت شده باشد.
قانون دوم) زمانی می توان گفت که سری غیر جهتدار تکمیل شده است که یک حرکت بیش از 161.8% دامنه نوسان سری غیر جهتدار را امتداد دهد.

در مورد سری ها غیر جهت دار نکته اصلی را تعریف آنها ایستایی در ارزش بازار هست، یعنی اینکه این دسته موج ها باعث افزایش و یا کاهش ارزش بازار نمی شوند. (شکل زیر)به دو نقطه تو پر در سری توجه کنید اینها ابتدا و انتهای این سری هستند، تمام سری امواج جهت دار و غیر جهت دار متشکل یک سری تک موج هستند که گاهش در جهت و گاهی در خلاف جهت بازار حرکت می کنند، قانون اول سری جهت دار می گوید تک موج دوم باید بیش از 61.8% تک موج اولی را بازگشت کند. زمانی یک سری غیر جهت دار تکمیل می شود که یک سری جهت دار بیش از 161.8 از کل دامنه نوسان آنرا امتداد دهد.
 

محمد حاجیلو

Member
کاربر فعال
معرفی قانون تناسب

قانون تناسب جهت شناسایی انتهای امواج جهتدار و غیر جهتدار استفاده می شود، به این صورت در سری امواج جهتدار نسبت قیمت به زمان به صورت موثری باید با یگدیگر تناسب داشته باشند، که برای این تناسب زوایه مناسب باید در چارت رسم شود، زوایه 45 درجه بین سقف تا کف و یا کف تا سقف را رسم می کنیم، سپس به وسیله این زوایه 45 درجه مربع صعودی یا نزولی را بدست می آوریم.


خیلی وقتها شده از خودتون سوال کرده اید چه تایم فریمی؟ تنها تایم فریم مهم نیست، بلکه مهمتر از آن زاویه نمایش هست. هدف از قانون تناسب برای تمام تایم فریم ها نمایش اصولی چارت ها و آماده سازی اونها برای تحلیل تکنیکال هست، حالا هر نوع تکنیکی حتی الیوت هم نباشد.
در هنگام کار با نمودار های واقعی لازم نیست که مانند شکل 5 – 3 خاتمه دقیقا روی راس 45 درجه مربع تناسب قرار گیرد، بلکه همیشه یک انحراف معیار تعریف می کنیم، که در قانون تناسب برای امواج جهتدار 25% از قسمت افقی ( زمان) و 25% از قسمت عمودی (قیمت) می باشد، اگر یک موج جهت دار با برخورد به این ناحیه تمام شود می گوییم الگو جهت دار شناسایی شده به درستی خاتمه یافته است، ولی اگر قبل و بعد از ناحیه انحراف معیار تمام شود الگوی جهت دار ما به درستی شناسایی نشده و احتمالا باید دامنه زمان – قیمتی متفاوتی را برای شروع و پایان موج جهت دارد انتخاب کنیم.زود هنگام تمام شدن یعنی اینکه اتنهای نمودار خیلی سریع تر به قسمت افقی برخورد داشته باشد، اما یک نکته اساسی وجود دارد، خیلی هم نباید سریع باشد یا نباید عقبتر از 25% پایانی تمام شود.در شکل بالا یک اتمام دیر هنگام سری جهت دار را می بینیم. اتمام دیر هنگام یعنی اینکه یک سری جهت دار با برخورد به ضلع عمودی پایان پیدا کند اما نباید خیلی هم دور باشد، اتمام در حدوده 25% گوشه مربع تناسب تضمین کننده انتخاب درسا ابتدا و انتهای الگوی جهتدار ما هست.

نمونه خاتمه نامناسباین یعنی اینکه باید یک انحراف معیار تعریف کنیم. که ما اون رو 25% درنظر گرفتیم، پس اگر اتمام سری جهت دار ما خارج از این محدوده 25% باشه حرکت جهت دار ما به درستی شناسایی نشده است، در نتیجه ابتدا و انتهای آن باید بازنگری شود. شکل 9-3 مربع تناسب ما اشتباه ترسیم شده، یا به عبارت دیگر یعنی اینکه باید بازنگری در آن صورت بگیرد. بازنگری شده هم می شود چارت زیر می شود.

 

محمد حاجیلو

Member
کاربر فعال
چند مثال زندهاین شکل خودرو نود کندلی در تایم روزانه هست که به عنوان یک سری جهتدار طبق مربع اولیه این دسته امواج را شناسایی کردم. حالا به وسیله ابزار زاویه زاویه 45 درجه را بینن کف و سقف بدست می آوریم.

دسته موج اول بیش از 61.8% اصلاح کرده، گلن نیلی برای این قانون دارد. (نگران نباشید) اما باید چند فصل جلو برویم. برای بدست آوردن زاویه 45 درجه، ابزار رسم زاویه را بردارید، بعد مبدا نقطه اغاز بگذارید، یک محور را تا انتهای ضلع افقی و محور دیگر را تا انتهای عمودی بکشید. انتهای محور افقی انتهای سایه سقف روی خط افقی است، و انتهای محور عمودی باید انتهای سایه سقف روی محور عمودی باشد، در این صورت زاویه 45 درجه به درستی بدست آمده است.

حالا مربع اولیه را پاک کنید.
حالا نوبت به مربع تناسب رسید، برای رسم آن با ابزار رسم مربع نقطه آغاز را تا پایان ادامه دهید در نهایت، مربع را طوری رسم کنید که انتهای موج جهت دار روی یکی از اضلاع قرار گیرد.به توجه به انحراف معیار اتمام سری جهت دار در محدوده 25% از موج بالایی هست، یعنی اینکه سری جهت دار به درستی شکل گرفته ولی با خاتمه زود هنگام مواجه شده است.

دوستان توصیه می کنم برای خودتون بعدا چند مورد را تمرین کنید.
 

محمد حاجیلو

Member
کاربر فعال
قانون تناسب برای امواج غیر جهت دار
برای بدست آوردن مربع تناسب در مواجه با سری های غیر جهتدار، شرط اول آن است که قیمت در نیمی از مربع تناسب نوسان داشته باشه و فاصله زیادی از خط 50% آن نگیرد و شرط دوم اتمام سری غیر جهت دار در نزدیکی خط 50% هست.

این مورد هم مشابه با سری ها جهت دار هست، اما حالا از خودتون سوال کنید اصلا چرا این قانون را باید یادبگیریم و به کار ببریم؟

کاربرد قانون تناسب برای یک معامله گر چیست؟
این قانون ابزاری هست برای رسم چارت و نمودارها در قالب یک شکل استاندارد، یعنی با استفاده درست از این قانون می توان تعداد کندل ها و فاصله قیمتی مناسب جهت ایجاد مریع ها تناسب را بدست آورد و الگوی ها الیوتی را طوری رسم کرد که بتوان به راحتی تحلیل های مناسب آنرا بررسی کرد، این قانون کاربردش اصلیش همان روش رسم زاویه 45 درجه هست که در قانون خنثایی لازم است.
 

محمد حاجیلو

Member
کاربر فعال
مطالب جلسه سونم

دف ما از تحلیل تکنیکال بدست آوردن نقاط ورود و خروج مناسب هست، به طوری که همواره با کاهش ریسک همراه باشیم، حدود 70 سال پیش آقای الیوت برای اولین بار به بازار به صورت سیستماتیک نگاه کردند و برای درک چرایی اتفاقات چارت ها اصول خودشون را ارائه دادند. بعد ها کسان دیگری آمدند روی این اصول کار کردند و به صورت کاربردی روش هایی ارائه دادند، یکی از این افراد گلن نیلی بود، برای برخورد درست و تحلیل قانون چارت ها باید از همین ابتدای کار هر چه در مورد تکنیکال یاد گرفته اید را به کنار بگذارید و قدم به قدم با الیوت به سبک نیلی پیشرفت نمائید. چون روش گلن نیلی بقدری گسترده هست که اگر بخواهید در آن به استادی برسید باید سالها تلاش کنید، ولی وقتی به استادی در این روش برسید برای شما کافی است و شما را از هر روش و متد دیگری بی نیاز می کند.

برخورد با چارت و استخراج داده ها و چگونگی رسم داده اولین قدم های هر تکنیکالیستی هست، گفتیم که ما از داده های کلوز استفاده می کنیم، برای اینکه شمای درستی از چارت داشته باشیم، تعداد نقاط و زاویه و قانون تناسب را تعریف کردیم. قانون تناسب برای این بود که ما بتوانیم چارت را طوری در اختیار داشته باشیم که در آن زاویه رسم به درستی قرار گیرد. بحث امروز در مورد قانون خنثایی هست و در نهایت شمارش است.


شمارش امواج آنگونه در جاهای مختلف ارائه شده است ساده نیست، گاه با امواجی برخورد می کنید که نمی دانید آیا آنها را بشمارید و یا اینها نادیده بگیرید، در واقع تمام نکاتی که گفته شده ما را به اینجا می رساند که شمارش را چگونه آغاز کنیم.

قانون خنثایی
در شمارش تک موج ها در هر نمودار استاندار شده (شمای نمودار پس از کاربرد قانون تناسب) گاه و بی گاه به امواج افقی بر خورد می کنیم، این امواج افقی دو حالت اصلی دارند یا بین دو تک موج مخالف جهت هستند، یا اینکه بین دو تک موج هم جهت هستند.

نمونه ایده آل در شکل زیر آمده است.


خوب به نظر شما وقتی می خواهید شمارش داشته باشیم با این تک موج ها باید چگونه برخورد کنیم؟
قانون خنثایی پاسخ گوی این مطلب است.

منظور از حرکت افقی به معنی افقی مطلق نیست بلکه هر حرکتی که کمتر از 45 درجه در جهت حرکتش بازار را پیش برده باشد در شمول این قانون قرار می گیرد، چنانچه اگر فرد اصول اولیه قرار دادن چارت را یاد نگرفته باشد بسیاری از حرکت های کمتر از 45 درجه را می شمارد و یا اینکه نادیده می گیرد؟ و به این صورت کل شمارش اشتباه می گردد و در نتیجه دچار ضرر های سنگین خواهد شد.

نمونه شماتیک حرکت های درست کمتر از 45 درجه

برای کاربرد قانون خنثایی بعد از شناسایی امواج که در زمره این قانون قرار می گیرند، باید به رفتار قیمت قبل و بعد از تک موج خنثی توجه کرد، چنانچه تک موج ها جهت مخالف هم را داشته جنبه 1 و اگر هم جهت بودند جنبه 2 قانون خنثی را در شمارش لحاظ می کنیم، جهت تک موج های قبل و بعد از تک موج خنثی در نوع شمارش خیلی مهم است.

جنبه اول برای زمانی است که دو تک موج قبل و بعد از تک موج خنثی مخالف جهت باشند.

جنبه 1:
در این حالت انتهای تک موج شناسایی شده قبل از موج خنثی به زیر سقف و یا بالای کف منتقل می شود، مگر اینکه تک موج بعدی کمتر از 61.8% از این موج را برگشت کند.شکل بالا به خوبی نشان می دهد که وقتی تک موج خنثایی داریم که دو تک موج قبل و بعد از آن مخالف الجهت هستند، انتهای تک موج قبلی به سقف پایین تر یا کف بالاتر منتقل می شود مگر تک موج بعد از موج خنثی باز گشتی کمتر از 61.8% تک موج قبل از موج خنثی داشته باشد. شکل استثنا را نشان می دهدکه تک موج خنثی باید به عنوان یک تک موج مستقل در شمارش ها دیده شود و حق ادغام نداریم.
 

محمد حاجیلو

Member
کاربر فعال
اما اگر دو تک موج قبل و بعد از تک موج خنثی هم جهت بودند چه کنیم؟
اینجا جنبه 2 قانون خنثایی به کار می رود.

جنبه 2 : در این حالت اگر بین دو تک موج موافق یک تک موج موافق با زوایه کمتر از 45 درجه داشته باشیم می توانیم با توجه به بازار آنرا یک تک موج کلی در نظر گرفت و یا اینکه به 3 تک موج تقسیم کنیم. اگر موج خنثی بیش از یک واحد زمان طول بکشد حتما آنرا به 3 قسمت تقسیم می کنیم.
در این حالت ما اختیار داریم بسته به شرایط شمارش کلی بازار آنها را 1 یا 3 تک موج بشماریم. اما این قانون هم استثنا دارد.

نکته : اگر تک موج خنثی بین دو موج موافق زوایه کمتر 45 درجه داشت اما در خالف جهت دو تک موج موافق به هیچ عنوان نمی توان از جنبه 2 قانون خنثایی استفاده کرد.
نکته به ما می گوید تک موج خنثی هم باید هم جهت باشد، اما اگر کمی مخالف بود حتما آنرا یک تک موج می شماریم چرا؟ چون این تک موج می تواند یک زیگزاگ باشد (بعدها در مورد خواص انواع زیگزاگ ها توضیح مفصل خواهیم داد).

یک نکته هم در مورد جنبه 1 داریم.
نکته : در کاربرد جنبه 1 قانون خنثایی اگر یک تک موج خنثی بیش از 38.2% تک موج قبلی را بازگشت کرده باشد، نباید جنبه 1 را به کاربرد.


پس هر وقت تک موج خنثی بیش از 38% از تک موج قبلی رو برگشت کرده بود دیگر به کار بردن قانون خنثایی کاربردی ندارد. در شکل بالا هم مثال این مورد هست. (سمت چپ) و هم در مورد اینکه کف به کف بالاتر منتقل شده و موج خنثی شمرده نشده (وسط) - مثال عدم شمارش و جنبه 2 قانون خنثی هم در سمت راست هست. این کلا بحث قانون خنثی بود و آخرین مبحث فصل 3 در مورد وقایع انگاری هست. بعد از این همه صحبت و توضیح ماحصل کار ما می شود شمارش درست امواج که گلن نیلی به آن وقایع انگاری می گوید.
 

محمد حاجیلو

Member
کاربر فعال
وقایع نگاری
بعد از انتخاب داده های مناسب و کاربرد صحیح قانون تناسب جهت ایجاد شمای مناسب چارت و در نهایت شمارش صحیح تک موج ها و به کار بستن قانون خنثایی، شمارش نهایی را روی چارت قرار می دهیم، این کار باعث می شود اولین تحلیل هدفمند از چارت ارائه شود و آماده قوانین بعدی تا رسیدن به فشرده سازی تک موج ها در قالب سری ها اصلاحی و یا شتابی گردد.

مثال کتاب رو یادتون هست؟ شمارش شده اون می شود شکل زیر


دوستان حالا نوبت شماست که بروید تمرین کنید و شمارش کنید و موج ها را آنگونه که باید بشمارید، بشمارید. برخورد درست با چارت ها و شمارش صحیح در گرو داشتن داده های مناسب و زاویه مناسب هست. فصل 3 تمام شد، اما به کاربرد این فصل درگرو شمارش های شماست، از فصل 4 فقط قانون تعادل و تشابه بسیار مهم هست، که توضیح اون شاید 15 دقیقه بیشتر زمان نبرد، اگر موافق باشید آنرا هم در همین جلسه توضیح بدم. کار اصلی ما از فصل 5 شروع خواهد شد، ولی باید نحوه شمارش صحیح را به کار برد درست قانون تشابه و تعادل یاد گرفته باشید.

شاید اگر روش های ماینر یا پریچر و بالان را می خواستیم یاد بگیریم این مطالب اصلا بیان نمی شود و اکنون در متن کار بودیم، اما مطالب عنوان شده بسیار مهم و حیاتی هستند، چنانچه در فصل 12 وقتی با امواج مفقود آشنا بشوید شاید از درک آن عاجز باشید اگر قانون خنثایی را درک نکرده باشید.
 

محمد حاجیلو

Member
کاربر فعال
فصل چهارم
معاینات واسطه ای

هدف ما شناسایی الگوهای الیوتی هست، به طوری که با آموخته ها خود از فصل 3 بتوانیم سری ها را طوری در کنار هم قرار دهیم که الگوی های صحیح به دست آیند. آجر و سازه اصلی تمام الگوهای الیوتی تک موج ها هستند، اما یک تک موج تا زمان که در قالب یک الگو شناسایی شده قرار نگیرد کابرد چندانی ندارد. تک موج ها در کنار هم ساده ترین الگوهای الیوتی را ارائه می دهند، مثلا 3 تک موج کنار هم یک الگوی تصحیحی و 5 تک موج یک الگوی شتابی را می سازند.ساده ترین الگوی ها در شکل فوق نمایش داده شده اند. وقتی که سری های ساده شتابی و تصحیح را شناسایی کرده سوال اساسی اینجاست آیا می توان هر الگویی را با الگو قبل خود جمع بست و یک ساختار جدید را معرفی کرد؟

جواب مسلما خیر

اشتباه بسیار از الیوتسین ها در سبک های دیگر و حتی حرفه ای ها در همین نکته ظریف نهفته است. آنها یک قانون را نادیده می گیرند. این باعث ورود های سریع و ضرر های زیاد و یا از دست دادن زمان می شود. تمام تک موج ها و یا سری موج های شناسایی شده در قالب همسان بودن قابل جمع هستند. یعنی الگوهای غیر همسان قابل جمع نیستند. قانون تشابه و تعادل فیلتری به ما می دهد که با آن میتوانیم از جمع بندی تک موج ها و سری موجهای غیر همسان خودداری کنیم.

در اصل طبق این قانون امواجی که همسان هستند که درصدی از قیمت و زمان را نسبت به هم پوشش دهند در غیر این صورت غیر همسانند (چه درصدی)

تشابه در قیمت
برای وجود یک تشابه قیمتی بین دو موج مجاور، موج کوچکتر در بین آن دو نباید کمتر از یک سوم (33%) قیمت موج بزرگتر را دارا باشد.

تشابه در زمان
برای وجود تشابه زمانی بین دو موج مجاور الگوی کوتاه مدت تر نبایستی کمتر از یک سوم الگوی بلند مدت تر باشد.

بنابراین هرگاه خواستیم دو موج مجاور (کنار هم) را با هم جمع ببندیم مثلا بگویم 1 و 2 یا a بعد b
باید حتما همسان بودند آنها طبق قانون تشابه و تعادل به اثبات برسد. هیچگاه حتی در بدتر شرایط امواج غیر همسان را جمع نبندید و به بازار فرصت بدهید تا پیشرفت نماید. نکته اساسی: در سری های شتابی بیشتر تشابه قیمتی رایج هست، در سری ها اصلاحی تشابه زمانی مهمتر است.
طبق قانون تشابه و تعادل دو موج زمان همسانند که حداقل یکی از تشابهات زمانی و یا قیمتی (یا هر دو) را داشته باشد. داشتن حداقل یک تشابه الزامی است.

مثال برای امواج غیر همسان


در شکل فوق امواج غیر همسان می بینیم، پس اینها را نمی شود در یک سری شتابی یا اصلاحی شمارش کرد، باید زمان بیشتری به بازار بدهیم تا الگو را تکمیل کند.

مثال برای امواج همسان
در شکل بالا امواج همسان را می بینیم که هم تشابه قیمتی دارند (یعنی بیش از 33% از موج قبلی را بازگشت کرده اند) هم همسانی زمانی (یعنی بیش از 33% زمان موج قبلی طول کشیده است) داشتن یک تشابه برای جمع بندی تک موج ها و یا سری مئوج ها الزامیست.
 

محمد حاجیلو

Member
کاربر فعال
حالا شما می توانید چارت ها را با داده های مناسب نظم بدهید و بعد با قانون خنثی شمارش صحیح داشته باشید، قانون تعادل و تشابه را هم یاد گرفتید که بتوانید وقتی وارد بحث اصلی از فصل 5 شدیم سری ها و تک موج های همسان را با هم فشرده کنید.

قانون تشابه و تعادل در چارت شاخص خودرو در موج یک و دو دیده می شود، پس این دو موج همسانند ولی این به معنی جمع بندی فوری این دو موج نیست، بعد ها با بحث درجه آشنا خواهید شد و در آنجا می فهمید که چه تک موج ها و سری موج هایی هم درجه هستند و می توانند با هم جمع بسته شوند و الگوی های بزرگتر بازار را درست کنند.چارت فوق شکل سمگا هست. یک نکته اصلی دارد، من برای این شکل چنین شمارشی را پیشنهاد می کنم.گفتیم که طبق قانون تشابه باید حداقل یکی از دو تشابه زمان و قیمت را داشته باشیم، اما تکیه کردیم به این که امواج شتابی بیشتر تشابه قیمتی دارند و امواج اصلاحی تشابه زمانی! اتشباه آفرین هست. می بینید که این موج یک و پس اون دو تشابه قیمتی ندارند در حالی در دسته شتابی شمارش شده اند، پس نکته فوق کلی نیست، بلکه احتمالات هست. برای ما مهم داشتن یک تشابه هست.

نظر گلن نیلی و ماینر در مورد این نوع اصلاح متفاوت است، من نظر ماینر را می گویم و بحث را تمام می کنم.
ماینر : هرگاه یک موج شتابی توسط اصلاح بعد از خودش کمتر از 38.2% اصلاح شد، بنابراین این نشان دهنده توان بسیار زیاد موج شتابی بعدی هست.
 

محمد حاجیلو

Member
کاربر فعال
دوستان و کسانی که علاقه به الیوت به صورت علمی و کاربردی دارند و حداقل مطالب پایه را بلد هستند می توانند در دوره شرکت کنند، برای شرکت در کلاس باید نرم افزار تلگرام را نصب کنید و به من در پیام خصوصی شماره تماس عضویت در تلگرام را ارسال کنید تا شما را به لیست کلاس اضافه کنم.

سوال در ربع ساعت انتهای کلاس پاسخ خواهد داشت، در غیر این صورت برای دریافت پاسخ، سوالتون را به صورت شماتیک و نموداری در تاپیک بگذارید در حد توانم که برسم پاسخ خواهم داد.

کلاس هر روز ساعت 19 تا 20:30 هست.
 
بالا